Teknik Analiz: Red Bull, Kanada güncellemeleriyle farkı kapattı

2017'ye sıkıntılı bir başlangıç yapan Red Bull, getirdiği güncellemelerle ilerlemeyi sürdürüyor. Kanada'da yapılan değişiklikler takımı bir adım daha ileriye taşıdı.

#İspanyaGP'sinde getirdiği güncelleme ile durumunu iyileştiren #RedBull, sezon ortasında #Ferrari ve #Mercedes arasındaki savaşın arasına girmeyi yavaştan başarmaya başladı.

Sezonun ilk orta düzeyli downforce isteyen pisti olan Kanada için ekibin ciddi bir güncelleme paketi hazırladığını gördük. Avusturyalı takım, bu sayede sezonun geriye kalan 3'te 2'lik kısmında daha güçlü sonuçlar almayı hedefliyor.

Red Bull Racing RB13, ön kanat detay

Red Bull Racing RB13, ön kanat detay

Fotoğraf: Giorgio Piola

İlk olarak Daniel Ricciardo'nun test ettiği güncellemede ön kanat dâhil birçok değişiklik var.

Kanat kenar plakasının ön ucuna, beyaz okla gösterilen dikey bir yarık eklenmiş. Bu sayede kanadın dış yüzeyindeki basınç dağılımı değiştirilmiş.

Taban plakasının dış kısmının (mavi ok) elden geçirilmiş olması ve eklenen bu yarık, plakanın yeni profilinde üretilen girdabın şeklini ve konumunu değiştirmek için birlikte çalışıyor.

Ana kademenin üzerinde yer alan geriye bakan borda kaplamasında (kırmızı ok) da ufak farklar göze çarpıyor.

Tüm bu değişikliklere bir bütün olarak baktığımız zaman, güncelleme ile hava akımının ön lastiğin çevresinden ve ön yüzünden akış şeklinin değiştirilmeye çalıştığını görüyoruz.

Borda kaplamasının profilindeki değişiklik, ön lastiğin oluşturduğu girdabın şeklini değiştirmenin yanı sıra geriye doğru giden yüzeylere hava akımının iletilmesini de sağlamayı amaçlıyor.

Bargeboard'lar

Red Bull Racing RB13, yan bölüm detay

Red Bull Racing RB13, yan bölüm detay

Fotoğraf: Sutton Motorsport Images / sutton-images.com

İspanya GP'sinde getirilen bargeboard güncellemelerinin optimizasyon çalışmaları Monaco'da da sürdü. Monte Carlo'da ana dikey elemanın boyu arttırılırken ikincil dikey elemanın arka ucunda şekil değişimine gidilmişti.

Takım aynı düzeni Kanada'da da kullanmayı tercih etmiş. Belli ki ekip buradaki değişimlerden memnun ve bölgedeki diğer alanlarda gelişim arıyor.

Sidepod saptırıcıları

Red Bull Racing RB13, detay

Red Bull Racing RB13, detay

Fotoğraf: Giorgio Piola

 

İspanya GP'sinde elden geçirilen ve #KanadaGP'si için daha derinlemesine güncellenen bir diğer bölüm eleman grubu ise sidepod'ların yanı sıra uzanan aerodinamik ek parçalar oldu.

Daha önce bir yay çizerek sidepod üzerindeki bir panelle üçgen oluşturan saptırıcılar (mavi ok), Gilles Villeneuve pisti için daha önce kullanılan daha sade düzene geri dönmüş.

Bu düzene geri dönüş ile sidepod üzerine üç girdap oluşturucu (kırmızı ok) ekleyen ekip, bu üçlünün yanına yatay bir kokpit kanatçığı (beyaz ok) eklemiş. Bu kanatçığın benzeri bir süredir McLaren MCL32'de kullanılıyor.

İki ekibin aerodinamik anlamda birbirlerine çok yakın yollar izlediği 2017 sezonunda bu durum pek de şaşırtıcı değil.

Taban

Red Bull Racing RB13

Red Bull Racing #RB13

Fotoğraf: Sutton Motorsport Images / sutton-images.com

Tabanın kenarında artık Toro Rosso, Haas ve McLaren'ın sezon içinde kullandığı uzunlamasına yarıklar kullanılmaya başlanmış. Daha önce burada saplama tarzı büyük kesiklere yer veriliyordu.

Red Bull, bu değişiklikle aracın çok kilit bölümlerinde hava akımının davranışını kontrol altına almayı hedefliyor.

Red Bull Racing RB13

Red Bull Racing RB13

Fotoğraf: Giorgio Piola

Tabanın arka lastiklerin hemen önünde kalan kısmında ise tekerlek püskürtmesinin önüne geçmek için kullanılan yarıklarda da ufak değişiklikler görüyoruz.

Alt kısma daha fazla hava almak için yükseltilen yarıklardan en arkada olanı genişletilerek buraya gelen hava akımının lastiğin yüzeyiyle etkileşimi değiştirilmeye çalışılmış.

Kaynak

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör