Xiaominin resmi teknik servisi neresi arkadaşlar. Mi stick almıştım 1 sene önce su an çalışmıyor. Amazon canli sohbette müşteri temsilcisi ile görüştüm garanti için. Servisi siz arayın bulun diyor.
Googleden aratınca servis adı altinda bir sürü merdiven altı şirket çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazı baya uzun ama bütün akıllı telefon kullanıcıları için önemli bir genel kültür oluşturacak bilgiler içeriyor. Vakit ayırıp okumanızı tavsiye ederim.

3 senelik bir uygulamamızı son 1 aydır komple elden geçiriyoruz. Ek olarak biraz da ekleme yapıyoruz. Androidde neredeyse her şeyi tamamladık ama IOS'da arka plan işlemlerine takıldık. Hem IOS'da belki konuya aşina bir swiftçi denk gelir diye hem de uygulamalar neler yapabilir görmeniz için uzunca konuyu yazmak istedim.

Uygulama belirli bir fiziksel konumda düzenli olarak bluetooth taraması yaparak bizim o bölgeye yerleştirdiğimiz bluetooth vericileri yakalıyor ve kullanıcının bu vericilere olan mesafelerini hesaplayıp sunucuya gönderiyor. Sunucuda da bunlar istatistiklere dönüşüyor ve bazı bildirimleri tetikliyor. Özel etkinlik alanları, fuarlar, iş yerlerinde personellerin takibi vb amaçlarla kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından aşağıda yazdıklarım bilinerek kullanılıyor.

Androidde kullanıcı fuar alanına giriş yaparken turnikelere biletini okutuyor ve turnike firması API üzerinden bizim uygulamayı tetikliyor ve uygulamanın bluetooth taraması ve arka plan işlem yürütmesi aktif hale geliyor. Fuardan çıkarken yine çıkış turnikesine bilet okuttuğunda API'den tetiklenip arka plan işlemleri ve taramayı durduruyor. Turnikeleri pas geçme ihtimaline karşı çıkışa yerleştirdiğimiz vericiyi görünce yada onu da bir şekilde pas geçerse konumu fuar alanı kordinatlarında çıkınca durduruyor bütün işlemleri. Yani tarama ve arka plan veri işlemlerini sadece fuar alanında tetikletiyoruz.

Fuar alanı içine girip uygulama tetiklendiğinde bizim tetikleyiciler dışında uygulamayı durdurmasının 2 yolu var, ya ayarlardan uygulamayı bulup zorla durdur yapacak yada uygulamayı silecek. Uygulamayı arka plana alma, ekranı kitleme, hatta uygulamayı arka planda komple öldürme yapsa bile uygulama kendini bildirim kısmına alıp telefonu yormayacak ve pile yüklenmeyecek sıklıkta tarama yapmaya devam ediyor. Kullanıcı bluetooth'u kapatsa bile uygulama 20 saniye içinde kullanıcı geri açmazsa bluetooth'u kendi açıyor. Taramada bir sorun olursa arka planda taramayı durdurup tekrar başlatabiliyor, bluetooth'la ilgili bir sorun olursa kullanıcıya gerek kalmadan kendi bluetooth'u kapatıp tekrar açarak sorunu çözmeyi deneyebiliyor. Henüz denemedik ama büyük ihtimalle bunu konum servisleri için de yapabiliyoruz. Kendi çözemediği bir sorun olduğunda da backendi uyarıp firebase üzerinden kullanıcı uygulama zorla durdurulmuş olsa bile kullanıcıya sorun olduğunu ve çözmesi gerektiğini anlatan bildirim gönderebiliyor. Ek olarak henüz denemedik ama Android kullanıcının gerekli izni vermesi durumunda uygulamanın kendini tamamen öldürüp sonra tekrar yeniden başlatmasına da izin veriyor. Yani sorun durumunda kullanıcıdan bir hamle beklemeden sorunu çözebilmek için bir çok otomatik önlem alabiliyoruz.

Android 11'de bütün bunlar sadece konum izni isteyerek yapabiliyor. Konum dışında başka hiç bir izine ihtiyacı yok. 12 ve 13'de ise konum + çevredeki bluetooth aksesuarları tarama izni yeterli oluyor.

Yani çalışması gereken o bir kaç saatlik süre ve bölgede Android üzerinde bir şekilde çalışıyor.

IOS tarafına geldiğimizde bunların bir kısmını teorik olarak yapabiliyoruz. Mesela uygulama komple kapalıyken kullanıcı önceden belirlenen konuma geldiğinde IOS uygulamadan bağımsız olarak bluetooth taramasını bizim yerimize kendi başlatarak bizim vericilerin IOS'a uygulama üzerinden ilettiğimiz ID'lerini yakaladığında uygulamayı arka planda kendi başlatıp aralıklarla arka planda istediğimiz işlemleri yürütmesine izin veriyor. Bunun için uygulamanın herhangi bir zamanda sadece 1 kere açılmış olması yetiyor. İlk açılışta IOS'a ID'leri iletiyor, geri kalan bütün süreci IOS kendi tetikleyip uygulamayı gerekli aralıklarla arka planda açıp işlem yürütmesine izin verip işlem bitince tekrar uyutuyor. Ve bunu, kullanıcı bizim belirlediğimiz geolocation sınırları içerisinde kaldığı sürece ve bizim cihazların ID'lerini gördükçe sürekli yapıyor. Belirlenen konumdan çıkış yapıldığında ise bütün arka plan hizmetlerini durduruyor. Ve bütün bu işlemler için IOS 16.1'de kullanıcıdan sadece konum izni istemesi yeterli oluyor.

Fakat gel gelelim IOS'da Apple'ın kendi dökümanlarında tarif ettiği bu kısmı bir türlü tetiklemeyi başaramadık. Ek olarak Android'de ki gibi belirli konum ve zaman içerisinde çıkabilecek sorunların çözümü için arka planda taramayı onarma, bluetooth ve konum hizmetilerini tekrar başlatma yada uygulamayı öldürüp tekrar açma gibi şeyleri yapamıyoruz.

Ek olarak anlık bir sorun yada yazılım değişikliği durumu olmasına karşın uygulama düzenli şekilde arkada sürüm kontrolü yapıyor ve yeni bir sürüm varsa bunu arka planda indirip, yeni kodları anında telefon arka planında sessizce derleyerek kullanıma alıyor. Bu sürüm güncellemelerinin çok büyük kısmını App Store yada Google Play'e yeni bir sürüm göndermeden ve kullanıcın yeni sürüm indirmesine gerek kalmadan sunucu üzerinden göndererek anlık yapabiliyoruz. Bu arada bu kısmı hem Android hem IOS'da sorunsuz olarak yapabiliyoruz. Uygulama sadece bir kaç saat çalışacak ve o saatlerde belirli olduğu için, anlık bir güncelleme gerekliliğinde Apple yada Google'ın inceleme ve güncelleme süreçleri + kullanıcın marketten sürümü indirme işlemi uzun ve yetersiz kalıyor, bunun için bu şekilde yapıyoruz.

Yazdıklarım korkutucu ve kanser eden türden gelebilir ama bunun bu şekilde çalıştığını bilerek çok sınırlı sayıda kişi sınırlı bir kaç saat için kullanıyor zaten. Herkese açık genel kullanım uygulamalarının hiç birinde böyle kanser şeyler eklemiyorum.

Ama yine de teknik olarak bunlar yapılabiliyor, bilginiz olsun.

Bu yazıyı yazmamda 2 amaç var, 1.'si teknik olarak bir uygulamanın neler yapabileceğini bilin istedim her iki platformda da, 2. olarak da IOS tarafında Apple dökümanlarında açık açık yapabileceğimizi belirtmesine rağmen hala çözemedik ve böyle bir projede kısa süreli bulunup destek verecek bir swiftçi arkadaş arıyoruz. Çevrenizdeki swiftçilere iletirseniz belki ilgilerini çekebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12
 • Omer @omerf97

  bir seyi merak ettim konuma erisirken ekranda bildirim barinda falan bir ibare cikiyor mu kullaniciyi bilgilendiren?

  • Ali @norego

   Çıkmıyor. Konum bilgisini işletim sistemi alıp iletiyor. Zaten bizim konumla işimiz yok, sadece arka plan işlemlerini tetiklemede kullanılıyor, konum takibi yapmıyoruz, işletim sistemi(ios, android) kullanıyor konumu

 • kortex @kortex

  Her standın önüne dev Qr kod koysaydınız daha kolay olmaz mıydı ? 😀

 • CimAdam @cimadam

  Bunun benzeri genç bir kız arkadaş yapmıştı, o zamanlar gençti tabii şimdi kocaman olmuştur. AVM'lerde dükkan bazlı reklam iletiyordu telefona yanlış hatırlamıyorsam.
  Bluetooth kapattığım halde nasıl açıyor program o da enteresan geldi bana. Hayatta bu tarz programları sokmam telefonuma. Androidin ne kadar çöp olduğunu anladım bir kez daha.

  • Ali @norego

   Benzerini 7 yıl önce ben de yaptım ama çok kullanışlı değildi piyasa için. Daha özel alanlara kaydım o yüzden.

   Ben de bu tarz bir programı sokmam telefona açıkçası. Ama bazı özel durum ve gerekliliklerden dolayı, bazı kişiler kullanıyor. Ve bu şekilde çalışması gerekiyor.

  • CimAdam @cimadam

   @norego Doğrudur tabii bir şey diyemem, biz de ios tarafına yazıyoruz bir şeyler(ben development'da değilim) süreç zor işliyor ama onaylanınca gerçekten pek sorun çıkartmıyor. Umarım çözersiniz.

 • Türker Sezer @dirigeant

  IOS’ta calismayan kismin ne oldugunu tam anlayamadim. Geofencing mi calismiyor, bluetooth takip mi calismiyor? Biz benzer bir uygulamayi bir universitenin sadakat programi icin kampuslerdeki dukkanlarla yapmistik. Her iki isletim sisteminde de sorun olmadan calismisti. Tabi bizimki birkac yil onceki hikaye. Yeni surumle gelen degisiklikleri bilemiyorum.

  • Ali @norego

   O kısmı biz de bilmiyoruz, her hangi bir hata vermiyor, sadece yapması gerektiği gibi arkaplan işlemini yürütmüyor. Konuyla ilgili tecrübeli bir swiftçi varsa iletirsen sevinirim hocam. Freelance olarak destek gerekitor şuan bu kısım için

Ahali selam görseldeki kartlar satılıktır ilgilenenlere duyurulur detaylar için ürünlerin sahibinden linklerini bırakıyorum kartların bir kısmı çok yeni bir kısmı biraz daha eski bir kısmı tr faturalı garantili bir kısmı amazon garantili bir kısmıda amerika newegg menşeili TS den alacaklara biraz daha ikramda bulunmaya çalışırım

*Msi rtx 3060ti GAMING Z TRIO/ 02.11.2024 e kadar TR GARANTİLİ
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-msi-rtx-3060ti-gaming-z-trio-tr-garantili-1053420860/detay/

SATILDI// *Asus tuf gaming rtx 3060ti o.c edition/AMAZON TR GERMANY SATICILI
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-asus-tuf-gaming-rtx-3060ti-o.c-edition-1053419068/detay/

SATILDI// *Palit rtx 3060ti dual RGB/
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-palit-rtx-3060ti-dual-rgb-1053425880/detay/

*Pny RTX 3060 Ti XLR8 REVEL EPIC-X RGB Dual Fan Edition
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-pny-rtx-3060-ti-xlr8-revel-epic-x-rgb-dual-fan-edition-1053430263/detay/

*EVGA rtx 2060 xc /AMAZON FRANSA - 2 YIL GLOBAL RMA DESTEGİ
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-evga-rtx-2060-xc-1053419345/detay/

*Gigabyte Gtx 1660 süper /AMAZON TR GERMANY SATICILI 13.03.2022 faturalı
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-gigabyte-gtx-1660-super-13.03.2022-faturali-1053420675/detay/

*Gainward GTX1660SUPER Ghost /05.03.2024e kadar TR GARANTİLİ
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-gainward-gtx1660super-ghost-05.03.2024e-kadar-tr-garantili-1053420207/detay/

SATILDI// *Asus tuf gaming 1660 süper 25.03.2022 faturalı AMAZON TR GERMANY SATICILI
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-asus-tuf-gaming-1660-super-25.03.2022-faturali-1053417569/detay/

*Asus dual evo gtx 1660 süper o.c edition /02.12.2023 TR GARANTİLİ
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-asus-dual-evo-gtx-1660-super-o.c-edition-02.12.2023tr-garantili-1053415869/detay/

*XFX Radeon RX 5600 XT THICC III PRO ABD NEWEGG
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-xfx-radeon-rx-5600-xt-thicc-iii-pro-1053430177/detay/

*Asrock amd 5600xt challenger o.c edition ABD NEWEGG
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-asrock-amd-5600xt-challenger-o.c-edition-1053412609/detay/

*PALİT Gtx 1660 Süper Gamingpro 7 adet mevcut 1 tanesinin linkini bırakıyorum
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-palit-gtx-1660-super-gamingpro-07.03.24-tr-garantili-seri-5452-1065037201/detay/

*pny 1660 süper çift fan /05.04.2022 faturalı AMAZON TR GERMANY SATICILI
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-pny-1660-super-cift-fan-05.04.2022-faturali-1053429272/detay/

#ikinciel #ekrankartı #RTX2060 #RTX3060Tİ #GTX1660Super #RX5600XT

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

Sevgililer gününde bir yalnız olarak temsili ben (by @umtk) 😀: https://streamable.com/l4mz2u
Videonun orijinali: https://youtu.be/BfYk6-gwAa4?t=2101

Streamable Video

Watch this video on Streamable.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

zihin açıcı güzel bir yazı. daha öncede bu bağlamda yazılar okumuştum. ama bu yazı çok ayrıntılı ele almış. web'in baskın durumu bu alanı unutturdu. delphi'nin alternatifi hala çıkamadı. electronlar insanların burnundan getirdi. Tauri bir umut. Ama bu yazı cidden çok hoştu.
https://medium.com/swlh/what-makes-godot-engine-great-for-advance-gui-applications-b1cfb941df3b

What Makes Godot Engine Great for Advance GUI Applications

I have been trying out the Godot Game Engine lately, and I have been mightily impressed with what I see.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Basit soğuk içecek rehberi

Cold brew

Orta-ince çekilmiş kahveyi bir siseye koyun, üstüne su ekleyin. 18 saat dik bekletin. Kahve aşağı çökmüş olduğu için rahatça başka kaba aktarabilirsiniz.

 

Milkshake

Dondurma+süt+buz+meyve suyu

Meyve suyu yerine: kahve kullanabilirsiniz, muz kullanabilirsiniz (süzmeye gerek yok.); oreo, probis gibi bisküvi kullanabilirsiniz.

 

Smoothe

Buz+yoğurt+bal+süt+meyve suyu

 

Sorbe

Buz+yumurta beyazı+meyve suyu

 

Cool lime (800ml)

İki limon kabuğunun ince bir rendesi

6 yemek kasigi Limon suyu

10 yaprak taze nane

2,5 yemek kaşığı Şeker

800 ml su

Limon kabuğu, nane ve şekeri bir kapta 15 dakika kadar yoğurun. Üzerine su ekleyin, biraz dinlendikten sonra süzüp icebilirsiniz.

 

Affogato

İki cup kadar kahve ve bir top dondurma yetiyor benim fincan için. Eldeki fincana göre ayarlayabilirsiniz

 

Soğuk kahve

Buz+moka pot

Filtre kahve kullanmak isteyenlerin atacakları buz oranında, demleme esnasında daha az su koymalı.

İsteğe göre süt eklenebilir.

 

Kuruyemiş sütü

Bir gece suda beklemiş çiğ kuruyemiş gerekiyor.

Beklemiş suyu süzün ve atın. Robota kuruyemişleri ve suyu ekleyin. Yaklaşık olarak 1 avuç kuru kuruyemişe yarım litre su gerekiyor. Robotta çektikten sonra tülbent yardımıyla süzebilirsiniz. Sütünüz hazır.

Kalan kuruyemişleri kullanarak kurabiye yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Benim yaptiklarımdan genel bir tarif çıkardım böyle. İçerik ve isimler değişebilir. İçeriğine koyacaklarınız damak tadınıza kalmış. Hayvansal ürün tüketmek istemezseniz kuruyemiş sütü de kullanabilir, bal yerine vanilya ekleyebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 31

Herkese selamlar! 🙂
Bir süredir android mobil uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Son zamanlarda baktım wordle popüler kelime buluyorsunuz ben de bilgi yarışması yaptım kendimce. Tasarımda çok büyük eksiklerim olabilir ama düzgün çalışan bişeyler ortaya çıkartmaya başladım gibi. 🙂
Denemek isterseniz BİL! şu adreste: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.technowalker.qna

Bil! - Apps on Google Play

TEACHING KNOWLEDGE COMPETITION. KNOW!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 33