Bir tebessüme neden oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=JyrbqiCokdw

Pennsylvania man captures all walks of life crossing log bridge

The video, taken year-round, shows bears, deer, bobcats, grouse, beavers and many other wildlife crossing the bridge, or swimming underneath in their natural...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün bir SARS-CoV-2 için yapılmış bir regresyon analizi sonucu makalesi yayınlandı. Önümüzdeki 10 günlük süreç için oluşturulan model ile tahminleri gösteriyor. Modellerin başarı ölçütü %99 olarak bulunmuş. Türkiye için 10 günlük öngörü tablodaki gibi. 20 Mart için 11 ölüm, 553 hasta öngörülmüş. Sağlık bakanının açıklamasına göre sonuç 9 ölüm, 670 hasta şeklinde.

Makaleyi okumak isteyenler için kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1015576

Ankaralı H, Ankaralı S, Erarslan N (2020) "COVID-19, SARS-CoV2, Enfeksiyonu: Güncel Epidemiyolojik Analiz ve Hastalık Seyrinin Modellemesi" Anatol Clin DOI: 10.21673/anadoluklin.707038

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@yasinilkaya Merhaba Yasin bey sitenizde canlı desteğe tam yazarken kayboldu. Sanırım saat 19:00 olduğu için canlı destek kapandı. 7 yıldır kullandığım bir reseller hizmeti var ama artık sadece tek bir site açık, belki ileride 1 veya 2 site daha eklerim. Durum böyle olunca artık reseller hesaba para vermek mantıksız oldu. Sizin paketlerinizden birisini almayı düşünüyorum whatsapp vs gibi bir sistemden veya sisteminizden canlı destek ile görüşebilir miyiz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Saatler süren mülakat ses kayıtlarını deşifre etmek için Voicy telegram botunu kullanmayı denedik ama pek başarılı değil, genelde hata veriyor. Google Speech-to-Text API'si ile denediğimde de sadece tek konuşmacının sesini yazıya döküyor. Bu Google Speech-to-Text apisini ve tüm özelliklerini nasıl kullanabiliriz. Google kendisi böyle bir çözüm sunmamış sanırım. Sadece API şeklinde kullanılabiliyor anladığım kadarıyla. Birkaç yerde bu API'nin kullanımı ile ilgili yazılar gördüm ama bunlar programlara entegre ile alakalı. Bana direkt son kullanıcı çözümü lazım.

https://cloud.google.com/speech-to-text/

Cloud Speech-to-Text - Speech Recognition  |  Google Cloud

Cloud Speech-to-Text provides fast and accurate speech recognition, converting audio, either from a microphone or from a file, to text in over more than 120 languages and variants.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

COVID-19 ile ilgili 17 Mart 2020'de yayınlanan yeni bir makale var. Fransada uygulanan randomize klinik deneyde daha önce Sars-CoV-2'ye karşı etkili olduğu görülen hidroksiklorokin ve azitromisin kombinasyonu denenmiş. Hidroksiklorokin sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç. Azitromisin ise birçok bakteriyel enfeksiyonda kullanılan bir antibiyotik. Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir, ancak bir tedavi sırasında meydana gelebilecek süperenfeksiyon isimli yeni enfeksiyonu önlemek amacıyla bu çalışmada kullanılmış. Hidroksiklorokin tek başına kullanıldığında 6. günün sonunda hastaların (20 hasta) %70'inde virüs tamamen temizlenmiş, kontrol hastalarında (16 hasta) bu oran %12.5. Hidroksiklorokin ve azitromisinin kombine verildiğinde 5. günün sonunda hastaların (6 hasta) %100'ünde virüs tamamen temizlenmiş. Çin'de hastalardaki virüsün tamamen temizlenmesinin ortalama 20 gün olduğu, en uzun süren hastada ise 37 gün olduğu belirtiliyor. Hidroksiklorokin ve azitromisinin kullanımı ile bu süre 20'den 5'e indirilmiş. Çalışmadaki hasta sayıları çok düşük. Daha çok hastayı kapsayan çalışmalarla rakamlar netleşecek. (Gautret et al., 2020)

Gautret et al. (2020) "Hydroxychloroquine and azithromycin as a treatment of COVID‐19: results of an open‐label non‐randomized clinical trial." International Journal of Antimicrobial Agents – In Press 17 March 2020 – DOI : 10.1016/j.ijantimicag.2020.105949

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Papa Emeritus @pope

    Bu işi iyi takip eden doktorların çoğu hem kendileri hem aileleri için iki ilacın da stoğunu yaptı. Çevrenizde ki bir doktorun iyi bir doktor olup olmadığını anlamak için bu ilaçların stoğunu yapıp yapmadığını sorabilirsiniz 😀 En güzel tarafı patentleri bitmiş ilaçlar olduğu için 1 kuruş ödemeden isteyen herkes üretebilir ondan dolayı Türkiye’de bir stok sıkıntısı yaşanmayacaktır. Zaten hali hazırda bu iki ilaçta Türkiye’de yabancı markaların adı altında üretiliyor.

#OriAndTheWillOfTheWisps #OriAndTheBlindForest #Ori
Son birkaç günde önce Ori and the Blind Forest'ı daha sonra da Ori and the Will of the Wisps'i oynadım. İki oyun da hem görsel hem de hikaye açısından şahane. 2. oyundaki yenilikler oyunun oynanışını bayağı bir değiştirmiş. Çok fazla özellik eklenmiş. Satın alınması gereken veya açılması gereken bir sürü özellik var. Ben oyunu birçok geliştirmeyi yapmadan bitirdim. Kendimi kaptırıp bitiriverdim geliştirmeleri açmadan. İki oyun da Xbox Game Pass'te var. Oynamamış olanlara kesinlikle öneririm. Şimdiye kadar oynadığım en iyi platform oyunu diyebilirim ikisi için de.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SARS-COV ve SARS-COV 2 virüsleri hedef hücreye ACE2 enzimi aracılığıyla bağlanıyor. Tip 2 diyabet ve hipertansiyon hastaları ACE inhibitörleri ve ACE reseptör blokerleri ile tedavi edildikleri için ACE 2 ekspresyonu bu hastalarda daha fazla. Bu yüzden diyabet ve hipertansiyon hastaları COVID-19 enfeksiyonu açısından yüksek risk taşıyor. Yoğum bakımda bulunan ve ölen 52 hastanın 32'sinde komorbidite olarak serebrovasküler hastalık veya diyabet bulunduğu bildirildi (Fang et al.,2020). Kardiyovasküler hastalığı olan veya diyabetik yakınlarınız varsa özellikle uyarın.

Kaynak: Fang L, Karakiulakis G, Roth M. 2020 "Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection?"

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#MutantYearZero

Mutant Year Zero: Road to Eden'ı yeni bitirdim. Çok uzun zamandır oynamak istediğim bir oyundu ama zaman bulamamıştım. Toplamda 12 saat sürdü. Tüm haritalara girmedim. 2-3 yer ? olarak kaldı, buraların haricindeki tüm bölgeleri %100 bitirdim. Bu bölgeleri de oynasaydım tahminen 1-1,5 saat daha uzayabilirdi. Oyunun hikayesi güzel ama çok tahmin edilebilir bir ilerleyişi ve sonu var. Benim tahmin ettiğim gibi sonlandı.

Oyun turn-based tactical RPG türüne yeni bir yön kazandırmış. Düşmanla çarpışmaya girene kadar gerçek zamanlı bir dünya var. Düşmanları takip edip kuytu bir yerde sessiz silahlarla teker teker avlayıp güçlü düşmanların olduğu bölgede biraz daha rahatlık elde edebiliyoruz. Sıra tabanlı savaş kısmında geliştirilmesi gereken yerler var. Yapımcının sonraki oyunlarında daha gelişmiş sistemler görebiliriz. Grafikler gayet güzel ve harita tasarımları yeterli. Geliştirmeleri yapmak için gitmek zorunda olunan Ark biraz özensiz olmuş. Özellikle market çok yetersiz. Sadece 2-3 defa medkit aldım, onun haricinde hiçbir şey satın almadım. Silah özelleştirme güzel ama geliştirilebilir. Partinin 3 kişiyle sınırlı olması pek hoşuma gitmedi 4 olsaydı daha iyi olabilirdi. Sonradan katılan kişilerin yeteneklerinin büyük kısmının aynı olması parti değiştirmeyi gereksiz kılıyor. Yetenek ağaçları biraz özensiz olmuş. Toplamda 3 adet yetenek kullanılabiliyor, bunlardan 1 tanesi pasif. Açılan tüm pasifler kullanılabilir olsaymış ve buna bağlı olarak düşmanlar da güçlenseymiş daha iyi olurmuş. Oyunun bir bölgesinde bir tane yan görev var. Girmediğim diğer haritalarda var mıdır bilemiyorum. Olmadığını varsayarak, yan görev benim hoşuma gitti, keşke her haritada bunun gibi yan görevler olsaymış. Genel olarak hoşuma giden bir oyun oldu. Epicte ücretsiz verilmişti. Origin Access'te de vardı yanlış hatırlamıyorsam. Steam'deki fiyatı biraz pahalı %50-75 civarı bir indirime girerse alınabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • AuronSanchez @auronsanchez

    Ben bunda domuzun omuz atması ve ördeğin kritik vurusuyla nerdeyse herkesi teker teker avladım, hiç zorlanmadan bitti bu sayede 😀

  • lterlemez @lterlemez

    Bu tür oyunların Door Kickers tarzı sıra tabanlı yapıldığında daha iyi oynanabileceğini düşünmeye başladım. Hele ki birileri Fallout 1-2-3'ü ve/veya Jagged Alliance bu tarzda yeniden elden geçirir ise (ki Jagged Alliance'ın elde geçirilmiş olmasına rağmen) daha çok tutacağını düşünmeye başladım. Door Kickers'ın kontrol yapısı bayağı iyi tasarlanmış bana kalırsa; istendiğinde tam zamanlı istendiğin de ise sıra tabanlı oynanabiliyor olması ve birbirine geçişe anında izin verilmesi oyunu daha oynanılır ve heyecanlı hale getirmiş.

#Xbox #Microsoft

Windows'u üreten firma Windows'a oyun yüklemeye yarayan uygulamayı nasıl bu kadar kötü yapabiliyor anlamıyorum. Xbox uygulamasında bir oyunu yüklemeye başladım. Sonra o oyunun 2. oyun olduğunu fark edip, yüklemeyi durdurup ilk oyunu indirmeye başladım. Ama indirmeyi iptal etmiyor. İptal ediliyor deyip yüklemeye devam ediyor. Uygulamayı kapatıp açtım, pc'yi resetledim ama bana mısın demiyor. Listeden kaldırıp sonra tekrar ekliyor ve yüklemeye devam ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9