Meizu A20 Bluetooth Hoparlör İncelemesi

laf kalabalığına boğmadan özet bir inceleme yapayım dedim. zaten teknoseyir incelemesi dahil pek çok inceleme bulmak mümkün.

 

Cihazı bugün aldım.Aldığım gibi açmaya çalıştım ama açılmadı. Batarya sıfır şarjlıymış.Şarja taktım ve açtım ama bu seferde sesde kesilmeler vardı.Biraz daha şarj olmasını bekleyince sorunun zayıf bataryadan olduğunu gördüm.

Teknik özellikleri es geçip kullanıcı deneyiminden başlayalım:

Cihazın ses kalitesi gayet iyi. Tabi neye göre iyi derseniz fiyatına ve boyutuna göre...Yoksa bir audio pro t3üm gibi değil tabi 🙂 basslar var. film ve müzik açısından dengeli bir bass sunuyor. ses seviyesi olarak da fena gelmedi bana.

Öndeki tuş fonksiyonlarını ve ergonomisini sevdim.Zaten açma kapama düğmesinin olduğu bölge aynı zamanda cihazın tabanı ve bu kısım kaymaz silikon tarzı bir materyalden yapılmış.Tuşlara bastığınızda sesli geri bildirim yapıyor.meizu logosu da bir tuş olmak üzere önde 3 tane çok fonksiyonlu tuşlarımız var.tabanda ise bir tane açma kapama tuşu.tüm bunların yanında arka kısımda bileklik takmak için bir adet halka ve aux şarj girişleri bulunmakta.

 

Ürünün fiyatı 75 lira. 75 liraya daha iyi cihaz varmıdır bilmiyorum. ama genel olarak gayet memnun kaldığım bir cihaz oldu.

 

edit: bu tür cihazların en önemli değerlendirme kriterlerinden biri de senkron. cihazın ilk bağladığımda senkron sorunu vardı ama bağlantıyı kesip tekrar bağladığımda senkron sorunu olmadı.uzun vadeli deneyim için zaman gerekiyor.

edit 2: cihazla bir kez görüşme yaptım. karşımdaki söylediklerimi pek anlamadı. sanırım mikrofon baya bir kalitesiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bluedio tn2 Bluetooth Kulaklık İncelemesi

bluetooth kulaklıkları seviyorum. ama istediğim şekilde tasarlanmış ve istediğim nitelikte bir ürünü uygun fiyata bulmak gerçekten çok zor.nerdeyse 10 lirayada var 1000liraya da. aslında teknolojileri baştan aşağı aynı olsa da bazı ufak farklar fiyatı oldukça etkiliyor.

Cihazın üzerindeki tuşları sıralayacak olursak noise canceling ses kısma açma ve standart bluetooth eşleştirme ve çağrı yanıtlama kapatma tuşu...

bunların dışında bir tuş yok.

cihazın tasarımı güzel. kullanışlı. ve dahası kulaklık kulağımdan düşmüyor ve bence iyi oturuyor. bu bakımdan gerçekten 10 üzerinden 10 verebilirim.

cihazın ses kalitesi fena değil. bazı kulaklıklar gibi bass ağırlıklı değil ama bass vermesi gereken yerlerde de bassını esirgemiyor. Aslında kulaklığı ilk denediğimde ses kalitesini gerçekten beğenmemiştim. ama sonrasında kulaklığın performansı yerine geldi. sanırım burn-in dedikleri olay bu kulaklıkta gerçekten bir fark yaratıyor.

görüşme için bişey diyemeceğim. sanırım bir kez görüşme yapmışımdır. karşımdaki sesimin az ve boğuk geldiğini söylemişti. bilmiyorum daha detaylı denemek lazım.ama siz bu kısmı olumsuz olarak kabul edebilirsiniz şimdilik.

cihazın pil performansı fena değil ama sanki biraz daha iyi olabilirdi. kulaklığın hacmini düşündüğümde pilin daha iyi olacağını düşündüm. ama başka bir açıdan düşünürsek gerçekten hafif.

 

cihazın bazı sıkıntıları da yok değil. ses kısma açma işlevi pek kullanışlı değil. iki üç kere hızlıca basayım sesi hemen yükselteyim diye bir şey yok. tuşa basılacak ve ses yükseldiğinde ikincisi basılacak.

cihazın fiyatı zaman zaman 50-60 liralara kadar düşmüş olsa da ben 100 liraya aldım.

 

Genel olarak memnun kaldığım bir cihaz olmuş.beni bu cihaza iten temel kriterlerim kullanışlılığı ve pil ömrüydü. iki bakımdan da fena değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rampage Jazzbo Pro Metal Ultra Titreşimli Kafaüstü Kulaklık

Öncelikle bahsedeyim.kafaüstü kulaklıklarla fazla bir deneyimim yok. Aslında neredeyse hiç yok. bu bakımdan inceleme baya kişisel olacak.

Ses Kalitesi

Ürünü geldiği gibi açtım. İçinden herhangi bir kağıt kullanma klavuzu garanti belgesi çıkmadı.neyse çok da önemli değil diyip kulaklığı denemeye başladım. Ses kalitesi konusunda fazla uzatmadan şunları diyebilirim. Ses kötü değil. Ancak olağanüstü bişey de yok. parasının karşılığını verdimi derseniz dediğim gibi farklı kulaklıklar denemediğimden bu konuda çok kararsız kaldım. Yani en azından geri gönderimeyi düşünmedim. Ürünün ilginç bir özelliği var. O da titreşim özelliği. bu özelliği ses kalitesi içerisinde almamın nedeni titreşimin ses özelliğine göre davranması. Yani bir tür sesin fiziksel etkiye dönüşmesini sağlıyor. Ses de gerçi bir fiziksel etki ancak titreşimin doğrudan kulağınızla bir ilgisi yok. evet bir efekt veriyor ama bu özelliği değerlendirirken neye göre karar vermem gerekiyor emin değilim.ilginç bir özellik denedim evet ama ses kalitesine bir etkisi yok.Belki film izlerken bir faydası olabilir. özellikle bassların çalıştığı frekanslarda titreşim çalışıyor. bu özelliği kullanmanız için usb den güç vermeniz gerekiyor. ve bu özelliği bir tuş ile açıp kapatabiliyorsunuz.

Ergonomi ve Fiziksel Özellikler

Kulaklığın tasarımı fena değil.Bana fazlaca büyük geldi. Kulaklık bence hafif değil.Sağlam görünmesine karşın ergonomisi için rahatsız ettiğini söylemeliyim. Gerçi bana sorsanız her türlü kafaüstü kulaklık rahatsız çünkü kulağınızı tamamen kapatan bir şey nasıl rahat olabilir ki...kulaklığın kablosu kalınca bir kablo. uç kısmı 3.5mm mikrofon ve ses çıkışı olmakla birlikte kulaklığın led ve titreşimi için usb güç beslemesi bulunmakta.Bilgisayardaki denememde usb çıkışı hafiften parazit eklediğini farkettim. power bank ile sorun yok.Led tek renk olmakla birlikte gerçekten çok dandik görünüyor. plastiğin arkasına mavi bir led yerleştirilmiş  o kadar.

Kullanım özellikleri

Kablo kalın demiştik ama yeterli uzunlukta. Bir yerlere takılmazsa sorun yaratmıyor.Dahili mikrofonu için yapılan yuvaya nedense mikrofon girmiyor. 😀 bilmiyorum belki o yuvanın farklı bir amacı var. kulaklığın üzerinde ses tekerleği mevcut. Zaten başka da birşey yok.kulaklık sadece usb üzerinden çalşmıyor.

 

Son Durum

Kulaklığı iade etme ihtiyacı hissetmedim. Zaten 100 lira gibi bir fiyatı var. Ses teneke gibi olsaydı kabul etmezdim. Sonuçta 50 liralık da kulaklık var. Genel olarak beğendim iş görür ama beni şaşırtan bir deneyim de elde edemedim. Ne kadar ekmek o kadar köfte.Oyun için alsamda ses anlamında bana pek bir artısı olmadı. zaten ses kartımın yetenekleri bu konuda çoğu kulaklıktan daha iyi.Microfon kalitesine özellikle deyinmedim çünkü henüz öyle bir kullanım senaryosu olmadı.Sormak istediğiniz ıvır zıvırları burdan sorabilirsiniz.Zamanla eklemeler olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Audio Pro Addon T3 Bluetooth Hoparlör

Bluetooth hoparlör pazarı derya deniz. Ve bu denizden boğulmadan çıkmayı başardım diyebilirim.

Cihazın teknik özelliklerini yazmaktan çok deneyimlerimi aktaracağım.

Ses Kalitesi

Ben çok fazla bluetooth hoparlör deneyimlemiş biri değilim.Ama kaliteli sesden zevk alan biriyim.Hali hazırda logitech z623 ve creative ses kartı kullanan biri olarak ses kalitesinden memnun kaldım diyebilirim. Öncelikle gerçekten yüksek ses veriyor. Basslar oldukça tatmin edici.tiz ve midler fena değil ancak biraz dengesiz. Ses seviyesini yükseltince tizler ve midler dengeleniyor ve daha bi keyifli oluyor ama müstakil bir eviniz yoksa kısık seste aynı performansı veremiyor.Ortadaki hoparlör sadece bass sesleri vermekle görevli değil. O yüzden bluetooth hoparlör stereo olmasına rağmen stereo efektini hissetmek biraz zor.

Malzeme kalitesi ve Tasarım

Bu konuda herhangi bir kuşkunuz olmasın. Hem sağlam güzel bir kasası var hemde güzel bir tasarımı...Çok sempatik bir tasarımı var. Pil yuvası ayrıca değiştirilebilir şekilde ayarlanmış. kapağı kaldırıp pilleri değiştirebilirsiniz.Arkada bir adet hava çıkışı var.

Fonksiyonel Yönleri

Cihazın ses açma kapama bluetooth eşleştirme aux bluetooth modu tuşları gibi belli başlı fonksiyonlara sahip tuşları var. Aux bluetooth modu arasındaki geçiş gerçekten çok hızlı. Ses açma kapama tuşlarına bastığınızda basıp basmadığınızı anlayabileceğiniz ledler mevcut.mesela ses son seviyedeyse ışık artık ne kadar bassanızda yanıp sönmemeye başlıyor.

Arka kısmında bir adet 5V 1A usb çıkış var.bu çıkış sadece telefon gibi cihazları şarj etmek için kullanılıyor. Bir nevi powerbank. Cihazın pil süresi 12saat diye nitelendirilmiş.Tam test edemedim.

Cihazda Ses gecikmesi yok. Yani bu cihazla film felan izlenebilir bluetooth üzerinden.

Negatif Yönleri

Cihazı android cihazınıza bağladığınızda pil yüzdesini göstermiyor.Ama cihazın üzerinde 3 kademeli pil gösterge ledleri mevcut.

Cihazın üzerinde herhangi bir play pause ileri geri tuşları yok.

Bana göre sağlamlık ve kalite hissi verdiğinden pozitif olsada kimine göre negatif olabildiğinden #birazağar olduğunu söylemeliyim.

Aynı anda birden fazla cihaza bağlanamıyor

 

Unuttuğum ve sormak istediğiniz kısımlar varsa sorabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hepsiburada Home Oyuncu Koltuğu ( NF-3938 )

hikaye okumak istemeyenler İNCELEME kısmına geçiş yapabilir 🙂

hayatım boyunca sahip olduğum 3. bilgisayar koltuğu.ilkine sanırım 2008 civarında sahip olmuştum. o zamanın parasıyla 70 liraydı sanırım.her yeri sabit sadece dönen ve alçalıp yükselen bir koltuktu ve bel desteği rahatlık ergonomi gibi kavramlardan uzak bu koltuğu yıllarca kullandım. gel gelelim maddi anlamda artık yavaştan bişeyler elde etmeye başlayınca insan önce kendi rahatlığını düşünmeye başlıyor. ailenizden yavaştan ipleri koparmaya başladığınızda düşündüğünüz genelde bu olur zaten doğal olarak. bi kez alayım tam olsun dedim ve çelikel marka şu linkteki ürünü 350 liraya aldım. https://www.hepsiburada.com/porsche-makam-koltugu-siyah-pm-ofisclkel018 

şimdiki fiyatı şaka gibi 🙂

koltuk zor bela geldi. koltuğun montajı ayaklığın üzerine amortisoru koyup üstüne koltuğu yerleştirmekten ibaretti. salınım özelliğini ilk defa bu koltukla deneyimledim.ama koltuk geldiğinden beri sağ sol kolçaklar farklı açılardaydı ve koltuk hafif sola eğimliydi. neyse dedim nerem doğru ki...

 

sonra koltuğu kullanmaya başladım. koltuk aylar geçtikçe ses çıkarmaya başladı. eski nostaljik salınımlı sandalyeler gibi...neyse onu da önemsemedim biraz yağ damlattım geçer gibi oldu ama sonunda yine başladı. 1 yıl felan geçti sonra koltuktaki eğrilik büyümeye başladı. o aralar garantiye götürebilrdim ama uğraşmadım.çünkü o zamanlar daha büyük dertlerim vardı. 2 yılın sonunda ise artık koltuk üst seviyeye çeksem de oturduğumda kendiliğinden aşağı inmeye başlamıştı. garantisi de bitmişti. arızasını bulamadım. bazen düşüyordu bazen düşmüyordu.koltuğu bi kaç kez elden geçirip düzelmeye çalıştım. koltuğun eğri olan kısma pul felan yerleştirmeye çalışıp bir nebze düzeltmeye çalıştım. kendini bırakmış kolçakların yalama olmuş vidalarına artık bildiğin japon yapıştırıcı sürecek kadar koltuğu gözden çıkarmıştım.

gel zaman git zaman artık depremde hasar görmüş yan yatmış bir binada otururcasına koltuğun üzerinde durmaya çalışıyordum.en sonunda koltuk ruhutu teslim ederek iki parça oldu. koltuğun altına baktığımda koltuğun altındaki demir plakanın kırıldığını gördüm. kilom 60-65 arası allahtan...

koltuk kırıldıktan sonra bir kaç aydır da ilk aldığım belbükücü koltuğuma geri dönmüştüm. baktım böyle olmayacak yeni koltuk araştırmalarıma başladım.ama doların artması ile bi kaç sene içerisinde artmış fiyatları görünce belim daha bi büküldü doğrusu.aman tanrım dedim ama yapacak bişey yoktu. bin liraları gözden çıkarmıştım ama o paralara rağmen hala daha adam akıllı aklıma ve beli yatan bir koltuk bulamamıştım. sonra bir koltuk gördüm. ilginç bir markası vardı. hepsiburada markalı bir koltuk hımm dedim. sanki diğer markalar daha mı güven veriyor dedim. yorumlara baktım. beli yatıyor hımm... aklıma da yattı. fiyatı da fena değil yorumlarda...

ve şimdi bunca yazıdan sonra incelemesine geçebilriiz 🙂

İNCELEME

Koltuğun linki: https://www.hepsiburada.com/hepsiburada-home-oyuncu-koltugu-nf-3938-50-siyah-p-HBV00000DIPV5?magaza=Hepsiburada

koltuğun en önemli özelliği bence beli 180 derece yatabilmesi.

metal sağlam bir ayağa sahip.

yumuşak suni bir deri var.normalde deri sevmem. ama bu fena değil. gene de kumaş daha iyi orası ayrı.

kolçakları sağlam. ve sert plastik yerine yumuşak bir plastik gibi birşeyden yapılmış.hem sağlam hem hissiyatı fena değil.

arkaya salınım hareketi yapabiliyor. ama salınımın kilidi sadece düz pozisyonda var. açıda kilitlenmiyor. önceki koltuğumun zamanla bozulsa da açıda kilitlenme özelliği vardı.

salınım zorluğu ayarlanabiliyor.

koltuk şimdiye kadar gıcırdamadı. gıcırdayacağını hiç sanmıyorum.hiç bir sürtünme hissetmiyorum çünkü.

beli yatıran mekanizma gayet sağlam görünüyor. sağda bir kol var. yukarı çekerseniz serbest kalıyor ve bel gücünüzle geriye yaslıyorsunuz. eğer belinizi geri çekerseniz bel kısmı da sizinle beraber geliyor.içini gördüğüm kadarıyla zamanla aşınacak herhangi bir plastik aksam da yok zaten.

önceki koltuğum gibi asimetrik bir tarafı yok. önceki koltuğumun iç aksamı ahşap levhaların şekil verilmesiyle oluşturulmuştu. bunun aksamı sanırım metal.ama eski koltuğum gibi hantal gereksiz bir ağırlığı yok.

iki tane yastıkla geliyor. biri bel biri baş. fena değil. ama her boydan kişilere hitap etmeyebilir.

dik oturup ayaklarımı yere paralel yaptığımda ayaklarımı havada bırakacak kadar yükselebiliyor. boyum 173 :d

dümdüz bile yatsanız koltukta momentum sorunu yok. hatta salınımı açıp 180 derecenin ötesinde beyninize kan gitmesini sağlayabiliyorsunuz 😀

koltuk her ne kadar yerli üretim dese de made in malezya 🙂

 

gelelim olumsuz yanlarına:

oturulan kısımdaki sünger kalın değil.kısa zamamda özellikle dik oturursanız minder ihtiyacını doğacak. gerçi çoğu koltukta nedense kalın bir sünger yok. kaç para ulen bir sünger.

kolçaklar ayarlanmıyor. ama bu sabitliğin verdiği güven bence güzel. çünkü kendimi koltukta kolçaklardan destek alarak düzelten biriyim.

koltuğu yastıksız kullanırım diyorsanız başınız sert plastiğe dayanacağını söylememem gerekir.özellikle biraz yatırıp yayıldığınızda...

 

Sonuç:

Genel olarak fiyatına göre oldukça memnun kaldım. aslında memnuniyetimin büyük bir kısmı ürünün kendisi ama beli yatabilen bir koltuk olması dolayısı ile gerçekten güzel bir deneyim sunuyor belim açısından 🙂  bi de ayak desteği olsaymış fena olmazmış 🙂

bu arada fiyatı ben aldığımda 700 liraydı. 25 de bonus veriyor.gerçi stokta görünmüyor. umarım yakın bir zamanda tekrar stoğa girer.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Razer Ornata Mekamembran Klavye İncelemesi

 

uzunca bir süre klavye arayışımın ardından mümkünmertebe uygun fiyatlı diyebileceğim bir klavyeyi sonunda buldum.klavyeden genel olarak memnun kaldım.

klavye qwerty türkçe olarak geldi. malzeme kalitesi fena değil.uzun süreli yıpranma deneyimi için bişey söyleyemeceğim şimdilik. klavyenin olumlu taraflarını liste halinde yazacak olursam

 • klavye büyük enter tuşuyla geldi.
 • aydınlatması mevcut ancak tek renk. yine de yazılımı vasıtasıyla çeşitli efektler vermek mümkün.
 • klavyenin bilek desteği mıknatıslı ve sünger ile kaplı. bu anlamda çoğu markadan ayrılıyor.
 • yazı deneyimi gayet iyi. gerçekten daha hızlı yazabildiğinizi hemen anlayabiliyorsunuz.
 • tuş yüksekliği ve aralıkları gayet ideal

klavyenin olumsuz taraflarını liste halinde yazacak olursak

 • klavyenin multimedia tuşları fonksiyon tuşuyla beraber var. ayrıca yok
 • klavye üzerinde herhangi bir usb portu bulunmuyor
 • klavyenin yazılımı hesap açmanızı istiyor
 • çıt çıtlı bir klavyede oyun oynamak pek iyi bir deneyim sunmuyor ama zamanla alışılıyor.
 • klavyenin ışığı kapalıyken tuşların simgeleri harfleri görmek zorlaşıyor.

 

kısaca verdiğim paranın karşılığını aldığımı düşünüyorum. hernekadar silikon temelli bir klavye olsa da bilmeyen biri rahatlıkla mekanik olduğunu iddia edebilir.daha ucuza mekanik klavyeler mevcut ancak şikayet edilen yay sesleri ve zamanla ortaya çıkan mekanik problemler beni bu klavyeye yönlendirdi. zaten teşhir inceledeğim çoğu razer marka klavyelere hayranlık duyardım ancak fiyat olarak yanına yaklaşamazdım. rgb li versiyona fazladan 200 lira vermeye de gerek duymadım.

resim ve editleri sonra eklerim. merak etitğiniz soruları alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MSI B450 GAMİNG PLUS ANAKART İNCELEMESİ

Selamlar.

topladığım sistemin parçalarını yavaştan incelemeye başlayalım.

Anakart işlemci seçiminden sonra gelen en önemli bileşenler arasında yer alır. çünkü sistemin stabilitesi çoğu zaman anakarta bağlıdır. o yüzden 300-400 liralık anakartların üstüne çıkarak 600küsür liralık bu anakartı seçtim. ne yazık ki olumlu şeyler yazamayacağım.

öncelikle malzeme kalitesinin verdiği hissiyatından bahsedeyim. bu hissiyatı da bir önceki anakartım olan gigabyte 870AUD3 anakarta göre değerlendireceğim.anakartın plastik aksamı ne yazık ki önceki anakartıma göre oldukça kötü. leğen plastiğinden hallice bir plastik kullanılmış.gerçi kırılmadığı sürece bunların çok da önemi yok ama ürünün sağlamlığının yanında çokca eleştireceğim yanları var.iyi yanlarını sona sakladım.

anakartın bios ayarlarını takmama gibi bir problemi var.bios ayarlarından yaptığım bir ayarı kimi zaman uygulamaya geçirmiyor. mesela fan ayarları grafiği düşük profiili bişey seçiyorum.kimi zaman bu ayar kendiliğinden değişiyor. bir diğer sıkıntı ise değiştirdiğim bir ayarla farklı ayarlarında değişmesi. mesela ben frekansı düşüren ayarı açık seçmek istiyorum. ama işlemcinin çarpanını değiştirdiğinizde bu ayar da değişiyor. neyseki bios ayarlarını kaydedeceğiniz ekranda değişiklikleri yazıyor.

yaşadığım bir diğer sorun ise usb uydum bu anakartla beraber çalışmaz oldu. usb tanınmadı hataları felan almaya başladım. 8 yıllık anakartta böyle sorunlar yaşamıyordum.

yine voltaj aralığı da yeterince hassas değil. 2.40 voltaja sabitleyemiyorsunuz mesela. ya 2.35 oluyor veya 2.50...

anakartın yazılım ve dil desteği de oldukça kötü ne yazık ki.türkçe ile ilgili sıkı bir çalışma yapması gerekiyor msi in. ne gelen kitapçık türkçe ne de sitesinin türkçe dil desteği yeterli. bir sürü araç yazılım varmış gibi görünse de hiçbiri beşpara etmez saçma sapan yazılımlar.

yine mobil android uygulamaları hem sorunlu hem kullanışsız. kimi yazılımlar unutulmaya yüztutmuş. hangisinin güncel hangisinin işlevsel olduğunu deneyerek görmeniz lazım.zaten şuan msi e ait hiç bir yazılım kullanmıyorum. ergenlere hitap eden gösterişli arayüzlerle olmuyor bu işler.

hdd ışığının aralıksız yanması da hoşuma gitmedi. eski anakartım kullanım yüzdesine göre hafif şiddetli yanardı. bunda 1kb da akış olsa 500mb da akış olsa aynı şiddetle yanıyor.

gameboost özelliği ise tamamen bir fiyasko. bu tuşa bastığınız zaman varsayılan frekansa 450mhz koyuyor ve varsayılan boost hızına bile yetişemiyor. tam çocuk kandırmaca tuşu olmuş.

bir diğer sorunum da belki benden veya anakart ayarlarından kaynaklanıyordur emin değilim ama uykuya girdiği zaman mouse veya klavye ile açılmıyor oluşu. illa power tuşuna basmak gerekiyor.

iyi yanlarına gelirsek bios güncellemeleri alıyor.ve kasımda bile bios güncellemesi var. umarım bios  güncellemeri uzun süreli olur. gerçekten buna ihtiyacı da var. ve umarım zamanın birinde benim usb uydum çalışır hale gelir.

ürünün diğer özellikleri için https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS

fiyat olarak rakiplerine göre hdmi 2.0 yerine 1.4 desteklemesi type c olmaması gibi dezavantajlarına göre aslında pek bir avantajı olmadığına kanaat getirdim.

keşke güncel anakartlarla kıyaslama imkanım olsaydı.o zaman daha anlamlı bir inceleme yazabilirdim. çünkü eskiden kalite anlayışı da farklıydı.şimdi almış bir gaming nanesi herkes onu takip ediyor..

 

edit: usb uydumu çalıştırmayı başardım.sorun sürücüdeymiş. daha doğrusu eski çalışan sürücü bu anakartta çalışmadı.farklı bir sürücü denedim ve oldu. bu problem de çözülmüş oldu.

edit 2 : anakartın bios ayarlarını takıp takmama konusunda bilgisayarı elektirikten çekip bekledikten sonra geri takmak faydalı ve daha sağlıklı oluyor anladığım kadarıyla.

edit 3: anakartın ses performansını şahsen beğenmedim. bir önceki anakartım daha iyi ses veriyordu. neyseki ses kartım var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CBAOOO C10 Bluetooth Kulaklık

bluetooth kulaklık pazarı çok geniş bir aralığa sahip bir pazar. ürün seçmek gerçekten zor. bir de özel beklentileriniz varsa atomada fiziğe de lanet okuyabilirsiniz...

ürünü 2 haftadır kullanıyorum. ve aliexpress linki : https://tr.aliexpress.com/item/CBAOOO-C10-Bluetooth-Kulakl-k-kablosuz-kulakl-klar-Stereo-Kulakl-k-Spor-Kulakl-k-Bluetooth-kulakl/32889130034.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5eb44c4d14TDcD

 

Üründen beklentim şuydu.öncelikle bluetooth yani kablosuz özelliğini en rahat bir şekilde yaşayayım. bu yüzden en az sert parçaya sahip bu ürünü seçtim.

diğer bir beklentim de pilinin uzun gitmesiydi. ürün linkinde 7-8 saat olanını seçtim özellikle farkı göze alarak.

 

Ancak gel gör ki ürünün pili orta seste 4-5 saat felan gidiyor. benim için hayal kırıklığı oldu. ama ürünü kullanmak gerçekten çok rahat. özellikle toplu taşımada kullanmak gerçekten çok rahat. sağa sola takılmıyor. sonuna kadar özgürsünüz. bu tadı alan bir daha kablolu kulaklık kullanmaz net 🙂

ürünün malzeme kalitesi fena değil. ancak ses kalitesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. ürünün bass performansı gayet iyi ancak tiz konusunda beklentilerimi pek karşılamadı. yine de kullanılmayacak kadar kötü değil. ürünün ses seviyesi ise kulaklara zarar... kulağı az duyan dedenize gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. bluetooth hoparlör olarak da kullanabilirsiniz hatta...

ürünün pili daha iyi olsaydı başka bir kulaklık almayı düşünmezdim. ancak ürünü her gün şarj etmeniz gerekiyor. 2 gidiş 1 geliş otobüs yolculuğunun 2. gelişinde pil bitiyor. bari 2 günde bir şarj etmek zorunda kalsaydım daha iyiydi...gerçi benim tek gidiş yolum 45dk-1saat sürüyor. sizinkisi daha kısa ise 2 günü kurtarır.

ürünün çift cihaz desteği var ve bağlanıyor ama saçma sapan çalışıyor. hangi cihaza bağlanıp hangi cihazın sesini vereceğini bilemiyor. ses kıssam ikisi de kısılıyor. birinden şarkı açsam canı isterse şarkıyı çalıyor. kısaca bu özelliği çöp...

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

RF Uzaktan Kumandalı Duyu

Aliexpressden alınma uzaktan kumandalı duyu. Benim gibi uykusu geldiğinde yataktan kalkmaya üşenip zabaha kadar ışığın açık kaldığı durumları engellemek için üretilmiş sanırım 🙂

cihazın linki: https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Sales-Portable-Wireless-Remote-Control-On-Off-Socket-Switch-E27-Screw-Lamp-Holder-Converter-Bulb/32726175599.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5eb44c4d14TDcD

 

Cihazı sanırım 2 haftadır felan kullanıyorum.Ürün fena değil. ama bazı handikapları var.

öncelikle kumanda 12v küçük bir pil ile çalışıyor. daha öncesinde böyle bir pili ne gördüm ne de ihtiyacım olmuştu. neyseki fiyatları abartılı bişey değilmiş. ürün pilsiz geldi.

cihazın aslında tek bir fonksiyonu var. lambayı uzaktan açıp ve kapatmak. kumandanın çekim menzilini ölçemedim. evden felan çıkmam lazım sanırım. kumanda Radio frekansı ile çalıştığı için her türlü çekiyor. keşke günümüz televizyonlarına da böyle bir şey gelse. kızılötesine göre gerçekten iyi çalışıyor. cihaza tutma zorunluluğu yok.

cihazı kullandığınız vakit duvardaki anahtar devre dışı kalmıyor.kumandayı tutturacı ile yatağın kenarına yapıştırıp sadece yatak kenarında kullanabiliyorsunuz. bu bakımdan iyi. ama elektirik gidip geldiğinde eğer duvardaki anahtar açıksa ve kumandadan lamba kapatılıp gidilmişse lamba açılıyor.bu bakımdan da siz evde yokken lamba açılabilir.özellikle sık elektirik kesintisi yaşanan yerlerde tavsiye etmem. ancak bu elektirik kesintisi 1saniye ve altında olursa açılmıyor. yani voltaj düşmesi yaşanan yerlerde sıkıntı olacağını sanmam.

 

cihazdan genel olarak memnumum. uzun süreli evden çıkış yaptığınızda duvardaki anahtarı kapatırsanız yani unutmazsanız 😀 sorun olmadan rahatça kullabilirsiniz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ChromeCast Ultra 4k İncelemesi

Artık her şeyin tekelleştiği bir piyasada bu ürünü incelemekten ve bu ürüne bir iş için 400küsür lira vermekten memnun olmadığımı açıkça belirtmek isterim. Yine de el mahkum incelemesini yazmak istedim. Çünkü benim gibi beklentisi olanların ne türlü konularda hayal kırıklığı yaşayacağını bilmenizi isterim...

Kablosuz görüntü aktarma hayatımıza girdi gireli hemen hemen hepsinin aynı nane olduğunu da söylemeden geçmeyelim. widi miracast chromecast ezcast screenmirror vs vs....Hepsinin aynı mantığı olmasına rağmen ne yazık ki bu kapital düzende işimizi zorlaştıran lisans süreci işlerimizi baltalıyor. mesela kullandığımız televizyonda widi var. tabletimde screenmirror telefonda ise chromecast... hiç biri hiç biriyle uyumlu değil. neyseki işin yazılım tarafında bu lisans nanelerini aşmak da mümkün. Airscreen android uygulaması ile telefonunuzu bir chromecast alıcısı gibi yayına açabilirsiniz.windows için olanını bulamadım. ama pek de araştırmadım.yine donanım olarak da illa chromecast almak zorunda değilsiniz.mesela xiaomi mi tv box da chromecast destekliyor.  teknik olarak daha üst donanıma sahip olmasına rağmen ve fiyatları da yakın olmasına rağmen chromecast almayı yeğledim. çünkü benim için basitlik gerekiyordu. ve tek bir amacım vardı...yine de bir yerden bulup chromecast özelliğini denemek isterdim...şimci geçelim cihaza...

Öncelikle bu cihazı almamın iki nedeni vardı.Birincisi telefonun ekranını aynen olduğu gibi büyük bir ekrana yansıtmak. ikincisi ise online media içeriği televizyona yansıtmak ve bunu telefonu devre dışı bırakmadan yapabilmek...

 

Ne yazık ki ekranı yansıtmak konusunda çok başarısız buldum. 5ghz modemim var gerçi ac değil ama 300mbite kadar hızlara çıkabiliyor. Chromecast 4k  ethernet girişi de destekliyor. 1 gbit ethernet bağlantısı ve 5ghz de bu durumu değiştiremedi malesef...Ekranı yansıtmasına yansıtıyor ama bir kablo bağlantısından çok uzak. görüntü net değil. yuvarlak iconların çevresi piksel piksel...hareketli aktarımda karelenme oluyor.Benim için büyük bir fiyasko oldu ne yazık ki...

NOT: google home uygulaması cihaz kurulumu yaparken nokia 8 ile ilgili bir uyarı veriyor. cihazınız görüntü aktarma konusunda tam uyumlu değildir gibisinden.herhalde burada da bir sertifikasyon süreci işliyor.farklı cihazları denemediğim için bir yanılma payı bırakmakta fayda var.

İkinci kısım olan online video içeriği yansıtma konusunu beğendim ama. ve bunu destekleyen uygulamalar var. telefon bir kumandaya dönüştüğü gibi telefonda her türlü başka işlerinizi yapmaktan geri kalmıyorsunuz. isterseniz oyun oynayın. isterseniz telefonunuzu kapatın. zaten google chrome cast bu işlere özelleştirilmiş işlemcisi rami olan ayrı bir donanım.Teknik detayları vardır illaki ama zaten başka bir özelliği olamayan bir cihazda ayrıca araştırıp yazmayı lüzum görmedim.açılan videoları telefonunuz değil cihazın kendisi render ediyor. telefon sadece link atıyor gibi birşey. youtube videoları cihazın içinde bulunan youtube uygulaması ile açılıyor. diğer video kaynaklarını da dahili bir player ile açıyor.

Cihazın deneyim kısmından sonra beğenmediğim yanları da var. Öncelikle cihaz ısınıyor. herhangi bir olumsuzluğunu görmedim ama uzun vadede bu ısının cihazın ömründen götüreceğini düşünüyorum. bakalım...

bir diğer beğenmediğim kısmı ise ethernet girişini kullanabilmeniz için cihazı adaptörüyle kullanmanız lazım.. en azından hem adaptörde hem de cihazın kendi üzerinde ethernet girişi olmalıydı diye düşünüyorum. neyse ki televizyonun usb portundan yarım amperiyle bile çalışabilmesi güzel ethernet kullanmayacaksanız..cihazın kendi adaptörü 5v 1 amper. ve nedense bu değerler için büyük bir adaptör. ama cihazın kendisi beklediğimden küçük geldi gözüme.Cihazın adaptörü amerikan tip olduğu için bir dönüştürücüye ihtiyacınız var....cihazın üzerinde bir adet reset tuşu var. onun dışında başka hiç bir giriş çıkış yok. hdmı kablosu da bütünleşik olduğundan eğer hdmı kablosuna veya ucuna bir şey olursa kabloyu değiştirme gibi bir lüksünüz olmayacak...

 

Son olarak yazılım kısmına değinelim. cihazın kurulumu için google home uygulamasına ihtiyacınız var. kurulumu yaptıktan sonra diğer hertürlü chromecast uygulamasını kullanabilirsiniz.Ne yazık ki cihazı kullanabilmeniz için aynı ağa bağlı olmak zorundasınız. Aslında teknik olarak böyle bir zorunluluk yok. ama google amca verileri rahat toplayamıyorum diye hesap ve interneti zorunlu kılıyor. evet bu rahatlığın bedeli de bu ne yazık ki...

aslında home uygulamasında misafir modu var ve açıklamasında yazılanlara göre aynı internete bağlı kalmadan bir pin vasıtası ile bağlantı sağlanabileceği yazıyor ama şahsen böyle bir kullanım senaryosunu yapamadım.wifi ağını unuttuğum anda cihazı görmüyor.

bir android uygulaması olan web video caster adlı uygulamayı tavsiye ederim. chromecast almadan önce keşfettiğim güzel bir uygulama. pek çok televizyonun desteklediği DLNA teknolojisini kullanarak videoları online izlemenize izin veriyor. ancak kendi televizyonumuzun bu konuda ki performansı biraz kötüydü. mesela her türlü video akışı formatını desteklemiyordu. desteklediği formatların büyük bir kısmında videoda ileri geri fonksiyonuna izin vermiyordu.ve televizyonun kendisi bazı formatlarda restart yapıyordu. yani chromecast almadan önce televiziyonunuzun performansını test edin. chrome cast almaya gerek kalmayabilir.

ekran yansıtma kısmında da android tarafında güzel yazılımlar var. aralarında dlna üzerinden bile ekranı yansıtmaya ve çözünürlük dahil pek çok ayara izin veriyor.aslında bunu telefonunuzun ekran videosunu kaydederek ve kaydettiği videoyu eş zamanlı dlna üzerinden aktararak yapıyor.televizyonun dlna performansı yeterli değilse yine sıkıntı yaşıyorsunuz gerçi...

Sormak istediğiniz kısımlar varsa sorabilirsiniz. bir kaç haftalık deneyimimi doğaçlama yazdım. konudan konuya atlamış olabilirim. anlaşılmaz bir tarafı varsa sorabilirsiniz.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 20
 • Samed AYDIN @picasso16

  En iyisi kablo. Bırak görüntü aktarmayı oyunları takıyorum tv de oynatıyorum.istersem kontrolcüyle yönlendiriyorum. Ne kesinti ne kalite kaybı

  • Höşelek @benvaryaben

   doğru. kablolu güzel docklar var. ama benim telefonum bu konuda sıkıntılı.type c adaptörler çoğu zaman çalışmıyormuş. ileride güncellemelerle bu değişirse kesinlikle düzgün bir hub alacağım. telefonum bilgisayardan daha hızlı internette gezinmek konusunda 🙂

 • balcis @balcis

  Bein connect desteği var mıdır?

 • pureman @pureman

  Cihazın telefon ekran yansıtma özelliği ise gayet iyi çalışıyordu..

  Ben ABD'den alıp 1,5 yıl kullandım... Telefonum iPhone olmasına rağmen doğru uygulama ile ekranı sorunsuz ve gayet kaliteli yansıtabilmiştim..

  Video yansıtmada VLC ile çok rahat videoyu da yansıtabiliyordum.. Sadece lisans olaylarından dolayı videoya gömülü altyazı yoksa, altyazıları yansıtamıyordunuz..

  (Digitürk ile ilgili soran arkadaş için yazayım, Bein desteği yok.. Bein bu tip cihazlara destek vermiyor..)

 • Omer @omer_

  İnceleme için teşekkür ederim. Android 8 sonrası miracast desteğinin kalkmış olduğunu bilmiyordum.

  Chromecast ile web video caster yazılımı aracılığıyla, daha önceden telefona indirilmiş ve altyazısı içine gömüşmüş bir diziyi açmam mümkün olur mu?

  Diğer alternatif olan Mi Box daha rahat bu konuda sanırım, tak flash belleği aç dizini fakat daha pahalı.

  • Höşelek @benvaryaben

   Android 9 ile sanırım tekrar miracast desteği geldi ama emin değilim. Web video caster ile altyazılı içerik hiç deneyimlemedim. Ama gömülüyse zaten videoyu oynatabilidiği sürece sorun çıkmaması lazım. Eğer amaç indirilmiş bir içeriği flash bellekten oynatmaksa her türlü android box veya çubuk alternatifi bulunmakta.

  • Höşelek @benvaryaben

   Deneyebileceğim bir link içerik vs varsa uygun olduğumda denerim.

  • Omer @omer_

   @benvaryaben En sağlıklısı temizi, kafayı rahat ettirecek çözüm, biraz pahalı olsa da Mi Box gibi duruyor.
   Ürünü kız arkadaşım için düşünüyorum, kendisi fazla anlamıyor bu işlerden ve onun için tak çalıştır olması benimde işime gelir, sürekli sorun çıkmaz.
   Teşekkür ederim ilginiz için.