hanifi özgül paylaştı.

Basit soğuk içecek rehberi

Cold brew

Orta-ince çekilmiş kahveyi bir siseye koyun, üstüne su ekleyin. 18 saat dik bekletin. Kahve aşağı çökmüş olduğu için rahatça başka kaba aktarabilirsiniz.

 

Milkshake

Dondurma+süt+buz+meyve suyu

Meyve suyu yerine: kahve kullanabilirsiniz, muz kullanabilirsiniz (süzmeye gerek yok.); oreo, probis gibi bisküvi kullanabilirsiniz.

 

Smoothe

Buz+yoğurt+bal+süt+meyve suyu

 

Sorbe

Buz+yumurta beyazı+meyve suyu

 

Cool lime (800ml)

İki limon kabuğunun ince bir rendesi

6 yemek kasigi Limon suyu

10 yaprak taze nane

2,5 yemek kaşığı Şeker

800 ml su

Limon kabuğu, nane ve şekeri bir kapta 15 dakika kadar yoğurun. Üzerine su ekleyin, biraz dinlendikten sonra süzüp icebilirsiniz.

 

Affogato

İki cup kadar kahve ve bir top dondurma yetiyor benim fincan için. Eldeki fincana göre ayarlayabilirsiniz

 

Soğuk kahve

Buz+moka pot

Filtre kahve kullanmak isteyenlerin atacakları buz oranında, demleme esnasında daha az su koymalı.

İsteğe göre süt eklenebilir.

 

Kuruyemiş sütü

Bir gece suda beklemiş çiğ kuruyemiş gerekiyor.

Beklemiş suyu süzün ve atın. Robota kuruyemişleri ve suyu ekleyin. Yaklaşık olarak 1 avuç kuru kuruyemişe yarım litre su gerekiyor. Robotta çektikten sonra tülbent yardımıyla süzebilirsiniz. Sütünüz hazır.

Kalan kuruyemişleri kullanarak kurabiye yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Benim yaptiklarımdan genel bir tarif çıkardım böyle. İçerik ve isimler değişebilir. İçeriğine koyacaklarınız damak tadınıza kalmış. Hayvansal ürün tüketmek istemezseniz kuruyemiş sütü de kullanabilir, bal yerine vanilya ekleyebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 31

SSD'de yer açarken şunu farkettim.Nvidia sürücüleri çok yer kaplıyor.
Her yeni çıkan sürücüde 400mb yakın dosyayı "C:\NVIDIA" içerisine indiriyor.
Sonra "C:\Program Files\NVIDIA Corporation" içerisine kuruyor. Son olarak "C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository" içerisine bir kopyasını atıyor.
Bir sürücünün 3 kopyası oluyor. Yenisi çıktıkça öncekiler silinmiyor sistemde yer kaplamaya devam ediyor. Kabaca ağustos 2016'dan bu yana 20 gb yakın driver dosyası birikmiş.
Temizlemek için DDU programı ile komple sürücüleri silip tekrar kurdum.
http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html
(Uyarı DDU sürücülere müdahale ettiği için kullanan arkadaşlar dikkat etsin.) #Nvidia #SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Her LTE telefon her LTE bandını desteklemiyor mu?

Türkiye'de 4,5G olarak adlandırılan LTE-A ağlarının hizmete girmesiyle birlikte, akıllı telefonlarda LTE veya 4,5G desteğine dikkat eder olduk. Ancak öyle görünüyor ki, LTE destekleyen her telefon, LTE'nin kullandığı bütün frekans bantlarını desteklemiyor. Özellikle Çin malı bazı telefonların bu noktada ciddi eksikleri olduğu görülüyor.

Örneğin, Xiaomi'nin Türkiye'ye resmi olmayan kanallarla 1300TL gibi fiyatlara getirilen Snapdragon 820li amiral gemisi Mi5'in desteklediği LTE bantlarına bakalım:

Önce, LTE frekans bantlarını görelim:

Şimdi, Türkiye'deki 4,5G ihalesinde operatörlerin aldığı bantlara bakalım:

ShiftDelete.Net'teki şu habere göre, "800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekanslarının sırayla sunulduğu ihalede, her frekansın kendi içerisinde ayrı paketleri bulunuyor. Bu paketler, her frekansın avantajlı rakamlarını kendi içerisinde sıralıyor. ... Genellikle en yaygın kullanılan frekanslar ise 1800 MHz ile 800 MHz olacak. 1800 MHz bandı daha yüksek band genişliği sunarken, daha sık baz istasyonuna ihtiyaç duyuyor. 800 MHz'de ise band genişliği biraz daha düşük fakat daha uzak mesafelere ve engebeli arazilerde iletişimi daha kolay kılıyor."

İşte burada dikkat etmemiz gereken frekans bandı, 800 MHz.

4,5G ihalesinin hemen ertesinde Türk Telekom'un frekans bantlarıyla ilgili yaptığı değerlendirme de oldukça açıklayıcı:

"Türk Telekom Grubu tarafından ihaleyle ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu:

-Türk Telekom Grubu olarak 900'de müthiş bir kazanımla dezavantajlı durumdan çıktık.

-Türk Telekom Grubu olarak temel 4G bantları olan 800 ve 1800’de en iyi pozisyona biz ulaştık.

-Türk Telekom Grubu olarak, 4G'nin en önemli frekansı olan 1800’de ikinci paketi de alarak toplam 35Mhz frekansla en geniş kapasiteye sahip olduk.

-800'de en temiz ve 5G'de de önemli olacak 700'e yakın kısmını Türk Telekom Grubu olarak biz aldık.

-2100 temelde 3G bandı. Bu sebeple Türk Telekom Grubu olarak alt frekanslara yönelerek yeni teknolojilere yatırım yapmayı tercih ettik.

-Türk Telekom Grubu sadece kapalı ortamlarda kullanılması mümkün olan 2600 frekansında da yeterli kapasiteyi aldık."

Anladığım kadarıyla, LTE'de 1800 MHz en önemli bant olmakla beraber, şu anda Türkiye'deki operatörler için, ama özellikle Türk Telekom için 800 MHz de önemli. Normalde, kırsal alanda uzun mesafede iyi çekim için kullanılan 800 MHz bandı şu an Türkiye'de şehir merkezlerinde dahi LTE için önemli rol oynuyor.

LTE Bantları, bir taraftan 800, 900, 1800, 2100 gibi frekanslarla, diğer taraftan da, 1, 2, 3, 4... gibi belli bantlara verilen numaralarla anılıyor. 800 MHz bandı için 5, 18, 19 ve benzeri bantlar bulunsa da, esas olarak 20 numaralı bant gösteriliyor. Eskiden UHF televizyon yayınlarına ayrılmış olan bu bant, dijital karasal yayınların yaygınlaşmasıyla Avrupa'da mobil iletişime tahsis edildi. Bu banda bu nedenle "EU Digital Dividend" adı veriliyor.

Ben aklıma gelen belli başlı akıllı telefonlar için, hangi LTE bantlarını desteklediklerini araştırdım. Kaynak olarak GSM Arena'yı kullandım. Sonuçları aşağıdaki gibi bir Excel tablosunda derledim.

 

Görüldüğü üzere, 20 numaralı 800 MHz bandı, Xiaomi'nin güncel modellerinde yer almıyor. Ama Xiaomi haricinde, LG G3 ve Sony Xperia Z2 gibi 2 yıl öncesinin amiral gemisi modellerinde de bu bant desteklenmiyor.

Eğer yeni bir telefon alacaksanız, aklınızda bulunsun.

#akış #LTE #4.5G #4G #800MHz #LTE20NoluBant

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24
 • homosapien @biggestliar

  Güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Böyle bir paylaşım gözden kaçsa üzülürdüm.

 • engerex @engerex

  @sevketzaim Yaptığınız haber yanıltıcı bilgiler içeriyor. Bu yüzden haberi güncellemeniz gerektiğini düşünüyorum.
  İlk olarak ve en önemlisi LG ve Sony gibi markaların amiral modellerinin 800mhz Band20'yi desteklemediğini söylemişsiniz. Bu yanıltıcı bir bilgi.
  Her kıtada ülkede bölgede kullanılması kararlaştırılan frekanslar vardır. Türkiye büyük oranda Avrupa ile benzerlik gösterir. LG G3 modeli için Amerika operatör modeli olan D851 (T-Mobile) seçmişsiniz. Oysaki ülkemizle uyumlu olan D855 Avrupa modelini seçseydiniz 800mhz dahil bir çok bandın desteklendiğini görebilirdiniz. LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2600 - D855
  Hatta kimi markaların kimi modelleri sadece ülkemize özel olabiliyor.
  Umarım bir güncelleme yazısı yayınlayıp yanıltıcı bilgileri giderirsiniz.

 • Mustafa Ateş @mustafa-ates

  mi 8 se almayı düşünüyorum 3g de 1700 bandı 4.5g de 800 bandı yook. çok sıkıntı yaşarmıyım yoksa sadece dağda bayırda yolculuktamı sıkıntı yaşarım

 • Mylife.Myworld @gold7w

  Merhaba "'"LTE Bantları, bir taraftan 800, 900, 1800, 2100 gibi frekanslarla, diğer taraftan da, 1, 2, 3, 4... gibi belli bantlara verilen numaralarla anılıyor. 800 MHz bandı için 5, 18, 19 ve benzeri bantlar bulunsa da, esas olarak 20 numaralı bant gösteriliyor.""

  Bir sorum olacak?

  Band 3 karşılığı nedir ve bunların destek verdiği hızlar nelerdir araştırdım ama bulamadım Cat ile band farklı Cat değil bandların hızları lazım bana??? Teşekkürler.

  • homosapien @biggestliar

   @gold7w

   Bant numraları aslında bir frekans aralığını temsil eder; bu yüzden, bazı bant frekansları bazı bant numaraları ile çakışabilir ama ilgili frekans, kendi isminin verdiği aralığının ortalaması ile anılırlar. Örneğin LTE 1800 mhz; 1750 mhz ile 1840 mhz aralığını ifade eder.

   Teorik olarak, her bir frekansın maksimum veri taşıma kabiliyeti çok görece, çok bağıl bir durumdur; alıcı, verici, ortam sinyal genliği vs gibi çok değişkeni vardır. Ama, teorik olarak GSM için bant3 , 1800mhz için 25-35 mbit/sn aralığında download/ upload hızları öngörülmektedir.

Everything - her bilgisayarda olması gereken basit arama uygulaması

Aslında çok basit bir uygulama, 1mb değil ama inanılmaz işlevsel.
Windows arama inanılmaz yavaş Eğer dosya C'de değilse bulması 1-2 dakika bile sürüyor.
Bunda ise aradığınız her şeyi 1 saniye içerisinde bulabiliyorsunuz.

Emin değilim düzgünce anlatabildim mi ama herkes denemeli.
https://www.voidtools.com/

edit: fotoğraf yorumda, buraya ekleyemedim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Ucuz Oyun Bundle’ı Alabileceğiniz İnternet Siteleri

#Steam #akış #oyun #indirim #ücretsizoyun Ucuz oyun denilince zaten pek çoğumuzun aklına başta #humblebundle olmak üzere bundle siteleri geliyor.Ama ben yine de konuya yabancı arkadaşlar için “kendi kullandıklarım” ile ilgili bir yazı yazayım dedim.Yazacağım sitelerden oyunları tek tek de alabilirsiniz ama ben bundle’ları ele alacağım ve sadece kendi alışveriş yaptıklarımdan bahsedeceğim.Yine faydalı olacağını düşündüğüm link ve grupları da paylaşacağım.

Humble Bundle:Zaten bilmeyen kalmamıştır.Ama yazacaklarım arasında bundle’ları oyun olarak en kaliteli olanı.Sitesinde hem “Humble Bundle” hem de “Weekly” kısımlarında ayrı ayrı oyun paketleri bulunuyor.Android telefon kullanıyorsanız zaman zaman sitede yer alan “PC &Android Bundle” ları ile aynı oyunları hem Steam hem de Android telefonunuza alabilirsiniz.

https://www.humblebundle.com/

indiegala: #indiegala ‘da aynı anda 4-5 tane farklı bundle bulunabiliyor.Fakat sitenin indie temelli olması nedeniyle paketlerdeki oyunların çoğunun Steam’deki kullanıcı incelemesi “Karışık” ya da “Çoğunlukla olumsuz”.

Ama indiegala’nın bunun dışında iki güzel yönü var:İlk olarak TS akışından da bildiğiniz gibi çoğu zaman ücretsiz oyun veriyor.

Diğer bir güzel yanı ise bundle paketlerinin içeriğinde hangi oyunun Steam koleksiyon kartları desteği varsa belirtiyor.idle master kullanıyorsanız ya da bundle’a ödediğiniz parayı koleksiyon kartı satıp çıkartma niyetindeyseniz bu işinize yarayacak bir ayrıntı ve özellik.

https://www.indiegala.com/

Nu uvem: #Nuuvem Brezilya Reali üzerinde alışveriş yapılan bir site.Para birimi sayesinde ucuz oyun ve bundle almak mümkün ama çok zahmetli.İngilizce bir arayüzü yok ve alışveriş için Hola falan gerekiyor.Ben hiç kullanmadım.Ama Steam’de “SYS32” isimli kullanıcının Nu uvem’den alışveriş ile ilgili hazırladığı Türkçe bir rehber var,işinize yarayacaktır.

Alışveriş rehberi: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=398809938

http://www.nuuvem.com.br/

Groupees: #Groupees ‘den adventure oyunları içeren bir bundle almıştım.Alışveriş sistemi diğer bundle siteleri ile aynı.

https://groupees.com/

Bundle Stars: #bundlestars Yine sadece bir kere alışveriş yaptığım bir site.Fakat alışverişin her adımında Paypal diye diretmesi sinir bozucu bir detaydı. Aldığım bundle’daki oyunlar ise gayet iyi oyunlardı.

http://www.bundlestars.com/

Benim alışveriş yaptığım siteler bunlar.Bu sitelerdeki indirim ve ücretsiz oyunları takip etmek için ise size iki Steam grubu öneririm.Bu gruplara Steam üzerinde katılırsanız Steam’deki ”Aktiviteler” kısmını kullanarak tüm bu indirim ve oyun paketlerinden kolaylıkla haberdar olursunuz:

İlk olarak “DH – Multiplayer,Co-op Buluşma Grubu” Bence Steam’deki en yararlı ve etkin Türk grubudur.İsimlerinin aksine DH ile resmi bağlantıları yoktur.Sürekli aktiftir ve sorularınız olursa yardımcı olurlar:

http://steamcommunity.com/groups/DHMultiplayer

İkinci olarak “Ekşi Ucuzluk” Yine etkin ve aktif bir gruptur.Oyun indirimlerinin yanı sıra yılbaşı müzayedesi ile ilgili Türkçe bilgiyi bu grupta bulmuştum.

https://steamcommunity.com/groups/eksiucuzluk

Ben bu sitelerden alışverişi Bundle Stars hariç hep #Paypal nakit kart ile yaptım.indiegala ve Humble Bundle’da #Enpara kullanmak istediğimde "3D secure yok" diye mesaj geldi ve kullanamadım.Ama bunu akışta paylaştığımda bazı arkadaşlar kullanabildiklerini söylediler.Anlayacağınız ödeme kısmı kart bazında biraz karışık.

Benden bu kadar,Umarım yararlı bir yazı olmuştur.İyi oyunlar. 🙂

Emre Arat Nisan 2015

(Görseli buradan aldım: https://www.youtube.com/watch?v=Yff6Z9Z5tho)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

2000 demir bilyeyle akla zarar bir alet ve müzik çıkmış ortaya. Saygı duydum...

Wintergatan - Marble Machine (music instrument using 2000 marbles)

Marble Machine built and composed by Martin Molin Video filmed and edited by Hannes Knutsson Costume designed by Angelique Nagtegaal Swedish band Wintergatan...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Seyahat blogumda Amsterdam Seyahat Rehberi hazırladım. Nereler gezilir neler yenir tarzında. Sitede para kazandıran reklam yok, girip göz atarsanız sevinirim. #Akış

Amsterdam Seyahat Rehberi. SırtçantalıYabancı

Herkese Merhabalar, Bugün sizlere özgürlük ve liberalizm denilince akla gelen başkent olan Amsterdam gezimi, orada gezilecek ve yemek yenilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim . İstanbul...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

İnternet gezintinizde gerçek IP adresinizin VPN veya Proxy kullansanız bile görünebildiğini biliyormusunuz?

Ne yazık ki görülebiliyor. Test etmek için aşağıda bağlantılarını verdiğim siteleri kullanabilirsiniz. Özellikle VPN kullanıcılarının durumu daha net görebilmeleri için önlemleri almadan önce test etmelerini tavsiye ediyorum.

Farklı veya aynı özeliklerde İnternet tarayıcıları arasında
video, mesajlaşma, sesli arama ve P2P dosya paylaşımını herhangi bir eklentiye
ihtiyaç duymadan sağlayan WebRTC teknolojisi gerçek IP adresinizin görünmesine
neden oluyor. VPN veya Proxy kullansanız bile o an bilgisayarınızın yerel IP adresi ve gerçek dış IP adresi gezdiğiniz siteler tarafından görülebiliyor. Kişisel güvenlik ve özel
yaşamının korunması konusunda hassas olan kişiler için pek de hoş olmayan bir durum. Bu önlenebilir mi? Evet.

Firefox kullanıyorsanız about:config ile Firefox ayarlarında bir parametreyi değiştirmek yetiyor. Chrome tarafında URL bölümüne chrome://flags/ yazın ve deneysel özellikler kısmına girin. Burada eğer etkin ise ayarlamanız gereken bir kaç bölüm yeterli oluyor. Eklenti olarak ta çözüm bulunabiliyor.

Firefox için yapılması gerekenler
about:config yazarak yapılandırma ayarlarına girin.
media.peerconnection.enabled parametresinin değerini false olacak şekilde değiştirin.

Eklenti tarafında da NoScript ile güvendiğiniz siteler haricindekilerin tamamında script çalışmasını engellemek.

Google Chrome için yapılması gerekenler
URL bölümüne chrome://flags/ yazın ve deneysel özellikler kısmına girin
Bu bölümde

WebRTC'yi devre dışı bırak
WebRTC donanım video kod çözme özelliğini devre dışı bırak
WebRTC donanımı video kodlaması desteğini devre dışı bırak

seçeneklerini tıklayın.

Eklenti tarafında da WebRTC Block eklentisi kullanılabilir.

Not: Chrome kullanmadığım için test etmedim. Eden arkadaşlarımız sonucu paylaşırsa memnun olurum.

Sonuç olarak kendimiz çaba göstermediğimiz sürece sistemler bizi rahatlıkla izlemeye devam edecektir.

IP Sızıntısı Test edebileceğiniz site adreslerini aşağıda belirttim.

http://ipleak.net/
https://www.browserleaks.com/webrtc#further-reading

Kaynaklar:
http://www.e-siber.com/guvenlik/vpn-proxy-kullanirken-gercek-ip-adresi-siziyor/

#Privacy #KişiselGüvenlik #KişiselHaklar #AğGüvenliği #VPN #OpenVPN #Proxy #Ağ #AirVPN

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9