Donanım

SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5700 İncelemesi

AMD'nin yeni RX 5700 ekran kartını, Sapphire'ın Pulse çözümüyle inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 79
 • Maxıs @maxis

  "Ray Tracing , Yapay Zeka" barındırmayan GPU satın almak parayı çöpe atmak ile eşdeğer günümüzde , yakın zamanda pişman olmamak adına para biriktirilip en azından RTX 2060 alınması tavsiye edilir , bu sene çıkıcak "Doom Eternal" gibi yapımlarla "Ray Tracing" hakkında gerçek anlamda fikir sahibi olunucak. 🙂

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   2060 alıp rtx açınca 30 fps de sürünmek parayı çöpe atmamak oluyo sanırım? zamanında physics de de aynını yaptı nvidia. ne oldu? oyun yapımcıları bile physics in gereksiz ve boşa kaynak israfı oldğunu görüp bıraktı.

  • Maxıs @maxis

   @yolgezer "PhysX" iyi bir teknolojiydi ve ciddi anlamda fark yaratıyordu lakin çıktığı dönemde PC kanadı çok zayıftı geliştiricilerin gözünde zira korsan hat safadaydı ve bilinç yeterli düzeyde değildi dünya genelinde , o dönemin hurda ötesi konsolları "Xbox 360 ve Playstation 3" ünde etkisi ile perde arkasına düştü zira bu sistemlerde bu teknolojinin "T" sini bile kullanmak mümkün değildi , şuan PC en güçlü oyuncu ve konsol denilen şeyler arayüz giydirilmiş X86 sistemler bu bağlamda "Ray Tracing ve Yapay Zekanın" sonu aynı olmıycak ek olarak yakın zamanda "PhysX" open source oldu ve bir diriliş sürecine girdi , alıp almama konusunda ise , grafiksel ve potansiyel birçok anlamda oldukça ciddi fark yaratan bu teknolojileri barındırmayan GPU alıp bunlardan mahrum kalmaktansa "RTX 2060" ile 30 FPS lerde oynamak daha mantıklı , Nvidia nın yakın zamanda sunduğu "Ultra Low Latency" teknolojisi ile akıcılığa ve tepkiselliğe ciddi anlamda katkı sağlıyabilirsiniz , son olarak bundan önceki "Ray Tracing" denemelerinde teknoloji daha çok yeniydi ve grafik motorlarının çekirdeğine entegre değildi , özensiz entegrasyon denemeleri denebilir , "Ray Tracing" yakın zamanda çıkıcak yapımlar ile kalite ve performans açısından gerçek anlamda fikir vericek , ilerliyen zamanda "Yapay Zeka" ile taşların ciddi anlamda yerinden oynaması söz konusu. 🙂

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @maxis YER YERİNDEN OYNAYACAK LAFLARI DA PHYSİCS DE SÖYLENDİ. caps açık kalmış.
   rtx alıp 30 fps de oynamak nvidianın ghetirdiği hiç bi teknoloji ile mümkün bile değil. çünkü nvidia kartlarda fps ölçümleri yüksek bile çıktıında kare atlayarak hesaplama yapıldığı için düşük fps de daha çok göz yorduğunu herkes bilir. benim eski amd kartlarımda 30 fps de oynadığım oyunlar lşimdiki nvidia kartımda 3 kat fps bile verse gene de takılma yaşıyorum. hem de aynı monitörde. o yüzden nvidia bu teknolojiyi bana 144 üstü bi fps de giriş olmasa bile orta seviye kartta sunamadığı sürece almam. physics in pc kanadında zayıf olmasının nedeni korsanla alakası yok. her pc gördüğünüz yere korsan yaftasını yapıştırmayı bırakın. physics i mahveden agea yı satın aldığında o kartlara desteği kesip amd ye de bunu satmayan nvidia nın kendisi idi. korsanla alakası yoktu. üstüne physics hesaplaması zor bi işlem olduğu için bunuı kopdlayan programcılar da yakınıyordu. sonunda firmalar uğraşıya değmeyecek bi teknoloji olduğuna kesin kanaat getirdiler. ki physics in tek markaya ait olması oyuncu kesimi de zorladığı için nvidia sonunda amd ye bu desteği verdi. ama iş işten geçmişti ve oyun firmaları physics desteğini bıraktı. yani korsanla değil nvidia nın ben yaparım havasından söndü gitti. korsanla bi şey gidecekse tüm oyun sektörü batardı öyle bi teknoloji değil.
   rtx in tek avantajı nvidia değil ms nin tekelinde olmasıdır. bu da amd nin kendi çözümünü geliştirmesi fırsatı sunuyor. ama amd hala rtx destekli çok fazla oyun gelmediği düşüncesi ve günümüz teknolojisinin yetmeyeceğini bildiği, üstüne ryzen mimarisi ile uğraştığı için çok da sallamıyor. ki dediğim gibi rtx serisi kartı olanlar da çoğu zaman bu ayarı açmıyor hala. hani sen 30 fps e değer diyorsun da. adamlar açmıyor abi. neden açmıyorlar bi sor.

  • prometrik @prometrik

   @maxis PhysX konusunda @yolgezer güzel yorumlar yapmış. Benim daha net hatırladığım bir Tesellation olayı var. Onu size hatırlatmak istedim. Tesellation ilk çıktığında çok konuşuldu. İşte benchmark testleri yapıldı hep yeni kartlarda onun için. Hatta teknoseyirde de var bu testler. Ama aynı ray tracing de olduğu gibi en vidianın tepe seviye kartı anca düzgün çalıştırabiliyordu. O da 30-40 fps falan veriyordu. Deli reklamı yapıldı. Sonra ne mi oldu? Hanginiz hatırlıyor tesellation'ı? Tam anlamıyla "teselli" oldu işte. Olsun bu özellik var. Sonrasında nvidia kendi bile destek vermedi.

   Şimdi olaylara oyun firmaları tarafından bakalım. Siz bir oyun yapıyorsunuz/yazıyorsunuz. Buna ekleyeceğiniz/kullanacağınız özellikleri bir getirisi olmalı. Yani ya kod yazmanız/grafik işleminiz kolaylaşmalı; ya sistem daha düşük ekran kartlarında da performanslı çalışabilmeli ki oyuncu kesiminde daha çok kişiye hitap edebilin(oyunu satabilin). Ya da öyle önemli bir özellik olmalı ki oyuncular bu özellik olan oyunları arıyor olmalılar. Son seçenek pek mantıklı gelmiyor çünkü ray tracing olmasa da bugün oynanabilecek dünya kadar güzel oyun var. Yeni tomb raider mesela ray tracing yok diye oynanmaz mı? ya da daha az oynanır mı? Ben üretici olarak aynı parayı kazanacaksam daha çok kod yazmaya ve yeni teknoloji kullanmaya uğraşır mıyım?

   Özete gidelim. Bu ray tracing çok yeni bir teknoloji. Ancak bu tür teknolojilerde nvidianın geçmişi pek iyi değil. Bence izledikleri strateji de iyi değil. ray tracing in geleceği 2 seneden önce belli olmaz. O zamana alınan kartlarda eskimiş olur. Şu an alacağınız kartlar için ray tracing aramaya gerek yok. Ama amd alternatifi ile fiyatı ve performans aynı ise düşünmeden nvidia ray tracing özelliği olanı alın derim. Aynı fiyata aynı performans ve ek bir özelliği alabiliyorsanız bir anlamı var şu an. Yoksa zorlamanıza gerek yok. ray tracing düşünülmesi için daha zaman var. Oyun üreticileri de yana yakıla ray tracing oyun yazalım demiyor. Sayılı oyun söylenüyor ki bunlara da nvidia sponsor olduğu içindir. teknoloji yayılsın anlamında mantıklı bir strateji ama daha erken işte.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @prometrik hocam sana 2 kelşime diyeyim. sli ve physics. nvidia bu 2 teknolojiyi de kendi üretmedi. başka firmaları satın aldığında eline geldi. ve 2 teknolojinin de kelimenin tam manası ile içine etti. şu anda nvidia en üst seviye kartları hariç sli desteği vermediği gibi anakartlar bunu elektriksel sağlasa bile ondan da para isteyen yüzsüz bi firmadır. dahası, sli yi olmadık engellerle taşıyıp çalışamaz hale getiren firmadır. amd nin cf si bakın 15 zeneir ne güzel işler çıkartıyor? alıp da sorun yaşyan çok ama çözemiyen yok gibi. 2 tane rx460 ı ya da 3 tanesini cf ediyorsun rahatçça. hatta bi tane de ufak gt1030 takar onunla da physics hızlandırma yaparsın.
   ray tracing ise nvidianın tekelinde değil. ama amd günümüz teknolojisi olsun oyun desteği olsun bu kadar büyük bi atılıma çıkılamayacağının da farkında.
   üstüne rtx yani rtx efektlerini nbi kısmı zaten diğer kartlar tarafından az da olsa sunuluyor. ha gerçek rtx teknolojileri ise şu anda adam gibi oynanabilr seviyede anca 2080 ti kartla oluyor. kusura bakmayın testlerdew 60 fps i gördüğünü iddia eden kişiler 6 ay sonra yeni oyunu geçtim aynı oyunun güncellemesi geldiğinde kartların süründüğünü itiraf edicek. bu hep böyle idi. ki ilk çıktığında hatırlatrım. rtx serisi kartlarda rtx özelliklerini kısan bazı drvierler bile çıkartıldı. rtx in bi kere pci 3.0 teknolojisi ile bile gelmesi yanlış. çünkü hesaplamaları devasa. yani pci 4.0 oturmalı sonrasında da onu kullanıcak kartlar gelmeli.
   amd zaten 5700 serisinin rtx desteğine sahip olmadığını söylediği gibi gerekli görmüyor. nvidia rtx kartları beceremedi yanına super diye uyduruk bi seri çıkardı. o da düzgün bi performans vermiyor. kusura bakmayın. 1080 ti nin o günün teknolojisinde verdiği gücün yarısını sunamıyo bu kartlar. ben 3 sene öncesinde adam gibi oynanabilir ne rtx destekli kart ne de düzgün oyun görebilecğeimize emin değilim. şu andaki oyunların tamamı aaa türü her şey olsun derdindeki oyunlar. yani online ya da günlük oynayacağımız bi oyunda rtx zaten yok. ki nvidia bu kafa ile gitmeye devam ederse rtx ölür gider.

  • freshmind @freshmind

   2080 altı kartlar için bahsini ettikleriniz zerre anlam taşımıyor. Hatta 2080 bile yer yer bu kulvara sokulabilir. En son Control'un tüm rtx özellikleri için millet 720p'de oynuyordu 2070 ile.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @freshmind rtx physics den bile büyük bi balon oldu gözümde beni m zaten. olmayınca çöp ama olsa da bi manası yok.

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  1080pp icin 1660ti ve 590 her türlü yeterli ama ben bu modelin nitro + 'larini bekleyin derdim .

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  Seni 2080 yada 5700xt doyursun o zaman 😃

Corsair Nightsword RGB İncelemesi

Corsair'ın Nightsword RGB faresi, bol miktarda tuş ve aydınlatma ile geliyor. Ayrıca tasarımı da maksimum rahatlık için optimize edilmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

AMD Radeon RX 5700 XT ve 5700 İncelemesi

AMD'nin yeni ekran kartları RX 5700 ve RX 5700XT'yi inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 64
 • ahmetfx @ahmetfx

  Şu fan tasarımdan derhal vazgeçmeleri lazım. Satın alan da pek yok. Nvidia yeni seride çift fana geçiş yaptı. Blower fanlı ekran kartlarının ikinci el piyasası bile yerlerde geziyor.

 • Kaan Otansev @kaan-otansev

  bu tür ekran kartlarını artık sıvı soğutma ile pazara sunma zamanları geldide geçiyor

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  4K çözünürlüğe niye bu kadar takıldınız anlamadım, oyun grafiklerini durduracak bir konsol yok ortada her geçen gün PC de oyunlar kartlar için daha zorlayıcı hale geliyor. 4K da full + full ayarlarda oyun oynamak çok lüks bir şey 400 dolarlık karttan böyle bir şey beklememek lazım, 3-5 ayarı kısıp çok da güzel oynanır zaten çünkü oyunlarda en üst seviye grafik ayarlarına çıkınca orantısız olarak görselden ziyade fps aleyhine bir durum oluşuyor. Ayrıca evet bu kartın müşteri kitlesinin kaçında 4K panel var. Oyunculuk adına yapılacak şey 50 dolar daha ucuz olup rakibini alt üst etmektir(RX 5700 için) tepe grafik kartını yapmak değil, anlamsızca tüm ayarlara abanıp 4K oynatabilmek değil.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   tdp olarak kendine rakibi 2080 koymuş resmen. bu sorun. daha düşük tdp lerde en azından aynı tdp de daha düşük bile fps alsa idi çok daha alınabilirdi. çünkü amd kartlar zaten daha keskin görüntüler sunabildiğ için tercih edilebiliyordu. rx580 in rakibi nvidialardan daha azayrıntı sunduğunu da gördüm ben.
   yani bu kart bi 5850 edemiyor gözümde ne yazık ki.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   Bilmiyorum ama bende nvidia surround kullanıyorum. Yüksek çözünürlüklü. Açıkcası ultrada netlik gidiyor gibi oluyor. Ayarları kısınca daha net geliyor. Bence üst seviye kartlar güncel oyunları 4k min 60fps ultra desteklemeli ki ben biraz ayarları kısarak 4k 110 fps sabitlemem gerekiyor.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @yolgezer amd keskinliğinden kastınız ne ikiside aynı görüntüyü vermiyor mu ?

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @serhan-sukuroglu_1 şöyle eskiden amd kartlar çok daha keskin ve nt görüntü sunardı. ayrıca nvidia n ın pek çok oyunda hareket esnasında görüntüyü bulanıklaştırdığı, uzak mesafe çizimlerini çaktırmadan kestiği bilinen şeyler. ati de yapıyor dyie iddialar bi ara çıktı ama ispatlanamadı pek.
   şu anda bi nvidia kullanıyorum yine yeni nesil. ama rakibi amd kartlar kadar görüntü kalitesi sunmuyo.ki bizzat çok kişinin nvidia ya da intel gpulardan amd ye geçtiğinde monitörünün şeklinin nasıl değiştiğini ifade ettiğini görmüşümdür. cidden keskinlikte eski amd kartlar çok şey katıyordu.
   öte yandan rx570 vs 1060 aynı ayar videolarında baktım bf1 de özellikle direk var ama üzerinde hat yok. ayrıca şu kırmızı mavi baloncuklar amd kartlarda daha sönük hatta nerde ise görünmeze kadar kaçarken nvidia kartlarda çok daha net ve ayrıntılı görüntüler görüyorum. ama bu tabii youtub testleri. kendim bizzat bi rx570 deneyebilmiş değilim. belki daha sonra elime geçer bi tane de denerim.
   öte yandan şu tdp ve rops değerleri ile 2070 den yüksek fps alıyorsa zaten bi şeylerden kırpıyor amd demektir. çünkü bunlar gayet yakın. sadece flops değerinde büyük fark var. ama oyunlarda ne kadar fark sunar bilemem. ki bu değerlerin arasında böyle uçurum olması da bi garip zaten.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @serhan-sukuroglu_1 surround olayı sıkıntı hocam. monitörlerin tamamen aynı olması lazım. ayrıca insanlara surroundu adam gibi anlatmadı intel. amd biraz daha düzgün anlatıyor.
   misal çözünürlüğü katlamak için harita metoduna uygun olarak aynı çözünürlükten tam 4 monitör gerekir. ama millet 2 monitörü yan yana koyup işin içinden çıkabiliyor. bu da tabii görüntü oturmadığı için görüntü kalitesini bozar.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @yolgezer oncelikle uzun yazin icin tesekkurler. Bazi efectleri acinca bulaniklik artiyor. Ben buna benzer efectleri kapatiyorum. Elinde karsilastirmali test varsa zahmet olmayacaksa bakmak isterim. Nvidia surround farkli monitorlerde desteklemesi kotu. Bundan bende simayetciydim. Suanki kurulumda duzgun calisiyor. Benim sistemde 3 tane var. Amd surround daha iyi onun bende farkindayim 👍

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @serhan-sukuroglu_1 surround u bensadece 1 kere denedim. elimde monitör olmadığı için daha doğrusu 2. monitörü yan yatıracak ekipmanım olmadığı için çok denemedim. ama dediğim gibi bulkanıklık ondan olmayabilir.
   kartınız yeterli ise dsr çarpanı açarak belki düzeltebilirsiniz.
   amd kartlardaki bu kalite farkı youtubdan gördüğüm kadarı ile artık yok gibi ama tabii nasıl hileler yapılmış olabilir bilemiyorum 😀 dedim ya yeni kartları deneyemiyorum. ekonomik kriz beni çok kötü vurdu.iş yok güç yok.
   bide şu var. ultra geniş ekran oyunlar tarafından tam desteklenmiyor da olabilir.
   diyorum ya en az 4 monitör lazım. ama bu aynı monitörleri yan yana dizerek değil 2 li grupları yan yana koyarak elde edilmesi gereken bi şey. eğer ki siz 2 olsun 4 olsun monitörleri yan yana dizer ve absurd genişlikte bi çözünürlük konumlarsanız araba yarışı ve flight smilator harici oyunlarda bulanıklık yaşamanız olasılık içindedir. oyun içinde ilgili çözünürlük olsa bile görüntüyü aşırı sağa sola yayacağı için sorun yaşatabilir. tabii amd kartların aa yetenekleri sayesinde bu daha az hissedilmesi olasılık. dediğim gibi yeni kartları kendim deneyemediğm için bilemiyorum.
   şu da var. internette istendiği kadar driver sorun çıkarıyor diye ağlansın. abi amd kartlarla işlemcilerle çok daha dengeli ve sorunsuz sistemler kurulabiliyor. ben nvidia aldım. alacağıma bin pişman oldum. her şeyi bi sorun. her güncellemede bi yeri kayıyo.

 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  Yan olarak kullanma gereği duymadım. DSR acsam düzelcek gibi birşey değil. Mesala yağmur efektinden önünü göremiyorsun. birde çözünürlüğü m zaten 7680 oluyor. ekran kartının güçü anca yetiyor.

  Ultra geniş ekranlar desteklemeyen oyunlar artık pek yok. Piyasada çok oyun yok gerce. resident evil 2 remake desteklemiyordu. 3 parti yazılımı ile bir şekilde destekler hale getire biliyorsun. Uçus araba yarışında etkisi var birde bf gibi geniş haritalı oyunlarda performans sağlıyor.

  Ben tavsiye ederim o yüzden

Sessiz Kasa Corsair Carbide 678C İncelemesi

Corsair'ın, sessizlik için tasarlanmış ve bugün alışık olmadığımız kadar bol genişleme imkanına sahip kasası 678C'yi inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 69
 • Tirido @tirido

  Bu giriş ve anlatım şekli kesinlikle devam etmeli. Açıkçası TS'nin kendini yenilemesi gerek artık. Bunu o yönde atılmış bir adım olarak görüyorum. Eski bir + abonesi olarak üzgünüm ama uzun zamandır düzenli olarak takip etmeyi bıraktım. Bunun bir nedeni bir yenilik görememem bir nedeni de LP'nin fuar ziyaretinden 10 gün sonra değerlendirme videosu çekip ırın mırın edenler de bir sürü bedava içerik var oralara baksın anlamında açıklama yapması. Kusura bakmayın da o gün bir bakıma milat oldu benim için. Bu anlayış bu çağda kabul edilemez. Sizi bitirir çünkü rekabette geri kalıyorsunuz. Üstüne bir de + üyesiyim, para veriyorum, destek oluyorum çünkü sizin yorumlarınızı beğeniyorum, sizden duymak istiyorum, karşılığı bu yaklaşım. Her kanal kendini yenileyip üstüne koymaya çalışırken TS yıllardır aynı ve bir çaba da gözükmüyor. Ekonomik şartların zorluğu tabi ki aşikar ama şu giriş değişikliğinin yarattığı olumlu tepkiye bakın. Değişikliğe millet aç, aç 🙂 Bunları TS'yi hâlâ beğendiğim ve daha iyi yerlere gelmesini istediğim için yazıyorum ve bunu bana yazdıran da şu videodaki 3-5 sn'lik giriş farkı, birşeyler değişiyor belki de umudu.

  İyi çalışmalar, kolay gelsin.

  Not: Halı eleştirisine katılıyorum. Çekim yerinin estetik olması lazım 🙂

 • Ogzyar @ogzyar

  Sıvı soğutma , içeri hava sağlayan fanlar yerine konulursa iç sıcaklık artacaktır. Ön kapaktaki ufak aralık yeterli gözükmüyor. Güç kaynağı kanalı güzel , Anakart 12 V girişi en tepede CPU tarafında olunca, kabloyu yetiştirmek için ortada götürmek zorunda kalabiliyorsunuz.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   zaten sıvı soğutmanın amacı arka ya da üst tarafa radyator koymak.
   üstüne bazı sıvı soğutma pompaları-aslında bi çoğu- santrifüj pompadır ve emme fonksiyonları ya hiç yoktur ya çok azdır. sonuçta hava yapar ve güm. pompa yanar.

 • parka @parka

  Giriş harika.aynen devam ediniz

 • ahmetfx @ahmetfx

  Kasanın içinden sanki fanları çalınmış gibi duruyor. Corsair ayıp etmiş. Bu fiyatlara çıkanlar daha çok cicili bicili kasaları tercih eder diye düşünüyorum 🙂

Asus GeForce ROG Strix 1660 Ti ve TUF 1660 İncelemesi

Asus'un NVIDIA GeForce 1660 Ti GPU kullanan ROG Strix 1660 Ti OC ve fanı özellikle sağlamlaştırılmış TUF serisinden 1660 OC ekran kartını inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 53

Değerlendirme: AMD Ryzen 3000 Serisi

AMD'nin Ryzen 3000 serisi ile ilgili testler öncesi ilk değerlendirmemizi yayınlıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 70

Corsair Carbide SPEC-05 Kasa incelemesi

Corsair'ın sade tasarımı ve serinin içinde ekonomik fiyatıyla öne çıkan Carbide SPEC-05'i inceledik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

ITOPYA TT-M9460 Oyun Sistemi İncelemesi

ITOPYA'nın 1080p oyun için hazır olarak sattığı TT-M9460'ı inceliyoruz. Sistemin temel özellikleri, Yeni nesil Intel Core i5 işlemcisine ve NVIDIA'nın GTX 1660 GPU'suna sahip olması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 50

Eski Parçalarla Yeni Sistem Kurmak

Videolarımızın çekimini ve kurgusunu yapan Gökhan Aslan'ın TV ile kullanmak ve 1080p'de oyun oynamak için ihtiyaç duyduğu bilgisayarı, elimizdeki artık pek güncel olmayan parçalarla kurduk. Gerektiği yerde yeni parçalar da kullandık ama performanstan sorumlu bileşenler 'eski nesil'.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 34

MSI GeForce GTX 1660 Gaming X İncelemesi

NVIDIA'nın orta seviye ekran kartlarına kattığı GeForce GTX 1660 ekran kartlarının Ti eki olmayan düz modelini MSI'ın örneği üzerinden inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22