Donanım

Palit NVIDIA GeForce RTX 2060 Super Dual

Türkiye pazarına dönen Palit'in, NVIDIA GeForce RTX 2060 Super Dual ekran kartını inceliyoruz. Palit eksiden beri fiyat performans oranına önem veren kartlarla genelde rakiplere oranla uygun fiyat sunması ile biliniyordu. Yine bu adet sürüyor.

Elimize gelen 2060 Super Dual versiyonu, 9 cm çift fanlı soğutma çözümü ile geliyor. Tüm kritik parçaları soğutan bu soğutma sistemi ile, kart kendini yüksek saat hızlarına overclock edebiliyor. Fanlar da sessiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Oyuncu kartlarında gördüğümüz, aydınlatma çözümleri bu kartta daha sade olarak kullanılmış. Şerit şeklinde ince bir aydınlatma kartın yanına eklenmiş ve kendi yazılımı ile ayarlanabiliyor. Ray Tracing desteği yanında NVIDIA'nın güncellediği DLSS 2.0 desteği ile düşük çözünürlükte ve yüksek performansta üretilen görüntüler, yüksek çözünürlükte kullanılabiliyor. Yani DLSS 2.0 destekli bir oyunu, 4K monitörde 1080p'de oynadığınızdaki performans ile oynayabilirsiniz. Bu her çözünürlük için geçerli.

Ray Tracing ise oyunlara eklenmeye devam ediyor. Ancak en büyük yayılımı sene sonunda çıkacak konsollarla birlikte görmeyi bekliyoruz. Şu an tüm grafik standartları Ray Tracing için ortak bir yol izleme kararı aldılar ve bu da sektörde yayılması için en önemli aşamalardan biriydi.

Bu incelemede kullandığımız sistem eski bir sistem olduğu için, güncel bir ekran kartı nasıl bir performans veriyor sorusunu da yanıtlıyoruz. Palit 2060 Super Dual'i, kendisinden teknik olarak geri olsa da pazardaki rakibi AMD RX 5700 ve ciddi bir farkla daha pahalı olan üst modeli NVIDIA GeForce 2070 Super ile de kıyasladık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Microsoft Xbox 20/20 Etkinliği Canlı Yayın

Microsoft'un Xbox 20/20 etkinliğini canlı olarak yayınlıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

MSI MEG X570 UNIFY Anakart

MSI'ın sadeliği ile öne çıkan ve hemen hemen gerekli her özelliği barındıran X570 yonga setli anakartı MEG X570 UNIFY'ı inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 48

Corsair RM750 2019 Güç Kaynağı

Corsair'ın 2019'da yenilediği RM serisi güç kaynaklarından 750 Watt gücündeki RM750'yi inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 44

GIGABYTE Radeon RX 5500 XT OC 8GB Ekran Kartı İncelemesi

AMD'nin yeni GPU'su Radeon RX 5500XT'yi GIGABYTE Radeon RX 5500 XT OC 8GB üzerinden tanıtıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

Corsair iCUE 220T RGB Airflow Kasa İncelemesi

Corsair'in artık iCUE adı ile anılan kasalarından 220T modelini inceledik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
 • Muhammed Konal @muhammedkonal

  RGB siz bir şeyler bulmak sürekli zorlaşıyor. NZXT, Phanteks, Silverstone gibi ciddi, minimalist yaklaşımlar daha güzel bence. Corsair'i de henüz bunların içinde sayarım özellikle 400C gibi kasalarıyla. Ama pazarın talebi farklı yönde. Bilgisayarlara artık oyuncak muamelesi yapılıyor. Tıpkı telefon piyasası gibi cihazların fonksiyonları, ihtiyaç karşılama kapasiteleri kadar trend olması, prestij değeri gibi unsurları da önemli.

  Corsair'in mini-itx anakart, sfx power supply gibi özel donanımlara ihtiyacı olmayan küçük kasa fikri temelde iyi bir fikir. Toplamayı yeni tamamladığım bilgisayarım için son bileşen olarak Asus B450-I mini-itx anakartı amazon.com'dan almak zorunda kaldım. Bu ürünler hem zor bulunuyor. Bulununca da fahiş fiyata oluyor.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Arka fan kullanmamak hava soğutma ile işlemci ısısına direkt 15-20 derece ilave etmek demek. Başıma geldiği için biliyorum. Bu kasa alınırsa ilk yapılacak iş arkaya fan takmak.

 • Ünal BOZKURT @akentunal

  En az 4 adet 3.5" disk kapasiteli kasa lazım.bu kasa dandik 2. Disk nedir oyunlar artık 50-80 GB ne SSD di su.mekanik disk forewer

 • Totenkopf @totenkopf

  Bunun hemen üstüne 4 Ocak 2019 etiketli süresi 50 dk olanı dinleyin. 😊😊

Corsair HS60 Pro Surround Kulaklık İncelemesi

Corsair'ın 7.1 ses destekli oyuncu kulaklığı HS60 Pro'yu inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Asus ZenBook 14 UX434F İncelemesi

Asus'un çift ekranlı Zenbook'larından UX434F'i inceliyoruz. İkinci ekranı touchpad'e yerleşmiş olan UX434F, hem akıllı bir touchpad olarak çalışıyor hem de normal bir ekranın işlevlerine de sahip.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 SUPER

NVIDIA geçtiğimiz günlerde GTX 1660 serisini Super versiyonu ile güncelledi. Biz de Asus'un ROG Strix Geforce GTX 1660 Super versiyonunu inceledik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19

Corsair 275R Airflow İncelemesi

Corsair'ın 275 kasa serisine yaptığı ve hava alımını güçlendirdiği güncelleme Airflow adıyla karşımızda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21
 • Joe @joe

  Benim Zalman Z5 Plsu bunun iki katı 😁

 • Felix @felix

  ilk 275R modelinin alyan vidalı camı çok eleştirilmişti. bu modelde düzeltmişler.

 • ilhaniko @ilhaniko

  Kasaydı anakarttı, işlemciydi bu tür incelemeler çok güzel. Şu mobil işleriyle en azından dengelensin. AMD yükselişte Intel işlemci yetiştiremiyor. Yakalamak gerekiyor trendi. Kasaya gelirsek mesh paneller tercih edilmeli. Doğrusu kendi adıma ön tarafı kapalı yanlardan hava akışı olan modeller uzun vadede rahatsız edici. Mesh panellerin böyle bir sorunu yok. Özellikle fanların sadece metal mesh panellerle muhatap olduğu kasalar son derece güzel sonuçlar veriyor. Bir toz bezi ile öndeki tozu alın ve bitti. Sıcaklık dert ise bu Corsair kasasında yine de iki bariyer olduğu söylenebilir. Biri fanların önündeki toz paneli ve diğeri ön panel. Hava alır mı alır. Sorun olur mu hayır. Fakat hiç kafaya takmayayım ve bir kaç derece daha düşük olsun diyorsanız metal mesh panel kasa tercih edin. Kullanan biri olarak yorumluyorum. 3.5 disk yuvalarına ihtiyaç varsa güç kaynağı çıkışındaki kablolar sıkıntı yaratacak gibi duruyor. İhtiyaç yoksa Murat'ın çözümü doğru. Üçüncüsü açık ya da koyu cam panel görünüşe etki ediyor. Diğer yandan eskiden iyi kasa gelmezdi. İnternette kimi kasalara gıpta ile bakardık. Şimdi bulunuyor.