Gündemlerde Adı Geçen Kitap, Dergi ve Çizgi Romanlar

Levent Bey'in gündem ve canlı yayınlarda bahis ettiği kitap, dergi, çizgi roman vb basılı yayınları burada listeleyebiliriz. Yorum olarak eklerseniz, ben de liste haline getiririm.

 

  1. Roket (Bilim Kurgu Öykü Dergisi - Düzensiz süreli yayın) - Kitapyurdu / Shopier
  2. Neuromancer - William Gibson
  3. Blood Sweat and Pixels - Jason Schreier - Amazon
  4. Press Reset - Jason Schreier - Amazon
  5. Dying Inside - Robert Silverberg
  6. Görevimiz: Uzay Boşluğu - Frank Herbert
  7. Old Man's War - John Scalzi
  8. https://www.halkkitabevi.com/kitap (üzerinden yazar araması) - Stefan Zweig
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

JoyToKey (Gamepad'e Klavye Tuşları Atama Programı)

Merhaba arkadaşlar. Bu incelemede sizlere JoyToKey isimli uygulamadan bahsedeceğim. Bu uygulamanın amacı çok basit. Genel anlamda Pc'de kullandığınız gamepadlere klavyedeki tuşları atamanızı sağlamak. Bunun da en sık kullanım amacı olarak gamepad desteklemeyen oyunlarda gamepad kullanmak diye düşünüyorum. Ama sadece oyun olarak bakmamak gerek, klavye ile yapılabilen herşeyi yapabilirsiniz.

Kurulum ve Kullanım:

Programı kullanabilmek için kendi sitesinden orjinal dosyayı indirip .zip dosyasından çıkartmanız gerekli. Çıkardığınız dosyanın içinde bulunan "JoyToKey" uygulamasını çalıştırıp onay vermeniz gerekiyor. Bundan sonrası çok kolay, sadece sol kısımda bulunan profili seçip istediğimiz klavye tuşlarını gamepadin istediğimiz tuşlarına atamak.

Burada program bize çok büyük kolaylık sunmuş. Programı açıp profili seçtikten sonra gamepaddeki tuşlara basmaya başladığımızda sarı işaret çıkarak bizlere gamepaddeki tuşun hangi seçeneğe denk geldiğini gösteriyor. Biz de o sarı işaret ile belirtilen yere çift tıklayarak sol üstteki ilk kısma istediğimiz klavye tuşunu yazıp "OK" diyoruz. Artık gamepadde bastığımız tuş klavye ile aynı işi yapıyor. Bir nevi bilgisayarı kandırıyoruz da denebilir. Bundan sonra gamepaddeki geri kalan tuşlara da aynını yapıyoruz.

Profiller:

Her profile 44 farklı klavye tuşu atayabiliyoruz. Ayrıca her oyun için de farklı profiller seçebiliyoruz. Seçtiğimiz ya da yeni eklediğimiz profilde istediğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra "Save" yaparak profili kaydediyoruz.

Kullanılabilirlik:

Kusursuz diyebilirim. Açıkçası bu programı kurmadan önce aklımdaki ilk soru esas gamepad destekleyen oyunlar ile çakışma yapıp yapmayacağıydı. Ancak kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. Program, yalnızca açık kaldığı zamanlarda aktif oluyor. Bu da demek oluyor ki ihtiyacımız olan oyunu oynadıktan sonra programı kapatıp gamepadimizi normal olarak kullanmaya devam edebiliriz.

Not: Programın kendisi üzerindeki "X" ikonuna basınca kapanmıyor, sadece geri plana atıyor. Uygulamadan tamamen çıkmak için "File(F) - Exit" yolunu izlememiz gerekiyor.

Sonuç:

Uygulama hiçbir konuda negatif görüşümü almadı. Eksi bir özellik yazamıyorum. En güzel yanı da atadığımız profillerin ve yaptığımız ayarların sadece program açıkken kullanılması, bu sayede hiçbir oyunumuz ile çakışma yaşanmıyor. Ayrıca diğer gamepad yazılımlarına göre kullanımı aşırı derecede basit kalıyor.

Normal kullanımda da tüm ayarları eksiksiz uyguladı ve sorun çıkarmadı. İhtiyacı olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.

Mr. Paramedik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

QMPlay2 masaüstü için açık kaynak IPTV player.

Uzun zamandır kullanmakta olduğum oynatıcı. Hepinize tavsiye ederim. Çok basit ve işlevsel.

Tek eksi yanı kategorize yapmaması fakat benim için ama sorun değil winamp'ta mp3 arar gibi kanalı arayıp hemen açabiliyorsunuz.

En sevdiğim özelliği izlediğim kanalın aktarım bilgilerini göstermesi. Yayının kaç FPS, Bit rate ve çözünürlüğünü kolayca görebiliyorum.

Ayarlardan da karanlık temasını etkinleştirince mis gibi oluyor.

Github linki

https://github.com/zaps166/QMPlay2

 

Github'tan indiremeyenler için

https://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Video-Players/QMPlay2.shtml

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Symbian mobil işletim sisteminin kaynak kodları GitHub'da yayınlandı.

https://github.com/SymbianSource

#AçıkKaynak #Symbian #YazılımGeliştirme #YazılımGündemi

Symbian Source Code

Final repositories from the defunct Symbian Foundation - Symbian Source Code
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Sharkoon LIGHT2-100, hali hazırda zaten uygun fiyata bir mouse arıyordum. Makul fiyatlı (85TL) düzgün ürün bulmuşken alayım, birde hazır almışken incelemesini yaparım dedim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17

Yayıncılık Notları - 1 / NVIDIA Broadcast vs Yeşil Ekran

TeknoSeyir'de yaklaşık bir senedir yaptığımız canlı yayınlarda edindiğimiz tecrübeleri, yazılımları ve donanımları anlatmaya başlıyoruz. İlk bölümde en çok kullandığımız yazılımlardan NVIDIA Broadcast'i inceliyoruz ve yeşil perde uygulaması ile kıyaslıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 18

Redmi note 9 & Xiaomi & Redmi telefonların kasma sorununun çözümü.

Ben Redmi note 9 üzerinde denedim ama kasan bir Xiaomi'niz varsa büyük ihtimalle aynı sorundan dolayıdır. Redmi 9 kutudan çıktığı haliyle her şeyde kasıyor, her şeyde. Mario oyna onda bile kasar 🙂

Çözüm: Developer (geliştirici) modunu aktifleştirin.

*HW overlays kısmını sağa kaydırın. ''Disable HW overlays'' kısmı açık olmalı. (En alttan yukarıya doğru gidin, Media sekmesinin bi üstündeki yerde, çok fazla şey var bulması zor oluyor)

*Çözüm 2: Notch / çentik ayarlarından en alttakini seçin. Bu da düzeltiyor ama yukarıdaki kendi başına yeterli.

*Çözüm 3: Oyunlarda kasması için oyun optimiser'i kapatın diyorlar ama bunun işe yarayacağından emin değilim. Sadece 1.'nin bile işe yaraması lazım, yaramazsa 1.'den bağımsız olarak 2. de işe yarıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 94

Bir arkadaşım maaş hesabı olarak Enpara kullanıyor. Daha doğrusu firma onun kişisel hesabına yatırıyor. Fakat yaklaşık bir senedir düzenli olarak maaş almasına rağmen kredi kartına limit vermiyorlar. Bunun nedeni ne olabilir? Maaş hesabı olduğunu falan belirtmek mi gerekiyor acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21

Bitmiş Akü Tamiri
Şarj Tutmayan Akü Nasıl Kurtarılır.

Battery Desulfator (Batarya Onarıcı, düzenleyici) Nedir ?

Otomobil ve özellikle motosiklet aküleri yapılarından dolayı çok kısa zamanda verimliliklerini kaybederler. Bunun sonucunda akünün çabuk bitmesi, gücünün azalması yada kısa süreli kullanılmadığında akünün boşalıp motora elektrik göndermemesine neden olur.

Bunun temel nedeni akü içindeki metal plakaların çok kısa sürede etrafına plaka oluşturmalarından kaynaklanan elektron geçirme miktarının azalmasıdır. Ancak bu durum akünün ömrünü tamamladığı anlamına gelmez. Bu plakaları çözerseniz akü ilk günkü verimliliğinde çalışır.

İşte bu işi battery desulfator (pil onarıcı, düzenleyici) cihazla yapabilirsiniz.

Akü Desülfatör'ün çalışma mantığı basittir . Düşük amper + yüksek ve sık frekans elektrik dalgası göndererek oluşan bu plakalanmayı çözer.

Uygun kullanımda ; akü 'yü araçtan sökün > cihazı aküye bağla > akü voltunu ayarlayın > 8 saat cihazı takılı tut > işlem bitti.

Akü desifalitör kullanımı
1- araçtan aküyü sökün.
2- aleti aküye takın (kırmızı +, siyah -).
3- 8 saat işlemin bitmesini bekleyin.
4- cihazı aküden sökün.
5-aküyü şarj edin.
🙂 bitti. artık akünüzü kullanabilirsiniz.

Uyarılar:
* Cihazın üzerinde tek tuş bulunmaktadır. bu tuşa uzun basarak 12volt, 24volt, 36volt, 48volt ayarlaması yapabilirsiniz.
varsayılan 12volt dur. eğer 12 voltluk bir akü kullanacaksanız bu ayarla oynamanıza gerek yoktur.
* Akü desifülatöre bağlıyken başka bir girişi aküye bağlamayın. (yani araçta kutup başları bağlıyken yada harici bir şarj girişi ile beraber aynı anda kullanmayın) Aleti tek başına kullanın.
* Eğer çok eski bir akü tamir edecekseniz , cihaz 8 saat işini tamamladıktan sonra. akü içindeki akü suyunu değiştirin. (akü suyu, musluk suyu değildir, üzerinize dökmeyin, içmeyin, koklamayın.)
* Cihazın çalışması için aküde çok az enerji olması gerekir . cihaz saatte 0,2Amper güç çeker. eğer tam boş akü tamiri yapılacaksa önce biraz şarj edip , işleme daha sonra başlayın.
* Cihaz çalışma durumunu dııt sesi ve üzerindeki kırmızı lambadab anlayabilirsiniz.
* Arızalı bir akü de cihaz çalışmaz, 12 volt altı ve 48 volt üstü gerilimleri desteklemez.
* Bu cihaz arızalı aküyü tamir etmez. Eski aküleri yeniler.
Ben bir çok aküde denedim işe yaramasa size önermem 🙂
Umarım birilerine faydası olur.
Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12