Bir Türk gencinin vergi sistemi ile tanışması 😀 Ticarete yada iş hayatına hiç girmemiş arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm ve son 4 ayda başımızdan geçen bir ticaret hayatı gerçekleri yazısı...

Eşim 21 yaşında ve öğrenci. Ticareti öğrenmesi için 4 ay önce kendi adına ve bütün yasal işlerini kendisinin yapacağı bir şirket kurduk. KOSGEB genç girişimcilik programına da soktuk teşvikleri öğrenmesi için. Zaten KOSGEB rakamları güncellemediği için teşvikler kuş kadar kalıyor artık bu arada.

%18 KDV, min. %20 gelir vergisi, muhtasar vergisi, muhasebeci ücreti, gider gösterme vs anlattım ama tabii bunların önemini ve nasıl paralar gideceğini yaşamadan idrak edemedi.

3 ay içinde onun şirketine toplam 50 bin lira civarında iş pasladım. Bedava ve kayıtsız işçi olarak ben çalıştım. İş veren maliyetlerine henüz hazır değil sonuçta.

İlk faturayı kesip para hesabına geçince yeni iş kurmuş herkes gibi çok mutlu oldu ve daha önceden hiç iş yapmamış herkes gibi o paranın tamamının kendisinin olduğunu sanıp harcamaya başladı. Buraya kadar her şey toz pembe bir rüya 😀

Ve kısa sürede yavaş yavaş tadı kaçmaya başladı...

İlk muhasebeci ücreti ödemede ufaktan bir tadı kaçtı, muhasebecinin ne iş yaptığını tam olarak çözmesi biraz zamanını aldı.

Derken ilk KDV ödemesi geldi çattı. Muhasebeci sağolsun KDV ödemesini pdf olarak yolladı. Hanıma verdim hadi öde bakalım vergini dedim. %18'i görünce biraz sinirlendi bu ne böyle ya diye. Dedim sen hiç giderlerini işlememişsin demek ki. Bu noktada kafasına yaptığı harcamaları gider göstermesi gerektiği dank etti ve harcamalarının fişlerini toplamaya başladı.

2. aya KDV'si geldiğinde ise tekrar bir şok yaşadı. Topladığı 10'larca ve toplam ederi 10 bin liraya yakın market fişinin toplam KDV'sinden olan indirimi anca 500 lira civarı ediyordu. Fişlerin toplam tutarını değil de sadece KDV kısmında yazan kısımlarını ödemesi gereken KDV'den düşebileceği ve gıda harcamalarının çoğunda KDV oranın sadece %1 olduğu için bin liralık fişin KDV'sinin 10 lira olduğunu öğrendi. Yine güzel bir KDV ödemek zorunda kaldı.

3. ayda artık vergi konusunda tadı kaçmış ama biraz daha bilinçlenmiş şekilde fişlerin KDV'lerine dikkat edip yavaş yavaş hesap kitap yapmaya başladı. Ama fark etti ki kazandığı paranın tamamıyla market alış verişi yapsa bile yine de KDV çıkacak. Marketten aldığı çoğu şeyin KDV'si %1'ken kendi kestiği faturaların KDV'si %18... İşin içine ufak ufak vergiden kaçınma stratejileri girmeye başladı ve o noktada artık "Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler(KKEG)" kalemiyle tanıştı. Her şeyi öyle kafasına göre şirketine gider gösteremeyeceğini öğrenince tadı iyice kaçtı ve yıl başı olmasıyla birlikte 3 aylık "muhtasar tahakkuku" da gelmesiyle, ekstradan ve havadan devlete biraz daha para ödemesi gerektiğini öğrenince ilk aylarda başlayan liberal kapitalist olma durumu yavaştan anarşistliğe doğru kaymaya başladı 😀

Bu arada 3 ayda baya bir şey öğrenmiş ve tecrübe etmiş oldu. Artık işleri büyütme vakti gelmişti. Her ne kadar henüz gelir vergisi ödememiş olsa da bir adım daha işleri ilerletmeye hazırdı.

Bu ay başlarında 332 bin liralık bir iş pasladım onun şirketine. Tabi bu sefer öyle bedavaya beni çalıştırma olayı yok...

Para biraz büyük olduğu için baştan anlatmaya başladım giderlerini.

- 33 bin lira(%10) benim iş paslama komisyonum(pazarlama gideri)
- 198 bin lira işçi maliyeti
- 66.400 lira gelir vergisi
- 50.600 lira da KDV ödeyeceksin
- İş süresince toplam 3.000 lira da muhasebeci ücreti
- İşle ilgili görüşmelere gidip gelirken toplantı masrafı olarak da en az 5 bin lira gidecek
- Hesapta olmayan bi 10 bin lira da ek masraf kesin çıkart

Hepsini toplayınca bir de baktı ki işin maliyeti 366 bin tutuyor 🙂 Yani 34 bin lira zarar ediyor. Başta gözüne çok büyük para gelen 332 bin lira bir anda eriyip gitti.

Artık paranın alırken değil harcanırken kazanıldığını öğrenme zamanı gelmişti. Bu ana kadar çok önemsemediği KOSGEB teşvikleri, vergiden kaçınma yolları ve işçilik maliyetlerinin hesaplanması işlerine iyice girdik birlikte ve günün sonunda biraz hesap kitap ve planlamayla 34 bin lira zarardan işi yaklaşık 50-60 bin lira civarında kara getirmeyi başardık. Tabi bunun da bir bedeli var, kardan da %25 danışmanlık bedeli ödeyecek bana 😀

Şuan her ne kadar kar edecek olsa da ülkeyi bir an önce terk etmek isteyen bir anarşiste dönüşmüş durumda. Sanıyor ki sadece Türkiye'de bu vergiler ve masraflar var 😀

Yavaştan maaşlı eleman çalıştırma kısmına da geçeceğiz umarım. Umarım yeter artık ben devlet memuru olacağım diyip şirketi kapatmaz 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19

The Economist yeni sayısının çoğunu Türkiye'ye ayırmış ve son dönemlerin istatistik ve siyasi değerlendirmelerini yapıp seçimlere baya bir eğilmiş.

Özellikle 2022'de ülkeden ayrılan 30 bin yazılımcı ve 12 bin doktor rakamı çok ilgi çekici.

Not: Bilmediğimiz bir şey yok. Bizim bildiklerimizi Türkiye'yi bilmeyen yabancılara anlatmış.
Kapak çok sansasyonel olsa da içerik kapak kadar sansasyon yaratmıyor.

Not 2: Okumak isteyen varsa aylık 30€ vermesi lazım.

https://twitter.com/TheEconomist/status/1616050617671376898?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 17
 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  kapakda bir detay dikkatinizi çektimi 🙂 Reisin resmi var 🙂

 • Melburg @melburg

  Para vermeye gerek yok illa bunu aşan eklenti var.

  Bypass Paywalls Clean: Firefox için eklenti mağazasından, Chrome için dışardan yüklenebiliyor

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  adamlar için ne kadar önemli bir seçim, değişen hiç bir şey olmayacak, Erdoğan seçim kazanma makinesi gibidir 🙂 küçümsememek lazım Reisi.

  • Ali @norego

   Sonuca göre değişen çok şey olur. Sadece bizim değil avrupa için de Türkiye gibi bir ülkenin demokrasiden uzaklaşması adına çok önemli bir seçim

  • ozeba @ozeba

   @norego çok umurlarında değil bence artık. Bizi çoktan gözden çıkarttılar bence. Askeri olarak natoda ittifak halinde olmamıza rağmen çok uzun zamandır örtülü bir ambargo uyguluyorlar. Bizi kendi elleriyle doğuya itiyorlar. Sonra da siz doğuya yaklaşıyorsunuz diyip bu sefer de açıktan itiyorlar. Yunanistana f35 verip bize blok70leri bile vermek için direnmek nedir. Tr batıdan uzaklaşırlarsa kendi rahatlarının da kaçacaklarının farkında değiller sanırım. Ya da biraz kaşınıyorlar.

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   @ozeba batı bizi asla ciddiye almadı ki zaten, örtülü değil adamlar gözümüze soka soka amborga uyguluyorlar zaten, bizi afrika kıtasında ki ülkelerin yanına koyuyorlar 🙂 Batı bu ülkeye hiç bir şey vermemiştir vermeyecektir, tüm ağır sanayi yatırımlarını doğudan kazanmıştır bu ülke, bırakın vermesinler biz hızla kendimiz üretmeliyiz bir an önce, en son yunanlı profösörün de dediği gibi türkiyeye f16 ları verin diyor adam,verinki bağımlı olsunlar 🙂 bizi bizden başkası düşünmez onlar Türkiyeyi kullanışlı bir aparat olarak görüyorlar. Bu seçimler onlar için bu yüzden önemli, tekrar eskisi gibi aparat yapabilirmiyiz diye uğraşıyorlar.

  • Ali @norego

   @hasan-kusdil 21 yıldır da kendimizi ciddiye aldıracak bir ilerleme yada ağırlımızı koyacak bir güç elde edememişiz demek ki.

   Batının kafasına göre istediği ambargoyu, istediği yaptırımı yapabileceği kadar güçsüz, dik durmaktan uzak ve karşılık verebilmekten aciziz demek ki.

   Umarım Türkiye'yi bu güce, bu dirayete kavuşturacak bir siyasi irade gelir. 21 yıldır kazanamamışız belli ki.

  • Orcun @orcun

   @norego O şey geçtikleri ha bire adamın ölüsü üstünden siyaset yaptıkları Rahmetli Ecevit gitti kıbrısa hareketi düzenletti. Başka kim yapabildi ? yapabilecekti ? yıllarca o '' boynu bükük ehe ehe amagira başkanı garşısındaki duruşa bağın, ıyy rezalet herif ehe ehe '' diye adamın ölüsü üstünden siyaset yaptılar. Ama ondaki o ta...ak kimsede yoktu. Ambargo yemeye rağmen adam kıbrısa harekatı düzenletti. Ve yedik ambargoyu o '' yağ kıyrıkları olayo düp kuyrukları olayo '' diyen kılçıklar da bunu söyleyemez ama,'' yok yeeenim bilmezsin eski törküye bu haldeydi'' vs. vs. palavracılar. Vardı da ambargo yemiştik ve gene de bu hale düşmemiştik o zamanlar. En azından herif göstere göstere söktü aldı. Daha detaya girmeyelim bilenler biliyor zaten. 🙂

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @orcun bunlar Putin'in kapıda nasıl beklettiğini bilmez. Gerçi sonradan rövanşı aldılar ama. Trampın aptal olma mektubuna hiç girmiyorum. Neymiş el pençe durdu adamın karşısında.

 • motac @motac

  türkiye ve türkler kim gelirse gelsin avrupa için düşmandır arkadaşlar bizi gözden çıkardılar soktular vs bence gereksiz. adamların dinsel kültürel olarak önemli birkaç şehrini elimizde tutuyoruz hakkımızdaki görüşleri belli biz daha güçlüyken de sevmiyorlardı zayıfken de sevmez ayrıca niye sevsin ülkemizi yorumlarken bence karşı tarafı pek ciddiye almamak gerek 🙂

İlk bölüm geldiğine göre izlemeye başlayalım. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20

Oluşturmaya başladığım ilk Türkçe GPT den eğitim sonuçları. 2008 yılına kadar tüm Türkçe Vikipedi sayfalarının veriseti kullanıldı. Temizleme ve özel performans arttırıcı yöntemler sonrasında ilk eğitim sonuçlarını paylaşmak istedim. Umarım güzel sonuçlar elde edilir.
burada accuracy (doğruluk) %85 oranına ulaştı. Bence ilk çalışmalar göre hiç fena bir sonuç değil. perplexity: 2.3817 . Bu dilin yapısını anlaması gibi yorumlanabilir. 1 e yaklaştıkça daha iyi sonuçlar elde edilir. Örneğin Perplexity 3 ise bu bir sonraki tahmin edilen kelimenin 1/3 oranında random en uygun kelimeden elde edileceği anlamına gelebilir.
#gpt #chatgpt #turkcegpt #ceydasistan

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.instagram.com/reel/CnFdg52KkNZ/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Bob ross severler bunu biliyor muydunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TurHiLL Live USB 2024 (#LiveCD)

TurHiLL Live USB 2024

TurHiLL Blog Sitesi

Senelerdir kendi kullanımım için yaptığım ve çeşitli programlarında kullanıldığı Live USB belleği kullanıyorum. İnternet hızları arttığı için daha kolay paylaşılabilir oldu.

Böylece arkadaşıma eşe dosta link atıp paylaşıyordum. Fakat TS ailesi içinde paylaşmaya aşlamam belirli bir düzene kavuşmamı sağladı. Bir çok insana ulaşan bu son sürüm Live USB eski adı live cd idi, kolaylıkla windows makinelerine müdahale etmesi, zararlıları silmesi veya dosya kurtarması için kullanıldı. Profesyonel veya amatör bilgisayarla haşir neşir olan insanların çokça kullandığı bu son sürüm TurHiLL Live USB 2024 sürümü indirilebilir durumdadır.

İçerikte neler var?

Şöyle ki live usb sistemine Portabbleapps başlatıcısını ekledim. Zaman zaman güncelleniyor. iso dosyasını usb ye açtıktan sonra dana dizinde ki star.exe uygulamasını açın ve istediğiniz programları ekleyin. Ve kapatın menüyü. Biraz bekleyin ki rem de ki değişiklikler USB de güncellensin. Ayrıca yine ana dizinde ki YARDIM MERKEZİ klasörüne göz atmayı da unutmayın.

Bir çok program ekledim. Ayıca sitede ki güncelleme merkezinden ayarladığım firefox portable yazılımı indirin. Ve PortableApps klasörüne kopyalayın rar içeriğini. Ana sistemde Firefox açık olmasın. Cachesini rem de konumlandırdığım için çok seri çalışacaktır Firefox.

 

Google Driver: https://bit.ly/turhillliveusb2024  (2.65GB)

MediaFire:  https://bit.ly/mediafireliveusb  (2.65GB)

MD5: 82B0F0993EA8B2C42E2187C054A12D96

SHA1: 76ECDDBBF6A5F79041F67EE3C6FB515C689EBE91

 

İyi günler.

01-01-2023 00:01

@awsalli @massive-attack @awsalli @peace @kortex @72pinedoram @ademalp @hegemen @mr-bell @mhcycle @burakadagun @huseyinekrem @iboocum @wallace @aliud @izzetdemir @gurveer-ponce @aponshell @orcun @l0st @jabbathehutt  @ad33p @another @thundermack @seckyn @srkndmrgl @huseyinekrem @karflake1

BeğenFavori PaylaşYorum yap

sozcu.com ublock u tespit etmeye başlamış, bunu nasıl aşabiliriz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

📺 Aynı anda 9 ya da 16 haber kanalının canlı yayını izleyebileceğiniz, özelleştirilebilir multitv uygulaması. Özellikle önemli olaylar olduğunda kanallar arasında dolaşmak yerine kullanılabilir. İstenen farklı YouTube canlı yayınlarının da linkleri eklenebilir.

👉 https://lab.mertskaplan.com/multitv/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://ty.gl/6sn1i9fp3p alsam mı bunu ? Ne diyorsunuz

Microsoft Windows 11 Pro + Office 2021 Pro Plus Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Microsoft Windows 11 Pro + Office 2021 Pro Plus yorumlarını inceleyin, Trendyol'a özel indirimli fiyata satın alın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 31