Kablolu interneti kablosuza çevirme, bilgisayarı wifi olarak kullanmak

Makaleyi okuduktan sonra konu altında video eğitimden de yararlanabilirsiniz.

#akış #TeknoYardım

Mobil etkin nokta nedir?

Windows 10 sunduğu özellikler sayesinde kullanıcıların yaşadığı Windows 8 huzursuzluğunu bir nebzede olsa gidermiş oldu. Windows 7 ‘ye alışıp işletim sistemini değiştirmek istemeyen bir çok kullanıcı microsoft’un ücretsiz yükseltme seçeneği sunmasını fırsat bilerek Windows 10 işletim sistemlerine bilgisayarlarında bir şans sundular.

Windows 10 ile ilgili güzel bir özellik olan Mobil etkin nokta özelliği benimde sürekli kullandığım ve mobil telefona internet ihtiyacını dizüstü bilgisayarımdan karşılamama imkan sağlayan harika bir özellik. Yani kısacası kablolu interneti kablosuz internete çevirme diyebiliriz.

Sadece kablolu interneti kablosuza çevirme imkanı da tanımıyor üstelik, yani wireless özellikli dizüstü bilgisayarınıza kablosuz olarak aldığınız interneti yine mobil nokta özelliği sayesinde hotspot olarak 8 cihaza kadar dağıtmaya imkan sağlıyor.

Yani kısacası kablosuz internet erişiminin bulunmadığı ve sınırlı sayıda zorunlu olarak kablolu bağlanmak zorunda kaldığınız durumlarda daha fazla sayıda cihazı wireless ağı üzerinden internete çıkartmak için Windows 10 işletim sisteminin sunduğu kablolu interneti kablosuza çevirme özelliği olan mobil etkin nokta ‘yı açarak bunu sağlayabilirsiniz.

Mobil etkin nokta nasıl kullanılır?

İnternet bağlantınızı Wi-Fi üzerinden diğer cihazlarla paylaşarak Windows 10 bilgisayarınızı mobil etkin noktaya dönüştürebilir Wi-Fi, Ethernet veya hücresel veri bağlantısını paylaşabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için;

Sırasıyla, Başlangıç düğmesini ve ardından Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil etkin nokta öğesini seçin ve aşağıda sıralanan adımları uygulayın.

  1. İnternet bağlantımı diğer cihazlarla paylaş düğmesin açık konumuna getirin.
  2. Şuradan internetimi paylaş kısmında wireless network kartınızın seçili olduğundan emin olun.
  3. Ağ adı (Mobil etkin nokta olarak gözükecek isim) ve Ağ Parolası (Bağlanılacak parola) ‘yı düzenlemek isterseniz Düzenle butonunu kullanın.
  4. Diğer cihazda bağlanmak için o cihazdaki Wi-Fi ayarlarına gidin, ağ adınızı bulup seçin, parolayı girin ve bağlanın.

Keyifli hotspot internetler.

Kaynak: http://www.emrahyuksel.com.tr

Video Eğitim

https://www.youtube.com/watch?v=tpaigzRQYXw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör