İşlemciye %100 yük bindiren render uygulamasının CPU kaynak kullanımını nasıl kısıtlayabilirim. harici program olmadan mümkün mü? Değilse hangi harici programla yaparım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

İhtilal Kutu Oyunu - Yakın Siyasi Tarih

 

Dün akşam bir arkadaşım bu kutu oyununu bize hediye olarak getirene kadar, bu oyun hakkında hiçbirşey bilmiyordum. Oynarken çok keyif aldığım ve belki burada da benim gibi bilmeyenler de vardır diye düşünerek paylaşayım istedim. Sonuçta bu bir kutulu masa oyunu ve legal olarak da satıldığı için siyasi içerik değildir diye umuyorum (oyunun tüm içeriği siyasi gerçi, bu da büyük ironi🤔) ama sorun teşkil ederse tabiiki kaldırılabilir.

Oyun yakın siyasi tarihimizi konu alıyor. Oyunda seçebileceğiniz iki görüş var, bunlar:

* Altı Ok (ne olduğu malum)

* Kırat (bunun da ne olduğu malum)

her görüşün kendine ait bir zarı, pulları ve zaman zaman oyuna katılan ve destek sağlayan yan kuvvetleri (ülkü ocakları, sol örgütler, sendikalar vs) var. Amaç, belli periyotlarla tekrarlanan seçimler sonucunda iktidar olabilmek ve bu yolda da gerekli siyasi adımları atabilmek ve de tabiiki örgütlenebilmek (polis, ordu, üniversite, sermaye, vs) Örgütlenmesi kuvvetli olup seçim sonucunda muhalefette kalan oyuncu bile yer yer ciddi avantajlara sahip olabiliyor.

Oyunda herşey güllük gülistanlık değil, oyunun adında da geçtiği üzere arada ihtilaller de oluyor ve bu ihtilaller pozisyonunuz yada görüşünüze göre hep negatif değil bazen pozitif bir etki de gösterebiliyor 😄

Oyunda 2 grup kart var, ilk grup kart ihtilal kartı. Oyun, bazı noktalarda bu kartı çekmenizi istiyor. Bu kart gerçekleşen ve etkileri olan bir ihtilal de olabilir, başarısız bir darbe girişimi de olabilir.

Oyunun keyifli bulduğum diğer kart grubu ise olay kartları. Olay kartları üç farklı zaman diliminde geçen olayları kapsıyor. Bulunduğunuz zaman dilimine göre bu kart grubundan bir kart seçerek kartın dediği şekilde hareket ediyorsunuz.

İlk dönemin adı Lefter:

ikinci dönem olay kartlarının grubu da Metin Oktay olarak geçiyor:

Üçüncü ve son Olay kartı grubu da Metin-Ali-Feyyaz dönemi 😊

 

Oyunu ilk başta anlamak biraz zor gibi, çok fazla kart, değişik pullar ve örgütlenme yapısı var. Ancak konu yakın tarihimiz olunca zaten otomatik olarak kolayca adapte oluyoruz. Ben kendi adıma, her ne kadar şok edici olsa da Kırat ile oynamayı çok keyifli buldum 😂 Polis’de örgütlenme, sermayeyi destekleme, siyasal islamı kullanma filan neyse çok da detaya girmeyeyim, uçurulurum belki 🤣

 

Sözün özü, bu oyunu hem keyifli hemde oldukça öğretici buldum. Youtube da detaylı şekilde nasıl oynandığı da anlatılmış. Ona da bakabilirsiniz. Ben bu oyunu, şayet bulabilirseniz, kesinlikle tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Sonunda uygulamayı yayına aldık. Beta testi yerine test etmek yada kullanmak isteyenler için 1 hafta boyunca Türkiye'ye açık bırakacağım. Bu süre içinde indirirseniz sonrasında da kullanmaya devam edebilirsiniz. Tester eklediğimizde 3 ay sonra ben istemesem de apple test hesaplarını kapatıp erişimi kesiyormuş. Onun için doğrudan marketten indirmeye açtım.

Google Play'de yayına girdi, Apple Store'da incelemede hala. Yayına girince Apple Store linkini de atacağım.

Bütün üyelik tiplerini test etmemiz gerektiği için her indirene 5-10 gün sonra premium ve onun ardından 5-10 gün sonra da premium plus üyelik tanımlayacağım ki 3 üyelik tipinde de test edilebilsin uygulama. Premium Plus üyeliği ömür boyu tanımlayacağım bu arada.

Son olarak uygulamada hesap oluşturduktan sonra o hesabınızla hem Android, hem iPhone'dan giriş yapabiliyorsunuz. Üyeliğiniz hesaba tanımlı olduğu için 2 farklı platformda da kullanılabiliyor aynı hesapla giriş yaparsanız. Bir telefonda yaptığınız özelleştirmeler yine hesaba bağlandığı için diğer cihazlarınızda da otomatik uygulanıyor. Ek olarak ömür boyu üyelik olacağı içinde istediğinizde uygulamayı yeniden indirip hesabınızla giriş yapabilir ve bütün özellikleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Birer 5 yıldızınızı alırım bu arada 🙂

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tradeandme

Trade and Me - Apps on Google Play

All Forex data at your fingertips! Download Trade and Me app now
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 111
 • Ömer Özgür @omc43

  İlk açıldığında kayıt olurken kutucuklara tıklayınca klavye açılmıyor. Açılması için spamlamak lazım bu sefer de klavyeyi kapatmak için geri tuşunu spamlamak gerekiyor. Kayıt olduktan sonra da herhangi bir şeye tıklayamıyorum. Sol menü takılarak açılıyor onun dışında uygulama donmuş gibi. M52 Android 13 OneUI 5.1

  • Ali @norego

   Uygulamayı indirdiğinde android ayarlarından bildirimleri engelledin mi hocam ? Android 13'lü M52 ile test ettim defalarca, bende de var M52 ama hiç denk gelmedim buna.

   Bildirimleri engelleyince bi sapıtma durumu var şuan bildiğimiz. Engellemdiysen başka bir özel durum oluşuyor olması lazım.

  • Ömer Özgür @omc43

   @norego Mail attım bir de video olarak [email protected] adresine grafik olarak da sorunlarla karşılaştım.

   Bildirimleri ayarlardan açınca düzeldi ama.

  • Ali @norego

   @omc43 Teşekkürler hocam. Bildirimi ayarlardan kapatınca her şey kasıyor. Çok saçma bir sorun cidden. Hafta içi çözeceğiz.

   Bu arada bildirimi ayarlardan kapatmak yerine uygulama içindeki "notification settings" kısmından ilk sayfadaki bütün tikleri kaldırırsan hiç bir bildirimi almazsın. Bildirim ayarları konusunda görebileceğin en kapsamlı uygulamalardan biri. Sorunu çözdüğümüzde haber vereceğim, telefon ayarlarından bildirimleri engelleyebilirsin o zaman gönül rahatlığıyla tekrar 😀

 • Yakup Yılmaz @yakup

  An itibari ile bakım yapılıyor sanırım. Uygulamayı açıyorum ama veriler gelmiyor, loading dönüyor, dönmeye devam ediyor

  • Yakup Yılmaz @yakup

   Güncel sürüm olduğunu fark ettim güncelledim, uygulamayı durdurup yeniden başlattım, loading şeklinde bekliyor değişen bir şey olmadı

   Not
   Telefonu yeniden başlattım düzeldi.

   4-5 gün önce, uygulama bilgileri, durdurmaya zorla, tıklayıp kapatmıştım.

   Belki size bir faydası dokunur diye, Bilgi vermek istedim yazdıklarımın hepsini silebilirsiniz. Cihaz M52

   Premium plus için teşekkürler. Evet hatırladım o gün çok bildirim gelmişti ve Uygulamayı durdurdum... Şimdi tekrar girip bakmak istediğimde bu şekilde telefonu yeniden başlatmam gerekti.

   Yeni not,
   Tableti kontrol ettiğimde, tablete güncel sürüm olduğunu fark ettim hiçbir sorun olmadan çalıştı.

   Yaklaşık 9 gündür sadece telefonun internetini kullanıyorum o yüzden otomatik güncelleme yapılmadı.

   Tablet nasıl güncelledi onu da anlamış değilim.

   Mümkün olduğu kadar bilgi vermek istedim, lütfen okuduktan sonra silin

  • Ali @norego

   @yakup m52'de bildirimler engelliyken mi loadingde kalıyor hocam?

  • Yakup Yılmaz @yakup

   @norego Bildirimler engelli değil.

   Ama uygulamayı, "durdurmaya zorla" diyerek 5 gün önce kapatmıştım.

   Emeğinize saygısızlık etmek istemem, ama hiç anladığım bir konu değil 🤗

 • Yakup Yılmaz @yakup

  1 Uygulamayı açtım, bilgiler gelmedi, lodingde kaldı.
  2 Uygulamada yeni sürüm olduğunu farkettim. Güncelleme yaptım.
  3 Uygulamayı tekrar çalıştırdım, Bilgiler gelmedi.
  4 Uygulama bilgileri, Durdurmaya zorla, Uygulamayı kapattım.

  Şimdi güncel sürümü, Yeniden çalıştırmaya hazır olmalıyım diye düşündüm.

  5 Uygulamayı tekrar çalıştırdım. Bilgiler gelmedi.
  6 Telefonu yeniden başlattım.
  7 Uygulamayı çalıştırdım, Sorunsuz çalıştı.

 • Outrun @outrun

  Aynı sinyal 2 kere görünüyor. Bildirimleri de aynı anda 2 kere geldi.

Beyler ayakkabının içine sıkabileceğim deodorant önerebilecek var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

DNS değiştirdikten sonra pc yeniden başlatmak gerekli m ietkisini götermesi için?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Bu #chatgpt'ye nasıl çizim yaptırıyorlar? Tasarım fotoğrafları görüyorum. Onlar paralı olan versiyonda mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#anime
Nier: Automata Ver1.1a animesi güzelmiş, öneririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Binance in nft platformu benişm referans linkimden üye olursanız hem siz hem ben 1 adet nft hakkı alıyoruz bilginiz olsun.
https://www.binance.com/en/nft/bicasso?utm_source=nft&utm_medium=invite&utm_campaign=bicasso&registerChannel=bicasso&ref=13685687

BeğenFavori PaylaşYorum yap

7 aydır projelere odaklandığım için hiç para kazanacak bir iş yapmadım. Sıfır müşteri işi ve çok çok az FX işlemi oldu bu 7 ayda.

Ortaklık ve aldığım yatırımlardan bağımsız doğrudan bana ve benim projelerime çalışan personel + kendi masraflarım aylık 100 bine yakın tutuyor. Artık zorlamaya başladı ufaktan. Bu ay yayına alacağım projelerin reklam ve işletme masraflarını da girince bu rakam 150-200 bin arasına çıkacak.

3-4 ay içinde evdeki hesabın çarşıya uyup uymadığını göreceğim bakalım. Büyük şirketlere göre bir şey olmasa da benim gibi küçük ve bireysel girişimci için güzel ve önemli paralar bu yaktıklarım.

Yeni bir iş kuracak arkadaşlara tavsiyem iş için ne kadar gerektiğini çok dikkatli ve fazla fazla yazarak hesaplayın. Sonra bunu 1.5 ile çarpın. Ardından iş ne zaman para kazandırmaya başlar kısmını kötümser olarak hesaplayıp bu süreyi en az 2 ile çarpın(tavsiyem 3) ve bu süre içerisinde sürünmeden geçinmeniz için kaç para gerekli bunu hesaplayıp 1.5 ile çarpın(hastalığı var, kazası belası var) ve bu parayı döviz, altın vs gibi TL olmayan bir kıymete çevirip kenara koyun ve bu paraya iş için dokunmayın. Bu sizin hayatınızı geçindirecek para, iş için bütçenize dahil değil.

İş için evdeki hesabınız çarşıya uymazsa 2 seçeneği değerlendirin. İşe o kadar güvenmiyorsanız zararı sineye çekip bitirin. Bu çok zordur ama zararın neresinden dönerseniz kardır. 2. seçenek ortak alın. Eksik sermayeyi hesaplayıp bunu da 1.5 hatta mümkünse 2 ile çarpıp bu parayı verecek ve mümkünse işe bir vizyon yada ek katkı sağlayacak bir ortak alın. Kredi çekme, borç alma gibi durumları hiç düşünmeyin bile. Bir projenin para kazanması ciddi bir süre alır bir de bunun üzerine sakın borç riskine girmeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  sure ve maliyet hesabinda birkac katiyla carpmak cok mantikli ama daha sonra bu mantigi is yuruturkende degistirmemek lazim.
  tecrubelerime göre, insanlar basta bu hesaplari fazla fazla yapiyor, ne olur ne olmaz diye ama isin icine girince, hesap kitap tutmadiginda, amannn ne olacak zaten fazla fazla hesapladim diye kendini kandiriyor. isin aslinda iyi gitmedigini kendine itiraf etmek zor oluyor.

  • Ali @norego

   Süreçleri doğru ve disiplinli olarak yönetmek gerçekten çok zor oluyor.

  • Recai @recai

   @norego iste ona isadami diyorlar 🙂 sen daha iyi bilirsin

  • Ali @norego

   @recai Daha işadamı olamadık hocam. İşadamı olmak için belli bir seviyeye gelmiş ve bir organizasyonu yönetiyor olmak lazım. Şuan ben hala projelerin bir işe dönüşmesi için uğraşıyorum, işe dönüşüp çalışandan profesyonel yönetime geçtiğim zaman anca işadamı diyebilirim kendime hocam 😀 Ortada daha bir iş yok yani 😀

   Fuarla ilgili işte artık satış başladı ama onunda biraz daha oturması lazım 1-2 sene, anca ondan sonra orada da iş adamı olurum. Şuan hala pazarlamasını da, yazılımını da, tasarımını da, raporunu da ben yapıyorum 😀

  • Recai @recai

   @norego o fuar projesini pandemiden 5-10 yil önce yapmis olsaydin iyi para kazanirdin, ama fuarlar dunya genelinde pandemiden sonra baska bir boyut kazandi, ama ben yinede projeyi begeniyorum ve mutlaka iyi sonuc verecegini dusunuyorum, ayrica ayni teknik ile baska alanlarda da kullanabilecek bir proje o.

  • Ali @norego

   @recai 2015'de ilk olarak başladım ona ama para bulamamıştım hocam. 2020'de anca para bulabildim valla ona.

   Bu arada fena gitmiyor. 1 fuar yaptık, aşırı memnun kaldılar. Sonraki fuarları için de anlaştık. Bu yıl farklı ve sektörün önemli temsilcileriyle 2 fuarda daha yapacağız.

   1 Eylülde elektrikli araç fuarında hizmet vereceğiz. Toyota, BMW gibi markaların araçlarına yerleştirip ziyaretçi aracın neresine bakıyorsa o kısmıyla ilgili otomatik bilgi göndereceğiz bildirimle. Biraz şov olacak yani. O yolumuzu açar.

   Aynı anda bir de solar enerji fuarı var, orada da Siemens sponsor oldu, o fuarda da hizmet verip verileri paylaşacağız. Beklentilerini karşılarsak o saatten sonra para akmaya başlar o işe zaten. Yarın da Siemens Türkiye'den önemli biri ofise görüşmeye geliyor veriler için. Pandemi çok büyük şanssızlık oldu, üzerine işin daha 6. ayında yatırımcımın beklenmedik şekilde bir anda ölmesi de çok büyük darbe oldu. Sonrasında anlaştığımız bir firmaların neredeyse tamamının pandemi sonrası batması da darbe oldu derken anca toparlandık 😀

  • Recai @recai

   @norego cok orjinal bir fikir. vazgecmemen cok iyi olmus. umarim daha da guzel isler baglarsin bu projede. yurtdisina da acilirsan tam olur.

  • Ali @norego

   @recai Fuarda hizmet verdiğimiz büyük kurumsallarla yakın temas kurup onların fabrikalarında da personel takip ve performans raporlaması için ek bir uygulama sahası oluşturabilirsem hızlı büyür, yurt dışına da açılması kolaylaşır gibime geliyor. Bakalım hocam ne olacak, göreceğiz.

  • Recai @recai

   @norego yurtdisi sirketlerinden birinin turkiyede uretim yaptirdigi fabrikalardan birinde is baglarsam yurtdisi kolaylasir

  • Ali @norego

   @recai Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biriyle görüşüyorum yatırım için hocam. Yurt dışında da çok büyük varlıkları var. Depremden dolayı yine durdu görüşmeler, 10 civarı fabrikaları hasar almış deprem bölgesinde. Onlar olursa yurt dışına açarlar işi. Yoksa benim de bir kaç planım var ama en azından kasada 500k-1m $ arası olması lazım yurt dışına açılma planı yapmak için. Bu sene iyi giderse önümüzdeki sene bir kaç milyon $ kazanır şirket, ondan sonra planlarız.

   Zaten yurt dışına açmadan önce yurt dışındaki hedef organizatörlerde daha önceden orta/üst düzey yöneticilik yapmış birini yurt dışı operasyonların başına koymak için işe alıp bir de o ülkelerdeki sağlam danışmanlık firmalarıyla çalışmak lazım ki düzgün bir iş olsun. Artık onların yönlendirmeleri doğrultusunda ilerleriz.

  • Recai @recai

   @norego d anismanlik cok önemli. Senin bu olayini takdit ediyorum. Isi nasil yapacaksan hemen en iyi adami bulup ona birakiyorsun.
   Sucuk reklaminda karisini ve cocugunu oynatan gurbetci isadamlari gibi degilsin. 🙂

#GirişimHikayeleri
https://teknoseyir.com/durum/1623359 bu yazıda bahsettiğim girişim hikayesini parça parça fırsat buldukça ve serüven ilerledikçe güncelleme olarak yazacağım. her parçaya #GirişimHikayeleri
tagini koyacağım ki tıklayıp geçmiş postlara rahat ulaşabilin.

Bu seride hikayesini anlatacağım girişim Trade&Me adında, finansal ürünlerde alım satım tavsiyeleri içeren bir mobil uygulama. Şuan hala yapım aşamasında, ay sonuna doğru markette olur. Sitesi de hala taslak aşamasında ama sonrası için linkini de bırakayım, oradan sonrasında da takip edebilirsiniz. https://tradeandme.com ve https://www.tradewithme.app

2 link olmasının nedeni ise uygulamanın hem hizmet olarak hem de uygulamanın kendisinin de bir yazılım paketi olarak satılacağı 2 farklı iş modeli olması.

1. Bölüm Proje Seçimi
Eğer milyonlarca dolarınız yok ve ufak bir girişimciyseniz işe başlarken ki en önemli kural işin bütün aşamalarına hakim olabileceğiniz bir iş fikri seçmek. İş fikri sizin uzmanlık alanınızda değilse bütün süreç boyunca sürekli birilerine bağımlı kalırsınız. Bu da hem maliyeti, hem süreyi hem de işin başarısını çok ciddi oranda etkiler.

Benim profesyonel olarak uğraşıp para kazandığım 2 alan var. 1.si yazılım 2.si finansal ürünlerde alım satım. Yani bu iki alandan biri yada ikisinin kesişim kümesinden bir proje üretebilirsem başarılı olma olasılığım yüksekti. Bende iki işi birleştirecek bir proje ürettim.

Forex piyasalarında düzenli şekilde işlem yapan kişi sayısı 200 milyonun üzerinde. Bunların %85'inden fazlası ise düzenli olarak zarar ediyor. Ben de hedef kitle olarak bu zarar eden 170 milyon kişiyi hedefledim. Yani pazar baya bir geniş.

Bu 170 milyon kişinin yıllık ortalama olarak forex'de batırdıkları para kişi başı 22 bin dolar.

Benim projemin çıkış noktası ve vaadi ise 22 bin doları batırmak yerine bunun 1.200 $'ını bana ver ve ben seni 22 bin dolar zarardan kurtarıp üzerine bir de kar etmeni sağlayayım. Gayet makul ve mantıklı bir ticari iş birliği yani.

Bunu yapmanın birden çok yolu var. Telegram, Discord, WhatsApp, Mail grupları ile finansal tavsiyeler verilebilir. Fakat buralarda şöyle bir sorun var; bu gruplara doğrudan para verip üye olacak kişi sayısı nispeten az ve reklam maliyeti yüksek. Bu grupların bir ücretli bir de ücretsiz versiyonunu yapıp önce ücretsiz kısma insanları çekip onlara bir şeyler sunman ve iddianı kanıtlayıp ondan sonra para talep etmen gerek. Fakat ücretsiz olarak iddianı kanıtlıyorsan bir çok kişinin sana para vermesine de gerek kalmıyor. Sadece fazlasını isteyenler potansiyel müşteri olarak elinde kalıyor.

Benim seçtiğim yöntem ise bunu bir mobil uygulama yapıp bu ücretsiz olarak deneme alan kesimden de reklam geliri elde etmek.

Finansal uygulamalarda google çoğunlukla finans ürünlerinin reklamını gösteriyor ve bu reklamların getirileri diğer reklamlara göre 10 kattan daha fazla. Ek olarak bu uygulamalar üzerinden kullanıcılar para kazandığı için karşılığında video reklam izlemeye oyunlara göre çok daha hevesli oluyorlar.

Bir mobil uygulamanın reklamını yapmak da bir telegram grubunun reklamını yapmaktan daha kolay.

2. bölümde projenin detaylandırılmasına geçeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap