Google Haritalar'dan geçmişe dönük uydu görüntüleriyle bugünkü durumu kıyaslayabileceğim bir site, yöntem var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bahçemizde bir kedi var ve iki gündür acı acı bağırıp etrafta gece gündüz sürekli dolanıyor. Herhangi bir yaraya falan da rastlayamadım, derdini bir türlü çözemiyorum. Belediyeye bildirdim, kediyi yakalayamayız uyuşturucu iğneler de kediler için ağır gelir diyerek geçiştirdiler.
Neden bağırır bu kedi bu kadar? Bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11
 • Fatih @fatihy

  Çiftleşme zamanı gelmişti 😁

 • johan @johan28

  ya o kadar çok seçenek var ki bira izlemek lazım dört patisine de rahat basabiliyor mu bu birinci, ikinci gözle fiziksel muayene sağında solunda bir şey var mı bazen kuyrukları kısılıyor veya bir şey dolanıyor, üçüncü olarak dişi kedi ise yavruları olabilir belli olmaz o pek, dördüncü aç veya susuz olma ihtimali yüksek bir yerlere su ve yemek bırakmak her halükarda iyi olur bu böyle uzar gider ama tamamen keyfi bağırıyor olabilir, başka bir kedi vardır ona kızmış olabilir, kızışmış olabilir, bizim osman var mesela sitenin kedisi keyfe keder bağırır sesleniyorum kapıya gel diye geliyor biraz seviyorum su yem veriyorum onları bile istemiyor hadi diyorum git o zaman aşşağı inip yine başlıyor şarkı söylemeye 😀

 • CKabil @moshck

  Büyük ihtimalle dönemi geldi. Bizim kız Aralık ortasında ufak bir süreç geçirdi. Beni fazlasıyla rahatsız ettiğini söyleyebilirim (Gelip gidip sürünme, ısırma vs. gibi sonu gelmeyen bir dönem) 😀 Kısacası spesifik bir zamanı yok. Her kedi farklı süreçlerde yaşıyor bu durumu

 • Orcun @orcun

  Nasıl bir miyavlama ? maaaauuuuv gibi mi ? o azgınlıktandır ya bizim buralarda da çok oluyor bu aralar. Erkek kedi bağırıp duruyor çok evin önünden geçerse bizimkiler çıkıyor patalıyor bir güzel hadi bileder bura namuslu kedilerin mahallesi bas get dercesine dayak yiyor basıp gidiyor. 😀

Samsung çamaşır makinesi aldık daha 1 ay olmadı, sıkmamaya başladı makine. Programda 2 saat diyorsa sıkmaya gelince o 10 dakikada takılıp kalıyor makine boş boş dönüyor. Ne yapmak gerekir bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • Kadir @abdlkadrergin

  Yükü az atmış olabilirsiniz. Veya örneğin makineye sadece havlu attığınızda (özellikle hacmine göre 2,3,4 adet havlu) dengesiz yük oluşur. Algoritma uygun dengeyi yakalayana kadar tekrar tekrar dener ve buda sıkma prosesinin uzamasına neden olur. Tahliye pompasında sorun olsa makine pompa hatası verir. Denge ise yıkama motorunun çektiği akım verisi, varsa denge sensöründen gelen veri vb. değerlendirilir ve anakart üzerindeki yazılımla kontrol edilir. Yazılımında da sorun olabilir.

 • Daviance @daviance

  samsung helede beyaz eşyada uzak olsun.

 • Makineci @makineci

  geçmiş olsun, servisi çağırmaktan başka yapacak bir şey yok :/

 • reducto @protego

  Dakika takılıp boş boş dönmeye devam ediyorsa içindeki yük dağılımı dengesiz demektir. Ya içindeki yük çok az ya da dengesiz. Mesela bornoz attınız içine diyelim o acayip su çeker ağırlaşır, yanına daha az su çekecek bir şeyler de koyduysanız dengesizlik oluşur makine bunu anlayınca boş boş yavaş devirde dönmeye başlar, yükün dengeli hale gelmesini bekler. Dengeli olmadıkça öyle döner. Servisi hiç boşa çağırmayın bence aynısı başıma geldi çünkü servisi aradım gelmelerini bekliyordum Samsung genel merkezinden aradı biri, dedi böyle böyle boşuna servisle uğraşmayın bi yükü dengeli hale getirin düzelir dedi hakkaten düzeldi

Ya Amazon'un kafadan problemleri var ya da ben bedava mezar bulsam giriyorum. Aldığım üç ciltlik bi kitap kendi başına 148 liraydı ben yanına 3 tane daha pahalı kitap ekledim iki indirim koduyla 163 liraya getirdim. Kitapyurdu'nda 250 lirayı geçiyor...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kardeşime maksimum 2500 liraya kadar telefon arıyoruz, tavsiyesi olan var mıdır?
@umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

''Kur benim için önemli değil, oraya hiç bakmıyorum'' demiş... 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chrome veya Edge'de bir siteye girişi süreye bağlayıp gün içinde süre aşıldığında o siteye girişi engellemeyi sağlayan bir uzantı/eklenti var mıdır? Telefonlardaki Dijital Denge gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Okul bu sene de uzaktan olacakmış. Malum vaka sayıları da yükseliyor zamanım en az 6 ay kadar yine evde geçecek, bu süreçte yazılım öğrenmek istiyorum ama hiçbir bilgim yok. Birkaç giriş videosu izledim kimileri HTML+CSS+Java Script öğren diyor kimileri C# ve Java öğren diyor kafa karışıklığı yaşıyorum. Esasen yapay zeka ilgimi çekiyor, oyunlar falan çok ilgi alanımda değil.
Ne önerirsiniz? Neyle başlamak gerekir?
#Yazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 21
 • qubit @qubit

  Bölüm nedir? Ve mezun olunca o işi yapma ihtimaliniz istatistiki olarak ne? Örneğin belli bölümlerin mezunları o işi değil genelde başka işi yapıyor :/

  • n.z @celebi

   Bu işi yapmayacağım hocam, benim esas çalışma alanım dilbilim. Yazılım dillerinin göstergebilim açısından incelenmesi de bizim alanımızla ilgili bir alt dal diyebilirim. Biraz bu açıdan öğrenmek istiyorum biraz da yapay zekaya merakımdan öğrenmek istiyorum.

  • qubit @qubit

   @celebi Takip ettiğim kadarı ile makine öğrenmesi sizin bu çalışma alanına bulaşalı epey oluyor. O zaman şu an kodlarda en çok hangi dil kullanılıyor ise onunla başlamalısınız. Python ise Python, Julia ise Julia, Matlab ise Matlab.

   Sözel okuyan insanlar nasıl lineer cebir konusunda eksiklerini kapatacaklar onu da bilemiyorum. Öğrenilemez şeyler değil kesinlikle ama programlamaya belki de çok daldırmayıp teorik kısma hakim olmalısınız. Dil konusuna uzak ama matematiği programlama uzmanı kişilerin de sizin alanınızda çalışması kanımca zor.

  • n.z @celebi

   @qubit ben dil konusunda Chomsky gibi düşünüyorum, dilbilimin matematiksel bilimler sınıflamasına dahil edilmesi gerekiyor. Bu açıdan dil-matematik çok ilişkili, yazılım için matematik de çalışmam gerekiyorsa bunu yaparım ki anladığım kadarıyla gerekiyor. Bakalım, nasip... 🙂

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Benim tavsiyem madem zamanınız kısıtlı bu şekilde “nerden başlasam” diye düşünüp vakit kaybetmemeniz. En merak ettiğiniz ya da en çok ilgi duyduğunuz alandan giriş yapın. Eğer araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven birisiyseniz zaten bir şekilde ilerlemek istediğiniz yolu buluyorsunuz. Takıldığınız yerlerde yardım alıyorsunuz falan derken geliştiriyorsunuz bu şekilde kendinizi.
  Ek olarak yapay zeka vb. alanlara ilgi duyuyorsanız matematik bilginizin de iyi olması gerekiyor.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @type_writer Haklılık payınız var hocam lakin yeni başlayanlar genelde bu tarz "nereden başlamalıyım" sorularına çok farklı cevaplar alabiliyorlar. Kimisi "X dilinden başla Y ile bi' şey olmaz" diyor, kimisi "Y en iyisidir takma sen devam et" diyor. Yeni başlayan birisi için kafa karıştırıcı ve başlamayı önleyen şeyler bunlar. "Acaba yanlış yerden mi başlıyorum" düşüncesiyle bi' türlü başlangıç yapamıyorlar. O yüzden böyle yazdım.

 • kirazerik @kirazerik

  dort tane dil seç. Bu dil için tavsiye edilen 4 tane kaynak seç. ne etti 12 kalem. bunları bir kağıda yaz koy kumbaraya rastgele çek. ve o kaynağı sonuna kadar bitir. aksini iddia edenler ile fikir alış verişi yapabiliriz. 4 kaynak yoksa 2 kaynak yaz. Örneğin javascript çıktı. çıkan kaynağı bitir başka javascript kaynağına geçme. anlamadığın bi konu varsa başka kaynağa bak ama asla asla çok vakit geçirme. örneğin closureları anlamadın başka kaynaktan bak tekrar tombalaya dön. bu saçma bir yöntem değil bu soru ile uzun süre muhatap olanların soranların hikayelerini dinlediklerinde bu yöntem kalıyor.

 • n.z @celebi

  Verilen cevapların hepsi için çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız. Yazımdaki ''en az 6 ay'' ibaresinde sanırım kendimi yanlış ifade etmişim. Amacım 6 ayda yazılım dili öğrenmek değil 6 ay boyunca seçtiğim dillerde ilerlemek ve sonrasında peyderpey 3 yıl, 4 yıl boyunca bu öğrenimime devam etmek. Bunu üç sebepten dolayı istiyorum: (i) Hobi olması açısından, (ii) alanım olan dilbilimde yazılım dillerini göstergebilimsel olarak, sentaks olarak inceleyebildiğimiz alt dallar var. Bu esas alanım değil ama burada en azından bir yazılım dilini ana hatlarıyla kavrayabilirsem güzel olacaktır, (iii) GPT-3 ile yapay zekaya, makine öğrenimine merak duymaya başladığım için.
  İnternetten araştırdığımda en kolay diller arasında Pyhton çok sık geçiyordu, yapay zekada da kullanıldığı için ilk olarak bunu öğrenmeye karar verdim. Daha sonra ise Java ile devam etmeyi düşünüyorum.
  Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim. 🙂

Merhaba, Logitech farem maalesef bozuldu. Bu sessiz (silent) farelerden almak istiyorum ama kablolu versiyonlarını bulamıyorum. Kablosuz fare de anladığım kadarıyla modemin sinyaliyle karışıyor ve sorun çıkarıyor. Bu sorun için çözümünüz var mı veya kablolu sessiz fare önerebilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap