Yayıncılık Notları - 1 / NVIDIA Broadcast vs Yeşil Ekran

TeknoSeyir'de yaklaşık bir senedir yaptığımız canlı yayınlarda edindiğimiz tecrübeleri, yazılımları ve donanımları anlatmaya başlıyoruz. İlk bölümde en çok kullandığımız yazılımlardan NVIDIA Broadcast'i inceliyoruz ve yeşil perde uygulaması ile kıyaslıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 21

Redmi note 9 & Xiaomi & Redmi telefonların kasma sorununun çözümü.

Ben Redmi note 9 üzerinde denedim ama kasan bir Xiaomi'niz varsa büyük ihtimalle aynı sorundan dolayıdır. Redmi 9 kutudan çıktığı haliyle her şeyde kasıyor, her şeyde. Mario oyna onda bile kasar 🙂

Çözüm: Developer (geliştirici) modunu aktifleştirin.

*HW overlays kısmını sağa kaydırın. ''Disable HW overlays'' kısmı açık olmalı. (En alttan yukarıya doğru gidin, Media sekmesinin bi üstündeki yerde, çok fazla şey var bulması zor oluyor)

*Çözüm 2: Notch / çentik ayarlarından en alttakini seçin. Bu da düzeltiyor ama yukarıdaki kendi başına yeterli.

*Çözüm 3: Oyunlarda kasması için oyun optimiser'i kapatın diyorlar ama bunun işe yarayacağından emin değilim. Sadece 1.'nin bile işe yaraması lazım, yaramazsa 1.'den bağımsız olarak 2. de işe yarıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 73

Bir arkadaşım maaş hesabı olarak Enpara kullanıyor. Daha doğrusu firma onun kişisel hesabına yatırıyor. Fakat yaklaşık bir senedir düzenli olarak maaş almasına rağmen kredi kartına limit vermiyorlar. Bunun nedeni ne olabilir? Maaş hesabı olduğunu falan belirtmek mi gerekiyor acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24

Bitmiş Akü Tamiri
Şarj Tutmayan Akü Nasıl Kurtarılır.

Battery Desulfator (Batarya Onarıcı, düzenleyici) Nedir ?

Otomobil ve özellikle motosiklet aküleri yapılarından dolayı çok kısa zamanda verimliliklerini kaybederler. Bunun sonucunda akünün çabuk bitmesi, gücünün azalması yada kısa süreli kullanılmadığında akünün boşalıp motora elektrik göndermemesine neden olur.

Bunun temel nedeni akü içindeki metal plakaların çok kısa sürede etrafına plaka oluşturmalarından kaynaklanan elektron geçirme miktarının azalmasıdır. Ancak bu durum akünün ömrünü tamamladığı anlamına gelmez. Bu plakaları çözerseniz akü ilk günkü verimliliğinde çalışır.

İşte bu işi battery desulfator (pil onarıcı, düzenleyici) cihazla yapabilirsiniz.

Akü Desülfatör'ün çalışma mantığı basittir . Düşük amper + yüksek ve sık frekans elektrik dalgası göndererek oluşan bu plakalanmayı çözer.

Uygun kullanımda ; akü 'yü araçtan sökün > cihazı aküye bağla > akü voltunu ayarlayın > 8 saat cihazı takılı tut > işlem bitti.

Akü desifalitör kullanımı
1- araçtan aküyü sökün.
2- aleti aküye takın (kırmızı +, siyah -).
3- 8 saat işlemin bitmesini bekleyin.
4- cihazı aküden sökün.
5-aküyü şarj edin.
🙂 bitti. artık akünüzü kullanabilirsiniz.

Uyarılar:
* Cihazın üzerinde tek tuş bulunmaktadır. bu tuşa uzun basarak 12volt, 24volt, 36volt, 48volt ayarlaması yapabilirsiniz.
varsayılan 12volt dur. eğer 12 voltluk bir akü kullanacaksanız bu ayarla oynamanıza gerek yoktur.
* Akü desifülatöre bağlıyken başka bir girişi aküye bağlamayın. (yani araçta kutup başları bağlıyken yada harici bir şarj girişi ile beraber aynı anda kullanmayın) Aleti tek başına kullanın.
* Eğer çok eski bir akü tamir edecekseniz , cihaz 8 saat işini tamamladıktan sonra. akü içindeki akü suyunu değiştirin. (akü suyu, musluk suyu değildir, üzerinize dökmeyin, içmeyin, koklamayın.)
* Cihazın çalışması için aküde çok az enerji olması gerekir . cihaz saatte 0,2Amper güç çeker. eğer tam boş akü tamiri yapılacaksa önce biraz şarj edip , işleme daha sonra başlayın.
* Cihaz çalışma durumunu dııt sesi ve üzerindeki kırmızı lambadab anlayabilirsiniz.
* Arızalı bir akü de cihaz çalışmaz, 12 volt altı ve 48 volt üstü gerilimleri desteklemez.
* Bu cihaz arızalı aküyü tamir etmez. Eski aküleri yeniler.
Ben bir çok aküde denedim işe yaramasa size önermem 🙂
Umarım birilerine faydası olur.
Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 15

A101'DE SATILAN GoSmart GS-BT-02 BLUETOOTH KULAKLIK İNCELEMESİ

Kendi Yorumlarım

Marketleri dolaşmaya çıktım ve kulaklık ihtiyacım vardı. Bir anda karşıma belirdi 😀

30₺ lik bir fiyatı var bence yeterince uygun. Alır almaz hemen basılı tuttum ve açtıktan sonra otobüste dinleyerek eve döndüm. İlk başta %70 gibi bir şarj ile geldi, yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından eve girdim ve şarj değeri %50 idi. Kullanım Kılavuzunda tam şarj ile 2 saatlik süre boyunca kullanabileceğimiz belirtilmiş. Şarj süresi de 90 dakikadan daha az görünüyor.

Pil kapasitesi ise: 4.2V/50mAh olarak belirtilmiş. Bence gayet uygun miktarlar

Kulaklığın uçlarında mıknatıslar var ve birbirine yapışıyor, bu iyi bir şey çünkü kablosuyla birlikte boynumuza sabitleyebiliriz. Zaten Spor kulaklığı olarak belirtilmiş.

Kısaca sesinden, yapısından vs. memnun kaldım, Bluetooth kulaklık almayı düşünüyorsanız ve yakınınızda A101 varsa deneyebilirsiniz...

Fotoğraflar..

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1 GB mobil verinin maliyetini en ucuzdan en pahalıya göre sıralayınca Türkiye 0.72 $ ile 20. sırada yer alıyor. En ucuz mobil internet Hindistan'da (0.09 $), ikinci sırada ise İsrail (0.11 $) geliyor.

Bu fiyata göre Türkiye'de, Almanya, Hollanda, Amerika gibi ülkelerden daha ucuza mobil internet kullanıyoruz. Dünya standardına göre yerimiz fena değil gibi ne dersiniz?

Kaynak: https://www.visualcapitalist.com/cost-of-mobile-data-worldwide/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 43

Takipsiz Kargolarınızı Her Yerde Takip Etme [Türkiye İçi PTT 'den Takip Edebilme]

Hepimiz yurtdışından ürünler alıyoruz genelde ve bazen bu ürünlerde verilen kargo kodlarını takip edemiyoruz. Takipsiz kargo dediğimiz ürünleri takip etmeyi göstereceğim sizlere. 🙂

Bir örnek üzerinden gidelim.

Bu ve benzeri şekilde ki kargo kodlarını https://global.cainiao.com/  adresine yazın. Hava limanına girdi mi Türkiye içi takip kodu çıkıyor. RQ3636363MY gibi ve bu PTT sisteminden takip edebilmemiz için kod oluyor. Ayrıca o site üzerinden de durumuna bakabiliyorsunuz. Takipsiz kargo dediğimiz kargolarımızı her yerde takip edebilir oluyoruz. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 150

Yazılım Gündemi - 2020/24

< Önceki Gündem   |   15-21 Haziran 2020   |   Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

GitHub varsayılan branch ismini "main" olarak değiştirecek

Yaklaşık bir ay kadar önce ABD'de bir polisin siyahi bir vatandaşın ölümüne yol açmasının ardından ortaya çıkan "Black Lives Matter" protestoları ucundan kıyısından yazılım sektörünü de etkilemeye başlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda Google'ın Go projesi içerisindeki "master/slave" ve "blacklist/whitelist" gibi ifadeleri kaldırığını haberleştirmiştim (bkz: Yazılım Gündemi - 2020/22). Bu hafta ise GitHub'ın benzer bir değişikliğe gideceğinin haberi aldık.

https://twitter.com/natfriedman/status/1271253144442253312

Hepimizin bildiği ve neredeyse her gün kullandığımız git versiyon kontrol sisteminin varsayılan branch ismi olan "master" artık "main" olarak değiştiriliyor. Bu dal ismini zaten kendimiz de değiştirebiliyorduk ama artık GitHub'da oluşturduğunuz depoların varsayılan dal ismi "main" şeklinde gelecek. Bunun nedeni olarak ise "master/slave" terminolojisi gösterilmiş. Açıkcası bana bu neden biraz saçma geldi çünkü git versiyonlama sisteminde "master/slave" ikilisi yok; sadece "master" terimi var o da ırkçı bir anlama gelemeyecek kadar genel bir kullanım haline gelmiş durumda. Bu değişikliği saçma bulan bir geliştirici de GitHub'ın bunu uygulamaması için Change üzerinde bir imza kampanyası başlatmış.

Aynı ve benzer değişikliklerin farklı projelerde (Örnek: openssl) ve araçlarda da yapılması gerektiğine yönelik birçok tartışma sektör içerisindeki çeşitli platformlarda dönüyor. "blacklist/whitelist" ikilisinin "blocklist/allowlist" olarak değiştirilmesini anlayabiliyorum; aynı şekilde "master/slave" ikilisini kullanan projelerin de değiştirmesini anlıyorum ama sadece "master" ifadesini kullanan GitHub'ın böyle bir değişikliğe neden gittiğini anlayamıyorum. Sanırım "Ya herkes Black Lives Matter ile ilgili PR çalışması yapıyor, biz de böyle bi' şey yapalım, geri kalmayalım" diye düşünmüş olabilirler. Açıkcası ben bu tarz yüzeysel şeyleri konuyu farklı noktaya çekme çabası olarak görüyorum. Çünkü ırkçılık sorununun asıl kökenini bulma amacından uzaklaştıran bir davranış. O zaman "üniversitede master yapmak" ifadesi ya da ses terminolojisindeki "master" ifadesi de değiştirilsin yani (!).

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünde konulaşım.

GitHub Super Linter tanıtıldı

Programlama yaparken özellikle de takım halinde çalışırken kodlarda belirli bir standardı oturtmak önceden zaman alıcı olabiliyordu. Her ne kadar günümüzde linter araçları imdadımıza yetişse de onların da konfigürasyonu ile uğraşmak yine süreci uzatıyor. Özellikle de birden çok programlama dilinin kullanıldığı projelerde haliyle birden çok linter aracı kullanmak gerekiyor. İşte bu ve benzeri duruma çözüm getirmek için GitHub'da, geçtiğimiz hafta içerisinde GitHub Super Linter isimli açık kaynak projesini tanıttı. GitHub Action üzerinden çalıştırabilen bir linter aracı.

GitHub Super Linter, aslında isminden de anlaşılacağı gibi birden çok linter aracını tek çatı altında toplayan, bunları çalıştıran ve sonuçlarını raporlayan ve GitHub Action ile projenize kolay bir şekilde dahil edebileceğiniz bir araç. Python, Ruby, JavaScript/TypeScript ve Go gibi popüler programlama dillerinin yanında JSON, YAML, DockerFile ve CSS gibi dosya formatlarını da destekliyor. Yalnız PHP için phpcs aracı ile bir destek sunmamışlar. Belki bunu ben ekleyip pull request gönderebilirim. Bakacağım buna.

Birçok programlama dili ve dosya formatı için linter çalıştırabiliyor

GitHub Super Linter'in sağladığı bazı kolaylıklar ise şu şekilde:

 • master vb. dallara çalışmayan kodların eklenmesini önleme
 • Birden çok programlama dili ile çalışırken kolayca kod standardı oluşturma ve tüm projede kontrolleri sağlama
 • Code review süreçleri için otomatizasyon yardımı

GitHub'da depoladığınız projenize GitHub Action üzerinden çok kolay bir şekilde ekleyip, istediğiniz diller ve dosya formatları için özelleştirmesini yaparak aktifleştirebiliyorsunuz. Kullanımı ve özelleştirilmesiyle ilgili diğer konular için şu GitHub deposunun README.md dosyasına göz atabilirsiniz.

Go dili topluluğu generic programlama özelliği için yeni bir öneri yayınladı: Type Parameters

İlk yazılım gündemi yazılarının birinde (bkz: Yazılım Gündemi - 4) Go dili topluluğunun programlama diline generic programlama özellikleri eklemeyi tartıştığını haberleştirmiştim. Geçtiğimiz hafta ise uzun bir aradan sonra bu konuda ilk kez bir gelişme oldu ve Go takımı yeni bir öneriyi ("proposal") tasarım taslağı olarak yayınladı. Dolayısıyla bunun henüz dile eklenmiş yeni bir özellik ("feature") olmadığını ve üzerinde çeşitli değişikliklerin devam edeceğini söylemekte fayda var.

Bu generic programlama özelliği için daha önce yayınlanan proposal'da duyurulan Contracts yapısı artık terk edilmiş gözüküyor. Onun yerine gelen tasarımsal değişiklik ise Type Parameters özelliği oldu. Kısaca bir örnek yapmak gerekirse:

func Print(type T)(s []T) {
 for _, v := range s {
  fmt.Println(v)
 }
}

Yukarıda tanımladığımız fonksiyon kısaca herhangi bir türden diziyi alıp, içerisindeki elemanları her biri bir satır olacak şekilde yazdırıyor. Yani artık int dizisi için ayrı, string dizisi için ayrı fonksiyon yazmaya gerek kalmıyor. Yukarıdaki fonksiyonun kullanımı ise şu şekilde:

Print([]string{"Selam TeknoSeyir!", "Go generic programlama", "özelliğini deniyoruz.\n"})
Print([]int{1, 2, 3, 4, 5})

Siz de bu özelliği test etmek isterseniz Go takımı tarafından hazırlanmış şu Playground sayfasını kullanabilirsiniz: https://go2goplay.golang.org/

Go takımı ve topluluğu özellik hakkında geri bildirimler toplamaya ve taslağı geliştirmeye devam edecekler. Eğer bir aksilik olmazsa bu özelliği Ağustos 2021'de yayınlanması beklenen Go 1.17 sürümüyle birlikte stabil olarak kullanabileceğiz.

Takım tarafından sunulan proposal sayfası acayip detaylı ve uzun bir sayfa, benim de hepsini okumaya vaktim olmadığı için şimdilik bu kadar bilgi verebiliyorum ama tabii ki dilerseniz detaylı bilgi ve kullanım örnekleri için konu başlığına eklediğim bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Chromium takımının 2020 yılı tarayıcı uyumluluğu çalışmaları

2019 yılında yayınlanan MDN Developer Needs Assessment anketi sonuçlarından sonra görüldü ki eskisi kadar olmasa da hâlâ daha web geliştiricilerin en önemli sorunlarından birisi tarayıcılar arasındaki uyumsuzluk sorunları. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta içerisinde de Chromium takımı bir blog yazısı yazarak 2020 yılı boyunca üzerinde çalışacakları uyumsuzluk sorunlarından ve yaptıkları şeylerden bahsettiler.

Mart ayındaki bir yazılım gündemi yazısında (bkz: Yazılım Gündemi - 2020/13) form elemanlarının stillerinin yenilendiğinden bahsetmiştim. Dolayısıyla bu yazıya onu tekrar dahil etmiyorum. Sadece şöyle bir ekleme yapayım: Form elemanlarının stillerinin güncellenmesine devam edilecekmiş. Bunun dışında diğer konular ise şu şekilde:

 • Flexbox ile ilgili uyumsuzluk sorunlarının üzerinde yoğun bir şekilde çalışılıyormuş.
 • Flexbox ve CSS Grid özellikleri, takımın üzerinde çalıştığı yeni LayoutNG arayüz motoru ile yenilenecekmiş.
 • Scroll olayı ile ilgili de yeni uyumluluk çözümleri düşünülüyormuş fakat tıkanılan, çözülmesi gereken bazı sorunlar varmış.

Çalışmalar ile ilgili daha detaylı bilgiler için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Google, geliştiricilere uygulamayı yüklemeden abonelik satma imkanı sağlayacak

Google'ın kendi Android işletim sistemiyle birlikte dağıttığı Play Store mağaza uygulaması üzerinde artık kullanıcılar uygulamayı indirmeden de Google üzerinden ilgili uygulamanın aboneliğini satın alabilecek. Geçtiğimiz hafta Android 11'in yayınlanmasıyla birlikte sessizce duyurulan yeni Google Play Billing kütüphanesinin versiyon 3 sürümü buna izin veriyor.

Şimdilik sadece belirli birkaç geliştirici ve firmaya test olarak sunulmuş bu özellik ile birlikte uygulamanın market sayfasında "Yükle" butonunun yanına yeni bir "Abone ol ve yükle" butonu geliyor. Eğer uygulama birkaç günlük ücretsiz bir teklif sunuyorsa "Free trials & Install" yazabiliyor.

Arayan ve SMS engelleme uygulaması Truecaller bu özelliği test edebilen uygulamalardan birisi.

Böylece artık kullanıcılarımız uygulamayı indirmeden de uygulama içerisinde satılan uygulama-içi satın almalar hakkında bilgi alabiliyor ve dilerse Play Store üzerinden bu işlemini gerçekleştirebiliyor olacak.

Diğer detaylar için konu başlığına eklediğim haber bağlantısına ya da Google'ın yayınladığı blog yazısına bakabilirsiniz.

Bootstrap 5 Alpha yayınlandı

Birçok back-end geliştiricinin kolayca uygulama çıkarabilmesini sağlamış ve bu alandaki diğer arayüz framework'lerine de yol göstermiş olan Bootstrap v5 Alpha sürümü geçtiğimiz hafta içerisinde duyuruldu.

Bu sürümle birlikte artık jQuery terk edilmiş ve eski Internet Explorer sürümleri için de destekler sonlanmış gözüküyor. Artık Bootstrap kullanırken yanında bedava ve ekstra olarak gelen jQuery bağımlılığı yok. Yine de jQuery'ye katkılarından dolayı teşekkür etmek gerek.

Internet Explorer desteğinin sonlandırılmasının bir getirisi olarak artık Bootstrap 5 ile birlikte CSS üzerinde "Custom Properties" özelliğine sahip olduk. Bu sayede artık CSS kodunun herhangi bir yerinde kullanabilmek üzere değişkenler tanımlayabileceğiz. Örnek vermek gerekirse:

:root {
 --teknoseyir-kirmizisi: #ab1500;
 --beyaz: #fff;
}

.tekno {
 background-color: var(--beyaz);
 color: var(--teknoseyir-kirmizisi);
 /* */
}

Artık bu yapıyı Bootstrap kendisi de elemanlarında kullanıyor.

Tabii ki bu sürümün Alpha etiketiyle yayınlandığını hatırlatmakta fayda var. Yani henüz geçiş yapmak için çok erken. Yine de diğer detayları merak ediyorsanız konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Windows Terminal Preview 1.1 sürümü yayınlandı

Microsoft, geliştiricileri Windows ekosistemine çekmek için hamlelerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Windows Terminal Preview 1.1 sürümüyle birlikte gelen özelliklerin bazıları şu şekilde:

Artık "fontWeight": "normal" gibi bir ifadeyi ayar dosyanıza ekleyerek terminal ekranındaki fontun kalınlığını ayarlabileceğiz. Tüm opsiyonlar için buraya bakabilirsiniz.

Artık Alt+Tıklama kombinasyonunu aşağıdaki gibi kullanarak terminal ekranımızı çoklu panellere bölebileceğiz.

Bu sürümle birlikte Windows Terminal'in sekme özellikleri de gelişmiş durumda. Artık sekmelerin isimleri değiştirebileceğiz ve onlara özel renkler atayabileceğiz.

Sekmenin rengini değiştirmek için sağ tıklayıp, "Color…" seçeneğine gelmek gerekiyor.

Sekmenin ismini değiştirmek için sağ tıklayıp "Rename Tab" demek gerekiyor. Sekme isimlerinde Emoji de kullanılabiliyor 🙂

Bunlara ek olarak artık komut satırını kullanarak yeni bir Windows Terminal penceresi oluştururken iki yeni opsiyonumuz da var. İlki --maximized ya da -M ile yeni pencereyi ekranı kaplayacak şekilde oluşturabiliyoruz; ikincisi ise --fullscreen ya da -F ile yeni pencereyi tam ekran modunda oluşturabiliyoruz. Ayrıca siz de benim gibi "Terminal benim yaşam ortamım birçok şeyi orada yaparım" diyenlerdenseniz Windows 10'un açılışıyla birlikte bir Windows Terminal penceresi açılsın istiyorsanız ayar dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyebilirsiniz:

"startOnUserLogin": true

Her ne kadar GNU/Linux tarafına çoktan geçmiş bir geliştirici olsam da bu gelişmelere Windows üzerinde çalışmak zorunda olan arkadaşlar için seviniyorum. Mutlaka bir ara ben de deneyeceğim. Bakalım Microsoft ilerleyen sürümlerde başka ne gibi özellikler gelecek.

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Yine dopdolu bir gündem yazısı geldi! Herkese iyi okumalar 🙂

  GitHub'ın yeni tasarımını da ekleyecektim fakat çok fazla GitHub haberi olacaktı. Neyse onu artık Beta'dan çıktığında değerlendiririz. Sonraki gündemler içim malzeme olsun biraz da 😀

 • M. Galib Uludag @mguludag

  Yazılım dünyasında politik doğruculuk uygulanması çok saçma bence. Duyarlı davranılacaksa herkese duyarlı davranmak ekstra efor harcatır ve zaman kaybettirir. Bir de bugüne kadar gelmiş sorun olmamış terimleri değiştirmeye çalışmak önceden azınlıkların yaşadığı haksızlığı ve tarihi unutturma çabası gibi bence. Ellerinde olsa yaşanmış tarihin yerine ütopyalarını yaşanmış tarih kabul ettirecekler ama yaşanılmış şeyleri değiştiremezler ne yazıkki kötü insanlar da olacak kötü olaylar da yaşanacak, önemli olan ders çıkarıp iyileşmeye faydalı olmaya çalışmak.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Master kelimesi gerçekten siyasiler için incitici oluyorsa kaldırılmalı. Ülke olarak da olaylardan uzak olduğumuz olin empati kurması zor. Bu yüzden önemli olmadığını düşünüyorum. Benim için bir anlamı yok.

 • wermacht-1942 @wermacht

  GitHub inanılmaz bir Scjw provokatörü. Sektör standartı olmasa bir dakika kullanmam.

Cambly alternatifi bir hizmet kullanan var mı aramızda? Speaking alıştırması için o tarz bir uygulama bakıyorum. Cambly aşırı pahalı. Aylık 500-600 liraya denk geliyor neredeyse. Yok mu daha uygun bir alternatifi?

English Ninjas diye bir siteye denk geldim. Orada aynı paket neredeyse üçte biri fiyatına geliyor. Kullanan var mı aramızda? #cambly #englishninjas

Learn English by Speaking with the Best Online Tutors • English Ninjas

English Ninjas is the best platform to improve your English speaking skills. Hundreds of native tutors are online to teach English with affordable prices starting at 9.12$/month. You can learn more...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

X-Mouse Button Control

Merhaba Arkadaşlar
Bugün sizlere kullandığım ücretsiz bir yazılımı anlatacağım. Programın adı X-Mouse Button Control. Sadece Windows platformlarında mevcut. Programın işlevine gelicek olursak adındanda anlaşıldığı gibi fare tuşlarımızı denetlememizi sağlıyor. Benim programı kullanma sebebim Logitech'in yazılımından daha düzgün, stabil çalıştığını gözlemem. Programın profil desteği ve tuş ile profil değişimi, her programda başka komut seçenekleri mevcut. Ayarları dışa veya içe aktarma seçeneğide mevcut. Programın ayar menüsünde program ile iligli kısayolları ayarlama imkanınız var. Program bize geniş bir ekstra özellik desteği sunuyor, kısyolları simule ederek yapabilceklerimiz dışında bazı şeyleri kendide sunmuş. Herhangi bir programı açtırabiliyoruz. Bu sunulan özellikleri en alta ekliyeceğim. Ne yazık ki programın Türkçe desteği yok. Programın ana foksiyonlarını listeliyecek olursam;

- Fare tuşlarına komut atama [ 9 Tuşa kadar (Sol, Sağ, Orta, 2 Yan, Tekerleğin scroolu, sağa sola yatması )]
- Profil Desteği ( Her programa ayrı, Bir profildeki tuş kombinasyonları "layer")
- Tuş simulasyonu
- Ayarların içe veya dışa aktarılması.
- Geniş kısayol desteği

5 maddede listelenmiş olsakta fare ile ilgili işlerimizin %70'ini kapsıyor 🙂 Program çok anlatılacak bir ürün değiş ama stabilite ve kalite açısından kesinlikle tavsiye ederim. Piyasadaki çoğu yazılımdan çok önde zaten kazandığı bolca ödül ile bunu kanıtlıyor.

Site : http://www.highrez.co.uk/downloads/XMouseButtonControl.htm
Son Sürümü : http://www.highrez.co.uk/scripts/download.asp?package=XMouse

Bazı Kendiliğinden Sunduğu Foksiyonlar

- Program çalıştırma
- Ekran parlaklığı azaltma, artırma
- Browser komutları ( geri, ileri, favori , geçmiş, giriş sayfasına yönlendirme, yeni sekme vb. )
- Ekranı uyku moduna geçirme
- Bazı kısayollar ( ctrl c,x vb. )
- Profiller arası geçiş
- Maili açma
- Media tuşları
- Klasörleri açma ( bilgisayarımı açma, dosyalarımı açma vb. )
- Arama yapabilme, yardımı açma,
- CMD Açma
- Programlar arası geçiş

Not: Eksikler Düzeltildi

BeğenFavori PaylaşYorum yap