#OriAndTheBlindForest

Daha önce Game Pass ile her iki Ori oyununu da bitirmiştim. Steam'de geçen indirimde güzel bir indirime girince paket olarak aldım ikisini de. Bugün Ori and The Blind Forest'ı Hard'da bir daha bitirdim. Bu bir oyun değil, bir sanat eseri. Hala daha oynamayan varsa mutlaka alıp oynasın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir tane üye var, zamanında yaptığı şeyleri yüzüne vurdukları için hesabını silip gitmişti. Ara ara aynı isimle tekrar hesap açıp geliyor, 1-2 durum paylaşıp yine gidiyor. Aradan 1 ay geçince yine geliyor. Her seferinde engelliyorum ama hesabını silip yeniden geldiği için tekrar görüyorum. Gerekli, faydalı bir şey de paylaşmıyor. Sürekli kullanıcı açıp silen kişilerin isimlerini engelleseniz keşke.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hakkari'yi, Kayseri'yi boş verin böyle güzel, özgün oyunlara bir göz atın, destek verin, wishlist'e ekleyin.

Not: Oyunun geliştiricisini tanımam etmem, bir discord kanalında paylaşımına denk geldim, beğendiğim ve ne kadar emek verilmiş olduğunu tahmin ettiğim için paylaşıyorum.

https://store.steampowered.com/app/1514090/Defend_Till_Sunshine/?l=turkish

Defend Till Sunshine Steam'de

Defend Till Sunshine is a exploration-survival game which you will experience with your puppy. You need to survive againts multiple situations. Discover across the land, find villages, learn craft...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Valheim

Valheim ilk haftasında 1 milyon satışa ulaşmış.

https://store.steampowered.com/news/app/892970/view/3059603085894895511

Valheim - One Million Vikings! - Steam News

Vikings! This week may go down as the fastest, most powerful and biggest ever Viking invasion witnessed in human history. Why? Valheim has already surpassed one million sales in our first week on...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Outrun @outrun

  Bu kadar başarılı çıkış yapan bir bağımsız oyun görmedim ben daha önce.

  • Equitatus @equitatus

   Aslında bağımsız oyun sayılmaz. Yayıncısı Satisfactory ve Deep Rock Galactic gibi birçok başarılı oyunun yayıncısı olan Coffee Stain Publishing.

  • Outrun @outrun

   @equitatus Bir publisher olması indie olmaktan çıkarmıyor hemen. Mesela Devolver'ın dağıttığı oyunların hepsi indie nerdeyse.
   Şu yazı oldukça kapsamlı: https://en.wikipedia.org/wiki/Indie_game
   Dümdüz net bir indie tanımı yok ama bu oyun bence indie.
   Bir de şöyle ikiye ayrılıyor genelde, indie vs AAA.
   Arada kalan oyunlar oluyor mutlaka; AA, III diye terimler var mesela. Yüksek bütçeli indie oyunlar da oluyor ama yine indie denebilir onlara da. AAA değilse indie diyorum ben, çok da yanlış olduğunu düşünmüyorum. Satisfactory de indie bence. Hatta Minecraft da indie.

  • Equitatus @equitatus

   @outrun AAA değilse indie demek bana göre doğru değil. Bir publisher ile anlaşması olan yapımcılar indie sayılmamalı. Kendi oyununu kendisi yayınlayan büyük ölçekli firmalarda ha keza. Milyon dolarlık yapımcılara indie denildiği zaman dişinden, tırnağından arttırdığıyla oyun yapmaya ve yayınlamaya çalışan gerçek indie'lere haksızlık edilmiş oluyor. Hepsini aynı torbaya koyduğunuz zaman bu sefer çok başarılı bir (gerçek) indie yapımcı kendisinden daha başarılı milyon dolarlık firmalar olduğu için yeterli takdiri alamıyor.

   Bu durum biraz da şunun gibi; bir kasabada bakkal (indie oyun) işleten 10 kişi olsun, bunların hepsi kendi eforlarıyla iş yapmaya çalışıyorlar, bu 10 kişinin haricinde zengin (veya bir yerden aldığı yüksek miktardaki fonlama sayesinde) 1 kişi çıkıp 10 bakkalın toplam bütçesinden onlarca kat bütçeyle hipermarket (AAA oyun) olmayan ama diğer bakkallardan çok daha büyük bir market (AA veya biraz daha altı) açıyor, hala daha kendisini bakkal olarak nitelendiriyor ve tüm bakkallardan daha başarılı oluyor. Her sene en iyi bakkal yarışması düzenlendiğinde de bu adam kendisini bakkal olarak nitelendirdiği için ödülü alıyor, ama halbuki bakkal değil. Diğer tüm bakkallar bu durumda sürekli bu markete yenilecekleri için işlerini kaybedecekler.

  • Equitatus @equitatus

   @outrun Bunun haricinde bir de marketing kısmı var. En can alıcı nokta zaten orası. Indie yapımcıların marketing bütçesi olmadığı için yeteri kadar oyunlarını tanıtamayıp tünelden çıkmayabiliyorlar. Yayıncı anlaşmalarının en önemli kısmı burası zaten. Yayıncıda para gani olduğu, marketing bütçesi devasa olduğu ve çevresi çok geniş olduğu için herhangi bir indie yapımcının hayatında göremeyeceği pazarlama olanaklarını sunuyorlar.

  • Outrun @outrun

   @equitatus O ödül törenlerinde haksızlık oluyor evet. Ödül törenlerinde kazanmanın en büyük avantajı belki de milyonlarca yeni potansiyel müşteriye ulaşmak oluyor sanırım. Küçük bütçeliler çoğu zaman aday bile olamıyorlar, büyük bütçeliler indie alanında aday olup daha da fazla müşteri kazanıyorlar.

#Valheim

Valheim yayınlarını izledim biraz. Başka bir oyunda olmayan yeni bir mekaniğe rastlamadım henüz ama var olan mekanikler oyuna güzel işlenmiş. Geçenlerde survival-crafting bir oyun olsa da oynasak diyordum, Valheim çıkınca hemen alırım diye düşünüyordum ama grafikler beni çok rahatsız ediyor. Oyunun grafiklerinde bir tutarlılık yok. Sanki oyunun yapım aşamasında textureları yapan kişileri işten çıkarıp yerine yenilerini almışlar gibi. Bazı nesnelerin grafikleri pixel art şeklinde yapılmışken bazıları sadece düşük çözünürlüklü çamur gibi texturelara sahip. Particle effectler ile texturelar apayrı iki farklı stilde yapılmış. Textureların zaten tutarlı bir stili yok, bunlarda 90'lı yılların FPS oyunu gibi çamur çözünürlüklü texturelar kullanılmış iken particle effectler "stylized low poly" şeklinde hazırlanmış. Bence tüm grafikleri "stylized low poly"ye çevirirlerse çok başarılı bir oyun olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtube yeni bir şeyler deniyor herhalde. Abone olduğum bir kanalın videolarının altında "Dernek" şeklinde bir ibare çıkmış. Kanal dernek değil, tek başına ev inşa eden bir adam. Dernek yazısı buton değil bu arada tıklanmıyor, hakkında bölümünde de dernekle ilgili bir şey yazmıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evin tuvaletine hukuk fakültesi kurma kararı aldım arkadaşlar. Dekan ve öğretim üyesi lazım, başvurular için bana ulaşın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sadece apple değil tüm teknik servisler böyle. Diğer yandan, apple kullanıcı dostu gibi görünüp en çok kazık atan firmadır herhalde.

https://9gag.com/gag/aQo8YP7

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11
 • Equitatus @equitatus

  @archfighter trajikomik olan kısım da o zaten. O kadar güzel kandırıyorlar ki insanları, insanlar diğer markalar kötü, servis vermiyor, apple çok iyi algısına inanıp onu seçiyorlar.

  @suicide satan taraf tabi ki memnundur ama alan taraf genelde memnun değil. Şimdiye kadar 3 defa telefondan dolayı sorun yaşadım, 1 Sony Ericsson, 1 LG, 1 Sony Xperia idi. Sony Ericsson'un servisi KVK idi, telefonu tamir etmemek için ellerinden geleni yaptılar. LG Optimus Black kullanıyordum, 4. yılında yakınlık sensörü bozulmuştu, çok da yavaşlamıştı zaten, garantisi vs olmadığı için uğraşmamıştım. Xperia c5 Ultra cihazımın da ekranında sarı leke çıkmıştı, yenisiyle değiştirdiler. Telefon anlamında tek sorun yaşadığım KVK olmuştu, ama etrafımda garanti servislerinden şikayetçi bir sürü insan var.

  6. aydında bozulan PSU'yu garantiye gönderdim, fiyatlar arttığı için yenisini vermeyip 190₺ para iadesi yaptılar, aynı kapasitedeki ürünün fiyatı 350₺ olmuştu, zararda olan yine ben oldum.

  Teknik servisler keyfi davranıyor, tamir etmemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Anlaşılan sadece Türkiye'de değil diğer ülkelerde de böyle sorunlar var.

  • suicide @suicide

   elma icin konuşmuştum ben, servisi super yeaaa diye 2 kati fiyatli urunleri almaya devam ediyor millet 😀

   yaşadığınız olaya gelince secimlik hak olarak para iadesi degil muadilini isteyebilirdiniz, firma bunu kabul etmek zorunda.

  • Equitatus @equitatus

   @suicide Sadece apple değil ama diğer servisler de böyle. Apple en azından kendi servisini kendisi sunuyor, diğer firmalar hep aracı kullanıyor.

   PSU olmadan pc çalışmıyor malumunuz. Benim de çok yoğun bir dönemimdi o yüzden zaten garantiye göndermeden yenisini almıştım. Elimizde başka ürün yok falan diyerek işi yokuşa sürdüler. THH'ye gidecektim bu konuda ama attığım taşın ürküttüğüm kuşa değmeyeceğine karar verdim.

  • suicide @suicide

   @equitatus madem almissiniz ben olsam ugrasir yenisini alirdim o firmadan, sifiri 350 ise 250 ye satardim 😀
   servisi super hemen yenisini veriyor diye olusan algida kimse alirken 2 ürün parasini pesin verdigini soylemiyor. diğer firmalar hemen yenisini vermiyor belki ama en azindan ilk alirken gecirmiyor o farki da.
   telefon icinde gecerli aynisi, adam diyor ki ayfon bilmemne aldim 6 sene kullanabiliyorum falan fistan android alsaydim okadar dayanmazdi vs. e iyi de alirken 2 telefon parası verdin, al ayni androidi kalan parayi faize koy 3 sene sonra bidaha degistir hem guncellensin hem her şeyi yenilensin.

 • Orcun @orcun

  Çok uzun süredir teknik servisler sadece parça değişimi yapıyor. Mesela notebook için konuşayım apple veya diğerleri farketmez, diyelim klavyenizin 1 tane tuşu kırıldı. Dediniz ki ya 1 tane tuş ne masraf çıkartabilir ki ? plastik 3 kuruşluk şey ? verdiniz garantiye garanti tabi ki geçersiz sizin hatanız çünkü vs.

  Firma size diyecek ki, efendim cihazın klavyesi değişebilir bir parça değil üst kasa ile beraber değişiyor. Üst kasa power butonu touchpad hepsi değişecek. Size de diyecekler ki klavyesi + kasa + touchpad vs. masrafı 1500 tl + kdv. Diyeceksiniz ki yuh ya a.... ya birtane tuşum bozuk ya 1500 tl kdv nedir ? aynı şey çünkü teknik servis değiller. Onlar sadece parça değişimini bilen kişiler ötesi yok.

  Firmalarda zaten bunu istiyorlar. Seni yolunacak kaz olarak gördükleri için eskisini at yenisi al olayına getiriyorlar. Şimdi bunun apple'ı asus'u monster'ı işte msi'ı gigabyte'ı casper'ı vs. vs. vs yok. Hepsi aynı veya benzer sistem. Apple'ın farkı ne ? apple sana bunu daha düzgün anlatır ve birebir aynı gün veya 1 2 gün içinde çözer. Mesela o abimiz 1200 doları verseydi sorunu hala çözülmeseydi apple adama yeni macbook verecekti. Bunu yukarda saydığım firmalardan hangisi yapardı ? veya işte 3 sene sonra klavyeniz durduk yere bozuldu meğersem klavyenin kelebek tipi tuşları üretim hatalıymış apple kabul etti diyor ki gel biraderim değiştirecem. Burada @pope ve birkaç kişi daha hem klavye ekran vs değiştirdiler.

  Peki asus msi monster işte dell casper şu bu olsaydı aynı durumda ne olacaktı ? cihaz mı değişecekti ? veya garantisi bitmiş fabrikasyon hatasına karşı firma size ya bizim hatamız varmış al yenisi mi diyecekti ?

  Apple veya diğerleri bunların hiçbirinde emin olabilirsiniz size de garanti ediyorum rossmann gibi bir tekniker tamirci vs yok. Firma da zaten bunu istemiyor ? çünkü adama bu daha çok para kaybına daha çok işe daha çok paraya mal olacak ? adamlar oraya işi bilmeyen ama yüzeysel takılan birkaç tane adam koyuyor eğitmesi de kolay vs. adam diyor ki bak alet sıvı temaslı beyaz kırmızı olmuş sıvı temaslı zaten garanti dışı vs. o yani bakmaz bu işte evin rutubetinden olmuş mudur ? aleti havuza mı sokup çıkartmışlar o adam ona bakmaz araştırmaz zaten görevi de o değil. Genel bir durumuna bakar geçer.

  Bu tüketici açısından saçma yani ama yapacak birşey yok. Hatta size başka örnek daha vereyim. Hdmi portunuz usb soketiniz işte power tuşunuz bozuldu diyelim. Cihaz gene notebook ultrabook neyse ne, garantisi sanıyor musunuz ki sizin hdmi portunuzu usb portunuzu vs tamir edecek ? etmeyecek diyecek ki anakart değişecek. E ne alaka diyeceksiniz yeni anakartta çünkü cpu kesin gömük gpu'da öyle gömük vs. hatta bellek dahi artık çoğu cihazda onboard gömük ? ee neden peki böyle ? çünkü üreticisine daha çok kazandırıyor tek elden işi bitiriyor onları birleştirecek adama ekstra para vermiyor ki ? hazır parça hepsi anakartta gömük. En ufak bir usb sıkıntısında vs bile anakartı değiştirecekler. Ki çok mağduru var bunun, google'a yazıp bakın isterseniz marka model farketmeden ve gene aynı yere çıkıyoruz.

  • Equitatus @equitatus

   Sorun zaten mağdurların fazlalığı. 10 kişi ürün alıyor 5'ine aynı gün yeni ürün veriyorlar. Bu 5 kişi gidip her yerde şöyle güzel böyle güzel anında yenisini verdiler diyor. Geriye kalan 5 kişiden ise ürünün fiyatı kadar maliyet çıkartıyorlar. Bu 5 kişinin söylediklerini karalama kampanyası gibi görüp dinlemiyor insanlar. İlk 5 kişiye verilen yeni ürünün parasını da böylece çıkartmış oluyor zaten adam.

  • Orcun @orcun

   @equitatus Ama işte olayı bu zaten. Store'dan garanti hizmeti alanları ben mağdur olduklarını da çok duymadım. Ha şu oluyordu yeni iphonelarda arkası cam ve bu cam kırıldığında apple diyorki komple değiştiririm. Camı değiştirmem vs. hatta @ybahadir bunla alakalı thh'e şikayete gitmişti arkası kırıktı ama sıkıntısı başkaydı apple önce arkasını değişimi için tonla para istiyordu ve thh'i kazanmıştı parasını da geri almıştı.

 • hey @hey

  Tüketici olmak zor, üretici olmak da, keşke herşey mükemmel olsa, ürün bozuldu hemen yenisi ile değişse ama ne yazık ki, günün sonunda bunların hepsi maliyet. Ürünü alırken 10tl daha ucuzu olsuna gideriz, o yüzden o ucuz ürün çok satılır, sonra o ürünün rakibi o maliyetleri sunmak adına başlar maliyetten kısmalara ve ürünü ucuza alırız ama artık birçok şeyden kısılmış bir ürün olur o servis dahil.

  Yukarda bir tuş örneğiniz var ya, para eden o tuş değil, o tuşu değiştirmek için müşteri hizmetlerini ararsiniz bunu dakikası paradır, kargo ile gonderirsiniz cihazınızı kargo parası, o tuş ve bir yığın başka modelin tuşunun depolama maliyetleri, serviste kayit açılması değiştirilme işçiliği vs.. sizin tuşunuzu 1tl ye degistirmesi icin o markanın başta sizden belirli bir kârı etmiş olması lazım ki yukarıda dediğim durum geçerliyse zor.

  Diyeceksiniz banane maliyetleri koysun baştan fiyata satarken, e o zaman da pahalı diye alamıyoruz nasıl olacak bu iş:)

  Satınalma ve kullanma maliyetleri hesabı bir kullanıcı olarak her zaman yapmalıyız ben de hepimiz satınalma maliyetine çok odaklıyız malum ekonomik durumumuzdan ötürü.

  • Orcun @orcun

   Evet o yüzden zaten maliyetler işçisi çalışanı bilmemnesi işte teknik servisin kirası ıvır zıvırı derken o tuş kuruşluk parça aslında ama işte adamlar onu hesap ediyor kitap ediyor böylece bütün maliyeti buna yüklüyor ve değişebilir tamir edilebilir parça yerine komple çevresi değişiyor hem de çok daha basit işçilik oluyor ve maliyetten kısıyorlar. Apple o yüzden mesela sık sık kasada değiştirmiyor. Gene bu yüzden yani dediğin gibi bu sefer kasa değişiyor tasarım değişiyor eee adam 2 sene önceki modeli de yedek parçasını üretmek zorunda kalıyor ama apple da öyle değil bir 2017 de revize edildi macbook pro kasaları o kadar.

#Euroleague #FenerbahçeBeko

Fenerbahçe Beko Euroleague'e 9'da 9 ile devam ediyor. Jan Vesely MVP ünvanını devretmeyi istemiyor, Nando De Colo ise MVP ünvanını Vesely'den almak istiyor gibi görünüyor. Takım hücumda eski dinamiklerini hatırlamaya başladı ama savunmada hala daha kötü. Fenerbahçe Beko kulüp tarihinde ilk defa bir maçı top çalmadan tamamladı bugün, bu istatistik bile tek başına savunmaya yeteri enerjiyi koymadığını gösteriyor.

Bu arada Luigi Lamonica açık ara Euroleague'nin en kötü hakemi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap