Merhabalar.

Bankacılık sektörü ile ilgili birkaç sorum olacak. Sözelciye anlatır gibi tarif ederseniz, teknik detaya boğmazsanız çok sevinirim.

Günümüzde para ve değerli madenler daha çok elektronik ortamda saklanıyor ve tüketiliyor. Örneğin A bankası dışarıdan hiçbir para girişi olmaksızın kendi hesaplarına neden 100 milyon dolar para girişi yapamıyor? Aynı şey TL için de geçerli. MB kontrol ediyorsa MB de aynı şeyi neden yapamıyor? Birisi "Sizin hesaplara şu kadar para girişi olmuş, çelik kasalarını aç ve bana bu parayı göster" mi diyor?

Diğer sorum: Ben A bankasından internet üzerinden 4000 gram altın satın aldım diyelim. Bankanın fiziksel kasalarında bu maden yoksa bana yine de satabilir mi? Ya da fiziksel olarak elinde olan madeni mi satıyor bana?

Son sorum: A bankasından İsviçre'deki B bankasına 50 milyon dolar aktardım. B bankası bu paranın gerçekten var olup olmadığını nasıl anlıyor? Bir banka memuru eniştesinin hesabına 50 milyon dolar yatırıp eniştesi de bu parayı İsviçre'ye gönderse, hiç var olmayan bir para sisteme girmiş olmaz mı? Banka memuru ceza alır ama eniştenin de 50 milyon doları olmaz mı?

Bankacı ve iktisatçı arkadaşlarım belki soruları okurken gülümsüyorlardır ama inanın internet bankacılığı ve elektronik para işlemlerinin mantığını oturtamadım bir türlü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hüseyin H. @hsynn

  Elbet anlatan arkadaşlar çıkacaktır ben de bir tavsiye vereyim. Zeitgest belgeseli. Mutlaka izleyin.

 • lterlemez @lterlemez

  Benim bildiğim kadarıyla, para genellikle fiziksel olarak yer değiştirmiyor. Sadece alacak-verecek olarak kayıt ediliyor. Fiziksel karşılıkları belli merkezlerde tutuluyor. Çok basitçe, merkez bankası tutuyor fiziki olarak ama A Bankasına B'ye gönderilmek üzere yatırılan bir para, fiziksel olarak A'dan B'ye gitmiyor. MB'de A ile B alacak-verecek miktarlar MB'de güncelleniyor. Ama A'daki kendi hesabınıza yatırdığınız zaman, fiziken A'da kalıyor.

 • Samaritan @johngreer

  Paraları merkez bankaları kontrol eder. Doları öyle şak diye yollayamazsın mesela. Swift yaparsın. Bankandan önce new yorka gider, onaylanır ve o şekilde diğer banka hesabına yollanmış olur.
  MB kafasına göre para yazamıyor mu peki? Yazıyor. Piyasa para bolluğuna enflasyonla cevap veriyor.

iPhone'da Spam SMS'leri(İsim Şeklinde Olanları) Engelleme

Bir çoğumuzun büyük sıkıntısı bu. iOS işletim sisteminde bu işlem biraz zahmetli gibi görünse de internette yaptığım araştırmalar sonucu bunun çok basit olduğunu öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim 🙂 İnanın bu yöntemi öğrendikten sonra kafam o kadar rahat ki sizlere bu sevincimi tarif edemem 😀 Siyasi parti reklamları, büyütme reklamları, bahis reklamları valla hepsinden kurtuldum hem de program felan olmadan 😀

Numara şeklinde olanları artık çoğu telefon program dahi kullanmadan engelleyebiliyor ama söz konusu iPhone olunca işler biraz daha zorlaşıyor diyebilirim. Neyse hemen anlatıma geçeyim. Adım adım anlatacağım sizlere. Bu anlattığım yöntem isim şeklinde gelen mesajlar ve engellenemeyen mesajlar yani engellemesi imkansız gibi görünen mesajlar için. (Ama imkansız değil 🙂 )

1-) Önce isim şeklinde kamu kurumundan veya başka bir yerden gelen mesaj size spam olarak geldi diyelim, yani siz istemediğiniz halde geliyor ve gelmeye devam ediyor. Önce resimdeki gibi gönderen kurum veya oluşumun ismine dokunuyoruz:

2-) Ardından bilgi yazan yere basıyoruz:

3-) Daha sonra resimdeki gösterdiğim yere giriyoruz:

4-) Şimdi ise "Yeni Kişi Yarat" butonuna tıklıyoruz:

5-) Ad, Soyad bu kısımların hiçbirisine dokunmadan sadece "e-posta ekle" butonuna tıklıyoruz:

6-) Bu önemli madde. Çünkü bu kısımda size gelen mesajdaki aynı ismi yazıyoruz büyük/küçük harf uyumuna dikkat edecek şekilde. Yani misal olarak bana gelen mesajda "GuzelHsting" diye gelmiş ben de buna dikkat ederek "GuzelHsting" yazmak durumundayım yoksa engellemez. Size de size gelen başlığın aynısını harfiyen yazacaksınız.

7-) Ve son olarak "Bitti" dedikten sonra alt kısımda "Bu Arayanı Engelle" yazısının aktif olduğunu göreceksiniz:

Veee hepsi bu kadar 🙂 Artık siz de saçma sapan mesajlardan, belki de her geldiğinde başka umutlarla mesaj beklediğiniz kişilerden değil de bu andavallardan gelen mesajlara sövüyorsanız bu yazıyı paylaşmayı çok görmeyin değerli TeknoSeyir ahalisi 🙂 Hayırlı günler dilerim efendim selametle..

BeğenFavori PaylaşYorum yap