Sizlerden gelen mesajlara kayıtsız kalamadım. Gelecek Bilimde ekibinden Burak’ın da desteğiyle Teknoloji ve Bilim Notları yeniden başlıyor. Tabi ki formatta bazı değişiklikler de olacak. Akşam canlı yayında sohbete bekliyoruz. https://www.youtube.com/live/8jQ34Fyyr6Q?si=FeeQz1_kON4p3pTe

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

O ve ya bu sebeple finalde yerli teknoloji yayınlarında 'iki kafadar' formatı son buldu. Tansel ve Uğur'u koruyun 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Bildiriler yayınlayıp bizi ona buna linç ettiren bir internette kalite hareketi vardi, ne oldu onlara? Playstation, tam da o zamanlar söylediğimiz gibi Türkiye'den çıktı. Steam Dolar'a geçiyor. Sırada kim var belli değil. Bir change.org gelmez mi ya? Belki kurtarırlar bizi, hadi klavyelere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 26 / 30
 • kontratak @kontratak

  5 sene öncesinden bahsediyoruz. 5 sene önce dolar 5 liraydı. Ortada ne pandemi vardı; ne de nas - faiz indirimi vardı.

  Sony'nin yaptığı şey, yerel fiyatlandırmadan kaçınmaktı. Hatta bunu yaparken de İngiltere'den bile bedel olarak daha pahalıya oyun satıyordu Türk oyuncusuna. En azından o fiyatlara çekilmesi gerektiği gayet aşikardı.

  Onlar ise bir şekilde Türk oyuncusunu ellerinin tersiyle ittiler. O zamanki -ismi lazım değil- Sony'nin Türkiye yöneticisi, videodan videoya koşturup kendi müşterileriyle alay ediyordu adeta. Hakkı Alkan'la beraber "güzel" de bir program yapmıştılar. Sizin Hakkı Alkan "seviyesinde" olmadığınız da bir gerçek.

  Steam, o günden bugüne 5 senedir hâlâ yerel fiyat uygulamasına devam ediyor ve fiyatları Sony'nin belirlediklerine göre hayli uygun. Görünen o ki bu dolara geçişten sonra da PS tarafına göre nispeten uygun olmaya devam edecek. Zaten Xbox Gamepass, PS Plus vs. derken oyunlara erişim de kolaylaştı; o günkü şartlar bugün oldukça geçersiz kaldı. Oyunlara erişimin maddi olarak kolaylaşması gerektiğini savunanların lehine gelişti süreçler dünya çapında.

  Siz; içinde öğretim görevlisinden yüksek mühendisine, İSS çalışanından gurbetçisine kadar farklı farklı kişilerin kendi zamanlarından feragat edip toplum yararına bir şeyler yapılsın diye uğraştığı bir topluluğa en azından bir gazeteci gibi ulaşmaya çalışmak yerine "Bunlar marketteki ekmek fiyatından habersiz ergenler." diyerek arı kovanına çomak sokmuş oldunuz, kabul edin artık 🙂

  Siz de gayet farkındasınız durumun. Zaten esasında ShiftDelete'tir, odur budur, onlar yerine sizin dediklerinizin bu insanların (ben de dahil) zoruna gitmesinin nedeni de kalite farkı. Bahsettiğim yerlerin seviyesini hepimiz biliyoruz 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Biz kimseye bunlar ekmek fiyatlarından bihaber ergen falan demedik. Söylenenleri cok guzel eğip büküyorsunuz. Bence bana laf anlatmaya çalışmak yerine gidin change.org'da arayın hakkımızı hadi. Bizi de linç ettirin toplanıp.

   Birkaç milyon takipçisi olan yayıncılar, bizim söylediğimiz seyleri küfürler saçarak söylediğinde elden bir sey gelmiyor tabii.

  • kontratak @kontratak

   @ugury Bakın hâlâ saldırgan bir üslupla devam ediyorsunuz. O videoda dedikleriniz bu şekildeydi özetle. Etkiye tepki durumu ortaya çıkmıştı. KonsolÜssü vs. aklı başında yerler destek olurken sizin saldırgan davranmanız bizi üzmüştü zaten, hâlâ böyle alaycı ve saldırgan olmaya ne gerek var? Bence hiç gerek yok. Yapmayalım, kırmayalım birbirimizi.

  • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

   "Bence bana laf anlatmaya çalışmak yerine gidin change.org'da arayın hakkımızı hadi. Bizi de linç ettirin toplanıp."

   Madem öyle siz de 50 gb kotayı geçmeyin? Bir şeyler için çabalayan insanlarla böyle alay ediyorsunuz, adamların yaptıkları iyi şeylerden faydalanmayın madem?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @antinatalist-nasreddin-hoca Diyorsun ki ben ömrumde tek bir iyi şeye vesile oldum, bundan sonra yaptığım her seyi desteklemek zorundasın. Bu, bana birisini hatirlatiyor ama neyse.

   Persembe'nin geleceği Carsamba'dan bellidir. O zamanlar söylediğimiz her sey tek tek çıkıyor. Bu durum kimseyi mutlu ediyor olamaz değil mi? Bence biraz daha linç edilebiliriz sorun yok. 🙂

  • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

   @ugury Dam üstünde saksağan, saman adam safsatasına da başvurdunuz, daha konuşulacak bir şey yok bu konuda.

 • Orcun @orcun

  En azından o topluluk sayesinde bugün kotasız internet kullanıyoruz. 😀 Yoksa daha hala bugün de 100 mgbit SINIRSIZ internet diye bize 50 gb kotadan sonra 3 mgbite düşen garabet şeyi satacaklardı. Adamlar mis gibi forumlardan örgütlendiler toplandılar işte yayıncılardan destek aldılar vs. hoop meclise kadar sokuldu bu mevzu bir ses getirebildi. Ve farkındalık yaratıldı turknet yıllarca bunu reklamını yaptı diğer operatörlerde mecbur kaldı ve yasalaştı sonrasında mevzu.

  • Emiracle @emiracle

   Kota mı kalktı? Nerede kalktı tam olarak? Bu tablodakiler ne, pota mı? Kendinizi kandırabilirsiniz ama bari yanlış bilgiler vermeyin."İnternette Kalite Hareketi"nin faydasından bahsedemiyorum, çünkü bunu ölçebilmek mümkün değil. Yüzbinlerce kişi sokağa döküldük sansüre karşı zamanında, bir şey yapamadık. Bugün internetin ne halde olduğu belli. Kalite nerede, yöneticimiz uyuyor mu! (İzocam reklamına referans içerir.)

  • Orcun @orcun

   @emiracle Açalım hemen sınırsız denilen internette kota denilen garabet sistemden kurtulduk. Ha mobil tarafta bir etkisi tabi olamadı zaten bunun ana çıkış amacı sınırsız internet diye bize kotalı 20 gb 10 gb 50 gb paketleri satıyorlardı. Bize sınırsız diye 16 mgbit 24 mgbit diye satıldı paketler ama kotalıydı. Kotayı aşınca adil kullanım kotası veya adil kullanım noktası adı altında bizim hepimizin hızını 3 mgbite düşürüyorlardı. Mevzu buydu. Ha kimileri şunu yaptı, bazı ondan bunda para yiyen 3 kuruşa kendini anında satan yutupçu işte forumlarda örgütlenen şahsiyetler;

   '' ALTYAPI KALDIRMAZ BOŞUNA HAYAL KURMAYIN '' diye bir fikri pompalıyordu. Veya '' YA 3 MGBİT HERKESE YETİYOR Kİ ? BAKIN BEN YUTUPTAN 720P VİDEO İZLİYORUM 3 MGBİTLE KASMIYOR TAKILMIYOR NE GEREK VAR ÖTESİNE ? '' . '' BİRAZ TUTARLI İSTEKLERİNİZ OLSUN YAAAAAA '' diye olayı bulandırmaya çalışan 3 kuruşluk insanlarla muhattap olundu bu süreçte.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @emiracle evet kota kalktı, eskiden herkes bu paketlere mecburdu, başka alternatifin yoktu, önce türknette kotayı ve aknyi kaldırttık, sonra diğerleri de onu takip etmek zorunda kaldılar, artık kendi tercihin değilse bunları kullanmak zorunda değilsin, eskiden zorundaydın

  • Orcun @orcun

   @aliytrklkmz https://web.archive.org/web/20140701160610/http://turksatkablo.com.tr/internet-Kampanya,257 Kablonetin attığı için atıyorum, kablonet gibi ttnette bu aknli tarifeleri SINIRSIZ diye satıyordu. Kotalarına göre fiyat ayarlıyorlardı hız değişmiyordu. Sınırsız dedikleri internette sınır vardı mevzu buydu. Arkadaş olayı ya egzajare ediyor ya da bilmiyor.

  • Emiracle @emiracle

   @gurkan-atilgan "İnternette Kalite Hareketi" sayesinde mi oldu bütün bunlar yoksa hayatın doğal akışı içerisinde olan gelişmelerden mi kaynaklandı? Mesela streaming servisleri, evden çalışmanın artması, propaganda makinesinin internete ihtiyacının olması vs. bunların herhangi bir katkısı yok mu? Mesela AKP'li bir siyasetçi "İnternet bizim zamanımızda 1 Gbps oldu" oldu dese. Ona "Evet, sayenizde oldu. İnternetimize hız ve kalite getirdiniz" mi dememiz gerekir? Bu kalite ne menem bir şeydir ki, 5 sene önceki interneti arar haldeyiz.

   "Biz yaptık, biz!" diyorsunuz ya. Ben masturbasyona karşı değilim. Bilakis destekliyorum. Yalnız masturbasyon yapmak için bile VPN kullanmak gerekiyor "kaliteli" internetimizde. Bu gücünüzü bununla ilgili de kullanmak istemez misiniz? Sansürlü yasaklı internet kaliteye dair değil mi?

   Yukarıda ilk yorumumda ne demek istediğimi anladınız da asıl sizin işinize gelmiyor....

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @emiracle streaming servislerinden, evden çalışmanın yaklaşık 3 yıl öncesinden, oldu, evet internette kalite sayesinde oldu, bunu net bir şekilde söyleyebilirim, bizatihi firmaların başındaki ceoların kendi beyanları bu, buna güvenerek söylüyorum, ne yaşadığımızı nelerle uğraştığımızı nerelere ulaştığımızı bilerek söylüyorum, biz ilk değildik, 3. harekettik, öncekilere göre en çok kazanımı elde eden olduk, 2016 yılında başladık, 2018 yılında geçiş dönemi olarak kısmen, 2019 yılında tamamen başardık

   şurada ne olup bittiğini anlatmıştık, merak edenleri okumaya bekleriz https://internettekalite.com/tarihce/

   bu güç bizim bireysel gücümüz değil, biz derken Türkiye'de internet kullanan sen de varsın o "biz"in içinde, bizi yani şikayet etmeyip hareket geçmiş olanları yermek, köstek olmak, karşı çıkmak, alay etmek yerine birlikte hareket edersen onu da başarabiliriz pek âlâ

  • kontratak @kontratak

   @emiracle İnternette Kalite Hareketi ismini ön plana çıkarmamızın temel sebebi kişisel gayeler yerine kitlesel hedeflere odaklı olabilmekti. Hatırlayan mutlaka çok kişi vardır, öncesinde herkes kendi adıyla bir kampanya açar, havaya girer, bir süre sonra "sosyal medya fenomeni" olma hırsına kapılırdı; olan yine Türk internet kullanıcısına yani bizlere olurdu, İSS'ler arkadan zevkle izlerdi.

   İnternette Kalite Hareketi ismiyle kimsenin kendi ismini kampanyanın, paylaşımların, meclis ziyaret notlarının vs. hiçbir yerinde kullanmamasını sağladık. Topluluktan meclise gidenler kimlerdi, isimlerini internet çapında bilen bir kişi var mıdır? Yoktur. Toplulukta lider statüsünde de kimse yoktu, oylamalara, genel kanılara göre hareket edilirdi. Destek veren herkes İKH adını kullansın kullanmasın topluluğun takdirini kazandı. Her zaman açık internet forumlarından; açık Skype, Discord, Telegram gruplarından ilerledi topluluğun hareketleri. Bu AKK sorununu kitlesel olarak ortadan kaldırmış olduk.

   Bir kişi sazı eline alıp fenomen olmaya çalışmayı sürdürseydi olacak iş değildi. Destek veren dönemin milletvekili İbrahim Özdiş'in de "Durumun bu kadar vahim olduğunu ben de bilmiyordum." demişliği vardır. Bu sayede mecliste ilk defa bu konuda hamaset yerine farkındalığı yüksek gerçek internet kullanıcılarının sesini duymuş olduk. Bizlerle görüşerek BTK'nın kapısını da defalarca aşındırdı.

   Bu şekilde kitlesel bir hareket olmasaydı uzun bir müddet AKK ile 3 Mbps devam edecekti. İlk hamlede "4,5 Mbps yeter size." dendi İSS'lerin baskısıyla, fakat internet kullanıcısının sesi daha gür çıkınca ticari bir fırsat da doğmuş oldu. Bu tip süreçler hiçbir zaman tekil olaylar bazında değerlendirilemez. TurkNet yöneticilerinden Sinan Kurmuş'un da zamanında lafı dolandırmadan kendilerinin ticari fırsatı bu sayede yakaladığını dürüst şekilde anlatmışlığı da vardır.

   https://www.youtube.com/watch?v=_GS3OCK1MCw&t=727s

  • Orcun @orcun

   @emiracle Mastürbasyon için vpn'e gerek yok ki ? https://1.1.1.1/ indir telefon tablet pc neyse artık cihazın, yükle çalıştır cloadflare sunucularına bağlanıyor dolayısıyla vpn gibi değil, vpn yasaklanabiliyor belirli ip bloğu vs ama warpta o olmuyor çünkü o yasaklanırsa internet pert olacağından o işe girilmiyor. Dene bir hızı da harikadır. https://www.speedtest.net/result/15423661461 normalde paket 100/5 mgbit kablonet hız gördüğün gibi kaymak gibi akıyor. Vpn'e boşuna da para verme yani warp beleş takılırsın.

  • Hybrid @hybrid

   Çok iyi bir oluşummuş adamlar Teknoseyire kadar gelip cevap vermişler. Zamanında firmaları savunup akk savunan kitle yanlışlarını kabul edip bir özür dileyemedi.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @hybrid Muhteşem bir oluşumdu. Cebimizdeki para bir günden diğerine erimeye başlamışken tamamen kar amacı güden çok uluslu bir şirkete yönelik imza kampanyasına girişip "yahu sorun bu sirket mi sizce? Problem daha derinlerde degil mi? Bu sorunu imza kampanyasiyla mi cozeceksiniz" demeye çalışan ve bu işi baskalari gibi sponsorlarla veya herhangi bir gelirle yapmayan iki yayıncıyı forum sayfalarinda linç ettiren, harika bir oluşumdu aynı zamanda.

   Yüz binlerce abonesi olan bir yayıncı, söz konusu şirketi elestirenlere canli yayınlarda küfür ederken bir sey olmadi nedense. 🙂

   Bugun gelinen noktada söz konusu şirketler tam da o zaman bahsettigimiz nedenlerle ya ülkeden çekilme ya da sana verdiği yerel ödeme imkanlarını kaldirma yoluna gidiyor.

  • Hybrid @hybrid

   @ugury O oluşumun yaptıkları şeylerden tam olarak haberim yok fakat mesut çevik gibi bazı kişilerin akk'yi savunacak tarzda konuşmasını çok iyi hatırlıyorum. Sizin konuşmanızı tam olarak hatırlamıyorum ama akk savunan herkes haksızdı. Sizin linç edildiğinizi bilmiyordum ama eğer böyle bir şey yaptılarsa yanlış yapmışlar keşke normal iletişim kurulsaymış. 5 sene öncenin Türkiyesi ile şuan ki Türkiye çok farklı yerel fiyatlandırma ülkeden çekilmelerinin asıl sebebi değil. Ama kimsenin birbirini kırmasına gerek yok bence hayat çok kısa herkes en iyisini hak ediyor.

  • kontratak @kontratak

   @ugury Yahu 🙂Sony dediğimiz şirket İngiltere'de 60'a sattığını burada alım gücünün düşük olduğunu bildiği hâlde 70'e satıyordu. Biz dedik ki "Bari 60'a sat da bir denge olsun". Yoksa şirketi Türk oyuncularının üstüne yapmasını beklemedik elbette. 19 yıldır Half-Life 3'ü çıkartmayan şirket bile gelmiş, Türkiye'de insanlar kaçak olmayan yollardan oynasın, bir yandan şirket de kazansın diye hem pragmatik hem de tüketici dostu bir şekilde yerel fiyatlardan satıyor oyunları; Sony ise İngiltere'dekinden yüksek sattığı yetmediği gibi Türkiye'deki adamını yayından yayına yollayıp oyuncularla adeta alay ediyordu. Buna karşı bir tepki tabii ki gelişti.

   Japon kültürüyle içli dışlıyım, dillerini de bilirim hatta. Saygısız insanlar değillerdir de söz konusu para olunca gelip buradan satın aldıklarıyla ne de güzel üstümüze geldiler. Siz onlardan değildiniz, o zaman insanlarda olan şaşkınlığın sebebi de buydu zaten. Tekrar söyleyeyim, sizden KonsolÜssü gibi en azından "El alemin şirketinin avukatı değiliz, Türk oyuncusunun yanındayız." tavrını beklerdik. Bütüncül olarak sorunun ekonomik gücümüzün erimesi olduğu elbette hepimizin malumu. Ama İngiltere'den de pahalıya oyun satmak bunun ötesinde bir şeydi, buradaki peynir fiyatıyla ilgisi yoktu (zira peynir, bedel olarak İngiltere'yle aynı fiyata satılıyordu zaten 🙂).

   Sizi linç ettirmedik, hatta çok net bir şekilde etkin olduğumuz platformlarda size karşı linç başlatılmasının daima önüne geçtik (web arşivinden özellikle DH konusuna bakabilirsiniz). Linç kültüründen nefret ederim. Size karşı düzensiz bir tepki başlamıştı platformlarda, bu tepkiyi kanalize etmek, doğru yönlendirip olması gereken noktalara karşı çıkarak lince dönüşmemesini sağlamak gerekiyordu, bunu yapmaya çalıştık. Ortada kontrast vardı, "destek olanlar - köstek olanlar" gibi bir siyah - beyaz noktaya doğru gitmişti olay. Sizin tavrınız ise bize karşı olan, bahsettiğiniz o yayıncıların başlattığı "Sony Türkiye'den sizin yüzünüzden çekilecek, çok üzüleceğiz." tarzı saldırıları körüklemişti. Bu noktada etkiye tepki gerekliydi.

   Bahsettiğiniz malum yüzbinlerce aboneli yayıncılara zaten her fırsatta gerek kendi aramızda gerekse yeri geldiğinde paylaşımlarla gerekeni aktif olarak söyledik, söylüyoruz. Böyle esasen aynı veya benzer şeyleri savunanların birbirine kronik bir şekilde saldırması da onların ekmeğine yağ sürer. Filler tepişirkenki karıncalar gibiyiz 🙂 Bırakalım bu 5 sene öncesi fiyat dengesizliğiyle ortalığı alevlendiren, birbirimize kızgınlık besleten şeyleri artık.

 • OLDBoy @oldboy

  Kur yükseliyor, maliyetler artıyor, firmalar ürünlerine zam yapmaya başlıyor, sonra devletimiz "Enflasyon ile topyekûn mücadele" kampanyası başlatıyor. Bu kampanya kapsamında şirketler ve marketler develete şikayet ediliyor. Cezalar kesiliyor vs.

  Tam da bu sırada öngörüsü olan birileri "Yahu maliyetler artarken fiyatlar nasıl artmaz. Böyle yaparsanız ya ürün kalitesi düşer veya yabancı ortaklı firmalar ülkeden kaçarlar" deyince linç ediliyorlar. Sonuç... gramajı düşmüş ürünler ve düşen üretim kalitesi ile kalitesiz ürün cehennemi. Bunlarda yetmeyince, gündemde biraz değişince tabi ki yine zam 🙂

  Niyeyse yukarıdaki yaşananlarla Sony vb firmaların ülkeden çıkma sureci çok benziyor. Ama biz yine de firmaları dövelim, suçlu onlar di mi 🙂

  • kontratak @kontratak

   Zamanında Sony'nin yaptığı şey fırsattan istifade etmekti. İngiltere'de sözgelimi 60 sterline sattığını Türkiye'de 70 sterline satıyordu. Bu da oyuncuların antipatisine sebep olmak için gayet yeterli bir sebepti. Bunu düzelteceklerine Türkiye yöneticisini videodan videoya koşturup propaganda yaptırdı, yayıncılara reklam üstüne reklam yaptırdı. Sony ile ilgili durum buydu.

   Ekonomik durum gitgide kötüleşiyor. Ancak bazı firmalar da bu boşluktan faydalanıp "Ne yapalım, ekonomi kötü." diyerek yapıştırıyor zammı. Döviz yükselince yükselen fiyatlar, döviz düştüğünde düşmüyor, döviz yine biraz yükselince anında artıyor.

   Enflasyonu kabullenelim, zamları kabullenelim, sosyal haklarımızın korozyonunu kabullenelim, firmaların fırsatçılığını kabullenelim... Birini kabullenmezsek diğerini kabullenmek zorunda kaldığımız dengesiz bir teraziye oturtulmuşuz. Hiçbirini kabullenmediğimizde birisini yakalayan biri tarafından "Ötekisini eleştirmek dururken niye bunu eleştiriyorsunuz?" diye üstünüze çullanılıyor. Onu da dün eleştirmiştik işte, yarın da eleştireceğiz. Bir insan, bir grup her şeyi aynı anda ele alamaz ki. "Cem Yılmaz buna niye sessiz kalıyor?" meselesine dönüyor işler. Metallica'dan jazz müzik yapmasını da bekleyemeyiz, en başta ismi el vermez. Başka bir isimle, başka bir grupla jazz yapıyor olmak da gayet mümkün. "Teknoseyir'de niye psikolojik destek içerikleri üretilmiyor?" şikayeti de çok manasız olurdu.

  • OLDBoy @oldboy

   @kontratak olan olmuş... Biten bitmiş... Zamanında birileri çözümü "Marketleri Cezalandirmakta" veya "Bölgesel Fiyatlamada" görmüş. Birileri de yönetimde. O an için bu iki çözüm önerisi de sadece birer tahmindi. Kimse hangisinin ise yarayacağını bilemezdi. Önemli olan çoğunluğun sesini neye yükselttiğidir. Çoğunluğun sesi bir yerde birleşti ve sonuç "bugün". Şu anda yaşadıklarımız = acı gerçekler. Öyle olurdu da böyle olurdu da... Tahmin bitti.

   Kur 1.4 TL iken kimse bölgesel fiyatlama konuşmuyordu. Şimdi kurun neden 25tl olduğunu konuşmak yerine, işi para kazanmak olan firmalara "Ne olur bize daha ucuza verin" demek bana garip geliyor.

   Sayfalarca da yazsanız, giden firmalar gitti, kurlar uçtu vs vs. Bu saatten sonra isterseniz sayfalarca "Ama biz çözümü burda sanıyorduk" da deseniz önemi yok. Artık şunu demek lazım "Insanlar yaşadıkları hayat pahalılığına karşı yanlış yere tepki koymuşlar." Tabi bir de hakkaniyet göstergesi olarak zamanında "Bu tepkiniz bir işe yaramaz, daha da kötüye gidebilir" diyenlere haklıymışsınız diyebilmek gerekir. Haklılarmış... Çünkü onların sesi çoğunluğun sesi olamadı ve herşey daha kötü durumda.

  • Hybrid @hybrid

   @oldboy Dediğiniz bir tık yanlış ustam Ikea bile Hindistan'a ayrı Avrupa'ya ayrı fiyat çekiyor. Her ülkenin durumu farklı aynı işletme maliyetlerine sahip değiller. Firma cezalandırma ayrı bir konu ekonominin eleştirilmesi ayrı bir konu. Ama bu tartışma bir yere gitmez. Bütün bir konuda gördüğüm kadarıyla herkes kalıplaşmış fikirlere sahip. Ama her iki tarafında haklı olduğu konular var.

  • OLDBoy @oldboy

   @hybrid dolar 1.4 iken kimse hindistan fiyatı istemiyordu hocam. Ne ara hindistan seviyesine düştük demek lazım bence. Bu da benim fikrim. Fikirlerin değişmesi şart değil, herkes istediğini düşünsün. Ama üzerinden 3-5 yıl geçmiş çözüm önerileri de artık birer fikir degildir. Denenmişler ve artık sonuçlarıyla beraber onlar da gerçek olmuşlar.

  • kontratak @kontratak

   @oldboy Tam da burada problem. Tekrar tekrar vurgulamış oluyorum ama; 5 sene önce Sony, İngiltere'den de pahalıya satıyordu Türkiye'de.

   5 sene önceki Sony olayıyla şimdinin Steam olayının bu açıdan bağlantısı yok. Steam, yerel kurdan dolara geçti, Sony hep sterlin üzerinden fiyatlandırdı ve buna rağmen Türkiye'de 10 sterlin pahalıya satış yaptı. Bunu yaparken de olayı çok fena çarpıttı ve Türk oyuncusuyla alay etti adeta.

   O zaman "Bu iş böyle olmaz, böyle düzelmez." diyenler de Sony'nin bu çarpıtmalarına, propagandalarına aldananlardı.

   İngiliz'e 60'a sattığını Türk'e 70'e satmasının peynir fiyatıyla bir ilgisi yok. Bambaşka kalemler, bambaşka dinamikler.

   Şimdi Steam gidip de burada Almanya'dan 10 euro pahalıya oyun satmaya başlarsa ona da tepki gösteririz.

Gözümde canlanır koskoca mazi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teaser gibi teaser: Yarın TeknoSeyir'de tek taraflı disketlerin yan tarafını kesip çift taraflı yapıyor, DD disketlerin köşesini delip HD'ye çeviriyoruz. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

#tozlufotograflar
"Biz büyüdük ve kirlendi dünya." Sene sanırım 2008 filan. Casio Exilim EX-P505 ile çekmiştim. Hala satmadığım nadir fotograf ekipmanlarımdandır. 😿

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 39

Bütün hafta TS ile ilgili konuştuk, artık açığa kavuşmuştur o taraf şimdi kendi planlarımı yazayım.

Ağustos ayı HGD'ye devam daha önce söylediğimiz gibi. Eylül'de yeni yayın döneminde karar LP'nin.

Dockcase videom ile video maceram sonlandı. Stokta başka videom yok.
Önümüzdeki cumalardan birinde canlı yayın için de bir jübile maçı yapacağım. Konsol Üssünü de davet edeceğim.

Sitenin nasıl ilerleyeceğinden bağımsız olarak, 1 Eylül'den itibaren burda da hesabımı donduracağım.

Siteye içerik girme işini İsmail'e devrediyorum.

Şirket kurulumu geçen hafta tamamlandı. İlk etapta ofis yok. Sanal ofis ile tek başımayım. Evi elimden geldiğince modifiye edip inceleme yapabilir hale getireceğim.

İlerde krizin yol alacağı şekil ile yayıncılık dışı işlere de evrilebilirim ama şu an planım bu değil.

Benim ekonomik buhran dediğim ekonomik krizden çıkış için 2026 tarihi verildi resmi kanaldan. Bu da küçülme kararımızın zamanlamasını ve doğruluğunu onayladı. Çok zor günler ülkeyi bekliyor. Ki buna olması an meselesi olan deprem, kuraklık vs dahil değil.

Bana ulaşmak için asıl mekan burası https://www.youtube.com/@muratgamsiz

Twitter: https://twitter.com/Gamsizm
Instagram: https://www.instagram.com/mgamsiz/
Tiktok: https://www.tiktok.com/@gamsizm
mail: [email protected]

Kısa videoları Instagram'a göre çekiyorum. Herkese açık hesap. Orayı takip ederseniz YT'de olmayan ve son yıllarda sıklıkla yaptığım içerik ve canlı yayınları, soru cevap etkinliklerini görmüş olursunuz. Yapılacaklara da katılabilirsiniz.

Ağustos ayı şirket kurulumları ve ince ayarlar ile geçecek. Hem TS hem de ben Eylül ayında içerik girişlerine başlarız.

Yolumuz elbet yine kesişir. Herkes kendine dikkat etsin. Bugüne kadar takip edip destek olan herkese teşekkürler.

Murat Gamsız

TeknoSeyir editörü Murat Gamsız'ın kişisel YouTube kanalı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42

Selamlar,

Videoda her konuya değinildi sanıyordum ama ana başlıkların Sıkça Sorulan Sorular formatında tekrar belirtilmesi gerekiyor sanırım. Başlayalım:

- TeknoSeyir kapanmıyor. Web sitesi kapanmıyor, kanal kapanmıyor.

- Sosyal akışı yakın vade için kapanmıyor, orta ve uzun vadeyi hep birlikte belirleyeceğiz.

- Asıl işimiz olan incelemeler devam edecek.

- Umut bizimle, Uğur ve Tansel bizimle. Onlarla daha fazla ne, nasıl yapabiliriz düşüneceğiz.

- Her ne olursa olsun Haftalık Gündem Değerlendirmesi devam edecek. Şimdilik tek başıma devam edeceğim.

- Haftalık Sohbet, başka bir formata dönüşerek, belki periyodu da değişerek dönecek. Bu, biraz zaman alacak.

- Sosyal akış bölümünün daha anlamlı hale gelmesi için yönetici sayısının artması, kurallar belirlenmesi gibi çalışmalar yapılacak.

Evet, ilk aklıma gelenler böyle. Umarım en temel konulara ışık tutabilmişdir. Merak ettiğiniz diğer detayları yazabilirsiniz.

Bugüne kadar destekleriniz için herkese teşekkürler. Yolculuk daha bitmedi, biraz daha yolumuz var, hep birlikte. 🙂

Saygılarla, LP

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 86

Playstation Plus ve Xbox Game Pass için yabancıların hazırladığı oyun tabloları var, kaydedin lazım olur. 😀 Platforma göre oynanabilirlik, coop durumu, ne zaman gelecek ne zaman ayrılacak, puanları falan gibi pek çok bilgiye yer vermişler ve güncel tutmaya çalışıyorlar anladığım kadarıyla. Altta farklı sayfalar var ek bilgiler içeren.

PS: https://docs.google.com/spreadsheets/d/19RorxFhWc2lHocg4c9zrVssSwZq1u2nPcpTsAvzdJQw/edit#gid=992212554

Gamepass: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1kspw-4paT-eE5-mrCrc4R9tg70lH2ZTFrJOUmOtOytg/edit#gid=0

#gamepass #playstation #xbox #playstationplus #xboxgamepassmasterlist #playstationplusmasterlist #pc #akış #haberinizolsun #xboxgamepass #pcgamepass

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ufkabakan @ufkabakan

  Ben baya cahilmişim bu Game Pass olayında. Bir çok oyunda "Removed" yazıyor. Ben bu oyunların kitaplıkta devamlı kaldığını, yeni eklenen oyunlarla da dev bir arşiv oluştuğunu sanıyordum. Meğer kimisi arşivden kaldırılıyormuş.

  10 Puanlık uzmanık sorusu: GamePass dan kaldırılmak üzere olan bir oyunu kursam, oyun GamePass dan kaldırılınca oyuna girmem engelleniyor mu?

  • prospektus @prospektus

   Evet, engelleniyor. Sadece xbox gold ve en temel ps plus ile aylık verilen oyunlara erişim üyelik devam ettiği sürece sınırsız. Fakat diğer oyunlar sistemden çıktığı anda erişimi de kaybediyorsun. Netflix'ten giden filmler gibi.

Dijital Restorasyonu bana ait olan, Web'te pek bulunmayan sadece kitapların ingiltere baskısı ile verilen harita. Taranmış hali çok kötüydü. Elden geçirilip temizlendi düzenlendi.
The Map of Beleriand.

#akış #middlearth #tolkien #teknoseyir #map

BeğenFavori PaylaşYorum yap