Windows u key olarak market sitelerinden alsam bir problem olur mu freedos lu PC için? Yani bu şekilde aktive edilmiş bir windows kullanmak problem mi. bir sitede link buldum ancak format atarsanız windows unuz gider yazıyor, kalıcı yok mudur? bir de zombi pc yaratmayalım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17

Şu filmi veya belgeseli her neyse izlemenizi tavsiye ederim. Amerikan sağlık sektörünün çürümüşlüğünü gerçek video kayıtlarıyla, ses kayıtlarıyla ve ifadelerle gösteren bir olay. Bir kız çocuğunun yaşadığı ağrılara onlarca doktor ve hastane tanı dahi koyamıyor, "psikolojik" diyor, bu konularda uzman bir doktor CRPS tanısı koyuyor ve tedavisine başlıyor, deneysel yöntemler içerdiği için (kontrollü koma) Meksika'da tedavi ediliyor. Yıllar sonra Amerika'dayken bir gün hastalık nüksediyor ve acildeki doktorlar hastalığı dahi bilmiyor, yıllarca bu işin peşinden koşan ve ne yapılması gerektiğini bilen ailenin dediklerini dinlemek yerine "bunlar çocuğa "tıbbi istismar" uyguluyor kafalarından hastalık uyduruyor, çocuk tiyatro sergiliyor " diye bi taraflarından uydurup çocuk esirgemeyi çağırıyorlar. O eyalette ÖZELLEŞTİRİLMİŞ olan ve bu işten paraları cukkalayan çocuk esirgeme kurumu yalan yanlış bahanelerle, önceki tüm tıbbi kayıtları görmezden gelerek çocuğu aileden alıyor. Hastanede çocuğun yanında kalan sosyal güvenlik görevlisi de daha önce çocuk istismarından tutuklanmış biri çıkıyor. Kızın zorla yarı çıplak fotoğraflarını falan çekiyor. Polisler bile anneyi mahkum ettirmeye çalışıyorlar. Anne en sonunda dayanamayıp intihar ediyor. Doktorlar, polisler ve çocuk esirgeme görevlileri, "sistem", el birliğiyle çocuğu da aileyi de yıllar süren bir eziyete mahkum ediyor. Daha sonra da o hastanenin ve o görevlinin dahil olduğu bu tip çok fazla olay olduğu ortaya çıkıyor. Aileyi yıldırmak için mahkemeyi 5 yıl erteletiyorlar.

O eyalette çocuk esirgeme kurumunun çocukları aileden alma oranı ortalamaya göre 2,5 kat fazlaymış. Her haltı özelleştirmenin ve her boka psikolojik diyen beceriksiz "doktorları" göreve getirmenin sonucu. Her ülkede yaşanabilecek bir şey. Dava bu belgeselden sonra sonuçlanmış, hastanenin aileye 261 milyon dolar tazminat ödemesine hükmedilmiş.

https://www.imdb.com/title/tt27542448

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Olay tam bir rezillik zaten, resmen görevi kötüye kullanmanın en bariz örneği var burada. Bence de devlet sağlık ve eğitim ve sosyal alanlarda fatura kesmeyi gerektirmeden çağın gereklilikleri neyse onu sağlamakla yükümlü olmalı. İnsanlardan prim ödemesi alınabilir ama her duruma fatura kesme kesinlikle olmamalı. 🙂
  Geç gelen adalet, adalet olmasa da eninde sonunda adalet tecelli ediyor ve bu vahşi kapitalistlere sağlam bir bedel ödetmişler yine. Anneyi geri getirmese de onlar için en değerli şey olan parayı kaybetmelerini sağlamış.

  Bizde de böyle çok olay var çoğu olayda muhtemelen adalet geç bile gelmiyor. En son hatırladığım olayda kadının memesini alması gerekmediği halde alma kararı veren doktorla olan dava 6 yıldır sonuçlanmıyor. Ortada 6 yıl araştırmayı gerektirecek bir şey yok halbuki, başka bir doktor yersiz bir karar verildiğini söylemiş zaten, bir heyet toplamak ve bilirkişi raporu almak bu kadar da zor olmasa gerek?
  Genel insan kalitesi çok önemli, doktor kalitesi de dahil her şeyi etkiliyor bu sonuçta.
  Sanırım bu vahşi kapitalizmin sağlık tarafına Obama el atmaya çalışıp da reform yapacaktı ama resmen yaptırmadılar adama. 🙂

  • Arasaka @protego

   Kaptilazimi falan aşmış bunlar. Çocuğun hastalığının tedavisi olan ve hastanenin uygulamayı reddettiği tedavi ketamin denen bir ilaçla yapılıyor ama hastane bir de bu tedaviyi 3 ay uygulamış gibi gösterip faturaya ekliyor. Bu baya baya dolandırıcılık. Bu işte dahli olan kim varsa kariyerinin bitirilmesi lazım

Soundpeats capsule 3 pro kulaklığımın sağ tarafından ses gelmemeye başladı. (6 ay oldu alalı) internetteki yorumlara baktım belliki kronik bir sıkıntı. Firmaya yazdım garantiye yollamamı söyledi. Yorumlarda para iadesi yapıldığı söylenmiş ama ben 800'e almıştım şuan 1600 tl. Para iadesi yapılırsa kötü olacak. Tamir veya değişim isteyebileceğimi biliyorum ancak uğraşmam gerekecek gibi . Garantiye yollayıp durumu buraya tekrar yazarım. Alacak arkadaşların bilgisi olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu ara çoğu kişi format atacak gibi bilmeyenler için bilgi vereyim dedim. Format sırasında işlemler devam ederken bu dil bölge seçenekleri geliyor.

Burada ikinci satırdaki yani time yazan yerdeki ülkeyi “İngilizce-world( dünya ) olarak değiştiriyoruz. Diğer iki ayar Türkçe şeklinde kalacak.

Devamında windows kurulum aşamasına devam ederken bir yerde hata alacaksanız o hatayı alana kadar bekleyin hata mesajı çıktıktan sonra atla seçeneğine basın.

Tataaaa İşlem bitti bilgisayarınız yandı 😀 Şaka şaka Masaüstüne geldiğinizde Windows’un default yüklediği microsoft app ürünleri face insta spotifydır tiktoktur veya bazı saçma şeyler yüklenmemiş olacak en sade windows karşınıza çıkacak. Ben hep böyle kurarım en temiz Windows’u. Benim yerime kafasına göre program yüklemesin ben yüklerim derim hep.

Unuttuğum dip not: Normalde microsoft app çalışmaz ve bazı saat ayarı. Masaüstü gelince bölge ayarlarına gidip oradaki bölgeyi dünya değilde türkiye yapın tekrar windows etkinleştirmesi olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

local networkde remote olarak başka cihazda oyun oynamak ve boşta duran herhangi bir cihazı windows'a ikinci monitör olarak bağlamak için mükemmel bir yazılım keşfettim, steam remote play bunun tırnağı bile olamaz, o kadar güzel çalışıyor ki anlatamam 🙂 2k 60fps olarak ne bi gecikme ne bir input lag alıyorum canavar gibi çalışıyor ya, görsel kalitede 10/10
host: https://github.com/LizardByte/Sunshine
client: https://moonlight-stream.org/#

Ekran kartına hdmi takmadan gpu encode'u kullanabilmek veya başka bir cihazı ikinci bir ekran olarak bağlamak için;
virtual display oluşturma: https://github.com/itsmikethetech/Virtual-Display-Driver
(virtual display nasıl oluşturacağınızı anlamadıysanız yukarıdaki linkin içerisinde videoda var)
#remotecontrol #remoteplay #RDP #Steamlink

EDIT: Çok karmaşık geldiyse sunshine/moonlight ikilisi(aslında değil youtube'da vardır kurulum aşamaları oraya bakabilirsiniz), https://parsec.app/ yazılımı da çok güzel ve iş görür, benim kullanım senaryoma çok oturmadığından sunshine ile devam ediyorum.

GitHub - LizardByte/Sunshine: Self-hosted game stream host for Moonlight.

Self-hosted game stream host for Moonlight. Contribute to LizardByte/Sunshine development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Soundpeats Engine 4 TWS Kulaklık İncelemesi

Soundpeats Engine 4 TWS için ufak bir ön inceleme. Bu modeli müzik odaklı TWS arayanlara önerebilirim. 20-40Khz arası ses üretebilen, LDAC destekli, çift cihaz destekli, 10mm woofer + 6mm tweeter şeklinde, kulaklıklarda pek görmediğimiz bir sürücü kurulumuna sahip. Ünlü Capsule 3 Pro modeliyle ufak bir karşılaştırma yapmak gerekirse, ses anlamında iki kulaklığın birbirleriyle en ufak alakası yok. Capsule daha mainstream, herkese hitap eden, sıcak karakterli bir kulaklık. Engine 4 ise referans sese daha yakın, flat frekans gibi hissettiren, daha saf ses odaklı yaklaşıma sahip. Capsule 3'e göre bass'ları birazcık daha düşük ancak kesinlikle yetersiz değil ve daha detaylı. Sub bass'lar daha iyi ayırt edilebiliyor ve tonlaması daha isabetli. Yüksek seste bass'larda bozulma yaşanmıyor. Tiz ve mid başarımı da daha iyi. Bass'lar mid'e, mid'ler tiz'e karışmıyor. Enstrüman ayrımı ve sağ sol kanal ayrımı çok isabetli hatta gereğinden fazla isabetli. Tweeter sanırım bu noktada farkını ortaya koymuş. Tizler gerçekten detaylı ve başarılı. Tizler önde ancak buna rağmen kulak tırmalamıyor, sürücü nerede duracağını biliyor. Enstrüman ve vokal sevenleri mutlu edecektir. Ses gayet yüksek, bana yeterli gelen herkese yeterli gelecektir. Sahne genişliği ve açıklığı net şekilde daha iyi, birkaç gömlek üstün diyebilirim. Hatta daha da ileri giderek, kablolu kablosuz fark etmeksizin, en iyi sahne genişliğine sahip kulak içi kulaklıklardan biri diyebilirim. Bununla birlikte biraz fazla "soğuk" gelmesi de olası. Bu soğukluğu gidermek için equalizer gerekiyor. Ayrıca kaynağınız önemli. Ses dosyası kalitesizse her bir kalitesiz detayı da duyuyorsunuz. Spotify'da çok karşılaşacaksınız 🙂 Bu yüzden standart kullanıcıya önerebilir miyim bilmiyorum. Karakteristiği fazla soğuk gelebilir. Ama saf kalite anlamında arada ciddi fark mevcut.

Pili Capsule'e göre çok daha fazla gidiyor(Tek şarjda 12,5, kutuyla 43 saat deniyor, TWS'lerde rekor olabilir. Tek şarjda 10 saati gördüm henüz bitmedi) ancak aktif gürültü engelleme yok. Bu sizin için vazgeçilmezse, bu kulaklık sizin için değil. Sık sık olmamakla birlikte, LDAC açıkken game mode'da arada sırada sol kulaklık anlık olarak sinyal kaybı yaşıyor ancak sinyal karmaşasının olduğu bir ortamda olduğum için suçu kulaklığa atamıyorum. Diğer bt kulaklıklarımda da bu durumu yaşayabiliyorum, bunda belki bir miktar daha fazla. Önemsenecek bir miktar değil ama yine de not düşmüş olayım. (Game mode dışında bu durumu hiç yaşamadım) Çift cihaza bağlanabilme desteği var ancak aynı anda iki cihazdaki ses kaynaklarını oynatmıyor. Birinde video açtığınızda diğerindeki video duruyor örneğin. Her çift cihaz destekli bt kulaklıkta mı bu böyle bilmiyorum. Ayrıca mikrofonunu hiç denemedim. Game mode'u Capsule 3 ile aynı. Açtığınızda oyunlarda gecikme hissedilemeyecek kadar azalıyor. Kulaklık üzerindeki dokunmatik kontroller de Capsule 3 ile aynı ancak biraz daha düzgün algılıyor. Kutusu Capsule'e göre daha küçük, parlak ve çok parmak izi tutuyor. Capsule'deki gibi mat olsaymış keşke. Kulaklıkların boyut olarak da biraz büyük ve şişkince olduğunu söylemeliyim. Kulaklık kulağıma değerek/baskı yaparak rahatsız etmedi ancak kulaklık uçlarının 3-4 saatlik kullanımda rahatsız etmeye başladığını söyleyebilirim. Daha güzel uçlarla değiştirmek mantıklı olabilir

Capsule 3 Pro'dan birazcık daha pahalı(1400TL), önerir miyim konusuna gelirsek, standart kullanıcı için, özelikle de gürültü engelleme isteyen için Capsule 3, ne aradığını bilen ve özellikle arayan kullanıcı için net ve tartışmasız şekilde Engine 4.

Not 1: Diğer Soundpeats modellerinde de olan, kutudan sesi kısık olarak çıkması durumu bunda da var. Kulaklığı kutudan ilk çıkardığınızda telefonla sesi artırsanız da aslında kulaklığın ses ayarı en tepe noktasına kadar artmıyor. Çünkü telefon aslında kulaklığın ses ayarını kontrol etmiyor. Önce kulaklığın dokunmatik kontrollerinden sesi artırmak gerekiyor. Bunu fark etmeyen kaç kişi soundpeats kulaklıkları geri göndermiştir bilmiyorum, Amazon yorumlarında görmüştüm ben de. Bunu bir kez yapınca bir daha olmuyor.

Not 2: Tüm soundpeats modellerinde ilk yapacağınız iş firmware güncellemesi olmalı.

Not 3: Mobilde nedense telefonumun equalizer'ı ile müdahale ettiğimde seste aşırı bozulma oldu. Kendi uygulamasındaki equalizer'ında bu olmadı. PC'deki equalizer ile denediğimde de sorun olmadı.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0C2V7HCRL

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günaydın, değişik bir bilgi ile geldim 😀
Muğla bacası diye bir şey var. Duyan duymuştur belki. Bu bacaya sahip olan evlerde 200 yıldır tek bir karbonmonoksit zehirlenmesi yaşanmamış, muğla’nın fırtınalı havalarında çok iyi bir başarı göstermiş. Kimisi bu baca sistemi Rum’lardan bize kalma diyor kimisi komple bizim diyor bilemiyorum onu. Kendine ev yaptıracak olan varsa şömineli vs, bu bacadan yaptırabilir 😛
edit: bir tarih profesörüne sordum, gerçekten de Rum’lardan kalmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir önceki paylaşımıma bir kaç tane favori gelince yararlı olması açısından daha açıklayıcı bir şekilde düzeltilmiş hali ile yazayım dedim.

En basit şekilde youtube abimize yakalanmadan reklamları engelliyoruz.

1- Öncelikle hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onun için uygun olan TamperMonkey eklentisini kuruyoruz ben brave kullanıyorum chrome ve brave için şu linktekini indirebilirsiniz.

TamperMonkey linki: https://chrome.google.com/webstore/detail/tampermonkey/dhdgffkkebhmkfjojejmpbldmpobfkfo?hl=tr

2- Sonrasında şu linkteki scripti indiriyoruz ve kuruyoruz, linke tıkladığınızda zaten sizi tampermonkey eklentisine yönlendiriyor sadece kur demeniz yeterli.

Script linki:
https://github.com/planetarian/TamperMonkey-Scripts/raw/main/YoutubeAntiAntiAdblock.user.js

3- Son olarak mevcut kullandığınız reklam engelleyicisi varsa youtube abimizi beyaz listeye alıyoruz ki boşuna engellemeye çalışmasın.

Tampermonkey

Change the web at will with userscripts
BeğenFavori PaylaşYorum yap

artık neredeyse her video açtığımda bu çıkmaya başladı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Adguard DNS gerçekten işe yarıyor. En azından Wi-Fi bağlı iken reklamlardan kurtuluyoruz.
Uygulama yüklemeye gerek olmadan Wi-Fi ağınızın DNS ayarlarına aşağıdaki gibi değişirebilirsiniz.
94.140.14.14
94.140.15.15

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19