Xiaomi Mi LED TV 4S 55'' ( L55M5-5ASP ) Televizyon

Televizyon maceramı ara ara durum olarak paylaşmıştım. Ve sonunda finali yaparak 9-10 günlük deneyimlerimi aktarma zamanı geldi.

Başlangıçta ucuz ürünlerin cazibesine kapılıp yaptığım alışverişlerden olumsuz deneyimler çıkınca biraz tuzlu da olsa sağlam bir adım atmaya karar verdim.İş televizyon sektörü olunca ne yazık ki envai çeşit bir marka aralığına sahip olamıyorsunuz. samsung, LG, philips ve diğer yerli markalar dışında bir seçeneğiniz hemen hemen yok. Yerli markalardan ağzım yanınca yılların markalarına yöneldim. Daha önce LG kullanmamızın da etkisiyle LG almaya karar verdim. ancak pek çok yerde olumsuz LG deneyimlerinin yanında olumsuz bir servis kalitesini görünce LG almaktan vazgeçtim. Philipsin de ondan aşağı kalır bir yanı yoktu.Samsung alacakken samsungun karakteristik renk skalası aklıma geldi. aslında Qled ler fena değildi. Yine de güvenemedim...

Diğer yandan xiaomi tv sektörüne girdiğini biliyordum. Ama resmi olarak bir satış kanalı yoktu. İthalatçısı yorumlarını okuyunca bana güven verdi ve fiyat olarak da avantajlı olunca mantıklı geldi. 🙂

 

Bu sefer ürün sağlam kutuda sağlam ve arızasız şekilde geldi ve ürünü kendim kurdum.

Şimdi gelelim asıl merak edilen inceleme kısmına:

 

Teknik Özellikler:

Çözünürlük: 3840×2160 (4k) (IPS? Veya VA? panel kesin değil)

Tarama Hızı:  60Hz

Görüş Açısı: 178°

Ses Çıkışı: 2 × 10 W 6ohm

Giriş Çıkışlar: USB2.0 X3 , HDMIX3, Uydu Girişi, anten girişi, Ethernet girişi, Kulaklık girişi, CL desteği, optik çıkış, Bluetooth 4.2, wifi 2.4-5ghz

İşlemci: CA53*4

GPU:Mali 470 MP3

RAM: 2 GB

Storage: 8GB

Güç: 150w

Yazılım: Android 9 TV , Dobly ses, DTS desteği, Yerleşik Chromecast

Fiziksel Özellikleri:Ekran: 123.1cm x 71cm,   Ağırlık: 12.74kg (ayaklar dahil)

 

Görüntü Kalitesi:

4k çözünürlüğünde görüntü kalitesi gerçekten iyi. Keskinlik olsun, zıtlık olsun, şikayet edecek olanı çıkmaz bence.Daha önce 4k bir televizyon kullanmadım ama kesinlikle görüntü kalitesinden yana bir şikayetim olmadı..Renkler gayet canlı ve yerinde.. Ancak nedense şu monitörlerdeki mat kaplama televizyonlara uygulanmıyor onu anlayamıyorum. pencere kenarında kurduğum için gündüz ister istemez yansıma yapıyor...

 Performans:

Genel bir değerlendirme yapacak olursak performansı iyi. Daha iyi olabilirmiydi evet... Ancak resmi youtube uygulaması ve ayarlar vs gayet hızlı diyebilirim.

Oyun konusunda Beach Buggy Racing oyununu denedim. Kumandayla oynadım. kötü- orta- iyi- çok iyi diye sınıflandıracak olursam en azından bu oyun için iyi diyebilirim.ayarlar sondayken bazı yerlerde fps düşüşünü hissedebiliyorsunuz. ama oynanabilirlik açısından oynanabilir diyebilirim.

Uydu yayınları konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sadece ayarlar bilindik bir mantıkla dizayn edilmemiş. Kanalları çıkarırken biraz bocaladım. HD kanal geçişleri 2-3 sn kadar. hızlı sayılmaz. Kanallar niyeyse 100den başlıyor. Favori kısmı var. İzlediğim kanalları favoriye atıp öyle idare ediyorum. Yine yukarı aşağı tuşları ile kanal geçişi yapamadım. Aslında bu sorunun çözümünü buldum ama çok önemli olmadığı için henüz çözmedim.

uydu tarafıyla ilgili sorunların çözümleri şurada paylaşılmış: https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-tv-kullanicilari-bilgilendirme-ve-paylasim-grubu--146466605

Ayarlar ve Özellikler:

Cihaz bir android deneyimi sunmakla beraber çeşitli ek özellikleri de beraberinde getiriyor. Uyarlanabilir luma kontrolü,  NR, hareket düzeltme, yerel kontrast kontrolü gibi resim ayarları bulunmakta.Luma kontrolü tam olarak nedir bir kaynak bulamadım. NR yüksek bir ihtimal gürültü düzeltme olması lazım. yerel kontrast kontrolünün ne olduğunu bilsem de tam olarak farkını hissedemedim.Benim açımdan benim memnun tek şey hareket düzeltme oldu. Gerçekten LG den bildiğim ve aradığım bir özellikti. bilmeyenler için görüntüyü pürüssüz bir akıcılığa getiriyor. Son ayarlarda bile aşırı bir yan etkiye sebep olmuyor.

Diğer yandan Dobly desteği ile ilgili bir ayar bulamadım. HDMI arc ve Cec özelliği bulunmakta.

Daha önce LG televizyon kullandığımız için böyle incik boncuk ayarlar arıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. ayarları çok detaylı değil.

Kullanıcı Deneyimi:

Şimdi gelelim asıl meseleye. Her anlamda deneyimlerimi aktarabileceğim bir başlık olduğu için şöyle başlayayım. Görüntü kalitesi konusunda hızı konusunda memnunum. ama memnun olmadığım kısımlar da yok değil.

İlk olarak ramin 2gb olması sıkıntısınından başlayayım. Üründe uygulamadan atma oluyor bazen. Tüm bunların yanında tam anlamıyla bir tarayıcı deneyimi bulamadım. Androidin tv tarafı ne yazık ki çok geride kalmış. mağazada chrome bile yok. dışardan apk yükledim. ne yazık ki ürünü bluetooth mouse ile kullanmaya kalktığımda mesela bişey yazacakken klavye açılıyor ama fare ile harflere tıklayamıyorum. zaten fare imleci öyle LG televizyonlardaki sihirli kumanda gibi akıcı ilerlemiyor. bu anlamda yazılım donanım uyumu iyi değil.

Yazılım tarafında başka başka sıkıntılar da gördüm. dışardan youtube vanced yükledim. youtube vanced kumanda ile düzgün kontrol edilemiyor. bir videonun üzerine gelince gri şerit çıkmıyor. fare ile kullandığımda ise klavye sıkıntısı çıkıyor. zamanla bunları çözerim diye umuyorum ama bunlar olumsuz olarak kalma ihtimali de var.

Yazılım tarafında yine mesela mağazadan bir tarayıcı yükledim. zaten mağazada en popüler tv tarayıcısı olan puffin o bile yetersiz. bazı tarayıcılarda kumanda yön tuşlarıyla çalışan fare imleci çıkıyor. o fare imlecini mouse ile kontrol edemiyorsunuz ve başka bir yere tıklayamıyorsunuz...

Yine başka bir sıkıntı ise dışardan yüklediğiniz uygulamalara erişmek istediğinizde ya ayrı bir launcher yüklemeniz lazım veya ayarlardan uygulamalar kısmına girmeniz lazım.

Bluetooth desteğinden bahsedecek olursak her türlü bluetooth cihazımı bağlayabildim. bluetooth mouse kulaklık hoparlör vs... Kumandası dahil bluetooth üzerinden birden fazla cihaza bağlantı mümkün oluyor.o konuda hiç bir sıkıntı yaşamadım. ancak alıcılı airkumandamı ne yazık ki görmedi. Başka başka alıcılı cihazları henüz denemedim. Denedikten sonra Edit olarak eklerim.

Bluetooth hoparlörümle deneyimlerimi bahsedecek olursak ses kayması için şunları söyleyebilirim. ses kayması çok küçük bir miktar var. Bazen bu ses kayması belirgin hale geliyor. ama genel olarak belki 0.1ms 0.2ms kadar ses kayması oluyor. dikkat ederseniz hissediyorsunuz ama normal şartlarda çoğu kişinin hissedeceğini sanmam. ayarlarda sesi öne çekme ayarı yok. sesi geriye çekebiliyorsunuz ama bu zaten durumu daha kötü hale getiriyor.

Ses performansı ise kötü olmasa bile mükemmel olduğunu söyleyemem. Subwoofer li tv değil sonuçta. ama beni televizyonlarda genel olarak rahatsız eden kasa sesi bunda da var. Audiopro t3 hoparlörümü bağlayarak çok daha iyi bir deneyim alıyorum.

Google asistan kısmı ve ses algılaması çok iyi çalışıyor. mikrofon kumandada olabilir. o kadar hassas bir ses algılıyor ki sanırım kumandadadır. diğer taraftan kumandası bluetooth üzerinden çalıştığı için televizyona doğrultma zorunluluğu yok. kumanda iyi çalışıyor. yine de airmouse özelliği olmalıydı bence....

 

SONUÇ:

Verdiğim para ve aldığım performans noktasında memnun kaldığımı söyleyebilirim. zaten bir televizyon aldığınızda en önemli şey görüntü kalitesi oluyor. bu bakımdan çok memnunum. smart özellikleri de fena değil. android olduğu için popüler içerik uygulamaları var. bir takım sorunları ileride güncellemelerle veya benim müdahalelerimle çözülme olasılığı da var. Gelişmeleri edit olarak ekleyeceğim.

 

 

Ürünle ilgili farklı görselleri başka bir zaman akşam çekeceğim. şuan tv pencere kenarında olduğundan yansıma yapıyor ve tam olarak iyi fotoğraflar elde edemedim...

Ürünle ilgili sorularınızı alabilirim. Eksik tarafları kalmış olabilir. Zamanım kısıtlı olduğu için inceleme çabuk oldu ve sorularınıza hemen cevap veremeyebilirim.

 

Edit 1: Chromecast Desteğinden bahsetmeyi unutmuşum.Yerleşik chromecast desteği var ve sorunsuz çalışıyor. Youtube, webvideo caster gibi uygulamalardan sorunsuzca video aktarılabiliyor.

#xiaomi #televizyon #55" #smarttv #tv #mi4s #mi #4s #ledtv #led

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler