Rainbow Six Siege Silah Eklentileri ve Teçhizat Rehberi

Bu yazıda Rainbow Six Siege'in silah eklentilerinin ve teçhizatlarının ne işe yaradığından kısaca bahsedeceğim. Bunlar sadece öneridir. Umarım faydalı olur.

Dürbünler

Sekmeye veya dürbün açılmasına çok etkileri yoktur. Yakın çatışmalarda reflex, uzak çatışmalarda acog dürbün önerilir. Yakın çatışmalarda reflex dürbünün önerilmesinin sebebi holographic ve red dot dürbünlerin aim alırken ekranda çok fazla alan kapladığından düşmanı görememe ihtimali yaratmaktadır. Reflex dürbün ekranda en az yer kaplayan dürbündür.

Haritaya ve operatörle nasıl oynayacağınıza göre uygun dürbünü siz seçmelisiniz.

 

Muzzle Brake

Tek tek atan (tabanca,sniper riffle) veya atış hızı 700 rpm ve altında olan silahlara muzzle brake takıyoruz. Muzzle brake attığınız ilk mermilerin sekmesini azaltıyor. Spraylerde haliyle ilk ve orta mermiler daha toparlanırken spraylerin sonunda etkisi kayboluyor.

Compensator

Compansator spraylerinizdeki (özellikle sonlara doğru) yanal tepmeyi azaltır ve mermileri bir araya toplar. İlk mermilere Flash hider ve muzzle break kadar etkisi yoktur. Spraylerinizde ilk/orta mermileri kontrol edebiliyor ancak sonlara doğru olan tepmeden memnun değilseniz bu eklentiyi takabilirsiniz.

Flaş Hider

Flash hider hem biraz silahın tepmesini azaltır hemde beyaz mermi izlerini gizler. Bu parçayı gizlice uzaktan ateş ettiğimiz , mermi izlerini gizlemek istediğimiz , silah sekmesini zaten kontrol edebildiğimiz silahlara takıyoruz. Spray sonlarında muzzle break'ten daha etkili ama compensator kadarda etkileyemiyor. Ama ilk mermilerde de compansatorden çok daha etkili. Tam ara çözüm gibi bir şey. Çok sekmeyen silahlara takıp geçin.

Supressor

Susturucu, adı üstünde. Sİlah ateş sesini ve izini bastırıyor. Hiç duyulmaz yapmaz. Çok az bir tiz ses gelir. Sekmeye hiç bir katkısı yok. Ayrıca silah hasarını düşürür. Caveira ve vigil gibi sessizce arkalama yapan operatörlerde kullanılmalı.

 

Extended Barrel

Sİlah özelliklerinde gözüken silah hasarı 1 metredeki hasardır. Mesafe uzadıkça hasar düşer. Özellikle bazı silahlarda çok fazla düşer. Bu tarz silahlara bu eklentiyi, uzağa ateş etmeyi düşünüyorsak takacağız. Genellikle bu silahlar smg'lerdir. Smg'ciler yakın mesafe için tasarlanmışlardır. Harita büyükse ve "ben uzak mesafe oynayacağım ama operatörün silahı buna uygun değil" diyorsanız ve o silah destekliyorsa uzatılmış namlu takmalısınız. (Örnek: Caveria'nın smg'si, sas operatörlerin 2. smg'si)

 

Vertical Grip

Dikey tutamaç silah sekmesini azaltır. Çok seken silahlara mutlaka takıyoruz.

Angled Grip

Açılı tutamaç, sağ tuşla aim aldığınızda dürbüne çok yavaş geçen silahlarda veya rush yaptığınız, hızlı oynadığınız, dürbünü hızlı açmak zorunda kaldığınız operatörlerde kullanmanız gereken bir araç. Sekmeye etkisi yoktur.

Laser

 

Lazer, sağ tuşla aim almadan yani hipfire konumunda ateş ettiğiniz mermilerin saçılmasını önler. Bunu tüm tabancalara (özellikle kalkanlı operatörlerin tabancalarına) ve ash gibi hızlı oynadığınız operatörlerin silahlarına takmalısınız. Çünkü karşısınıza aniden bir düşman çıktığında, siz ani bir refleks ile sağ tuşa basıp, aim alıp ateş edersiniz.Bu tarz bir durumda siz farkında olmadan ilk bir kaç mermi daha dürbüne geçemeden ateşlendiği için, bu mermiler hip fire konumunda ateşlenir ve hedefi bulması zorlaşır. Lazer, bu hip fire konumunda sıkılan ilk bir kaç merminin düzgün gitmesini sağlar. Lazer ayrıca crosshair'inizi küçültür ve hip fire konumunda daha kolay aim almanızı ve ateş etmenizi sağlar.

Lazeri anchor yani sabit durarak oynadığınız operatörlerde kullanmayın. Lazer duvarda gözüktüğü için sizin yerinizi belli eder ve haliyle dezavantaj yaratır. Eğer lazer takmışken düşmanın gelebileceği bir yere cross koyup beklemek zorunda kalıyorsanız. Aiminizi düşmanın lazeri göremeyeceği kadar (1 tık) kenara koyun. (Örneğin kapının size yakın çıtasına) Düşman geldiğinde aiminizi bir tık kaydırıp vurursunuz. Bu sayede düşman lazerinizin duvarda/kapıda bıraktığı izi göremez ve sizi farkedemez.

Smoke ve Flash Bomb

Bildiğimiz duman ve flaşh bombası. Taktiksel bombalar, bir bölgeye rush yaparken ve bomba kurulurken çok önemli hale geliyorlar. Bazı operatörlerde 2 bazılarında 3 adet bulunur. Warden operatörü özelliği ile ikisinden de etkilenmiyor. Glaz operatörü sisin içerisinden özel dürbünü ile görebiliyor. (Dürbünü şarj olduğunda) Jager 1 ads'i, 2 smoke veya 2 flaş tutabilir. Wamai'nin özel teçhizatı'da smoke ve flaş bombalarını kendine çekip patlabilir.

Frag granede

Bildiğimiz el bombası. Birincil amacı düşman öldürmek. Elinizde bekletmeden atarsanız gecikmeli şekilde patlar. Eğer elinizde bekletip atarsanız düşmanın kaçmaya vakti olmayacak şekilde atabilirsiniz. Elinizde patlamaması için zamanlamayı çok doğru tutturmalısınız. Patlamasına ne kadar kaldığını crosshair'in yanıp sönmesinin sıklaşmasından anlayabilirsiniz. Biraz pratik yapmak gerekir. Ayrıca telleri, kalkanları, defans teçhizatlarını ve castle duvarlarını kırmak için kullanılabilir. Elinizde tutup doğru zamanda atarsanız duvarlarda ve tavan/tabanda delik açmak içinde kullanabilirsiniz. Jager ads'inin bir tanesi 2 el bombası tutabilir. Wamai'nin özel teçhizatı'da el bombasını kendine çekip patlabilir.

C4

C4 uzaktan tetiklenebilen yapışkan bomba. Belli bir mesafeye atılabilir. Atıldığı yere yapışır. İstediğiniz zaman g tuşuna bir daha basıp patlatabilirsiniz. Menzilindeki herkesi öldürecektir. Menzilinin yakınındakileri de ağır yaralayacaktır. Özellikle kalkanlı operatörlere karşı büyük bir kozdur. Kameralı operatörler ile önceden düşmanların geliş yollarına (Örneğin girecekleri bir kapının alt katından tabanına) koyulup , düşman geldiği kameradan görüldüğü anda patlatılabilinir. Defansın en önemli teçhizatıdır. Tavsiye edilmese de duvarlarda rotasyon açmak için kullanılabilinir.

Impact Granede

Impact granede , değdiği yerde patlayan , duvarlarda rotasyon açmaya/hatchleri açmaya yarayan ve yarı can götüren bir patlayıcıdır.

Claymore

Claymore arkalamaları engellemek için koyulan lazerli mayın. Kapı ağızlarına, merdiven başlarına koyup, düşmanın sizi sessizce arkalamasının önüne geçebilirsiniz. Rook armoru yoksa direk öldürür.

Breach Charge

Breach Charge "soft" yani kırılabilen ve rainforce yapılmamış duvarları patlatmanıza yarayan araç.

Barbed Wire

Dikenli tel, üzerinden geçen düşmanları yavaşlatan ve ses çıkarmalarını sağlayan araç.

 

Deployable Shield

İçinde karşı tarafı gözleyebileceğiniz ufak pencereler bulunan kurşun geçirmez kalkan.Bandit ve kaid teçhizatları ile elektiriklenebilir. El bombası ve füzelerle elektirik yoksa patlatılabilinir.

 

Bulletproof Camera

Kurşun geçirmez termal kamera. Karşıdan kurşun geçirmeyen, ya dipçik ile yada yan tarafından ateş ederek kırabileceğiniz termal kamera. Alibi ve iana hologramlarını gerçek olmadığı için termal olarak göremez.

 

@equitatus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör