Facebook gruplarının birinde denk geldiğim bir paylaşım. Paylaştıkları görseller Unreal Engine market görselleri, yani oyuna dair görseller değil. Büyük ihtimal oyun için de herhangi bir çalışma yapılmamış. Şunu yapacağız bunu yapacağız söylemlerine milliyetçilik sosu ekleyerek dikkat çekmeye çalışan bir grup. Bu duruma cevapları ise '' biz öyle uygun bulduk '' demekten fazlası değil.

-Hazır asset kullanmalarını veya milliyetçilik üzerinden gitmelerini eleştirmiyorum ancak market görselini kendi ürünleri gibi kullanmaları yanlış buluyorum. Bahsettikleri çalışmalar söylediklerinden büyük oranda farklı çıkınca, gecesini gündüzüne katıp bir şeyler yapmak isteyen yerli geliştiricilere güven azalıyor.
-Kullandıkları görsellerin market linkleri elimde, paylaşacaktım ancak uğraşmak istemiyorum artık bunun gibi boş ekipler ile. Umarım gerçekten çalışan ve yeni bir şeyler üretmeye çalışan geliştiriciler böyle gruplar yüzünden hiçe sayılmaz.
-Söylemek istediğim çok şey var aslında bu durumdan hareketle ancak yetersiz olacağını biliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Phil Spencer, '' Bethesda oyunlarını diğer platformlara çıkarmaya ihtiyacımız yok '' diyor. Sizce bu söylem başarılı olur mu?

#OyunGündemineMalzeme #HaftalıkGündemeMalzeme #Bethesda #Xbox

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vatan Bilgisayar da aynı fiyattan listelemiş ürünü, satışa çıkacağı tarihte değişeceğine inanıyorum.
#PlayStation5
https://www.vatanbilgisayar.com/sony-playstation-5-oyun-konsolu.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Blizzard, Versay ofisini kapatıyor.

#OyunGündemineMalzeme #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Namarie @namarie

  Hiç bildiğim ve takip ettiğim bir süreç değil. Bu ne anlama geliyor acaba? Yani bir operasyon küçülmesi mi, bir türün daha az geliştirileceği gibi bir şey mi?

  • Bulut Seyyahı @bulutseyyahi

   Aslında Blizzard'ın ne yaptığı belli değil, bir yandan pandemi dönemi söylenirken bir yandan da Avrupa vergi koşullarından kaçma gibi seçenekler söyleniyor. Açıkçası büyük işten çıkarmalar yapmasına rağmen yöneticilere yüksek prim vermesi büyük çelişki. Eski çalışanların ve yöneticilerin yeni bir şirket kurup oraya geçiş yapması da bu olayların sonucu olabilir. Bir iki yıl içinde asıl etkileri ortaya çıkar ancak en yakında olan WoW Shadowlands'te bu etkileri göreceğiz.

Dün gece ve bu gece bilgisayarda herhangi bir program açık değilken yani masaüstünde boş halde mavi ekran hatası alıyorum. Hata bilgisi olarak ise '' Unexpected store exception '' görünüyor. Mavi ekrandan sonra ise '' bootmgr eksik yeniden başlat '' yazılı siyah ekranda kalıyor ancak yeniden başlatma yapınca yine bu siyah ekranın göründüğü sonsuz bir döngüye giriyor sistem. Güç tuşuna basılı tutup zorunlu kapatıp açınca sistem sorunsuz açılıyor ancak bu defa da uyku seçenekleri ve bazı programların ayarlarını sıfırlamış oluyor. Sistemin kurulu olduğu SSD'yi taradım sorun görünmüyor, sürücülere baktım sorunsuz görünüyor. Son birkaç günde yüklediğim programları kaldırdım, virüs taraması yaptım ancak bir sorun görünmüyor. Sizce bu sorunun kaynağı ne olabilir? İnternette bir yandan bakıyorum, ancak yuvarlak cevapların yanı sıra format dışında bir şey önermiyorlar. Bir yandan araştırıyorum bu sorunu, daha önce benzer bir durum yaşamış veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rockstar Games, Ruffian Games'i satın aldı. Ruffian Games, Crackdown oyunlarını geliştirmenin yanı sıra HALO: REACH içinde çalışmış. Bununla birlikte yabancı basında dolanan dedikodulara göre önümüzde haftalarda konsolların çıkışı ile birlikte ilginç ve büyük satın alımlar olabilirmiş. Bu dedikoduların temeli ileri anlaşılır. Bakalım, zaman ne gösterecek.

#RockstarGames #RuffianGames #Crackdown3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TechnoGame çeviri ekibi Take-Two telif meseleleri ve son zamanlarda aktif olmamalarından dolayı kapanma kararı almış.

#TürkçeYama #TechnoGame #TakeTwo

Take2 telifinden sonra TechnoGame çeviri grubu kapanma kararı aldı

TechnoGame Çeviri Grubu yaptıkları açıklama ile kapanma kararı aldıklarını duyurdu. Daha önce birçok Türkçe yama projesine imza atan ekip sosyal medya...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Syberia: The World Before - Prologue - Koalabs & Microids (2021 - Erken Erişim)

Demosu yayınlanınca bir bakayım dedim ancak ilk bölümden sonra yükleme ekranında takılı kalıyor ve yeni bölüme geçmiyor. Demo için bile henüz erken bir aşamada galiba. Bunu bir kenara bırakırsak atmosfer ve müzik olarak güzel olsa da grafikler beklediğimden kötüydü. Umarım demoya özel bir sorundur. Point&Click bulmaca olan Syberia: The World Before oyununu en azından atmosfer ve müzikleri için istek listeme aldım. Demo bir şey vermese de bekliyorum şimdilik.
-Unity ile geliştiriliyor.
-Steam üzerinden 5 GB yer isteyen ve 3.6 GB indirmeye sahip bir demosu bulunmakta.
-Ryzen 5 1600 + GTX 1660 Super ile denedim, demoda doğal olarak optimizasyon sorunu var. Sık sık FPS drop mevcut, minimum 25 FPS maksimum 80 FPS gördüm. Çoğunlukla 30-40 arasında geziniyordu FPS.

#Syberia #SyberiaTheWorldBefore #Unity

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evdeki kitaplığımı kataloglamak ve her yerden ulaşabilmek için kütüphane yazılımı arıyorum. Aktif kullanan arkadaşların tavsiyelerine açığım.
-Barkod veya ISBN ile eklediğim kitabın bilgilerini internette çekebilmesi kitap ekleme konusunda kolaylık sağlar benim için. Bu özelliği olanlar tercihim. Barkodsuz eski basım kitapları da fotoğrafı ile ekleyebilirsem güzel olur.
-Mobil versiyonu varsa güzel olur. Mobil versiyonu bulunmuyorsa da bir şekilde listeyi dışa aktarabilmesi gerekli, mobilde bulunan diğer programlara eklerim en azından listeyi. PC öncelikli bu yüzden.
-Excel bilgim yok, şimdilik oradan bir liste oluşturmam zor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kervansaraya bir yorum...
Osmanlının alışılmış kervansaray ve menzil yapılarına farklı bir bakış açısı. Yapı bilindik planlara uyularak yapılmaya kalkılırsa görünmeyen ayrıntı sayısından dolayı ışık hesaplama işi ya başarısız oluyor ya da gereğinden uzun sürüyor. Benim gibi ilgili ve yeni başlayanlara tavsiye; kervansaray gibi kompleks yapıları başlangıç için tercih etmeyin veya yapının görünmeyen kısımlarındaki ayrıntıları (her odayı/hücreyi görülebilir yapmayı) azaltın. Bu şekilde Editör ve Oyun modunda performans alırsınız.
-Unreal Engine 4.25.3 versiyonu.
-Işıklandırma inşası (lighting build) yapılmamış.
-Plan yorumlanmış ancak birçok kervansaray planına internet üzerinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.

#UnrealEngine4 #Kervansaray

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Xaloc @xaloc

  Aslında oyun olarak değil de belirli tarihi yapıları bu şekilde dijitale aktarmak oldukça keyifli geliyor kulağa. Olabilitesi var mıdır sadece hobi olarak?

  • Bulut Seyyahı @bulutseyyahi

   Anahatları olarak yapılabilir ancak süsleme kısmı işin içine girerse oldukça yorucu olabilir. Fotogrametri, modelleme veya diğer işler düşünülürse yorucu da olsa yapmak keyifli. Ben de hobi olarak yapıyorum ancak modelleme bilgim olmadığı için bu görseldeki çalışmalardan öteye gidemiyorum. Yetenekli olanlar bu hobiyi daha iyi bir şekilde yapabilir.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Dijitale tarama ile birebir aktarim konusunda profesyonel olarak calistim. Hobi olarak yapmak pek mumkun degil. Masrafi emegi burokrasisi cok. Birebir kopyasini modellemeye calismak seklinde hobi olabilir.

 • Batuhan @achfighter

  Işıklandırma inşası nedir?

  • Bulut Seyyahı @bulutseyyahi

   aslında '' lighting build '' olarak geçen düzenleme. Basit bir tabiri ile objeler eklendikten veya çıkarıldıktan sonra ışıklandırmanın yeniden hesaplanması işi. Bu hesaplama sonrasında oyun içindeki ışık, gölge ve yansımalar görünmesi gerektiği gibi görünür, yani ne fazla karanlık ne de fazla aydınlık. Örneğin buradaki paylaşımımda ışıklar hesaplanmış ve daha güzel ve doğru görünüyor : https://teknoseyir.com/durum/1301048 . Tabi ki benim gibi hobi seviyesinde olanlardan ziyade profesyoneller daha iyi açıklayabilir bu durumu.

  • Mert @merphous

   Önceden hesaplamalı raytracing. Bir kere hesaplayıp o veri kaydediliyor, sonra anlık olarak güncellenmiyor. Birçok oyunun kullandığı bir teknik.