7-8 yıllık eski sistemin Bluetooth driverini Windows 10 bulup yüklemiyordu.
Asus'un kendi destek kısmındaki yazılımlar da işe yaramamıştı. Intel'in kendi auto driver programları da işe yaramadı. Bir kaç tane de otomatik driver tespit programları denedim onlar da işe yaramadı.
En son Driver Pack Solution Online indirdim. Takır takır yükledi. Aklınızda kalsın en düzgün çalışan bu program oldu benim senaryomda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

🎻Bir şarkının vokalsiz halini istiyorsanız; https://www.remove-vocals.com/
🎙Bir şarkının enstrümansız halini istiyorsanız: https://www.acapella-extractor.com/
🔃MP3 veya WAV halini maksimum 80 MB olacak şekilde yüklüyorsunuz ve dönüştürülmüş halini indiriyorsunuz.

www.Remove-Vocals.com - Make karaoke instrumentals for free (7/week).

Remove vocals from any song & get the instrumental karaoke track using state of the art AI. FREE (7/week) & no registration.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Eveeet büyük gün geldi.
Telefon Vergi Hesaplama aracımızın WEB versiyonu çıktı!
Yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂
Web Versiyon: https://telefonvergim.tk
Masaüstü Versiyon: https://teknoseyir.com/blog/telefon-fiyati-hesapla-v2
(Yapımcılar: @temp ve @morty)
#TelefonFiyatıHesapla #TelefonVergisiHesapla

Telefon Vergisi Hesaplama

Telefon fiyatındaki vergiyi, pasaport kayıtlı telefonun fiyatını ya da yeni çıkacak bir telefonun satış fiyatını hesaplayabilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

@hkellecioglu Sitede şöyle bir sayfa buldum.
Linki: https://teknoseyir.com/e/hamdi-kellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Roboto ve Open Sans dan sonra favori fontum bu oldu 😀

https://fonts.google.com/specimen/Poppins

#GoogleFOnts

Google Fonts

Making the web more beautiful, fast, and open through great typography
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ThrottleStop ve Undervolt Rehberi

ThrottleStop'a https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ bu linkten ulaşıp indirebilirsiniz. Arayüzü gördüğünüz gibi oldukça sade.

DİKKAT!!! YAZININ BUNDAN SONRAKİ AŞAMALARINDA BULUNAN UNDERVOLT VE HARİCİ İŞLEMLER, VRMLERİNİZE VE BİLGİSAYARINIZA ZARAR VEREBİLİR. BÜTÜN RİSK UYGULAYANIN SORUMLULUĞUNDADIR.

Programın sol üst kısmından 4 tane ayarladığınız profili seçebilirsiniz. Sol alt kısmından, profillerin alt ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ üst kısmından anlık vid, frekans, çarpan ve baz frekans'ı görebilirsiniz. Sağ orta kısımdan anlık olarak çekirdeklerin sıcaklık, çarpan, dts, kullanım vb. detaylarını görebilirsiniz. Sağ alttan ve en alt butonlardan ise ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Tavsiyem önce Options'dan temel profilleri ayarlamaktan geçiyor.

Fotoğraftaki gibi 1'den 3'e Performance, Battery ve Low Battery profillerini oluşturun. Hemen sağ tarafından AC ve Battery tiklerini işaretleyip profil numaralarını yazın. Buradayken CPU-GPU Temp ve CPU Mhz'i açmanızı tavsiye ederim. Hwinfo yada Hwmonitor gibi olmasada ikinci bir program açık olmadan min/max anlık sıcaklık değerlerini doğru şekilde veriyor. Start Minimized ve Minimize on Close'u da seçmenizi tavsiye ederim ki program otomatik olarak başlangıçta çalışmaya başlasın. Burada dikkat etmek gereken yer DTS ve GPU kısmı. Sıcaklığa bağlı Throttle yaptırabiliyoruz. Programın default Prochot değeri (Throttle, sıcaklığa bağlı yavaşlatma eşiği) 98 derece yada 7 DTS. DTS ters çalışma mantığına sahip bir sistem. Ben undervolt yapıp Turboda kalma sürelerini baya açtığım için Prochot'umu 95 derecelere (10 DTS) çektim. User profile'i 3 yaptım ki sıcaklıklar 95'e vurunca low battery profile'e geçsin, cihazın 95'den hızlıca soğuyabilmesi için safe mode gibi olsun.

(DTS'in çalışma mantığı örnek olarak max sıcaklığı 105C olan işlemcide; anlık sıcaklık 60 derece ise DTS 105-60=45 oluyor, 95 derece ise DTS'i 10 oluyor.)

Sırayla CPU-GPU Sıcaklık, Kırmızı ise (28)00Mhz'deki Frekans. GPU 0 olduğunda nvidia gpu, inaktif demek.

Undervolt mevzusu FIVR menüsünde hallediliyor. Bütün profilleri tek tek buradan ayarlamak gerekli. Hızı artırmak ve undervolt yapmak için adımlar; Performance profili için non-turbo'da lock varsa kaldırın. Böylece işlemci Turbo yapabilir hale gelecek. Eğer Turbo'da ark.intel.com'daki verilen specificationslardaki gibi Turbo yapmıyorsa işlemci Turbo Ratio Limits'leri sonuna kadar açın. Cpu Core ve Cpu Cache için Adaptive Voltage'ı açın. Internetten araştırmalarınız sonucunda kaç -mV undervolt yapabileceğinizi öğrenin ve buradan deneme yanılma yapın. Bildiğim kadarıyla 6700HQ -0.125mV ila -0.175mV arası undervolt olabiliyor. 7700HQ ise -0.075 ila -0.125mV arası undervolt yapılabiliyor. Burada şu kadar mV undervolttan ziyade işlemcinin stock vid değeri ve undervolt sonrası vid aralığı önemli. Misal kendi işlemcim -0.100mV ile 0.9132V'da tam yükte çalışırken, başka gördüğüm 7700HQ'larda -0.175mV'da 0.92V olan vardı. Stock vid ve son vid değeri önemli yani. Biraz internetten kaç mV indirebilirim ve sonrasında deneme yanılma yapmak önemli.

Battery profillerinde de non-turbo ratio'dan işlemcinin turbosuz son hızını frenlemek oldukça iyi bir getiri kazandırıyor. İşlemcimi gözlemlediğimde yüksek performans profilinde, boşta en çok 2.4Ghz'de takılıyordu. O yüzden çarpanı 24'e sabitledim. Lock'u ticklediğiniz anda alttaki 1-2-3-4 core devre dışı kalıyor. Bunun dışında cpu core ve cpu cache'i -0.100 yerine -0.105 yaptım. Normalde Intel Gpu'ya performans profilinde dokunmamıştım çünkü nvidia gpuyu kullanıyorum. Ha ama ben sadece işlemciyle takılıyorum derseniz o profilde de Intel Gpu'nun voltajını biraz kısabilirsiniz. Genelde -0.050 ila -0.075mV arası düşüş öneriyorlar. Kalan 2 değeri normalde oynamayı pek önermiyorlar ama ben ikisinden de -0.025mV düşürdüm. Bana bu kadar düşüş, işlemcinin düşük frekansa kitlenmesiyle, düşük ışık, kapalı wifi vb. ile toplam 2.5 saat kadar bataryamın artışına yansıdı.

TPL'den ise Performans profilinde işimize yarayacak Turbo Power Limits'i ve SpeedShift'i ayarlıyoruz. SpeedShift kapalı gelirse açmanızı tavsiye ederim. Çok daha dinamik ve etkili frekans geçişlerine sahip oluyoruz. Burada maksimum performansı hedefliyorsak gözüken 2 sliderıda sonuna kadar artırın. Ya da mevcut durumu ısınma durumunuza göre deneyerek artırın. Turbo değerinde ne kadar kalacağını bu sliderlar belirliyor.

Ayarlar bitince profilleri tek tek gezerek kontrol edin. Son ayarlamanız gereken SpeedShift - EPP değeri. Bu da ters mantık çalışan bir değere sahip. Performans profilinde 0'a yakın bir değer verebilirsiniz. Battery'lerde 255'e yakın verebilirsiniz. Yaptığı iş işlemcinin genel olarak hangi frekans bölgesinde durduğunu belirliyor. Ben performans'a 32 verdim. 2100-3800MHz arası takılıyor. Battery 192'de 800-1500MHz gibi takılıyor. Low Battery 254'de 800-950MHz gibi takılıyor.

En son olarak TS Bench'de stabil kalıyor mu, skorunuz artıyor mu bir kontrol edin. Sonrasında ise işlemcinizi en az 2-3 saat Aida64 FPU, prime95 vb. işlemcinin cılkını çıkartan iyi bir stabilite testini sokmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

(Link güncellenecek.)
Arşiv Güncelleme Tarihi: Arşiv şuan aktif değil.
Merhaba arkadaşlar. Teknoseyir 'in "Haftalık Gündem Değerlendirmesi" podcastleri benim için bağımlılık gibi bir şey. 🙂 Podcast arşivini tutarken bir kaç video daha ekledim arşive.

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi ve #TeknolojiveBilimNotları bölümleri sürekli güncel.

Blog Linki: https://teknoseyir.com/blog/teknoseyir-arsiv

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #Arşiv
Arşivlik olduğuna inandığınız içerikler varsa özellikle eskilerden söylerseniz eklerim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

#SafetyNet Bir şey anlamadım. Kaç aylık ömrüm kalmış?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lg Quickremmote Uygulamasını Cm/Los ve Aosp Romlarda Çalıştırma Rehberi

Merhaba arkadaşlar. Lg G2 ve G3 lerde kullanılan infrared modülü ve onunla birlikte çalışan Quicremote uygulaması senelerdir severe kkullandığımız bir uygulama. Diğer 3. parti kumanda uygulamalardan farklı olarak akıllı kumanda yani listede olmayan bir cihazın kumandasını öğrenme fonksiyonu da olduğundan çok başarılı bir uygulama diyebiliriz. Neyse gelelim bu rehberi neden yazdığıma malumunuz bir çoğumuz g2 ve g3 yaşlandığı ve artık güncelleme almadığı için güncel romları kurup kullanıyoruz bu cihazları ve hiç bir romda bu uygulama kurulu olarak gelmiyor. Xda da Jc_master kullanıcı adlı bir arkadaş bu uygulamayı diğer romlarda çalışabilmesi için port etmiş. Adım adım yapılacakları yazacağım.

 

1-İlk olarak ayarlar cihaz hakkında bölümüne gelerek romumuzun selinux durumuna bakacağız. Bir çok rom enforcing olarak gelmektedir. Fakat quicremote için permissive olamsı gerekiyor.

 

Bu modu değiştirmemiz gerekiyor. Genelde aosp romların kendi ayar menüsünün gelişmiş sekmesinde bu modu değiştirmek için ayar bulunmaktadır. Örneğin Resuraction remix romu:

Ama Los romlarda bu oay olamdığından 3. parti bir yazılıma ihtiyacımız var. İlk önce linkte belirttiğim apk yı kkurup modumuzu permissive yapıyoruz.

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=12506&task=get

Ve başlangıçta çalışnası için gerekli izni veriyoruz. Sonrasnda ayarlar hakkında kısmından selinux durumumuza bakıyoruz permissive olmuş ise sorun yok 2. adıma geçiyoruz.

2-İnit d ayarnı yapmamaız gerek. Genelde buna ihtiyaç duyulmuyor ama her ihtimale karşı bunu da kuralım. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androguide.universal.init.d

Bunu da kurup aktif ettikten sonra twrp ye dönüyoruz. İlk önce ana dosyayı flashlıyoruz. (Wipe cache filan yapmayın sadece flashlayıp restart atın)

https://mega.nz/#!zsByAIJL!j9yuwnqe6IK7kbsrv9pxGdclaqIRKMm6XXmaH9cfSbc

 

Cihaz yeniden başladığında uygulama çekmecenize quicremote düşecektir. Uygulamayı açın fakat çalışmadığını göreceksiniz bunun için 2 fix kurmamız gerekiyor. İlk önce fix 1

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3623459&d=1453850050

Bunu da flashlayın sadece restart atın wipe işlemi yapmayın

Restarttan sonra uygulamayı açn yine çalışmayaaktır. Bu sefer fix 2 kuracağız bunda da aynı işlemi tekrar ediyor flaslayıp restart ediyoruz. Ve uygulamanın artık sorunsuzca çalışması lazım.

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3623460&d=1453850050

 

@achfighter

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap