Türk takımları yabancı takımlarla maç yaparken, spikerlerin Türk takımının taraftarlarına yalakalık yapmalarına sinir oluyorum. Sırf taraftara yaranmak için yalan söylüyorlar ya da Türk takımının yaptığı basit bir hamleyi mükemmelmiş gibi abartıyorlar.

Not: Benfica'da oynayan "Seferovic" isimli bir oyuncu var, her adı geçtiğinde aklıma "Seferoğulları" geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#MadMax

EA access ile Mad Max oynamaya başladım. Daha önce hiçbir filmini izlememiştim. Oyun ilgimi çekti bari filmleri de izleyeyim dedim. 2 günde ilk 3 filmi izledim. Bu filmlerle ilgili görüşlerimi yazmak istedim. Spoiler vermeyeceğim. Herkes okuyabilir.

1. Mad Max (1979)
Filmde hafif ütopik bir hava yaratılmış, sanki çok aşırıya kaçmak istenilmemiş gibi. Farklı bir zamanda farklı dünyada geçtiği belli edilmiş, ancak musluğu çok kısık açmışlar. Filmdeki karakterler çok ilginç. Karakterlerin oluşturulmasına zaman harcandığı belli. İyinin iyi, kötünün de kötü gözükmesi için sahnelerden kaçınılmamış. Ufak tefek psikopatça sahneler serpiştirilmiş. Filmin başındaki hikaye merak uyandırıcı ve insanı empatiye sürüklüyor. Bazı olaylarda senaryo gereği olması gereken hareketler filmin bu yönünü bozuyor. Olayın gerçekleşmemesi senaryoyu bozacağından dolayı karakterin böyle bir harekette bulunduğu çok belli. Filmin sonlarına doğru filmin başındaki merak uyandırıcı ve heyecanlandıran atmosfer gidiyor ve kendini önceden ele veren olayların yaşandığı sıkıcı, klasik senaryoya bırakıyor. Genel olarak izleyiciye keyif veren bir anlatım var. Star Wars'un başarısından sonra "biz de ortaya bir bilim kurgu koyabiliriz" şeklinde bir düşünceyle çekilmiş sanırım. Çok beklentiyle izlenilmezse tatmin edici olacağını düşünüyorum.

2. Mad Max 2 (1981)
Sanırım ilk filmdeki ütopik hava sevilmiş olacak ki 2. filmde musluğu sonuna kadar açmışlar. Film kıyamet sonrası sönemde geçen bir distopyaya dönüşmüş. Yaratılan ortam ve karakterler yine ilk filmdeki gibi başarılı. İlk filmdeki gibi yine psikopatça sahneler var, ancak bu sefer daha cömert davranılmış. Belli ki bu filmde de iyi ile kötünün hemen ayırt edilmesi istenmiş. Hollywood filmlerinin vazgeçilmezi Şabanımsı hareketler sergileyen bir karakter konulmuş bu sefer. İlk filme nazaran hikayenin merak uyandırıcılığı az, hatta yok denilebilir. Filmin sonundaki küçük bir plot twist haricinde hikaye pek ilginç denemez. 2. filmin büyük kısmı "araba savaşları" şeklinde geçiyor. Bu yüzden film daha çok aksiyona yönelmiş. İlk filmdeki kadar empati hissi oluşturmuyor (hatta hiç yok). Genel olarak 80'ler aksiyon filmi havasında. Yine beklenti yüksek tutulmazsa izlenebilir.

Not: Bazı sahnelerde kişiler veya arabalar hızlı görünsün diye çekimler hızlandırılmış. Türk bilim kurgu filmi izler gibi bir his veriyor bu bölümler. Zamanının şartlarına ayak uydursa da günümüzde izlenince çok acemice gözüküyor.

3. Mad Max Beyond Thunderdome (1985)
3. film distopya konusunda 2. filmin izinden gidiyor. Karakterler bu sefer diğerlerindeki kadar ilgi çekici değil. Ortamlar 2. filme göre daha iyi. Ancak genel olarak film sadece para kazanma isteğiyle yapılmış bir film gibi duruyor. Filmin başındaki senaryo her ne kadar ilgi çekici olsa da çok kısa bir süre içinde film ilginçliğini yitiriyor. Bitse de gitsek şeklinde bir his uyandırıyor insanda. Yönetmen ve senarist Max'i biraz Rambo kılıfına sokmuş gibi. Max ilk filmden itibaren intikam duygusundan beslenen bir karakter iken filmin başında paralı asker havasında, filmin sonunda ise koruyucu meleklik taslıyor. Max'in filmin başındaki motivasyonu ile sonundaki motivasyon tamamıyla farklı, hatta filmin sonunda motivasyonu yok denilebilir. Bu film, 3 film arasında açık ara en kötüsü. Filme çocukların dahil edilmesi de "Evde Tek Başına" izliyormuş havası veriyor. Beklenti ne kadar düşük olursa olsun pek beğenileceğini zannetmiyorum. 10 milyon $'lık bütçe resmen boşa harcanmış gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Spotify'ın şarkı önerme algoritması çok kötü.

Hesabı açtığımdan beri dinlediğim türler şu şekilde: Rock, Hard Rock, Heavy Metal, Thrash Metal, Power metal, Blues, Classic Music.

Anasayfada bana önerdiği türler: Yabancı pop, Türkçe pop, Kış havası (ne demekse artık), Seven kalpler (?), Elektro ve Rap.

Hayatımda hiç program kodlamadım ama php ile çok haşır neşir oldum. Bu kadar zor bir iş değil ya bu. Bedava sistem olsa yine tamam diyeceğim de aylık 15TL'ye yakın para alıyor bir de dalga geçer gibi göksel, dj suppa, zakkum diye şeyler öneriyor. Lütfen düzeltin şu sisteminizi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • altalena @altalena

  Bildiğim kadarıyla anasayfadaki yer alan türler dinlenilen türe göre önerilmiyor. Spotify'ın şarkı önerileri için haftalık keşif ve daily mix'lere bakmak lazım. Haftalık keşifte bana da bazen alakasız 1-2 öneride bulunuyor ama onun dışında epey güzel önerileri oluyor bana.

 • Bulut Fırat Çiçek @kurabi

  Haftalık Keşif konusunda da arkadaşlarınız çok önemli. Hiç dinlememenize rağmen eğer arkadaşların mesela Fantezi-Arabesk dinliyorlarsa keşif listenize 1-2 tane ekliyor.

 • liffrey @liffrey

  Bence gayet başarılı arkadaşların dediği gibi yanlış yere bakıyorsun

 • Equitatus @equitatus

  Girişte en üst tarafta gösterilen şarkılardan bahsediyorum. Daily Mix vs'den değil. Ben spotify'ı ilk açtığımda karşıma gelen kısım burası. Daily Mix vb daha aşağıda. Ben daha önce bu tarz şarkılar dinlememiş olmama rağmen bana bunları göstermesi mantıksız. Bölgemde dinlenilen şarkılar beni ilgilendirmiyor. Daily Mix tarzı listeler de başarılı değil. Dinlediğim türleri belirttim, bana bu türlerin haricindeki black metal, death metal, nu metal gibi şarkılar önerip duruyor.

Benchmark yaparken online oyunlarda iki ayrı kartın verdiği görüntüyü nasıl aynı anda kayıt ediyor? Tek bir sistemde 2 ayrı kart mı çalışıyor? İki kartın görüntüsü de aynı oyunun aynı bölümünden elde edilmiş. Rakiplerin yaptıkları hareketler aynı. Online olmasa aynı bölümleri aynı şekilde oynuyor diyeceğim. Witcher'da ve Pubg'de görüntüler farklı iken Overwatch ve GTA da aynı. Ram'leri test ettiği bir video var onda da görüntüler tıpatıp aynı, sanki oyunun benchmarkı çalışıyormuş gibi.

https://youtu.be/zcv6Da3Mzsg?t=253

GT 1030 vs. GTX 1050 (Test in 9 Games)

Frame Rate Comparison between GT 1030 2GB and GTX 1050 2GB. Processor: Intel Core i3-8350K 4.5GHz, Quad Core / Coffee Lake. Games list and graphics settings:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 19
 • Tansel Şahin @harrower

  Tek tek kaydedip, montajda boluyorlardir.

 • Orcun @orcun

  Bence oyun tek bir karttan kaydedilmiş, ancak bu değerleri gösterdikleri kısım 2 kartı ayrı aynı deneyip sadece o fps şey kısmını kaydetmişler, sonrada render alırken tek oyun görüntüsünü ekleyip 2 ayrı kartın değerlerini göstermişler ama saçmalık, o yüzden böyle videolara güvenemiyorum.

  • Equitatus @equitatus

   Olabilir benim de aklıma o geldi, ama fps'nin kaydedildiği yerlerdeki aksiyonlar farklı olacağı için fps drop vb farklı olur. Mantıklı değil bu şekilde yapılması. Hadi Overwatch ve GTA bu şekilde kaydetmiş, Pubg ve Witcher'da niye böyle kaydetmemiş?

  • Buğra Ergün @bugraergun

   Anladığım kadarıyla oyun zaten oynanmış, diğer kartla tekrardan render alnıyor gibi bir şey yaptıkları. Oradaki oyunları oynamadığım için bir şey diyemeyeceğim. Belki de Nvidia'nın bir özelliğidir bu benchmark amaçlı kullanımı kolaylaştırmak için.

  • Orcun @orcun

   @equitatus O yüzden demek ki envai çeşit kaynaklardan araştırıp bakmak lazım. @bugraergun Bugün birisi akışta paylaşmıştı rtx 2080 ile radeon VII karşılaştırmasını bf onda mesela single player oynamışlar ve görüntüler aynı acaba dedim 2 ayrı sisteme tek mouse takarak mı kaydettiler ? single player çünkü olabilir, ama online oyunda olmaz. Bende anlayamadım bu işi.

  • drfree @drfree

   Ben eski oynadığım maçları cs go da indiriyordum karşı taraftakiler nasıl oynamış ne hata yapıyorum diye yani münkün böyle yapılması. Overwatchdada eski maçlarınızı indirip izleyebiliyorsunuz.

  • Orcun @orcun

   @drfree Ama o zaman oyun içi fps değerini gerçekçi oluşturuyor, sonra onu sen başka kart takıp denediğinde o karta göre mi performans veriyor ? yoksa onu sana video olarak mı izletiyor ?

  • Equitatus @equitatus

   @drfree Replay o zaman video şeklinde değil de sadece kişilerin yapacağı hareketlerin önceden kodlandığı bir oyun, böylece oyun oynanırken nasıl render ediliyorsa Replay'de de öyle render edilmesi gerekiyor. Yine de oyunla replay arasında fark olabilir diye düşünüyorum.

  • Orcun @orcun

   @equitatus Çünkü fark şu, oyun oynarken senin davranışın belirliyor. Ama önceden oluşturduğun replay artık hazır birşey. Hani o açıdan da fark olabilir. Ama şöyle denenir atıyorum gtx 1060'ın var oyun oynuyorsun fps hep bildiğin türde 100 200 neyse, sonra replay izliyorsun onun fps değerine bakıyorsun ? aynı mı ? yoksa değişken mi ? ben o yüzden mesela benchmarklara da inanmıyorum çünkü bir pattern üzerinden ilerliyor. Pratikte ama öyle değil.

  • drfree @drfree

   @orcun @equitatus anlatamadım sanırım ben şöyle diyeyim. Cs goda replay yaptığınız zaman video izlemiyorsunuz oyunun 50-100 mb lık bir datası oluyor oyuncuların hareketlerini kaydedildiği oradan oynatıyorsunuz normal oyunla replay arasındaki çok fark olmuyor eğer işlemci darboğaz oluşturmuyorsa. Farklı kart taktığınzdada aradaki farkı ölçebiliyorsunuz ben gtx 560ti dan gtx 1050 ye geçince test etmiştim. Bildiğim kadarıylada aslında singleplayerde böyle kayıt alamıyorsunuz oyunlarda onun yerine bir bilgisayarda oynayıp fare ve klavye hareketlerini bir programa kaydettiriyorlar sonra oyunu açıp kaydedilen hareketleri kullanarak video çekiyorlar. Sonra videoları alıp senkronize ediyorlar.

 • sawgent @sawgent

  İşaretlediğim yerler aynı değil gibi.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  Fortnite ise oyun => 4 kişilik grup olarak giriliyor, tek bir kişi hayatta kalıyor diğerleri ölüp hayatta kalanı izliyorlar.
  Pubg ise oyun => oyun oynanıyor sonra tekrar izleniyor.

İki kart arasında bu kadar fark olduğunu bilmiyordum. RX570 GTX1050ti'dan çok daha performanslı olmasına rağmen yaklaşık 300TL daha ucuz.

https://www.youtube.com/watch?v=cvNXm9Qt9dA

GTX 1050 Ti vs. RX 570 (Test in 9 Games)

● GPU: MSI Radeon RX 570 ARMOR 4G OC ● GPU: MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC ● CPU: Intel Core i5-8600K 4.8GHz, Hexa Core / Coffee Lake ● Cooler: Corsair Hydro ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  Bu test videosunu izlemeden de tahmin edilebilir zaten bu durum.

 • TwoCenk @twocenk

  RX 570'in 2 temel dezavantajı var. Daha kaliteli bir PSU istiyor. Hali hazırda eski bir PC'yi 1050ti ile şahlandırabilirken, RX 570 alırken PSU'da alınması gerekebiliyor. İkinci büyük eksiklik oyun desteği. Genel geçer oyunlarda sıkıntı yok ama özellikle indie cephesinde, optimizasyonu kötü oyunlar Nvidia'ya yönelik çıkıyor. Onlar gerçekten can sıkıcı. En son FernBus'ta sıkıntı yaşamıştı arkadaşım. Aynı dönem kartları gtx 970 ( bende olan ) ve r9 290x ( onda olan ) arasında performans farkı uçurumdu. r9 290x 10 FPS iken 970 50 FPS oynatıyordu. İşte heves edip oynayamazsanız sıkıntılı bir durum yaratıyor. Tabi yeni PC alacakların 570'i değerlendirmesinde fayda var, fazladan alınca 8gb Ram - 250GB SSD çok daha kritik önem taşıyor, o bütçelerde.

  • Equitatus @equitatus

   Bahsettiğin firmaya yönelik oyun mevzusu sürekli olacak maalesef. Belki de kartları alırken en çok hangi oyunu oynayacağına da dikkat etmek gerekli. Nvidia tarafıysa onu almak daha mantıklı. Ancak 1050ti ile 570 arasında bunun sorun olacağını zannetmiyorum. Nvidia oyunu olarak bilinen oyunlarda dahi 570 önde. 290x ile 970 aynı segment kartı değil diye biliyorum, yanlışım varsa düzelt. 970 Nvidia'nın en üst düzey 2. kartı. 290x ise orta segment. İkisi arasında böyle bir fark olması normal. Bahsettiğin olay 1060 ile Rx580 arasında olabilir. Nvidia oyunlarında 1060 önde iken diğerlerinde 580 önde. Ancak bu kartlar da oyunlarda 30 fps altına düşmedikleri için yine sorun teşkil etmez.

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  Çoğu kişi bilmiyor zaten buda çok can sıkıcı tüketici ne zaman akıllanıcak anlamış değilim doğrusu bende 570li pc topladım ufacık bi araştırmayla zaten 1050ti den iyi olduğu anlaşılıyor ama yeni pc toplucak çoğu kişi hala 1050ti ile hangi işlemciyi alıyım gibi sorular soruyolar o kadar para verip araştırmamak bana çok ilginç geliyor :S

Bakan Soylu demiş ki;
"Eskiden bize okullarda hep şöyle öğretildi; ilk önce sağa bakacağız, sonra sola bakacağız, tekrar sağa bakacağız. Bunu anlamı şuydu: Trafikte sorumluluk yayaya ait. Yol boşsa çıkacaksın, arabayı kollayacaksın bir şey olursa kusur da dikkatsizlik ve tedbirsizlikten sana ait olacak. Oysa yeni kanunda 74. madde yaptığımız değişiklik çok net: Artık kavşaklarda, trafik lambası olmayan yaya geçidinde, ayrıca trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini gördüğü zaman ve yayayı da gördüğü zaman yavaşlayacaklar."

Önce sağ, sonra sol, sonra tekrar sağa bakılması gerekiyormuş. Birleşmiş krallıkta yaşıyor sanırım kendisi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

#logitech #g300s #garanti
23 gün önce Logitech G300S fare ile ilgili yaşadığım sıkın için Logitech ile iletişime geçmiştim. Aşağıdaki linkten ilk mesaja ulaşabilirsiniz. Logitech'e derdimi anlattıktan sonra önce "içine basınçlı hava tut, yazılımı sil yeniden yükle" falan gibi tavsiyeler verdiler. Sorunun bunlarla alakalı olmadığını anlayınca "aldığınız yere başvurun, biz destek verdiğimiz zaman daha uzun sürer" dediler. Hepsiburada'dan almıştım, mesaj attım ama cevap gelmedi. aradan 1 hafta geçince Logitech'e durumu bildirdim. "Sizin durumunuzu başka bir birime aktaracağız" dediler, aradan 4-5 gün geçince "yeni ürün göndereceğiz" şeklinde mail geldi. 3 gün önce Hollanda'dan yola çıkan fare dün elime ulaştı. Biraz uzun süren bir süreç olmasına rağmen mağduriyet yaşatılmaması Logitech'ten memnun kalmamı sağladı.
https://teknoseyir.com/durum/1017930

19.07.2017'de almış olduğum Logitech G300s farenin sol tık tuşu basılı...

19.07.2017'de almış olduğum Logitech G300s farenin sol tık tuşu basılı tutarken 1-2 saniye içerisinde kendiliğinden bırakmaya, bir yere tıkladığımda ise
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adresimden kargo alımı yaptırmak için 28.01.2019 Pazartesi günü MNG kargoyu aradım. 16:00-18:00 arası alınacağını söylediler. Aradan 2 gün geçti kimse gelmedi. Ayın 30'unda tekrar aradım şikayet oluşturdum. Yine 16:00-18:00 arasında geleceklerini bildirdiler, ama yine gelen olmadı. 31'in kendim şubeye gittim, Türk Telekom'a göndereceğim bir belge vardı. Türk Telekom MNG kargoda anlaşmalarının olduğunu, müşteri numarası ile gönderilebileceğini söyledi. Numarayı verdim ama adamlar "Türk Telekom bizim müşterimiz değil, adres vermeniz gerekiyor" dediler. Adres de evde olduğu için yine kargoyu veremedim. TT müşteri hizmetleri de nedense kimseye bağlamadığı için adresi de soramadım. Bugün yine aradım MNG müşteri hizmetlerini, yine şikayetinizi ileteceğiz bugün kesin gelirler dendi. Bakalım ne olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#linustechtips #youtuber #teknolojiyayıncıları
Uzun süredir Youtube'da Linus Tech Tips'i takip ediyordum. İlk takip etmeye başladığımda küçücük bir ofiste çekiyordu videolarını. Şu anda bu işi yapanlar arasında en büyüklerden. Geçen kanalına girip de tüm videolarında saçma sapan surat ifadeli thumbnail'ları görünce çıktım abonelikten. Uzun süredir sinirimi bozuyordu zaten bu thumbnail'ler, bardak taştı artık. Neden bu youtuber'lar doğru düzgün, incelenen nesneyi öne çıkartan kapak resimleri yerine salak surat ifadeleri koyuyor anlamıyorum. Kendileri kanallarına girip baktıklarında ne düşünüyorlar acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9