Bluetooth PIN Kodu Sorunu ve Çözümü

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde Pusat Business Pro bluetooth klavye satın aldım. 2017 Ocak ayında aldığım toplama bilgisayarıma bağlamaya çalıştığımda bilgisayarım Bluetooth bağlantısı için Pin Kodu istedi ve 000-0123-1234-1111 gibi olasılıkları deneyerek klavyeyi aktifleştirmeye çalıştım ve olmadı. Monster Müşteri Hizmetlerini aradım fakat onlar çözüm bulamadı, daha doğrusu bu sorunla hiç karşılaşmadıklarını belirttiler.

Klavyede bir sorun olabileceğini ve gerekirse değişim yapılabileceğini belirttiler. Ben de Samsung S21 telefonum ve eşimin Lenovo YOGA laptopunda hızlıca kurulup çalıştığını belirttim. Direkt değişim talep etmek güzel bir şey ama nihayetinde çözüm değil.

Sorunu yabancı forumlarda da araştırdım, kimileri benzer sorunu kulaklıklarda da yaşamış ve net bir çözüm sunmamışlar. Çoğu da sorununu tesadüfen çözmüş.

Çözüme gelelim.

1- Başlat'a Regedit yazıyoruz.

2-  HKEY_USERS

3- .DEFAULT

4- SOFTWARE

5- MICROSOFT

6- WINDOWS

7- CURRENT VERSION

8- BLUETOOTH

9- EXCEPTIONDB

10- ADDRS

Bu yolu izledikten sonra  ADDRS içinde karışık düzende alfanümerik olarak isimlendirilmiş dosyayı sağ tıklayıp siliyoruz.

 

Ardından Bluetooth Cihaz ekleme kısmına geliyoruz ve klavyeyi (yada cihazınız neyse) tekrar ekliyoruz. Bu esnada ekranda 8 haneli sayısal bir kod çıkacak o kodu klavyede yazıp Enter'a basıyoruz ve klavye birkaç saniye bekledikten sonra çalışmaya başlıyor.

Kaba hatlarıyla çözümüm bu şekilde. Umarım birilerine yardım edebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • x86 @mrx

    Hocam selamlar klavyeden memnun musunuz acaba internette enter tuşunun sıkıntılı olduğuna ve bazen klavyenin tuş basışlarını algılamadığına dair yorumlar okudum.

Tüm blog yazılarını gör