Youtuber ve Vergi Konusu Hakkında

Mesut Çevik kanalında bu konuyu izleyince bir hukukçu olarak bu konuda bir yazı kaleme almak istedim. 2012 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. Bir kamu kurumunda son 4 yıldır avukatlık yaptığımı ancak burada danışmanlık hizmetimi vermediğimi, sadece kendi yaklaşımımla konuyu açıklamaya çalıştığımı belirtmek isterim. Konunun ayrıntılı ve karmaşık olduğunu, bu yazıya ya da bir videoya bakarak mali konularda karar almanın sizi zarara uğratabileceğini de belirtmek isterim. YouTube'dan gelir elde ediyorsanız bunun vergilendirilmesi konusunda bu konuda "yetkili" kişilerden yardım ya da hizmet satın almanızı öneririm. Başlamadan önce konuya ilişkin uzmanlık bilgisi olan üyelerimiz yorumlarıyla katkı verirse çok memnun olurum.

Para kazanıyorsanız bu vergilendirilmeli, bu kural. Vergilendirmek ne demek? Gelirinizi beyan edip, bu gelirin devlet eliyle incelenmesi ve sonucunda belli bir oranda ödenmesi demek. Arızi kazanç durumunda belli bir tutara kadar beyan da gerekmiyor, bu beyan vermenin istisnası. Yazının ilerleyen kısımlarında buna da değineceğim. Öncelikle genel bir açıklama yapmak çok zor. Çünkü gelir elde eden kişiyi bilmiyoruz. Geliri elde eden kişi önemli ama biz önce burada vergi açısından "Gelir" nedir diye kanundaki tanıma bakalım. Çünkü gelirin çeşidi de çok önemli.

Gelir Vergisi Kanunu Madde 1:

"Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır."

Gelir Vergisi Kanunu Madde 2:

"Gelire giren kazanç ve iratlar şunlardır :
1. Ticarî kazançlar,
2. Ziraî kazançlar,
3. Ücretler,
4. Serbest meslek kazançları,
5. Gayrimenkul sermaye iratları,
6. Menkul sermaye iratları,
7. Diğer kazanç ve iratlar. "

Gördüğünüz gibi, emeğiniz karşılığı bir kazanç elde edebilirsiniz ya da paradan para kazanırsınız. İki durumda da gelir söz konusu oluyor. Ama kanun 2. maddesinde de bu gelirleri çeşitlendiriyor. 2-3-5-6 ile şimdilik ilgilenmeyeceğiz.

Bu kanuni bilgilerden sonra kişiyi kategorize etmek için geliri elde eden kişiyi ve faaliyetinden elde ettiği gelirin çeşidini bilmemiz gerekiyor. Kategorize etmemiz gerekiyor çünkü vergi ödemek için birden fazla yol var, istisnalar var, teşvikler var... Yani vergi konusu o kadar ayrıntılı bir konu ki, youtube'dan gelir elde eden herkese "bu gelir ticari gelirdir, şirket açmak zorundasın, al bu da şirket açabileceğin site!" demek bana kalırsa hatalı bir söylem.

Bu temel bilgileri fakültede aldığım eğitimden ve uygulamadan biliyorum ama işin ayrıntısını öğrenmek için YouTube'un sahibi Google'ı kullandım. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının düzenli olarak çıkardığı hakemli bir dergide yayınlanmış iki vergi müfettişinin konuya ilişkin makalesine ulaştım. Makaleyi baştan sona okuyunca Mesut Çevik'in verdiği hatalı bilginin ne kadar kötü sonuçlara sebep olabileceğini düşünerek önce twitterda ve sonra burada tepki gösterdim ama clickbait başlığı değiştirmek dışında bir değişiklik olmadı.

Yazıya devam etmeden önce gelin Mesut Çevik'in bilgisinin ve videosunun kaynağı olan mukkelef.co'da yazılan blog yazısına bakalım. Yazı "Vergisel Konular" kategorisinde yazılmış.

Yazının linki: https://blog.mukellef.co/youtube-gelirlerinin-vergilendirilmesi/

Bu neden önemli? Şimdi yazıyı hazırlayan kişiyi takdim ediyorum size. Yazıyı yazan kişinin linkedin profiline girdiğimizde istanbul Gelişim Üniversitesi "Gastronomi" mezunu "Dijital Marketing Manager" bir profil karşılıyor bizi. Gastronomi mezunu birine "vergisel konular" kategorisinde "youtube gelirlerinin vergilendirilmesi" konulu yazı yazdırılmış. İnanılmaz. Site o kadar mali müşavirle çalışıyor ama vergisel konuları gastronomi mezunu birine yazdırıyor. Gerçekten inanılmaz. Videosunun temel dayanağı bu yazı, ama sorsak gazete haberi falan gösterir. Biz de videoda kullandığı cümleler ile mukellef.co'daki yazının neredeyse aynı olduğunu fark etmemiş oluruz.

Yazı sahibinin LinkedIn profili: https://tr.linkedin.com/in/eren-dikba%C5%9F-71068b1a1

Konumuza dönelim. Gelirleri "Ticari Kazanç, Serbest Meslek Kazancı ve Diğer Kazanç ve İratlar" özelinde incelememiz gerekiyor. Çünkü ben kendi adıma ve hesabıma youtube videosu çeken, başka bir kişi çalıştırmayan, başka bir mesleği olan ya da olmayan biriyim. Yukarıda ne demiştik, kim olduğumuz, nasıl video çektiğimiz çok çok önemli.

Eğer ben videolarımı çekerken başka bir kişiyi para karşılığında çalıştırıyorsam (kurgu, sosyal medya, kamera, ışık vs. fark etmez) artık buradaki kazancımız serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç olmayacak "ticari kazanç" olacak ancak çektiğim videolar;

Sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanıyorsa, ticari mahiyette değilse, bir işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altındaysa ve bu videolardan gelir elde ediyorsam başka bir mesleğimin olup olmamasına göre ya serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç olacak değerlendirilmesi gerekecek. Yani gördüğünüz gibi, elde edilen gelirin sizin durumunuzla -vergiledirme açısından- çok ilgisi var.

İzlediğim kanalların birinden makaledeki açıklamalar çerçevesinde örnek vermem gerekirse;

Murat Şen kanalını örnek alıyorum. 259 bin abonesi var, ayda 350 bin video görüntülemesi mevcut, para kazanması açık, ücretli abonelik açık. Mesut Çevik'e göre şirket kurması zorunlu Murat Şen'in. 2 vergi müfettişinin hazırlamış olduğu makaleye ve benim hukuk bilgime göre cevap verecek olursam. "BİLEMEYİZ". 

Neden bilemeyiz? Kamera karşında belli olmuyor ama videoları çektikten sonra belki maaşlı işçisine video kurgulatıyor, sosyal medya hesaplarını yönettiriyor... O zaman deriz ki bu faaliyetten elde edilen gelir ticari kazanç çünkü ortada bir organizasyon var, şahsi mesaisi olduğu kadar başkalarının mesaisiyle elde edilen bir gelir var. Şirket açmalısın.

Videoların tüm her şeyiyle kendisinin ilgilendiği senaryoda Murat Şen'in başka bir mesleğinden kazancının olup olmamasına göre ayrım yapmak gerekecek bu sefer de. Bildiğim kadarıyla mesleği endüstriyel fotoğrafçılık. Bu mesleğini sürdürdüğünü ve esas mesleğininin fotoğrafçılık olduğunu varsayalım. Bu durumda YouTube'dan elde ettiği geliri arızi kazanç kategorisine sokmak gerekecek. Bu durumda bağkur primi ödemesine gerek yok. Çünkü burada elde ettiği gelir arızi bir gelir, esas mesleği fotoğrafçılık ve sigorta primleri o meslekten elde ettiği gelirler üzerinden ödeniyor ve belli bir tutara kadar beyanname vermesine gerek yok.

Murat Şen'in fotoğrafçılığı bırakıp sadece youtube'a video çektiğini düşünelim, bu durumda artık bu videolardan elde ettiği gelir serbest meslek kazancı, kendisi de serbest meslek erbabı olacaktır. Bu durumda sigorta primi ödeyecek ama bu ödediği primlerin verdiği gelir beyannemesinde indirilmesini sağlayabilecektir. İster serbest meslek kazancı olsun ister arızi kazanç artık burada şirket açmasına gerek yok. Çünkü sermayeden ziyade şahsi mesai var, ticari mahiyette değil, bir işverene bağlı değil, işçi çalıştırmıyor.

Vergilendirme boyutuna uzmanlık alanım olmadığı için çok değinmek istemiyorum. Hatalı bilgi verme olasılığım yüksek. Burada esas değinmek istediğim nokta youtuberları vergi konusunda genellemek çok doğru değil. Makalenin linkini aşağıya bırakıyorum. Vergilendirme örneklerine makalede yer verilmiş. Uzmanlık alanım olmadığı için bu konuyu iki vergi müfettişine bırakmak daha doğru olacaktır. Ama net bir şey söyleyebiliriz, vergilendirme kişiye ve kişinin elde ettiği gelirin türüne göre farklılık gösterir.

Sonuç olarak YouTube'a hobi olarak başlayıp, bir süre sonra milyon izlenip çok gelir elde ettikten sonra işinden istifa ederek youtube'u işi haline getiren pek çok kişi var. Ya da işinden istifa etmeyip ayda 3-4 video atıp hobi olarak ilgilenen para kazanması aktif olsa da çok kazanmayan, youtube'dan elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlayan ya da mikrofon, kamera gibi daha kaliteli video çekmek için ekipman alanlar var. Ne olursa olsun bu süreçte insanlar para kazanmayı aktif hale getiriyor çünkü belki bu şekilde motive oluyor. Belki gelire göre geleceğine karar verecek. Bu insanları kimsenin telaşlandırmasına, korkutmasına hakkı yok. İnsanları korkutarak reklamı yapılan siteye yönlendirmek ya da para kazanmasını engellemek çok yanlış bana göre.

Mesut Çevik'in videosu youtube'da para kazanması aktif insanların endişeye kapılarak para kazanmayı kapatmasına neden olacak ve belki de videoda amaçlandığı şekilde insanları reklamı yapılan siteden şirket kurup müşavirlik hizmeti almasını düşündürtecek. Elde edilen gelirin ve kişinin kategorisi burada önem arz etmektedir. Yazımın başında bahsettiğim Vergi Usul Kanunu 1961 tarihli. Bir kanunun eski tarihli olması çağ dışı olduğu anlamına gelmiyor elbette ama teknolojinin hızla ilerlediği, internet sektörünün her geçen gün katlanarak büyüdüğü, sınırların ortadan kalktığı böyle bir dönemde kanunlarımızda bu gibi konuların net cevabının olmadığını, bu gibi gri alanlarda yorum yaparak kanunlarımızı uyguladığımızı bilmek gerekiyor. Böyle bir durumda net ifadelerle "Youtube'dan gelir elde ediyorsanız bir şirket kurmanız gerekli ve sonrasında ödemeniz gereken vergiler belki de sizi bu işten caydıracak!" açıklamasıyla video yayınlamak belki bugün çok izlenmenizi, para kazanmanızı sağlayacak ama...

Dergi Linki (Mart - Nisan 2020 Sayısı) Makale 265. sayfada başlıyor: https://issuu.com/istanbulsmmmodasi/docs/malicozum158?ff

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Uzun bir yazı 1 haftada zor okurum 🙂 Fakat bir sorum olacak: 476 numarali CB kararını kaale alıp mı yazdınız?

  Gastronomi detayı ilginçmiş.

  • P. O. F. @pof

   @qubit 476 sayılı CB kararı linkini verdiğim makalede yer alıyor. Adsense vb. dışında sposnorlu bir reklam anlaşması yapılması durumuna ilişkin düzenleme getirilmiş. Yazımda yer alan diğer açıklamaları etkilemiyor.

  • qubit @qubit

   Kendime not: sabahın 5'inde engellemek varken kimseye mesaj yazma.

   @pof emin misiniz? Böyle bir ayrım nerede yapılıyor? Bir yandan çalışıyorum o nedenle atlamış olabilirim fakat Mesut Çevik'in de paylaştığı şu görüşten sonra maalesef her türlü YT geliri ticari gelir olarak kabul ediliyor olması lazım:
   https://www.gib.gov.tr/node/140844/pdf

  • P. O. F. @pof

   @qubit bu geneli bağlayıcı bir görüş değil, özelge. siz de vergi dairesinden özelge isteyebiirsiniz ama vergi dairesi sizin özel durumunuza göre özelge verir. Yazıda da bahsettiğim gibi herkesin durumu farklı. Paylaştığım makalede de ticari gelir olarak kabul edilebilecek durumda olanlar var, eğer konuyla ilgiliyseniz yazının sonunda linkini verdiğim makaleyi okuyun lütfen.

   Ayrımın yapıldığı yeri yazının başında belirtim. Gelir Vergisi Kanunu Madde 2.

  • qubit @qubit

   @pof özelge konusunda haklısınız, sizin teziniz farklı idi. Hobi olarak yapıyorum özelge beni kapsamıyor denebilir. Soruyu soran bu benim tek işim demiş.

   Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan İhsan Durlanık'ın son makalesini paylaşıp müsaade isteyeyim:
   https://vergialgi.net/youtuberlarin-vergilendirilmesi-vergi-mukellefi-olmak-sart-mi

   Yarın işten fırsat olursa bir daha okuyup geri dönmeye çalışacağım. İlginç bir konu. Şirket şart mı ayrı bir mevzu (bence de şart değil). Fakat bu okuduklarımdan gördüğüm 2019 başı itibari ile herkes mükellef ve vergi ödemekle yükümlü. İster 18 yaş altı olsun ister üstü, ister hobi olarak yapsın ister ciddi.

   Cevaplar için teşekkür ederim.

   dipnot: Youtube kanalım vs. yoktur, sadece vatandaş olarak "vergi bilgime" katkısı olması için soruyorum.

  • P. O. F. @pof

   @qubit rica ederim. Mesut Çevik ile mutabık olduğumuz nokta herkesin vergi yükümlüsü olduğudur. O, şirketleşmek şart derken ben aksini düşünüyorum. Vergialgı sitesindeki yazı da o özelgeye dayanıyor, sitede adsense reklamı var ve yazıyı yazan kişiler devlet memuru. Şimdi biz bu kişilere "şirket açmak zorundasın" mı demeliyiz?

   dipnot: benim de YouTube kanalım yok. amacım vergi bilincinin doğru bir şekilde yerleşmesini sağlamak sadece.

 • konsolide simülasyon @konsolide-simulasyon

  hepsini okudum. uzun yazanları da sonradan gördüm. millet hakikaten kitap okumuyor yav

 • P. O. F. @pof

  @junior-dev yanlış yönlendirmek istemem ama bildiğim kadarıyla ülkemizde böyle bir uygulama yok. yani gelirinizi sizin beyan etmeniz gerekiyor.

 • Salih Aktaş @cesurokcu

  Elinize sağlık gayet açıklayıcı olmuş.

 • P. O. F. @pof

  @paheli Google sağ olsun, o buldu profili 🙂

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Paylasim icin tesekkurler. Videoyu izledigimde sirket kurmak gerek sonucunun cikmasini ben de yadirgamistim dogrusu.

 • Agab @agab

  Sonuna kadar okudum. Çok düzenli ve bilgilendirici yazmışsınız. Teşekkürler.
  Mesut çevik’in videosunu izlediğimde ben de kendi kendime “yahu az çok izleniyorduk, para kazanmayı açsak aylık 5-10 lira gelecekti. şimdi o da hayal” demiştim. Şu an rahatladım. 5-10 lira ile zengin olayım bari 😀

  • P. O. F. @pof

   @agab şahsi fikrim, ayda 5-10 lira geliyorsa açık kalsın ama parayı çekmeyin, para çekme limitini yüksek tutun. Limite gelene kadarki motivasyonunuza göre parayı çekip çekmeyeceğine ilişkin kararınızı o zaman verirsiniz.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Çok uzunmuş, benim öğrenmek istediğim , duyduğum kadarı ile vergilendirme için , kazancın belirli bir limitin üzerinde olmalıymış doğru mu

 • P. O. F. @pof

  @kei başka bir işte çalışıyorsanız YouTube'u meslek edinmemişsiniz demektir. Bu nedenle buradaki gelir "diğer gelir" olarak kabul edilmelidir. Bu durumda 10 Bin lira yasal sınırın altında kaldığı için bildirme sorumluluğunuz yok. Amaaa YouTube'dan başka işiniz yoksa artık burada YouTube işini serbest meslek erbabı olarak yerine getirdiğinizi düşünmek gerekir. Bu durumda işe başlama bildirimi, bağkur prim ödeme gibi yükümlülükler doğuyor. Ayrıca bir takvim yılı içinde elde ettiğiniz gelirleri bildirme sorumluluğunuz doğuyor, bundan sonrası (gelirin nasıl beyan edileceği, nelerin vergi hesabına girmemesi için indirilebileceği gibi konularda) için bir muhasebeciyle anlaşmakta yarar var.

  Yani burada düzenli olup olmamasından ziyade sadece YouTube mu yoksa normal bir iş + YouTube mu yapıyorsunuz daha önemli. Bütün bu açıklamalarım faaliyetinizin tamamen kendi emeğinizin olduğu durumda geçerli bunu belirteyim. Kurgu için başkasına para verdiyseniz, kamera için birini çalıştırdıysanız artık bu gelir "ticari kazanç" olarak değerlendirilmelidir.

  5 yıl boyunca sürekli 10-12-14-16-18 bin lira kazandığınızı düşünelim, vergiciler çağırdı, dediler bu para ne iş. Eğer bu beş yıl boyunca başka bir esas işiniz varsa sorun yok, "ben esas olarak mühendisim, şurada çalışıyorum, bu videoalardan elde ettiğim gelir arızi kazançtır, yasal sınırın altında kaldığı için bildirmedim" dersiniz. Ama başka bir işte çalışmıyorsanız vergi cezaları ile karşılaşmanız olası.

 • Mesut Çevik @mesutcevik

  YouTube gelirleri Reklam gelirlerinden oluşur ve reklam gelirleri Ticari kazanç sınıfındadır 🙂 serbest meslek kazancı sayılmazlar. İnsanları yanlış yönlendirip ceza almalarına sebep olup sonra da ne diyeceksiniz merak ediyorum.

  Ek olarak avukatım diyorsunuz elde delil yok reklam yaptığım iddiası ile adımı karalıyorsunuz. Ticari irtibatımı zedeliyorsunuz. Yaptığınız hem etik değil hem de siz daha iyi biliyorsunuz ki kişi hakkında asılsız iddialar ile karalama yapmak, itibarsızlaştırmak suçtur.

  O kadar fazla yanlış bilgiler var ki yazınızda iyi o zaman asgari maaşla bir yerde çalışan göstereyim kendimi şirket filan kurmadan YouTube’dan gelir elde edeyim 🙂 uzmanlık alanınız değil, emin de değilsiniz ama benim verdiğim bilgiler hatalı öyle mi? Benim gösterdiğim yol %100 güvenli yoldur. Kesinlikle başınıza bir şey gelmez. Bırakın 100-200TL için risk almayın diyorum. Avukat değişim belki ama sizi suça değil güvenli yola teşvik ediyorum. Suçlu ilan edilmem komik 🙂

  • P. O. F. @pof

   @mesutcevik Gelir vergisi kanunu madde 37 der ki “Her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan
   kazançlar ticari kazançtır.” yani bizim burada faaliyetin çeşidine bakmamız gerekiyor. Burada tamamen kendi emeğiyle, hiçbir organizasyon kurmadan video yükleyip para kazanan birinin faaliyetine ticari faaliyet demek ve bunun üzerinden elde edilen gelire ticari kazanç demek yanlış bir yorum olur.

   Ben hiç değilse en başta sorumluluk kabul etmediğimi, yetkili kişilerden hizmet satın alınmasını gerektiğini söylüyorum. Siz ise net ifadelerle ya para kazanmayı kapatın ya da şirket kurun diyorsunuz. Kim insanları yanlış yönlendiriyor acaba?

   Reklam: bir şeyi geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o şeyin daha çok istenmesini, alınmasını, satılmasını sağlamak için söz, yazı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabası.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @pof Faaliyetin çeşidine değil gelirin çeşidine bakılıyor 🙂 Uzmanlık alanınız değil ama şirket kuran youtuberlar, onlara bu tavsiyeyi veren mali müşavirler iş bilmiyor, ceza kesen vergi memurları hatalı bir siz mi hatasızsınız? Geçtiğimiz sene sektörde 10'un üzerinde youtuber farklı işlerle de uğraşmalarına rağmen ciddi cezalar yediler. Bir tanesi yakın dostum ve hala davası sürüyor.

   Olay da gelir vergisinden çıkmadı 🙂 Hepsi ödüyorlardı. Neden reklam gelirinin kdvsi ödenmedi faturası nerede diye başladı denetim.

   Size kalsa youtube'da iş yapanların alayının şirket kurması gereksiz ama hatalısınız.

   Benim çabam yığınlar bilgilensin, nereden nasıl işimi hallettim öğrensin 🙂 Reklam denebilmesi için reklam kazancı olmalı. Var mı fatura elinizde? Asılsız ve delilsiz iddialar ile iftiraya devam ediyorsunuz dikkat edin.

  • P. O. F. @pof

   @mesutcevik benim uzmanlık alanım değil ama yazının sonunda 2 VERGİ MÜFETTİŞİ'nin güncel bir makalesini koydum. Hadi ben anonim takılıyorum, (isterseniz kişisel bilgilerimi mail atabilirim sorun değil) iki vergi müfettişinin yazdıkları size bir "acaba?" dedirtmiyor mu?

   Arkadaşlarınızın "somut" durumunu bilmiyorum, ancak söylediklerinizden yola çıkarak söylüyorum, KDV yalnızca fatura ile ödenmiyor. Serbest Meslek Makbuzuna da KDV dahil edebiliyorsunuz.

   Sizin yola çıkış amacınızı doğru buluyorum, insanlar vergi konusunda bilinçlenmeli elbette. Aydın Ağaoğlu ile tüketici hukuku alanında program yapmıştınız, aynısını yeminli mali müşavirle de yapın lütfen. Ben hukukçu olmama rağmen "uzmanlık alanım değil, yetkili kişilerden hizmet alın, ama hukukçu kimliğimle bildiğimi ve araştırdığımı kaynak göstererek açıklamak istiyorum" diyerek yazıma başladım.

   Elbette belli bir miktarın üzerinde kazanılıyorsa, organizasyon kuruluyorsa her mali müşavir sermaye şirketi kurulmasını tavsiye eder. Vergisel açıdan avantajlı olan budur. Küçük gelirler için ve sadece kişisel emeği ile video çeken kişiler için verilecek tavsiye ayrı olmalıdır.

   Son olarak ceza kesen vergi memurları hatalı olabilir. Vergi mahkemeleri bunun için var. Bu cezaların, idari işlemlerin denetimi için varlar. Arkadaşınız da dava açmış söylediğinize göre, vergi memurunun hata yapmayacağını düşünüyorsanız arkadaşınız davasından feragat etsin madem.

   Reklam: bir şeyi geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o şeyin daha çok istenmesini, alınmasını, satılmasını sağlamak için söz, yazı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabası.

  • P. O. F. @pof

   @mesutcevik "O kadar fazla yanlış bilgiler var ki yazınızda iyi o zaman asgari maaşla bir yerde çalışan göstereyim kendimi şirket filan kurmadan YouTube’dan gelir elde edeyim"

   Bunu sonradan eklemişsiniz. O yüzden sonradan cevap vereyim. Yazımda böyle bir şey mevcut değil, bahsettiğiniz şeyin ayrıca yaptırımı var. Böyle bir şeyi önermem mümkün değil zaten.

   Benim demek istediğim şuydu; mühendisim ben örneğin. Bir şirkette çalışıyorum. Ayda 2-3 kez youtube'a beğendim oyunlarla ilgili video atıyorum. Benim bu videolardan elde ettiğim gelir için şirket kurmama gerek yok ki. Kanunda bu gelirin çeşidi zaten var, nasıl beyan edileceği de belli. Bir yerde çalışmıyorsam ne yapacağım da yazıda yer alıyor.

   Benim yazımın dayanağı belli. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yürürlükte bulunan vergi mevzuatı, hukuk diplomam, hakemli dergilerde yayınlanmış makale... Kimseye iftira attığım da yok.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @pof Youtube'a ne kadar ne zaman video attığınız kimsenin umrunda değil. Kaç takipçiniz olduğu da öyle. Konu düzenli gelir var mı yok mu, varsa bitti. Ticari düzenli geliri her ay beyan edip ödemeniz gerekiyor. Aslında çok basit ama önyargı ile benim videoma reklam iftirası atarak, elde olmayan, hayali senaryolar üzerinden ne işletirseniz işletin sonuç aynı. Ya şirket kurup vergiyi ödeyeceksiniz ya da para kazanmayı kapatacaksınız.

   insanları kazanç şu kadar değilse vergi vermeyin demeye getiren ya da doğru yol varken farklı hatalı yollara yönlendiren yazınız ile hata yapıyorsunuz.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @pof Hala serbest meslek diyorsunuz 🙂 Youtube gelirleri serbest meslek kazancı sayılmazken nasıl oluyor da ticari geliri serbest meslek erbabı gibi ödüyorlar? Yanlış üzerine yanlış yapıyorsunuz. Bakın benim gösterdiğim yol tartışmasız %100 en güvenli ve kanuna uygun yoldur. Yoruma bile açık değildir, benim gibi yapan biri kesinlikle ceza yemez bu konulardan.

   Siz bunu garanti edebilir misiniz?

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @kei Reklam ile bir servis hakkında deneyim paylaşımı farklı bir şeydir. Ben başımdan geçen olayı ve aldığım hizmeti anlatıyorum bu bir deneyimdir. Reklam ise deneyim içermez, metni okursunuz, para karşılığı iş yapılır, fatura keser ödeme alır vergisini ödersiniz. Yıl olmuş 2020 insanlara bunları anlatıyor olmak garip ama bir yandan da sizin konuyu tamamen önyargı ile değerlendirdiğinizi de gösteriyor tabi.

   Şimdi şu başlık ve slayt üzerinden eleştirelere gelelim. Tık kazanmak için mi? Tabi ki öyle o slayt ve başlık neden atılıyor sanıyorsunuz, tık aldı ve ses getirdi mi buna da evet 🙂 Videoda yanlış bir şey anlatılıyor, insanlar zarara uğratılıyor mu işte buna hayır 🙂

   Kimse kimseye iftira atamaz. Hele hele kendini avukat olarak tanıtıp olaya farklı boyut katmaya, daha güvenilir görünmeye çalışlan biri hiç atamaz. Elinde varsa delili konuşur.

   Bakın çok net bir şey soruyorum benim videoda anlattığım şeyleri uygulayan birinin vergi cezası alması mümkün müdür? İmkansız 🙂 Ya bu alternatif ve güvenilmez öneriler için aynı şey söylenebilir mi? Yazanlar bile arkasında duramıyorlar tabi ki söylenemez ve bu yazılanlara güvenilmez.

   O zaman neyi tartışıyoruz?

  • maddow morning @saruhanyasar4

   Biz reklam ci degiliz youtube reklam yayinliyor videolarimiizin altina ve biz yuzde 20 sini adsense sirketine zaten oduyoruz biz video izlenme ve tiklama basina ucret aliyoriz biz reklam verenlerle anlasma yapmiyoruz ki onlarin muhatabida bizndegiliz zaten bir milyon insan izliyor hepsi dunyanin her yerinde biz kime fatura kesecez nerden bulup fatura kesecez insanlari reklamci yapimci diye sirket sinifina koyup bizi buyuk bir bokmus gibi gosterip kat kat vergi lere mahkum ettiniz kazancimin fazlasini simdi istiyor suclu kim sizin gibi bilmeden ortaya yazinyazanlar

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Kazanılan para yüksek ise zaten sorun yok şirket masraflarına değer. Sorun küçük rakamlarda. Başka işte çalışan birisi sizin yöntemle sıyrılabilir. Her yıl bir kere beyan ederse ve bu beş yıl sürerse bizim devlet ona da sürekli kazanç der mi bilmiyorum.

  Ama evinden video çeken çocuk başka işte çalışmıyor. O yüzden bu yöntemi kullanamaz. Ben öğrenciyim abi derse onu iş saymazlar sanıyorum 🙂 Senede bir kere getirirse onun da bir istisnaya uğraması şart.

  Diğer konu ise o parayı kanalını büyütmek için kullanmak isteyen ve her ay 300 tl de olsa gelsin diyenler. Düzenli gelir olduğundan devlet bunu iş sayacak. Bu süper yanlış. Ama böyleyse de o zaman aylık almaktan vazgeçecek.

  Ek olarak bu çocuk 300 liranın vergisini vermek istediğinde ona şirket açmak dışında bir seçenek sunulmuyorsa, MÇ'nin iddiası da aslında bu o yüzden hiç başlamayın daha iyi diyor, bu yine süper saçma ve yine aylık ödeme alamaması demek.

  Yine son ek, Youtube gelirini otomatik olarak ticari kazanç sayarak zaten istisnaların tamamını ortadan kaldırıyor iddiası.

  Ve bunun vergisi ödenmek istendiğinde şirketin fatura kesme imkanı dışında gider makbuzunun iş görmemesi ki ben bu konuda farklı yorumlar aldım. Özellikle bir kerelik bir iş ise.

  Benim araştırmamda ki eskiden de böyleydi anahtar kelime sürekli gelir. Bu olduğu sürece derdinizi anlatmanız zor görülüyor.

  • P. O. F. @pof

   @gamsizm kazanılan para yüksekse zaten şirket kurmak önerilir ki burada önerilen de şahıs şirketi değildir, sermaye şirketidir vergi avantajından dolayı.

   Eğer insanları bilinçlendirmek istiyorsak bir gazete haberinden değil tecrübeli mali mişavirler, vergiciler vasıtasıyla bilinçlendirmek lazım. Mesut Çevik bir mali müşaviri çıkarsın, aydınlatsın bizi. Ama diyorum, tanıtımını yaptığı sitede bile vergisel konuları gastronomi mezunu birine yazdırmışlar.

 • Mesut Çevik @mesutcevik

  @pof YouTube gelirleri Türk reklam verenlerin Reklamlarının gösteriminden kazanılan Reklam gelirleridir. Ticari kazançtır. Ticari kazançlar nasıl beyan edilip vergisi ödeniyorsa bu da vergilendirilmeli. İnsanları yanlış yönlendirip usulsüzlük yapmaya teşvik ediyorsunuz. Yasal sınır yok.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bu arada para kazanmanın tek yolu bu değil. Tahmin ediyorum, sizin dergide de bu örnek var, reklama kapatıp ben kendim senede bir kere sponsorlu iş yapsam arızi diye saydırmam kolay olur. Bu paranın YT üzerinden reklam geliri olarak gelmesi son tartışmalara sebep verdi. Çünkü otomatik olarak sizi tüccar yapıyor iddia bu.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @tr90 Bizim kendi plus sistemimiz vardı zaten de onu site değişene kadar kullanamayacağız. Bir de her zaman olduğu gibi o katıl butonunun videonun altında çıkması ile siteye gelin katılın demek arasında çok fark oluyor. Siteye gelmiyorlar. Twitch'te daha da basit bu işler millet boşuna YT yerine oraya gitmedi.

 • P. O. F. @pof

  @mesutcevik sadece ticari kazançlar vergilendirilmiyor ki, kira geliri de vergilendiriliyor örneğin. Kira alan herkese tacir diyebiliyor muyuz?

 • P. O. F. @pof

  Yazımda 2 vergi müfettişinin makalesini kaynak göstermiştim. Şimdi de Yeminli Mali Müşavir Onur Elele'nin konuya ilişkin yazısını ekliyorum. Mukellef.co'da Gastronomi mezunu birinin yazdıklarını mı dikkate alırsınız, 2 vergi müfettişi ile kamuda yıllarca hesap uzman olarak çalıştıktan sonra yeminli mali müşavir olan, vergi konusunda uzmanlaşmış birini mi, o size kalmış. Şirket kurunca da ceza yenmeyeceğinin garantisi yok bu arada, şirket kurunca her şey toz pembe olacak izlenimi vermenin lüzumu yok. Vergi cezası alan binlerce şirket var.

  Bu biraz 70 bin bütçesi olan adama "sıfır Volvo SUV almalısın, en güvenli araba o" demeye benziyor. Hata yapınca her araçta yaralanma, ölme riski var. Kurallara uyulduğu sürece 70 binlik arabaya binen adam da 700 binlik volvo'ya binen adam da A noktasından B noktasına gidiyor.

  Ne zaman yukarıda yazılarını verdiğim kişiler aksini söyler, biz hatalı biliyormuşuz, her durumda şirket kurmak ZORUNLUYMUŞ, derse o zaman özrümü diler, yazımı kaldırırım. O zamana kadar muhalefet şerhimi (teknoseyir.com'dan yazım kaldırılmazsa) buraya bırakıyorum.

  http://onurelele.blogspot.com/2014/07/video-icerik-gosteriminden-elde-edilen.html

  https://www.linkedin.com/in/onur-elele-72a30521?originalSubdomain=tr

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Öncelikle @pof bu denli detaylı ve olması gerektiği gibi "kaynakları" ortaya koyarak yaptığı çalışma için teşekkür ederim.
  Beni çok rahatsız eden bir durumu, burada da görmek çok rahatsız etti, "uzun geldi okumadım" ya da "durumumuz yoktu okuyamadım" modundaki arkadaşlar, kapatın pencereyi/sayfayı gidin. 12 punto ile 2.5 sayfa A4 yazıyı okumaktan aciz olduğunuzu burada belirtmek zorunda değilsiniz.
  Hem okumayıp, hem de şu durumda ne yapacağız diyen canlılar ise, saat(ler) harcayım bu emeği ortaya koyan yazara resmen hakaret ediyorlar, ayıptır.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @mesutcevik Bey, size tek bir sorum var. Bu videoda ismi geçen, "reklamını yapıyor" diye size kızılan firmadan/servisden, "parasını ödeyerek hizmet alan her hangi bir şahısın alabileceği hizmet harici", size özel bir indirim, bir ücretsiz faydanlanma, her hangi bir imtiyaz, maddi ya da manevi destek almadığınıza dair "namusunuz ve şerefiniz üzerine" yemin edebilir misiniz?

 • Ahmet Ak @ak0-0ahmet

  Açıklayıcı bir yazı olmuş. Yazıyı soluksuz okudum diyebilirim :). Farklı bir konuya da değinmek istiyorum. Burada devlet memuru olup YT kanalı açanlarda var. Devlet memurunun kanal açması yönünden bir sakınca yok diye biliyorum. Bunun dışında kazançlar için eğer pratikte yazıyı kaleme alan Avukat Bey'in bahsettiği şekilde bir uygulama varsa ve bu kişi kendi çabaları ile içerik üretiyorsa bu durumda elde edilen kazanç arızi bir kazanç olarak değerlendirilir ve şahıs şirketi açmaya gerek kalmaz sanırım. Ancak Mesut Bey'in yaklaşımı pratikte uygulanıyorsa ve elde edilen kazanç ticari kazanç olarak değerlendiriliyorsa 657 sayılı kanuna tabi memurlar için bu sıkıntı yaratmaz mı?

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Yorumların büyük bir çoğunluğunu okudum. @pof un yazının tamamını okudum.
  Arkadaşlar sakin olun. Bilmediğiniz konularda lütfen yorum yapmayın. Her olay kişiye özeldir.
  Her olaya göre vergilendirme farklı olur. Ayrıca idarenin bir görüşü yasalara da uygun olmasa uygulanmaktadır. Örneğin web tasarımı ticari kazanca sokarken ki bu görüşe katılmıyorum yazılımı sebest mesleke sokmakta.
  Lütfen eşe dosta değil konun uzmanı bir mali müşavere veya avukata danışınız.

 • maddow morning @saruhanyasar4

  2016 2017 2018 yillarinda yt ye viseo yukledim asgari ucretle calisan bir ozel guvenligim o zamanda ozel guvenlikte calisiyordum bos zamanimda video attim 208 bin kazan elde ettim 3 yil.icinde sonra vergi imceleme cikinca isi biraktim 2019 2020 de kazanc elde etmesim 2020 de incelenmeye alindim kazanclarimin tiklmalarimin hepsi yurt disi izlenmeler yurt disi adam bana 41 e tebligat atmis 65 vergi 85 bin vergi cezasi bir o kadarda faiz yaklasik 250 bin lira madem kanun 2019 da vergi alin dedi ben niye gecmis yollardan vergiden tabi tutuluyorum bir ikincisi yurt disindakiler hizmetten yararlandigi icin ben niye kdv oduyorum bu parayi verecek gucum yok vergi tabi odemeye hazirim ama boyle 2420 liraya calisan bir insanin 250 bin liralik vergi borcu cikarmak hangi vicdana sigar bu konuda deneyimi olan bilgisi olan bir arkadas bana fikir vere bilirmi ne yapmam gerek saygilarimla

 • maddow morning @saruhanyasar4

  @pof sayin prof ben 205 bin lira gelir elde ettim asgari ucretle calisiyordum adamlar bana 250 bin lira ceza kesti ne yapmam gerek

 • Ekrem Clkz @ekrem-clkz

  GENÇ GİRİŞİMCİ YOUTUBER VE İÇERİK ÜRETİCİLERİ VERGİ SORUNUNA ÇÖZÜM BEKLİYOR.

  Maliye Bakanlığı genç Youtuber, Bilgisayar Programcısı ve İçerik Üreticilerini fahiş vergi cezaları ile cezalandırıyor, şirket kurma zorunluğu getiriyor. Birçok genç girişimci Türkiye’yi bu nedenlerle terk etmek istiyor.

  Türkiye’de son yıllarda özellikle genç girişimciler başta Youtube gibi platformlar olmak üzere internet üzerinden içerik üretmektedirler. Bu içerikler başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden izlenmektedir. Bu içerikler Türkiye’nin yurtdışında tanıtılmasına da katkı sunmaktadırlar. Örneğin Youtube da Türkiye’nin turistik bölgelerini anlatan video içerik üreticilerinin videoları yurtdışında milyonlarca izleyici tarafından izlenmektedir.

  Bilgisayar programcıları ve yazılımcılar da yeni uygulamalar geliştirmekte ve yeni web sayfaları tasarlamaktadırlar. İçerik üreticilerinin en önemli gelirleri arasında kendi uygulamaları ya da web sayfalarında Google ve diğer arama motorları ile yapmış oldukları anlaşmalar sonucunda elde ettikleri reklam paylaşım gelirleri yer almaktadır.
  Özellikle İletişim Fakültesi öğrencileri ve mezunları arasında çok sayıda yeni girişimci Youtube ve benzeri platformlar üzerinden içerik üreterek yayın yapmaktadırlar. Bir örnek vermek gerekirse Türkiye’de birçok içerik üreticisi Youtube ‘a içerik üretmekte ve Youtube üzerinden açmış olduğu kanallara yüklemiş oldukları içerikler tüm dünyaya servis edilmektedir. Bunun karşılığı olarak da Youtube kanalında yayınlanan reklam gelirlerini Youtube içerik üreticileri ile paylaşmaktadır. Türkiye kökenli birçok Youtube kanalı Türkiye dışından da izlenmektedir. Bu kanalların sahipleri olan Türkiye’de yerleşik içerik üreticileri yurtdışından da Türkiye’ye döviz girişi yapılmasına katkı sunmaktadırlar.
  Ancak son dönemde Youtube ve diğer platformlara içerik üretenlerin başı Maliye Bakanlığı ile dertte. Maliye bakanlığı, Youtube kanalı olan kişileri banka hesapları yoluyla takip etmekte ve bu kişilere şirket kurmadıkları gerekçeleri ile fahiş vergi cezaları kesmektedirler. Youtube üzerinden yapılan ödemeler Google İrlanda şirketi tarafından içerik üreticisinin kişisel banka hesabına yapılmaktadır. Maliye bakanlığı da bu banka hesaplarını kontrol ederek ilgili kişilere vergi cezaları göndermektedir.
  Youtuberlik ve İçerik Üretmek Serbest Meslek mi Ticari Faaliyet mi?
  Youtube ve benzeri platformlar da içerik üretilerek yapılan yayınlardan elde edilen gelirlerin reklam geliri mi olduğu yoksa serbest meslek kazancı mı olduğu konusunda da vergi dairelerinin farklı görüşleri bulunmaktadır. Bazı vergi daireleri bu gelirlerin doğrudan ticari kazanç içeren bir reklam geliri olduğunu iddia ederek bu kişilere şirket kurma zorunluluğu getirmekte ve bu kişileri vergi mükellefi yaparak vergilendirmeye çalışmaktadır.
  Ancak diğer bir görüşe göre ise gelir vergisi kanununa göre bu kişiler 27 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan Gelir Vergisi tebliğinin 3.maddesi b fıkrası gereğince yıllık 600 .000 TL’ye kadar olan gelirlerinde gelir vergisinden muaftırlar. b) İstisna kapsamına; şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserler ile ihtira beratları girmektedir. (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200527-10.htm)
  Cumhurbaşkanlığının 1 Ocak 2019 tarihli 476 sayılı kararına göre internet reklam gelirlerinden %15 oranında vergi kesileceği karara bağlanmıştır.
  İnternet ortamında reklam hizmeti veren veya bu hizmetlerin verilmesine aracılık eden tam ve dar mükellef gerçek kişilere yapılan ödemelerde vergi kesintisi oranının %15 olarak uygulanması
  Youtube gibi platformlara içerik üreterek ve bu içeriklere Google tarafından reklam yayını yapılarak elde edilen kazancın ticari bir faaliyet konusu olduğu tartışmalıdır. Bu içerik üreticileri Google ve diğer arama motorlarından gelen reklamları otomatik olarak kendi kanal ya da platformlarında yayınlayarak aslında reklam yayınlanmasına sadece aracılık etmektedirler. Doğrudan kendileri sponsor ya da doğrudan tanıtım içeren reklam alsalar bu ticari faaliyet olarak değerlendirilebilir. Ancak genellikle bu kişiler reklamların yayınlanmasına sadece aracılık etmektedirler.
  Özellikle Youtube gibi platformlara içerik üreten kişilerin yıllık 600.000 TL’ye kadar olan gelirleri, serbest meslek erbabı olarak değerlendirilerek bu kişilere şirket kurma zorunluluğu getirilmesinden vazgeçilmesi kanaatimce daha uygun olacaktır.
  ŞİRKET KURMA ZORUNLUĞU İÇERİK ÜRETİCİLERİNİ CAYDIRIYOR
  Birçok genç girişimci, şirket kurma zorunluğu getirilmesi, vergi cezaları vb nedenlerle hayata yeni başladığı bir dönemde ülkesine küsmekte ve yurtdışına giderek ya da içerik üretmekten vazgeçerek umutsuzluğa kapılmaktadır. Hayata yeni başlayan genç girişimci içerik üreticileri ve bilgisayar programcılarının ülkelerine küsmelerini önlemek adına bir dizi tedbir acil olarak hayata geçirilebilir. Birçok genç girişimci şirket kurma maliyetleri, %40’a varan oranlarda gelir vergisi mükellefiyeti ve yüzde 18 oranında KDV, damga vergisi ve stopaj, muhasebeci giderleri gibi nedenlerle şirket kurmanın çok maliyetli olduğunu ve elde ettikleri gelirlerin bu giderleri karşılamayacağını düşünmektedirler.
  İÇERİK ÜRETİCİLERİ %15 YA DA %20 SABİT BİR VERGİ ÖDEYEBİLİRLER
  Çözüm önerisi olarak Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı daha önce yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında Örnek olarak yıllık geliri 50.000 TL ve üzeri olan genç girişimcilerden sabit olarak şirket kurulmasına gerek olmadan %15 ya da %20 oranında bir gelir vergisi keserek bu genç girişimcileri teşvik edebilirler.
  Bu konuda Cumhurbaşkanlığını, Maliye Bakanlığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını İletişim Fakültesinde çalışan bir akademisyen olarak harekete geçmeye davet ediyorum. Genç girişimci içerik üreticileri ve bilgisayar programcıları konu hakkında devlet büyüklerimizden yardım talep ediyorlar.
  Dr.Öğr.Üyesi Ekrem ÇELİKİZ
  İbn Haldun Üniversitesi
  İletişim Fakültesi

 • Ekrem Clkz @ekrem-clkz

  Vergi uzmanı değilim ama Mali müşavirler sırf daha fazla müşteri çekmek adına şirket kuruluşunun zorunlu olduğunu iddia ediyorlar. Bence de her içerik üreticisinin şirket kurma zorunluluğu yok. Serbest meslek erbabı olarak bu kişilerin kanuna göre yıllık 600.000 TL ye kadar olan gelirlerinde vergi muafiyetleri söz konusu. Bu konuyu gündem de tutmakta fayda var. Gereksiz yere içerik üreticilerinin teşviklerinin kırılmaması gerekiyor.

 • maddow morning @saruhanyasar4

  Bir youtuberim 2016 2017 2018 yilarinda kazandigim 220 bin lira icin 250 bin lira vergi ve ceza kesildi 2 yildir bu isi biraktim vergi yuzunden mufettisler onune ne geliyorsa yazip ciziyor

Tüm blog yazılarını gör