Haydaa hesabi banladilar yaa 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  matbaa öncesi ile şimdiki hattatların sayısı aynı mı ?

 • Emre Arat @emrearat

  Bu durumun İngilizce’de kelime olarak karşılığı varmış “Luditte”. Kelime 1779’da Sanayi Devrimi zamanında makineler yüzünden işsiz kalacağını düşünerek iki makineyi balyozla kırarak makine kırma ve sabotaj olaylarının sembolü haline gelen Ned Ludd’un soyadından türetilmiş.

 • qubit @qubit

  Kim hazırlıyor bunları 🙂

  - Über gelince taksiciler işsiz mi kalacak? Şu an zaten plaka sahipleri taksici olmadığı için taksici diye bir esnaf kalmadı ki? Şoförlük yapan işçiler ve plaka sahipleri ve galericiler var. Taksicilikten kazandığı ile araç ve plaka satın alabilmiş çok az esnaf kaldı. Duraklarda 1950'den beri bu işi yapan aileler var(dı). Şu an kavga bu işi plaka sahipleri yerine yabancı sermayenin yapması fikri. Plaka sahipleri de bunu istemiyor. Önceki belediye bu sorunu çözememişti şimdi ki yönetim de maalesef yanlış yapıyor. Ulaşımdaki araçların tümden yerlileştirilmesi, elektrifikasyonu ile uğraşacak iken ulaşımı küresel sermayeye verecek adımlar atmamalıyız.

  - Matbaa konusu zaten baştan yanlış bilinen bir konu, hattat yazımı kitap görmemiş vatandaşımız maalesef whatsapp'ta ne görürse ona inanıyor:
  https://islamansiklopedisi.org.tr/matbaa
  Osmanlı o zamanlar gezegenin en büyük imparatorluğu idi; Xerox mesela yazıcı çıkarttı diyelim bunu almayacak, kullandırtmayacak. Nasıl inanılıyor bilmiyorum. Ki ilk Gutenberg tipi matbaa ürünü kitap 13 Aralık 1493'te Yahudi vatandaşlarca İstanbul'da basıldı, bunu bile bilen yok. Uzmanı değilim; fakat sorunun ekonomik olduğunu düşünüyorum. Fiyat/performans yani. Hattat yazımı bir kitap görsen bir de o zamanın matbaa çıktısını görsen zaten anlayacaksın. "Rantabl" olduğu görüldüğünde geçiş başlamıştır.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Vatandaş düzgün hizmet bekliyor. Taksicilerin tekelini elinde bulunduranlar ise mevcut durumu sürdürmeyi seçiyor. O yüzden bunu kırmak için rakip yaratmak insanların aklına yatıyor. Yoksa Uber de olsa kullanacak olan taksici bizim vatandaş. Sanki Alman ya da Fransız kullanacak gibi düşünen var mı bilemem. Maksat tekeli kırmak. Başka türlü olmuyor görünen o. Taksi cephesi uzlaşmacı değil. Yoksa Uber vs olmadan çözülür elbette eğer maksat vatandaşa hizmet ise.

   Bu arada Uber sadece işin firma adı. Sen Vatandaş taksisi Vatsi kur benzer hizmeti ver. Ama veremezsin izin vermezler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Matbaa konusuna da acaba vatandaşın eline yaygın olarak kitap ulaşması olarak mı bakmak sağlıklı olur? Kim bastı nasıl bastı değil de. Bu arada merak edenler Zeliç Matbaasını araştırabilir. Büyük dedemlerin matbaası 🙂

  • qubit @qubit

   @gamsizm vatandaş ne ekerse onu biçeceğini unutmamalı. Bir ülkenin vatandaşısın, Starbucks'ta müşteri değilsin. Düzgün hizmet bekliyorsan seçim öncesi aday çıkaran partilere gidip (ya da Kadıköy rıhtımdaki tezgahlarında durup) taksi politikanız nedir diye soracaktın, soran olmadı. Vaktim yok filan demeye gerek yok, internet çağındayız. Maalesef apartman yönetim kuruluna gitmeyip niye bu apartman bu halde deme huyundan vazgeçmeye niyetimiz yok.

   Tekel olduğu yok ama bir sorun var ve çözemiyorum diye büyük sermayeye bu sektörün gelirini hediye etmeye çalışmak çok yanlış bir iş. Ülkede zaten yabancı sermayeye vermediğimiz ne kaldı? Ürün satacaksın pazar yeri yabancı. Arama motoru yabancı. Kargo yabancı. Ürün yabancı. Ödeme sistemi yabancı. Akıllanmak gerek. Yerel yönetimlere ehil insanları seçsek hem bu şehir-ülkeyi çözerler hem de diğer megaşehirlerin gariban halklarına örnek olunur.

   Matbaa işi de böyle. Adı farklı ama aynı sorun. Whatsapp'tan dini-dünyevi görüşümüze uyan ilk dedikoduyu gerçek diye kabul ediyoruz. Nerede yüksek lisans ve doktora tezleri? Tek tük. Süleymaniye Kütüphanesi eski eser dolu. İmparatorluğun arşivi ortada. Dünyada matbaanın yayılımı üzerine yığınla eser var. Ama yok whatsapp ne derse o.

Bugün kargolarla ilgili toplantı yaptık. Bazı garip durumlar var malum. Erken sipariş verenler geç alıyor, kimine kargo takip no gidiyor kimi hazırlanıyorda kalıyor vs.

Mesele şu, bir kısmınız biliyordur mutlaka pandemide kargo şubeleri kota sistemine geçtiler. Günlük gönderilecek sayı kısıtlandı. Yasaklar kalkınca gevşedi ama hala bu kotalar var. MNG'ye bırakılan misal 160'lık kargo geri çevrilmiyor ama onlar gönderirken kotaya göre kimi zaman 30, kimi zaman 20 tane çıkıyor. 160 paket içinde bir sıralama olmadığından belki ilk çıkanlar son sipariş verenlerdenken, yollanmayanlar ilk sipariş verenlerden. Dolayısıyla bazılarınız fazla beklemiş oluyor. İki gün bekledim sadece diyen de var. Tamamen şans. Yollama süreci MNG'de başladıktan sonra ise takip no gönderme gibi rutinler başlıyor. Sonra da bizim sistemde işaretleniyor. SMS ve mail kontrolünüzü yaparsanız süreci başlayan kargoyu görürsünüz. Takip no da içinde bulunuyor. Alan birkaç kişiden rica ettik maillerinden kontrol ettik. Bizden gelen mail spama düşebiliyormuş. Bir de takip no, bilgilendirme mailinde biraz küçük kalıyor. Gözden kaçabilir.

Kargoları, MNG hata yaptığı için bizim ofise gelen var. Adreste bulunamadı notu ile geri dönen var. Bunlar en son bir daha ücretsiz gönderilecek. O yüzden hazırlanıyor statüsü değişmeyecek. Henüz kayıp kargoya rastlamadık. Bu olursa onun da telafisi ücretsiz yapılacak. Bu yüzden son anahtarlıkları satmayıp bekletiyoruz.

Baştan da söyledik, Bu onuncu yıl için hazırladığımız bir güzellik. TS'yi mali açıdan kurtaracak bir operasyon değil. O yüzden sizi kesinlikle mağdur etmeyiz. Elinize geçmesi için ne gerekiyorsa yapılır.

Uzun lafın kısası bu kargo firmaları ile eticaret zor. Büyük satıcılar boşuna kendi kargo şirketlerini kurmuyor. Biz de belki benzer bir iş yaptığımızda 400 adet yerine 100'lük adetlerde satışa çıkarmalıyız seneye. Açıkçası başka türlü bir çözüm gözükmüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 72

11 Ağustosta #KVK servis ile görüşerek arızalı telefonu yurtiçi kargo anlaşma kodu kartal şubesine gönderdim. Ertesi gün 12 Ağustosta servis telefonu teslim almış. Bir kaç gün sonra KVK kartal servisini arayarak teyit ettim. Bana anakart arızası parça bekliyoruz dediler. Web üzerinden kontrol etmek için servis form numarasını aldım. İlgisi sayfa hata verdi, form numarası yanlış olabilir diye arayıp doğruladım sayfanında çalışmadığını belirttim. Teknik sorun olabilir düzelir dediler. Neyse günler geçti ne sayfa düzeldi nede dönüş yapıldı. 8-10 gün geçince yine aradım yine anakart arızası diye aynı şeyleri söylediler. Yine günler geçti sayfa hala çalışmıyor. 31 Ağustos 2021 tarihinde bir SMS mesajı geldi. Yani cihaz ellerine ulaştıktan tam 19 gün sonra.

"Cihaz anakart değişimi bekliyor statüsüne alınmıştır en kısa sürede tamamlanacaktır" yazıyor. Bir kaç gün içinde tamir olur gönderilir diye beklerken 9 Eylül 2021 tarihinde gelen mesajsa "Ürününüzün ücret iadesi için evrak beklenmektedir. Hafta içi 08:30-12:00/13:00-18:00 saatlerinde servisimize ulaşabilirsiniz"

Tahminim aynı modelden ellerinde olmadığı için bizi ücret iadesiyle (fatura fiyatını ödemeyeceklerinden neredeyse eminim) Muadil başka model telefon verin desem kesin işi yokuşa sürecekler.

Birde arıza ve çözümü belli olduğu halde tam 19 gün sonra resmi olarak dönüş yapmalar beni huylandırdı. Tarihler üzerinden orada bir üç kağıt dönüyor olabilir mi. Web üzerinden kontrol servis takip sistemi çalışmadı için sadece telefonda söyledikleri var.

Bu durumda ne yapmalıyım.
#garanti #teknikservis #tüketicihakları #tüketicisorunları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  Seçim hakkı sizin, fatura iadesi size yetmiyordur muhtemelen o yüzden aynısı yada üst modeli ile değişim istemek hakkınız, mevzuat böyle.

 • suicide @suicide

  yasal sureleri dolmus sanirim, dolmasa bile kendi kafalarına iade karari veremezler. ya paranin tamamını alirsiniz(fatura tutari) ya da muadil urun istersiniz tamamen size kalmis ve bu seciminize uymak zorundalar. arayip tercihinizi belirtin, yokus yaparsalar thh ne basvurup bekleyeceksiniz malesef.

 • Mehmet @muaddib

  Muadil ürün de değil aslında üst model ürün talep edin. Vermezlerse thh yoluna başvurun. Biraz zaman alır ama hakkınızı alırsınız.

 • Orcun @orcun

  Hiç vakit kaybetmeden thh'e vermen lazım. Ama öncesi bir Adem abiye ulaş derim. 🙂

  • Tegin @tegin

   @mr-bell @suicide @muaddib Bende aynısı stokta olmayacağı için üst model olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum ama seçimlik haklardan kendilerini en ucuza kurtaracakları seçenek ile çözüm öneriyorlar. Diğer seçenekler hiç yokmuş gibi davranıyorlar. Akakçede sadece iki modelleri (meizu) var.

   @orcun @ademhelvaci bey gün içinde kim bilir benim gibi kaç yüz kişiden yardım talebi alıyordur. E-posta ile durumu açıkladım bakalım görüp geri dönebilecek mi?

Tinder da beni begenen hanimlari gormek icin vip uyelik almam gerekiyomus ... Ne is bole ya

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

"YAK ORMANI, OTEL YAPARIZ" Seyretmenizi tavsiye ederim bu video yu.

https://www.youtube.com/watch?v=SRSUiBd2ATg

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linux'te oynadıgım oyunların grafikleri texturelerş daha iyi gibi geliyor gözüme 🙂
OpenGL in farkı sanırım 🙂 DirectX den daha iyi renderleniyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5