Bir telefon neden ses çıkarır? Telefon işlem yaparken bobin sesi çıkıyor. Mesela scroll yapıyorum ses geliyor. Kulaklık takılıyken bu ses kulağımın içine kadar geliyor. Yalıtımsız olduğu için sanırım. #GenralMobilePişmanlıktır

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba
Her 19 Mayıs bayramımızda yaptığımız indirimleri bu bayramda kur yüksekliğinden yapmamıştık. Bir çok arkadaşımız istediği için SSD, Hyperx ve Bigboy ramlerde indirimlerimizi hazırladık.
SSD, Hyperx ve Bigboy ramlerde indirimlerimizi tanımladık.
https://bilendenal.com/kategori/bilgisayar-bilesenleri/ssd/notebook-masaustu-ssd?cat_id=5531036070081630488&_pp=24&per_page=24
https://bilendenal.com/arama?s=b24d4
https://bilendenal.com/kategori/bilgisayar-bilesenleri/bellek/performans-bellekleri?cat_id=2503747320139642026

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Şu indirimleri plus anlaşmalı firmalar yapmıyor şarapsızım. Var mı ileride plus'a özel avantajlar 😀

 • Orcun @orcun

  Ah ah para olaydı https://bilendenal.com/urun/bigboy-16gb-ddr4-2400-mhz-cl17-dr-2rx8-masaustu-rami-b24d4c17-16g/?identity=4603128113847002442 bundan 4 tane alıp 64 gb bellekli sistem yapardık. 🙁 Hep hayalim şöyle 64 gb bellekli sistem dizeyim, çakayım i7 bilmemkaçı üstüne kendi yaptığım sıvı soğutucuyu vereyim oc'i köküne kadar oooooooh, ama işte anca hayal, bu saatten sonra da iyice hayal oldu. 🙁 Kampanyalarınız güzel ama alamıyoruz sıkıntı orada. 🙁

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhaba @orcun
   Fiyatlar konusunda haklısınız. İki handikap oluştu. Hem ram fiyatları arttı, hemde kur inanılmaz yükseldi ve dahada yükselecek görünüyor. Biz elimizden geldiğince TS için geri çekiyoruz ama ülkemiz şartlarına göre halen pahalı kalıyor.
   Bir ara giriş seviyesi sunucuları inceleyin. Çok düşük maliyet ile ciddi performans elde edebilirsiniz. Xeon işlemci gücünü kullanabilirsiniz, tek handikap oyun için uygun değil. Maliyet olarak da toplama pc lere göre çok daha düşük maliyetlidir. Ben şu anda evde pc olarak HP ML10 gen9 sunucuyu kullanıyorum. 1 tane 1 tb ssd taktım üzerine, 8 gb rami dibine kadar kullanıyor onu 16 yapacağım sadece. 64 GB rami doldurmanız için ciddi uygulamalar ve cache çalışması gerekir.

  • Orcun @orcun

   @bilendenaldestek Yok tabi ki sizlik durum değil, ekonomi kötü, alım gücü düşük e birde bu ürünler döviz sonuçta e kur yüksek haliyle siz zaten ekstra çok bir şey yapamazsınız zararına satacak halinizde yok. Ondan sonra taş mı yiyelim durumu olur. Benim zamanım çok eski değil, ama 32 mb bellekli sistem kullandım. O nesil yada onu yaşayan kişiler belleğin çok olmasını istiyor. Çünkü hep acı çektik süründük çile çektik. Bende ati 9800 pro ekran kartı p4 2.4 ghz cpu 512 mb bellek vardı mesela böyle dünyalar benimdi. Sonra birde yanına 512 mb daha ayarlamıştım of of of. 😀
   O yüzden böyle bellek isteği var boşta bile yatsa o bellek olsun istiyorum. Xeon sunucu çıkması cihazlara baktım buldum da denk geldi kiminde bellek yok yada çok az ama cpu güçlü falan dedim buna ekran kartı taksam oyunda ne olur ? Sonra düşündüm ya buna uygun bellek bul upgrade şansın zaten yok e yemişim xeon'u olayı oldu. Öyle kovalıyorum ama i3 i5 eski nesil 1.2. nesil pc ona böyle ddr3 2. elden bellek takar gene en kötü 16 gb yaparım birde en kötü gtx 1050ti ayarlarsam bana yeterde artar.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @orcun Oyun için Xeon işlemci işe yaramaz, fakat iş kullanımı için çok akılcı. Sunucu rami olarakda ECC kullandığından bulunması çok zor olmayacaktır. 600 usd ye yeni xoen işlemcili bir sunucu alabilirsiniz .
   Üniversite döneminde çok düşük ram kapasiteleri ile çalıştığımızdan, artık ram olduğu sürece dibine kadar kullanıyorum.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @bilendenaldestek İşe yaramaz demek yanlış olur da, eski FX'ler gibi olur. Oyunda oynatır ama çok ta şey yapmamak lazım.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @huseyinekrem Merhaba
   Oyun için denemedim ama Xeon işlemcili sunucularda oyuncuların ihtiyacı olan slotlar genelde olmaz ve oyuncuların isteklerini karşılamak için gereken güç ( PSU ) giriş seviyesi sunucularda yoktur.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @bilendenaldestek Evet, şimdi baktımda, 300w falan diyor.

  • Orcun @orcun

   @huseyinekrem Senin dediklerin ama modlanmış 775 pine takılan xeonlar için mi ? onlarda evet qx9650 ayarında güç oluyor neredeyse ve iş görür. Ama adam gibi xeon kasan varsa uymaz genelde. Hadi ekran kartı girişi o anakartta var diyelim de bios desteklemezse ? yeni nesil gtx 1xxx serisinde biliyorsun her anakartta çalışmıyor. Ha ama modlarım uygun fiyata bende anakart şu bu var öyle ayarlıyorum dersen tabi ki mantıklı bir tercih olur. Hazır xeon cpu dahil kasalara bakarsan onlar uymaz.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @orcun Xeon işlencili giriş seviyesi sunucular ekran kartı takılması amacı ile tasarlanmadığından, genelde SQL, FW veya ufak ofislerde erp çalıştırmak için tasarlanıyorlar. Bu sunucularda 220 ile 350 w psu olur ve ekran kartını zaten kaldıramazlar.

Raspberry Pi 3 B+

Raspberry Pi 3 B+, Raspberry Pi 3 serisinin son ürünüdür. Raspberry Pi 3 B+ üzerinde 1.4GHz'de çalışan, 4 çekirdekli 64-bit bir işlemci bulunmaktadır. Çift-Band 2.4GHz ve 5GHz kablosuz yerel ağ bağlantısına sahip Raspberry Pi 3 B+ üzerinde Bluetooth 4.2 / BLE de bulunmaktadır Daha hızlı internete sahip olan Raspberry Pi 3 B+ PoE Hat desteği ile birlikte geliyor.

Raspberry Pi 3 B+, Raspberry Pi destekli ürünlerin düşük maliyet ve hızlı üretimini sağlamak için Çift-Band kablosuz yerel ağ bağlantısı modüler uyumluluk sertifikasına sahiptir.

Mevcut Raspberry Pi aksesuarları ile uyumlu kalmasını sağlamak için Raspberry Pi 3 B+ modelin tasarımı Raspberry Pi 2 Model ve Raspberry Pi 3 Model B aynıdır.

Raspberry Pi 3 B+ Teknik Özellikleri
İşlemci: Dört Çekirdek 64-bit 1.4GHz A53/ARMv8
RAM: 1GB LPDDR2 SDRAM
Wireless LAN: Çift bant 2.4 + 5 GHz 802.11.b/g/n/ac
Ethernet: 300Mbps Gigabit, PoE HAT uyumlu
Bluetooth: 4.2, Düşük Enerji
GPIO: 40 pinli header, güç giriş pinlerli
Hafiza: Micro SD Kart girişi
Video: HDMI, DSI ekran portu + CSI kamera portu
Ses: 4 kutuplu 3.5mm ses + kompozit video portu
USB: 4 adet USB 2.0 + MikroUSB 5V/2,5A güç girişi
Multimedya: H.264, MPEG-4 1080p@30, OpenGL 2.0

http://market.samm.com/raspberry-pi-3-b-plus

#raspberrypi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KonuDışı #KİTAP
Biraz farklı bir konu olacak ama Kuyucaklı Yusuf, gerçekten muazzam bir roman. Betimlemeleri, analizleri gerçekten muhteşem ve kitabı bana göre muazzam yapan şey ise geçen onca zaman sonrasında bile hiçbir şey kaybetmediği güncelliği... Yeni kitap almak isteyenler veya yeni bir kitaba başlayacak olanlara hiç düşünmeden tavsiye edebileceğim bir kitap.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Asaf Duru @asafduru

  Sadece 1-2 roman mı okudunuz? Neden? Ben okumaktan çoğu zaman zevk alıyorum da, o yüzden çok az okuyan insanlar bana çok şey kaybediyormuş gibi geliyor. Ama bilmiyorum bu bir önyargı ve yanılsama da olabilir

 • Yiğit @yigit1

  Bir kitabı zorunluluktan okumakla, gerçekten isteyerek okumak arasında çok fark var. En azından tecrübelerim böyle söylüyor. Ayrıca şu fotoğraftaki ilk paragrafa bakar mısınız? Gerçekten mükemmel bir analiz ve kitaptaki yapılan betimlemeleri atmıyorum bile...

 • Yiğit @yigit1

  @systemapps Aslında çocukluktan ve çok çok çok az da olsa kişinin içinden gelen bir şey.(Bunu deme sebebim kitap okuma eğitimini iyi alamadığım için ve sonradan kendi kendime "ulan bi dur şunu okumaya başlayayım" dememle başladım asıl ve isteyerek başladım)
  Aslında olaylar insanı kitaba çekiyordu bana göre... Zaten betimlemeler kitabı güzelleştirmiyor mu?

  Mesela; "Dünya, hepimizin yaşadığı yer" demek ayrı;

  "Uzayın derinliğinden bu resmi çekmeyi başardık. Eğer bu resme dikkatlice bakarsanız, orada bir nokta göreceksiniz. O noktaya tekrar bakın. İşte o nokta burası; evimiz... O nokta biziz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler. Türümüzün tarihindeki tüm sevinçlerimiz ve acılarımız, kendinden emin bin çeşit inancımız, ideolojimiz ve ekonomik öğretimiz; her avcı ve her yağmacı, her kahraman ve her korkak, uygarlığımızın mimarları ve tahripçileri, her kral ve her köylü, birbirine aşık olan her genç çift, her anne ve her baba, umutları olan her çocuk, her mucit ve her kâşif, ahlak değerlerini öğreten her öğretmen, yozlaşmış her politikacı, her bir "yıldız", her bir "yüce önder", her aziz ve her günâhkar işte orada yaşadı; bir güneş ışınında asılı duran o toz zerreciğinde.
  (Carl Sagan, Soluk Mavi Nokta (Pale Blue Dot), 1994)" bunu demek ayrı.

  (Uzun biliyorum ama betimlemenin tek olumsuz tarafı da bu aslında)

  Ayrıca bu betimlemelerin amacı sadece kitabı güzelleştirmek değil, kendi hayal gücünüzü kullanarak kendi dünyanızı yaratmanız. Yani kitap sadece bir imgeyle, düşünceyle okunmaz. Herkesin hayal kurma yetisi birbirinden farklıdır. Yazar, bir olayı anlatır, siz de istediğiniz gibi hayal ederek olayı yaşarsınız veya gözlemlersiniz. Beni de en çok etkileyen şeylerden birisi de budur. Çünkü sınır yok, özgürsünüz ve istediğiniz şekilde hayal edebiliyorsunuz. En azından ben böyle düşünüyorum. Benim bakış açım da bu 🙂

Boyutuna/Biçim Faktörüne göre SSD Tavsiyeleri.
Bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz SSD'ye karar vermenizde size yardımcı olması için bir makale hazırladık.
https://bilendenal.com/tavsiye/boyutunabicim-faktorune-gore-ssd-tavsiyeleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#kitaptavsiyesi
"Saatleri Ayarlama Enstitüsü"
Bu yaşıma kadar okumamış olduğuma çok pişmanım. Ahmet Hamdi Tanpınar harika bir yazar ve müthiş yaratıcı bir beyin. Hayran kalmamak elde değil.
Okuyun, okutun...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

İnternette gezinirken Mac OS için oluşturulmuş işe yarar yazılımların bulunduğu bir listeye denk geldim. Mac sahipleri baksın belki faydalı bir şeyler çıkabilir. https://github.com/nikitavoloboev/my-mac-os/blob/master/README.md

Aynı kişi iOS için de bir liste hazırlamış. Daha tüm listeye bakacak zamanım olmadı ama ilginç uygulamalar var.
https://github.com/nikitavoloboev/my-ios/blob/master/readme.md

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngilizce öğrenin!

https://www.youtube.com/watch?time_continue=94&v=mxRTPPDbLFE

Dil öğrenmenin önemini kısa sürede özetleyen bir video olmuş. Böyle bir duruma düşmemek için (şuradan itibaren bakın) herkesin en azından derdini temel düzeyde de olsa anlatabilecek seviyede İngilizce bilmesi lazım (ki kendisi de videoda İngilizce öğrenmesi gerektiğini itiraf ediyor).

Tabi, mümkünse belli bir düzeydeki İngilizcenizi de ileri seviyeye ulaşmanız hem yaşam konforunuz hem de iş bumanızı kolaylaştırmak adına faydalı olacaktır.

İngilizcenin "kendi kendine" de öğrenilebileceğine inananlardanım. En azından belli bir düzeye kadar kendi başınıza gelebilirsiniz.

İngilizcenizi geliştirmeniz önerilerim şöyle:

1- İlk olarak seviyenizi tespit etmeniz için online testleri yapmanızı öneririm.

cambridgeenglish.org
bea-tr.com
seviyetespiti.com
efset.org

2- https://www.duolingo.com/ basit arayüzü, kullanışlı yapısı ve oyunlaştırma öğeleri ile özellikle temel düzeyde öğrenim için oldukça faydalı. Mobil uygulaması mevcut. Duolingo üzerinden hergün düzenli olarak alıştırmalar yaparak sıfırdan belli bir düzeye gelebilirsiniz.

3- Bir İngilizce dilbilgisi kitabı almanız çok iyi olur. Çünkü İngilizce öğrenmenin temeli, öncelikle grameri öğrenmektir. İngilizce dilbilgisi kitapları size gramerin tüm inceliklerini detaylı olarak öğretir. Gramer kitabı olarak tavsiyem, İnkılap Yayınları'ndan çıkan "Kullanışlı İngilizce Dilbilgisi Rehberi". Ancak bunun satışı tükenmiş (ikinci el olarak bulunabiliyor). alternatif olarak yine buna eşdeğer bir gramer kitabı da alabilirsiniz.

3- İnternette bol miktarda çalışma notları mevcut. Bunları indirerek, konularına göre kitaba paralel şekilde çalışabilirsiniz.

4- İnternaktif çalışma CD'leriniz varsa bunları da kullanabilirsiniz. İnternatif CD'ler, İngilizce öğrenmenin etkili yollarından biridir.

5- Gramer geliştikçe, İngilizcenin ilerledikçe öğrenmeniz gereken kelime sayısının da artması gerektiğini göreceksiniz. Bu yüzden her çalışma gününüzde yeni kelimeler öğrenmeye gayret edin. Bilmediğiniz kelimeler, cümle kuramamanıza veya duyduğunuzu anlamamanıza yol açar.

6- İngilizce cümle kurulum pratikleri yaparken, cümlelerin doğruluğunu kontrol etmek için Google Translate'ten ve grammarly.com'dan faydalabilirsiniz. Özellikle Google Translate yardımıyla gittikçe daha karmaşık cümle yapıları kurup, bunların kontrolünü yapabilirsiniz.

7- İngilizcenin ilerledikçe dinleme, okuma ve yazma alıştırmalarınızı sıklaştırmanız gerekiyor. Dinleme için online "listening" alıştırmaları yapabilirsiniz. Yabancı film ve dizileri Türkçe altyazı ile, daha dikkatli dinleyerek de alıştırma yapabilirsiniz. https://www.voscreen.com/ da bu amaçla hizmet veren bir site.

8- Yazma, yani writing için en iyi yöntem, hergün belli bir sayıda cümle, paragraf oluşturmaktır. Hatalı bile olsa bol bol cümle oluşturup, bunların gramer kontrolünü (Gramerly ve Google Translate) yapın.

9- Konuşma, İngilizce'nin en kritik kısmı. Belli bir seviyede olsanız dahi pratiğiniz eksikse konuşmakta zorluk çekersiniz. Bunu geliştirmenin en iyi yolu, ana dili Türkçe olmayanlarla iletişim kurmaktır. Varsa, İngilizce bilen yabancı arkadaşlarınızda daha sık vakit geçirebilir veya Couchsurfing gibi sitelerden yeni arkadaşlarla tanışarak, onlara şehrinizi gezdirirken İngilizce pratiği yapabilirsiniz.

10- İngilizceniz, siz onu kullandıkça gelişir ve kullanmayı bıraktığınızda geriler. Bu yüzden İngilizce öğrenmekte ciddiyseniz hergün düzenli olarak en az 3 saatinizi buna ayırmanız ve basit konuların bile üzerinden detaylı olarak defalarca geçmeniz, yeteri kadar alıştırma yapmanız gerekir. Harcadığınız çabanın saat toplamı size sonuç olarak geri dönecektir.

11- Sabırlı olmak önemlidir. İngilizce seviyelerinde artış ancak aylık periyotlarla ölçülebilir. Başlar başlamaz bir anda mucizeler beklemeyin. Sıfırdan başlayan birisinin orta seviyeye gelebilmesi 6-12 aylık yoğun bir çabayla mümkündür. Orta seviyeden ileri seviyeye geçmek de bir o kadar zaman alacaktır. Burada verdiğim rakamlar kişinin kapasitesine göre değişir. Çoğu kişiye göre İngilizce, sıfırdan 2 yılda öğrenilebilir. Hayatınızın hiçbir yatırımı bu kadar sürede bu kadar önemli bir geri dönüş sağlamaz.

12- İngilizcesi ileri seviyede olan arkadaşlarınızdan yardım alın. Cümlelerinizi kontrol ettirmek, anlamadığınız yerleri sormak gibi detaylar için arkadaşlarınızdan yardım alın, onlardan faydalanın.

Ben konunun uzmanı değilim. Ancak kendi tecrübelerime dayanarak kabaca bazı tavsiyelerde bulundum. Belki daha sonra biraz daha detaylı ve sistematik bir yazı hazırlayabilirim bunun hakkında. En azından birkaç kişiye yol göstermek adına bir faydamız olur.

#akış #yabancıdil #ingilizce #Duolingo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

  Gramersiz olarak öğrenebilmek için ya çocuk olmanız (zamanla kademe kademe öğrenme), ya tamamen İngilizce konuşulan bir ortamda yaşıyor olmanız (yurtdışı) veya İngilizce etkileşimin yoğun olduğu bir yerde çalışıyor olmanız (turistik yerlede çalışanlar, garson, esnaf vs) lazım. Oturduğu yerden İngilizce öğrenmeye çalışacak birisi için gramer önemlidir. Ayrıca öğrenmesi de o kadar zor değil zaten. Zor olan pratikle onu doğal bir şekilde oturtabilmek.

 • artukoglu @artukoglu

  Sanırsam benim sorunum dediğiniz gibi “bir konuyu çok iyi bilsek te üstünden defalarca geçmek “işte ben bunu yapmıyorum sonra da neden böyle oldu diyorum ve çalışma hevesim gidiyor. Yazınız için teşekkürler çok sağolun.

 • Mehmet Temiz @mehmettemizs

  En kısa sürede bakacğım.Teşekkürler.

 • TC Meric TENSI @mehdi-tensi

  Ben de nacizane bir iki oneri sunayim. BBC 6 Minutes muhtesem bir kaynaktir. Ucretsizdir. Gramer olarak ta English Grammar in Use u oneririm. En onemlisi de farkli ulkelerden online konusabileceginiz ingilizce ogrenmeye calisan insanlarla tanismak olacaktir. Nette bu tur pratik siteleri var. Dil pratik yapmadan ogrenilmiyor. En onemlisi bu bence.

Diskleri basitçe anlama - NVMe, AHCI, M.2 U.2, SATA ve PCIe

NVMe'yi anlamayanları görünce ve insanların inatla eski işletim sistemlerini yeni disklere kurmaya çalıştıklarında karşılaştıkları sorunları görünce iki bölümden oluşan bir yazı hazırlayayım dedim.

İlk olarak NVMe'yi anlamalıyız bunun için. Onu anlamak için ise arayüz, form faktör ve protokol kavramlarını birbirinden ayırmalıyız.

Öncelikle güncel teknoloji ile erişebildiğimiz tüketici diskleri 2 farklı türde ve 3 farklı formda karşımıza çıkıyor bunlar.

SATA Diskler 3,5' HDD (ya da 2,5' 850 Evo gibi bir SSD) ya da daha az bulunan şekliyle M.2 de olabilir.

PCIe Diskler (Yeni nesil tüm M.2 ve U.2 SSD'ler)

Yukarıdaki disklerin karşımıza çıktıkları form faktörlere bakalım.

M.2, PCIe x4, 2,5' (veya 3,5')

İlk olarak geçmişten gelen SATA diskleri açıklayalım.

SATA diskler hepimizin bildiği gibi başlarda 3,5' ve 2,5' formlarda karşımıza çıktı ve arayüz olarak AHCI kullandılar.

Arayüz nedir peki?

Arayüz sistemin bellekten diske erişmesini sağlayan mantıksal, fiziki olarak var olmayan bir protokol diyebiliriz AHCI SATA ile birlikte kullanılan bir arayüzdü ancak eskidi ve yenisi gerekti.

İşte bu 2,5' diskler teknolojinin gelişmesiyle ultrabooklara fazla gelmeye başladı ve karşımıza M.2 formu çıktı.

M.2 formu hem ufakdı hem de fiziksel yapısıyla SATA ve PCIe disklerin aynı porta bağlanmasını sağladı. Ancak bu çoğu insanın kafasını karıştırdı.

Bu durumun sebebi ise şudur: Üreticiler ilk başlarda M.2 diskleri SATA uyumlu sonraları NVMe arayüzü sayesinde PCIe uyumlu yaptılar. Anakart üreticileri de buna benzer durumlar yaşadı.

Bu kadar karışıklığa gerek yok halbuki. NVMe, PCIe disklerin okunmasını sağlayan arayüz hepsi bu kadar.

M.2 formunda yani bu porta takılabilecek 2 farklı SSD olduğunu ve bunların SATA olanların AHCI PCIe olanların NVMe kullandıklarını, 2,5' disklerin ise sadece SATA olduğunu ve dolayısıyla AHCI olduğunu öğrendik. Bunlar yaygın kullanım şekiller.

Bunların yanında eskiden beri gelen ve bazı özel durumlar dışında kullanımı olmayan PCIe x4 yuvasına takılan SSD'ler var bunlar da tahmin edebileceğiniz gibi SATA değiller.

Bir de İntel'in şımarık tavırları yüzünden PCIe olan dolayısıyla NVMe arayüzünü kullanan ancak 2,5' formunda diskler var bunlar da U.2 portunu kullanıyor.

Sonraki blogda Windows 7'yi 960 Evo gibi bir NVMe diske kurmayı anlatacağım. Anlamadığınız yer varsa sormaktan çekinmeyin.

Not kafa karışıkığı olmaması için bu yazıda mSATA'ya bilerek değinmedim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şikayet ettim bakalım sonuç çıkacak mı? Daha önceki 3 şikayetim geç de olsa sonuçlanmıştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap