Samsung s20 den s23 e Geçiş Kısa Deneyimim

Yaklaşık 2 sene s20 kullandıktan sonra s23 e geçmeye karar verdim. Ve fazla uzatmadan hemen deneyimlerime geçeyim

Öncelikle ekrandan bahsedeyim. s20 yani 2k ekrandan s23 yani full hd ekrana geçtiğim için en aklıma takılan kısım burasıydı. Lakin gel gör ki haklı çıktım. çünkü her ne kadar s20 yi full hd çözünürlükte kullansam da sonuçta tüm pikseller aktif olarak çalışıyordu. mesela düz beyaz bir yere baktığınızda s20 de pikseller arasındaki çizgileri görmeniz pek mümkün değilken s23te görebiliyorsunuz. tabi gördüğüm çoğu telefondan daha iyi. çünkü bu telefon s20den bile küçük bir ekranla geliyor. PPI yoğunluğu düşük değil. gerçi genel olarak insanların çoğu bu farkı anlamayacaktır.

diğer yandan renk kabiliyeti olarak ikisi farklı ekranlar. s23te beyazlar daha soğuk ve net bir beyaz. bu bağlamda çoğu sahnede görüntüyü daha net görebiliyorsunuz. yine bazı renkler aynı tonda görünmüyor. sonuç itibariyle ikisi de çok iyi ekranlar. bu konuda şüpheniz olmasın.

 

ikinci olarak performans konusuna değineyim. s23 kesinlikle daha hızlı. uygulama açılışları 1sn her zaman s23 önde açılıyor. gerçekten bu işlemci olmuş. aklıma nokia 8 kullandığım zamanlar geldi. onda da stok android ile her uygulama sorunsuz ve kasmadan açılıyordu.  ben çok beğendim şahsen. uygulama yükleme hızı da bi acayip. uygulama yüklerken bi anda uygulama yüklendi diyor anlamadım :). tabi bu işlemci hızının yanında depolama hızının bir etkisi olsa gerek.

 

yine de bu işi sezgisellikten çıkarıp biraz test yaptım. Soldaki s20 sağdaki s23.

şimdi gelelim hoparlör performansına. çoğu incelemede değinilmeyen değinilse bile üstünkörü geçilen bir nokta. hoparlör benim için önemli. s20nin hoparlör performansını zaten beğeniyordum. müzik dinlenecek kadar kaliteli sesi vardı. ancak biraz bass ve tokluk yoktu. tize kaçıyordu. s23 te bunlar eklenmiş. yani öyle vauww dedirtecek bişey olmasa da kişisel olarak herkesin kaliteli olduğu konusunda hemfikir olacağını tahmin ediyorum.

 

bence herkesin merak ettiği konu pil performansı.şimdi diyeceksiniz ki telefon daha yeni eline geldi ne ara incelemesini yapıyorsun. ben s20den sıcağı sıcağına s23e geçtiğim için karşılaştırma olması açısından ikisine de aynı programları yükleyip deşarj gösteren bir uygulamayla ikisinini de ölçtüm. ikisi de full hd çözünürlükte 120 hz de ve göz kararı aynı ekran parlaklığında yaptım bu testleri. ve şunu söyleyebilirimki s23 s20nin çoğu senaryoda yarısı kadar enerji tüketiyor.mesela oyun açtım s20 800 küsür mah deşarj gösterirken s23 400 küsürlü rakamlarla deşarj oluyordu. tabi bu sürekli değişen bir değer. arası bazen açılıyor bazen kapanıyor. şimdi bir konudan daha bahsetmem gerek. s23 120hz ekranla gelmesine rağmen adaptif 120hz olduğunu belirteyim. yani her zaman 120hz de çalışmıyor. Bunun da tabiki testini yaptım. s20de sadece kamerayı açında ekran tazeleme hızı 60a düşüyorken s23te mesela tam ekran bir video açtığınızda 60hz e düşüyor.veya bir uygulamanın içindeyken 40 hatta 30lu değerleri görüyor ve bu değer sürekli değişiyor. bu işlecinin enerji verimliliğine ek olarak enerji tasarrufu sağlıyor. ve tüm bunları bir bütün olarak düşündüğümüzde beklenen sonuç cihaz pek fazla ısınmıyor. s20nin ilk kurulumunu yaptığımda hatırlıyorum baya baya ısınmıştı. sonra günlük kullanımda pek bir sorun yaratmasa da bariz bir şekilde ısınıyordu. s23 gerçekten işlemci verimlilik konusunda çok iyi olmuş.

Şimdi yaptığım ölçümleri sizlere de göstereyim.

 

 

kamera karşılaştırması için çok bir vaktim olmadı. elbette denemeler yaptım ancak aradaki farkı görebileceğim kadar bir deneyim elde edemedim. ikisininde kameraları gayet iyi. s23ün ultra ağır çekim modu ve ağır çekim modunun kalitesi iyileşmiş bunu söyleyebilirim. bi kaç farklı ayar da var. gündüz gözüyle biraz fotoğraf çekmem lazım. ilk izlenim olarak s23ün kamera merceği görüntünün oranını bozuyor gibi geldi bana. Anlatması biraz zor ama ben çıplak gözle gördüğüm oranı ekranda da görmek isterim. herneyse daha detaylı bakmam lazım bunlara.

 

Sonuç olarak s20den s23 e geçmeye değdimi diye soracak olursanız türkiye şartlarında ve şahsen değdi.çünkü ileride amiral gemileri daha alınamaz duruma gelecek ve ben değişim kampanyasıyla bu geçişi yaptım.

ancak bana kattıkları noktasında s20 de zaten iyi bir cihaz olduğu için atla deve olmadı tabiki.benim gördüğüm ilk bariz fark performans ve ısınma oldu. diğer farklar öyle geçilmeye değecek farklar değil bence. tabi herkesin beklentisi farklı ona bişey diyemem.

 

s23 ü pil korumayla kullancam bakalım. bir kez yüzde 100 şarj ettim sonrasında pil korumayı açtım.eğer anlamlı bir düşüş olmazsa en azından android güncellemeleri bitene kadar kullanmayı düşünüyorum tabi benim ve telefonun başına bir iş gelmezse...

 

Sormak istediğiniz soruları alabilirim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

12v Ters Çalışan Anahtarları Düzeltme Rehberi

piyasada yaygın olarak satılan bu 12v anahtarlardan güneş paneli projem için satın almıştım. lakin bağlantıları doğru yapmama rağmen  resimdeki gibi ters çalışıyordu.

mantıken tam tersi çalışması gerekliydi. neyse dedim sonra farklı bir mağazadan aynı anahtarları aylar sonunda alınca bunların düz çalıştığını gördüm. bu iki mağaza arasında ürün görselleri de yanıltıcıydı ve iki mağazada da bu anahtarların nasıl çalıştığı ayrıntısı yoktu. keza biri fotoğraf yüklediyse ordan görebilirsiniz. ancak benim aldığım 3 renk anahtarlardan 2 si düz 1 rengi yine ters çalışıyordu.

çok önemli değil ama doğrusu varken niye ters çalışsın. bir de farklı renklerde ters çalışan anahtarları aynı projede kullanmak kimsenin içine sinmez bence diyip bu iki anahtarların arasında temelde ne farklı olduğunu bulup düzeltmek istedim ve başarılı oldum. şimdi bütün anahtarlarım düz çalışıyor.

İlk olarak ters çalışan anahtarları elektirik vermeden anlamanın yolu şu: anahtarlarda 3 pin var. ikisi  switch pinleri biri de lambanın eksi ayağı. lambanın eksi ayağı sarı renkli olanı.  eğer anahtarların sarı pini ile lambanın yönü aynı ise bu anahtar düz çalışıyor demektir. tam tersiyse ters çalışıyor demektir.

 

ters çalışan anahtarı düzeltmek istiyorsak öncelikle anahtarın yan kısmından üst bölümü ayırıyoruz. bunun için herhangi bir düz tornavida ile anahtarın üst bölümünün pinlerini kanırtarak yuvasından çıkarıyoruz.

üst bölümün de 2 parça geçmeli olduğunu göreceksiniz.

lambanın yönünü şimdi herhangi bir ince uçlu pense ile tam aksi yönüne doğru katlayacağız. bunu yaparken herhangi bir zarar vermemek adına fazla kuvvet uygulanmamalı ve tek seferde yapmaya çalışılmalı. eğer her şey yolunda giderse şu şekilde göreceksiniz.

Üst kapağını da lambanın yönüne göre doğru taktıktan sonra lambanın içindeki kızağın yerinde ve doğru olduğundan emin olup  lambanın yönü ile sarı pini aynı yöne denk getirip dik bir pozisyonda bastırarak mekanizmanın pinlerini yerine oturmasını sağlayın.

herşey doğruysa şu şekildeki gibi sarı pin ile lambanın yönü aynı pozisyonda olduğunu göreceksiniz.

bu kadar laf kalabalığına aldanmayın. işlem çok basit. ben anlaşılır olsun diye biraz uzun anlattım.

 

#12v #anahtar #switch #led #ters #tamir #repair #

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güneş Enerjisi Sistemi Projem, Baştan sona tecrübelerim.

Merhabalar. 2 aylık projemin sonuna gelmiş bulunuyorum. Bu bağlamda uzun bir yazı olacağını zaten belirtmeme gerek kalmayacak görüldüğü üzere.

 

KAFAMDAKİ PROJE NASIL BAŞLADI?

Aslında bu işe başlama sebebim elektirik faturaları değil tamamiyle çocukluğumdan beri var olan elektronik ilgim diyebilirim. güneş panelleri de ayrıca ilgimi çekiyordu. bir kaç kez bu projeye girmeye yeltendim ama hiç bir yardım almadan sadece internet kaynağından bu işe başlamak dipsiz kuyu gibi geldi ve vazgeçtim. Yine bir gün bir cesaretle 200w lık hiç aklımda olmayan büyük bir panelle siparişimi vermiş bulundum. 50w bir panelle sadece telefon şarjları için kullanmayı düşündüğüm bu projenin ilk ayağı neden 200w oldu derseniz watt/tl dengesi içerisinde 200w ı daha mantıklı buldum.

İkinci ayağı olan usb şarj devrelerini de satın aldım. ancak attığım ilk adıma göre küçük kalan bu ikinci ayağı inverter ile güçlendirmek istedim. 150wlık modifiye sinüs inverter aldım. fiyatı da uygundu tabi.

bu proje ile bilgi dağarcığımı genişletirken 3. ayağı olan bataryaları da ister istemez öğrenmiş oldum. lifepo4 bataryalardan haberim olmuş oldu. tabi beni ikna eden güneş panellerinin ışık şiddetine göre bariz performans dalgalanmaları yaşadığı gerçeğini öğrenmem oldu diyebilirim. Ayrıca ışık olmadığında bile güneş enerjisinden faydalanma fikri de mantıklı geldi. Dolayısı ile bir adet lifepo4 20amperlik bir akü sipariş geçtim...

bu zincirleme reaksiyonun kaçınılmaz ürünü olan solar şarj kontrol cihazını da es geçemezdim tabi. kafamdaki ilk projeme yani düşük maliyetle deneysel başladığım projeme sadık kalmak amaçlı pwm  solar şarj kontrol cihazı aldım.

 

Sonuç olarak ürünler elime geçince ilk deneyimleri elde etmiş oldum. Bu deneyimlere geçmeden bazı kavramları üstün körü bilgileri açıklamak isterim.

şarj kontrol cihazları genel olarak ikiye ayrılır. pwm şarj kontrol cihazı ve mppt şarj kontrol cihazı

PWM şarj kontrol cihazları panelden gelen amper değerini aküye doğrudan iletirken voltajı aküye uygun şarj voltajına düşürür. paneliniz örneğin 20v 10amper ise  yani Watt =Volt x Amper den 200w lık bir paneliniz vardır. pwm şarj kontrol cihazı tam güneşte aküye 10 amper verir şarj voltajı da 14v ise 14V x 10A = 140Watt enerji almış olursunuz panelden. burada 60wattlık bir enerji buharlaşmış olur.

MPPT Şarj kontrol cihazları ise panelden gelen  voltajı akünün şarj voltajına düşürken amper değerini panelin toplam gücüne eşitleyecek şekilde yükseltir. yani panelden gelen voltaj 20v ise bunu 14v a düşürür. 14Voltu panelin toplam gücü olan 200watta eşitlemek için yaklaşık 14amper aküye güç verir. böylece voltaj düşümü sebebiyle meydana gelen güç kaybı telafi edilmiş olur.

Tabi ki bunu sadece panelden tam verim alabilmek için değil de özellikle kapalı havalarda zaten meydana gelen kayıpları da telafi ettiğini unutmamak gerekir. kapalı hava güneş enerjisinin bir numaralı sıkıntısıdır. öyle ki güneşin önüne gelen bir parça bulut bile bu sistemin verimliliğini önemli ölçüde düşürüyor.Yine panelin herhangi bir hücresinin ışık alamaması da panelin performansını önemli ölçüde etkiliyor. hazır bu noktaya değinmişken bu sistemi balkona kurmak gibi fantazilere de girmeyin. güneşin önüne gelen bir parça buluttan bahsetmişken balkon gibi güneşi sadece belli açılardan alan bir ortamda güneş panelinden verim almak çok olası değil. üstüne balkonu kaplayan koca panel ve kabloların size yaratacağı sıkıntıları saymıyorum bile.

 

İkinci olarak değinmek istediğim konu ise inverterler üzerine.Pek çok çeşiti olmakla beraber genel olarak iki çeşittir.

Modifiye Sinüs İnverter ve Tam Sinüs İnverter

Modifiye sinüs inverterleri kısaca açıklamak gerekirse alternatif akımın yapacağı dalganın kare dalga olmasına modifiye sinüs yani modifiye dalga diyoruz.Normalde evlerde kullandığımız şebeke elektiriğinden farklı bir dalga olmasına rağmen üretilme sebebi bu tür cihazların çok daha ucuz olması denilebilir. ancak yukarıda bahsettiğim 150wattlık inverter ile edindiğim tecrübelerime göre hassas cihazlarda içinde elektronik kart bulunan cihazlarda cihazınıza zarar verme ihtimali olan inverterler. yani bir taraftan ucuza alırsınız ama bir taraftan daha pahalıya maal olabilir. bu tür cihazları ampül gibi belli işlerde kullanacaksanız olabilir. onun dışında şahsen modifiye sinüs inverteri evinize bile sokmayın derim. benim başıma gelen mesela watt ölçerimin içindeki bir drenci yaktı. zamanında çıkarmasaydım bozulabilirdi de... aynı şekilde televizyon bağlasam her türlü arıza çıkarma potansiyeline sahip inverterler. ayrıca motorlu cihazlarda motorun daha fazla ısınmasına yol açtığını okudum bazı kaynaklarda. o yüzden modifiye sinüs inverterleri asla önermiyorum.

 

Tam sinüs inverterler ise bizim halihazırda evde kullandığımız şebeke elektiriği dalgasında elektirik dönüştüren aygıtlar diye tanımlayabiliriz. evinizde kullandığınız her türlü cihazı bağlayabilirsiniz. burada sizi sınırlandıracak olan şey akünüzün verebileceği amper değeri inverterinizin gücüdür.tam sinür inverterler daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle tam sinüs inverter almasınızı öneririm.

 

hazır inverter konusuna değinmişken tam sinüs inverter seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedeyim. öncelikle güvenilir yorumları güzel mağazalardan alışveriş yapınız. çünkü başıma gelenlerden yola çıkarak size tam sinüs diye daha ucuz olan modifiye sinüs aynı marka benzer bir model gönderebiliyorlar. eğer bu konuda acemiyseniz bunu anlamayabilirsiniz. bir de çinden tam sinüs inverter alacaksanız yine yorumları bol olan güvenilir mağazaları tercih edin. çünkü çinliler tarafında da gerek pwm mppt şarj kontrol cihazları gerekse tam- modifiye sinüs inverterler konusunda sizi kandırmaya çalışabiliyorlar. tabi ki bir diğer önemli nokta ise evde kullanacağınız için fanı sadece ısındığında aktif olan mümkünse sessiz olduğunu beyan eden inverterler tercih ediniz. çünkü inverter fanları ile saç kurutma makinasının fanı arasında çok az desibel fark var. böylesine cihazları aynı ortamda kullanmanız pek olası değil.

bir diğer konu olan inverter konusunda birşeyler söylemek gerekirse;  bunların hem inverter hem de şarj kontrol cihazı olan akıllı olanları var. bu tür cihazlar extreme olduğu için üzerinde durmayacağım zaten bildiğim bir alan değil. genelde evin tamamına yakın elektiriğini yüklenecek projelerde kullanılıyor. Bunun haricinde aküsüz sistemler denilen gündüz üretilen elektiriğin sisteme verilip gece şebekeden kullanılarak bi anlamda gündüz ürettiğin elektiriği devlete satarak dönüşümlü sistemlerde de kullanılıyor. tabi birebir araştırmadım ama son 2 yıldır bunun da bir anlamı kalmadığını öğrendiğim bir kaç kaynak gördüm. brokrasisi dağıtım bedeli vs...

 

Kavramsal olarak son olarak panel çeşitlerine değinelim. Genel olarak Monokristal ve polikristal diye ikiye ayrılan paneller satılmakta ve bunlarında kendi içinde çeşitli varvasyonları bulunmakta. monokristallerin düşük ışıkta daha verimli olduğu söylense de izlediğim videolardan anladığım kadarıyla çok az bir fark olduğunu gördüm. bu bağlamda fiyat farkı uçuk olmadığı sürece monokristal alınabilir ancak şarttır diyemem. bir nokta daha var ki bunu şahsi olarak algılamayın. sadece bu sistemlerle kurmuş kişilerin yazdıklarından yola çıkarak genelde yabancı üretim panelleri öneren yazılar okudum. tercih sizin tabi ki...

 

Gelelim incelemenin Özüne: bu kadar bilgi dağarcığından sonra kişisel olarak subjektif verilerle birazcık objektif verilerle yoğurarak aktaracağım.

 

3 tane 20amper/saat akümü paralel bağladığım bir sistem kurmaya karar verdim. ancak tek aküyle bu işi yapmak daha mantıklı olabilirdi. çok planlı bir şey olmadığı için sonucunda illaki şöyle olsaydı dediğim çok şey oldu.

 

bu paralel bağlı akülere mppt den gelen elektiriği görmek amaçlı bir ampermetre ekledim. resimde görüldüğü üzere mavi ekranlı olan ampermetre. tabi bir çok şeyi daha gösterebiliyor.

bu aküleri sadece elektirikle şarj edebilmek amaçlı lityum destekli pwm solar cihazımı değerlendirmeye karar verdim. sisteme eklemiş olsam da henüz verimli kullanamadım çünkü uygun bir adaptör bulamadım. şöyle en azından 20v ve yukarısı bir adaptör ve güçlü bir amper değeri olması lazım diye düşünüyorum. tabi bu solar şarj kontrol cihazını bir anahtarla aküden bağlantısını kesip açabiliyorum. çok elzem bişey değil ama solar cihazı kapatmam gerekirse diye ekledim. yanına da solar cihazın aydınlatma çıkışlarını  bir nevi aküden doğrudan enerji almak maksatlı iki kutup soket ekledim.

 

En üstte görülen şey ise çinden aldığım boost ve buck voltaj regülatörü. yanlış hatırlamıyorsam 0-35v ve 0-5amper e kadar destekliyor. kumandalı ve uygulamalı bir şey ama uygulama kısmını yapamadım. kumandası işlevsel olduğu için de çok üzerinde durmadım. bir gün bunu da hallederim diye düşünüyorum.

 

tabi bir de 2 adet usb çıkışı da ekledim. çıkışlardan biri hızlı şarj destekli diğeri 3 ampere kadar destek sunuyor. bunun da kapatıp açılabilir olması açısından bir anahtar ekledim.

 

 

 

tabi bir de çatıya paneli nasıl koyduğum ile ilgili görseller ekleyecek olursak kabloları bacadan almak üzere :

paneli kremitlere karbonat ve japon yapıştırıcısı ile tuttturdum. ben herşeyde olduğu gibi buna da deneysel yaklaştım. yani tavsiye edebileceğim bir yöntem olarak bakmayın. mazallah uçar muçar rüzgarda bizim evin etrafı müsait olduğu için sıkıntı olarak görmedim.

 

 

 

SONUÇ:

 

Aylık 10kw civarında ortalama bir kullanım ettim üçbuçuk ayda. şimdiye kadar 32kw civarında bir kullanımım oldu. bu da kw başına zamlı tarifeyle kw  0.90 ise 28-29 lira ediyor. kısaca külli zarar bir proje oldu ki zaten kar amaçlı girişilecek bir şey olmadığını ufak bir araştırmayla anlıyorsunuz.

incelemenin sonları biraz üstün körü oldu. sizin sorularınızla bu incelemeyi biraz daha iyileştirebilirim.

 

#güneşpaneli

 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
 • eskod @eskodd

  Karavan için ideal olabilirmiş

  • Höşelek @benvaryaben

   zaten gerçekten elektiriğin olmadığı yerde değeri olabilecek bir sistem. elektirik varken mantıklı değil. ben 600wlık inverterin fanını iptal ettim fazla yüklenmediğim için bir sorun olmadı. ama fan sesi çekilecek gibi değil. ev tipi akıllı inverterleri de bir dolabın içinde ve mümkünse evin dışında montajlamak lazım.

 • çöküş @noisecash

  İnverterde en önemli.konu olan on grid ve off grid özellikleri var burası hayati bir konu ,şebeke ceyrani olmadan.bir çok inverter çalışmıyor ,on yada off grid inverterler seçim yapılırken önemli misal dağ veya bağ evinde yanlış inverter alırsanız sistem çalışmaz..
  Birde çift taraflı paneller var bunların altında kasa yok panelin hem üstü hem altı yansıtıcı levha ile güneşten enerji sağlıyor yansıma ile..

 • ofis @ofis

  Çift taraflı saat olsa kaç paralık elekttik satardınız acaba, hem kullanım hem satış yapınca biraz toparlayabilir ama çift taraflı saatte ucuz değil. Apartman ortak kullanımı için düşünülebilir masraf bölüşülür.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  güneş panellerin altından rüzgar geçmeli aşırı ısındığı için performans kaybı olur diyorlar. bir de ben olsam kiremitlere değilde bacaya monte ederdim daha güvenli olur.

  • Höşelek @benvaryaben

   Bacaya bağlama işi için panelin çıtasına bir kaç delik açmak icap ediyordu. Bunu yaparken paneli kırma riski var sonuçta tamperli cam. Deneyimim olsa neyse. Bu şekilde de bir sorun yaşamadım şimdilik. Rüzgarlı havalarda bişey olmadı şimdilik. Sıcaklık konusunda performans illaki düşer.ancak benim senaryomda bu şekilde daha pratik olduğu için bu uyduruk yöntemi seçtim.

Logitech G604 Sökümü Ve Çifttık Problemi

Alalı 1 yıl bile dolmadı ancak  bu kadar çabuk çift tık problemiyle karşılaşacağımı sanmıyordum.Basit bir çözümü olduğu için garantiyle uğraşmak istemedim. Kendim yapayım dedim. Siz siz olun kendiniz yapmayın.:)

 

Resimlerden anlaşıldığı üzere deli gibi vidalar ve parçalarla doluymuş. hayatımda söktüğüm en karmaşık mouse olabilir. sökerken fotoğraflarını çektim tamir edebileceğim ve geri toparlayabileceğim meçhulken ancak yine de 1 vida arttı. yerini bulamadım 🙂

 

Günün sonunda mutlu son.Switch öyle bir yerde ki lehiminden sökmeden içini açamadım. yandaki tuşlar engelledi. hazır açmışken sol tekerlek tuşu güzel basmıyordu aldığımdan beri onu da bluetooth geçiş tuşu ile yer değiştirdim. saatlerimi aldı ama bir daha işim olursa bu kadar uzun sürmeyecek tabi.

 

Aslında sadece bir başlığı olsun diye blog açtım.Tamir ile ilgili bir blogum zaten var.

Cihazla ilgili şunları söyleyebilrim.

swichler omron marka. bu kadar kısa sürede bozulan bu swichleri kullanan hiç bir mouseu almayın.

logitech mühendislik olarak güzel bir iş çıkarmış ancak kaliteli komponentin önemi her daim kendini gösteriyor. sağ sol tık omron marka swithken orta teker tıklaması basit eski bilindik stichlerden.

diğer tuşların switchleri ise sökülebilir bir yapıda değil gibi görünüyor.bunun yanında aynısını bulmak sıkıntı olabilir.plastik perçinleri sökülerek tamir edilebilir ama riskli.

 

yan  tuşlar ise tamir edilebilir nitelikte.

 

tek beğendiğim yanı fare tekerleği kızılötesi ile çalışıyormuş. bu bağlamda uzun süre problem çıkarmayacağını düşünüyorum.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Höşelek @benvaryaben

  üründe yine çift tıklama problemi oldu. 4 ay geçmiş. yeniden açıp bu sefer eser miktarda wd 40 süreceğim swichin içine. logitech g623 ses sistemi kontrol panelinde oluşan power tuşu ve ses açıp kapatırken ki hışırtı ve temassızlık problemini böyle çözmüştüm. ama swichte hiç wd40 kullanmadım. bakalım... güncellemeler gelecek.

 • Uğur Doğan @infoman

  Uygun fiyata bulduğum için bu fareden aldım ama keşke önce sizin incelemenizi okusaydım. 😩

Mouse Çift Tıklama Sorunu veya Tıklamama Sorununa Masrafsız Kesin Çözüm

#mouse #fare #bakım #tamir #çifttık #tık #klik #fix çift tıklama sorunu #çifttıklamasorunu #tıkamamasorunu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 51