Sabahki paylaşım pek ilgi çekmemişti. Retweet ederseniz sevinirim.

https://teknoseyir.com/durum/1345469

Üniversite ve yüksek lisans sırasındaki ev

Üniversite ve yüksek lisans sırasındaki ev arkadaşım ALS hastası ve artık sadece gözlerini hareket ettirebiliyor. PC kullanmak için Tobii marka bir eyetracker kullanıyor ancak yazılımı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Üniversite ve yüksek lisans sırasındaki ev arkadaşım ALS hastası ve artık sadece gözlerini hareket ettirebiliyor. PC kullanmak için Tobii marka bir eyetracker kullanıyor ancak yazılımı çok yetersiz. Firmanın kullanışlı bir yazılımı var ancak yazılım için ekstra 650€ istiyorlar. Fiyatı çok pahalı olduğu için alamıyor. Kendisi firmaya bir tweet atmış, bu tweet'i retweet yaparsanız eğer çok makbule geçer. @umtk @gamsizm

https://twitter.com/YvMHawking/status/1331123208339206146

Ayrıca kendisi twitch'de yayın yapıyor ve youtube'da kısa videolar yayınlıyor. Onlara da göz atabilirsiniz.

https://www.twitch.tv/yvmhawking

https://www.youtube.com/channel/UCWr3_R6_4-83ShrwLlGmc_w

Not: Youtube videoları biraz küfürlü!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Krycek @krycek

  Benzeri vardı. Üreten kişi Amerika'daki bir Türk. Türkiye'den isteyen olunca ücretsiz gönderiyormuş.

  https://teknoseyir.com/durum/1301383

 • Root61 @root61

  Allah belasını versin böyle hastalığın diyerek söze başlıyorum.
  650 euro gerçekten pahalı. Tobii msi'ın bazı laptoplarında da vardı ama ne kadar işlevsel onu bilemiyorum.
  İpad'de sesle kontrol var mesela. Windows tarafında araştırmadım ama ona da bakarım. Hem tobii hem sesle kontrolle daha iyi kullanabilir.

  • Equitatus @equitatus

   Konuşamıyor trakeostomisi (ventilatör ile nefes alabiliyor) var. Sadece gözlerini hareket ettirebiliyor. Kullandığı Eye Tracker'ı Windows'un Eye Control yazılımıyla kullanıyor ama o kadar kullanışsız ki anlatamam. Videolarını izlerseniz anlarsınız zaten. Bir mouse tıkı yapabilmek için bile uğraşması gerekiyor. Ailesinin satın aldığı eye tracker Tobii'nin ürünü ama içinde Tobii dynavox windows control yazılımı dahil değil. Dediğiniz gibi 650€ çok pahalı 100-200 bir şey olsa alacağız ama ülkenin durumu ortada.

  • Root61 @root61

   @equitatus Benim de kulaklarım duymuyor. Siz küfür içerir deyince konuşabiliyor sandım😊. O yüzden videolara bakmamıştım.

  • Equitatus @equitatus

   @root61 Geçmiş olsun umarım duyma probleminiz tedavi edilebilir bir durumdur. Text to speech kullanıyor videolarında. Kısa esprili videolar yapıyor, arada argo ve küfür de var. İnsanlar iş yerlerinde açmasın diye küfür içerir diye uyarı koydum. Altyazısı da var videoların sesini kapatıp izleyebilirsiniz. 2-3 dk'lık videolar zaten hoşunuza gidebilir.

  • Root61 @root61

   @equitatus İzledim. Baya komik😊. Abone de oldum😊. Benim durum kalıcı"gibi". En azından 10 senedir öyle😃. Benim üstümden de "lyme" geçti(kene falan ısırmadı ama bir şekil olmuşuz). Baya kötü etti. Sonrasında iyileşir gibi oldum. Tam atlattım derken daha kötü"engellerim" oldu. Ona da testlerim iyi çıkmasına rağmen "enfeksiyon sonrası otoimmün" dediler. Ben böyle akşama kadar anlatırım😊. Allah kimseyi sinir sistemiyle sınamasın. Çok kötü çok değişik.

  • Equitatus @equitatus

   @root61 Lyme çok sıkıntılı bir hastalık öldürmediği için genelde kimse sallamıyor. Öldürmüyor ama süründürüyor. Benim yaşadığım ilde endemik ve bölüme gelen çok lyme hastası var. Tez danışmanım lyme üzerine çalışıyor o yüzden aşinayım bende. Geçmiş olsun tekrar.

  • Root61 @root61

   @equitatus Taklitçi p.zevenk😂. Eyvallah. Sağolun.

2 farklı maonitör kullanıyorum. Birisi Samsung LS24f350fhmxuf, diğeri MSI Pro MP241. Samsung 72hz, MSI 60hz. İkisi de aynı olsun diye Nvidia denetim masası üzerinden MSI'a oc yapıp 70'e çıkartmıştım. 71'de hata veriyordu. Samsung zaten native 72 olduğu için onu da 70'e indirmiştim. Gün boyunca sorunsuz sıkıntısız kullandım. Bugün pc'yi açtığımda windows boot'tan sonra açılmadı, kendi haline bırakınca siyah ekranda bekleyip reset atıyordu. Monitörlerden herhangi birisini çıkartıp diğeriyle kullanınca sorun yok. Birisi takılıyken diğerini takınca görüntü iki monitörde de gidiyordu. Girişleri değiştirip deneyince Nvidia ayarları o giriş için değiştiğinden dolayı monitörler çalışıyor. Ama eski girişlerine takınca yine görüntü gidiyor.

Çözüm: Her bir monitörü tek tek bağlayıp Nvidia denetim masasında o monitör için ayarlanan özel çözünürlük ayarını silmek gerekiyor. Tek bir möonitörünkini silmek yetmiyor, diğer monitörü de tek başına takıp onun da ayarını silmek gerekiyor. Her iki monitöründe özel çözünürlük ayarı silinince pc çalışırken diğer monitörü takınca direkt görüntü geliyor. Sonuç olarak iki monitörü de 70hz kullanma arzum hayal kırıklığıyla sonlandı. MSI'ı zaten ikinci monitör olarak kullandığım için çalışıyor olması yeterli. Samsung'u 72hz'de MSI'ı ise 60hz'de kullanmaya devam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

N11 indiriminde aldığım MSI Pro MP241 sabah elime ulaştı ancak elimde displayport --> HDMI çevirici olmadığı için kurmamıştım (monitör HDMI, ekran kartında 1 HDMI 3 DP var, HDMI'da zaten monitör takılı). Şimdi kurup biraz kurcaladım, kullandığım Samsung monitör 72hz FreeSync destekli, ama MSI 60hz. NVidia'nın denetim merkezinden test edip 70hz'e çıkarttım. Samsung'u da 70'e aldım. Kardeş kardeş takılıyorlar şimdi. Aynı monitörü alanlar varsa onlar da bi denesinler OC yapmayı. Bende maksimum 70'e çıktı, 71'de hata veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eminentia @eminentia

  Çok iyi fiyattı. Kaçırdığıma hâlâ üzülüyorum.

  • Equitatus @equitatus

   İlk baktığımda almamıştım, ne gerek var diye. 2dk sonra acaba alsam mı diye girdim ve stok bitmişti,
   düşününce almadığıma pişman oldum. Bir saat içinde birkaç defa sayfayı yenileyip tekrar stokta yazınca direkt aldım. İkinci bir monitör gerekiyordu. Aslında ana monitör olarak 27" 2k civarı bir monitör düşünüyordum ama bu fiyata bulunca 2. monitör olarak direkt aldım. İlk defa bir indirimde uygun fiyata bir ürün alıyorum. Genelde bu indirimlerde bindirim oluyor, indirimli ürün de çok az sayıda olduğu için genelde denk gelemiyor insan.

 • Vefa @buff

  Memnun musun? Renklerde gariplik var mı? 7ms ve görüş açıları nasıl?

  • Equitatus @equitatus

   Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. Ayarlarını yaptıktan sonra görüntü kalitesi güzel, renkler iyi. Klasik IPS ekran kalitesinde. Görüş açısı yanlardan iyi, görüntü değişmiyor. Yukarıdan ve aşağıdan bakınca renkler solmaya başlıyor. 7ms hakkında birşey söylemem çok zor. 7 ms ile 5 ms (kullandığım diğer monitör) arasındaki farkı anlamam imkansız. Daha bugün kullanmaya başladım ve sadece tasarım ve web browsing için kullandım. MSI'ın ve Samsung ls24f350fhmxuf'in renkleri hemen hemen aynı ama Samsung'da siyahlar daha koyu. PLS ile IPS kıyaslarında PLS'in biraz daha iyi olduğu söyleniyordu ama hiç deneyimlememiştim. Arada biraz fark var ama çok fazla değil. İki monitör yan yana olmasa diğer görüntü daha iyi demez kimse. MSI'ın tasarımı kesinlikle daha iyi. Çerçevesi daha ince ama ayağı biraz daha fazla yer kaplıyor. En kötü yanı ise joystick yok, menüde gezmek işkence. 560₺ fiyatına göre fazlasıyla iyi. İlginç bir not ekleyeyim. Nvidia denetim masasından 70hz'e çıkartarak kullanıyorum şu anda. Sadece yenileme hızını 70'e çıkartıp başka bir özelliği değiştirmedim ama bu moda aldığımda renkler daha canlı görünüyor. Yine Nvidia denetim masasından "1920x1080 doğal" ı seçince renkler soluyor. Başka bir ayarla alakalı sanırım bu durum.

  • Equitatus @equitatus

   @equitatus Bu arada hiç oyun oynamadım daha 70hz'te titreme, flicker vs olacak mı bilmiyorum. Monitör tam karşımda olmadığı, sağ tarafta ikinci monitör olarak durduğu için büyük ihtimalle oyun da oynamam. Sadece bi denemek için bakarım.

  • Alptekin @alptekinck

   @equitatus sorun yaşatmaz 70hze çıkartmış olman güle güle kullan.

  • Vefa @buff

   @equitatus Çok teşekkürler. Fiyatına göre iyimiş ozaman. Güle güle kullanın.

Maşallah dediğim 7 gün yaşamadı. Warzone'dan Rumble modunu kaldırdılar. Rumble moduna o kadar alışmışım ki diğer modlar çok kötü geliyor ve oynamak istemiyorum. Team Deathmatch için EA Play alıp da BF mı oynasam acaba yine diye düşünmeye başladım. Activision'ın EA Play gibi bir ürünü yok sanırım değil mi?

https://teknoseyir.com/durum/1338949

#COD #Warzone Rumble modu çok hoşuma gitti. BF

#COD #Warzone Rumble modu çok hoşuma gitti. BF 1'den beri team deathmatch oynamıyordum. COD Modern Warfare ilk çıktığında (2007 civarı olması lazım) saatlerce multiplayer TD oynardım,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linkteki gibi bir ürün kullanan var mı? 2 monitörü yan yana koymak için kullanacağım. Şu anda tek monitörün ayağı çok yer kaplamıyor ama 2 monitör olunca masada yer kalmayacak ve iki monitörün de yükseklik ayarı olmadığı için ayarlamak zor olacak. Amortisörlü olması gerekmiyor sanırım. Sürekli yukarı aşağı yapmayacağım çünkü, yüksekliği hiç değiştirmiyorum, sadece sağa sola döndürme ve ileri geri alma için kullanacağım. Tavsiye edebileceğiniz bir kol var mı?

https://www.hepsiburada.com/triline-hareketli-celik-monitor-tutucu-2-li-p-HBV00000O77IU

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mistergul @mistergul

  İşim gereği çoklu monitör kullanıyorum ben de. Ürün bu fiyata gayet iyi. Monitör standları ederinden fazla fiyata satılıyor maalesef. Bu fiyata alacağınız en iyi ürün bu olur.

 • Recai @recai

  ucuz urun, cok birsey beklemeden almak lazim.
  ayni urun ve bir önceki modelini kullaniyoruz isyerinde, bir önceki modelinde 2 ekran ile yukseklik farki oluyordu, yanyana gelmiyordu ama bu guncellenen modelinde bu sorun yok, ucuz pratik cözumler, ekranlar sabit kalacaksa sorun yok. yalniz ekranlarinin agirligina göre alman lazim, sanirim 23-24 inc ve ekran basina 8kg max agirlik kaldiriyor bu model. ayaklari sökunce biraz agirlik azalacagini hesaba katmak gerek.
  ayrica arkada ki ekranlari sabitleme vida yuvalarinin uyumlu olmasi önemli

 • Equitatus @equitatus

  @mistergul @recai Teşekkürler. Ürünün açıklamasında tek monitör için max 5kg demişler, benim kullanacağım monitörlerden birisi 2.8 diğer 2.6kg. Sorun olmaz sanırım. İki monitör de vesa 75mm. Kullanım amacımı yazmıştım zaten. Çetrefilli bir şey istemiyorum. Masada yer kaplamayan bir kol olması, sağa sola dönebilmesi önemli benim için. Durduk yerde sallanmıyorsa ve kendiliğinden eğilmiyorsa sorun yok benim için.

#COD #Warzone Rumble modu çok hoşuma gitti. BF 1'den beri team deathmatch oynamıyordum. COD Modern Warfare ilk çıktığında (2007 civarı olması lazım) saatlerce multiplayer TD oynardım, MW'den sonraki COD'ları oynamadım zaten. Rumble modundan aynı tadı aldığımı söyleyemem ama bayağı yaklaştı. Diğer TD modu olan FPS'lerdeki silah ve perk sistemi COD'unkinin yanında çok basit veya sıkıcı kalıyor. MW'den beri aynı sistemi kullanıyorlar ama beni memnun etti. Rumble modu da diğer oyunlardaki süreli modlar gibi sanırım, bir süre sonra kapatmışlar daha önce. Bir açıdan bakıldığında hak veriyorum, sonuçta ücretsiz bir oyun. Bu mod sürekli açık olsa insanlar diğer TD modu bulunan COD'u almazlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Koray @koraysuna

  En güzeli mutliplayerde deatmatch maçları. Hızlı dönüyor seri oluyor tam strest atmalık güzel oluyor. Warzone de ölsen oyundanda çıkıyorsun o serilik olmuyor. Warzone de o modu kalıcı yapmazlar cold war çıkacağı için insanlara onu aldırmaya çalışıyorlar. Hatta benimde alasım geliyorda şuan alınmaz 600 tl. 300 ün altına inerse belki alabilirim online modu için 2 seneye yakın iyi götürür.

Bu fırsat kaçmaz!

Not: Görüntü Amazon'dan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Art-style güzel görünüyor, The Sexy Brutale'i hatırlattı bana. Oyun festivali süresince demosu indirilebiliyor.

https://store.steampowered.com/app/717560/Lucifer_Within_Us/

Lucifer Within Us on Steam

You are a digital exorcist, seeing beyond this reality into alternate timelines of the accused. In this short mystery, solve murders, purify the possessed, and purge their daemons.
BeğenFavori PaylaşYorum yap