Casio G-Shock G9300 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar saati aralık ayının sonlarından beri kullanmaktayım, yeterince kullanım tecrübesine sahip olduğumu düşünüyorum o yüzden TS'deki ilk incelememi yazayım dedim.

Saatimizin modeli başlıkta da belirttiğim gibi G-Shock G9300 (Mudman). Bu mudman ne olaki derseniz saat çamura karşı dayanıklı olduğu için mudman ismini uygun görmüşler.

 

Öncelikle en sevdiğim özellik olan tough solar özelliğinden başlayayım. Saat ortamdaki ışık enerjisini kullanarak kendisini şarj ediyor. Saati gösteren ana menüden devam edelim.(Ana menü diyorum çünkü mode tuşuna basılı tuttuğumuzda buraya dönüyoruz.) Ekranın alt kısmında saati görüyorsunuz, saatin üst köşesinde içinde ay-gün veya belirlediğimiz başka bir saat diliminin saatini görüyoruz. Saatin ikinci karakterinin üzerinde alttan üste doğru L-M-H harflerini görüyoruz bu harfler batarya seviyesini bize gösteriyor batarya hangi durumda ise onu belirten harf işaretlenmiş oluyor. Batarya göstergesinin solunda ise ay durumu ve saniye göstergesi var. Saniye göstergesi için küçücük alana 60 tane çizgi sığdırmaları takdire şayan diye düşünüyorum. Ekranın en üstünde ise gün göstergesi var.

 

Bir sonraki menü ise ay durumunu gösteren menü.

Bir sonraki menü WT yani dünya saati. Az önce bahsettiğim ikinci saat dilimini bu menüden ayarlıyoruz.

Bir sonraki menü STW.Kronometre gayet güzel çalışıyor.

Sonraki menü TMR yani zamanlayıcı. Dakika hassasiyeti ile zamanlayıcı kurabiliyorsunuz.

Sonraki menü alarm 4'ü normal 1isi ertelemeli olmak üzere 5 alarm kurabiliyorsunuz. Ayrıca saat başı gelen bip bip sinyalini de bu menüden kapatıp açabilirsiniz.

Tekrar ana menüye döndük. Ana menünün ayarlar kısmında ise bulunduğumuz saat dilimini, 24/12 saat modunu power save modunu tuş seslerini ve ışığın 1-3 saniye yanmasını ayarlayabiliyorsunuz.Power save demişken bu özellikten bahsedeyim. Eğer ortamda yetersiz ışık varsa ve tuşlara bir süre basmamışsak-sanırım 1 saat- cihaz kendisini ps moduna alıyor bu modda sadece ps yazısı görünüyor ve diğer tüm yazılar kayboluyor tabi ki saat arka planda çalışmaya devam ediyor.

Diğer sevdiğim bir nokta ise otomatik ışık. Light butonuna basılı tuttuktan sonra LT simgesini görüyorsunuz eğer ortam karanlık ise bileğinizi kendinize çevirdiğiniz zaman otomatik olarak ışık yanıyor. Bu arada ışık gayet homojen aydınlatıyor.

Saatin üzerinde termometre ve pusula var. Manyetik kuzey ile coğrafi kuzey arasında bir takım ayarlamalar yapabiliyorsunuz fakat ben hiç ellemedim. Ayrıca pusulası gayet hassas ve doğru çalışıyor. Termometre ise ne yazık ki vücut sıcaklığından etkileniyor bu yüzden bir yıldız kırıyorum. Termometresi de kalibre edilebilir durumda, koldan çıkarıp ölçüm almak yada koldayken kalibre etmek çözüm olabilir.

 

Saati 21 aralık tarihinde hepsiburadadan 500 liraya almışım, şimdi 800 lira civarında satılıyor sanırım. Amazon fiyatı ise 126 dolar. Sence bu fiyata değer mi? derseniz bence değer. Benim gibi takıntılı birisi iseniz ve saatlerinizin şarjının bitmesini sevmiyorsanız böyle bir dert ortadan kalkmış oluyor. G-Shock serisini zaten duymuşsunuzdur diye düşünüyorum işkence testlerini internette bulabilirsiniz. Yıllar boyu kullanılabilecek bir saat olduğunu düşünüyorum, umarım incelemeyi okurken keyif almışsınızdır, yorumları bekliyorum, teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap