Sponsorblock ne güzel şey ya.. Sayfalarca övesim var.

Şarkı videosunun başına sonuna 5dk konuşma ekliyorlar, şarkı 2.5 dk konuşma 5dk. Bi şarkı dinleyeceğim diye bunlara katlanmak zorunda mıyım? Sponsorblock sağolsun tık tık geçiyor böyle şeyleri.

Eğer sistemde yoksa da eklemesi 10 saniye sürüyor.

Chrome / Opera / Youtube Vanced'in içerisinde var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hyundai Kona Elektrik almak için yola çıktım Renault yaptığı indirimle gene zorla kendine çekti. Soran olacaktır 299’a Megane aracımı takasa vererek bu aracı aldım. Aracımı satmakla da uğraşmadım.

Renault Zoe ZE50 aracıyla bir kaç gün önce elektrikli camiaya giriş yaptım.

52kwh bataryasıyla 50kw CCS DC hızlı şarj, 22kw AC şarj özelliklerine sahip. 370-400km yazın, kışınsa 290-330km gerçekçi menzil sunuyor.

500km’dir kullanıyorum 2 kere yarım şarja taktım. Beklentimden üstte konforu var. Sonunda senelerdir istediğim EV camiasına katıldım. Diğer fotoğraflar 22kw hızındaki eve kurduğum şarj istasyonundan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 119

https://github.com/ClearURLs/Addon
Herkes şu eklentiyi yüklesin lütfen. Firefox, Chrome ve Edge için var. Linklerdeki takip parametrelerini kaldırıyor. Firefox'un tavsiye ettiği eklentiler arasında. privacytools.io 'nun da tavsiye ettiği eklentiler arasında https://www.privacytools.io/browsers/#addons

Bu sayede hem bu takip mekanızmasından bir nebze kurtulmuş olursunuz hem de burada link paylaşırken duvar gibi uzun linkler paylaşmamış olursunuz.

Örnek olarak şu link:
https://www.amazon.com/dp/exampleProduct/ref=sxin_0_pb?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&keywords=tea&pd_rd_i=exampleProduct&pd_rd_r=8d39e4cd-1e4f-43db-b6e7-72e969a84aa5&pd_rd_w=1pcKM&pd_rd_wg=hYrNl&pf_rd_p=50bbfd25-5ef7-41a2-68d6-74d854b30e30&pf_rd_r=0GMWD0YYKA7XFGX55ADP&qid=1517757263&rnid=2914120011

Şu hale gelmiş oluyor:
https://www.amazon.com/dp/exampleProduct

ClearURLs/Addon

ClearURLs is an add-on based on the new WebExtensions technology and will automatically remove tracking elements from URLs to help protect your privacy. - ClearURLs/Addon
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Signal
"Açık kaynak da olsa server'da ne çalıştırdıklarını bilemeyiz." argümanıyla ilgili:
Bu kesinlikle doğru, ancak Signal özelinde şöyle bir olay var kayıtlara geçen, onu paylaşmak isterim:

Signal 2016'da mahkemeye çağrılmış ve 2 belli kullanıcı için "kullanıcı adı, adres, telefon numarası, email adresi ve ödeme yöntemi" gibi bilgileri vermesi istenmiş. Ancak tek verebildikleri Signal'a üye olma tarihi ve Signal serverlarıyla kurulan son bağlantının tarihi olmuş. İstenilen diğer bilgileri verememişler çünkü bunlar zaten ellerinde yok, bu bilgileri vermeleri imkansız yani.

Bu olay sayesinde en azından 2016 yılında gerçekten Github'daki kodu çalıştırdıklarını düşünebiliriz.

Ayrıca Signal kâr amacı gütmeyen bir organizasyon, yani motivasyonları para kazanmak değil. Bu sayede başka bir şirket tarafından satın alınamıyorlar ayrıca. Varoluş sebepleri güvenli ve gizli iletişim sağlamak.
Whatsapp ve Telegram ile karşılaştırırken bunları da hesaba katmak lazım. Kayıtsız şartsız her şeyimizle güvenelim demiyorum ama en azından Whatsapp ve Telegram'dan çok daha güvenilir olduğu açık.

https://arstechnica.com/tech-policy/2016/10/fbi-demands-signal-user-data-but-theres-not-much-to-hand-over/

FBI demands Signal user data, but there’s not much to hand over

Signal parent company Open Whisper Systems hired ACLU, which helped fight gag order.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ömer akgül @oglusumben

  Telegram'da kar amacı gütmeyen kuruluş olarak çıkmıştı başta piyasaya. Pavel abi finanse ediyordu ama aralıkta Pavel abi masraflar çok arttığı için business tarafı için paralı özellikler getirme kararı aldı. İlerde de büyük guruplar için grup yöneticilerine reklam koyma imkanı verebileceğini ve bundan grup yöneticilerinin para kazanabileceğini söyledi. Kar amacı gütmeyen hizmetlere örnek olarak Archieve.org'u verebiliriz. Adamlar her yıl masraflarını karşılamak için 10 milyon dolarlık bağış hedefi koyuyor ve o paralarla dönüyor sadece. Baktığınızda o adamlar için çekirdek parası diyebilirsiniz ama Pavel için de bu adam için de son para kazandıkları işin parasını yıllardır yiyolar diyebiliriz. Signal bağış kabul ediyo ama Telegram kabul etmiyor bir dönem etmeyi denemiş olsa da. Belli bi boyuta ulaştıklarında sanmıyorum masraflarının bağışlarla karşılanabileceğini. Bilmiyorum

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Signal amerikan firması değil mi? Oradan suç işlensin ve çat diye enseleyelim diye basında çıkartılıyor olabilir bu tür haberler. Sonuçta her zamanki gibi yüksek sesle bağıra bağıra konuşamayacağımız şeyleri internet üzerinden de konuşmamakta fayda var.

  • Outrun @outrun

   Şüphecilik çok önemlidir. Ben de şüpheciyim hatta profilimde tek yazan şey "bilimsel şüpheci". Ama bu artık şüphe değil komploya giriyor. Adamlar iyi niyetli. Böyle şeylere girişecek motivasyonları yok ki. Varoluş sebepleri gizli iletişim sağlamak. Zaten firma değiller, Signal bir vakıf. Reddit gizlilik forumlarında (r/privacytoolsIO, r/privacy) ve hackernews'daki kullanıcı yorumlarına bakın, oradaki kullanıcıların ortak özelliği gizliliklerine önem vermeleri. O kullanıcıların büyük çoğunluğunun Signal kullandığını ve tavsiye ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

   privacytools.io sitesini araştırın. Oldukça saygın ve kafaya gizliliği takmış bir ekip olduklarını görebilirsiniz. Reddit'te de büyük bir toplulukları var. Yaptıkları şey toplulukla birlikte karar alarak güvenlik ve gizliliğe önem veren uygulamaları tavsiye etmek ve bunu sürekli güncel tutmak (bir uygulama artık kriterleri sağlamıyorsa tavsiyelerden çıkarılıyor). Bu topluluğun tavsiye ettiği anlık iletişim uygulamalarından biri de Signal.

   eff.org 'un da tavsiye ettiği uygulama yine Signal. EFF 30 yıldır gizlilik ve özgürlük haklarını savunan, son derece saygın bir vakıf. EFF'i tanıtmaya gerek yok.

   Ek olarak haberi yapan ars technica da 20 küsür yıllık saygın bir haber sitesi.

   Şüphe duymalıyız tabii ki ama komplo teorisi üretmek iyi değil. Signal'a diğer uygulamalardan (whatsapp, telegram) daha fazla güvenebilmek için sebeplerimiz çok yani.

   Geçenlerde redditte yaptıkları AMA'ya da bakabilirsiniz:
   https://www.reddit.com/r/technology/comments/kt91qk/signal_private_messenger_team_here_we_support_an/

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @outrun hocam adamların gizli iletişim için bu işi başlattıkları vs.adamların kendi söylemleri. İçlerini okuyamıyoruz ya aslında olay orada kopuyor. Komplo teorisi değil bence illa yapıyorlar vs. demiyorum çünkü bilemeyiz diyorum. Ha ben de katılıyorum daha mantıklı olabilir signal açıkçası. Bırakın art niyeti 3. Bir şahıs telegramınızı hacklese 5 senelik foto video vs. ulaşır signal ve whatsappta ise o foto ve videolar sunucuda değilde telefonda olduğu için bir şekilde hacklenseniz ulaşamazlar. Ama işte telegramında sunucu bazlı olmasının büyük avantajları da var.

   Kısaca demek istediğim markalar uygulamalar bizi düşünüyor bizden yana gibi düşünmemeliyiz hiçbir zaman.

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  @outrun hocam email konusunda bir öneriniz okur mu?

iOS developer beta kullanırken Feedback uygulamasını kullanan oldu mu hiç? Yabancı dilde mi göndermek gerekiyor yoksa Türkçe yazsam da olur mu bilen var mı? Fotoğrafta başlıklar İngilizce çünkü.

#akış #ios #iosbeta #ios12 #feedback #apple #iphone

BeğenFavori PaylaşYorum yap