12-18 yaş arası için ön ödemeli kart tavsiyesi?

Arkadaşlar, büyük oğlum 12 yaşını dolduruyor önümüzdeki günlerde. Hem bayram/normal harçlıklarını biriktirebilmesi için, hem AppStore'dan vs kendi karar vererek harcama yapabilmesi için bir ön ödemeli kart çıkartmak istiyorum. Piyasada farklı alternatifler gördüm (Paycell, ininal, Tosla, vb).

Sizce en uygunu hangisidir? Teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon tavsiyesi lütfen.

Evet, Ağustos ayı telefon tavsiyeleri videosunu izledim. Aklımda bir kaç kriter ve soru var, netleştirmeye yardımcı olursanız, sevinirim.

- bütçem 2500~3000 TL arası
- hanımın telefonu değişecek, şu an Xiaomi Note 5 AI modelini kullanıyor. Hızlı şarj çalışmamaya başladı ve tahmin ediyorum yakın zamanda diğer koşunlardan hatalar başlar, 2 sene doluyor.
- AMOLED çok güzel görünse de, tercih etmiyorum, hanım parlaklığı dibine kadar açıyor, kesin ekran yanığı olur.
- Note 9 Pro tavsiye görünüyor gibi bu aralıkta, Note 8 ile çok fark var mıdır acaba..
- pilin uzun süre gitmesi mühim
- Realme 6’nın fiyatı oldukça düşmüş görünüyor, Note 9 Pro vs Realme 6 desek.. hiç bir listede vs göremedim, pek tutulmuyor galiba

Ne dersiniz, net “Note 9 Pro al geç” midir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İstanbul Bilişim hala çalışıyor mu?

Bir ara battı, batıyor haberleri vardı ama.. Samsung TV sipariş vereyim diye bakıyorum, nakit de alacağım için uygun görünüyor. 15 gün içinde kargoya verilir yazması biraz düşündürdü, durduk yere paramızı da kaptırmayalım.. ne dersiniz, bilgisi olan var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Superonline fiber altyapısı üzerinden Millenicom’dan hizmet alıyorum. Tam anlamadım, ama sanırım bazen 5 GHz olanda veri gelmiyor, 20-30 saniye kadar. 2.4GHz’de de var sanırım, çok emin olmamakla birlikte. Evden çalışıyorum ve bol bol Skype toplantıları oluyor, toplantının ortasında veri gidip gelince hiç hoş olmuyor. 2 defa aradım, yok hat değerleri vs dediler, ama sanırım modem router’dan. HG255s modeli. Elimde user ve pass var, başka Router takıp direkt çalıştırabilirim, 5 GHz modem alayım desem çok mu Pahalı olur, var mıdır tavsiyeleriniz? #modem #internet #huawei #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15

Ses kablolarını gizlemek için çözüme ihtiyacım var.

Arkadaşlar, evi geçen haftalarda boyattım ve iyi kötü bi dekorasyon yapıldı. Gel gelelim sinema sisteminin hoparlörlerini asmaya sıra geldi. Ama şu kabloları nasıl gizleyeceğim bilemiyorum, daha önce incecik cablefix yapışkanlı silikon gibi ürünlerden kullanmıştım, ama gelmiyor sanırım. Gidip beyaz kablo kanalı koymak abes duracak, ne yapsam bilemedim, neyse parası vereyim ama şu kablolar salkım saçak durmasın artık. Elektrik, Ethernet kabloları ve hoparlör kablolarını yerden götürmek için spirallerden aldım, çok da güzel oldu, ama buna çözüm bulamadım bi türlü.. var mıdır fikri olan 👀 #akış #hoparlör #jbl #dekorasyon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Krycek @krycek

  En temiz çözüm, duvarı alçıpanla kaplayıp, onun arkasından geçirmek ama masraflı ve zahmetli bir iş.

 • Umut @umut

  Dostum denemedim ama kabloyu kahve tonlarında bir bantla sarıp sahte yeşil yapraklarla sarmaşık görünümü verebilirsin. Hatta hoparlörü de kuş yuvası ya da aklına gelen başka bir temaya dönüştürebilirsin

 • Umut @umut

  Ya da ayaklı avizelerden ya da ambiyans ışıklarından alıp bunların kenarlarına monte edebilirsin.

 • Orçun @orcnd

  yok etmek için
  1- yere koyulan kablo kanalları var hafif açılı. ondan al kapağını duvarın rengine boya. kablonun üstüne kapağı getirip duvara çift taraflı bantla yapıştır.
  2- kağıt bandı duvar rengine boya kağıt banda kağıt printi sürerek güçlendir ve kablonun üstüne duvara yapıştır
  3- duvarı kablonun geçeceği kadar çizgi haline kır üstünü alçı ve boya ile kapat

  dekoratif amaçla kullanmak için
  1- bir arkadaşın dediği gibi plastik çiçeklerle sarıp sarmaşık görüntüsü verebilirsin
  2- kabloyu mürekkep gibi kullanıp köşe döndürerek yazı yazmak için kullanabilirsin sıcak silikonla duvara tutturabilirsin
  3- kabloyu soyarsan içinde bakır telleri görürsün dışındaki siyah pvc kaplamasını söküp sadece bakır kısımları bırakıp ayrı yönlere doğru gönderirsen uzaktan o teller gözle görünmez hale gelir. yakından da sime benzer parlak bir görüntü sağlar.
  4- hoparlörün hemen altına koyacağın bir heykelcik kabloya asılıyormuş gibi gösterilebilir
  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41co0NXRiyL.jpg

Bugün “esnaflardan neden uzak kalmalıyız?” Sorusuna tekrar yanıt buldum. Çekmecede duran eski telefonum şarj problemi vardı (şarja taksam bile hiç ışığı yanmıyordu, ama kısa süre de olsa açılabiliyordu - yani ekran vs sağlam). Bursa’da telefoncular çarşısına götürdüm, “abi 40 liraya yaparız 1 saate” dediler. Açıkçası beklediğimden ucuzdu, bırakıp biraz dolaştım. Geldiğimde alet şarja takılı, pil seviyesi %37 ve şarj ediliyor animasyonu vardı. Direkt yapıldı diye teslim aldım (aslında içinde şarj akımını gösteren accubattery kuruluydu, ama açmak aklıma gelmedi). Dükkandan çıkıp teli açtığımda şarjı %4 gördüm, dedim herhalde pil ömrü iyice bitti. Eve geldim, taktım, ama aslında şarj olmuyor yine. Kuvvetle muhtemel dükkanda pile dışarıdan akım vs verip biraz doldurmuşlar, yani USB üzerinden %37’ye gelmesi imkansız (evde gelmiyor). Farklı aletler, kablolar vs ile denedim. Açıkçası hiç de açılmış ve şarj noktası değişmiş gibi değil.

İşin özeti güzel bir kazıklandım. Miktar çok değil ama, bu şark kurnazlıkları artık tiksinti veriyor. Aslında çok da değişmedi, 20 sene önce de eve gelen ustaların çakallıklarına kızıp musluk değiştirip, seramik döşemeyi öğrenmiştim.

İş ahlakı vs kalmamış, evet hala bir yerlerde işini düzgün yapan insanlar vardır, ama kabul edelim, çoğu böyle.

Artık ya kendim şarj katı ve pil alıp değiştireceğim, ya çöpe atacağım, ama bu çakallara göz göre göre kazıklanmayacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25

Xbox One X için televizyon tavsiyesi alabilir miyim? Şu an Samsung 46ES7000 kullanıyorum. Karanlık sahneler yeteri kadar kararmıyor, oldukça gri kalması gözüme batıyor, 4K değil. Ebat olarak 55" veya 65" düşünüyorum. NU8000 serisinde freesync olduğunu söylüyorlar ama efektif olarak bir fayda sağlar mı, emin değilim. Q9F serisi çok güzel, ama bütçe olarak fazla yukarıda kalıyor gibi.. OLED'lerin görüntüleri efsane ama, yüksek parlaklığa çıkmasında sıkıntı olduğu ve uzun dönemde ekran yanığı risk olduğunu söylüyorlar.. Ne dersiniz.. Ya da Sony XF900 serisi mesela.. #akış #XboxOneX #Samsung #OledTV

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Uygun fiyatlı bir router'a ihtiyacım var.

Hali hazırda superonline fiber 100Mbit kullanıyorum. SOL'un verdiği access point var, eve gelen ethernetten wifi ve kabloyla diğer istemcilere bağlanıyor.

Ama yüksek talepte şişiveriyor sanki, bir kaç kullanıcı aynı anda kullanınca - ör; çocuklar netflix/youtube'dan bi şeyler izlerken ben de Skype üzerinden görüntülü konferans yapıyorum iş için, bu sırada kesintiler oluyor. QoS vs özelliği yok. Bu ve hazır değiştiriyorken torrent istemcisi olan bir cihaz alsam diyorum.Router alırsam, bunu kablo ile mi mevcut access point'e bağlamak lazım, bildiğim kadarıyla SOL'un cihazı yerine direkt başka bir alet takamıyorum.

Ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefonumu (xiaomi Note5 AI) ekran kırılması için yetkili servise (KVK) bırakmıştım 30 Ekim'de. Internetten durumunu sorguladığımda hala tamirde görünüyor, aslında daha fiyat verecekler. Dışarıda 1 saatte halledip bitirdikleri için neden böyle sallıyorlar, anlamış değilimç Hem dışarıya göre yüksek fiyat vereceğiz (malum, garanti devam etsin diye), hem de bekledikçe bekliyoruz.

Garanti dışında ama, yetkili serviste olduğu için 10 günden sonra ikame cihaz ve 20 günlük maksimum tamir süresi bunda da geçerli oluyor mu acaba..?

Uygun aldım diye sevinmiştim, 1/3'ü ekran parası vereceğim gibi.. iş telefonumda (iPhone 6S) tough armor vardı, buna da öyle bir kılıf almadığıma pişman oldum açıkçası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap