Belki birinin işine yarar.
Chrome'da (belki chrome tabanlı diğer tarayıcılarda da çalışır) chrome://flags/#playback-speed-button özelliğiniı etkinleştirince html tabanlı videolarda hızlandırma geliyor.
#chrome

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kıyafetlerin içindeki etiketlerdeki sembollerin ne anlama geldiğini gösteren iOS uygulaması. Güzel bir amme hizmeti bence.

https://apps.apple.com/tr/app/laundry-lens/id1513767864

#ios #FaydalıUygulamalar #FaydalıBağlantılar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sonunda #Lightshot'dan kurtuldum.

Benim gibi bir ekran görüntüsü alma uygulamasında daha fazla özelleştirme arayanlar varsa #ShareX'i tavsiye ediyorum kesinlikle, hem çok daha kullanışlı hemde bir dünya ayar var.Misal; alınan ekran görüntülerini lokal dilde Gün-Ay-Yıl formatında ayrı ayrı klasörlere kayıt edebiliyor ya da dilediğiniz herhangi bir şekilde de yapabilirsiniz sadece gün veya sadece yıl gibi.Tamamen size kalmış.Upload edebileceğiniz bir sürü site vs. vs. bir çok özellik içinde mevcut.

Hatta benim en çok hoşuma giden özelliği ise, seçmeli ekran görüntüsü al diyorum ve açık bir uygulamanın "boyunda" otomatik olarak ekran görüntüsü alıyor.Yani sizin o pencere için elle boyut ayarlamanıza gerek kalmıyor. #tavsiye #program

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Bu uygulama bana neden bloatware havası yaşatıyor ya. Nedense hiç sevemedim.

 • Rasko @rasko

  Ne kadar basit o kadar iyi. Lightshot candır. İşini yapar, ses çıkarmaz. Temiz çocuktur.

  • KRAK3NN @passenoir

   Ben ShareX kullanın Lightshot berbattır demedim zaten, niye herkes Lightshot'ı savunmaya geldi 🙂 Lightshot'a alternatif olan hatta (bence) daha iyi olan bir program önerdim sadece isteyen kullanır isteyen kullanmaz.Yaptıkları iş aynı sonuçta biri daha kullanışlı biri daha az kullanışsız.

 • ad33p @ad33p

  Çok iyi program, direkt gif olarak ekran kaydı yapabiliyor, istersen video ekran kaydı da var. Tek eksiği tam sayfa site ekran görüntüsü aracı iyi değil. Onu da Chrome'un kendi komut özelliğiyle hallediyorum şimdilik.

 • Otroligt @otroligt

  ShareX'i gif yapmak dışında kullanmamıştım. Lightshot'ta en hoşuma giden şeylerden birisi dosyayı asla kaydetmeye ihtiyaç duymuyor oluşum. birisine bir şey atmak istiyorsam alanı seçip copy yapıyorum ve paste ile gönderebiliyorum. Google görsellerde arama yapacaksam upload edip siteye gidiyorum ve alttaki find similar butonu ile google görsellerinde arayabiliyorum. Basitçe işaretleme çizim vb. yapabiliyorum aldığım alan içerisinde. Tim bunları shareX sunuyor mu?

  • KRAK3NN @passenoir

   -Dosyayı kaydetmek zorunda değilsin bunda da copy paste yapabiliyorsun direkt.

   -Benzerini arama kısmına gelirsek bunda şöyle yapabiliyorsun, aldığın ekran görüntüsünü ShareX'in içindeyken sağ tıklayıp Google İmage Search dersen direkt Google'da bu fotoğrafı aratıyor ve oradan "Benzer Görseller" dersen istediğin şeyi yapmış olursun.

   -İşaretleme araçları ve hatta biraz daha fazlası mevcut, bu ekran görüntüsünde neler yapabildiğini göstermeye çalıştım.Şunları yapabiliyor; Fırça ile bir şey çizebiliyorsun, bir yeri blurlayabiliyorsun veya pikselleştirebiliyorsun, ya da herhangi bir yazıdaki önemli bir metni aydınlatmak istiyorsun mesela sarı ile aydınlattım bir yeri.Rengi falan da değişiyor istediğin renk yapabilirsin.Onun dışında zoom yapıyor seçtiğin alana, birde numaralandırma var sen tıklıyorsun o kutucuk koyuyor 1-2-3 diye gidiyor tutorial'larda falan iyi olabilir bu.Kendi düzgün "ok" aracı da var ok çizmeye gerekte kalmıyor 😀

  • KRAK3NN @passenoir

   @passenoir Bu şekilde programdan direkt Google'dan aratıp benzer görselleri öyle bulabiliyorsun işte.

Konsollardaki twitch yayın çıkışını yerel rtmp sunucusuna yönlendirme

Konsollardan görüntü almak için "hdmi capture card" kullanılabilir ama henüz alacak bütçeniz yoksa ve obs üzerinden yayın yapmak istiyorsanız remote play uygulamalarının ekranını yakalayıp kullanabilirsiniz.

Yalnız remote play uygulamalarında uzaktan oturum açınca konsola bağlı olan kontrolcü kapanır. Dolayısıyla siz oyunu o pencere oynarken arada bir lag olacaktır.

 

Bildiğiniz üzere xbox ve playstation konsollarında twitch'e doğrudan yayın imkanı var. Twitch'e yayın gönderme olayı RTMP protokolü üzerinden gerçekleşmekte ve bu protokol şifrelenmemiş bir bağlantı kullandığı için biz araya girip bu yayını kendi rtmp sunucumuza yönlendirebiliriz.

 

Bu yöntemin avantajı yayında düşük gecikme olması ve oynarken kendi ekranımızdan gecikmesiz oynama imkanı.

 

Nasıl oluyor peki?

Yerel ağda konsol DNS sorgusunu bizim kendi DNS sunucumuza gönderir, biz de ona twitch'in ip adresi yerine yerel ağdaki veya doğrudan bilgisayarda çalıştırdığımız nginx rtmp sunucusunun ip adresini veririz, konsol yayını bu ip adresine gönderecektir.

Daha sonra,
- isterseniz obs'in medya kaynağına rtmp linkini ekleyip yayını alırsınız, gecikme yaklaşık 2-3sn.
- isterseniz ffplay ile çok düşük geçikme ile oynatıp obs ile bu pencerenin kaydını alırsınız, gecikme yaklaşık 300-400ms.

 

Önce size en yakın twitch ingest sunucusunu bulun, bana yakın olan Avusturya sunucusuymuş.

rtmp://vie.contribute.live-video.net/app/{stream_key}
rtmp://vie02.contribute.live-video.net/app/{stream_key}

 

 

Konsol hangi sunucuya bağlanıyor?

Daha sonra konsolunuzdan 1-2 dakikalık yayın yaptığınızda inspector sayfasında bağlandığı sunucuyu da görebilirsiniz. Konsol yayını beklediğim gibi Avusturya VIE sunucusuna göndermiş.

Konsolun bağlandığı sunucuyu artık biliyoruz. 

Yerel ağda DNS sunucusu olarak ben Pi.hole kullanıyorum, pi.hole'da yerel dns kaydı ekledim. Böylece konsol Avusturya sunucusu için DNS sorgusu gönderdiğinde pi.hole cevap olarak RTMP sunucusu çalışan bilgisayarımın ip adresini gönderecek.

(pi.hole yazılımı evdeki ağa bağlı olan raspberry pi üzerinde çalışıyor, onun kurulumu vs ayrı bir konu, internette aratıp bulursunuz veya ccproxy yöntemini kaynak kısmında verdiğim youtube linkinde bulabilirsiniz.)

Kendi bilgisayarımın yerel ağdaki ip adresini kullandım.
vie.contribute.live-video.net    ----> 192.168.1.15
vie02.contribute.live-video.net  --> 192.168.1.15

Sırada yerel RTMP sunucusu olayı var,

Bunun için red5 kullananlar da gördüm ama Nginx RTMP sunucu gayet basit ve hızlı bir seçenek olduğu için Nginx RTMP sunucusu kullanacağım.

Linkteki zip dosyasında windows'ta çalışan bir nginx ve rtmp için gereken config dosyası var.
Mega.nz Nginx RTMP Server
Zip dosyasını istediğiniz yere çıkarın, start_nginx.bat ile nginx'i çalıştırın, arkaplanda çalışacaktır.
Artık konsolda twitch yayını başlatabilirsiniz, yayın yerel sunucuya gidecek.

 

Şimdi obs'te ortam kaynağı olarak kullanacağımız rtmp linkini oluşturalım.

Standart twitch rtmp push linki,
rtmp://vie.contribute.live-video.net/app/{stream_key}
Bizim kullanacağımız linkte sunucu adresi olarak rtmp sunucusu çalışan bilgisayarın yerel ip adresini veya nginx ve obs aynı bilgisayarda çalışıyorsa 127.0.0.1 kullanacağız.

"stream_key" ise twitch arayüzünden ulaşabileceğiniz yayın anahtarı oluyor. hem yayın gönderirken hem de sunucumudaki yayına ulaşırken aynı "stream_key" değişkeni kullanılır.

Sonuçta yayını nginx sunucumuzdan almak için kullanacağımız link böyle olacak,
rtmp://127.0.0.1/app/yayın_anahtari

Yöntem 1: rtmp kaynağını OBS'te ortam kaynağı olarak eklemek,

(not: başta da bahsettiğim gibi bu yöntemde 2-3sn kadar gecikme oluyor.)

Kaynağı görünür yapın, 1-2 sn içinde obs yayını almaya başlayacak.

Yöntem 2: rtmp yayınını ffplay ile gecikmesiz oynatıp pencereyi yakalamak.

Windows için hazırlanmış ffmpeg paketini linkten indirin, bize "bin" klasöründeki ffplay.exe dosyası lazım.

ffmpeg statik windows dosyası

Zip dosyasını istediğiniz yere çıkartın, sonra "bin" klasörüne gidin, sağ "shift" tuşuna basarken fare ile klasör içinde sağ tık yapın, cmd (veya powershell) penceresini burada aç deyin.

Yayını gecikmesiz olarak oynatmak için ffplay'i şu şekilde çalıştırın,

ffplay -fflags nobuffer rtmp://127.0.0.1/app/yayın_anahtari

Daha sonra açılan oynatıcı (tam ekran açılır) penceresini kapatmayın, alt+tab veya windows tuşu ile obs penceresine geçin, ffplay penceresini obs'e ekleyin.

Artık görüntü yakalama kartı olmadan konsolunuzdaki rtmp çıkışını OBS üzerinde kullanabilirsiniz.
İlk resimde 1. yöntemdeki gecikmeyi göstermeye çalıştım, gecikme yaklaşık 2200ms.
Bu resimde de 2. yöntemdeki gecikmeyi göstermeye çalıştım, yaklaşık 300ms.
Kaynaklar:
red5 ve cproxy dns yöntemi https://www.youtube.com/watch?v=KXcNR2agCe0
nginx rtmp sunucusu https://www.youtube.com/watch?v=n-EdUHNK9UI
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtube video listelerini tek seferde indirmek için
1: https://youtubemultidownloader.net/playlists.html sayfasında işaretli alana playlist linkini yapıştırıp download butonuna basın
2: İkinci resimdeki linki kopyalayıp IDM ve ya FDM ile Dosya-> Panodan toplu indirmeyi seçin
3: Açılan pencereden tüm videoları işaretleyip indirebilirsiniz.
#PratikBilgi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu burada kalsın belki lazım olur 🙂
#sd #uhs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Anime severlere özel aşırı büyük anime tavsiye arşivi,biraz ingilizce gerektirir.Reddit'den alınma,Anime izlemiyorum ama yapan kişi (u/FetchFrosh) çok güzel hazırlamış.Anime izlemek istiyorsanız ama ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız bir göz atabilirsiniz. #Anime #tavsiye

Fotoğrafın kayıpsız ve tam hali için imgur linki;

https://imgur.com/wAhZsbQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Windows" tuşu ile yapılan önemli kısayol kombinleri;

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şiddetle önerdiğim ve tavsiye ettiğim bir dijital #Klasik #SanatEseri sitesi,yüksek çözünürlükte inanılmaz şeyler var ve en güzel yanıda ücretsiz.Bazılarını çıktı alıp çerçeveletip duvara asasım geldi direkt. 🙂 Site bir tık yavaş çalışıyor ama kesinlikle değer.

https://artvee.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap