BeğenFavori PaylaşYorum yap

585TL'ye 3 yıllık #GamePass almak isteyenler için nasıl yapılacağını anlatılmış. İsteyenler bakabilir. Ben alırken kayıtlı kartımı her seferinde silmek zorunda kaldım.

https://eksisozluk.com/entry/146814564

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 18

Türkiye'de iş yapmaya çalışmanın bedeli... Baya uzun bir yazı ama Türkiye'de çoğu girişimin çektiği sıkıntılardan bir örnek.

Durumu en baştan kısaca özetleyeyim...

Benim yaklaşık 7-8 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığım ve 2019 aralık ayında yatırımcı bulmamla hayata geçen bir yazılım projem var. Proje statexpo.com.

Yatırımcının işin içine girmesiyle iş ciddiye binip hızlandı. 6 ayda yazılımı tamamladık. Tam pazarlama aşamasına geçtik ki yatırımcımız beklenmedik şekilde vefat etti ve bütün pazarlama işleri durup bütçe sıkıntıya girdi. Ardından ben kendi bağlantılarımla işi pazarladım ve anlaşmalar yapmaya başladım derken bu sefer de pandemi başladı ve yaptığım anlaşmaların tamamı iptal oldu. Pandemi biraz hafiflemeye başlayınca da pandemiden dolayı sektördeki bir çok firma battığı yada zora girdiği için yeni anlaşmalar olmadı. Bunun üzerine sektörün en büyük 2. firmasıyla yaklaşık 8 ay görüşerek yeniden prensip anlaşması yaptık ve anlaşma yazıya dökülmeden bu firmada battı. Bunun üzerine o firmanın yerini doldurmak için kurulan başka bir firma ile görüşmelere başladık, iyi niyet mektubu aldık, sözlü olarak her şeyde anlaştık ama günün sonunda adamlar baya dolandırıcı çıktılar ve patladık.

Bütün bunlar olurken de bir yandan ek yatırım görüşmeleri yürüttük bir çok büyük fon ve şirketle. Bunların çoğu henüz satış yapamadığımız için beklemeye aldı. Beklemeye almayan İsrailli bir fon ise yine pandemi yasakları ve İsraildeki ağır kapanmalardan dolayı patladı. En sonunda Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birinin yatırım fonuyla anlaşma sağladık ama resmi işlemlerin tamamlanmasına 1 ay kala holding tepesinden gelen bir kararla kalan bütçenin tamamı başka bir yatırım fonuna aktarıldı.

Bu süreç içerisinde projenin yazılım ekibi dağıldı. Yazılım teknoloji olarak eskidi ve kullanılamaz hale geldi güncellemeleri yapmadığımız için.

Sonunda 2 ay önce bir devlet kurumuyla anlaşmaya varabildik. Fakat o kadar ağır bir bürokrasi oldu ki sözleşmeyi anca geçen hafta çarşamba onaylatabildik ve daha da imzadan geçmesini bekliyoruz.

Bu arada tabii ki yazılımın komple elden geçmesi gerekiyordu ama sözleşme imzalanıp ödeme hala yapılmadığı için bütün riski benim alıp yeniden ekip kurmam gerekti. Apar topar 1 full time ve 2 part time olacak şekilde ekip kurup, bütün masrafları üstlenip yazılımı toparladık insan üstü bir mesai harcayarak.

Gel gelelim hizmet vereceğimiz tarih 5 Ocak ve hizmet verebilmemiz için 100 adet beacon'a ihtiyaç var. İş beaconları temin etmeye geldi fakat daha ödemenin yapılmasını geçtim imzalı sözleşme bize ulaşmadığı için bunun da bütün masrafını benim karşılamam gerekti. Hadi dedim onu da karşılayayım, yine son dakika golü yesek bile günün sonunda bunlar bize lazım.

Kullanacağım beaconların tanesi 12$, 100 tanesi 1.200 $ yani çok para değil. Ve ardından aşağıdaki mailleşmede görebileceğiniz süreç başladı. Bir kaç saat sonra vergi + kargoyla birlikte 1.200 $'lık ürün için toplam 3.000 $ ödeyip ürünleri FİNLANDİYA'ya sipariş vereceğim. Bana Türkiye'de lazım olan ürünleri Türkiye'deki gümrük sorunları için Amerika'dan Finlandiya'ya sipariş vermem gerekti evet. Arından teslimatın Finlandiya'ya zamanında yapılması için parmaklarımı çapraz yapıp bekleyeceğim ve mucize eseri zamanında teslimat yapılırsa da artık bilet ne kadar olursa olsun ilk uçağa atlayıp günü birlik Finlandiya'ya gidip beaconları valize atıp Türkiye'ye geri döneceğim ve bir de Türkiye girişinde belirsiz bir gümrük vergisi ve gümrük süreciyle uğraşacağım. Büyük ihtimalle de yaklaşık 1.500 - 2.000 $'da Türkiye'de gümrük ödeyeceğim.

Ha bir de bu arada kuruma verdiğimiz ve yönetim tarafından onaylanan fiyat son anda bakanlık bütçesi sorunu yüzünden %40 altına düşürüldü. Onu da son dakika ben bütün masrafları yaptıktan sonra soktular bana.

Bu işe 3 yılda yaklaşık 1.5 milyon harcadık. Son 45 günde ise ben şahsi olarak cebimden yaklaşık 70 bin lira daha harcadım ve önümüzdeki 15 gün boyunca da yine şahsi olarak cebimden yaklaşık 150 bin lira daha harcayacağım.

Şimdi gel gelelim bütün bu eziyetin ve bu eziyete katlanmamın asıl nedenine. İş kurumsal fuarlarda kapsamlı veri analizi yapmaya yarayan bir yazılım hizmeti. Türkiye'de ne olur ne kadar kazanır bilmiyorum ama Türkiye'de bunu cepten para harcayarak bile olsa 2-3 fuarda kullandırtabilip işlediğini ispat edebilirsek Almanya'da ki büyük fuarlardan alıcısı hazır bekliyor ve Almaya'da tek 1 fuar bile 5-6 günlük hizmet süresi içerisinde büyüklüğünden dolayı 2-3 milyon € kazandıracak. Türkiye'de şu kadar eziyet çektikten sonra Almanya'da tek bir anlaşma bile yapsam anında Almanya'ya şirket kurup bu işi ve aynı teknoloji alt yapısını kullanan bütün yan kollarını Türkiye'den çıkartıp bir daha da Türkiye'de iş yapmayacağım.

Türkiye'de şu işe harcadığım emeğin çeyreğini başka ülkede harcasaydım şimdiye zaten her şey bitmişti. Şuan bunun dışında devam eden 3 farklı işim daha var, 2'si zaten doğrudan yurt dışı odaklı, Türkiye'den isteseler de erişemiyorlar. Bu ve diğer 4. işi de ilk fırsatta ülkeden çıkartacağım.

Türkiye'de iş yapmaya çalışan herkese bol bol sabır ve kolaylıklar diliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 24

#andor
andor soundtrack vol3 yayınlanmış. 9-10-11 ve 12. bölümdekileri barındıryor. 12. bölümden çok güzel bir tane:
https://youtu.be/BRzDeHe2GYc

Forming Up/Unto Stone We Are (From "Andor: Vol. 3 (Episodes 9-12)"/Audio Only)

Music video by Nicholas Britell performing Forming Up/Unto Stone We Are (From "Andor: Vol. 3 (Episodes 9-12)"/Audio Only). © 2022 Lucasfilm Ltd.http://vevo.l...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününEskiFilmi #4HitlikFilmdir #BluTV

Arrival - Geliş (2016) 1s 56dk - Bilimkurgu Louise bir üniversitede dil biliminde yetkin bir isim olarak hocalık yapmaktadır. Ansızın dünyanın 8 farklı bölgesine yumurta şeklinde uzay gemisi iner. Louise çok etkin bir dil bilimci olduğu için ABD kuvvetleri evinden helikopterle alır ve film başlar. Çok güzel oyunculuk, hikaye anlatımı vede görüntü izlettiği için yüksek puanı hakediyor.

Filme 10 üzerinden 8 puan veriyorum.

TKDB: https://drive.google.com/drive/folders/17xXafF4q98dwo1jiCtjdmgTdcT2umhiV?usp=sharing

BeğenFavori PaylaşYorum yap

DF Retro: Half-Life 2 - The Shooter Evolved

In this episode of DF Retro, John returns to the world of Half-Life for a look at its sequel - Half-Life 2. We revisit Half-Life 2 across every major platfor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok zekice bir uygulama, Airpods Pro ve Airpods 3. nesilde bulunan hareket sensörlerini kullanarak oturuş pozisyonunuzu takip ediyor. Bir süre kötü bir pozisyonda durduğunuzda uyarı yolluyor. Arka planda çalışabiliyor.

https://apps.apple.com/tr/app/posture-pal-perfect-reminder/id1590316152

‎Posture Pal - Perfect Reminder

‎Posture Pal helps you improve your neck and shoulder posture by using the motion sensors in your headphones. Improve your neck, shoulder and back posture without having to purchase a separate...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Az önce şansa şöyle bi yardımcı yazılım buldum. Muazzam bir şey yahu, keşke daha önce keşfetseymişim. Görev Yöneticisi'ni herhalde birkaç asır açmam. 😀
Windows 11'in Görev Çubuğu'nda malumunuz sağda büyük bi boşluk kalıyor, bu araçla hem o alan işe yarıyor, hem de alanın büyüklüğü sebebiyle bayağı fazla veri kaynağı sığdırabiliyorsunuz (Şekil 1A). İnce ayarlarını çok seveceğinize eminim. İstediğiniz ağ kartını, HDD'yi seçebiliyorsunuz. Sıralamaları özelleştirebiliyorsunuz, font ve boyut da aynı şekilde. İndirip kurcalamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kurulum rehberi de şurada:
https://www.windowsdigitals.com/net-speed-monitor-windows-11/

Direkt kaynağa gitmek için:
https://github.com/zhongyang219/TrafficMonitor/releases

BeğenFavori PaylaşYorum yap