Paylaş Paylaş

Eski bir sisteme yeni ekran kartı takılırsa ne olur?

Eski bir sisteme yeni bir ekran kartı takıp performansını ölçüyoruz. Core 2 Duo işlemcili, GTX 460 ekran kartlı sisteme, GTX 960 takıp hem tekli hem de çoklu oyuncu performansını test ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • hanifi özgül @hanifiozgul

  2. video bu iyi oldu...Merak ettiğim bir konu..
  Aşağıdaki yorumları okudumda bu sisteme bu yapılırmı şu paraya şu alınırmı yok komple sistem yenilerim diyenlere ebe kardeşim sıfırdan sistem kurma videosu zaten nette dolu, bu şekilde gerçekten bazılarının işine yarayacak enteresan bir video bulmuşsun ve bildik klişe muhabbeti yapıyorsunuz. Herkes zaten i7 ,x99 lu 32gb ramli sistemler kuruyor ve en iyisi bu diyor ts ekibide bunu bilmiyor zaten..... .

 • Emre Öngoren @mercedesc63amg59

  merak ettiğim konulardandı mükemmel olmuş.....

 • Emre Öngoren @mercedesc63amg59

  ikinci bir kasam var e6700 g41m 4 gb ram üstüne gtx 650 güç sıkıntı değil 650wat var takılırmı abi

 • Jpage @jpage

  ilginç video.patron çoştu 2. video 🙂

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Tam beklediğim konu.
  @gamsizm abi bende Asus P5Q - 2+2 4 GB DDR2 rem, Intel Core 2 Duo E8400 CPu var. Şuan idareten Asus GT 630 var ekran kartı.
  Bu sisteme Solidworks ve AutoCad için ekran kartı alıp mı kullanmalıyım. Yoksa mega combo yaparak komple yeni sistem mi toplamalıyım. Oyun bir tek arada Age Of HD oynuyorum. 🙂
  (Şuan pek durumlar içi açıcı değil de baya bir duygusalım. 🙂 )

 • Fatih @fatihy

  artık 4 gb ram oyunlarda yetmiyor, ya ne yapsalardı ki ?
  işlemci eski fakat sadece darboğaz yapıyor, mesela bu açıdan bak.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  8 ile 16GB arasında fps değiştirecek bir fark olmaz. 4GB ile de oyun oynanmaz. Yani o 4GB mutlaka artacak. 8 olacak muhtemelen. Bizim elimizde 16 olduğu için öyle yaptık.

 • Mert Ayan @mert-ayan

  Test yöneteminiz yanlış, Eski bir sisteme yeni ekran kartı takılırsa ne oluru ölçmek için aynı ekran kartını bir e7500lü sisteme birde i5 4690'lı sisteme takip benchmark yapacaktınız ve tabloları koyacaktınız.

  Bu yaptığınız video ile CPU'nun 960'a ne kadar darboğaz yaptığını nasıl anlayabilirim ki? Tabiki 960, 460'dan daha fazla performans vercektir burada asıl önemli olan ne kadar darboğaz yaptığını görüp ona göre sistemi değiştirmek yada sadece vga upgrade etmek olmalıdır.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Daha önce yaptığımız 960 testinde bulabilirsiniz 960'ın ne yaptığını. Ya da videoyu izleyebilirsiniz. BF4'ün low-ve ultra ayarı arasında performans farkı yaratmadığını gördüğünüzde işlemci limitini görmüş olurdunuz.

 • Mert Bolgul @mert-bolgul

  Videoya saçma diyenler; ikinci el 4 gb ddr2'ler 60-70 liraya bulunabiliyor bi zahmet onu da kendiniz düşünün alın. Adamlar en başta diyorlar zaten çok eski bir işlemcinin yeni nesil ekran kartlarına nasıl bir tepki vereceğini görmek istedik diye. Her oyun sistemine i7 alanlar, aldıranlar için gayet güzel bilgilendirici bir video olmuş

 • serkan @serkan_1034

  Sadece yeni ekran kartı takmamışsınız, yanına yeni Ram'de eklemişsiniz. Keşke sistemin Ram'i de eski olsaymış o zaman daha düzgün bir şekilde görürdük ekran kartı ne kadar performans artırıyor. Böyle saçma olmuş, atılan başlık ile yapılan içerik tam olarak birbirini tutmamış.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Planlar değil planlamalı. Sadece ekran kartı ile durumu kurtaramıyorsunuz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @wise testi hiç anlamadığınız için yine yanlış şeyler söylemeye başladınız. Eğer iki ekran kartının işlemci limitine takılıp takılmadığını görmek isterseniz, başka bir şeyin araya girmesine engel olmanız gerekir. 4GB bellek kullandığınızda sistem diskten o kadar çok yükleme yapar ki fps düşüşleri yaşarsınız. O zaman da yeni ekran kartı işlemciye takıldı mı söylemek mümkün olmaz. Çünkü daha öncesinde belleğe takılmıştır. Burada amaç videoda da belirttiğimiz gibi Core 2 Duo sistemi ekran kartı yenileyerek kurtarmak mümkün mü değil mi onu görmek. Elbette sisteminiz ne olursa olsun bellek miktarını oyun için 4GB üzerine çıkarmanız gerek. Unutmayın ki sistem DDR3. Dolayısıyla bu sistemde 8GB bellek kullanıyorsanız bir sonrakine transfer edebilirsiniz.

  Bellekler DDR2 olsaydı durum farklı olurdu. O zaman belleğe para dökmek süper mantıksız bir iş olacaktı. Sistemin DDR3 ile kurulmasının da mantığı bu. Yoksa elimde DDR2 sistem de bulunuyor.

  Bizim elde ettiğimiz sonuca göre Core 2 Duo işlemci 960 gibi orta seviye bir ekran kartına özellikle multiplayer'da yetmiyor. Sistemin performansını aşağı çekecek başka hiçbir unsur bırakmadık. Dolayısıyla suçlunun işlemci olduğu çok net ortada. Sistem 4GB bellekle test edilseydi bu kez bellek darboğazı olacak ve işlemciyi soyutlamak mümkün olmayacaktı.

 • gltekin @gltekin

  yapılan yorumları görünce, ne kadar kafası çalışmayan adam dolduğunu görmüş olduk. adamlar size gidin 960 alıp, yanına da 16 gb ram mi takın diyor? buradaki amaç, günümüzün orta üst seviye ekran karının 5 senelik bir sistemde nasıl bir performans vereceği. bu bir deney aslında, kafadaki soru işaretlerini gidermek için. örneğin bende de 2009 dan kalma bir amd athlon II x3 vardı. r9 280x aldım ( ki bu videodaki kartın amd karşılığı) daha önce hd 5670 vardı, kartı taktığımda özellikle conquest large haritalarda fps sorunu yaşadım. ancak 3.8 ghz (2.7den) oc ettiğimde sorunsuz oynamya başladım ve ortalama50-60 fps arasında sonuç almıştım. (tabiki şim 8350 kullanıyorum 90-110 arası fps) eski amdler biraz daha avantajlı bu konuda. 5 senelik amd sistem en fazla %20-30 kayıpla kotarabiliyor işi.

  hoş bu sisteme 750tidan fazlası haramdır ama insanlar burada ne anlatmak istediğini kavrayamamış. yazık

  • ilkan @ilkan

   Bende de hala athlon 2 x3 435 ve 5770 bulunmakta hız aşırtmadan pek fazla anlamıyorum ama kendimce birşeyler kurcalamıştım 3.2 ghzi geçersem arasıra mavi ekran alıyorum 3.8 e çok iyi çıkarmışsın valla ben o kadar yükseltirsem makina soğuk uyarısı alıyorum 🙂 Ben de şans olsaydı 4. çekirdeği açardım zaten ama nazar değmesin iyi idare ediyo beni makinam 🙂

  • gltekin @gltekin

   asus m4a785td evo anakartım ve eskilerden beri kahrımı çeken sunbeam corecontact (ki hala yeni sistemde de sorunsuzca kullanıyorum) bende de çekirdek açılmıyor ama l3 cache açılıyor du bende de fakat phenom x3 olmuşken oc 3.3ü geçmiyor ki o da stabil değil. ayrıca sadece fsb yükselterek olmuyor. cpuya 1.485 voltaj , nb 1.88v ve ralere 1.65 v küsür gerilim vermiştim. ve fsb leri sona kadar dayamıştım. salt fsb artırımı ile 3.2 bile (şayet stabilse) güzel değerler

  • ilkan @ilkan

   Benim anakart ga-ma785gt aynen dediğiniz gibi sadece fsb arttırımı yaptım ve 3.4 te kullandım uzun bir süre ama oyunlardan çıkarken girerken reset atmaya başlayınca fazla yüklenmiyeyim diye düşüre düşüre 3.2 civarlarına kadar geriledim soğutucum stok değil ama bir sunbeamda değil o yüzden fazlada yüklenemiyorum. Çok uzun bir süredirde(ki bu süre overclok yaptığımı unutacak kadar uzun) mavi ekran, reset vs. görmedim Allah'ta kimseye göstermesin.

  • prometrik @prometrik

   Bak şimdi okuyorum bunları sonra oc yapasım geliyor. Sistem kendi halinde tıkırında çalışıyor. Bende aldığımda çekirdek açamadım athlon II x3 435 - 2.9ghz . O zamanlar voltaj falanda verdim ama kurtarmadı 4. çekirdek. Oc yapmak istemedim sistem gayet güzel çalışıyor. Hız sorunu oluşursa bir ötelerim artık 🙂 @gltekin @ilkan

  • ilkan @ilkan

   🙂 Benim overclok maceramda böyle başladı zaten millet çatır çatır overclock yapıyor benim neyim eksik arkadaş dedim fsbyi biosta buldum ve kökledim. Sonuç makina açılmıyor sonra dedim sakin olalım aza kanaat edelim işlemcimizin değerini bilelim bunu bulamayanda var overclok pişmanlıktır ben yaptım siz yapmayın 🙂

  • prometrik @prometrik

   @ilkan Oc kontrollü bir işlemle yapılmalı. İyice araştırıp öğrenip uğraşılmalı yoksa kötü sonuçlar oluşabilir. Herşeyden azar azar katarak ilerlenir. Çarpan kilitli olduğu için bizim işlemciler biraz daha özen gerektiriyor. Fsb arttırınca ramlerin çarpanı düşürülmeli(eğer ram oc yapılmak istenmiyorsa) yetmediği yerde az voltajla ötelemeli tabi voltaj işi en dikkat isteyen yer. İşlemci, soğutucu yanında anakartta çok önemli voltaj verirken. Hemen her bileşeni takip etmek gerekiyor. dediğim gibi iyice araştırmadan yapmamak gerek.

  • gltekin @gltekin

   elbette overclock bilinsizce yapılırsa (ki işin içinde gerilim arttırmak da varsa) sonuçları çok tehlikeli olabilir. kafadan verilen değerlerle olmaz kadaeme kademe denemek gerekkir.

  • ilkan @ilkan

   Hortlayacak biraz ama gerçekten haklısınız yeni aldığım bir kulaklığı(usb) denedim pc de ve nasıl olduysa yalnızca tek kulaklıktan ses alıyordum (sınama yaptığımda tek yerden iki kulaklığında sesi geliyordu 2in1) işlemciyi eski haline getirince sorun ortadan kalktı gercekten bu işlerin bir bilenle yapılması yada çok iyi araştırılması şart saygılar selamlar vs...

 • Fırat Duran @firat_duran

  Birde şöyle düşünün...
  Elinde hazir sistem var.
  Eski bir pc pci ex. Vs destekliyor. Islemcin o donemin orta ust seviye islemcisi.

  Yeni anakart islemci ivir zivir almak yerine acaba sadece ekran kartini yukseltsem ne ilur sorusuna cevap niteliginde....

  Bu soruyu sistemi eski olanlar cok sorar bu nedenle faydalı.

  Kisaca zayif islemciye guclu ekran karti karsilastirmasi...

 • Mustafa Kemal TOKATLI @ulyses

  Saçma olmuş, gereksiz olmuş vs. yorumlarından geçilmiyor. Aptalı çok affedersen, arsıza çevirirsin diye bir laf vardır. Zamanında darkhardware de Levent abi gelip bir fırça atıyordu, susuyorduk. Tamam X kuşağısınız, ufkunuz geniş, kafanız özgür, ama birşeylerden de memnun olun yahu. (Şimdi gelip, kıraldan çok kıralcı, avukat felan demeyin, ağzınıza kürekle vururum. Ekmeğimi buralardan kazanmıyorum ben.)

 • erhankoprulu @erhankoprulu

  Pentium 2180 işlemci 2gb drr2 RAM hd5550 ekran kartı var ben bu sisteme min. Harcama ile dota 2 1440×900 de tüm ayarlar açık nasıl oynarim

 • scx @scx

  Multi player oyunlar oynuyorsanız cpu gücü önemli hale gelebiliyor.

 • Zafer @zafer

  keske 8320 ye gore % kac fps kaybi oldugunu yada ne kadar oldugun soyleseydiniz. arayan adam diger videoyu acar bakar fakat burda direk soylenmesi daha iyi olurdu.

 • balcis @balcis

  o kadar güzel bir konu, öyle iyi denk geldi ki anlatamam.

  4 senelik athlon ii x4 sistemime ekran kartı bakıyordum oyun oynayayım diye. iki sene önce pclabs'te yazdığım soru-yorum bile duruyor, bayağıdır peşindeyim işin. 10 gün önce yine araştırdım soruşturdum burdan da tavsiye alıp ikinci el garantili bi hd7850 aldım sistemime. videoyu izlemeden konuşuyorum şu ana kadar tercihimden çok memnunum inşallah yanılmamışımdır. bu arada belirteyim, grid, dirt, nfs, project cars ve assetto corsa olmak üzere tam 12 tane yarış oyunu kurulu. en çok performans isteyenleri 1 project cars 2 assetto corsa, ikisi de tıkır tıkır görüntüleniyor efektler falan da gayet iyi. 1400 liraya konsol yerine 200 liralık ekran kartıyla hallettim işi.

  • balcis @balcis

   @canturkdemir yorumları tek kademe yapmışlar cevaba cevap yazamıyoruz.
   kasa 500W, 4-5 senelik makine. yaşlanma payıyla 450W diyelim sıkıntısız çalışıyor. ama işlemcide overclock falan yok bu arada 4gb ram'le oyun olmaz demişler benim 4 ve yüklediğim oyunlarda herhangi bir sıkıntı yaşamadım henüz.

  • balcis @balcis

   @canturkdemir bf4 denemedim, açıkçası sadece otomobil yarış oyunları yükledim.ram isteyen haritalı oyunlarda sıkıntı yaşayabilirsin, başka yerde de araştır derim ama bu işin ikinci kısıtı ram gibi. anakart 4gb destekliyorsa o sisteme pek yatırım yapma derim.

 • Ela @ela

  @gamsizm, dünkü steam videonuzu eleştirmemle birlikte bu videou görmem güzel oldu. Sanki sitem etmemin etkisi olmuş gibi geldi bana 🙂 Yukarıda saçma diyenleri anlayamadım açıkçası. Ha saçma benim için araba videoları bu sitede 😀

  Bence yerinde bir inceleme olmuşki benzer bir şeyi ben yaklaşık 1 hafta önce yaptım 😀 Phenom 2 X4 ve 8GBramli PiSime 960 taktım ve hiç abartmadan söylüyorum 10 katı daha fazla performans alıyorum oyunlarda. Tabi eski ekran kartımın 256mb belleği olmasıda baya kısıtlayıcı idi. Üstelik eski ekran kartım çok ses yapardı şimdi inanılmaz sessiz oldu. ( zaten fanlar dönmüyor masaüstünde 😀 )

  Video için eleştiride yapayım. Çok az oyun ile test edilmiş. Mesela CSGO gibi eski bir oyunla ne kadar fark oluyor yada Civ5 gibi işlemcinin önemli olduğu strateji oyunlarında ne derece fayda sağlıyor onlarıda görmek isterdim. Ben şahsen kendimde fazlasıyla avantaj sağladığını bizzat gördüm. 960 eski kasası olanlar için bence biçilmiş kaftan. Çok yerden yere vuruldu ve bence hakkı yeniyor.

  TSde daha çok buna benzer videolar görmek istiyorum. Hatta sırf sonuçları görmek adına aynı sisteme 970 ve 980 takabilirsiniz. 😀 Şimdi saçma falan diyen olmasın dedimya amaç sonuçları görmek sadece.

 • casper @f0x

  Benim işlemcide Core 2 Duo E7500. 9600 gt ekran kartı var. Hangi ekran kartını alsam Gta 5 i oynayabilirim?

 • lawnmower @lawnmower

  Sisteme ram eklemek zor değil. Platform değiştirmek zor. Core2Duo işlemcili sisteme işlemci güncellemesi yapmak isteyen işlemci, anakart ve ram almak zorunda (DDR2 kullanıyordur büyük ihtimalle). Halbuki ikinci el DDR2 ram alıp sistemini 8GB yapabilir. BF4'te 32 kişilik Conquest haritalarında oynarken sistemin bellek kullanımı 5-6GB oluyor. Yani 8GB rahat rahat yeter. 16GB olması çok şeyi değiştirmez, hatta fark olmaz.

  Cebinde kısıtlı parası olup sadece oyunlarda daha iyi performans almak isteyenin ilk yatırım yapması gereken şey ekran kartı. Videoda da bu söylenmiş zaten. Ekran kartı iyi değilse işlemci Xeon bile olsa fayda etmiyor. Ayrıca ekran kartı veriyolu PCI Express olduğu sürece daha sonra alınacak anakartla da kullanılır, yani nispeten uzun vadeli bir yatırım oluyor. Açıkçası videoda yanlış göremedim bu açıdan.

 • Tirido @tirido

  GTX460 sahibi olarak, bu çok iyi bir test oldu benim için 🙂 Sistemim güncel sayılır (i7 3770, 16GB RAM, SSD) ama ekran kartım bir önceki sistemimden geliyor (Core2Duo 3Ghz , 4GB RAM). O sıralar bütçeyi daha fazla zorlamayayım zaten oyunlar konsollara takıldı, 460 üstesinden geliyor diye değiştirmemiştim ama artık yaşını belli ediyor. Önümüzdeki aylarda ekran kartını değiştirmeyi düşünüyordum ama yeni kartlarla 460 gibi eski kartları kıyaslayan testler olmadığından tamam ciddi hızlanacak ama acaba ne kadar diye de merak ediyordum. Dediğim gibi bu test benim için çok iyi oldu, teşekkürler 🙂

 • Ömer Faruk Balık @omrfrkblk

  videodaki kasanın modeli nedir acaba ?

 • Fth @sword-q

  @gamsizm benim merak ettiğim konu şu bende i5 4690 işlemci 16gb ram ve gtx 770 var z97 de anakart. full hd ekranımı 4k veya g-sync li bir ekranla değiştirmek istiyorum. en sık oynadığım oyunlar bf3 bf4 c&c tiberium wars ve kanes wrath bazen crysis 2 ve 3. burada amacım gözlerimi yoran full hd ips ekranımı değişmek . full hd veya 2k gsyncli ekranlarda performans kaybı yaşarmıyım. yaşarsam eğer ikinci bir ekran kartı olarak tekrar 770 mi yoksa 970 mi alınmalı. ekran kartım asus gtx 770 oc dc2

 • netstat @netstat

  Bu durumu ben yaşıyorum. Şu an ki sistemim Athlon II X2 3.0 Ghz + 3 GB DDR2 Ram var. Geçen sene MSI GTX 750 Ti Gaming aldım. Bütün oyunlarda performans artışı tabi ki var ama şu an ekran kartını hakkını vererek kullanamıyorum. Hala da diğer parçaları upgrade edemedim kaldı böyle 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Bende phenom II X6 1090T 4 Ghz işlemci 16gb DDR3 1600Mhz sistemim var video montajı + Photoshop + birazda oyunlar için Asus DCU II OC R7 260X 2gb 1188mhz gpu 7000 mhz gddr5 ile geliyor hem opencl 2.0 ACE 2 hemde oyun performansından memnunm ve sistemim Phenom II X3 720 8gb DDR2'den geliyor anakart işlemci ve ramle 2010'da am3+ Phenom II X6 1090T 16GB HD4850 geçtim şimdi sadece ekran kartını değiştirdim bence performansı dengeli oldu. zaten 4ghz'te FX 8350 ayarında oluyor neredeyse SSSE3, SSE4.2 AVX destekleri yok onlarda olsa iyi olur ama verceğim fiyata deymez gibime geliyor.

 • Etgm @etgm

  Faydalı bir inceleme olmuş elinize sağlık.

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Benzer bir durumdayım ben de, Q6600'le birlikte GTX Titan kullandığımı duyan basıyor kahkahayı ama 4 gb. belleğe ve 1440p çözünürlüğe rağmen oyunlarda hiçbir sıkıntı yaşatmıyor. Ayrıca işim gereği 3d modellemeyle sürekli iç içe olduğum halde, o konuda bile sıkıntı yaşamadım diyebilirim. Render'larım aynı ayarlarda 3 kat yavaşladı 2600K'ya göre ama render optimizasyonu konusunda kendimi bayağı geliştirmek zorunda kaldım.
  Askere gitmeden önce, geldiğimde Broadwell'e geçmek için anakart-işlemci-bellek üçlüsünü satmıştım ama Broadwell ben askerden döndüktan 8-9 ay sonra çıktı, üstüne bir de çılgın DDR4 fiyatları eklenince çok iyi de oldu, çok iyi güzel oldu. Neredeyse anakart-işlemci-bellek üçlüsünü sattığım fiyata 32 gb. DDR4 bellek alabiliyorum ancak. Biraz normale düşmesini bekliyoruz sabırla. Eyyorlamam bu kadar.

 • T800 @t800

  Benim FX-9370 sistem bozulunca ucuz yollu ASUS H81 Gamer ve Pentium G3258 ile tekrar topladım tabii R9 290 takılı sistemde. Tam manası ile deneme imkanı olmadı ama multithreading çok abanan oyunlar olmadıktan sonra Pentium G3258 overclocklu halde fena değil. 3D Mark 11 performance testi yapabildim şimdilik oradada P8500 civarı yaptı 4200MHz hız ile. Bu arada ramler G.Skill 2×8GB DDR3 2400MHz CL10 ama onlarda 1333MHz olarak çalışıyordu o anda.

 • Farti @cromwelle

  Güzel bir video ve açıklayıcı olmuş. Fakat yinede kafalar karışabilir aslında burda amaç ekran kartını gidip gtx960 yapmak değil veya rami 16 gb yapmak değil amaç ekran kartını güncellesek ne olur bunu görmüş olduk . Zaten videoda Murat beyde Gtx960 almanın gerekli olmadığını 650 veya 750 'de olabilir diyor. Ram konusunda ise büyük ihtimal o anda ellerinde 16 gb ram vardı yoksa 8gb ram daha mantıklı olur.

 • Perfect Crazy @perfectcrazy18

  Bende Asus P5G41-M LX Anakart,Intel E7500 işlemci var. Bu sistemde ekran kartı değişikliğine gidilirse neler değiştirilebilir?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Multide zorlanacağınız kesin. Onun dışında 750Ti seviyesinde bir kart ile en azından senaryolu oyunlarda oynanabilirlik ve iyi detay seviyesi yakalanabilir.

  • Perfect Crazy @perfectcrazy18

   Peki sizin yaptığınız siztemde 16GB ram eklemesi yapmışsınız, fakat benim anakart araştırdığım kadarıyla 8GB ram destekliyor.Bu ram miktarı yeterli mi veya böyle bir sistem için minumum ram miktarı nedir?
   Çünkü siztem bu tür oyunlarada ram'e haddinden fazla yükleniyor anlaşılanki benim anakart 1333 mhz ram hızını destekliyor bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.
   İYİ ÇALIŞMALAR!

 • kizilsakal @kizilsakal

  Yemin ediyorum sipariş versem bu kadar olur benim masa üstünde benzer bir durum var hep merak etmişimdir acaba hakkıyla çalışıyormu yoksa eski ekran kartını gerimi takmalıyım diye 😀 akşama izleyeceğim 🙂

 • Burak Değerli @thecnomaniak

  Bende core 2 quad 2.66 ghz işlemci,4 gb ddr2 ram,HD4650 Ekran kartı var.bende ekran kartı ve ramı değiştirirsem yeni nesil oyunları oynayabilirmiyiö yoksa bütün sistemimi değiştirmem lazım.(monitör 1280x1024 çözünürlükte)

 • oguzk @oguzkalabalik

  msi g41 combo anakarta 8gb dan daha fazla ddr3 takılmıyordu sitesinde yazdığına göre, hatta sadece corsair vengeance 1600 çalıştı , kingstonun 1333 value, 1600 hyperx vs vatanda bütün ramleri denedik bi tek dediğim ram çalıştı 🙂 16gb ve g41 duyunca şaşırdım..

 • Stroker @stroker

  Abi elimde intel i5 650 modeli işlemci var ekran kartı olarak nvidia 760 alırsam performansta etkilenme olurmu ? @gamsizm

 • AlpBal @alpbal

  Aslında Murat ve Levent Bey'in elinde daha detaylı çalışma yapacak materyal muhakkak vardır. Buna sistem tavsiyesi mahiyetindeki çalışmalar ile devam edilmesini çok isteriz. Şu an için piyasada bulunabilecek en düşük ( örnek; G serisi vb. )giriş seviyesi 3 Ghz ve üstünde çalışan bir işlemci dahi doğrudur, yeni nesil orta düzey bir ekran kartı (örnek 750 ti, 760 vb.) ile BF4 online ve Titanfall'de bile iş görebilir. Ancak azda olsa dar boğaz oluşturacaktır. Grafik ve Çözünürlük delileri dikkat 🙂 Ama 8 GB şart... Haklılar 8 GB online oyunlarda ve yeni nesil üst düzey oyunlarda şart... Aman diyimmm 🙂

 • turuncu_yesil @ecre-bilgisayar

  Güzel bir konuya değinmişsiniz. Bunun yanında hala FX5200'den FX5500'e terfi etmeye çalışan, 1GB'ı 2GB yapmaya düşünen müşterilerim var 🙂

 • balcis @balcis

  video özellikle konusu itibariyle nokta atışı olmuş bununla birlikte kapsamı biraz dar kalmış. birden fazla işlemci (2'şer yıl arayla 3 adet popüler işlemci) ve dönemin ekran kartlarıyla şimdinin orta ve orta üst seviye ekran kartları çaprazlama bir şekilde denenip sonuçlar öyle yazılsaydı güzel bir veritabanına dönüşebilirdi.

  bu arada videonun başlığında veya ram güncellemesinde sorun olmadığını düşünüyorum.

  sistem toplarken: kasa-güç kaynağı, anakart, işlemci, ram, ekran kartı. bunlardan ilk güncellenenler ram ve ekran kartı oluyor. ötesine geçmek için daha fazla sökme takma ve ücret ödemek gerekiyor. sabit disk, klavye-fare ve monitör-tv gibi şeyler ise neredeyse harici donanım gibi geliyor bana [biliyorum disk içeri takılıyor :)] çünkü pc'den pc'ye devrediyorum. kaç sene önceki harddiskim hala arşiv amaçlı takılı, olmadı kutulayıp harici disk yapıyorum.

  bu sebepten ram ve ekran kartı odaklı bir güncellemeyi merkeze almış inceleme, bence gayet akılllıca. hiç öyle "sevenleriniz sizi savunuyor"a falan gerek yok yani.

 • prometrik @prometrik

  @wise Haklı olduğunuz taraflar var. Ancak şahsen bu video bana hitap eden bir video olduğu için ben beğendim. 2009-2010 senesinde topladığım sistem haliyle artık eski bir sistem ki benim sistemim de ddr3 şuan 6gb ramim var. ddr2 ramli bir sistem bana sorarsanız "eski olmanın ötesinde". Yani artık tozlu raflara aday bir sistem demektir.

  Haklı olduğunuz kısımda video adı biraz daha dikkatli konabilirdi. Buna katılıyorum ancak tutupta e5600 vs vs bir sisteme şunu yapınca bilmem ne de bakın ne oluyor diye de bir isim olmaz. Bu yüzden başlık olmaya uygun bir kısalık olmalıydı.

  PSU gerçekten önemli bir bileşen. Bir kez daha dikkat çekseler iyi olabilirdi. Ancak video da ele aldıkları "eski" sistemde gtx460 var. Yani bu sistem döneminin orta seviye sistemlerinden. Karşılaştırmada gtx460 ve gtx960 kullanılmış ve yeni kart daha az enerji harcadığına göre bu ve benzeri(benim ki gibi) bir sistemde psu sorunu oluşmayacaktır. Benim 5850 çalıştıran sistemim gtx960 lada devam edebilir ben bunu gördüm bu videoda. Sizin düşündüğünüz gibi en kötü senaryoda dahili/onboard intel ekran kartlı core2duo işlemcili ve 4gb ddr2 kullanan sistem zaten belli ki "oyun oynanmayan" bir sistem. Oyun oynamayan bir sistemde ekran kartı upgrade i ne kadar doğru olur tartışılır.

  Ssd konusu bence çok da takılmaya gerek yok. Benim sistemimde ssd yok. Ama gtx960 taksam benzer değerler alacağımı düşünüyorum. Tabi ramimi biraz daha arttırmam gerekebilir.

  Özet olarak video daha çok eski bir oyun sistemi kullananlar için hazırlanmış. Bu şekilde açıklansa daha iyi olurdu dediğiniz gibi. Ayrıca size katıldığım bir diğer nokta ise test edilen oyun azlığı. Daha çok olsa daha iyi olurdu ancak şimdinin yüksek grafik gücü isteyen oyunları bakılmış yine iyi ama daha iyi olabilirdi. Bana hitap etmesi ve kısa sürede istediğim bilgiyi vermesi ile videoyu beğendim. Tam inceleme değildi evet çıtlamalık bir şeydi. Hoşuma gitti ve ara ara böyle videolar girmesi güzel olur bence. @gamsizm

  Sistemimi de yazayım ki karşılaştırma açısından dursun burada:
  amd athlon II x3 435 2.9ghz
  sapphire HD 5850 1gb
  gigabyte ga-ma 785gmt ud2h anakart
  6 gb ddr3 ram
  1 tb wd blue hdd (yeni alındı. eskisi bad sektörlerden sorun çıkardı)
  Akasa zen kasa + 520 w psu

 • Mert Ayan @mert-ayan

  İşte sorunda brurada zaten bu videoyu izleyen biri ne yapmalı kesin bir şekilde söylenmiyor, ucu açık olmuş. Eski bir sistemi olan bir kişi bu videoyu izleyip nasıl bir sonuca varabilirki. İzleyip şunu yapmalıyım diyemez.

  Nvidia sponsorlu bölümlerden biri sırf laf olsun torba dolsun(nvidia ile yapılan anlasmadan dolayı 1 video daha olsun) diye yapılmış.

  Şu nvidia sponsorluğunda yapılan tüm videoların kalitesi yerlerde.

  -

  ''Oyuncu bilgisayarı nedir, nasıl kurulur?''

  Bir önceki videoda aynı bu şekilde. Murat abi, levent abiye ramle ilgli gayet iyi bir soru sormuş(2x4 mü almalı 8 mı almalı diyerek) levent abi soruyu hangi açıdan sorduğunu anlamamış bile. Ayrıca o videoyu izleyen biri hiçbir fikir edinemez. 1000w almayın diyor meslea sen 1000w almayın dersen adam sana 900 mu alayım der. Gerçekden işe yarara bir video olmasını istiyorsan tek ekran kartı kullanıyorsanız 600-650w her sisteme yeter, bunları alın gibi kesin ibareler kullanılmalı.

  Ne bilim teknopatı izledikden sonra artık diğer sitelerin yaptığı içerik hiç kaliteli gelmiyor, laf olsun torba dolsun diye yapılmış videolar.

 • Şevki aksu @tutuklu8

  Buda benim düşük sistem de oyun denemelerimden.
  Bu topladığım sistem. E2180 asrock vsta anakart(via cipsetli agp ve pci e bir arada) agp hd3650 1gb ramli idi
  https://www.youtube.com/watch?v=JNAO7wx0WBw

 • prometrik @prometrik

  Bence elin değmişken yeni sistem kur. Öteki türlü de pek az masraf çıkmıyor.

 • Volkan Erhan @fnxcoder

  Benzer bi durum bende var E8500 6GB DDR2 gigabyte anakart MSI GTX960 var
  çok öle iyi bir oyunla denemedim ;
  Starcraft 2 - Diablo 3 - NFS RIVALS - Euro Truck Similator 2 - Besiege vb.
  bu oyunları bütün ayarlar en yüksekte 1680x1050 çözünürlükte oynuyorum
  monitörüm 1080p desteklemediği için deneyemedim.
  bu oyunlardan sadece Besiege de çok yoğun patlama sahnelerinde kasma oluyor oda snırım oyunun fizik motoru CPU dan yararlanıyor yok sa çok basit grafikleri olan bi oyun.
  Benzer sistemi olup ta GTX960 almak isteyen varsa gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

 • Semir Doğanay @heaven_mod

  Benim 5 senelik gtx 460 daha çok iş görür diyordum ta ki AC Unity'de 1366x768 çözünürlükte dahi aşırı bir şekilde kasana kadar. Yeni sistem toplamaya maddi yönden cesaret edemiyorum. Ekran kartını güncellesem de sistem eski diye verim alır mıyım endişeliyim açıkçası.

 • Şevki aksu @tutuklu8

  Şu anki sistemim
  E7600
  Hd5770asus
  Asrock g41c gs
  4 gb ram ddr3
  96gb Kingston ssd
  Monitör olrak 102 ekran samsung tv kullanıyorum
  Çoğu oyunu 720p olarak oynatabiliyor

 • Kaya @kaya

  E8400 CPU P35C-DS3R anakartım var VGA 8800GT 512MB Bende iyi bir ekran kartı taksam neler olur diye düşünüyordum. Ama anakartım DDR3 te 4GB ram in üstünü desteklemiyor. Yani ikinci el bir Anakartta almam gerekecek. buda gereksiz masraf. Yani şuanki sistem çöp 🙂

 • prometrik @prometrik

  Birde şu açıdan bakın. En sağlıklısı tüm sistemi yenilemek evet. Bunu söylemiş olmaları lazım bu video yada bir öncekinde. Ancak buradaki senaryoda tüm sistemi değiştirecek para yok. Peki sadece yeni ekran kartı taksam performansım artacak mı? İnceleme de çıkan sonuç evet. Ama eksik yanları olacak, multide işlemci limiti bağıracak diyor.

  Yani asıl senaryo, şimdi bir ekran kartı alayım performansım artıyorsa biraz öyle idare ederim. İdare etmediği noktada zaten paranı biriktir işlemci ve anakart da değiştir o zaman ekran kartının hakkını vere vere kullanırsın. "Aşamalı upgrade" yada "Geçişli upgrade" diyebileceğimiz bir yapı bu. Videonun hitap ettiği kesimde daha çok bu kesim.

 • T800 @t800

  Şunu da dikkate almak gerekir, Core 2 Duo sistemi olup da bu sisteme 16GB RAM takmış olanı zor bulunur, hatta 8GB RAM içeren ortalama Core 2 Duo sistemlere de pek denk gelinmez. Yani elinizde 4 GB RAM içeren Core 2 Duo sistem varsa ve bu sisteme bir de şurada yaz aylarında Skylake gelip DDR IV tabana yayılacakken DDR II RAM falan alıp halen daha bu sistemle uğraşılmaz diyebiliriz, bu bakımdan yukarıdaki senaryo halihazırda son derece sınırlı bir kitleye hitap eder 16 GB RAM'in hazır bulunduğu Core 2 Duo içeren sistem yaygınlığı hesaba katılırsa, bu tarz bir sistemi olan kişi hiç bu tarz şeylere kafa yormadan en en azından AMD FX 6300-6350, i3 4150, i3 4160 ve artık bütçeye göre GTX 750Ti, GTX 760, R9 280 ve 8GB RAM'e yönelmesi lazım gelir şu zamanda.

  • Erden Akin @enderkina

   core sistemlerde gercek anlamda performans artisi alabilmek icin ya Q9650 yada anakarti modlayarak xeon e5450 (daha ucuz) kullanmalisiniz. e5450 ve gtx 970 ile en son oyunlari sorunsuzca oynarsiniz ilk donem i7 920 performansini elde edeceginiz icin.

 • Hüsnü Şirin @aqosi

  Bende de G41 bi anakart var. Q8200 işlemci, 350 Watt +80 PSU var .750Ti mı, 960 mı iyi gider?

 • Erden Akin @enderkina

  Benzer bir sistemi LGA 775 to LGA 771 modu ile kullaniyorum, Eski core 2 duo 7500 ve GTX 970 ile Fire Strike' da 5000 mertebelerinde puan alabiliyorken, ayni anakart uzerinde kullandigim xeon e5450 ile 3,6 ghz de 8500 puan aliyorum ki bu deger guncel oyun sistemlerine oldukca yakin. LGA 771 modu ile ilgili bir video hazirlayabilirseniz. Xeon islemcilerle mevcut anakartin ve ram setini kullanarak performansin nasil 2 ye katlandigini gosterebilirsiniz, islemciler ali expresste 100$ mertebelerinde satiliyor.

 • primat @primat

  vosvosa motorsiklet motoru bekliyorum karşı atak olarak. 🙂

  http://youtu.be/0fTLlWvfrBc

  http://youtu.be/-2wilTC5Cs0

 • Emre ORHAN @emreorhan

  Güzel bir bilgilendirme olmuş. Emeğinize sağlık.

 • TarıkUzunöz @baditaro

  Pegatron IPXSB-H61 Anakart
  İntel Core i5 2400 4 x 3.10Ghz İşlemci
  8Gb DDR3 Ram
  Ati Radeon Hd 6510 Ekran Kartı
  350watt PSU

  Abi bu sisteme en iyi hangi ekran kartını takabilirim, birde güç kaynağı o ekran kartına yetermi?

  • TarıkUzunöz @baditaro

   sorun ilerisi değil asus gtx 750ti strix oc modeli var onu alcam güç kullanımı 60watt diyor sitesinde ve 300 watt yeter diyordu, benim kart 40watt yiyormuş acaba onu alsam güç kaynağı yetermi emin değilim bendeki 350watt, bu arada yeni güç kaynağı için ek bütcem yok sorun olurmu söylerseniz benim için yeter

 • ilter @ilter

  Boostla bizi ekran kartı (:

 • Bozkurtbey @bozkurtbey

  Önce ram'in ne olduğunu öğren hocam, olaya baktığın bakış açısı düz mantık başka bir şey değil. Burada amaç test yapmak. Ram 4 gb ken ne takarsan tak ister işlemci ister ekran kartı zaten günümüz şartlarına ayak uyduramaz. Burada amaç tek kalemde nasıl eski bir bilgisayar oyun oynar hale gelir onu görmek. Ekran kartı değişimi neleri getiriyor onu görmek... 16 GB ram takılması tamamen sembolik. Siz 4 gb rami olan bilgisayara yükseltme yapacaksanız önce ram almanız gerekir. Bunun yapılmış olan video ile alakası yok. Kimse sizi, 4 gb ram takılı bilgisayarınıza ekran kartını yükseltin iyi sonuç alırsınız diyerek yanlış yönlendirmedi, niye bu kadar atarlanıyorsunuz ? Eski sisteme ekran kartı değiştirmeden önce videoda ki gibi ram de yükseltmeniz gerekiyor bu kadar basit, tek başına ram in bir getirisi olmayacağı için eski sistemi ayaklandıran şey burada ekran kartı olmuş, sistemi eski yapan şey ise işlemci ... Ram zaten bunların arasında en basit değiştirilen bileşen...

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Ekran kartı takarken en fazla dikkat edilmesi gereken harcanacak maksimum güçtür.

  http://www.cizgi-rma.com/calculator

 • Bozkurtbey @bozkurtbey

  Ram bu videoda bir kıstas değil, amaç ekran kartının yaratacağı farklar. Ram hafıza demektir. Şöyle de düşünebiliriz, eğer HDD nizde oyunu yükleyebileceğiniz yeterli alanınız yoksa zaten sistemin yeterliliği bir şey ifade etmez. Ram de böyle bir şeydir. Zaten oyun amaçlı bir sistemde standart olarak belli bir seviyede olması öngörülür. Video da amaç ram yükseltince ne olur sorusunu cevaplamak değil, zaten basit standartlarda olan eski bir bilgisayara ekran kartı yükseltilerek ne elde edilebilir sorusunu cevaplamaktır. Video da işlemcinin geri kaldığı ispatlanmış, ram düşük olsa zaten sistem en baştan tökezleyecek, ama bu seferde video da ki amacı görmemiş olacağız... daha da basit anlatmak gerekirse, zaten yükseltme tek kalemde yapılmaz, eski bir sistemin tüm bileşenleri geri kalmıştır. Ama ram öyle bir şeydir ki zaten yetmiyorsa yetmiyordur onu başka bileşenleri yükselterek kotaramazsınız, yani düşük ekran kartınız varken de 4 gb ram ile yeni nesil oyunları açamazsınız dolayısı ile buradaki ekran kartı kıstas olarak yer almaz. Zaten baştan kaybediyor sistem.. Hala farklı düşündüğümüzü söylüyorsan benim sana kendimi ifade edebileceğim başka bir yol kalmadı... Ayrıca insanların hatalı olduklarını düşünüyorsunuz ve bu hatayı canla başla dillendiriyorsunuz. Amaç nedir burada ? Bu insanlar bu işi yapıyorlar ve siz daha iyi biliyorsunuz bunu kanıtlamak mıdır amaç ? Olayı dramatize etmeden, editörlere doğrudan saldırmadan ram yükselttiniz ne anlamı kaldı bu işin deseniz zaten gerekli sohbet açılmış olurdu. Ben sizin olayı sanki devlet meselesiymiş gibi uzatmanıza istinaden atarlanıyorsunuz dedim...

 • justforden @justforden

  Cpu ve ram yetersiz ise yine bir faydası olmaz

 • YilmazOnline @yilmazonline

  Ben şahsen 4 gb ram'li, dual core sisteme r7 taktım, güncel oyunları medium ayarlarda yüksek fps ile oynuyorum. Oyun oynuyorsanız ekran kartı birinci belirleyicidir.

  (Fifa 15 vb. spor oyunlarını ise full grafikte sorunsuz oynuyorum)

 • Adem Akca @ademkktc

  2 sene önce ekran kartı hariç tüm sistemi yeniledim, eski donanımımda aynı ekran kartıyla 40 fps zor görürken şimdiki donanımımda aynı oyunda 100 fps yi geçiyor.

 • alptekin1caner @alptekin1caner

  Sistemimde

  Intel Core i7-2600K 8x 3.40 (3.78)Ghz
  Corsair Vengeance 2x4Gb 1600Mhz
  ASUS Maximus IV GENE-Z
  Corsair ForceGT 60Gb
  WesternDigital 500Gb

  Şu anda ki ekran kartım ASUS GTX560Ti TOP, bunun yerine daha verimli olması için ne alınabilir uygunluk açısından? GTX970 modeli sorunlu onun için onu pas geçeceğim..

 • alkesilops @alkesilops

  GTX 970 in 3,5 BG bir kart olduğu konusunda neden uyarılmadık. Yapılan incelemeler bu kadar sığ ve yanlı !!! Ne tekno seyir ne de başka bir inceleme yapan site yada kişiler bunu yazmadı. Güvendik kartları aldık.... Sonrasında ne oldu ???? Kartın tam performans vermesi gerektiği durumlarda koooooooocaaaaaamaaaannnn bir darboğaz bumudur yani ???? Hiç birinize güvenmiyorum.... GÜVENDİM VE 2750 TL VERDİM DE NE OLDU !!!! YAZIK BİZE Kİ SİZLERE YANİ YANDAŞLARA GÜVENİP MAL ALIYORUZ.....

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ben aynı işlemci ile oynadım. Oynanıyor elbette ama 750 Ti bile işlemci limitine çarpıyor.

 • Mikailele @mikailele

  @gamsizm Abi dün gece yeni ekran kartı aldım ve taktım (msi gtx750ti) taktıktan sonra işlemci kullanımım aşırı derece arttı genelde %100'de kalıyor eski ekran kartımla (HD5450) CS:GO'da 50-60 fps alırken bu kartla 10 fps alıyorum işlemcim darboğaz yaptığından kaynaklanan bir sorunmu yada benmi bir şeyi yanlış yaptım. Driverları yüklü CD'dekini yükledim bide internetten çektim belki ondandır diye ama etki etmedi.

 • Bekir133 @bekir133

  Elimde intel core i 5 2400 cpu dd3 3.10 ghz 4gb ram var gtx750ti taksam nasıl olur farcry 4 tarzı oyunlar oynayabilir miyim ?

 • Niyazi Taşcı @ordu-niko-52

  Murat Abi İntel Pentium G3250 Ye GTX 750Ti Taksam Darbogaz Yaparmı ?

 • Halil Sertkaya @halil-sertkaya

  Bu testte oynanılan oyunlar neler ? @gamsizm

 • metanilin @metanilin

  Selamlar,

  @gamsizm

  Bu aralar elimdeki sistemi ve 8470p elitebook dizüstünü satıp yeni bir oyun sistemi toplamayı düşünüyordum. Baya pahalı bir sistem olacaktı. Duruma göre X99 veya Z97. gtx 970, veya gtx980 ti gibi gelgitlerim vardı.

  Şimdi bu DX12 ile beraber işlemcideki yük azalacak deniliyor ya;

  Elimdeki Q6600 tabanlı sisteme bir 970 taksam rami de 4 den 6 veya 8e yükseltsem sizce işlemci darboğazı ne oranda azalır ?

  Tabi ki darboağaz olacak farkındayım .... Ama sorumun altını çizeyim DirectX 12 nin bu darboğaza etkisi ne kadar olur (DirectX 12 ye göre kodlanmamış oyunlarda da olur mu)?

  Ayrıca bu sistemle uzun süre devam etmem ama 970, GDDR4 destekli X99 'dan daha ekonomik platformlar çıkıncaya kadar bana Full hd de daha keyifli oyun oynatır. Sonra da yeni sisteme geçince oraya transfer edilir. plan bu...

  Bu arada daha çok Single Player oynayan biriyim...

  Aynı videonun bir de DirectX 12 sonrası versiyonunu çekseniz ne güzel olur driverlar falan oturduktan sonra...

  Bu da bir örnek video (şaşırdım)

  With a bottleneck CPU
  runs 50-60 fps without recording
  About 40-50 fps recording

  cpu: core 2 quad q6600 overclocked 2.5 GHz
  gpu: Asus Strix GTX 970 4gb
  Ram: 8gb
  Ssd 512gb

  https://www.youtube.com/watch?v=sbF_C-wMGSk

 • efecan_hosgor @efecan_hosgor

  Bende bilgisayarıma gtx 960 4gb ekran kartı aldım ama ekran kartını bilgisayarıma taktığım zaman , ekran kartı çalışmadı.
  Bilgisayarımın 8gb rami var işletim sistemi Amd A8 3.0Ghz Anakartı 4 ya da 5 yıllık ne yapmam gerekir ? Lütfen Yardım Edin.

 • Kerem Fandos @krmfnds_94

  Bu arada bende gtx 960 alıcam ama 12v den 324w veriyor sizce yeterli mi kimi yeter kimi yetmez diyor anlamadım gitti 🙂 ?

 • darth @plegus

  @wise yazınızın tamamını okuyamadım çok uzun. Ancak şunu söyleyebilirim. Benim sistemim eski. İlla 8 senelik olmasına gerek yok. 4 senelik sistemim var. 8GB DDR3 ram, i5 2500 işlemci ve HD 6570 ekran kartı var. Tam olarak benim sorularıma cevap veriyor. Dümdüz ekran kartı alıp geçebilirim.

  Söylemek istediğim şu ki, tek vidyoda her hastalığın çaresini anlatamazsınız. Sizin aklınızda başka bir sistem varken adamlar benim sistemime göre çözüm yapmışlar. Ben kafamdaki soruların cevaplarını tam 12'den buldum. @gamsizm teşekkür ediyorum. 2GB DDR2 ram celeron işlemci kullanan da vidyodaki sistemle karşılaştırıp "demekki o kadar da değilmiş yahu" diyebilmeli. Konu hakkında "en az" fikir sahibi olana göre vidyo çekilecekse dünya gaz bulutundan ibaretti diye başlamak gerekecek.

  Çok saçma hortlattım ama şu anda zevkten 4 köşe olmuş izlerken yorumu görünce üzüldüm. Bir de ne kadar agresif bir yazıdır bu? Naçizane tavsiyem; elindeki klavyeyi yavaşça yere bırak ve soda limon iç 😀

 • mstfckmk @mstfckmk

  Q9400 işlemci, 4 gb ram, 600w ocz psu bir sistemim var. Hangi ekran kartını önerirsiniz @gamsizm

 • Pure Air @pure-air

  Merhaba, Benim de aşağı yukarı 5 senelik bir sistemim var. Ancak biraz daha idare etmek açısından sadece ekran kartımı değiştirmek istiyorum. Sistemim i5 760i, 8gb ddr3 ram ve ekran kartımda zotac 460gtx. gtx960 4gb versiyonundan almak istiyorum ancak darboğaz konusunda endişelerim var. ram sıkıntı olmayacaktır ancak işlemcim sınırda gibi duruyor. Sizin düşünceleriniz benim açımdan önemli şimdiden teşekkürler.@gamsizm

 • Emrullah Yanik @yanikbaba46

  Abi şimdi benim diğer bilgisayarda i3-2100 2 çekirdek 4 mantıksal işlemci ve 8 GB RAM var ben buna iyi bir ekran kartı alsam sıkıntı yasarmiyim

 • Hasan Yartım @hyartim

  Q9950, 4g ddr 2'li sisteme 8 yada 16 gb ddr3 ram ve 750ti 2gb ekran kartı almak istiyorum,güç kaynağım 600 watt cooler master 80+.Farkı hisseder miyim ve anakart olarak ne seçmeliyim? Sizin sistem 16 gb destekliyormuş ama benim bildiğim combo ve 775 pin ddr3 ramler en fazla 8 gb destekliyor.Bilgi verirseniz sevinirim @gamsizm

 • Hasan Yartım @hyartim

  sattığım paraya bir eklenti yapmadan zor,şehir dışında öğrenciyim o eklenti daha da zor.hiç ekran kartı almim mi peki boşuna 🙂 @gamsizm

 • Halit @halit_gulper

  Abi benim pc 9 yıllık işlemci intel core 2 duo E4300 anakart ise Micro Star MS 7255 P4M890M ben bu sisteme en fazla nasıl bi ekran kartı takabilirim.1 yıl sonra yeni pc toplıyacağım 1 yıl idare etmesi için ekran kartı lazımda yardımcı olursan sevinirim.

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   r7 240 takın hocam. ben e5700 işlemci ile maksimum r7 250 ekran kartını kullanabildim. darboğaz azda olsa oldu tabiki. işlemciniz için en uygun ekran kartı r7 240. 0 almanızı önermiyorum kısa süreli kullanım için. bilgisayarcıları gezin 50 tl ye bulabilirsiniz r7 240 ekran kartını.

 • Berk Alp @berqalp

  iNTEL Core i5-760 2.8 ghz ( o.c 3.3 turbo ) 4 çekirdek işlemci
  asus p7p55 lx anakart
  8*8 - 16gb hyper x fury ram
  650watt cooler master psu
  1 gb gtx 460 gigabyte ekran kartı
  ------------------------------------
  Bu sisteme yeni nesil bir ekran kartı takmak istiyorum
  gtx970 serisinin darboğaz yapmadan sıkıntısız çalışacağını söylüyorlar.peki gtx980 veya gtx1060 ekran kartı taksam sıkıntı yaşarmıyım. darboğaz yaparmı? yada ekran kartı tam performans çalışırmı? açıkçası almışken gtx980 yerine yeni nesil gtx1060 alıp sıstemımı güncel tutayım dıyorum. yonga yada darboğaz sıkıntısı yasarmıyım

  • Pure Air @pure-air

   Darboğaz oyundan oyuna değişir. Bazı oyunlar örneğin bf serisi gibi işlemciye çok yük bindirir. Bende geçen yıl senin gibi tüm sistemi yenilemek yerine ekran kartı ve işlemci soğutucusu aldım. İ5 760 4ghz olarak kullanıyorum ekran kartını ise gtx 950 Asus aldım. Sorunun cevabı ise bence bu işlemci için üst sınır ekran kartı gtx 960 dır tabi işlemci oc li olmak şartıyla. 970 ise işlemci yükünün az olduğu oyunlarda ancak üst sınır olabilir. Daha üst seviye bir ekran kartı kesinlikle tecrübeyle sabit önermem. Tüm bunlae düşünüldüğünde sistemin ömrünü uzatmak olduğu için amaç f/p oranı yüksek olan ve 960 tan 4-6 arası daha az fps veren 950 tercih sebebidir bana sorarsan.

  • Berk Alp @berqalp

   @pure-air teşekkür ediyorum sana ilgilendiğin ve tecrübelerini paylaştığın için püre- air. Vatan computer da bilgi işlemdeki arkadaşlar ekranlardan bakıp gtx970 serisinin bu sisteme iyi performans vereceğini üstünün darboğaz gibi sıkıntılara yol açabileceğini söyledi. Fakat sen 960 diyorsun bende sistemi güncel tutmak için en az 970 serisi düşünüyorum. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. vatanda kiler 970gtx'in iyi çalışacağı kanaatinde. ben almışken 1060 alsam verim alırmıyım sence ? birde cpu 2.8 mhz de çalışıyor overclock yapıp 3.4 ghz olarak kullanmam verim sağlarmı oyunlarda

  • Berk Alp @berqalp

   @pure-air sevgili dostum bugün gtx1060 almaya vatan'a gittiğimde, ordaki arkadaş kafamı karıştırdı. 'Ben bilgisayarımı güncel tutmak için gtx 1060 almak ,istediğimde. bana çalıştırmama riskinin olduğunu gtx1050 ti versiyonunu tavsiye etti. ee şimdi gtx1050ti yi çalıştırıyorsa gtx1060'ı niçin çalıştırmasın, onu anlıyamadım.. gtx970 yada gtx1050ti almamı tavsiye etti ISRARLA. Ben seneye cpu ve board guncellemesı yapacagım. ekran kartını yuksek model alıp cebımı kolaylastırmak ıstıyorum. Calıstırmaz belkı rıskı ne kadardır sizce?

 • teknociger @teknociger

  @gamsizm
  hocam bu sistemde kullandiginiz ram marka modeli nedir?

 • Berk Alp @berqalp

  Kingston Hyper X fury 8gb 2 slot toplamda 16gb ram kullanıyorum pc de ...@teknociger

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bu videoda bir hata olduğunu düşünüyorum. Kullanılan anakart ECS G41T-R3 ve 2x4GB DDR3 ram destekliyor. Yani en fazla 8GB Ram takılabiliyor olmalı.
  http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_SPEC.aspx?DetailID=1123&CategoryID=1&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0

  Gerçi X58 çipset içinde MAX 24GB RAM destekler deniryordu ama 48GB RAM takılabiliyor X58' lerede.

  Yarın elime "ASUS P5G41T-M LX" geçecek, onda da denerim G41 8GB Ram desteğini.

 • Berat TATAY @berat-tatay

  @gamsizm murat bey g41 chipsetli anakartların hepsinde web sitelerini incelediğim zaman max 8gb ram belleği desteklediği yazıyor oysaki siz ecs marka tahmin ediyorum kullandığınız anakartta g41tm7 serisi bir anakart kingston hyperx 2×8 gb 16 gb ram takmışsınız chipset ve yonga kümesini incelediğimde herhangi bi ram sınırlaması görmedim benim kullanmış olduğum asrock g41m-vs3 r 2.0 anakartta da 16 gb ramin çalışacağını umuyorum uyabilecek ramlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  • Berat TATAY @berat-tatay

   @teknociger elbetteki deneyecem şuan için bazı sıkıntılarım var kasa monitör dahil olmak üzere değişecek 2x8 gb ram ekran kartı gtx970 işlermci olarak xeon x5472 veya 5482 olarak yükseltme yapacam xeon x5472 nin skylake sistemlere kafa tutabilecekmi inceleyecem cinebench r15 te xeon x5472 nin i3 6100 işlemciye fark attığını gördüm cpuboss cpu world gibi sitelerde karşılaştırma verileri mevcut en kısa zamanda uprage yapıp yorumlarımı paylaşırım

 • usermm1 @usermm1

  Ben şahsen [email protected] + gtx750 + 6gb ddr2 taktim. 775pin buraya kadar.

  • Berat TATAY @berat-tatay

   @usermm1 üstadım ddr2 olması bi dez avantaj benim ve teknoseyirin kullanmış olduğu anakartlar ddr3 1333 mhz desteği var lakin bu demek değil ddr3 1600 mhz çalıştırmayacak sadece uygun bir ram bulmak gerek 775 pini bu kadar küçümsememek lazım bu denli gelişime açık başka bir seri görmüyorum anakartınızın markası nedir acaba eğer ki ddr2 4 slot ise 4x4 16 gb ddr2 ram çalıştırma ihtimali var bununla ilgili bi veriye ulaşamadım henüz deneyen vardır elbet.

  • usermm1 @usermm1

   @berat-tatay Berat bey anakartım gigabyte p35-ds3l yaklaşık 9 sene önce almıştım 🙂 Benim anakarta max 4x2gb olarak 8gb ddr2 takılabiliyor. Ddr3 destekli anakartlarda benimkine göre bir miktar daha iyi performans alınır diye tahmin ediyorum ama ne kadar fark eder soru işareti. Fakat gerçektende 9 yıllık sistem halen oyun oynatıyor bu çok ilginç. Bu aralar Battlefront oynuyorum 768p çözünürlükte medium detay seviyesinde multiplayerde 55-60 fps alıyorum ben bile inanamıyorum kasaya bakınca 🙂 Bu şekilde ram kullanımı 5 gb seviyelerinde ondan dolayı rami arttırma gereği duymadım.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @usermm1 E5450 gibi islemciler donemin 1000 USD ustu fiyata satilan, ozel, en ust seviye islemcileri. Birde ciktiklari donem itibariyle Single Core performanslari hic fena degil. Bu sebeple OC bile yapmadan, SSD destegi ile E5450 gibi bir islemci halen cok buyuk bir cogunlugun isini gorecek durumda. Hatta basit bir ornek ile I5 6200U gibi bir islemci Laptop eko sisteminde Orta/Ust segmente domine edip, cogu laptopta kullaniolan bir islemci. E5450 performansi da suan I5 6200U bile daha iyi hatta yeni seri I5 7200U ile kafa kafaya.

   Aralik ayinda Turkiyeye dondugumde Xeon E5450, 4x4GB DDR3 Ram, Samsung 850 Evo 250GB SSD Ram ile AMD R9 280X yada RX 480 kullanarak bir kac test yapacagim. Bu islemci ne kadar is goruyor, gercek ortamda test edecegim.

  • usermm1 @usermm1

   Yalnız işlemci karşılaştırırken dikkatimi çeken birşey var. Passmark geekbench gibi testlerde benim işlemci ile aynı hatta daha az puan alan yeni nesil işlemciler oyunlarda benimkinden daha fazla fps veriyorlar (aynı ekran kartıyla)

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @usermm1 Single Core performansi sebebi bu oluyor maalesef. Cogu oyun halen Multi Core optimizasyonu yok.

 • Berk Alp @berqalp

  Benim yazdığım sistemde 970gtx 980gtx ve 1060gtx bu ekran kartları arasında kalmış biri olarak daha fazla yorum yapabilecek var mı ? Gerekli bilgilere doyamadım sadece püre air arkadaşımız tecrübelerini paylaşmış

  • Berat TATAY @berat-tatay

   Berk bey bütçede sıkıntı yok ise gtx 1060 6 gb lik varyasyonlarından birini almanızı öneririm gtx 1060 pascal mimarisine sahip güncel ve de güçlü bir ekran kartı hem gtx 900 serilerine göre daha düşük güç tüketimi var ki ztn sizin 650 w psu nuzda var hayli yeterli arkadaşım internet cafe işletiyor ana makina da pentium dual core e5200 3.2 ghz o.c işlemci gtx 970 var iş görüyor darboğaz yaratmıyor elbette fps düşük oluyor 1080p oynatır bir hale geliyor gördüğüm kadarıyla inceleme ve test verilerini karşılaştırdığım zaman ki kullandığınız işlemcide de darboğaz yaşamazsınız gtx 1060 ile ancak bir diğer önerim de gtx 1050 veya ti modellerine bakmanız ,gtx 1050 de gayet yeterli gelecektir.

  • Berk Alp @berqalp

   @berat-tatay Teşekkür ederim berat bey. Özenip yazmışsınız ellerinize sağlık. Benim kafamda da yeni nesil seri almak var. Yani Gtx1060 Alırsam hem güç tüketimi açısından zorlama yaşamam hemde pascal mimarisi kullanmış yeni nesile adım atmış olurum. Seneye de Cpu değişimi yaparım tamamları diye düşünüyorum.

  • Berk Alp @berqalp

   @berat-tatay berat bey gtx1050ti modelini bugün vatan da gördüm.128 bıt 1300mhz çift fanlı guzedl bır kart. Fakat gtx1060 yada gtx970 almayı kafama koydugum ıcın bıraz gözüme düşük geldi. Fakat vatan comtuper da kı calısan gtx1060 calıstırmaya bılır dedı. board cpu ekran kartı bana cok kulfet olur. ben sımdı ekran kartı daha sonra cpu board degısımı saglıycam. sımdı 1050ti alsam seneye cpu board guclendırdıgımde ekran kartı vasat kalıcak dıye dusunuyorum

  • Berat TATAY @berat-tatay

   @berqalp Berk bey gtx 1060 da kesin karar kılmıştınız fakat buna rağmen çeşitli soru işaretleri aklınızı kurcalıyor asus rog strix gtx 1050 ti gerçekten çok iyi bi kart bost oc ile 1506 mhz görüyor ayrıca harici overclock ile 1900 mhz leri görmeniz mümkün gtx 950 960 tan daha iyi 970 arasında bi kart pascal mimarisini barındırıyor şu halde gönlünüz gtx 1060 tan yana olasada tercihinizi gtx 1050 ti dan yapmanız en mantıklı karar olacaktır bende yakında gtx 1050 ti alacam ve fazlasıyla ihtiyacımı karşıyalacak bi kart beklentileriminde üstünde performans alacağım şu verdiğim video linkine bakmanızı rica ediyorum q9650 işlemcili bi pc yle verdiği sonuç muazzam

   https://www.youtube.com/watch?v=z3cw1zGxGWM

  • Berk Alp @berqalp

   @berat-tatay berat bey öncelikle gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Altta koyduğunuz video da, testler giriş seviyesi bir kart için, üstün performans veriyor. Araştırmalarıma göre gtx1050ti serisi 2. Nesil pascal mimarisi. Bazı düZeltmelerde yapılmış pascal mimarisinde. Fiyatı 760tl ile 900tl arası değişiyor bu kartların. Yani Fiyat/ performans iyi. Benim i5 760 serisi 2.8 ( 3.2 o.c ) cpu'mda performansı iyi olurmu. İşlemcim iyi fakat ilk nesillerden. Birde monitör samsung 226bw dvi-d olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Dönüştürücü problemlerini okudum bu kartta bu hafta. Böyle bir problem yaşarmıyım sizce? Birde pci 2.0 boardum ( asus p7p55 lx ) gtx1050ti pci 3.0 . Bu konuda uyum sorunu yaşarmıyım?

  • Berat TATAY @berat-tatay

   @berqalp berk bey boardunuzda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız size göderdiğim video linkindeki pc nin boardu asus p5q pro bir anakart oda pci 2.0 barındırıyor ve benimde sürekli kullandığım sağlamlığından ötürü vazgeçmediğim anakartım asrock g41m-vs3 r2.0 pci 2.0 barındırıyor monitör konusuna gelirsek dönemi itibariyle çok iyi monitöre sahipsiniz onuda kullanabilirsiniz monitörün 1650 x 1080 max çözünürlüğü geride kalıyor nacizane tavsiyem sizde benim gibi monitör değişikliğine gitmeniz evde kullandığım monitörüm philips 170s(işlerden fırsat olursa stokta kalırsa değişecek) ayrıca teknik servisimdede bu monitörden 2 adet ve 1 adette 19.5 inch belinea var iş görüyorlar evdeki sistemimide test amacıyla değiştirmiyorum işyerinde h81 li sistemim var şu an gtx 1060 vereceğiniz fiyat farkına 21.5 inch 1920x1080 çözünürlüklü full hd acer bir mönitör ziyadesiyle işinizi görecektir acer şu anda fiyat bakımından çok iyi konumda aoc marka montörleride tavsiye edebilirim

 • Fatih Kan @fthkn1985

  e7300 sistemim için çok fikir verdi. GTx 650 en ideali. Çünkü hem ucuz hem de dedikleri gibi çok da fazla performans alamazsınız. En güncel oyunları bile oynayabileceğim. GTx 750 eski bir sistem için pahalı. GTX960 ise gereksiz biçimde pahalı.

 • Berat TATAY @berat-tatay

  @teknociger evet sonunda beklediğim işlemcimi aldım xeon x5460 3.16 ghz de karar kıldım yalnız şunu söyliyim bayağı fark var gerek renderde gerek bench skorlarında programların açılmasındada ciddi fark var i3 4130 ve i3 6100 kafa tutabilecek seviyede yakın zamada ekran kartı tercihim de gtx 1050 ti dan yana olucak ram 2x8gb 16 gb alıcam uygun seri ram bulursam monitörde listem dahilinde hp 24 es serisini sipariş edicem

  • Ufkabakan @ufkabakan

   LGA 775 yada 771 olan hiç bir anakart tek parça 8GB RAM desteklemez. Takabileceğiniz tek modül en fazla 4GB olur ki, onda bile epey uyum sorunu yaşarsınız.

   Overclock ile I3 4130 performansına yakın bir güç elde etseniz de I3 6100 erişmesi pek mümkün değil. I3 6100 Single Thread performans gayet iyidir, o sebeple oyunlarda abisi I5lere kafa tutabilir.

   Şuan F/P olarak sistem toplayacak birisinin akabileceği en iyi platform LGA775 üzerine Xeon CPU ile E5450/X5460 bir sistem ve P43 vari bir anakart ile 4x4GB Ram olur sanırım. Bu sisteme SSD takviyesi ve yine kinci elde R9 280X yada GTX 770/960 ile epey iş çıkarır.

 • Berat TATAY @berat-tatay

  @ufkabakan Amacımız test ki zaten teknoseyirde g41 chipsetli ecs g41t-r3 model anakarta 16 gb ram takmış eğer o çalıştırıyorsa her türlü kullandığım anakartında çalıştırma ihtimali var ki 4 gb ddr3 1333 mhz cl9 tek modül gskill ramde kullandım onu söyleyeyim. Single core performansına elbetteki erişemez buda nesil farkının getirisidir. Ayrıca bir yorumunuzda da sizde belirttiniz x58 chipsetli anakartlara max 24 gb destek olduğu söylenirken 48 gb ram takılabiliyor ve sıkıntı yaşanmıyor. Denemeden ne olur ne olmaz bilemeyiz.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Hocam bende G41 ve P43 çipsetli 5 farklı LGA775 abakartta en azından 10+ farklı DDR3 4GB ve 8GB ram denedim. 8GB çalıştıran olmadı, 4GB konusunda da oldukça seçiciler. Bu sebeple ben halen 2x8GB Ram nasıl taktılar, anlayabilmiş değilim.

 • Berat TATAY @berat-tatay

  Bu arada anakartım asrock g41m-vs3 r 2.0 bios p1.90 ddr3 1333 mhz destekli http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-VS3%20R2.0/

 • teknociger @teknociger

  bu Ram konusunu aciklayacak kimse yok mu?

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @gamsiz ancak cevap verebilir ama onunda 2 sene önceki sistemde nasıl topladılar bunu hatırlaması kolay değil. Benim iddiam LGA 775 bir anakartta tek modül 8GB ram çalışmaz. Benim el,mdeki kartlar ve Ram ler ile bunu göremedim en azından.

  • Berat TATAY @berat-tatay

   @teknociger @ufkabakan şu sisteme taktıkları ram kiti kingston hyperx genesis 2 KHX16C9K2/16X serisi ve ayrıca anakartta Intel 82801GB ICH7 güney köprüsü bulanan ddr3 anakartlarda bakarsanız Intel 82801GB ICH7 nın 8 adet usb 2.0 4 adet sata portu haricinde bir kısıtlama olmadığını görürsünüz aida 64 tede herhangi bir maksimum bellek boyutu gibi bir ibarede bulunmuyor oysa gigbyte g31 es2l ddr2 anakartta max 4 gb olduğu belirtiliyor çünkü güney köprüsünün chipseti farklı max 2 sata portu bulunuyor ve bu demektir ki bios güncel ise eğer ki üretici bios a micro code ekleyip ram compability artırmışsa 16 gb çalışacaktır benim gigbyte ga-78lmts2 rev 1.2 2014 üretimli anakartımda çalışan ramler benim asrock tada çalışıyor gigabyte web sitesinde ddr3 1333 mhz desteklendiği söylenirken aida 64 exteremden baktığımda güney köprüsü chipsetin ddr3 1866 mhz kadar desteği var

 • Berk Alp @berqalp

  Dün itibariyle vatan da, ekran kartlarında indirim başladı. Gtx970 evga ve asus modellerinde hatrı sayılır bir indirim yaptılar. Gtx1060 alıcam diye karar kılmıştım fakat gtx970 evga 1039tl ye düşmüş.. sepetimde 5 ayrı kart var sizce hangisini, yukarıda yazdığım sisteme almalıyım? 350 500tl fark verip 1060 almaya değermi.

 • Berk Alp @berqalp

  Haklısınız. 970 alıp geride kalmıyım. Peki asus p7p55 lx boarda uyumlu olurmu gtx1060? Kablo değişimi vs yapmam gerekir mi?

 • Berat TATAY @berat-tatay

  @berqalp Berk bey önceden de belirtiğim gibi kesinlikle gtx 1060 almalısınız 650 w psu olduğunu belirttiniz anakartınızda da sorunsuz çalışacaktır tercihinizi msi dan yana yaparsanız kablo değişimine gerek kalmaz 6 pin güç çıkışı var biosunuzuda güncel tutmanızı tavsiye ediyorum

 • Berat TATAY @berat-tatay

  Yakında da ekran kartım hp monitörüm ve ramlerim elime ulaştığı vakit gerekli test sonuçlarını paylaşarım

 • Berk Alp @berqalp

  Asus boardum var berat bey, kablo değişimi yapmam gerekebilir mi? Uyum sorunu yaşatırmı? Msi kart hiç kullanmadım asus almayı düşünüyorum? Yorumunuzu bekliyorum. 6 pin çıkışlı mı uyumlu olacaktır

  • Ufkabakan @ufkabakan

   " asus p7p55 lx" ile uyum sorunu yaşamazsınız. Alinizki güç kaynağıda 500 Watt güç verebiliyorsa, (12V kanalından/kanallarından 20 Amper veriyorsa yada) sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük. Sadece elinizki CPU düşük bir işlemci ise GTX 1060 tam verimde kullanamayabilirsiniz, özellikle CPU gereksinimi yüksek oyunlarda.

  • Berk Alp @berqalp

   @ufkabakan bugun vatan da kı arkadasda sızın soyledıgınızı daha abartılı sekılde yansıttı bana. gtx1060'ı bu pc calıstırmaz. calıstırsa bıle cok dusuk verım alırsınız dedı. gerı de almıyorlarmıs öyle bır durumda. bana gtx1050ti almam konusunda ısrarcı oldu. gtx970 alayım barı dedım yok verım alamassınız dedı. ıyıce kafam karıstı

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @berqalp Maddi gücünüz el veriyorsa, sakın 1050TI yönelmeyin. GTX 1060 çok daha üstün bir karttır. Size yukarıda bahsettiğim tam verimde kullanamama durumu, SADECE yoğun CPU gücü harcayan bazı sahnelerde ve oyunlarda işlemcinizin yetersiz kalması sebebi ile anlık takılmalar, FPS de belli bir limiti geçememe gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ama aynı sorunu GTX 1050TI ilede yaşarsınız, sonuçta bahsedilen sahnede, oyunda limitleyen CPU gücüdür.

   Tavsiyem kesinlikle GTX 1060 alıp, ilerde (örneğin CPU yükü iyice dar boğaz yapar bir duruma geldiğinde) CPU/RAM/Mobo upgrade ile yine 1060 kullanarak devam etmenizdir.

   Son olarak CPU model adınızı belirtmemişsiniz sanırım. Bunu öğrenebilir miyim?

 • Berk Alp @berqalp

  İ5 4 çekirdek 2.8 ( 3.2 turbo ) cpu ... 16*da ram var. Darboğaz olmaz demişlerdi.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   I5 760 varmış sizde, yukarıda yazmışsınız. Sakın 1050TI almayın, seneye sistemi değiştirip FHD yada 2K bir sisteme geçersiniz, bu sefer niye GTX1060 almadım diyeceksiniz. Madem maddi durumunuz şuan 1060 için yeterli, mutlaka 1060 alın derim.

   1060 sisteminizde sorunsuz çalışması lazım PCIe v2 vs PCIe v3 ise, sizin durumunuzu etkileyecek bir fark değil.

  • Berat TATAY @berat-tatay

   @ufkabakan berk bey'in monitörü dikkat ederseniz samsung cleanmaster 226bw serisi yorumunu okuduysanız ayrıca berk bey kendisi full hd geçiş yapıyor gtx 1060 alabilir ama yeni alacağı sistemdede bu fazla olacaktır gtx 1050 ti beklentilerini fazlasıyla karşılayacak ve gtx 1060 a vereceği fiyat farkına monitörünü güncellemeside yerinde bir karar olur

 • Berat TATAY @berat-tatay

  @berqalp Berk bey son alarak ne yaptınız aldınız mı ekran kartınızı deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

  • Berqalp_1 @berqalp_1

   Berat bey ben eski sisteme 1050 1060 takmaya çalıştım ama soğutma sorunları yaşadım. Kasanın içinde devir daim yapamadı hava. Bende açtım kesenin ağzını 1080 kart aldım ee malum onu alınca kasada büyüdü. Konple baştan donanım topladım. Zorlandım ama ödedim borçlarını kafam rahat belki 5 yıl. Sonra tekrar başa dön tabi 🙂

 • Ahmet Erik @ahmeteriknova

  Abi Q9550 işlemciye uygun ekran karti önerebilirmisin. Mevcut kart Asus hd eah6670

 • Turgut Nehat @turgut_92

  Ben 775 soketli bir anakarta Xeon x5355 4 Core 2.66 onu biraz overclock yaptin mi 2 nesil i5 dengesine geliyor 6gb ddr2 800 ram ve gtx 1050ti aldim acikcasi performansi cok iyi fakat benim stock cooler oldugu icin derece 100 cikti anda islemci kendini firenliyor ve 25-30 fps aliyorum ortalama sicakligi iyi oldunda ise 40-50 arasi gidip geliyor cok memnunum bu video sayesinde yaptim a bu arada multiplayer oyundada oynanis gayet iyi soranlara soyliyim dedim

 • Emrah Erinç @emayvu15

  hocam mrb kısaca msi GTX1060 3GB GDDR5 192Bit ekran kartını,
  -asus rog rampage ıv blackedition anakartımla uyum sağlar mı?
  -intel core i7 4930k 3,40 ghz işlemcime takabilir miyim? sorun çıkartır mı ? sanırım işlemcim 4. nesil. şimdiden teşekkürler

 • Nicki Minaj @nicki-minaj

  https://i.hizliresim.com/moNmX8.png arkadaşlar eskiden Ati Radeon HD 4600 Series ekran kartım vardı yandı her oyunu açıyodum nerdeyse Mortal Kombat 9 açmıyo şuan VGA onboard kullanıyorum ben bu anakart'a Nvdia GeForce 1050 Ti ekran kartı takarsam anakarta rame uyar mı ? kaç aydır alsam mı almasam mı kafam karma karışık

 • Ali Osman KAYA (ALİ OSMAN KAYA @aliosmank742

  Arkadaşlar ddr2 ana kart kullanıyorum 300 psu takılı ddr3 ekran kartı takarsam kaç psu takmam lazım

 • Serkan Özdemir @ozdemirserkan914

  abi lütfen cevaplayın : pentium dual core kullanıyorum asus gtx 750 t ekran kartı almayı düşünüyorum ekran kartı işlemci uyumsuzluğu yaşarmıyım abi çok önemli lütfen cevaplayın

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Sen önce Xeon nedir, onu bir araştır. QX9650 dediğin işlemci 130W TDP sahip ama 80W TDP'li Xeon E5450 ile aynı frekansta, benzer performansda. TDP önemli değil ben soğuturum dersen, Xeon X5492 gibi 3.4Ghz CPU larda mevcut.

  Anlamata sorun yaşıyorun her halde, bu CPU'lar modlanmış şekilde AliExpress de satılıyor, bu işlemciyi alacak adamın da MOD yapmasına gerek yok. Xeon E5450'nin 80W TDP sebebi ile QX9650 gibi sobalardan daha fazla anakarta uyum sağlar, bunu da bil. Tekrar ediyorum, anakarta MOD yapmaya GEREK YOK! BIOS Moda da gerek yok!
  "Nadiren" Windows10 kurulumunda sorun yaşarsınız ama isterseniz onu da aşmanın bir kaç "basit" yolu mevcut.

  Fiyat konusunda da :
  Xeon E5450 16 USD
  https://www.aliexpress.com/item/32779918592.html

  Q9650 38 USD
  https://www.aliexpress.com/item/32623674224.html

  QX9650 63 USD
  https://www.aliexpress.com/item/32807669009.html

 • DarkSoft @darksoft

  Arkadaslar benim islemci dandik pentium e6500 2.93hz. Eger bilgisayarima Gtx 660 ve 8 gb ram takarsam islemcim oyunlarda sorun yaratirmi?

 • phs emin @eminerdogan960

  arkadaşlar benim pc özelikleri ram=8gb işlemci=intel core i5 3230 2.60 ghz ve nvidia geforce 620 m intel core 4000 var bu pc gtx 750 ti takılabilir mi?

 • S'efa E'ren Özdin @sefa-eren-ozdin

  Selamun Aleyküm Arkadaşlar öncellikle bende sistemim var eski baya özellikleri
  1)Anakart : msı g41m-p33 combo (7592)
  2)ddr 2 - 2 gb ram
  3)intel core 2 quad q8400 . 2.66 ghz
  böykle bi sistemim var buna Asus rog strix RX 570 4 GB 256 Bit GDDR5 ekran kartını takabilirmiyim overcloksuz hiçbirşeysiz psu 80 plus bronze sertifaklı alacağım

  sizce uyumlumu bu ekran kartı

  • Ufkabakan @ufkabakan

   PSU'nuz yeterse RX570 de takabilirsiniz, RX5700XT de ama oyunlardan alcağınız performans da işlemciniz sebebi ile limitleneceksiniz.
   Single/Tekli oyunlarda çok sorun yaşamazsınız belki ama BF1/BF5 gibi CPU bağımlı oyunlarda verim alamazsınız.

   Sonuç olarak, ileride sistemi güncelemeyi düşünüyorsanız ve ilk parçayı ekran kartı ile yapmak istiyorsanız alıp takabilirsiniz ama ekran kartınızı tam gücü ile kullanamazsınız.

 • Barış Koçer @baris-kocer

  Benim merak ettigim psu kaç waltlıkdı peki işlemci ekran kartı anakart söylenmiş ama psu söylenmemiş bunun bilgisini veririmisiniz

 • Barış Koçer @baris-kocer

  Tmm eve gidince pc üzerinden hesaplama yapacagım bana şu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim hocam, intel Q9550 işlemcim , 6gb ram , Geforce gt730 ekran kartım , Ve G41 1600mgz lik anakartım var ve güç kaynagımda 300 watt psu hocam farcry4 ryse son of rome bu oyunlarda görev yöneticisinden baktıgımda ekran kartını 100/100 kullanıyor benim bu sisteme yeni bir ekran kartı almak istiyorum darbogaz yapmayacak bi ekran kartı önerirmisin ayrıca psu yeterlimi verecegin bilgiler benim için çok degerli.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Elinizdeki PSU dönem itibari ile çok kaliteli değildir ve bu bahsettiğiniz oyunları 1080p de Medium/low ayarlarda oynatacak GTX 1050Ti gibi bir kart dahi takarsanız elinizdeki güç kaynağını "büyük ihtimalle" sorun yaratacaktır.
  İleride elinize para geçince anakart+işlemci+ram değişimi yaparım diyorsanız, yeni sisteminizde de kullanabileceğiniz bir 500W~ güç kaynağı ve en azından GTX1050Ti, RX570/RX470, RX580/RX480 gibi kartlara bakmanızı öneririm. PSU'yu "SIFIR" ekran kartını ikinci el alabilirsiniz.

  En ucuz F/P ürünü de şuan bu sayılır 500W için:
  https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-fsp-fsp500-60ahbc-500w-fiyati,17199044.html

 • giohid @dgn5401

  merhaba arkadaşlar, bu corana günlerinde boş boş gezerken bu videoya denk geldim ve çok heyacanlamdım. 🙂 senelerdir boşta duran g41 anakartlı sistemimde nasıl bir düzenleme yaparsam biraz daha oyun oynaya bilirim.. cpu e6500 4 gb ram bellek vardı diye hatırlıyorum.@ufkabakan

 • Son oyuncu 44 @ilkert5544

  amd phenom II x2 550 e nasıl bir ekran kartı alsam iyi olur ? cevaplarsanız sevinirim

 • serifcakir @serif49

  Şu samimiyeti başka yerde bulamıyorum.

 • DARK NİGHT @i-h-taln2107

  İşlemcim Intel pentium D 3.0ghz 4gb ddr2 ram bide Asus R9 280 aldım çalışır mı lütfen cvp verin

  • Ufkabakan @ufkabakan

   PSU güç kaynağı nedir? Üzerindeki çıkış gücü tablosunu buraya atarsanız daha net cevap verebiliriz. Gerçi sonradan PSU değişmediyse, çok eski ve zayıf bir PSU olacağı kesin. PSU gücü yetse de o işlemci çok zayıf, o sebeple 10 yıl önceki oyunları bile oynatamaz.

   R9 280 güçlü bir kart ama o işlemci ile olmaz kısaca. İkinci elde CPU anakart ve RAM üçlüsü alıp sistemi yükseltin.

 • DARK NİGHT @i-h-taln2107

  Psu 500watt rampage 12wat çıkışı var

  • Ufkabakan @ufkabakan

   PSU iyi kötü iş görür durumda gibi ama etiket kısmını resmi önemli, 12v kanalından ne kadar güç verebiliyor, o önemli.
   İşlemciniz ise "Intel Pentium D 830 @ 3.00GHz" muhtemelen ve performansı dediğim çok yetersiz. Şöyle örnek vereyim, benim ve bir çok arkadaşın önerdiği, denediği Xeon E5450 işlemci, sizin işlemciden 4-5 kat daha performanslı.

   O sebeple bütçede kısıtılı ise uygun fiyatlı F/P anakart CPU ram alamanızı önerim. İkinci elde denk getirmeniz lazım.

 • Özgür Egemen Ateş @ozgur-egemen-ates

  yaw bende intel(r) core(tm) i7 cpu m 620 @ 2.67ghz işlemci var 8 gb ram var ekran kartı geforce 730 v ram 4 gb var dd3 ama ddr 4 ekran kartı takabilirmiyim

 • Zınar Ürey @zinarurey

  Çok iyi bir video olmuş
  @gamsizm abi işlemcisi AMD FX 4100 4çekirdekli Quad Core olan bir kasa GTX 1650 destekler mi ?

 • YuSuF TÜRKEN @yusuf-turken175

  üstad merhaba , bende eski sistem bilgisayar var,6-7 senelik bilgisayar amd fx 6100, 8 gb ddr3 kinston ram, kingston 240 gb ssd var, ve bilmediğim bi ekran kartı var 1 gb gibi bişey, oyun oynamıyorum, youtubede 1080 p nin üstüne çıkınca donuyor açmıyor, çok sekme açınca kapanıyor mavi ekran veriyor,
  ben sisteme asus rx 550 4gb 128 bit ekran kartı taksam 4k video açar mı, artı 8 gb ram ve işlemci soğutucu düşünüyom, 3700 tl ediyor,
  açmazsa sistemi i5 10400 f ile değiştirecem 2000 fazla vermem gerekiyor.