Paylaş Paylaş

BMW i3 tam elektrikli model incelemesi

Bu sefer direksiyonuna geçtiğimiz otomobil bambaşka! Elektrikli otomobiller "geleceğimiz" mi, yoksa geçici bir heves mi test ederek araştırdık. Konu mankenimiz BMW i3 elektrikli araçlara harika bir örnek ama acaba iyi de bir otomobil mi; videomuzu izleyerek cevabı bulabilirsiniz. İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan K. @alcantara

  Obaa gece bu inceleme izlenir, 1 günde 2 tane Otoseyir incelemesi güzel oldu 🙂

 • yucel @yucel

  abi bende 360p gözüküyo en yüksek kalite olarak

 • mavimtrak @fluxy

  motor dediğin içten yanacak abi

 • Emre @emre1393

  ağırlık merkezi muhabbeti sırasında lp ile meriç önde, cılız kalan can ile mg de arkada olması iyiydi.

 • Samet ŞEKER @sametseker-tr

  Gerçek manada dünya için bunlar gerekli...

  • Kenan Avcı @kenancanavci

   Türkiye'deki tek NSX diye biliyorum. İstinye'den Yeniköy'e dönen virajda hemen hemen hergün görülebilir. Haftasonu aracı olarak falan kullanılıyor herhalde sahibi, bunca senedir kem gözlerle bakıyorum ama sadece 2-3 kere hareket halinde gördüm aracı. Onun boyası soldukça benim içim sızlıyor.
   Önünde durduğu apartmanda Tansu Çiller'in oğullarından birinin oturduğunu, muhtemelen onun olduğunu söylemişti taksici bir abi ama semt dedikodusundan ibaret olabilir tabi.

  • Player 1 @player-1

   Kaça satıyorlarmış 🙂 @kenancanavci

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  Menzil Uzatıcı ( Range Extender ) yoksa bu parayı verip (130 bin tl) " ekonomi " yaptım demenin bir alemi yok. Aynı kulvarda " renault zoe " düşünür geri kalan paraya da normal araç alırdım.. Bu fiyat ile sadece " bmw " olduğu için o parayı vermek de bana mantıklı gelmiyor.. Kaldı ki ikinci el meselesine değinmiyorum bile.. Zira, vay efendim buna zenginler biner, paran yoksa arabayla işin ne, şu bu edebiyatına girmeyeceğim.. 🙂 ayrıca elinize sağlık inceleme şahane olmuş..

 • serkan @serkan_1034

  Şunu yazmadan duramadım ama arabayı tam karşıdan gördüğümde siyah boyalı tasarımından dolayı aklıma corpse paint yapan black metalciler geldi.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  renault 'un sitesine girip zoe fiyatına baktım, " 66.500 TL " fiyatı var. Reno 'da tek sıkıntı pil kirası, pil meselesinde yıllık 20 bin km için aylık 112 euro 48 ay kontratlı fiyat var. Bu parayı peşin ödemiş gibi kabul etsem bile, 48 ay için 3 TL kur ile çarpınca 16 bin TL para yapıyor.. Yani benim açımdan zoe halen avantajlı bir seçenek.. bu yazdıklarım olaya " o fransız yaaa, almana binmek varr bee " yorumu yapanlara hitap etmiyor. Bunu belirtmek isterim. 🙂

  • Can Akbulut @can

   i3 "sevilesi" özellikleri olan bir tasarım. Zoe "mantık" çerçevesinde tercih edilecek modellerden.

  • ahmthmdi @ahmthmdi

   @brave fransa'da yaşan bir türk galiba o videodaki.. Adam inovasyonun dibine vurmuş 😀 ironik bir video..

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   Zoe değil de olaya biraz pragmatist yaklaşırsak şu aralar ikinci el fluance z.e lerin fiyatları çok makul görünüyor bana. Galiba bu araçların bir kısmı pil kirasından artık muaf olmuş veya yakında muaf olacağını okudum bir kaç yerde ve sahibinden.com da bir kaç ilanda.

   Fluence özellikle pil yüzünden daha da uzayan kasa yüzünden tipsiz bir araç olsa da eğer pil kirasının kalktığı doğruysa fluence alınıp şehir içinde neredeyse bedavaya en az 5 sene eşşek gibi binilir. Bin üstüne vur kırbacı. Donanım olarak da fena değil.

   @can @ahmthmdi

 • t_d @td

  Fisker'ın Türkiye'de satıldığını yeni öğrendim.

 • Halil Akın Kart @akinkart

  "135 ten 155 ye çıkıyoruz opsiyon için. yani çok bir rakam değil!" 😀 vay be araba parası arkadaş 20 bin lira. Hayata bakışım değişti birden

 • Can Akbulut @can

  Geçti onun modası, bizim gibi "hayırsever iş adamı" olmaya özenin...

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  @can bu fisker kimin markasıydı. 🙂 GM ?

 • Can Akbulut @can

  Sıfırcıların aklını çeler. Yoksa her türlü... 😉

 • AliOsman @kozmonot271

  çok hoşuma gidiyor araba içinden incelemeler 🙂 alamayacağımı bildiğim halde izliyom 🙂

  • Paralelport @paralelport

   Elbette güzel oluyor da nedense bir tablet veya kağıttan sıra takip etmeyip doğaçlama çektikleri için video uzuyor, laf uzuyor..20dk kafi idi. Hem araç kullan, hem gözlerinden servis edilen veriyi etrafı egzotik araç var mı diye analiz et, hem de cümle kurup video çek…zor işler.

   Bize her uzun video bayram şekeri de maalesef uzun video boş alanda paslaşmalar izlenimi düşürüyor. Bu da Otoseyir'e kaçınılmaz olarak zarar veriyor (diye endişe ediyorum). Bir 10 dk video öncesi not alıp çekseler çok daha akıcı olacak. Artık bir başka sezonda..

  • AliOsman @kozmonot271

   dediklerine katılmıyorum değil. bence ideali 15-16dk 🙂

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   kısa ve mekanize olmasındansa uzun ve samimi olmasını tercih ederim. teknoseyir ve otoseyirin de farkı budur. kağıt üzerindeki verileri takır takır okuyup 15 dakikada videoyu bitirmek inceleme değildir. sadece veriler sitesinde de yazıyor. zamanınız kısıtlıysa 5 dakikada bile okuyarak, araç hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • AliOsman @kozmonot271

   herkesin kendi görüşü, kendi önerisi tabiki..

  • Paralelport @paralelport

   @noksyesvs hiç bir topluluk önünde sunum yaptınız mı? Gerçek sunum öncesi bir basit idman her zaman asıl sunumunuzun kalitesini arttırır. Kelime seçmekle uğraşmazsınız. Cümleniz boşta kalmaz. Hatta hataları görür ve lafınızı değiştirirsiniz. Basit bir idman ya da ana hatları not almanız samimiyetinizi bilakis arttırır. Nadiren birkaç kişi idmana ihtiyaç duymaz, yeteneklidir vs vs. Bkz. sahne sanatçıları. Gerisine acemi ve cahil denir, idman yapmadan çıkar ve şanslarını zora sokarlar.

   YT videolarında süre önemli. Tüketici seçiçi. Burada kendi zamanımızdan bahsetmiyoruz. Kota esiri yüzbinler varken kalkıp 720p'si 610MB video ile ortaya çıkarsanız izlenme oranınızı zora sokarsınız. Sonuçta yeni yüzyılın Model-T'si olduğunu düşünenler olsa da TR'de çoğu kişinin alamayacağı, ufak satış rakamlarına sahip olacak bir araç. Sunum sürenizi iyi kullanmak zorundasınız.

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   birçok kez sunum yaptım özellikle üniversitede. mesleğimde öğretmenlik zaten. ayrıca okulda yapılan sunumlarda genelde slaytlar full okunur ki bunun adı sunum değildir, fakat sizin istediğiniz tam da bu. ön hazırlıksız yapılmadığı belli olan bir anlatıma kağıttan okuyun ben böyle beğeniyorum demeniz de son derece saçma. dikkat ederseniz anlatım bütünlük içinde gerçekleşti. hatta meriç bir ara bir sonraki konuya geçmek istedi ama can uyardı şunu da anlatayım öyle geç dedi. başkalarına sunum ne olduğunu öğretmeye çalışmadan önce doğru tanımını bilip bilmediğinizi bir sorun böylelikle CAHİL durumuna düşmezsiniz. değinilen konularda ise kompleks ve teknik bilgi gerektiren konular fazlaydı. videoyu uzatan buydu. belli ki arabalara ilginiz yok ve teknik konular sizi boğmuş bu yüzden kısa olmasını talep etmişsiniz. ayrıca laf hiç gevelenmedi hatta ara ara yapılan espiriler de son derece yerinde ve anlatımı bozmayan şeylerdi. otoseyiri otoseyir yapan şey de bu zaten. samimi ortam. kağıda şurada şu espiriyi yapayım diye yazıp baka baka da okursa bütün büyü bozulur.

   ayrıca hepimiz seçici bir kitleyiz ve bu yüzden teknoseyirdeyiz. buradaki bilgilerin tamamını hatta daha fazlasını diğer türkçe kaynaklardan da bulabilirsiniz. gündem değerlendirmelerinde murat abinin lpye takılarak kuru fasülye muhabbetini açmasından hoşlanmıyorsanız yada canın merice takılmasının videoyu gereksiz yere uzattığını düşünüyorsanız yanlış yerdesiniz.

   kaliteyi de 480p yaparsınız biter. bu serzenişiniz son derece komik. ayranı yok içmeye atla gider çeşmeye hesabı kotası olamayan da 480p izler. zamanı olmayan içinse daha sade incelemeler mevcut. aynı arabayı aynı ekran kartını vb. inceleyen birsürü video kanalı mevcut. tam tersine izlenebilmek adına orjinal ve kimsenin değinmediği ayrıntılara değinilmeli.

  • Paralelport @paralelport

   @noksyesvs Kastettiğim manada sunum yapmamışsınız. Bu bir eksiklik değil, üzerinize de alınmayın, tanımadığımız kişilere internette sıkacak kadar ahlaksız değiliz. Otoseyir'i seviyoruz, izlenme rakamlarının otopark'a göre düşük olması feci sinirimizi bozuyor, daha senelerce bu videoları seyredebilmek istiyoruz! Bu gidişatla da izlenme almaları zor :/ Videoyu tekrar seyrettim yine böyle düşünüyorum.

   Sunum dediğimiz şey şudur: bir oturumda size 10-12 dk verirler, 2-3 dk'da sorulara ayrılır, size ayrılan slot bu kadardır, uzatamazsınız. Anlattın anlattın. Çekici halde sundun sundun. Bu sunumlar kariyeriniz için de çok önemli olduğundan (reklam için tek şansın) idman gerekir. Planlama ve senaryo gerekir. Ekrandan okuyan acemilerle alakası yok. Kendinizi ispat etmeniz gereken bilhassa uluslararası toplantılardaki sunumlar böyle yapılır. Gizli senaryo kurulur. Bir de idman yaparsın bir bakarsın ki sunumun en az 5 dk kısalmış. Aynı lafları söyledim nasıl olur ki dersin, şaşarsın. Bilakis esprilerin artar çünkü işlemcinin yükü azalmıştır. Sunum var Samsung gibi sunum var Apple gibi. Bu video rahat 20'ye indirilir. Düşünüp konuştukları çok yer var.

   Bizden daha seçici bir kitle YT'de. @gamsizm kaç kere YT'de ideal video 5 dk deyip duruyor. Bu işin bir bilimi oluşmaya başladı. Onlar eğlence, şamata, muhabbet de istiyor. Bu durumda idman yapmadan muhabbet edip bir video çekmemelisin. Otoseyir'in böyle lüksü yok. Levent Paşam olsun dedik, çünkü adam rating. Konuşturmamışlar. Hızlanma kıyas videosu olsun dedik. Yok. Çok iyi düşünüp videoyu çekmelisiniz. Bizim gibi TS'nin tüüüüüm videolarını tüketmiş topluluk için sorun yok, ama böyle kaç kişi var? Taş çatlasa 20 bin. Gidin eski izlenme rakamlarına bakın.

   Bu videoyu 480p izlemek en son yapılacak iş. 720p ile arada uçurum var. Otopark'ın videolarıyla arada çok büyük bir teknolojik üstünlük var. Bu farkı niye çöpe atalım yahu? İnsaf. Pırıl pırıl görüntü kalitesi sunuluyor.

   Diğer okuyanlara not: videodaki içerik gayet iyi-yeterli. Sonuçta Can'dan bahsediyoruz. Burada sunumdan bahsediyorum. Çekim optimize edilebilirdi, daha fazla izlenim için içine güzellikler serpiştirilebilirdi. Otoseyir ekibi çoluk çocuk değil, bunların hepsini yapabilecek potansiyel var. Otopark'taki arkadaş ne güzel Accent testi sonuna bir aileyi araca davet etmiş, eğlencelik de olsa görüşlerini almış.

 • AliOsman @kozmonot271

  https://youtu.be/343yYnqtovA?t=3m26s dobloyu yakalamıştım bunu da yakaladım 🙂 altta damlama var arkadaşlar @can

 • Paralelport @paralelport

  Hızlanmayı gösteren bir kalkış kıyas videosu kesin gelir diyordum. Benzinli bir araç ile i3 kıyası. (Dilerim ek videolarda geliyordur)

 • Can Krmz @cnkrmz

  Teslanın fiyatları normal olsaydı kimse bunun yüzüne bakmazdı sanırım.

 • Deli Kadir @akilli_kadir

  İncelemeyi beğendim yarın uyanınca bundan üç tane alayım.

  Zamanın ötesinden gelen edit: Bu i3 dediğiniz intel i3 değil miydi?

 • arandur @arandur

  Youtube üzerinden izledim. Yalnız bu i3'ü ne çok site incelemiş, 8 tane falan önerilen inceleme vardı.

 • Kesb-i @kesb-i

  Akülü araba için fiyat çok yüksek. Oyuncak gibi bişey. Arabadan başka herşeye benziyor. Motorsiklet lastiği takmışlar birde.

 • BRN @brnspawn

  @meric ve @can abi şarj sırasında elektrik kablosu araca ve istasyona kitleniyor mu? Yani araç şarjda iken alışveriş merkezinde dükkanları gezebilir miyiz?

 • Turuncu Sakal @turuncu-sakal

  Yakıt parasını düşünen adam 135 bin liralık araba alamayan adamdır. Bu fiyatlarla ancak zengin oyuncağı olur bunlar. Bmwnin pil fiyatını söylememe nedeni de büyük ihtimal fiyatın kazık oluşundandır. 5 sene sonra yakıta vereceğin parayı pile verirsin.

 • Jpage @jpage

  @can abi dediğin özellikler telefon bataryası için de geçerli mı? Telefonun şarjı bitmeden şarja takma efsanesi yalan mı şimdi?

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  inceleme iyi araçın biraz kötü tarafları var 2.5 kapı olması gibi bence ön kaput altındaki boşluğa menzil uzatıcı takılabilir gibi geldi 😉 kolay gelsin.

 • ahmet @ahmet0

  bunlar ilk örnekler olduğu için pahalı olması normal

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Yılların içten yanmalı otomobil tutkunları bile elektrikli arabalar hakkındaki yorumları olumlu ve geleceğin otomobili bu diyorsa elektrikli arabalar olmuş demektir arkadaş.

  Menzil uzatıcının Türkiyede olmamasının sebebi vergiler muhtemelen. içten yanmalı menzil uzatıcı eklenince arabanın fiyatı hem motor maliyeti hem de arabanın tamamına uygulanacak ek vergi ile fiyat ortalama %50 kadar artacaktır.

  Kapılarda biraz gariplik var ama yine de şehir içi için mükemmel denebilecek bir araba. Ancak vergi avantajına rağmen fiyat yüksek.

  Şu şarj noktalarının konumlandırmalarını şehir içinde avm gibi yerlere yapacaklarına şehirler arası kritik noktalara koysalar. Biraz zorlama da olsa şehirlerarası yolculuk bile yapılabilir.

  Bu arada Levent Abi olmayacak mıydı incelemede yav?

 • Ela @ela

  3 günde iki araba incelemesimi olur dicektim tam elektrikli olunca bişey demeyim dedim 😀 Yıl olmuş 2015 hala fosil yakıtlı araba görmek istemiyorum ben. Zaten normal arabaların hiç biride ilgimi çekmiyor bilen bilir 🙂 Bir ara sanki tesla incelemesi yapılcaktı. Foto paylaşılmıştı ona ne oldu? Daha çok tam elektrikli araç incelemesi olursa en azından teknoloji sitesi için daha uygun olur.

 • salihcln @salihcln

  BMW i3 güzel ama çok sıkıntısı var. 130km menzil aşırı derecede az. minimum 250 olması gerekirken.
  BMW'nin i serisinden fazla bir beklentisi olmadığı görünüyor çünkü şarj konusunda BMW'nin hızlı şarj noktalarında şarj hizmetini ücretsiz sunması gerekirdi. Tabi BMW için i3 lokomotif bir model olmadığı için pek umrunda değil. Yani i3 5.000 de satsa BMW'nin geleceği için önemli bir model olmadığı görünüyor.
  Navigasyonun böyle menzili sıkıntılı bir araçta opsiyon olması tam kurnazlık BMW'yi tebrik etmek lazım.
  Batarya konusunda herhalde elektrikli araç üreten firmaların tamamında aynı sıkıntı var. Tesla'da bataryanın garanti sonrasında değişimi için fiyat veremiyor. Fakat daha rahatlıcı bir açıklama ile 8 sene garanti içinde biz zaten o teknolojiyi değiştirip size ücretsiz olarak yansıtacağız demekle yetiniyor.
  Batarya konusunda verim %80'in altına düştüğünde BMW'nin direk değiştirmesi gerekir, başka türlü batarya garantisinin bir anlamı yok.

  Tabi iyi yanlarından da bahsetmek lazım 60bin de servis ve 700 Lira güzel bir rakam. Karşılaştırma olsun diye söylüyorum Tesla 4 senelik servis paketini arabayı alırken satıyor 400-1000Euro bedel ile ( tabi Avrupa fiyatı ve işçiliğin pahalı olduğunu hatırlamak lazım ) . BMW açısından düşününce rahatlatıcı bir unsur.
  İçerisinde ki malzemelerin geri dönüşümlü olması benim için iyi bir yan oldu. En azından çevreye duyarlı.

  Sonuç olarak benim değişmeyen fikrim elektrikli araba için kurulmuş firmalar ancak bu pazarı domine edebilecek. Fakat BMW'yi yinede tebrik etmek lazım içten yanmalı motor düşüncesi ile kurulmuş bir firmadan ilk defa inovatif elektrikli bir araç çıktı.

  Neyse bundan sonra ki alınabilir elektrikli araba için beklememiz gereken tarih 2017, Tesla şu Model 3'ü duyurunca €30-35bin bandında adam akıllı bir elektrikli araba sahibi olmak hayal olmayacak gibi duruyor.
  İnceleme çok keyifliydi, ağzınıza sağlık.

  • Paralelport @paralelport

   Servis 60 bin de ama bu aracın yığınla arızalanan parçası olduğunu forumlarından okuyoruz. Keza çarpma-sürtme sonrası masraflar var. Tesla'nın gövde onarım fiyatları astronomik idi bunda da olabilir.

   Belki bazı araçlar Android telefonlara dönecek; yazılım güncellemesi alamayacaksın ortada kalacaksın. Adam diyor ki "sabah bir baktım araç camları yarıya indirmiş, yağan yağmurda içeri su girmiş her yer batmış"…Tamamen yazılımsal. Sanki Boeing 787 gibi outsource etmişler o kısımları. Yazılım da şart ve kompleks zira mesela menzil uzatıcı motorlu alırsan onun 6-8 haftada bir otomatik çalıştırılması gibi yığınla görev programlanmış. Sadece fren algoritması bile kim bilir ne kadar karışıktır.

   Tesla ile BMW'nin farkı aracın üretiminde. BMW çok çok daha ucuza üretim yapabileceği bir platform geliştirmiş. 5 dakikada bir araç çıkartabiliyor. Ucuz fiyata. Zaten Tesla'nın araç başı zararından durum belli. BMW ise kar ediyor deniyor her araç için. Elon'un absürt açıklamaları, sürekli gündem oluşturmaya çalışması, patentleri açması da Tesla'nın zorda olduğuna işaret ediyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Çok zengin olsam oyuncak niyetine alırım. Şehir dışında başka arabaya ihtiyaç duyuyorsam benim birincil aracım olamaz. Pil olayı çözüldüğünde i3 özelliklerinde 40000-50000TL civarına diğer markalardan araç bulunabilir olması lazım. Vergi avantajı arttırılırsa ve menzil işi çözülürse bu iş hızla yaygınlaşır. Gerçi onu da elektrik faturasından çıkarırlar yumurtanın kabuğu vergisi diye. Trafiğin boğulduğu bir ülkede motosiklet vergileri artıyor. Elektrikli araçlara da beygir hesabından vergiyi dayarlar.

 • William Wallace @wallace

  istinye borusan oto da batarya doldurulup istinye sahilden sarıyer sahile oradan da feneryolu ve garipçeye gidilmiş

 • FreeRun @freerun

  çok ağır araba beni şaşırttı, şu almanlar arabaları neden bu kadar ağır yaparlar anlamam, elektrkli araba arkadaş bu ya yuh.

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Araç muhteşem, menzil ve şarj problemi yüzünden henüz tam bağımsızlığını kazanamamış gibi ama "evin 2. arabası" olmak için yaratılmış adeta.
  Yine de gelecek elektrikte demek fazla iddialı, pil teknolojisinden ziyade elektrik üretim teknolojisinin gelişmesi gerekiyor. 100 senede insanlığın dünyada yüzmilyonlarca yılda oluşmuş petrol rezervini kritik noktalara getirdiği düşünülürse, günümüz teknolojileriyle öyle bir enerji ihtiyacımızı elektrikle karşılamamız mümkün değil. Bilim kurgu distopyası gibi gelecek ama bu ihtiyacı karşılamak için mantar gibi çoğalıp kazalar yaşanacak nükleer santraller, doğanın ırzına geçen hidroelektrik ve termik santrallerle birlikte post apokaliptik dünyaya giriş biletimiz elektrikli taşıtlardan olabilir. Gelişmiş ülkeler sürdürülebilir enerjiyle falan idare eder durumu ama kalanlar için durum pek parlak olmayabilir. Çin'e hiç değinmiyorum bile, adamların umrunda değil dünya zaten. Gerekirse Ford Nucleon misali plütonyumu direkt yakıt deposuna atar kullanırlar. Bizim zaten evimizdeki ampulü yakan elektrik elalemin doğalgazını yakarak üretiliyor.
  Ayrıca benim evin önünden geçilmiş, muhtemelen geçenlerde sabahın kör şafağında camdan gördüğüm i3 de sizdiniz. Bilsek dökülürdük sokaklara. Ayrıca 14.40'ta iki aracın da geç farkedip, sert girdiği tümsekte @can 'ın konsantrasyonunu dağıtan Maserati Quattroporte'lerden birini 2 tekerleği havada görmüşlüğüm var. Hala kabuslarıma girer. Eskiden çok kaza olurdu bütün cadde boyunca ama sağolsunlar tümseği fosforlu sarıya boyamaya erindikleri için yürüyen aksamcıları ihya ediyor artık.

 • Sevimli Teknik Abi @ragecub3

  @hsa @can http://ecomento.com/2015/02/03/bmw-i3-battery-price/
  Pillerin tanesini 1700$ olarak fiyat belirlenmiş. Toplamda 8 tane olunca biraz can yakıyor gibi.

 • bloyjack @bloyjack

  opsiyon listesinde pek bir sey tutmaz dediğiniz 20 bin TL için 1 sene çalışmam gerek benim 🙂

 • erdem @ec

  türkiyede o şarj kablosunu çalarlar dışarıda aracın başında değilseniz.

 • Umut Akbulut @rolercool

  En önemli kısımı atlamışsınız. Kaç liraya doluyor bu alet ?

 • lterlemez :) @lterlemez

  Bu araçların extender ile avantajlı olarak vergilendirmez. O zaman vergi kaybı olur, kaybı önlemek içinde yanmalı motor vergilerinin aynısı bunlara gelir.

 • Paralelport @paralelport

  00-01:00 sessizlik
  01:06 termos devrilir
  01:10- vites nasıl, aktarma nasıl, hızlanma, motor vs vs
  02:00 ön kaput kapağı açılışı
  02:20 direksiyon park manevrası
  03:00 aracın altının gösterimi, pil nerede vs, iyi çocuk olursanız alttan su damladığını görebiliyormuşsunuz
  03:40 4.Levent civarı arkadan çekim, menzil, arka fren lambası yanışı, 80'i geçince tüketimi doğrusal arttıyor
  04:50 sahil yolu çekimine dönüş, şehir içi için harika araba
  05:05 TS izleyici sorusu varmış: trafikte menzili azalmıyor bilakis artıyor
  05:57 şasi muhabbeti
  06:00 Can aracın kapılarını açar içeri girer, arka ve öne oturur
  06:58 park kamera ve sensörü
  07:14 orta ekran zoom
  07:28 araç dış çekim ve Can..dış tasarım üzerine konuşmalar, araç akvaryum balığına benziyor imiş
  08:30 kapılar, orta sütun (arka cam açılıyor mu atlanmış), içeride kaç kişi oturabiliyor, koltuklar vs.
  09:50 sürücü mahalli, vites kontrolleri, start-stop,
  10:40 aracın ağırlık dağılımı
  10:50 Levent paşam ve Murat
  11:38 boş ağırlık, lastik ölçüleri, aracın yol tutuşu, kasislerden geçiş
  13:05 lastiklere zoom, fren performansının kötülüğü, rejenaratif frenleme
  13:35 Civic hybrid
  14:10 arkadan çekimler
  14:53 sahile dönüş, Quattroporte geçişi..
  15:30 kalkışın insanları nasıl şaşırttığı (bir gösterimi yok sadece sözel), patinaj olmaması
  16:08 tüketim, ekranda kWh değerleri, modlar, ne diyelim Mahmut mu diyelim
  17:04 orta ekran zoom menüler, navi, şarj istasyonları
  17:55 Meriç AVM otoparkında şarjı gösteriyor kablo ile, kablo tipleri
  18:57 Borusan'daki şarj istasyonu, menzil ve şarj süreleri, şarj prizi gösterimi
  19:50 Can LiPo pil dolumu üzerine konuşuyor, neden son %20 uzun sürede doluyor vs vs
  20:20 6 bin km'de aldık, pil verimi düşük mü Borusan'a giriş, parkta i8 vs görüyoruz
  21:50 pil garantisi, fiyatını neden öğrenemedik, pilin bozulmasından kasıt nedir
  23:00 arkadan Sprinter minibüs takipte, bakım ne zaman kaça
  23:48 AVM otoparkında Meriç kaybolup çaktırmamaya çalışıyor, pil teknolojisi üzerine
  24:30 vergi
  25:00 dış çekim yine Canlı manzaralar, aydınlatma elemanları
  25:40 Can'ın mobil jeneratör alıp bagaja atma fikri...yeşillikler arasındayız oh be, Opel Ampera zikri
  26:30 araçların yumuşak karnı pil
  27:00 kapı kolu ve torpido. Yine gizli dergi reklamı..
  27:24 klima, dörtlüler,
  27:50 Can şoför koltuğundan yolcu koltuğuna geçiyor, okaliptus ağacı, orta konsol, iç döşeme ve kaplamalar
  28:23 yine klima düğmeleri ardından orta ekrana zoom
  29:05 fiyat muhabbeti, pakete dahil olanlar, 135-155 milyar fiyat
  30:00 1.6 motorlu 5 serisine rakip olabilir, kobay mıyız..son sözler
  30:37 viraja giriş, 2 serisinden neden daha iyi

 • lterlemez :) @lterlemez

  Bence güzel araba olmuş ama çok pahalı ve yetersiz erişime sahip. Bu fiyatla, sırf şehir içi için alan az olur. Alan da zaten hava atmaya alır bence. Bu arada, @gamsizm ve @leventp; Murat ve Levent Beylerin görüşlerini de duymak isteri ben açıkçası. Sonuçta tüm dünya bir şekilde dijitalleşmeye ve elektrikleşmeye başladı.

 • Veysel @spectrum

  Araç güzel, hoş da... En basitini söyleyeyiö: 400 km menzilin altında, sürekli araç kullanan biri için kullanılabilir olmuyor elektrikliler. Tesla bu yüzden bir numara, umarım bunlar da yakında o menzilleri görür.

 • seckyn @seckyn

  10:51 süper bir görüntü olmuş 😀

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Sormak istediğim bu elektrikli arabalarda boş yok mu?Olsa bence daha tasarruflu olur menzil artar bu otomatik frenleme olayı tırt bence adam gibi fren yap bas dursun..Yani yokuş aşağı gideceğim ayağımı gazdan çektim araba yavaşlayacak saçma olmuş hem peygamber yapıp tasarrufta edemeyeceğiz sanırım..Bataryası kaç Mah ? 😀 Şu batarya menzilini niye model s deki gibi 400 lu km lere çıkartamıyorlar oda ayrı konu 140 km az.Yeni pil teknolojileri bulmak lazım 600 800 lu km leri görünce ancak alınır bu araçlar.

  • Uğurtan ÜRER @ugurtan

   ayağını gazdan çekince arabanın fren yapıyormuş gibi yavaşlaması ama arka fren lambalarının bu durumda geç yanması istanbul trafiğinde size arkadan çarpmalarına neden olur gibi geldi bana yanlış anlamadıysam. Sonuçta trafikte takip mesafesi diye bir şey yok herkes dip dibe gidiyor memlekette.

  • Paralelport @paralelport

   @ugurtan maalesef doğru. Bu nedenle gaz pedalını iyi öğrenmek gerekiyor. Maalesef videoda bahsedilmemiş. Nötr pozisyonunda tutarsan araç fren yapmıyor, gaz kesiyorsun. Denemedim, zor bir şey olsa gerek.

   Diğer ülkelerde de arkadan çarpma riskinden bahsediyorlar. Oldukça tehlikeli.

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   Nötr pozisyonu var fakat, kitapçığını okudum arabanın baştan sona. "aracı ittirmek için veya trafikte boşa alıp hareket ettirmeyiniz." yazıyor. Aracı giderken boşa alırsanız elektronik aksamlarda sorun yaşıyorsunuz. Mesela fren tepki vermiyor, tehlikeli. Aracı boşa alıp ittirirsek, piller dolmaya başlıyor, sabit bir akımda dolmadığı için pil zarar görüp yanabilir. Bu yüzden nötrün amacı, drive'dan reverse'e geçişi sağlamak sadece. 😀 @paralelport @ugurtan @cyraxus

  • Paralelport @paralelport

   @hsa gaz pedalında nötr pozisyonu var demeye çalışıyordum?

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   @paralelport hmm ben yanlış anlamışım pardon. Ama zaten öyle bir şey yok, gitmek için her zaman gaz pedalına basmak gerek. %10 olur %90 olur o siz ile makine arasındaki ilişki ve insan makine bütünleşmesi. @paralelport

  • Paralelport @paralelport

   @hsa işte yukarıda (veya aşağıda) bu nedenle niye bizim sorular kaale alınmadı diye sordum! İncelemeye çok iyi çalışılmadığını söylemek zorundayım. Otopark incelemesinde burada bahsettiğimiz her şeyi kullanırlarsa bir Teknoseyir müdavimi olarak epeey bir moralim bozulacak, söylemedi demeyin.

   Gaz pedalında bu özellik var. BMW'ye sorun. Benim referansım onlar. Gaz pedalını o pozisyonda tutarsan regen'e geçmiyor.

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   İncelemede eksik bir şey yok zaten. Nasıl bir pozisyon her hangi bir his yok. Mesela Volvo'larda gaz pedalının sonunda bir klik hissi olur, kick down yaptığınızda hissetmek ve gerekli vitese düşüp gücü vermesi için. Bunda öyle bir şey yok. Nereden bilecek kullanıcı nötr pozisyonu. Kitapçıkta da göremedim böyle bir şeyi. @paralelport

  • Paralelport @paralelport

   @hsa Dediğim gibi BMW'ye sorun lütfen. Tesla'da da aynı teknik var 🙂 Hatta YT'de BMW i3 pedal position diye aratınca da videolar çıkacaktır. Beklerdim ki bunu yazdığımız için testte kaale alınsın, nedir bu olay araştırılsın. Sonuçta bu olay yani tek pedal olayı işin geleceği!

   Ben de incelemede eksik yok diyenlerdenim zira otoseyir böyle bizi alıştırdı. Can az ama öz konuşur, testi bitirir. Meriç onun negatif bulduğu şeylere kontra cevaplar verir. Alıştığımız için itiraz etmiyoruz. Ama iş yorum bakış açısına bakar. Örneğin bir arka koltuğun yatırılıp yatırılamadığını bile göstermiyorsunuz. Belki çoğu kişi için bu bir eksik (şimdi bana da eksik gibi geldi :P). Pedal olayı da kusura bakmayın bir diğeri.

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   Bunun çekimlerinde ben yoktum. 😀 Detay çekiminde yani. Evet bak o eksik. Ama iş elektrikli araç olunca insanın aklı bir başka şeylere takılıyor. Onu çektik mi bunu çektik mi derken. Birde iki kişi çekiyoruz. Bizimde 30 kişilik editör ekibimiz olsa ohooo. 😀 Araştırdım pedal olayını ama cidden bulamadım. Farkında olsalar söylerlerdi bence. 🙂 @paralelport Vallahi zaten takipçinin beklentisini videolarda nasıl karşılayacağız "ah bak orada kesin birise muhalif olur" diyorum ben içimden. 😀

  • Paralelport @paralelport

   @hsa https://www.youtube.com/watch?v=577GaCWVpj0
   O zaman her yorumda biz de aynısını düşünüyoruz: "kesin bunu muhaliflik olarak yorumlar kaale almazlar"
   30 kişilik editör kadrosuna gerek yok. Bütün mesele iyi ve verimli çalışmada, akıl yormada, planlamada, gelen yorumları kaale almada. Çoğu iş var tüketicisinden yorum alamaz. Sizde o şans da var. Bir de bereketi katayım ama yeni nesil ne olduğunu bilmez. Ekip zayıf olsa hadi neyse de zayıf değil kapı gibi ekip yahu 🙂 Hala eksiğiz diyorsanız çağırın buradan bir iki kişi (ben gelemem :P) Bir bavul atın şu incecik dergi ne alaka diyoruz dinlemiyorsunuz 🙂 Baktım Otopark'taki çocuklar hemen son teste bir tane ayarlamış kullanmış (kim aramızdaki köstebek ha kim çık ortaya). Kaç gün araç sizde kalıp da bu kadar basit çekim yapamadı iseniz plansız çalışıyorsunuz demektir diyeceğim (ama evde hastanız vardır sıkıntınız vardır, hayatın bin türlü sınavı olduğundan demek istemiyorum). Zaten testlerde tabletten sıra ile gidin diye yalvaran benim 😀

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   @paralelport ben bilmiyordum yahu. Burada kendi adıma konuşuyorum ya, OtoSeyir için bir şey diyemem. 😀 Hiç böyle bir histe yok o pedalda ama seviyeleri varmış. Yok muhalif yorumda olsa ben mantıklıysa "beğen" butonuna basarım. Çünkü bende OtoSeyir takipçisiyim, daha kaliteli yayın ve bilgi isterim. Ama biri dese "bu arabayı senle anlatalım" anlatamam. Zor olay o cümleleri toparlayıp sıraya koymak.

 • Uğurtan ÜRER @ugurtan

  Gelecekte elektrikli araba almayı düşünüyorum, ancak şu pil konusu çok can sıkan bir mevzu, ayrıca arabanın fiyatı da epey tuzluymuş. Şöyle 50bin civarına düşmesi lazım bu araçların insanları teşfik etmek lazım faizsiz devlet destekli 5-6 yıllık kredilerle. İnsanlar bu araçları almaya yönlendirilmeli hep devlet politikası tabi bunlar. Şu pil teknolojisini geliştirdiklerinde menziller 3-4 kat daha uzayıp şart süresi 5-10dkya indiğinde daha mantıklı olur. Sonuçta petrol çıkaran bir ülke değiliz ama bol bol barajımız var ayrıca nükleer santraller kuruyoruz yani elektrikli arabaların devlet eliyle desteklenmesi lazım bence.

 • Veysel @spectrum

  Güncel ekran kartlarından az enerji çekiyor 😛

 • HavayıSüzenAdam @hsa

  Pil değil, deniz suyu ile çalışan araç yapmışlardı. NASA ile ortaktı sanırım. Ama tam olarak deniz suyu ile değil, içinde başka maddeler de var.

 • Emre K @emre-k

  Bu araçların şimdiki içten yanmalı motorlu araçların yerini tamamen alabilmesinin önündeki tek engel pil teknolojisidir. Menzil ve yakıt dışında içten yanmalı motorlu araçlardan her konuda üstünler. Şimdiki teknolojiyle bu araçlar ancak şehir içi arabası olarak kalacaklardır.

  Ancak güzel haberler de var, Elon Musk bu pil teknolojilerine el attı. Gelecekte yeni bir şeyler bulması yakındır diye düşünüyorum.

 • mucakaleyn @mucakaleyn

  @can Bir ara Tesla Model S ile ilgili dedikodular dönüyordu buralar henüz dutluk iken. Var mı acep onunla ilgili bir gelişme?

 • Can Akbulut @can

  Onu unutmadık lakin teknolojisi ile ilgili pazarlık müzakereleri sürüyor. Quant kod adıydı, elektrolit ikmalli pil kimyasının da TÜV onayı vardı...

 • emresabah @emresabah

  Teknoseyir'e alınıp levent abi ve ekibinin tam kullanacağı bir araba 😀

 • Gökhan Özçetin @ozcetin

  Çok yüksek süratlerde getireceği bir kazanç mutlaka olur, ancak dediğim gibi şanzımandaki kayıplar buradaki kazançtan fazla olur. Elektrik motorları, belirli bir devir aldıktan sonra verimlilikleri geniş bir hız aralığında yüksek ve sabite yakındır. Yüksek süratlerde yüksek tüketimin önüne geçmenin çok mümkünatı yok; benzinli araçlarda da bahsedilen süratlerde yakıt tüketimi yükselir. Eğer elektrikli araç (D segmentkindeki VW Passat gibi araçlar gibi) çok yüksek süratlerde uzun menziller gitmek için optimize edilirse (şu anki pil teknolojisi ile sanki daha mümkün değil), o zaman düşük hızlarda araç verimini yükseltmek için vites kavramı işin içine girebilir (7 dişlili DSG mantığı). O noktaya geldiğimizde elektrik motorlarında yine şanzımana ihtiyaç bırakmayacak çift rotor çift stator gibi hali hazırda geliştirilmiş verimli tasarımlar kullanılabilir. Batarya işi çözüldüğünde, bu araçların diğer aksamları için önümüz açık, var olan elektrik motoru teknolojileri bu araçları çok daha iyi bir noktaya götürecek kadar gelişmiş durumda. Şu an asli meselemiz enerji kaynağında menzil problemini çözmek 🙂

 • Veysel @spectrum

  @can Pilin dolumu konusunda konuşurken aklıma geldi, pilleri %80 doldurduk diyelim her defasında. 1000 defa doldurdum, %20 hep değişken mi yoksa hep ilk dolan o %80 aynı mıdır? Yani, 100 hücre olsun, her hücrenin yaklaşık olarak aynı sayıda dolup-boşalmasını sağlayan ya da sağlamaya çalışan bir algoritma, yazılım var mıdır?

  • Gökhan Özçetin @ozcetin

   80% e kadar hücreler dengesiz şarj edilir; 1000 şarj sonra batarya grubu 80% e şarj edildiğinde bir hücre 95%'i diğer hücre 65%'i görmüş olabilir. Araç içindeki sisteme bağlı olarak hücreler eskidiğinde şarj süresi uzayabilir ya da dengesiz şarja belirli bir ölçüde izin verilebilir.

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Dizel motorun sesi konusunda haklısınız ama benzinli bir motorun verdiği keyfi sessiz bir arabada alamam ben şahsen. Çamaşır makinesi gibi bir sesi neden tercih edeyim 🙂

 • Cowboys @cowboys

  Nedir Çorumluların sizden çektiği

 • CaN @can111

  Yıllık vergi yani MTV konusu nasıl acaba? Videoda duyamadım, ayrıca internette de bulamadım? Bir de i8 inceleme durumunuz olacak mı acaba ileride 🙂

 • Bilal Çakar @bilalcakar

  1.23 sağda Honda NSX duruyor herkes uyuyor.

 • sunger_bob_ @sunger_bob_

  130k tl olan fiyatını en sonuna koymanız bana 28 dakika çekimi izletti. Araba güzel ancak , bu kadar kısa menzilli bir araca değmez.El insaf, 100bin tl'ye hangi arabalar alınmazki. Olmamış BorusanOto, bir aracınızda da caziplik yaratın, şaşarım.

 • m6rk @m6rk

  Büyük bir zevkle izledim, çok iyi bir çalışma olmuş. Kendi açımdan 2 dk kadar sportif kullanım ve yol tutuş karakteristikleri hakkında uygulamalı bir bölüm bulunmasını isterdim. Diyelim ki menzil sıkıntınız yok, ev-iş arası 20km, yol üzerinde umuma açık bir pist var (evt abartıyorum), akşam iş dönüşü veya haftasonları gidip, transponder'ı takıp bikaç tur atıyorsun... Sonuç? En çok da Levorg ile karşılaştırma geyiği yapmanızı çok isterim, özelden de olsa bu konuda görüşleriniz çok makbule geçer. 2. Araç olarak bu mu Levorg mu sorusuna cevap olarak... Tekrar tebrikler