Almayanlar alsın derim yarın son. Deneme sürümü prime abonelikle de alınır bunlar.

https://gaming.amazon.com/loot/masseffectlegendary

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

İyi midir? Kardeşime hem ev hediyesi hem de doğum günü hediyesi olarak almayı düşünüyorum. Ama pek anladığım bir şey değil. Kullanan varsa görüşlerini almak isterim.

https://www.trendyol.com/karaca/hatir-plus-mod-5-in-1-cay-ve-kahve-makinesi-kirmizi-p-110763187?boutiqueId=61&merchantId=515129

Karaca Hatır Plus Mod 5 In 1 Çay Ve Kahve Makinesi Kırmızı Fiyatı,...

Karaca Hatır Plus Mod 5 In 1 Çay Ve Kahve Makinesi Kırmızı yorumlarını inceleyin, Trendyol'a özel indirimli fiyata satın alın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19

#Python #TeknoYardım

Python için önerdiğiniz udemy, youtube playlisti ya da herhangi bir kaynak var mı? Başlangıç için Türkçe arıyorum ama İngilizce olan kaynaklara da hayır demem.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Ya bu CV hazırlamak ne kadar riskli bir iş 😀 2 gündür şablon bakıyorum ama bir tane dahi güzel istediğim tarz bulamadım. Hepsi çok karışık göz yorucu şeyler 😀 Sizin "bu olmalı işte heh" dediğiniz cv örneği varsa göz atmak isterim 😀
edit: Arkadaşlar ücretsiz cv hazırlamak değil benim derdim 😀 Güzel bir şablon bulmak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21

Yorum olarak atacaktım ama uzun olduğu için durum atmak istedim. İngilizce öğrenimiyle ilgili ufak bir iki öneri verdim.

Dil öğreniminde önce kendinize inanmanız lazım. "Ben bu işi yapacağım, ne olursa olsun." diyerek başlamanız lazım. İnanın, böyle başlanan işlerde hem motivasyon hem de başarı olasılığı daha yüksek oluyor.

Daha sonra da her yerde bahsedildiği gibi dile maruz kalmak lazım. Bunun için dilin konuşulduğu ülkeye gitmeye gerek yok. Elimizde internet gibi muhteşem bir araç var. Tonla kaynağa saniyeler içinde erişebiliyoruz. Bu yüzden bilgiye kendimiz ulaşmalıyız. Peki dile maruz kalmak nasıl oluyor? Çoğunlukla dört ana beceriden (dinleme, konuşma, yazma ve okuma) biri olan "dinleme" odaklı çalışmalar yaparak.

Bu dinleme çalışmalarını yapmak için herhangi bir hocaya, hatta dinleme odaklı üretilmiş materyale bile gerek yok. Günlük hayattan alınmış, dil kurallarının dışına çıkmayan materyaller olması yeterli. Mesela en çok verilen örneklerden birisi dizi izlemek. Dizi izlemek, hem motivasyonu yükselten, hem de günlük hayatın içinden konuşmalar içerdiği için direkt olarak günlük dile odaklanan bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığımız işe "çalışma" olarak bakmadığımız için de beyin bilgileri çok daha kolay alıp işliyor, ön yargı oluşturmuyor. Çünkü Türkiye'deki GTM odaklı (Grammar Translation Method) eğitim sisteminden dolayı bizde "Ben İngilizce öğrenemem, zaten bende yetenek yok." algısı var. Yapılan çalışmanın "çalışma" olarak düşünülmemesi de bu algıyı yıkıyor ve hiçbir şey bilmeyen kişi bile dizilerden bir şeyler elde edebiliyor.

Bir diğer yöntemse araştırmacı bir bakış açısıyla olaya yaklaşmak. Öğrenmeye açık olmalı, gördüğünüz bir kelimeyi Google'da İngilizce bir şekilde araştırmalısınız. Peki nasıl göreceğiz bu "gördüğümüz" şeyleri, bu içerik nerden gelecek? Aslında bu çok göreceli bir soru çünkü eğer sistemli bir öğrenme ortamı yoksa, ortada belli bir materyal de yoktur. Bu bir gazete makalesi de olabilir, bir şarkı sözü de. Size kalmış. Araştırmacı olun, Google arama dilini (sadece arayüz değil) İngilizce yapın. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.

Tabi bu demek değildir ki ben materyal önerisi vermeyeceğim 😀 Öncelikle burda ele almamız gereken konu materyalden çok materyalin türü. İki tür materyal var, biri "Authentic Material" diğeri ise "Artificial Material". Artificial Material'lar adından da anlaşılabileceği gibi, İngilizce sınıflarında kullanılması için "yapay" bir şekilde oluşturulmuş materyallerdir. "Oh, Mr Smith!" deyince ne olduğu anlaşılıyor zaten. Authentic materyal ise yapay olmayan, sınıfta dil öğrenimi için hazırlanmamış materyaller. Yani günlük hayattan tüketebileceğiniz her şey.

Günlük hayatta her şeyi tüketebiliriz ama tükettiğimiz materyal kaliteli olmalı. Yani gramerinde bir sıkıntı olmamalı veya argo (slang) terim çok fazla içermemeli. Dizilerde argo terim mevcuttur ancak günlük hayatta kullanılan terimler oldukları için onları öğrenmekte fayda var.

Somut materyal olarak ,

https://aeon.co/
https://www.mentalfloss.com/
https://www.discovery.com/

sitelerinden okuma çalışması yapabilirsiniz. Burdan direkt translate yapmak yerine bilemediğiniz kelimeyi Google görsellerde aramaya çalışın. Zaten somut bir nesneyse direkt olarak karşınıza çıkacak ve Türkçesini zaten bildiğiniz için kelimeyi özümseme yoluyla almış olacaksınız. Bu yöntem İngilizce öğretiminde en çok kullanılan ve en işe yarayan yöntemlerden biridir. (Yapı iskelesi- Scaffolding) Materyal size bir şeyin Türkçesini vermeden anlamını öğretebiliyorsa dediğim olay gerçekleşmiş oluyor ve öğrenme çok daha kalıcı oluyor.

Bunların dışında https://learnenglish.britishcouncil.org/ sitesinden hem kendi seviyenizi öğrenebilir hem de 4 beceriye odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Sitede bol bol materyal mevcut.

Bahsetmek istediğim bir diğer site ise https://learningenglish.voanews.com/ bu sitede hem dinleme çalışması yapabilir hem de basitleştirilmiş haberleri okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ek olarak sık müzik dinleyen biriyseniz ve halihazırda İngilizce dinliyorsanız müzikleri sözlerini okuyarak dinlemeye çalışın. Bu çalışma hem telaffuzunuza olumlu etkide bulunuyor hem de dinleme becerinizi iyileştiriyor. Duyduğunuz daha kolay anlayabiliyor hale geliyorsunuz.

Zaten bu sebeple İngilizce alt yazılı dizi izlemek işe yarayan bir yöntem. Bu arada hiç İngilizce bilmeyen birisi direkt olarak İngilizce alt yazıya geçerse olaydan hiç keyif almaz ve anında bırakır. Yavaş yavaş olmalı. Önce Türkçe alt yazı, bir süre sonra İngilizce alt yazı, sonra da hiç alt yazı olmadan izlemek lazım.

Tabi işin bu kısmı sadece comprehension, yani anlama odaklıydı. Bir de bu olayın production, yani üretim kısmı var ki bu tamamen ayrı bir konu. Ama merak etmeyin, burda da çok basit yöntemlerle üretkenliğinizi artırabilir, dil becerilerinizi dört koldan geliştirebilirsiniz.

Üretim kısmında konuşma ve yazma becerileri var. Konuşma için illaki biriyle konuşmanıza gerek yok. İç sesinizi İngilizce yapmaya, yani İngilizce düşünmeye çalışın. Bir sonraki gün ne yapacağınızı İngilizce planlayın mesela. Bu sizin farkında olmadan üretim yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü zaten edinmiş olmanız gereken "araştırmacı kimlik" sayesinde düşünürken bile "Şu kelimenin İngilizcesi neydi?" deyip gidip bakacaksınız.

Ek olarak konuşma için global Discord sunucularını kullanabilirsiniz. Sadece İngilizce için açılmış Discord sunucusu: https://discord.gg/zxkTZsffRR

Yazma içinse hoşunuza gidebilecek bir çok konuda konuşulan site olan Reddit'i önerebilirim. Reddit'te de birçok dil öğrenme subreddit'i mevcut, bu tür yerlerde yazma çalışması yapabilirsiniz. Çeşitli sitelerden penpal (mektup arkadaşı) edinebilirsiniz. Tabi artık olay elektronikleştiği için e-penpal oluyor 😀 Eskisi gibi mektup yok.

Özetle yapacağınız işe inanmalı ve araştırmacı olmalısınız. Her şey sizde bitiyor. Her duyduğunuzdan, her okuduğunuzdan bir şeyler öğrenmeye çalışırsanız kısa sürede ne kadar çok şey öğrendiğinize kendiniz de şaşıracaksınız. İç sesinizi İngilizce yapın. İngilizce düşünmeye çalışın. Bu da üretkenliği arttıran bir durumdur.

İleride ekleme yapabilirim. Sorular varsa yorumlardan alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 22
 • Agab @agab

  Haydi ahali, avrupa pasaportu için önümüzdeki yaza kadar yüklenin dile!

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Anadile yakin Ingilizce bilen biri olarak (ve gunluk hayatimin %75'i Ingilizce olarak gecen biri olarak) soyluyorum gramer hatalarina takilmayin. Ciddi yazismalar icin yazdiktan sonra tekrar okur duzeltirsiniz ama konusmada herkes hata yapiyor, kimse sallamiyor. Anlasilir oldugunuz surece cekim hatalari vs onemli degil rahat olun. Ben devamli dalginlikla hata yapiyorum sonra farkediyorum elbette ama kimse takmiyor.

 • ammavelakin @ammavelakin

  hocam peki bir içeriği -örneğin bir filmi ya da bir dizinin ilk bölümünü- ilk türkçe tüketip sonrasında ingilizce tüketmek ne kadar etkili olur sizce? Hazırlıktayken sınıftan birisi böyle yapıyordu ve pek de kötü değildi diye hatırlıyorum ingilizcesini, tabii son durumu nedir bilmiyorum.

  • Emre @emre64

   Türkçe tüketmekten kastınız Türkçe dublaj ise boşuna izlemiş olursunuz. Amaç İngilizce dinlerken Türkçe alt yazı ile izlemek, belli bir seviyeye geldikten sonra İngilizce alt yazıya geçmek, sonra da komple alt yazıyı kapatmak. Tabi o seviyeye gelmek için Türkçe alt yazı ile izlerken de duyduğunuz İngilizce kelimeleri ayırt edip anlamlarını öğrenmeniz gerekiyor. Sadece izlerseniz etkisi çok daha az olur ve öğrenme çok uzun sürer. İngilizcede dört beceri olduğu için sadece dizi izleyerek istediğiniz yere ulaşmanız zor, diğer becerileri de dahil edip ortak bir ürün koymanız lazım.

  • ammavelakin @ammavelakin

   @emre64 yok alt yazılı tüketmekten bahsediyordum. Ek olarak şunu sormak istiyorum -biraz spesifik bir soru gibi gelebilir ama fikrinizi merak ettim açıkçası-, ben zaten uzun zamandır yabancı dizi izliyorum ve bunları da ingilizce alt yazılı izliyorum ama herhengi bir öğrenme kaygısı güdümeden yapıyordum. Şimdi öğrenme kaygısı güderek dizileri izlerken yine türkçe alt yazı olarak mı başlayıp yorumunuzda yazdığınız gibi aşama aşama mı gitmek mantıklı olur yoksa bu adımı atlayıp direkt ingilizce alt yazılı olarak mı başlamak mantıklı olur sizce?

  • ammavelakin @ammavelakin

   @emre64 mesela şöyle düşündüm hocam: ben attack on titan animesini japonca dublaj ve türkçe alt yazılı bir şekilde 2-3 kez izledim. Geçen gördüm mesela animenin ingilizce dublajlısı ve alt yazılısı da var. Dizi izlemeye başlarken bu animeyi tekrardan izlemek -ama ingilizce dublaj ve alt yazı ile- daha hızlı ilerlememe yardımcı olur mu acaba diye düşündüm?

  • Emre @emre64

   @ammavelakin Hocam zaten İngilizce alt yazı ile rahat takip edebiliyorsanız istenen noktaya gelmişsinizdir. Bu saatten sonra Türkçe alt yazı ile izlemenize gerek yok. Animenin İngilizce dublajı ne kalitededir bilmiyorum ama aşina olduğunuz bir şeyi tekrar İngilizce izlemek faydalı olur.

  • ammavelakin @ammavelakin

   @emre64 teşekkürler hocam cevaplar için. Kusura bakmayın konuyu da hortlatmış gibi oldum 🙂 aklıma takınlınca bir sorayım dedim.

#Obsidian #Zettelkasten #PersonelKnowledgeManagemet
iki yıla yakın bir süredir kullandığım bir yöntem basit bir not alma yöntemi değil, düşünme yöntemidir Zettelkasten. Alman kaynaklı ve İngilizce kaynaklara geçti. Türkçe içerikler 2021 yılında başladı.
En iyi temsicisi kanımca obsidian isimli ücretsiz uygulama. Masaüstü ve cep telefonu versiyonları var.
Teknoseyir de göremediğim için eklemek istedim. Başka platformlarda geçiyor. Ne yazık ki bizim böyle bir ortamımız yok burada. Ama paylaşmak istedim. Bir kaç link bırakıyorum. Meraklılar anahtar kelimeler ile kendi araştırmalarını yapabilirler. Meslek ve yaş bağımsız bir yöntem.
Yabancı dil bilenler için epey kaynak var. Community de çok az Türk var. Sizleri de bekleriz.

Üzülerek söylüyorum bir link başka teknoloji sitesinden bu da ayrıca tartışılması gereken bir konu. Bu tarz teknoloji ve gündemden kopukluklar teknoseyirde artık ayyuka çıktı.

https://medium.com/dili-turkce-in-turkish/tagged/zettelkasten
https://alperiskender.com/not-alma-uygulamalari/
https://www.technopat.net/sosyal/konu/ikinci-beyniniz-obsidian.1447882/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  zettelkasten diye bir uygulama var ayrıyeten. esasında zettelkasten not tutma metodu. Cornell gibi değişik not tutma sistemleri de var. Ama bi-directional klasörsüz markdown not tutma yeni trend oldu.

 • qubit @qubit

  Ben de bir konu açıp sorayım diyordum, teşekkürler. Ben zettel mettel vs. peşinde değilim sadece not tutayım sonra bulabileyim derdindeyim 🙂 Fakat kullandığım yazılım el değiştirdi, yeni yerde de buna bakan yazılımcı işten çıktı yerine yenisi gelmedi. Korkarım yakında geliştirilemeyecek. Obsidian da denemeye başladıklarımdan. Ama yoğunluktan tam bir teste sokamadım. Sadece router yazdığımda router sayfasına gidebileyim bana kafi. Gerçi son birkaç yıldır X tarihinde yapılacak işi de bana hatırlatsa iyi olur demiyor değilim.

  İkinci sorunuz maalesef ciddi bir sorun. Gerçi verdiğiniz linkte birisi uğraşmış bir metin yazmış, ötesi de bir işe yarar içerik göremedim. Burada da birisi açabilirdi. Ama tabii bu tarz yazılımları kullananlar neredeler ve neden TS'ye uğramıyorlar bu hafife alınmaması gereken bir konu.

  Diğer bir önemli konu bu konu hakkında TS'nin video çekememesi. Bu da @gamsizm'ın tek kişi olmasından. Ekibe kimse katılamıyor, bağış vs. yetse çoktan birisini işe almış olurlardı.

  • kirazerik @kirazerik

   kuluçka merkezi olarak ilerlesinler o zaman. freecodecamp diye bir kanal var. çok izlenmeyen yayıncıların yayınlarını anlaşarak kendi kanallarında yayınlıyorlar. 4 milyon takipçisini sürekli başka yayıncılar ile tanıştırıyorlar. Örneğin bir üniversite öğrencisi veya mezuna şunu desinler. Kardeşim bu programın kullanımına dair bir içerik oluştur. biz yayınlayalım. sen sonra kendi youtube kanalında devam et. Ama ilk yayın bizde olacak densin. Sipariş işlerde biz destek verelim. hatta bilenler içerik hazırlayan arkadaşa destek atsın içeriğe dair. Ben bu obsidianı şöyle 45 dakika tanıtacak arkadaşa hizmetinin bedelini öderim. şaka değil ben kendim ücretini ödeyeyim. İçerik konusunda yardımcı olayım. Arkadaş tanıtsın bir güzel teknoseyir editöryeli incelesin ortaya bir içerik çıksın nitelikli. Mesleğim ve etik değerler açısından benim yapmam uygun değil bana göre. Ama bu tarz içerikler lazım.

   Daha öncede söyledim çok bildiğimiz bilinmezler var. Mesala Steam nedir nasıl kullanılır. Çok komik geliyor demi ilk duyduğunuzda ama bilmeyen bir sürü yeni nesil var. Biz sürekli işin içinde olduğumuzdan herkes biliyor sanıyoruz. Ama öyle olmuyor. Eğitim kanalı olsun değil elbette bu işler teknoseyir kitlesinin yapması gereken işler. Ama o kitle çok azaldı ve dağıldı. ve burayı içeriğin kalıcı olarak duracağı bir yapı olarak görmüyor. Editörler her defasında bunu beyan etti ve ediyor. Ama bir arkadaş oturup teknopat için bu incelemeyi iyi kötü yayınlıyor kendince.

   Bu arada bu yazılımın önemini teknoseyir takipçilerinin dikkatine şöyle sunayım. Ücretsiz, vergi ve kur yok. Ve hardware değil. Bu bile teknoseyir kitlesinin sadece yüzde birine hitap etmek için yeterli. Emekli albaylık yapmadan bitirmek istemedim.

  • qubit @qubit

   @kirazerik güzel yazmışsınız. @gamsizm'a ping atalım yine.

Az önce İBB Şehir Tiyatrolarında Hastalık Hastası oyununu izledim. Şimdiye kadar 100 den fazla oyun izlemişimdir ve hepsi arasında kesinlikle ilk 3'e girer.

Mucize eseri bilet bulursanız mutlaka gidin. Bu berbat dönemde gülmek her şeye iyi geliyor. Biletlerde zaten 15-20 lira. Sevgilizi, eşinizi, ailenizi alıp gidin valla bilet bulursanız.

Bir sonraki ayın bilet satışları ibb şehir tiyatroları sitesinde bir önceki ayın 23'ünde açılıyor. Ben genelde gece girip sonraki ayın bütün oyunlarına bilet alıyorum zaten ertesi güne ya bilet kalmıyor yada çok arkalar kalıyor.

Bazı oyunlar 10-15 lira bazı oyunlar 20-25. Öğrenci öğretmen indirimi de var. Ayda 3-4 defa hem uygun fiyatlı hem de çok eğleceli bir aktivite oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çoğumuz için bilgisayar almak zorlaştı ben de android ve ios içerisinde yer alan PC oyunlarına baktım ve baya fazla oyun var en azından bu oyunlar bile gene uzunca bir süre götürür
👇
Ark: Survival Evolved
PES 2021 e-Football
Dota Underlords
Plague Inc.
Minecraft
NBA 2K21
GTA San Andreas
Rebel Inc.
The Room: Old Sins
Five Nights at Freddy’s
Stardew Walley
Goat Simulator
Farming Simulator 21
911 Operator
Human: Fall Flat
The Room Two
Bully: Annyversary Edition
Bad North: Jotunn Edition
Need for Speed Most Wanted
LIMBO
Mini Metro
Goat Simulator PAYDAY
Alien: Blackout
Reigns
DOOM
Street Fighter IV
PAC-MAN
Youtubers Life
KOTOR
Bastion
Chronology
XCOM
GTA 3
GTA Vice City
The Wolf Among Us
Surgeon Simulator
Terraria
Mega Man X
Final Fantasy 1-7
Chrono Trigger
Secret of Mana
LEGO Star Wars the Complete Saga
LEGO Lord of the Rings
Civilization VI
Transistor
Bards Tale
Baldur’s Gate: Enhanced Edition
Baldur’s Gate II: Enhanced Edition
Hearthstone
Game Dev Tycoon
Rollercoaster Tycoon Classic
Ark: Survival Evolved
Fortnite
The Talos Principle
ROME: Total War
Brogue
Tropico
Project Highrise
Rollercoaster Tycoon 3
FIFA Football
Battle for Wesnoth
Legend of Grimrock
Planescape Torment Enhanced Edition
Neverwinter Nights
Human Resource Machine
Little Inferno
Thimbleweed Park
Grim Fandango
Full Throttle Remastered
Broken Age
Armello
Her Story
Seige of Dragonspiere
This War of Mine
Syberia 1 and 2
Broken Sword 1, 2 and 5
Cataclysm: Dark Days Ahead
Darkest Dungeon
Rome TOTAL War expansions
Halcyon 6
Invisible Inc.
Icewind Dale
Life is Strange
To the Moon
Formula1 2019
Banner Saga 1 ve 2
Final Fantasy 9
Oxenfree
Myst
Riven
Brothers a Tale of Two Sons
Machinarium
Day of the Tentacle Remastered
Panzer Corps
Heroes of Normandie
Dust: An Elysian Tale
Steamworld Heist
Old Man’s Journey
Atlantic Fleet
Hitman GO
Deus Ex GO
Lara Croft GO
Door Kickers
Telltale games
Bridge Constructor Portal
60 Seconds! Atomic Adventure
Samorost 3
Deponia
The Inner World
Warhammer 40,000: Armageddon
Vietnam ‘65
Afghanistan ‘11
Never Stop Sneakin’
Five Nights at Freddy’s
Max Payne
Punch Club
Tiny Bang Story
Football Manager Touch 2021
Please, Don’t Touch Anything
80 Days
I Am Bread
Jydge
Neon Chrome
Getting Over It
Poly Bridge
Cook, Serve, Delicious!
Valiant Hearts: The Great War
Party Hard GO
Carmageddon
Papers, please
Retro City Rampage
Sanitarium
Don’t Starve

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba,
Elektro gitar öğrenmek istiyorum. Evde öğreneceğim için size bir sorum olacaktı. Amacım evdeki insanları rahatsız etmeden bu aleti çalmayı öğrenmek. Ama bunu nasıl yapacağım bilemiyorum. 3 Seçenek var gibi gözüküyor, hangisini tavsiye edersiniz veya yeni öneriniz olursa onu da değerlendirmek isterim.

1-Kulaklık amfisi alarak konuyu çözmek.
2-Phone çıkışı olan normal bir amfi almak
3-Ses kartı üzerinden çıkış almak

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 30