Elon Musk 2020'de 1 milyon sürücüsüz taksi piyasaya sürmeyi hedeflediklerini söylemiş. Bunlar aldıkları siparişleri bitirmişler mi ki 1 milyon araç üretecekler?

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1359085/Elon_Musk__Bir_milyon_robot_taksi__gelecek_yil_hizmet_vermeye_baslayabilir.html

Elon Musk: Bir milyon robot taksi, gelecek yıl hizmet vermeye başlayabilir

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, şirketin geliştirdiği bir milyon robot taksinin ABD'de gelecek yıldan itibaren hizmet vermeye başlamasını umduğunu söyledi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

O kadar yorum yazdım durum silinmiş. İçimde kalmasın şuraya da yazayım.

Epic Store ile ilgili yazılan nefret söylemleri üzerine;

1- Ne bu nefret? Ne bu kin? İki rekabet eden firma var ortada. Adam anlaşma yapmış 1 sene sadece kendi platformunda satılmasını sağlamış. Ne var bunda? Gayet normal bir durum bu. Bu nefretin sebebini bir türlü anlayamıyorum. Desen ki "Epic Store'un çok eksiği var Steam gibi kullanışlı değil" anlarım. Yapıcı eleştirilerde bulunursun anlarım. Ama isim takmalar, aşağılamalar falan çok yanlış. Steam'in %10 kar ortağımısın da bu kadar savunuyorsun. Gabe senin kadar sinirlenmiyordur. Bu yaptığın fanboyluktan başka birşey değil. Nvidia kullanıp da her fırsatta AMD'yi aşağılayanlarla (vice versa) aynı durum. Epic Store bu kadar nefreti haketmek için ne yaptı? Birşey yaptıysa benim bir haberim yok. Bunlar milyar $'lık şirketler babalarının hayrına yapmıyorlar bu işi. Biraz anlayın artık şunu.

2- Ben hiçbir yeni çıkan oyunu ucuzlamadan almam, zaten 1-2 sene sonra ancak alınabilir duruma geliyor oyun fiyatları. Bu sırada da Steam'e gelecek ve oradan alacağım. Çünkü oyunlarımın %90'ı Steam'de ve kullanışlılığı hoşuma gidiyor.

3- Oyunu ön sipariş ile Steam'den alanlar ve halihazırda oynayanlar var. Bu adamlar güncelleme almayacak mı? Oyunda bug varsa bunların düzeltilmesi için güncellemeler gerekli. Parasını ödeyip satın alan adamın hakkı bu güncellemeyi almak.

Resmen nefret kusmuşsun burada. Rahatlamak, ferahlamak için yaptıysan eyvallah, ama bunlar mantıklı düşünceler değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Twitterda birisine cevap yazmak için cep telefonu radyasyonunun beyin ve diğer organlar üzerindeki etkilerine dair şunları yazmıştım. Burada da paylaşmak istedim. Makale şeklinde yazmak için zamanım olmadığı için sadece etkilerini birer cümle ile yazıyorum. Dileyenler kaynak makaleleri okuyabilir. ya da Google Akademik'te diğer makalelere göz atabilir.

https://scholar.google.com.tr/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&q=cell+phone+radiation+effects&oq=

Oksitadif stresi ve apoptotik hücre sayısını arttırıyor. Beyinde DNA hasarına sebep oluyor. Reaktif oksijen türlerini arttırıyor ve DNA hasarına sebep oluyor. Metabolik aktiviteler' etkiliyor. Beyin aktivitesini etkiliyor ve sitokrom oksidaz aktivitesini azaltıyor. Albümine karşı beyin kan bariyer geçirgenliğini arttırıyor, beyin hasarına sebep oluyor. Beyinde nöronların yarısına yakınının aktivitesini değiştiriyor. Beyinin hipokampüs bölgesinin elektriksel aktivitesini değiştiriyor.

Kaynak: K.K. Kesari, M.H. Siddiqui, R. Meena, H.N. Verma ve S. Kumar 2013 "Cell phone radiation exposure on brain and associated biological systems" Indian Jpurnal of Experimental Biology

Kalpte genişlemiş kan damarlarının tıkanmasına, ve kırmızı kan hücrelerinin damarlardan dokuya sızmasına neden olmakta. Fiberlerde bozulmalar görülmekte. Akciğerde alveollar arası septada ciddi hasara, bazı bölgelerde tıkanıklığa sebep olmakta. Karaciğerde ana toplar damarda ve sinüzoidlerde tıkanıklığa sebep olmakta.

Kaynak: L.K. Hanafy, S.H. Karam ve A. Salah. 2010 "The Adverse Effects of Mobile Phone Radiation on Some Visceral Organs" Research Journal of Medicine and Medical Sciences

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung M20'nin yandan görünüşü bana Fiat'ın çirkin arabasını hatırlatıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

@tyrantgorilla "Öyle olsaydı öyle yazardı araştırmalar arttığını gösteriyor..." diye bir yorum yazmışsın bana ama yazı silinmiş, hangi yazının hangi yorumuna bunu yazdığını göremedim. Neydi bu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 gündür Steam'e girmekte zorluk çekiyorum. Tarayıcıdan girmek istediğimde 4-5 dk boyunca loading halinde kalıyor, site gelmiyor. Masaüstü Steam'den girmek istediğimde de hesaba bağlanılıyor diyor ve yine dakikalarca bekliyor. Telefondan da aynı şekilde giremiyorum, ne WIFI ile ne de hücresel veri ile. VPN ile de denedim sonuç aynı. Aynı sorunları yaşayan başkaları da var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows'un BSOD'lerinden gına geldi artık. 1809 güncellemesinden beri haftada en az 1-2 kere farklı sebeplerden BSOD alıyorum. Birini düzeltsen başka yerden bozuluyor. Umarım ilkbahar güncellemesiyle bu durumu da düzeltirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20

Akışta her yerde
1- Neden kadınlar günü var, erkekler günü yok?
2- Pozitif ayrımcılık da olsa sonuçta ayrımcılık ayrımcılıktır.
3- Kadın ve erkek eşit olamaz.
4- Ben sabahtan akşama kadar geberene kadar çalışıyorum niye kadına yer veriyorum.

Şeklinde umursamaz, cahilce, vurdumduymaz ifadeler var.

Bu kişilere şurayı iyi okuyup bir düşünsünler.
1- Sokakta yürüyen herhangi bir kadın, sözle veya fiziksel olarak taciz edilmeden gitmek istediği yere gidebildiğinde,
2- Kadınlar babalarından, kardeşlerinden, kocalarından veya sevgililerinden dayak yemeyip öldürülmediğinde,
3- İş başvurularında bekareti sorgulanmadığında,
4- Otobüste tek başına kaldığında "acaba şöför bana tecavüz edip öldürecek mi?" diye düşünmek zorunda kalmadığında,
5- Çalıştığı şirket veya kurumda patronlarının tacizine uğramadığında,
6- Kafasında bez var mı yok mu diye ayrıma tabii tutulmadığında,
7- 14-15 yaşında okumak istediği halde kendinden 50 yaş yaşlı erkeklerle evlenmek zorunda bırakılmadığında,
8- ...
9- ...
10- ...

Bu şekilde yüzlerce madde halinde devam edebilecek bu listeye maruz kalmadıkları gün geldiğinde o zaman yukarıda gösterdiğiniz tepkileri gösterme hakkına sahipsiniz demektir. Yukarıdaki ifadeleri sarf eden kişiler önce bu listede yazanlardan herhangi birisinin annelerinin, kız kardeşlerinin, eşlerinin/sevgililerinin başına gelme ihtimalini gözden geçirip, bunun nedenleri hakkında düşünsünler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 32
 • Batuhan @achfighter

  Pozitif ayrımcılık artık fazla abartılmaya başlandı. Daha eşitlenemedik ki onlara pozitif ayrımcılık yapalım. Ayrımcılık genel olarak iki tarafta da hoş görülmüyor.

  Ben aklı başında bir kadının hayır ben erkeklerle aynı değil daha fazla fırsata ihtiyaç duyuyorum diyeceğini düşünmüyorum. Zaten imkân verildiği zaman kadınlar da oldukça yüksek mertebelerde ve büyük sorumluluklar altında bulunabiliyor.

  2 numaralı görüş ve diğerleri arasındaki alaka tamamen zıt. Ayrımcılık olmasın diyen birini nasıl kötülersiniz ben de buna şaşırıyorum ve sizi kınıyorum.

 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  @kvothe Nafaka sorunu kendin mi sildin? Nereye kaboldu? Yanıt yazmıştımdı?

 • JohnSmith @johnsmith

  Yolunuz, düşünceniz yanlış. Ayrımcılığı ayrımcılıkla çözemezsiniz.

  Trans bireyler kadınlardan çok daha fazla ayrımcılığa, şiddete tabi tutuluyorlar, onların günü nerede?

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   O zaman soyle yapalim...
   Karisini 20 yerinden bicaklayan bir adam hakime soyle desin.

   "Bana kufretti hakim amca, kaka sozler soyledi, oldurmek istemiyodum ama bicagin ustune 20 defa carpip geri geldi. Agir tahrik oldum yani oyle boyle degil hayir yani o kufurleri benden guclu bir erkek etse g.tume bakar donerdim ama kadina gucum yettigi icin boyle oldu yani anliyorsunuz yani."

   Yukarida yazdigimin uc asagi bes yukarisi mahkeme salonlarinda yasaniyor, gencecik kizlar, kadinlar canavar kocalari tarafindan vahsice katlediliyor, takim elbise giydiklerinde agir tahrikle birlikte tatil yapar gibi ceza evine gidiyorlar.

   Pozitif ayrimciliga ihtiyaclari vardir, cunki kadinlarini koruyamayan bir dunyada bu zaruridir.
   Tipki, cocuklar gibi...
   Aslinda bir insanin, pozitif ayrimciliga ugramasi bile haksizliktir, surekli on plana cikarilmak, istemeden goz onunde bulundurulmak da hos degildir.
   Turu tukenmeye gelmis hayvan muamelesi gormekten baska bir sey degil bu ama yapmazsaniz bu sefer tamamen yok olacak...

   Yasadigimiz dunyaya bakin...
   Bir belediye baskani makam odasinda kadin dover, CERN'de sozum ona fizik profesoru kadin asagilar.
   Polis arabasinda tecavuze ugrayan kadina komser "Evine git banyo yap, biz kulagini cekeriz" der.

   Evet, arkadasim kadinlarin bu korumaya ihtiyaci vardir. Onlarin bu korumaya ihtiyac duymasi erkeklere haksizlik degil aslinda bir utanctir.

  • JohnSmith @johnsmith

   @ameledervis Ben sorun yok demiyorum, çözüm yolu yanlış diyorum. Yanlış olan ayrımcılıksa, çözüm ayrımcılık olamaz.

   Sizin de yazdığınız gibi pozitif ayrımcılık da haksızlıktır, ben bir fazlasını söyleyeyim, hakarettir de. Pozitifine gerek(!) yok, ayrımcılık yapılmasın yeter.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @johnsmith Iste o ayrimciligin yapilmamasi icin kadinlara INSANLIK haklari verilmelidir, ondan sonra ayrimcilik olmasin diyebiliriz.
   Su anda nasil ki Engelli arkadaslarimiza Positif ayrimcilik uygulaniyorsa(!) (Kendilerinden ozur dilerim yanlis anlarlarsa eger) kadinlara da aynisi uygulanmalidir.
   Sizi bu konuda rahatsiz eden yani hosunuza gitmeyen kismi nedir, kadinlara Pozitif ayrimcilik yapilmasi ile Feminist aktiviteleri ayni kefeye koymamalisiniz, bilmem hangi sirketin patronu erkek coklugundan kadin secildi haberlerini geciniz...

   Turkiye gibi bir cok ulkede kadinin birakin pozitif ayrimciligi, kendisini koruyacak ozel timlere bile ihtiyaci olabililiyorken, hangi pozitif ayrimciligi goruyorlar ki?

   Kadinlara toplu tasima araclarinda yer vermek nezakettir, erkegin kadina verdigi degeri gosterir.
   Ama bir insanlik erdemi degildir, sadece bunu yapan erkegin karakterinin kalitesini belli eder.
   Tabii ki bunu yapmayan erkek kalitesizdir denemez lakin, o erkek kendisini 1 sn o kadinin yerine koysa ve basina gelebilecekleri dusunse ama bunu gercekten hissederek yapsa o zaman anlayacaktir.

   Kadinlar, cocuklar bu hayatta biz erkeklerin yasadigini animsatan yegane varliklardir.
   Erkeklerin hayatlarini borclu olduklari kadinlari biraz on plana cikarmasi haksizlikmidir?
   9 ay boyunca karniniza tas baglayarak gezebilirmisiniz?
   Yillarca bir bebegi gunde defalarca kucaginiza alip emzirmek istermiydiniz?
   Bir bebegi en az 3 yasina gelene kadar kakasini temizlermiydiniz?
   Kadinlar bunu yapiyor, yapmasaydi bugun burada bunlari konusamayabilirdik.

   Erkekler, kadinlarin sahibi, efendisi, pasasi, agasi, tanrisi, peygamberi, celladi degildir.
   Esidir, es esitlikten gelir.
   Nokta

 • alaria @alaria

  Düşün işte sokaktaki insandan farklı olduğunu, birikimli, bilinçli olduğunu düşündüğün Teknoseyir kitlesinde bile kadın-erkek eşitliğinden rahatsız olanlar var. Bir de anadolunun ücra köşelerindeki kitleyi düşün, sonra anla bu ülkede niye eşitsizlik ve şiddet var.

#benimmasaüstüm
kaliteyi biraz düşürmek zorunda kaldım, idare edin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap