Geçen gün geliştirdiğim oyunun Steam sayfasını hazırladığımı yazmıştım. Bugün sayfa onaylandı. Çıkış tarihi şu anda belli değil, 2020 sonunda tam sürüm (erken erişimde çıkarmayı planlamıyorum ama belki 1-2 ay olabilir) olarak yayınlamayı planlıyorum. Her türlü eleştiri ve öneriye açığım, şimdiden teşekkürler. Beğenirseniz istek listenize ekleyebilirsiniz.

https://store.steampowered.com/app/1344660/Substantia_Cana/?beta=0

Substantia Cana on Steam

Substantia Cana is an indie, puzzle-platform game with rich story. The game takes place in a stylized, abstract environment.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
 • Forosulion @foro

  Karakterimiz bu ikisinin çocuğu heralde 😀 Wishlist'ledim atmosferi ilgimi çekti oyunun.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  Oyun atmosferi güzel iyi çalışmalar demo yapıp buraya atın deneriz

 • Bulut Seyyahı @bulutseyyahi

  İstek listesine ekledim, şimdiden başarılar dilerim. Bu arada önerilen sistem kısmında yazım hatası var gerekli alan 20 MB olarak görünüyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Ellerinize sağlık, müziği de bayağı iyi olmuş. Şimdi, bu tutar ise şirketleşmeniz mi lazım, yoksa çoktan kurdunuz mu?

  • Equitatus @equitatus

   Şirketleşmek gerekmiyor. Steam'de geliştirici hesabı açabilmeniz için zaten vergi işlemlerini halletmeniz gerekiyor. Bu işlemleri halledince Steam sattığınız oyundan hem Amerika'ya hem de Türkiye'ye vergiyi veriyor ve kendi komisyonunu da aldıktan sonra kalan tutarı hesabınıza yatırıyor. Satılan her oyundan %40 gibi bir tutar kazanıyorsunuz vergiler ve komisyon çıkınca. Bazı şirketlere özel vergi indirimleri ya da muafiyetleri oluyor, onlar sayesinde kazanç arttırılabiliyor, ancak şu anda öyle bir düşüncem yok, sadece önümü görmek istiyorum.

  • lterlemez @lterlemez

   @equitatus; O zaman, göreceli olarak, YT'nin sisteminden daha kolay bir yapıda...

  • reducto @protego

   @equitatus Yani Steam mi senin adına vergiyi vermiş oluyor? Sonuçta senin kazancın var, bunun vergisini vermen gerek, bu şekilde halloluyor mu iş?

  • Pablo Vader @definitive

   @protego Steam kendi kazancının vergisini ve müşteriden tahsil ettiği KDV tutarını öder, arkadaş hesabına yatan paranın gelir vergisini ayrıca beyan edip ödeyecek.

  • Equitatus @equitatus

   @lterlemez O nasıl bir sistem onu bilmiyorum, Steam geliştiriciler için işleri kolaylaştırmak için bazı anlaşmalar yapmış. Vergilerin hepsini kendisi ödüyor. Stopaj ve KDV gibi vergilere siz hiç karışmıyorsunuz. Steam onları sizin satış fiyatınız üzerinden kesip size kalanı ödüyor. @protego Steam benim adıma vermiyor aslında, sonuçta satış platformunun sahibi Steam olduğu için satıştan doğan vergileri o ödüyor. @definitive in de dediği gibi benim hesabıma yatacak olan gelirin vergi yükümlülüğü yine bende. Bu yükümlülük için de bazı prosedürler var. Eğer yıllık gelir asgari ücretin brüt tutarını geçmiyorsa vergi muafiyeti alabiliyorsunuz. İşler ilerlerse ama şirket kurmak daha kazançlı oluyor, çünkü ABD'ye verdiğiniz stopaj tutarı düşüyor. Bunlar karşılıklı anlaşmalara bağlı. ABD'nin bir vergi formu var, eğer şirketiniz varsa bu formu doldurarak karşılıklı anlaşma gereğince şahısa göre % bazında daha az vergi ödeme fırsatı kazanıyorsunuz. Ancak bunun için de şirket kurmanız ve bir sürü harcama yapmanız gerekiyor.

Geliştirmekte olduğum oyunun Steam Mağaza sayfasını hazırladım ve inceleme için gönderdim. Bir aksilik çıkmazsa 2-3 iş günü içerisinde incelenmesi tamamlanacak ve yayına alınacak. Yayınlanma tarihi henüz belli değil, daha gelişmesi gereken çok yer var. Ancak şimdiden Steam mağazasını açmak istedim. Şimdilik teaser ve birkaç gameplay görüntüsü var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

8 yıl hiç tatil yapmadan çalıştım. Bu sene 1 hafta tatil yapayım dedim ayağım kırıldı...

Not: Bir tanıdığın devremülkü boşmuş oraya geldik. Alanım dolayısıyla covid'e karşı çok tedbirliyim, Burası oldukça sakin sabah kimse yokken deniz ve havuza girebildim. Onun haricinde de dairede yemek yiyip içiyoruz. Pandemide ne tatili falan demenize gerek yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Zafer Bayramı etkinlikleri yasaklanırken, Okçular Vakfı’nın Malazgirt...

İçişleri Bakanlığı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını pandemiyi gerekçe göstererek kısıtlarken, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pandeminin başından bir projemde kullandığım 3M marka FFP3 maskeleri kullanıyorum. Maskeleri kullandıktan sonra buzdolabı poşetine koyup üzerine tarih yazıp en az 6-7 gün bekletiyorum. Elimde yaklaşık 40 adet maske vardı, ancak çevreye de verdiğim için bana 6-7 adet kalmıştı. Bu maskeler de sürekli kullanıldıkları için artık yıprandılar. Benim gibi kalabalık mekanlarda cerrahi maskenin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız linkteki ürünü öneririm. Linkteki ürün FFP2 bir maske. Bu da demek oluyor ki 0.3 mikron boyutundaki partikülleri %94 oranında filtreleyebiliyor ve virüs ve bakterilere karşı koruyuculuğu yüksek. FFP3 maskeler çok pahalı ve FFP2 yeterli olduğu için bu ürünü tercih ettim. Tanesi 10₺ civarına geliyor. Her bir ürünü en az 3-4 defa kullanabileceğinizi düşününce verilen para çok değil.

https://www.hepsiburada.com/3m-n95-9152e-ffp2-vflex-solunum-maskesi-15-li-p-HBV00000VZ6J5?magaza=Akor%20Global%20Tedarik

3M N95 9152E Ffp2 Vflex Solunum Maskesi 15'li Fiyatı

3M N95 9152E Ffp2 Vflex Solunum Maskesi 15'li en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11
 • Mr.Tekin @tekin224

  Poşetin içinde dezenfekte pek mantıklı gelmedi.

  • Equitatus @equitatus

   Virüs en uzun süre plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde bütünlüğünü koruyabiliyor. Bu yüzeylerde 72 saate kadar titrinde yüksek bir düşüş olsa da virüs bulunabiliyor. Diğer yüzeylerde 24 saatten fazla bütünlüğünü koruyamıyor. Balkonunuz varsa en az 72 saat balkona asıp bekletebilirsiniz. Eğer kese kağıdı kullanırsanız daha iyi olur, ama benim evim 1+1 ve balkonum yok. Evin içerisinde kese kağıdında tutmam imkansız. Benim gibi balkonunuz yoksa da 144 saat poşette bekletebilirsiniz. Her ne kadar beklerse beklesin maskeyi takarken dış kısmını yüzünüze değdirmeden, dışını ellediyseniz ağzınıza veya yüzünüze götürmeden takıp ardından ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz.

   https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmc2004973
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7218384/

 • kortex @kortex

  Uv ışık da tutsan daha da güzel olur 👍

  • Equitatus @equitatus

   Evet en az 5-6 gün bekletmenin üzerine UV ışık kullanımı gayet iyi olurdu ama UV ışık veya hidrojen peroksit gibi dezenfektan kullanma gibi bir imkanım yok şu anda. Diğer dezenfektanların da maskenin filtrasyon kabiliyetini bozmayacağının garantisi yok.

 • Akif Sever @pauselife

  Poşet yerine ısı işlemi uygulanmalı bence.

  • Equitatus @equitatus

   Isı maskenin yapısını bozup filtrasyon yeteneğini düşürebilir. 6-7 gün yani 144 saat virüsün yüeylerde kalabilme yeteneği göz önüne alındığında (maksimum 72 saat) fazlasıyla güvenli bir bölgede kalıyor. Tabi ki %100 güvenli olduğu söylenemez ama şartların elverdiği ölçüde güvenliği sağlıyor. Nerede yapıldığı belli olmayan, bir ipi uzun diğeri kısa, teli kenarda kalmış 1 liralık maskelerden çok 144 saat beklettiğim FFP2 maskeye güvenirim.

 • eamedic @eamedic

  Ben corona hastasına işlem yaparken ffp2 ya da 3 kullanıyorum, eğer hastalara yaklaşmayacaksam sadece corona servisine girip çıkacaksam cerrahi takıyorum, eğer entübe edeceksem ve çok fazla sekresyon yayıyorsa 3m 6900 tam yüz maskesi kullanıyorum, onun dışında sokakta disposable üç katlı cerrahi diye geçen lastikli maskelerden kullanıyorum işim bitince atıyorum, yaptığım tüm seçimler cdc, who gibi kurumların önerisi doğrultusunda. Maskeyi direk lastiğinden tutup dış yüzünü ellemeden atıyorum, bence sokakta ffp gereksiz, hastaneye gelecekseniz tercih edebilirsiniz belki ama onu da atmak koşuluyla yani ffp2 takıp poşetlemek, tek kullanımlık cerrahiden daha riskli.

  • Equitatus @equitatus

   Ben de sokakta FFP2 kullanmıyorum zaten. Kalabalık ortamlara gireceğim zaman kullanıyorum. Servise gittiğimde kullandığım FFP3'ü zaten direkt atıyorum. "Benim gibi kalabalık mekanlarda cerrahi maskenin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız" diye yazmıştım yazıda gözden kaçırmışsınız sanırım. En az 6 gün bekletilmeli dediğim bölüm de CDC'nin açıklamalarına dayanıyor.

   https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/ppe-strategy/decontamination-reuse-respirators.html

  • eamedic @eamedic

   @equitatus evet böyle bir yayın yapıldı buna karşın maske reuse un oluşturduğu riskleri anlatan yayınlar çıktı, bence cdc nin bu yayını çok talihsiz ifadeler içeriyor. Adamlar direk imkansızsanız diyorlar afetlere vs gönderme yapıyorlar. Benim görüşüm uzun vadeli bir süreç olacağı için tekrar kullanmanın yapılmaması hayatın %99 unda tek kullanımlık maskelerin kullanılması. Sizin ifadenizi anladım ben, ama yanlış olduğunu düşünüyorum, sebebi ise kalabalık ortamda ffp2 kullanmak sizi daha iyi korur ama onu tekrar kullanmak riski arttırır, çünkü bu uzun süre sürdürülebilir değil. Terliyorsunuz, her seferinde maskeden soyunmayı olması gerektiği gibi yapamayabilirsiniz, sakladığınız ortam iyi olmayabilir ve oradan bulaş olabilir. Keşke imkan olsa ffp 2 leri sokakta tek kullanımlık kullanabilsek, ama kost efektif değil. Mesela dirsek maskecileri var🤣 adam ağzından çıkarıyo dirseğe takıyo bir daha ağzına takıyo, bu adam hiç maske takmasa daha az bulaştırır. Şu moda maskeler var takım maskeleri fln yani rezillik bence.

#bisiklet #TSBisikletKulübü

Abimin birkaç yıldır kullanmadığı, atıl duran Kron XC 500 Hydro Racer model bisikletine el koydum. Selesi çok dar ve ağrı yapıyor. Geniş bir sele almak istiyorum ama çok uzun zamandır bu işlerden uzaktım ve hiçbir marka-model bilmiyorum. Hangi markayı tercih etmek lazım? 150₺'ye kadar bir ürün önerebilir misiniz? Bir de şu anki sele aşağıdaki resimde olduğu şekilde bir bağlantıya sahip. Her seleyi bu şekilde takabiliyor muyuz? Bu bağlantının adı nedir?

https://productimages.hepsiburada.net/s/36/550/10499670442034.jpg/format:webp

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

@kurtcuk Futbolla alakalı gönderi neden silindi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün "ben devletim, dayanak yok" diyerek gözaltına alan polis, geçen gün tecavüze uğrayan kıza "gecenin o saatinde orada ne işin vardı?" diyerek tecavüzü meşrulaştıran polis, geçen hafta bir kıza tecavüz edip felç geçirmesine neden olan çavuş. Yetmez ama evet.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen gün Neowise'ı gizlemeye gitmiştim, çıplak gözle biraz zor da olsa seçiliyordu. Bugün tekrar gittim ve bu sefer fotoğrafını da çekmek istedim. LG G6 ile uzun pozlama ve 400 ISO ile aşağıdaki fotoğrafı çekebildim. Tripodum olmadığı için telefonu arabanın ön camına koyarak çekmek zorunda kaldım, o yüzden dikey ve istediğim açıyı da tam ayarlayamadım. Yine de görüntüleyebilmek güzeldi. Görüntüde Ursae Majoris net bir biçimde görünürken, UMa'nın hemen altında da Neowise (en altta yukarıdan aşağıya kuyruğu bulunmakta) görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap