Dün Covid testi yaptırdım. Arkadaşlarla Messenger üzerinden bu konu ile ilgili yazıştık. Az önce ana sayfama çıkan bildirime bakın. Reklamı falan anlarım da ya bu kadarı özel hayata yapılan tacizdir artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

"vay anam vay neler dönmüş serhat ya" lık olaylar yaşanmış. Özet;
- Jahrein canlı yayında Erzurum isimli oyunu eleştirip yayında iade ediyor. Millet bir gaza geliyor.
- Oyunun yapımcısı steam incelemesine üslupsuz bir cevap atıyor. Twitter'da bütün okları daha da üstüne çekiyor.
https://steamcommunity.com/id/jahrein/recommended/1392060/
- Pintipanda youtube'da isim vermeyeceğim demesine rağmen bir sürü yayıncı ismi verip Jahrein'in ismini vermeden eleştiri videosu çekiyor olaylar hakkında.
https://www.youtube.com/watch?v=uaVMlqc-Wpw (30dk)
- Jahrein dün akşam canlı yayında, küfürlü yorum yazanları, eleştirenleri vs (sıradan takipçiler, oyun geliştiricileri vs) yayına alıp çatır çatır tartışıyor.
https://www.twitch.tv/videos/926786219 (4 saat)

Not: Boş vaktiniz yoksa, oyun geliştiricisi, oynayıcısı vs değilseniz oturup sadece bunları izlemeyin. Çalışırken yan ekranda akıtılabilecek içerikler.

#erzurum #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Zoom Uygulaması Klavye Kısa Yolları

Zoom artık vazgeçilmez uygulamalarım arasında. Her gün dijital toplantılar için ücretli zoom kullanır olduk. Hal böyle iken kullanım konusunda sizlere yardımcı olabilecek zoom klavye kısayolları konusunda bir liste paylaşmak isterim. Umarım faydalı olur.

 • F6 tuşu ile pencereler arasında geçiş
 • Ctrl + F ile arama yapma
 • Ctrl + Alt + Shift ile toplantı denetimlerini açma
 • Alt + I ile davet menüsünü açma
 • Ctrl+ Sekme ile sonraki sağ sekmeye gitme
 • Ctrl+ Sekme + Shift ile sonraki sol sekmeye gitme
 • Ctrl+ T ile sohbete atlama
 • Ctrl + W ile seçili sohbeti kapatma
 • Alt + Shift + T ile ekran görüntüsü alma
 • Alt + U ile katılımcılar panelini açma
 • Alt + H ile toplantı içindeki sohbet paneli açma ve kapama
 • Alt + A ile ses açma ve kapatma
 • Alt + V ile videoyu açma ve kapatma
 • Alt + M ile her kullanıcı için ses açma ve kapatma
 • Alt + Shift + T ile ekran paylaşımını duraklatma ya da durdurma
 • Alt + Shift + S ile ekran paylaşımını açma ve kapatma
 • Alt + N ile kamerayı değiştirme
 • Alt + Shift + R ile uzaktan kumanda denetimini başlatma
 • Alt + Shift + G ile uzaktan kumanda denetimini durdurma
 • Alt + R ile yerel kayıt özelliğini başlatma ya da durdurma
 • Alt + C ile bulut kayıt özelliğini başlatma ya da durdurma
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu şekilde gerçek karşılaştırması olan siteler arıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Trump anlık 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Şöyle bir PC odam var. 12-15m2 falan, tavan yüksek. Görünen kısım kardar çektiğim yerin arkası var. Yani alan geniş. Çekyatı kaldırıp bir masa + sandalye ile video çekme niyetim var. Bütçem kısıtlı.
Işıklandırma ne yapabilirim? Sağdan ve soldan güçlü LED lamba takayım diyorum ama siz ne önerirsiniz? İlla softbox tarzı sisteme gerek var mı?

Oneplus 7T pro + quadcast mikrofon kullanıcam.

İlk etapta +18 ürün incelemesi yapıcam. Eğer utanıp sıkılmazsam sahip olduğum elektronik eşyalarla ilgili video çekicem.
Sorum şu:
- sadece çekyatın arkasındaki duvar gözükücek. Beyaz rengi bu alan için değiştiricem. Hafif koyu gri renge boyama planım var, siz ne dersiniz?
- soldaki koltuğu mu kullansam? Yoksa sandalye mi? Yada başka birşey
- ışıklandırma nasıl yapmalıyım? Nasıl konumlandırayım?
- iki tane RGB lambader çubuk şeklinde olanları düşünüyorum, ne dersiniz?
- beğenilip beğenilme korkum yok ama kendimle barışık olmadığım için hep erteliyorum bu çekim işlerini. Elim şöyle dursun, göbeğim çıkmasın, vs takıyorum kendi kendime 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • berrram @berrram

  Işıklandırma konularında bilgim yok bir şey diyemem ancak bence çekyat kalmalı ortamı da bozmayın. Sadece yerleri değiştirmek istiyorsanız onları değiştirin o kadar. Zaten ürün inceleyen Youtube kanallarının çoğu birbirine benzemiş durumda.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Duvarı boyamak yerine ışık yansıtabilirisin ki bence daha iyi görünüyor bu tip ışıklandırmalar. Işıktan, renkten ziyade burada çektiğin vidoeda seste yankı olacaktır, buna kafa yorup çözmen daha hayırlı. Ses videoyu ışıktan renkten daha izlenebilir kılan bişey.

Resident Evil 7 Biohazard: 29.37 TL
Resident Evil 6: 21.25 TL
Resident Evil 3: 129.50 TL
Resident Evil 2: 71.60 TL
Doom Eternal: 99.50 TL
Outlast: 4.80 TL
Outlast 2: 10 TL
Dying Light: 20.39 TL
7 Days to Die: 13.26 TL
Plague Inc: 9.60 TL
Dead Rising 3: Apocalypse Edition: 26.99 TL
Remnant: From the Ashes: 60 TL
Red Dead Redemption 2: 200.33 TL
Dead İsland Definitive Edition: 7.75 TL
Insıde: 10.54 TL
Subnautica: 28 TL
Metro Last Light Redux: 6.20 TL
Dead Space 3: 51.60 TL
Call of Cthulhu: 42 TL
SOMA: 4.90 TL
Alan Wake: 6.25 TL
Hunt: Showdown: 54.50 TL
Alien Isolation: 14.75 TL
The Evil Within 2: 67 TL
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege: 35:60 TL
Euro Truck Simulator 2: 9.75 TL
GTA 5: 84.50 TL
A Plague Tale: Innocence: 44.20 TL
Vampyr: 57 TL
The Witcher 3 Wild Hunt: 17.99 TL
Far Cry 5: 53.80 TL
Far Cry New Dawn: 49.75 TL
Dead By Daylight: 12.40 TL
Control: 146.30 TL
Scum: 30 TL
Little Nightmares: 6.20 TL
Layers of Fear 2: 16.50 TL

#steam #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mount&Blade Bannerlord Tüyoları

Yaklaşık 175 saatlik deneyimimden sonra yeni başlayacaklara bir kaç naçizane tavsiyem var.

1- Krallığınız benim gibi haritanın göbeğinde kurmayın. Sırtınızı; okyanusa, çöle veya kutup bölgesine dayayın.

2- Asla savaşlardan elte ettiğiniz klan liderlerinin kellelerini almayın. Ya mahkum edin ki ne yaparsanız yapın kaçıyorlar. Ya da gidip şehirlerde satın. Aksi takdirde o lorda bağlı bütün tüccar, köylü ve esnaflarla ilişkilerini yerle bir oluyor ve iyi asker bulamıyorsunuz. Bir de haritadaki bütün krallıkla bir şekilde birbiri ile bağlantılı. Kız alıp vermişler, akrabalar falan. Sakın yani. Sakın kelle almayın. Hani bunu da yapmadım dememek için bir, iki tane alın ama abartmayın.

3- Ordunuz daima süvari ağırlıklı olsun. Ben 100 kişilik sadece süvari ordusu ile 397 kişilik bir orduyu yendim.

4- Seçeceğiniz yoldaşların mutlaka taktik veya idarecilik becerileri 60 ve üzeri olsun. Bazı görevler taktik ve idarecilik yeteneği istiyor. Ayrıca kale veya şehir ele geçirdiğinizde atayacağınız Vali için idarecilik özelliği önemli. Gerçi ben İdarecilik özelliği 60 veya üzeri bir yoldaş bulamadım.

5- Seçeceğiniz yoldaşlardan bir tanesinin Hekim özelliği iyi olsun ve onu sürekli yanınızda gezdiri. Ordunuzdaki yaralıların iyileşme süresini ciddi kısaltıyor. Bir tane de Mühendislik özelliği 60 üzeri edinin. Onu da sürekli yanınızda taşıyın. O da kuşatmalar esnasındaki kuşatma hazırlıklarının süresini ciddi kısaltıyor.

6- Kazandığınız bonus puanlarının hepsini kendi karakterinize harcamayın. İhtiyacınız olan özelliği bulamaz iseniz bir yoldaşınızın o özelliğini geliştirmeye harcayın. Mesela ben idarecilik özelliği yüksek bir yoldaş bulamamıştım. Şimdi bir tane yetiştiriyorum.

7- Haydut sığınaklarını basın. Tabii basmadan önce sığınağın içinde neler var görün. 20 ye kadar haydutun olduğu sığınağı patlatmak kolay ama ben 90 lık sığınak gördüm. 3 seferden önce patlatmak benim için mümkün olmadı. Sığınak ne kadar kalabalıksa sonucundaki ödülü o kadar büyük oluyor. Rekorum 58 haydutlu bir sığınağı seviye 31, 8 tane ağır atlı okçusu ile patlatmak oldu. 4 tanesi öldü ve 4 tanesi yaralandı. Ama sonucun 14 tane süvari. 30 yakın ciddi gelişmiş asker, 6.000 altın ve bir ton ıvır zıvır hediye verdi. Yalnız şunu belirtmem lazım; sığınağa saldırırken yanınızdaki ordudan rastgele 8 kişi veriliyor yanınıza. Genelde bunlar ordunuzdaki güçlü askerlerden oluşuyor ama 2-3 tanesi de koftiden olabiliyor ki o sığınak bir tane bile koftiden adamı kabul etmez. O yüzden ben seviye 31 olan 8 adamım haricindeki tüm ordumu kaleye bırakıp öyle basmaya gidiyorum büyük sığınakları. Bunun da riski yolda kalabalık bir haydut gurubuna yakalanırsanız hem esir düşersiniz hem de envanterinizdeki herşeyi kaybedersiniz. Sadece paranız kalır elinizde. Gerçi 8 tane seviye 31 süvari ile sizi yenebilecek haydut gurubu epey kalabalık olmalı ama yine de risk sonuçta.

8- Bazı dandik askerleri dandik diye almamazlık veya elde tutmamazlık etmeyin. Zira bunların hem çok çabuk terfi alıyorlar hem de ilk terfilerinde süvari oluyorlar. Tabii savaş atınız varsa; Bunlardan aklımda kalanlar şunlar;

- Bekçi
- Kuzait Göçebesi.
- Vilandiya Vigla Acemisi
- Aseray memlük askeri.
- Eşkiya

bir kaç tane daha var böyle ama aklıma gelmedi şimdi. Bu arkadaşları bir iki çapulcu baskını ile hemen süvariye dönüştürebilirsiniz. En dandik süvari bile en kuvvetli piyadeden daha etkili olabiliyor.

9- Ordunuzda ağırlık vereceğiniz asker grubunu seçmek için Turnuvalar iyi bir deneme alanı. Turnuvalarda benim gözlemime göre en zorlu savaşçılar "Elit Katafrakt" sınıfı askerler. Tam kelleye 4 kılıç darbesinden önce ölmüyorlar. Öyle koluna, bacağına, gövdesine vurursanız vurmak yorgun düşüp kalabilirsiniz, o derece. Sinek ısırığı gibi geliyor adamlara. Tabii 31. seviye her asker türü aşağı yukarı aynıdır ama ben artık zırhından mıdır nedir en çok Elit Katafrakt ile savaşırken zorlanıyorum.

10- Barış dönemlerinde ordumdaki tüm üst seviye askerlerimi kale ve şehirlerime dağıtım sıfırdan ordu kurun. Çapulcu, haydut sığınak basıp kaliteli asker sayınızı yükseltebilir ve uzun süre boyunca savaşabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken askerlerinizi riski az, komşu devlet sınırlarına uzak kale veya şehirlere yapın. Zira kaleyi ve şehri kaptırırsanız ordunuz da boşa gidiyor. Ayrıca tüm orduyu tek kaleye veya şehre yığıp sayıyı şişirmeyin. Her şehrin kaldırabileceği bir adam sayısı var. Bu sayıyı aşarsanız gıda yetersiz kalıyor ve ordunuzdaki askerleriniz sizi terk ediyor. Zaten ortalama seviyesi oldukça yüksek 100 kişilik bir garnizonu kimse kuşatmıyor.

11- Bir önceki maddede olduğu gibi şehirlerinizin açık zulalarına katır, yük beygiri, gıda ve iyi silahlarınızı depolayın. Tabii yine güvenli bir şehrinize yapın bunu. Olaki bir savaşta yakalanır ve esir olursanız sıfırdan başlamamış olursunuz. Tabii bu benim gibi save dönmeme prensibi olanlar için geçerli. Her büyük savaştan önce save alanlar için bunun pek de bir önemi yok. Ben de sürekli save alıyorum ama çökmelere karşı kullanıyorum sadece. Mevcut seviyeme gelene kadar en az 10 kere esir düşüp sıfırdan başlamışlığım vardır. Sonrasında kale ve şehir garnizonlarında kaliteli asker ve şehir açık zulalarında en çok ihtiyaç duyulacak malzemeleri depolama yöntemini geliştirdim.

Şimdilik bu kadar. Benim bilmediğim püf noktalarını da yazanlar olursa sevinirim.

Mesela ben 64 yaşına geldim oyunda ve evlenemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Bakalım dedikleri gibi hayatım reklenecek ve sevgi kelebekleri gibi kanatlanıp özgürce yemyeşil ovalarda koşabilecek miyim?

#airpods #AppleAirPods #AirPods2

BeğenFavori PaylaşYorum yap