Ekran Kartı Fanı Nasıl Bulunur ? Nasıl Değiştirilir ?

 

Merhaba,

Bu yazımda ekran kartınızın fanı arızalandığında muadil fanı nasıl bulabileceğinizi ve nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

 

Neden Ekran Kartımın Fanını Değiştirdim?

Elimde 5 yaşında bir GALAX GTX 970 EXOC var. Performansından hala çok memnunum. Bana 1080p'de high ultra ayarlarda hala yetiyor. 2 yıl önce fanlarından inanılmaz bir gürültü gelmeye başladı. Adeta bir traktör motoru sesi. Sadece gürültü de değil. Masayı da sallıyor. Fanlarını yağlamayı düşündüm. Ancak fanları yağlanabilir yapıda değilmiş. Normal fanlar gibi değil. Mile ulaşabilmek için fanı parçalamanız gerekiyor. Parçalamadan açabilenler var ancak , eliniz yatkın değilse kırılma olasılığı %80-90. Ben açmayı denedim ama beceremedim, yapacak birşey yok dedim ve ekran kartını tümüyle söküp hem temizledim , hemde termal macununu değiştirdim.

Ekran kartını taktığımda tam yükte bile fanın birisinin çalışmadığını farkettim. (Normalde yük altında değilken fanlar çalışmıyor. Orta yükte tek fan çalışıyor. Tam yükte iki fan birden çalışıyor.) Ancak ses düzelmişti. Bende o şekilde kullanmaya devam ettim. Bir sıkıntı olmadı. Taki geçen aya kadar.

Herşey normal giderken sanki az sonra infilak edecekmiş gibi bir takırtı sesleri gelmeye başladı. Geçen seferkinden de fazla geliyordu. Çok endişelendim. Ekran kartını değiştirmeyi düşündüm ancak bütçemin yettiği 1660 super vb ekran kartlarının performansı gtx970'ten ona geçmemi değecek kadar değildi. Eğer bir upgrade yapacaksam 2060 - 2070 civarı birşey'e geçmek isterim ki değsin. Ancak onlara da şuan bütçem yetmiyor. Bende fanları değiştirip değiştiremeyeceğimi merak ettim ve araştırmaya başladım.

Ekran Kartı Fanı Nasıl Bulunur?

Bu konuda iki durum mevcut. Asus MSI vb çok bilinen markaların, popüler kartlarının fanlarını n11, gitti gidiyor vb Türk alışveriş sitelerinden bulabiliyorsunuz. Örnek olarak "Asus Gtx 970 Fan" diye arattığınızda çıkıyor. Nispeten daha güncel modellerin fanlarını bulmak ve alternatiflerini bulmak daha kolay.

Alırken dikkat etmeniz gereken şey, fan boyutu, fan deliklerinin yapısı ve birbirlerine olan mesafesi. Tabi en son olarakta soket tipi. Aşağıdaki resimde bir örneğini görebilirsiniz.

95mm Asus Ejderha GTX970-DC2T-4GD5 fan

Bu şekilde çözebildiyseniz şanslısınız, hem paradan hem zamandan tasarruf ettiniz. Eğer benim gibi Türkiye'de daha az bilinen markaların az kullanılan modellerinden birine sahip iseniz Türkiye'den fanı bulmanız çok zor. Tabi haliyle Çin'e yani Aliexpress'e yöneliyoruz.

Burda da ekran kartı modelimizi yazdığımızda bulma ihtimalimiz düşük. O yüzden ekran kartımızın fanını söküp arkasındaki etikette yazan modeli aratmamız gerekiyor.

"Apistek GA92O2H" şeklinde fanın marka ve modelini arattığınızda ilgili ürünlere ulaşabiliyorsunuz. Tabi almadan önce yine fanların çapına vida deliklerine ve sokete dikkat ediyoruz.

Aşağıdaki resimde benim sipariş verdiğim fanları görebilirsiniz.

https://tr.aliexpress.com/item/32916029578.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3b184c4dM3zJJI

Ürün bana yaklaşık 1 ayda geldi. Ürünün fiyatı 90 TL. Kapıda 17 lira vergi ödedim. Yani 107'liraya patladı bana.

Ekran Kartının Fanı Nasıl Değiştirilir?

Tabi ki önce ekran kartımızı kasamızdan söküp masaya alıyoruz. İnce uçlu "saatçi / telefoncu tornavidası" diye geçen tornavidalardan elimizde olması gerekiyor. Her yerde bulabileceğiniz şu set işinizi görecektir.

Kapıda Ödeme 31 Parça Cep Telefonu Pc Tablet Mini Tornavida Seti ...

Öncelikle ekran kartımızın soğutmasının üzerindeki metal/plastik koruyucu kısmı söküyoruz. Bu kısımlar her kartta farklılık gösterecektir.

Koruyucu kısmı söktükten sonra soğutucu blok üzerindeki fanlara ve fan soketlerine rahatça erişebiliyoruz.

Rahat çalışabilmek için alt kısımda bulunan fan soket bağlantılarını söküyoruz ve fan kablolarını , onları sabitleyen kanallardan çıkartıyoruz.

Fan yapraklarının aralarına bakarsanız fanı sabitleyen vidaları görebilirsiniz. Bu vidaları söküyoruz. Bu kısımda kullandığınız tornavidanın ucunun mıknatıslı olmasında yarar var. Zira alan dar ve vidalar çok küçük. Düşürüp kaybetme olasılığınız var.

Fanları söktükten sonra uygun bir cihaz ile hava üfleyerek veya çekerek , dikkatli bir şekilde soğutucu blok üzerindeki tozları temizleyebilirsiniz.

Eğer ekran kartını aldıktan uzun bir süre sonra ilk kez söküyorsanız , soğutucu bloğu da söküp termal macunu yenilemenizde fayda var. Ancak işlemci çekirdeği haricindeki yan kompanentlerde termal macun yerine termal pad kullanılmış olabilir. Bu işe kalkışıyorsanız işlem öncesinde uygun bir termal pad temin etmeniz gerekebilir. Önceden ekran kartınızın soğutma tasarımını internetten araştırmanızda yarar var.

Benim ekran kartımda termal pad kullanılmadığı için öyle bir sıkıntım olmadı ve yakın zamanda termal macununu değiştirdiğim için soğutma bloğunu sökmeye girişmedim. O yüzden o kısmı geçiyorum.

Ekran kartımızın fanlarını söktükten sonra aynı şekilde yeni fanları yerine vidalıyoruz. Soket kısmına geldiğimizde ise yaşadğım bir durumu paylaşmak istiyorum. Yukarıda paylaştığım resimde gördüğünüz gibi benim orjinal fanlarımın soketleri ayrı. Ancak bu yeni aldığım fanlar tek bir uygun sokete sahipler. Aralarında ufak bir soket ile birbirlerine bağlanmışlar. Ben alırken buna dikkat etmedim. Tek ucu, o kablonun uzanabildiği yakın sokete bağladım. Bunun nasıl bir etikisi var. Yukarıda anlattığım gibi kartın orjinalinde fanlar yüke göre ya hiç çalışmıyor ya da sadece bir tanesi çalışıyor. Haliye siz iki fanı tek sokete bağladığınızda tek fanın çalışması özelliğinden feragat etmiş oluyorsunuz. Çok mu önemli? Hayır. Zaten 2 seneden beri tek fanla çalışıyordu kart. Şuanda yük altında değilken fanlar hiç dönmüyor, orta ve tam yükteyken 2 fan birden dönüyor.

Fanları vidalayıp , fan soket bağlantılarını da yaptıktan sonra ilk başta söktüğümüz metal/plastik koruyucuyu yerine vidalıyoruz.

Şuanki haliyle hazır ancak son bir rutuşa ihtiyaç var 🙂 Kartın orjinalliğini kaybetmemesi adına eski fanların üzerindeki marka etiketlerini saç kurutma makinası ile ısıtıp kolayca söküyoruz ve uygun bir yapıştırıcı ile yeni fanlarımızın ortasına geri yapıştırıyoruz.

Son olarak ekran kartımızı kasamıza geri monte ediyoruz.

Sonuç?

Ses ve sallantı yok oldu. Kart ilk aldığım zamanki gibi sessiz ve serin çalışıyor. 2 yıldan beri tek fanla çalıştığı için ortalama 70-75 derecede çalışıp max 80-82 derecelere geliyordu.

10-15 derecelik bir sıcaklık azalması oldu. Ortalama 60-70 derecede çalışıp max 72 dereceleri görüyor.

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım benzer durumda kalanların işine yarar.

#ekrankartı #EkranKartıSoğutma

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rainbow Six Siege Silah Eklentileri ve Teçhizat Rehberi

Bu yazıda Rainbow Six Siege'in silah eklentilerinin ve teçhizatlarının ne işe yaradığından kısaca bahsedeceğim. Bunlar sadece öneridir. Umarım faydalı olur.

Dürbünler

Sekmeye veya dürbün açılmasına çok etkileri yoktur. Yakın çatışmalarda reflex, uzak çatışmalarda acog dürbün önerilir. Yakın çatışmalarda reflex dürbünün önerilmesinin sebebi holographic ve red dot dürbünlerin aim alırken ekranda çok fazla alan kapladığından düşmanı görememe ihtimali yaratmaktadır. Reflex dürbün ekranda en az yer kaplayan dürbündür.

Haritaya ve operatörle nasıl oynayacağınıza göre uygun dürbünü siz seçmelisiniz.

 

Muzzle Brake

Tek tek atan (tabanca,sniper riffle) veya atış hızı 700 rpm ve altında olan silahlara muzzle brake takıyoruz. Muzzle brake attığınız ilk mermilerin sekmesini azaltıyor. Spraylerde haliyle ilk ve orta mermiler daha toparlanırken spraylerin sonunda etkisi kayboluyor.

Compensator

Compansator spraylerinizdeki (özellikle sonlara doğru) yanal tepmeyi azaltır ve mermileri bir araya toplar. İlk mermilere Flash hider ve muzzle break kadar etkisi yoktur. Spraylerinizde ilk/orta mermileri kontrol edebiliyor ancak sonlara doğru olan tepmeden memnun değilseniz bu eklentiyi takabilirsiniz.

Flaş Hider

Flash hider hem biraz silahın tepmesini azaltır hemde beyaz mermi izlerini gizler. Bu parçayı gizlice uzaktan ateş ettiğimiz , mermi izlerini gizlemek istediğimiz , silah sekmesini zaten kontrol edebildiğimiz silahlara takıyoruz. Spray sonlarında muzzle break'ten daha etkili ama compensator kadarda etkileyemiyor. Ama ilk mermilerde de compansatorden çok daha etkili. Tam ara çözüm gibi bir şey. Çok sekmeyen silahlara takıp geçin.

Supressor

Susturucu, adı üstünde. Sİlah ateş sesini ve izini bastırıyor. Hiç duyulmaz yapmaz. Çok az bir tiz ses gelir. Sekmeye hiç bir katkısı yok. Ayrıca silah hasarını düşürür. Caveira ve vigil gibi sessizce arkalama yapan operatörlerde kullanılmalı.

 

Extended Barrel

Sİlah özelliklerinde gözüken silah hasarı 1 metredeki hasardır. Mesafe uzadıkça hasar düşer. Özellikle bazı silahlarda çok fazla düşer. Bu tarz silahlara bu eklentiyi, uzağa ateş etmeyi düşünüyorsak takacağız. Genellikle bu silahlar smg'lerdir. Smg'ciler yakın mesafe için tasarlanmışlardır. Harita büyükse ve "ben uzak mesafe oynayacağım ama operatörün silahı buna uygun değil" diyorsanız ve o silah destekliyorsa uzatılmış namlu takmalısınız. (Örnek: Caveria'nın smg'si, sas operatörlerin 2. smg'si)

 

Vertical Grip

Dikey tutamaç silah sekmesini azaltır. Çok seken silahlara mutlaka takıyoruz.

Angled Grip

Açılı tutamaç, sağ tuşla aim aldığınızda dürbüne çok yavaş geçen silahlarda veya rush yaptığınız, hızlı oynadığınız, dürbünü hızlı açmak zorunda kaldığınız operatörlerde kullanmanız gereken bir araç. Sekmeye etkisi yoktur.

Laser

 

Lazer, sağ tuşla aim almadan yani hipfire konumunda ateş ettiğiniz mermilerin saçılmasını önler. Bunu tüm tabancalara (özellikle kalkanlı operatörlerin tabancalarına) ve ash gibi hızlı oynadığınız operatörlerin silahlarına takmalısınız. Çünkü karşısınıza aniden bir düşman çıktığında, siz ani bir refleks ile sağ tuşa basıp, aim alıp ateş edersiniz.Bu tarz bir durumda siz farkında olmadan ilk bir kaç mermi daha dürbüne geçemeden ateşlendiği için, bu mermiler hip fire konumunda ateşlenir ve hedefi bulması zorlaşır. Lazer, bu hip fire konumunda sıkılan ilk bir kaç merminin düzgün gitmesini sağlar. Lazer ayrıca crosshair'inizi küçültür ve hip fire konumunda daha kolay aim almanızı ve ateş etmenizi sağlar.

Lazeri anchor yani sabit durarak oynadığınız operatörlerde kullanmayın. Lazer duvarda gözüktüğü için sizin yerinizi belli eder ve haliyle dezavantaj yaratır. Eğer lazer takmışken düşmanın gelebileceği bir yere cross koyup beklemek zorunda kalıyorsanız. Aiminizi düşmanın lazeri göremeyeceği kadar (1 tık) kenara koyun. (Örneğin kapının size yakın çıtasına) Düşman geldiğinde aiminizi bir tık kaydırıp vurursunuz. Bu sayede düşman lazerinizin duvarda/kapıda bıraktığı izi göremez ve sizi farkedemez.

Smoke ve Flash Bomb

Bildiğimiz duman ve flaşh bombası. Taktiksel bombalar, bir bölgeye rush yaparken ve bomba kurulurken çok önemli hale geliyorlar. Bazı operatörlerde 2 bazılarında 3 adet bulunur. Warden operatörü özelliği ile ikisinden de etkilenmiyor. Glaz operatörü sisin içerisinden özel dürbünü ile görebiliyor. (Dürbünü şarj olduğunda) Jager 1 ads'i, 2 smoke veya 2 flaş tutabilir. Wamai'nin özel teçhizatı'da smoke ve flaş bombalarını kendine çekip patlabilir.

Frag granede

Bildiğimiz el bombası. Birincil amacı düşman öldürmek. Elinizde bekletmeden atarsanız gecikmeli şekilde patlar. Eğer elinizde bekletip atarsanız düşmanın kaçmaya vakti olmayacak şekilde atabilirsiniz. Elinizde patlamaması için zamanlamayı çok doğru tutturmalısınız. Patlamasına ne kadar kaldığını crosshair'in yanıp sönmesinin sıklaşmasından anlayabilirsiniz. Biraz pratik yapmak gerekir. Ayrıca telleri, kalkanları, defans teçhizatlarını ve castle duvarlarını kırmak için kullanılabilir. Elinizde tutup doğru zamanda atarsanız duvarlarda ve tavan/tabanda delik açmak içinde kullanabilirsiniz. Jager ads'inin bir tanesi 2 el bombası tutabilir. Wamai'nin özel teçhizatı'da el bombasını kendine çekip patlabilir.

C4

C4 uzaktan tetiklenebilen yapışkan bomba. Belli bir mesafeye atılabilir. Atıldığı yere yapışır. İstediğiniz zaman g tuşuna bir daha basıp patlatabilirsiniz. Menzilindeki herkesi öldürecektir. Menzilinin yakınındakileri de ağır yaralayacaktır. Özellikle kalkanlı operatörlere karşı büyük bir kozdur. Kameralı operatörler ile önceden düşmanların geliş yollarına (Örneğin girecekleri bir kapının alt katından tabanına) koyulup , düşman geldiği kameradan görüldüğü anda patlatılabilinir. Defansın en önemli teçhizatıdır. Tavsiye edilmese de duvarlarda rotasyon açmak için kullanılabilinir.

Impact Granede

Impact granede , değdiği yerde patlayan , duvarlarda rotasyon açmaya/hatchleri açmaya yarayan ve yarı can götüren bir patlayıcıdır.

Claymore

Claymore arkalamaları engellemek için koyulan lazerli mayın. Kapı ağızlarına, merdiven başlarına koyup, düşmanın sizi sessizce arkalamasının önüne geçebilirsiniz. Rook armoru yoksa direk öldürür.

Breach Charge

Breach Charge "soft" yani kırılabilen ve rainforce yapılmamış duvarları patlatmanıza yarayan araç.

Barbed Wire

Dikenli tel, üzerinden geçen düşmanları yavaşlatan ve ses çıkarmalarını sağlayan araç.

 

Deployable Shield

İçinde karşı tarafı gözleyebileceğiniz ufak pencereler bulunan kurşun geçirmez kalkan.Bandit ve kaid teçhizatları ile elektiriklenebilir. El bombası ve füzelerle elektirik yoksa patlatılabilinir.

 

Bulletproof Camera

Kurşun geçirmez termal kamera. Karşıdan kurşun geçirmeyen, ya dipçik ile yada yan tarafından ateş ederek kırabileceğiniz termal kamera. Alibi ve iana hologramlarını gerçek olmadığı için termal olarak göremez.

 

@equitatus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoloji ve Bilim Notları

Referans video 🙂

 

Tüm ekibi tamamladığım için bu da bonus olsun. 🙂

@hkellecioglu @gamsizm @leventp @can

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16
serhanhepsen paylaştı.

Dont Starve 'ın Yeni Oyunu

Dont Starve 'ın Yeni Oyunu "The Forge"

Don't Starve Together a gelen yeni ve ücretsiz oyun mod'u Türk kanallarda ilk defa sizler için biz inceledik. Nasıl sahip olabilirsiniz ? ve yeni neler geliyor hepsi videomuzda...

#akış #Oyun #DontStarveTogether #DontStarveTogetherTheForge #KonuDışı #HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Murat Gamsız Emoji Serisi ve Tanıtım Videosu

Herkese merhabalar,

Yine bir emoji serisi ile karşısınızdayım 🙂 Bu sefer Murat Gamsız'ın emojilerini hazırladım. Levent Pekcan'ın emojileri kadar olmasa da 8 tane çıkarabildim. Bu sefer çok sayıda duvar kağıdı yok. Sadece yukarıya koyduğum duvar kağıdı var . Duvar kağıdı yapmamamın iyi bir sebebi var. Yukarıdaki de tanıtım amaçlı hazırlandı.(tıklarsanız büyük hali açılır) Ancak tabi ki indirip kullanabilirsiniz.

 

Geçelim tanıtım videomuza. Emojilerden daha fazla uğraştım diyebilirim 🙂 Çok fazla detay vermiyim süpriz olsun.İzleyip görün 🙂 Konsepti bulmak çok zor olmadı o kadarını söyliyim 🙂 Baştan uyarıyım yüksek ses müzik ve ses efekleri içerir.

Edit: Video remix yüzünden telif yemiş. Kontrol etmiştik ama sonradan kesti cezamızı demek. Düzeltildi ancak seslerin bazısnı azaltmış bazı kısımları komple silmiş. Orijinalliğini bozmuş kısaca 🙁 Yapacak bir şey yok. Kusura bakmayın.

 

Sırada kim var ? O ! Evet o !  Bildin 🙂

Yakında...

Umarım beğenirsiniz. Umarım site yönetimi de beğenir 🙂 Sürç-i lisan ettiysek affola.

Kanalında yer verdiği için @arthapot 'a teşekkür ediyorum. Arthapot kanalını desteklemeyi unutmayın 😉

Görüşmek üzere..

@leventp @gamsizm @hkellecioglu #lpemoji #teknoseyiremoji #arthapot #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 45
serhanhepsen paylaştı.

Teknik Analiz: Red Bull, Kanada güncellemeleriyle farkı kapattı

2017'ye sıkıntılı bir başlangıç yapan Red Bull, getirdiği güncellemelerle ilerlemeyi sürdürüyor. Kanada'da yapılan değişiklikler takımı bir adım daha ileriye taşıdı.

#İspanyaGP'sinde getirdiği güncelleme ile durumunu iyileştiren #RedBull, sezon ortasında #Ferrari ve #Mercedes arasındaki savaşın arasına girmeyi yavaştan başarmaya başladı.

Sezonun ilk orta düzeyli downforce isteyen pisti olan Kanada için ekibin ciddi bir güncelleme paketi hazırladığını gördük. Avusturyalı takım, bu sayede sezonun geriye kalan 3'te 2'lik kısmında daha güçlü sonuçlar almayı hedefliyor.

Red Bull Racing RB13, ön kanat detay

Red Bull Racing RB13, ön kanat detay

Fotoğraf: Giorgio Piola

İlk olarak Daniel Ricciardo'nun test ettiği güncellemede ön kanat dâhil birçok değişiklik var.

Kanat kenar plakasının ön ucuna, beyaz okla gösterilen dikey bir yarık eklenmiş. Bu sayede kanadın dış yüzeyindeki basınç dağılımı değiştirilmiş.

Taban plakasının dış kısmının (mavi ok) elden geçirilmiş olması ve eklenen bu yarık, plakanın yeni profilinde üretilen girdabın şeklini ve konumunu değiştirmek için birlikte çalışıyor.

Ana kademenin üzerinde yer alan geriye bakan borda kaplamasında (kırmızı ok) da ufak farklar göze çarpıyor.

Tüm bu değişikliklere bir bütün olarak baktığımız zaman, güncelleme ile hava akımının ön lastiğin çevresinden ve ön yüzünden akış şeklinin değiştirilmeye çalıştığını görüyoruz.

Borda kaplamasının profilindeki değişiklik, ön lastiğin oluşturduğu girdabın şeklini değiştirmenin yanı sıra geriye doğru giden yüzeylere hava akımının iletilmesini de sağlamayı amaçlıyor.

Bargeboard'lar

Red Bull Racing RB13, yan bölüm detay

Red Bull Racing RB13, yan bölüm detay

Fotoğraf: Sutton Motorsport Images / sutton-images.com

İspanya GP'sinde getirilen bargeboard güncellemelerinin optimizasyon çalışmaları Monaco'da da sürdü. Monte Carlo'da ana dikey elemanın boyu arttırılırken ikincil dikey elemanın arka ucunda şekil değişimine gidilmişti.

Takım aynı düzeni Kanada'da da kullanmayı tercih etmiş. Belli ki ekip buradaki değişimlerden memnun ve bölgedeki diğer alanlarda gelişim arıyor.

Sidepod saptırıcıları

Red Bull Racing RB13, detay

Red Bull Racing RB13, detay

Fotoğraf: Giorgio Piola

 

İspanya GP'sinde elden geçirilen ve #KanadaGP'si için daha derinlemesine güncellenen bir diğer bölüm eleman grubu ise sidepod'ların yanı sıra uzanan aerodinamik ek parçalar oldu.

Daha önce bir yay çizerek sidepod üzerindeki bir panelle üçgen oluşturan saptırıcılar (mavi ok), Gilles Villeneuve pisti için daha önce kullanılan daha sade düzene geri dönmüş.

Bu düzene geri dönüş ile sidepod üzerine üç girdap oluşturucu (kırmızı ok) ekleyen ekip, bu üçlünün yanına yatay bir kokpit kanatçığı (beyaz ok) eklemiş. Bu kanatçığın benzeri bir süredir McLaren MCL32'de kullanılıyor.

İki ekibin aerodinamik anlamda birbirlerine çok yakın yollar izlediği 2017 sezonunda bu durum pek de şaşırtıcı değil.

Taban

Red Bull Racing RB13

Red Bull Racing #RB13

Fotoğraf: Sutton Motorsport Images / sutton-images.com

Tabanın kenarında artık Toro Rosso, Haas ve McLaren'ın sezon içinde kullandığı uzunlamasına yarıklar kullanılmaya başlanmış. Daha önce burada saplama tarzı büyük kesiklere yer veriliyordu.

Red Bull, bu değişiklikle aracın çok kilit bölümlerinde hava akımının davranışını kontrol altına almayı hedefliyor.

Red Bull Racing RB13

Red Bull Racing RB13

Fotoğraf: Giorgio Piola

Tabanın arka lastiklerin hemen önünde kalan kısmında ise tekerlek püskürtmesinin önüne geçmek için kullanılan yarıklarda da ufak değişiklikler görüyoruz.

Alt kısma daha fazla hava almak için yükseltilen yarıklardan en arkada olanı genişletilerek buraya gelen hava akımının lastiğin yüzeyiyle etkileşimi değiştirilmeye çalışılmış.

Kaynak

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Levent Pekcan Emoji Serisi ve Duvar Kağıtları

Merhaba herkese,

Mevlüt'ün Arthapot Tv'deki LP eskizinden sonra aklıma geldi, o gün oturdum çizdim 🙂 Aslında bardak tasarım muhabbetinden beri aklımdaydı, bu denli ilham gelmemişti. Aklıma gelen tüm bilenen replikleri / durumları için birer tane yaptım. Murat Gamsız, Levent Pekcan ve Hamdi Kellecioğlu eğer isterlerse sitede emoji olarak kullanabilirler. Orjinal dosyalarıda yollarım.

Emojiler içinde bir tanıtım videosu hazırladım. Videodaki LP'nin sesini bulmak videoyu yapmaktan uzun sürdü 😀 Kaç tane video taradım bilmiyorum. Bulduklarımda ya arkada oyun sesi yada Murat abinin sesi vardı. Ancak bu kadar temizleyebildim. İdare edin 🙂

 

 

 

Bunun dışında size bu emojilerden oluşan 18 tane 4k duvar kağıdı oluşturdum. Tüm duvarkağıtlarına videonun açıklama bölümündeki veya aşağıdaki yandisk bulut depolama linkinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

 

Duvar Kağıtlarını İndir

 

Murat Gamsız ve Hamdi Kellecioğlu'nun Emojilerini de hazırlıyorum. Bu abilerimin yüz yapıları daha kemikli olduğundan 🙂 LP emojileri ile aynı tarzda olmuyor malesef. Beceremedim aynı tarzı yakalamayı. Daha çok çizgi roman tarzı oluyor (Örn: Otisabi) Üzerine çalışıyorum. Murat abinin gülmesi ve Hamdi Abinin fan kırması (ninja) yakında ... 🙂

Tanıtım videosunu kanalına koyduğu için Arthapot Tv Kanalının sahibi Mevlüte teşekkür ediyorum burdan 🙂 Arkadaşımı deskteklerseniz de sevinirim 🙂

Umarım Beğenirsiniz. Sürç-i lisan ettiysek affola. Duvar Kağıtlarınızı indirmeyi unutmayın 🙂

@leventp @gamsizm @hkellecioglu #lpemoji #teknoseyiremoji #arthapot

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 69

Gece 2-8 arası bilgisayarı otomatik açma ve kapatma

Herkese merhaba,

Bildiğiniz üzere BTK'nın yeni düzenlemesi ile gece saat 2-8 arası internetimizi tam hızda kullanabiliyoruz ve internet kullanımımız kotamıza işlenmiyor. (Uygulanırlığını bir kenara koyalım)

Çoğumuz çalışıyor veya okuyoruz. Saat 2 ye kadar oturmamız çoğu zaman mümkün olmuyor. Gece download için saat kuracakta halimiz yok. Bu yüzden size Gece belirlediğiniz saatte bilgisayarınızı nasıl otomatik açacağınızı ve yine belirlediğiniz saatte bilgisiyarınızı nasıl otomatik kapatacağınız göstereceğim.

 

Bilgisayarımızı otomatik başlatabilmek için anakartınızın bunu destekliyor olması gerekiyor.

1-Bilgisiyarımızı yeniden başlatıyoruz.

2-Bios ayar menüsüne giriyoruz (Del,f2 vb sizinki hangi tuş ise)

3-Güç yönetimi kısmına giriyoruz (Power management)

4-resume on rtc alarm seçeneğini enable yapıyoruz. (İsim farklılık gösterebilir. Seçeneklerin Açıklama kısmından anlayabilirsiniz. Wake up tarzı bir isimlendirme de olabilir)

5- Altında açılan ilk seçeneği Every day yapıyoruz (her gün çalışacak)

6-Yine altında açılan 2. seçenekte de bilgisayın saat kaçta açılmasını istiyorsanız onu ayarlayın. Ben saat 02:58 yaptım. Kota işlemesin diye 1 saat tampon koydum. Risk almadım.

7- Kaydedip çıkıyoruz.

 

Açma ile ilgili kısım bu kadar.

 

Bilgisayarımızı saat bazlı otomatik kapatmak için,

1-Aşağıdaki programı indiriyoruz ve kuruyoruz.

http://www.airytec.com/files/3.4.1.880/swoff341.exe?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

2-Başlangıçta çalışacak şekilde ayarlıyoruz

3- Program saatin oraya yerleşecek. Sol tuş ile tıkladığımızda açılan menüden "Select schedule" kısmını Daily yapıyoruz.

4-Altında açılan seçenekten bilgisayarınız kaçta kapanmasını istiyorsanız onu ayarlıyoruz. Ben saat 5te kapansın dedim. İnternetim hızlı olduğu için indireceklerim çabuk iniyor. Pc bütün gün zaten açık gecede boşu boşuna çalışmasın diye 2 saat süre koydum.

5-Select action kısmını shut down olarak ayarlıyoruz. (uyku moduna vs de alabilirsiniz)

6-Run only when currentt users is logged on seçeneğini işaretleyip en alttan enable task'a basıyoruz ve kapatma işlememiz de hazır.

 

Kalan işlemler şöyle.

Steami başlangıçta açılacak ve login olacak şekilde ayarlayın.

Steam/Ayarlar/İndirmeler kısmından "Şu saatler arasında oyunları otomatik güncelle" kısmını işaretleyin ve saatleri seçin. Ben 3-5 arasını işaretledim.

Yatmadan önce steamde indirmelerinizi ayarlayın ve çıkış yapın. Bilgisayarınız açıldığında indirmeler başlayacak.

Utorrenti başlangıçşta açılacak şekilde ayarlayın. Utorrentten yine hangi saatler arası indirmek istiyorsanız onu ayarlayın.

 

Not: Başka alternatif yöntemler de mevcut. Ancak ben burda belirli saatler arası açılıp kapanmayı anlatmak istedim.

Torrent programlarında indirme bittikten sonra kapatma seçeneğide var.

Steam içinse steam download watcher programı ile steamde indirmeler bittikten sonra kapatmaya ayarlayabilirsiniz.

Ancak dediğim gibi bu anlattığım indirmelerden bağımsız bir açma kapatma yöntemidir.

Pc'yi modem üzerindende açmaya programlayabilirsiniz ancak ben bu yöntemi tercih ediyorum.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  benim modem gece 2 de interneti hızlandırmıyor kendim elle modemi kapatıp açınca hızdan faydalanabiliyorum modemi gece 2 de otomatik olarak kapatıp açan bişey biliyomusun modemim zyxel VMG3312-B10B

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Markaya özel böyle yazılımlar vardı ama baya eski (zamanında rapidshare ip kısıtlamasından kurtulmak için kullanılıyordu) ancak sürekli bu işlemi yaptığı için bir süre sonra zarar verdiğini okumuştum.

  • ÖZKAN ÇINAR @ozkancinar77

   @serhanhepsen aklıma takıldı pc açılışında şifre varsa o zaman bunu nasıl uyguluyoruz? Bir de anakartın uyumlu olup olmadığını bios a grimeden anlayabilirmiyiz? Çünkü bios karışık bir menü, kaş yapalım derken göz çıkarmayalım 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @ozkancinar77 Şifre varsa uygulayamıyoruz 😀 Biosa girmeden anakartın modelini internette aratın detaylı incelemesini yapan bir yer varsa, resume on rtc alarm özelleiği var mı yok mu yazmış olabilirler. Ama hani biosta kolay bir yerde çok zorlanacak bir şey yok aslında.

 • Enes Alkaya @enesalkaya225

  anlattığınız işlemlerde bi sıkıntı yok hepsini uyguladım ancak sormak istediğim başka birşey var. Pc çalıştığında oturum ekranına geçiyor ve şifreli olduğu için bu aşamada kalıyor. Benim sorum steam in bu aşamada arka planda çalışıp çalışmadığı?

serhanhepsen paylaştı.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • berkerden @berkerden

  Böyle bir lidere sahip olmak ne gurur verici, herkese nasip olmaz. İnsan okudukça nasıl yazmış diye hayret içine düşüyor. Böyle bir kişiliğe saygı duymamak elde değil. Kıymetini bilmeyenlere de Allah akıl, fikir versin. Ne Mutlu Türküm Diyene!

serhanhepsen paylaştı.

Kablolu interneti kablosuza çevirme, bilgisayarı wifi olarak kullanmak

Makaleyi okuduktan sonra konu altında video eğitimden de yararlanabilirsiniz.

#akış #TeknoYardım

Mobil etkin nokta nedir?

Windows 10 sunduğu özellikler sayesinde kullanıcıların yaşadığı Windows 8 huzursuzluğunu bir nebzede olsa gidermiş oldu. Windows 7 ‘ye alışıp işletim sistemini değiştirmek istemeyen bir çok kullanıcı microsoft’un ücretsiz yükseltme seçeneği sunmasını fırsat bilerek Windows 10 işletim sistemlerine bilgisayarlarında bir şans sundular.

Windows 10 ile ilgili güzel bir özellik olan Mobil etkin nokta özelliği benimde sürekli kullandığım ve mobil telefona internet ihtiyacını dizüstü bilgisayarımdan karşılamama imkan sağlayan harika bir özellik. Yani kısacası kablolu interneti kablosuz internete çevirme diyebiliriz.

Sadece kablolu interneti kablosuza çevirme imkanı da tanımıyor üstelik, yani wireless özellikli dizüstü bilgisayarınıza kablosuz olarak aldığınız interneti yine mobil nokta özelliği sayesinde hotspot olarak 8 cihaza kadar dağıtmaya imkan sağlıyor.

Yani kısacası kablosuz internet erişiminin bulunmadığı ve sınırlı sayıda zorunlu olarak kablolu bağlanmak zorunda kaldığınız durumlarda daha fazla sayıda cihazı wireless ağı üzerinden internete çıkartmak için Windows 10 işletim sisteminin sunduğu kablolu interneti kablosuza çevirme özelliği olan mobil etkin nokta ‘yı açarak bunu sağlayabilirsiniz.

Mobil etkin nokta nasıl kullanılır?

İnternet bağlantınızı Wi-Fi üzerinden diğer cihazlarla paylaşarak Windows 10 bilgisayarınızı mobil etkin noktaya dönüştürebilir Wi-Fi, Ethernet veya hücresel veri bağlantısını paylaşabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için;

Sırasıyla, Başlangıç düğmesini ve ardından Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil etkin nokta öğesini seçin ve aşağıda sıralanan adımları uygulayın.

 1. İnternet bağlantımı diğer cihazlarla paylaş düğmesin açık konumuna getirin.
 2. Şuradan internetimi paylaş kısmında wireless network kartınızın seçili olduğundan emin olun.
 3. Ağ adı (Mobil etkin nokta olarak gözükecek isim) ve Ağ Parolası (Bağlanılacak parola) ‘yı düzenlemek isterseniz Düzenle butonunu kullanın.
 4. Diğer cihazda bağlanmak için o cihazdaki Wi-Fi ayarlarına gidin, ağ adınızı bulup seçin, parolayı girin ve bağlanın.

Keyifli hotspot internetler.

Kaynak: http://www.emrahyuksel.com.tr

Video Eğitim

https://www.youtube.com/watch?v=tpaigzRQYXw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9