Logitech G604 Lightspeed Kablosuz Gaming Mouse

Yıllardır kablolu mouse kullanmaktan ciğerim solmuş kendim ve eskimiş farem için yeni bir mouse bakmaya karar verdim. Eski a4tech bloody mouse (GUN 3 V7) beni üzmüyordu lakin hem eskimiş hem de scroll tekerleğinin rahat dönmemesinden aldığımdan beri şikayetçiydim. 2013ten 2020 yılına kadar idare etti yine de...

 

kablosuz mouse evet rahatlık sunuyor lakin pek çok dezavantajlarını beraberinde getiriyor. özellikle kablolu oyuncu mouseun size sunduğu 1ms  ve 1000hz özelliği aynı fiyat çerçevesinde kablosuz mouselarda son derece uzak özelliklerdi.

Marka marka model model araştırırken hoşuma giden bir mouse buldum. Lakin Logitech 604ün fiyatı model numarası gibi 600lü rakamlarda olduğundan beni düşündürmedi değil.

Ama eğer rahatlık konfor arıyorsanız özellik, tuş, fonksiyon arıyorsanız dahası bilgisayara hükmettiğiniz bir parça olduğundan taviz vermek para vermekten daha zor geldi ve parasını verip aldım. Şimdi gelelim özelliklerine...

 

Teknik Özellikler

 • FİZİKSEL ÖZELLİKLER
  • Yükseklik: 130 mm
  • Genişlik: 80 mm
  • Derinlik: 45 mm
  • Ağırlık: 1 adet AA pille birlikte, 135 g
 • İZLEME
  • Sensör: HERO™ 16K
  • Çözünürlük: 100 – 16.000 DPI
  • Sıfır yumuşatma/hızlanma/filtreleme
  • Maks. hızlanma: > 40 G
  • Maks. hız: > 400 IPS
 •  YANIT VERME
  • USB veri biçimi: 16 bit/eksen
  • LIGHTSPEED Kablosuz bildirim hızı: 1.000 Hz (1 ms)
  • Bluetooth bildirim hızı: 88-133 Hz (7,5-11,25 ms)
  • Mikro işlemci: 32 bit ARM
 • PİİL ÖMRÜ
  • LIGHTSPEED modu: 240 saate kadar (aralıksız oyun oynama)
  • Bluetooth modu: 5,5 aya kadar (standart kullanım)
 • DİĞER ÖZELLİKLER
  1. Çift modlu yüksek hızlı kaydırma tekerleği
  2. Kart üzerinde bellek
  3. Mekanik Düğme Gerginliği Ayarlama Sistemi

 

 

Ergonomi ve Tasarım

Ergonomik olarak daha önceki kullandığım mouse a göre daha yüksek ve avucu dolduran bir tasarımı var. Şahsen eski mouseuma göre daha ergonomik geldi bana. Daha rahat kullabiliyorum.

Ergonomik olarak iyi olmasına rağmen tasarımda bir kaç eksiklik yaşamadım değil. Scroll tekerleğinin üst kısmına yerleştirilmiş fonksiyonel tuşlara alışıktım ben. bu fareye geçince elbette bir alışma süreciniz oluyor. Gerçi yine aynı yerde tuşlar var ancak birisi tekerleğin tırtığını açıp kapatırken diğeri bağlantı seçeneğini değiştiriyor. Yani herhangi bir fonksiyon atayamıyorsunuz.

Tuşlardan bahsetmek gerekirse normal fare tuşlarından hariç 10 tane fonsiyon atayabileceğiniz tuşunuz var. Sanırım en yabancılık çektiğim sağa sola scroll tuşları oldu. yandaki tuşlara basmak gayet kolay.

Kullanıcı Deneyimi

Fareyi satın alıp elime ulaştığında beni etkileyen ilk şey scroll tekerleği oldu. Hem Scroll tırtıklı olmasına rağmen daha rahat dönüyordu hem de tırtıksız modu ve tekerleğin metal olması dolayısı ile teknoseyir gibi uzun uzadıya giden sitelerde çok hoşuma giden bir hissiyat verdi bana...Aslen logitech bu özelliği pek çok faresinde kullanmış ve mağazalarda daha öncesinde denemiştim ama bir cihaza bağlı değildi. stress çarkı gibi kullanılabilir o derece güzel bir şey 🙂 Sanırım birdaha asla eski tip scrollu fare kullanamam gibi geliyor. Bir kaç ay sonra eski mouseumu elime alınca o kadar kötü bir hissiyat yaşadım ki bu fareyi mi kullanmışım bunca zamandır diye geçti içimden...Başka bir mouse da bu özellik yok bildiğim kadarıyla veya bana denk gelmedi..

Mouseun diğer tuşlarının diğer farelere göre bir espirisi yok . Hatta kısa vadede bozulduğuna dair pek çok geribildirim görmüştüm. Bakalım ben de bunu bizzat deneyerek göreceğim...tek dileğim garanti süreci içerisinde bozulmasın yeter. Zira kendim düzeltebilecek olsam bile bu derece pahalı bir farenin garantisini bozmak istemem.

Cihazın ikinci modu olan bluetotoh özelliği sayesinde kolayca bilgisayara, tablete ve telefona bağlayabildim. Bluetooth ile hiç bir sorun yaşamadım. Bluetooth modunda kesilme atlama vs olmadı. Keza diğer kablosuz modunda da alıcı ile fare doğrudan gördüğü sürece bir sıkıntı çıkmıyor. Alıcısı için kutudan uzatma kablosu çıkıyor ve alıcısı için farenin içinde bir yuva var. Aynı zamanda pil yuvasını kapatan kolaylıkla çıkarılıp takılan mıknatıslı bir kapak tasarlanması da güzel olmuş.

Yazılım

Ettiğim küfürlerin hesabı verilir de yaşadığım saçma salak tecrübelerin hesabını kim verecek... Bunun yazılımını yapan mühendisin okuduğu mektebin  diye devam etmek isterdim ama neyse...

Yahu bu kadar saçma sapan bir yazılım olur mu ya... Bu kadar işi zorlaştıran bu kadar işi yokuşa süren bu kadar empatiden yoksun sezgi özürlü bir şey olabilir mi... kıçı kırık a4techin yazılımı buna bin basar. Tuşlar sekmesinde print tuşu koymayı unutmuşlar. Yazım hatası bile var. Tuş atamayı sürükle bırakla yapmışlar ama işi daha zorlaştırmışlar.

Saçma sapan bir profil olayı var zaten. Ben normalde bu fareyi kendi belleği var yazdığına güvenerek aldım ama ghub yazılımını kapatınca atadığım ne varsa hepsi işlevsiz kalıyordu hatta bir alışveriş sitesinde bu fareyi alan biri kendi belleği yok yazıp sırf bu yüzden 3 yıldız vermiş aha mıçtık dedim içinden. neyse ki zor da olsa tesadüfen de olsa buldum. Kendi belleğine yazılım gereksinim olmadan tuşları kaydedebiliyormuşuz!!!

Sırf yazılımla kullansınlar arkaplanda ghub açık kalsın diye öyle bir yere öyle bir mantıkla yerleştirmişler ki kaç aydır kullanıyorum yeni keşfettim...Fareden o derece soğumuştum ki inceleme yazasım bile gelmiyordu sırf bu yüzden. Diğer taraftan mesela iki tuşun birine ses açma diğerine ses kapatma yerleştirdim. Cihazın hafızasına kaydetmediğinizde bu tuşa basılı tuttuğunuzda ses açılmaya veya kapanmaya devam etmiyor yani döngüsel çalışmıyor. Aynı ayarları kaydettiğinizde ise bu tuşlar ne hikmetse döngüsel çalışmaya başlıyor. Hayır yani bluetooth özelliğide olan bir cihazın yerleşik hafızasının olmaması gerçekten çok kötü olurdu. Malum androidde ghub vs hak getire...

Yazılımı hala tam olarak çözebilmiş değilim. profil olayı var. gshift olayı var. yerleşik mod olayı var. kendi hafızasına kaydetme yani "yuva" olayı var. hepsi karman çorman. bunun  bir dersi olması lazım. başka türlü üstesinden gelinecek gibi değil.

Pil Ömrü

Cihazın pil ömrü en üst ayarlarda 240saat. Tek bir kalem pil ile çalışıyor. Bir tane duracell pil kutu içeriğinde mevcut.(bi zahmet) Aldığımdan beri kullanıyorum sanırım bir kaç ay olmuştur ve dahası 1000hz 1ms olarak çoğunlukla masaüstünde kullandım.Yazılım yanlış göstermiyorsa pil doluluğu hala tam. Aslen lion şarjlı fareler daha avantajlı görünse de lion pillerin eskimesi ve memnun olduğum pil performansı açısından kalem pilli olması beni gayet tatmin etti..Tabi kullanmadığım zamanlarda on off düğmesi hep ON olarak kaldı.yani hiç kapatmadım.

 

Son olarak cihazın genel olumlu ve olumsuz taraflarını sıralayacak olursam

Olumlu

 • Tırtıklı ve tırtıksız metal scrool tekerleği
 • 1000HZ 1MS  olması
 • Bluetooth desteği
 • Çoklu tuş yapısı ve ergonomisi
 • Sensörün stabil çalışması (cam dışında denediğim çoğu şey de sapma yapmadı)
 • Farenin içindeki firmware güncellenebiliyor.(evet fareyi güncelledim 😁)

Olumsuz

 • Fare ayakları metal veya daha kaygan bir malzeme olabilirdi.
 • Yazılımın allah belasını versin.
 • Oyuncu mouse u ama RGB yok. (minicik bir bildirim ledi bulunuyor. Bluetooth ve Dpi ayarlarında renk değiştirerek ve yanıp sönerek bildirim veriyor her zaman çalışmıyor)

Sonuç

Günün sonunda memnuniyetle kullandığım bir fare.Aklımda uzun zamandır bluetooth mouse alma düşüncem vardı bu gereksinimi de çözmüş olduğu için ayrıca memnunum. yazılımı umarım baştan yazarlar. benim için şuan yazılım farenin güncellemesini ve ayarlarını yapıp silinmesi gereken tek kullanımlık maske gibi değersiz ama ihtiyaç duyduğumuz bir şey...

Sormak İstediğiniz kısımları buradan sorabilirsiniz. Atladığım yerler olabilir. Tek bir çırpıda yazdığımdan eksiklikleri ve bazı hatalar olabilir. Zamanla gerekli gördükçe düzeltme ve ekleme yapabilirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler