''Kur benim için önemli değil, oraya hiç bakmıyorum'' demiş... 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chrome veya Edge'de bir siteye girişi süreye bağlayıp gün içinde süre aşıldığında o siteye girişi engellemeyi sağlayan bir uzantı/eklenti var mıdır? Telefonlardaki Dijital Denge gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Okul bu sene de uzaktan olacakmış. Malum vaka sayıları da yükseliyor zamanım en az 6 ay kadar yine evde geçecek, bu süreçte yazılım öğrenmek istiyorum ama hiçbir bilgim yok. Birkaç giriş videosu izledim kimileri HTML+CSS+Java Script öğren diyor kimileri C# ve Java öğren diyor kafa karışıklığı yaşıyorum. Esasen yapay zeka ilgimi çekiyor, oyunlar falan çok ilgi alanımda değil.
Ne önerirsiniz? Neyle başlamak gerekir?
#Yazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 37
 • qubit @qubit

  Bölüm nedir? Ve mezun olunca o işi yapma ihtimaliniz istatistiki olarak ne? Örneğin belli bölümlerin mezunları o işi değil genelde başka işi yapıyor :/

  • n.z @celebi

   Bu işi yapmayacağım hocam, benim esas çalışma alanım dilbilim. Yazılım dillerinin göstergebilim açısından incelenmesi de bizim alanımızla ilgili bir alt dal diyebilirim. Biraz bu açıdan öğrenmek istiyorum biraz da yapay zekaya merakımdan öğrenmek istiyorum.

  • qubit @qubit

   @celebi Takip ettiğim kadarı ile makine öğrenmesi sizin bu çalışma alanına bulaşalı epey oluyor. O zaman şu an kodlarda en çok hangi dil kullanılıyor ise onunla başlamalısınız. Python ise Python, Julia ise Julia, Matlab ise Matlab.

   Sözel okuyan insanlar nasıl lineer cebir konusunda eksiklerini kapatacaklar onu da bilemiyorum. Öğrenilemez şeyler değil kesinlikle ama programlamaya belki de çok daldırmayıp teorik kısma hakim olmalısınız. Dil konusuna uzak ama matematiği programlama uzmanı kişilerin de sizin alanınızda çalışması kanımca zor.

  • n.z @celebi

   @qubit ben dil konusunda Chomsky gibi düşünüyorum, dilbilimin matematiksel bilimler sınıflamasına dahil edilmesi gerekiyor. Bu açıdan dil-matematik çok ilişkili, yazılım için matematik de çalışmam gerekiyorsa bunu yaparım ki anladığım kadarıyla gerekiyor. Bakalım, nasip... 🙂

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Benim tavsiyem madem zamanınız kısıtlı bu şekilde “nerden başlasam” diye düşünüp vakit kaybetmemeniz. En merak ettiğiniz ya da en çok ilgi duyduğunuz alandan giriş yapın. Eğer araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven birisiyseniz zaten bir şekilde ilerlemek istediğiniz yolu buluyorsunuz. Takıldığınız yerlerde yardım alıyorsunuz falan derken geliştiriyorsunuz bu şekilde kendinizi.
  Ek olarak yapay zeka vb. alanlara ilgi duyuyorsanız matematik bilginizin de iyi olması gerekiyor.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   Bence iyi bir başlangıç yaptı. Burada en fazla bir iki saat kaybedecek. Farklı kişilerden farklı dil önerileri ile başlamak en iyisi bence. Ne var ne yok bir görüyorsun. Sonra o dilleri internetten vb. bir araştırıp sonra öğrenmeye başlaması doğru olur. Plansız lök diye girmek için uzun zamanının olması lazım. Sonuçta Mısırlı bir dönemi var öğrenmek için. İşine hangisi yarayacaksa ona odaklanması bana göre daha mantıklı olur. Asıl aksini yaparsa zaman kaybı olur.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @type_writer Haklılık payınız var hocam lakin yeni başlayanlar genelde bu tarz "nereden başlamalıyım" sorularına çok farklı cevaplar alabiliyorlar. Kimisi "X dilinden başla Y ile bi' şey olmaz" diyor, kimisi "Y en iyisidir takma sen devam et" diyor. Yeni başlayan birisi için kafa karıştırıcı ve başlamayı önleyen şeyler bunlar. "Acaba yanlış yerden mi başlıyorum" düşüncesiyle bi' türlü başlangıç yapamıyorlar. O yüzden böyle yazdım.

 • kirazerik @kirazerik

  dort tane dil seç. Bu dil için tavsiye edilen 4 tane kaynak seç. ne etti 12 kalem. bunları bir kağıda yaz koy kumbaraya rastgele çek. ve o kaynağı sonuna kadar bitir. aksini iddia edenler ile fikir alış verişi yapabiliriz. 4 kaynak yoksa 2 kaynak yaz. Örneğin javascript çıktı. çıkan kaynağı bitir başka javascript kaynağına geçme. anlamadığın bi konu varsa başka kaynağa bak ama asla asla çok vakit geçirme. örneğin closureları anlamadın başka kaynaktan bak tekrar tombalaya dön. bu saçma bir yöntem değil bu soru ile uzun süre muhatap olanların soranların hikayelerini dinlediklerinde bu yöntem kalıyor.

 • n.z @celebi

  Verilen cevapların hepsi için çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız. Yazımdaki ''en az 6 ay'' ibaresinde sanırım kendimi yanlış ifade etmişim. Amacım 6 ayda yazılım dili öğrenmek değil 6 ay boyunca seçtiğim dillerde ilerlemek ve sonrasında peyderpey 3 yıl, 4 yıl boyunca bu öğrenimime devam etmek. Bunu üç sebepten dolayı istiyorum: (i) Hobi olması açısından, (ii) alanım olan dilbilimde yazılım dillerini göstergebilimsel olarak, sentaks olarak inceleyebildiğimiz alt dallar var. Bu esas alanım değil ama burada en azından bir yazılım dilini ana hatlarıyla kavrayabilirsem güzel olacaktır, (iii) GPT-3 ile yapay zekaya, makine öğrenimine merak duymaya başladığım için.
  İnternetten araştırdığımda en kolay diller arasında Pyhton çok sık geçiyordu, yapay zekada da kullanıldığı için ilk olarak bunu öğrenmeye karar verdim. Daha sonra ise Java ile devam etmeyi düşünüyorum.
  Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim. 🙂

Merhaba, Logitech farem maalesef bozuldu. Bu sessiz (silent) farelerden almak istiyorum ama kablolu versiyonlarını bulamıyorum. Kablosuz fare de anladığım kadarıyla modemin sinyaliyle karışıyor ve sorun çıkarıyor. Bu sorun için çözümünüz var mı veya kablolu sessiz fare önerebilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çeşitli maske markalarını denedim ama yok hepsi kalitesiz ve lastiği çok acıtıyor. Arkadan bağlanabilen maske de bulamadım, tavsiyesi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Google Haritalar'dan veya güvenilir bir harita sitesinden çeşitli yerlerin haritalarını kâğıda bastırabileceğim şekilde indirmem mümkün müdür? Tarih çalıştığım için coğrafya lazım oluyor, bunun için A3 kâğıtlarına çeşitli yerlerin haritalarını bastırıp ciltlettirmeyi düşünüyorum. Baktığım atlaslarda pek istediğimi bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

General Mobile M100378 2A Turbo Şarj Adaptörü - Tüm cihazlarla uyumlu (Telpa...

General Mobile M100378 2A Turbo Şarj Adaptörü - Tüm cihazlarla uyumlu (Telpa Türkiye Garantili): Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Android'de hafıza karındaki fotoğrafların yüklenmesi neden bu kadar zor oluyor acaba? Çözümü nedir bunun?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yahû güzelce kaynaklarını vererek tenkit yazıyoruz, kabul etmemekten midir nedir bir bakıyoruz paylaşım silinmiş. Belli bir ihtisas sahasında "bence şöyle olacak" gibi fikir belirtmek risklidir, özellikle bu konu "dil" ise. Alev Alatlı'nın bir kitabı vardır sadece ismini söyleyip bırakacağım: "Ben Böyle Düşünüyorum!" Demekle Olmuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HepsiJet müşteri temsilcileri 1 haftadır her gün diyorlar ki: ''Kargonuzu bugün teslim edeceğiz.'' Bugün öğrendim ki kargo daha transfer merkezindeymiş! 1 haftadır da oradaymış... Artık en son ''gönderin geldiği yere paramı da yollayın'' dedim, ''iade talebinizi oluşturduk'' dediler. Bugün bir de ne öğreneyim, iade talebi falan oluşturulmamış. Çileden çıktım artık, bugün de iade talebi oluşturdular bakalım. Aslı varsa... 🙂
Aynı ürünü Amazon'dan istedim acaba onlar da böyle yapacak mı göreceğiz. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap