Bitcoin'in ve benzer birçok kripto paranın kendisinden ziyade alt yapısını oluşturan Blockchain hakkında çok güzel bilgiler bulunan bir video. Videonun konuğu aynı zamanda Avax(Avalanche) alt coininin yaratıcısı Bilgisayar Bilimci Emin Gün Sirer. Avax'ı diğerlerinden ayıran birkaç özellik mevcut.

Bitcoin'in çıkış noktası, protokolü, kendi oluşturduğu protokol ve özellikleri, güvenilirliği, kullanım alanları, günlük hayata uyarlamaları vs gibi konularda bilgiler yer alıyor. Anlatımı gayet basit düzeyde.

@gamsizm Tarz olarak bence Çarşamba Sohbetlerine uygun bir içerik. Kendisi de konuşmayı seven birisi.

#blockchain #avax #coin

Emin Gün Sirer ile Blockchain

Diğer kariyer sohbetleri için http://bit.ly/cpathscareertalksDiğer kariyer sohbetlerinden kesitler için http://bit.ly/cpathscareertalksscenesKariyer sohbetle...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok kişi bilmez ama sinemanın komedinin dibidir.
Charlie CHAPLIN dünya tarafından tanınır.Ama Buster ?
Alt yazı mevcut bilenlere biraz bilgi bilmeyenlerde öğrensin.
https://www.youtube.com/watch?v=UWEjxkkB8Xs

Buster Keaton - The Art of the Gag

Before Edgar Wright and Wes Anderson, before Chuck Jones and Jackie Chan, there was Buster Keaton, one of the founding fathers of visual comedy. And nearly 1...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OyunGündemi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28
 • kirazerik @kirazerik

  Yorum ekranına bakmayın bir moderatör size soruları yönlendirsin. Soruları değil sorunun ana teması üzerine yorum yapın. Direk soruyu okumayın. Canlılarda millet benim sorumu benim adımla okusun diye çıldırıyor. Adını duymak hoş bir şey ama içeriğin ikinci plana düşmesine ve sizin belirlediğiniz akışın dışına çıkılmasına izin vermeyin.
  Bunları offline çekilen gündemlerde attığı tweet lp tarafından adıyla okunan biri olarak (hatta tek diye biliyorum) söylüyorum. Tweet tam çekime denk gelmiş lp de adımla okumuş. Dinleyince şok oldum. Hoş bir duygu ama akışı bozmamış iyi yedirmişti gündeme lp. Kullanıcının istediğini vermeyin. İstediklerinden memun olsalardı sizin akış tercihinizi ve yorumlarınızı beğenmeselerdi sizi izlemezlerdi. Kendilerinden kaçmak ve görünür olmak istiyorlar. Gençleri bu sahte tatminden uzak tutun.

 • Volkan Yücel @volkanyucel

  Çok güzel bir yayındı, teşekkür ederim.

 • Faruk @talebekedi

  Güzel trollemeydi az kalsın yüreğime inecekti Oyun Gündemi'ne ne oluyor diye 😅

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Mükemmel proje tek başıma kurcalarken bile eğlendim. Arkadaşlarla daha da eğlenceli olur.

Zehir anında öldürmedi 😀

https://beta.aidungeon.io/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Kulaklık #KZ #ZS10Pro
Bir aydan uzun süredir PC'de kullandığım kulaklık bozuldu bir hafta sonrasında da telefonda kullandığım kulak içi kulaklık. Bu sürede kenarda para biriktirip uygun bir şeyler ararken doların 5 küsür olması ile çin ürünleri dışında neredeyse hiç bir alternatif bulamadım. En son bir kaç gün önce Koss KPH30i almak istedim massdrop üzerinden ancak yeni vergi sisteminden öğrendiğim kadarıyla %20 gümrük vergisi vermek yetmiyormuş. Bu tarz ürünler aynı zamanda ÖTV kapsamına da girdiğinden sonradan bir %20 daha vergi kesiliyormuş. O fiyatlara çıktıktan sonra bir de bekleme süresi falan derken ali express gibi çin sitelerine bakayım dedim. Genelde incelemelerini takip ettiğim bir youtube kanalında görüpte pek ilgilenmediğim KZ ZS10 Pro kulak için kulaklıklarla karşılaştım. Çoklu driver'a sahip kulakları pek sevmem, genelde iyi ses vermeleri için çok yüksek donanıma ihtiyaç duyuyorlar ve tasarımlarının iyi olması gerekiyor diye biliyordum. Aynısı bu marka içinde geçerli zira kendilerinin bir kaç senedir pek çok benzer ürünleri çıkmış, başarısız olanları, kötü tepki alanları üretimden çıkarmışlar. Bu kulaklıklar 1+4'lük bir tasarıma sahipmiş. Rakamlar hatalı olabilir ama Arkada bir tane 10'luk Dinamik sürücü, onun önünde 4'lü armature ( türkçe karşılığı tam olarak ne bilmiyorum ) bulunuyor. 4'lü sistem 2 şerli paketler halinde söyle bilirim. Her 2'li paketin ses aralıkları farklı. Yani kulakta 3 farklı ses seviyesi için driver bulunuyor. Dinamik sürücünün arkada olması beni üzer diye düşünüyordum ancak şunu hemen belirteyim, inanılmaz ötesi bir bass veriyor. İnanılmazdan kastım, kafayı sarsan, kulak zarını hop hop hoplatan cinsten değil. Orada ayrı bir noktadan o bassın çıkıp kulağınıza geldiğini çok net duyuyorsunuz. Hiç bir sese dokunmuyor, vokalleri öldürmüyor, geri kalan her yer yerli yerinde ama aynı zamanda bass'ta hiç bozulmadan geliyor. Özellikle bass gitarı perküsyon gibi tempo tutup arka planı dolduran şarkılar değilde daha agresif şekilde kullanılan yerlerde inanılmaz zevk veriyor. Elektronik müzikte kullanılan basslarda aynı zevki almayabilirsiniz, zira o kadar güçlü değil. Piyasada extra bass şekilde satılan ürünler daha iyi sonuç verebilir. 7-40000 hz aralığında çalışması da bence bunu doğrular nitelikte, tek yada daha büyük driver ile 4-5 hz'lere düşen bir kulaklık daha uygun bence o müzikleri sevenlere. Tizler konusunda ise 4'lü armature hem iyi hem eh işte dedirtiyor. Vokallerde çok kaliteli ses verirken, ses biraz daha uç noktalara kaçınca sanki bozulmalar yaşanıyor gibi. Pürüzsüz akan bir nehirde taş çıkıntısının yaptığı gibi bir anda işleri değiştiriyor. Ölümcül diyebileceğim bir sorun değil ama akıcılığı bozduğu bir gerçek, referans kulaklıkta biraz bass isteyen insanları üzebilir ama.
Bunlara ek olarak ekstra hifi sayılabilecek bir ekipman ile kullanmıyorum ve bu yorumlarım bir kaç saatlik kullanıma ait. Telefonda ses seviyesini %60-80 arası tutmam gerekti, %50 ve altında kesinlikle ses kalitesi düşüyor, yeterli beslemeyi yapmak şart. PC'de çok sorun olmadı kalite %20-30 larda da kendini hissettirecek detaylara sahipti.
Bundan önce kullandığım kulaklık Philips TX1'di. Çoğu şarkıdan çok çok daha güzel sonuçlar aldım KZ ZS10 Pro ile. Ama her şarkı için aynı şeyi söyleyemem. Bazı şarkılarda beklemediğim detayları duymaya başladım, alıştığım şarkıdan farklı gelen noktalar yada iyi ki buraları gizlemiş dediğim noktalar oldu. Bass konusunda da elektronik müziklerde o kulak titreten bassların gitmesi biraz hissiyatı değiştirdi ama genelde metal müzik dinleyen birisi olarak çok üzüldüğümü söyleyemem. Ses genişliği olarak çok dar bir kulaklık değil ama eski kullandığım AD500X'in yanına yaklaşamaz. Yaklaşmasını da pek beklemiyordum gerçi ama referans olarak open-back kulaklığı alırsam %20'si kadar falan anca bir geniş sağlıyor.
Kullanış açısından, mikrofonlu modelini aldım, şarkıları değiştirebilmek ve jack çıktığında play tuşu olarak kullanabilmek için. Ses kalitesi biraz düşüktü ama dediğim işlevleri yerine getirebiliyor. Kanca kısımları çok iyi ancak dışarı kullanımdan sonra daha net konuşabilirim, denemelerimde kablonun sürtünme sesi gelmedi ve büyük boyutlu olmasına rağmen kulağıma çok rahat oturdu. İlk kez kulak içi kulaklık kullanıyormuş gibi kulağımda bir şey olduğunu hissettiriyor ama zamanla alışılır gibi duruyor. Zira kulağı aşağı çeken bir ağırlığı yok, yerlerinden oynamıyorlar.
Oyun olarak sadece Hunt Showdown'ı denedim. Daha önce yazdığım hani tizlerde biraz uçukluk, bir farklılık var dediğim konu burada avantaj sağlıyor. Diğer oyuncuların yürüme sesleri çok net şekilde duyuluyor ve yön tayini yapmak çok zor olmuyor. Bence oyunlar için gayet başarılı bir kulaklık.
Ses yalıtımında pek bir deneyimim olmadı zira sesi hep yüksekte tutmam gerekiyor. O seviyede yalıtım olasa da olmasa da dışarıyı duymak zor oluyor ama müzik çalmıyorken, sadece kulaklık takılı olduğu konumda dışarıyı duyabilirsiniz. %100 bir yalıtım sağlamıyor ama orası kesin.
Kutu içeriğini biraz zayıftı, Bir kaç ortalama seviyede kulak ucu ve kablosu dışında bir şey çıkmıyor. ( Kulaklık kablosu çıkabilen cinsten, daha yüksek ekipmana sahip olanlara gümüş kablo öneriyorlar forumlarda ).
Bir kaç saatlik deneyim ile güzel bulduğumu söyleyebilirim. Rahat sayılabilecek, ses kalitesi üzmeyen, detayı bol ve bassı çoook hoş bir kulaklık olmuş. Metal sevenler bence radarlarına alsınlar. Ürünü N11 üzerinden aldım, amazondan ucuzdu çin sitelerine yakın fiyattaydı. 339₺ gibi bir rakama aldım. Yazıda hatalar olabilir ve bu yazım sadece ilk bir kaç saatlik kullanımda, normal bir kullanıcı gözüyle yazıldı. Hi-fi, audiophile gibi kulak bilgim, yada müzik terimlerine hakimiyetim yok terimsel hatalar varsa kusura bakmayın. Bana göre kulaklık bir tık daha iyi ekipman istiyormuş, spotify-youtube'dan daha yüksek kaliteli müzikleri hak ediyormuş gibi geldi. Benim dinlediğim müziklerin çoğu tidal gibi platformlarda olmadığından pek dert etmiyorum ama oraları kullanan flac kullanan birisinin yorumları daha doğru olabilir. Sorusu olan varsa bilgim dahilinde cevaplayabilirim. Buraya kadar okuyan varsa geçmiş olsun!
Ek not: Bu kulaklığı ararken Tin T2-T3 ve Final Audio Design E3000, CCA gibi marka-modeller ile çok karşılaştım. Dileyenler onları da araştırabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17
 • Mesut Akyıldız @akyildizmesut53

  TRY 112.56 42%OFF | AK KZ kablosuz bluetooth 5.0 APTX HD Yükseltme Modülü Tel 2PIN KZ ZS10 Pro/ZST/AS06 /AS10/AS16/ZSN PRO ZSX C10 TRN
  https://s.click.aliexpress.com/e/L2SA7oVTN bu modeli almıştım

 • xsoldier @xsoldier

  Ben bu kablodan satın almıştım https://tr.aliexpress.com/item/1000006554527.html dip sesi fazlaydı. yeni bt5 destekleyen kabloyu bilmiyorum. Yakın zamanda fiio btr1k satın aldım amazondan her şeyi ile 65 dolar tuttu. 9 günde geldi ABD'den. Btr1k USB DAC olarak da kullanılabiliyor.

  Benim aldığım kablodaki chip'in SNR'si 75db'ymiş. bt5'li kablodaki chip'in SNR'si 96 db olarak gözüküyor. Dip ses olayını çözmüşler gibi. https://supp.iczoom.com/images/public/20181122/1542855947673008220.pdf

  • TwoCenk @twocenk

   BT5 ( galiba 3. versiyonu bluetooth kabloların) için çok başarılı diyorlardı. Benim telefonumda BT5 yok diye biliyorum ama genel olarak bir iyileşme olduğu söyleniyordu. PC içinde kulaklık almam gerekmese BT5 temin edip yorumlayabilirdim ama bütçeyi ayarlamak zor olur şuan için.

 • Player 1 @player-1

  Aletin özelliklerinde empedans'a 24 ohm diyor. Telefonda düzgün ses alabilmek için sesi yükseltmek gerekliliği buradan da anlaşılır. 24 ohm'luk sürücüleri beslemek zor. Telefonlar için bu değerin yarısından daha az olan donanımlar öneriliyor.

 • Evren Küçük @evren

  Zaman ayırıp deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Uzun kullanım sonrasında görüşlerinizde bir değişiklik oldu mu?

  • TwoCenk @twocenk

   Kulaklık kancaları biraz kulakta durmakta zorlandığı oluyor, devamlı bir düzeltme isteği oluşturuyor. Ancak kulaklığın çıkması gibi durum yok. Ergonomik açıdan onun dışında bir sorunla karşılaşmadım.
   Müzik olarak daha sonra aldığım SHP9500 ile kıyaslayınca ( gerçi o open back ) fiyat olarak yarısı olmasına karşı, en az 3-4 gömlek daha yukarıda. Çok güzel bateri sesi veriyor, baslar müzikleri hiç baskılamıyor. İnanılmaz memnunum. Konuşmanız gerekmiyorsa ( kulak içi olduğu için ) oyun, müzik, konuşma dinlemede çok rahat bir kulaklık. Kulağın içinde bir ağırlık oluşturmuyor, ağrı yapmıyor. Saatlerce kullanmışlığım var. Şu ana kadar kulllandığım, keyif veren bir kulaklık. 350 lira civarına almıştım, tahminimce 1000 lira civarına daha iyi kulaklık için kulaklık bulmak zor. Çok övülen SHP9500'den sonra 1500 lira civarına kafa üstünde de rakip çıkacağını sanmıyorum. Fiyat/performans ve Müzik/keyif konusunda çok memnunum.
   Tizler ilk kullandığımda 10 üzerinde 6-7 ise şuan alışmaktan yada kulaklığın biraz daha oturmasından 10 üzerinden 8 oldu diyebilirim.
   Çok müsait olmadığım bir durum biraz karışık yazdım kusura bakmayın, kısaca çok memnunum, gerçekten keyifle çoğu müzik türünde gerçekten hoş. ( oyun ve geniş, orkestral müziklerde open back SHP9500'in avantajı hala hissediliyor, PC başında konuşup yemek yerken kulakiçi kulaklık rahat olmuyor onun dışında her zaman KZ'yi kullanıyorum )

üniversite mezunuyum ve çok iyi derecede ingilizce bilmekteyim. şu an için maddi bir birikimim yok. kanada göçmenlik gibi bir hedefim var. express entry kasarsam amacıma ulaşabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Bugün arşivleri karıştırırken eski PC Labs videolarını buldum. Onun dürtmesiyle de kendi Youtube kanalımı açtım. Zaten vardı da video yoktu. Abone olunuz. İlginç şeyler var teker teker atacağım.

https://www.youtube.com/channel/UCJjRcV0NA2Nz16yWhdb1-uw?

Murat Gamsız

TeknoSeyir editörü Murat Gamsız'ın kişisel YouTube kanalı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 51