Kasım Ayı Kitap Tavsiyeleri

   Merhaba Teknoseyir ailesi, Teknoseyir'e üye olmadan evvel buranın sadece teknoloji üzerine paylaşım yapan bir site olduğunu düşünürdüm lakin öyle değilmiş. Müzik, sanat, gündelik konular gibi pek çok paylaşım yapılabiliyormuş. Ben de baktım ki kitaplarla ilgili paylaşımlar ne yazık ki az. Belki okuma sevgisini kaybetmiş ya da okuma sevgisi olmayan arkadaşlarıma faydalı olurum diyerek sizlere her ay kitap tavsiyelerinde bulunmaya karar verdim. Bu tavsiyeler genel itibari ile benim okuyup beğendiğim, sizlere bir şeyler katacağına inandığım kitaplar olacak. Elbette sizlerin de tavsiyelerini yorumlarda görmek isterim.

   Kategori olarak bir sınırlandırma yapmayacağım, kaç kitap tavsiye edeceğim hususu da belirsiz olacak. Sözü uzatmadan sizleri tavsiyelerimle baş başa bırakıyorum.

 

1. Victor Hugo - Sefiller

Hugo, romantizm akımının gerek Fransa'da gerek dünya edebiyatında çok büyük bir temsilcisidir. Toplum, din ve doğa üzerine yaptığı üçlemenin toplum üzerine olan bu kitabı; onun en hacimli eseridir. Kısaltılmış versiyonlarından ziyade olay örgüsünü ve Hugo'nun fikirlerini anlamak açısından tamamını okumanız sizin adınıza yararlı olacaktır. Kitapta Jean Valjean isimli bir kürek mahkûmunun yaşamı farklı boyutlar ve çok farklı karakterler ile ele alınıyor. Suç ve suçlunun toplumdaki yerini görmek açısından Jean Valjean oldukça çarpıcı bir karakter. Romantizmin etkilerini de onun üzerinde görmek mümkün.

Ben bu kitabın İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan iki ciltlik versiyonunu okudum. Sizlere de bu hacimli eseri tavsiye ediyorum.

 

2. Montaigne - Denemeler

Montaigne, kendi deyimi ile rastgele yazan; aklından o an ne geçiyorsa onu kaleme alan birisi. Hayattan kendini soyutlayarak gerek felsefi düşüncelerini, gerek dinî düşüncelerini, gerek ekonomik düşüncelerini, gerek siyasi düşüncelerini kısa kısa denemelerle kaleme almış. Denemelerinin sayısı oldukça fazla, bazı denemeleri bazıları ile çelişse de çok anlamlı düşüncelere sahip olduğunu söylemek mümkün. Yunan mitolojisi başta olmak üzere; Latince şiirler, tarihî olaylardan alıntılar, masal kahramanlarından tanık göstermeler yaparak kendi düşüncelerini açıklamaya çalışan Montaigne düşünce açıklama işini çok iyi yapıyor.

Bu kitabın yine İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan versiyonunu tavsiye etmekle beraber, ince yahut kalın onlarca yayınevinden yüzlerce baskısının yapıldığını söyleyebilirim.

 

3. İlber Ortaylı - Türklerin Tarihi I-II

Türk tarihinin başlangıcından günümüze kadar önemli olayları, önemli karakterleri, önemli mekânları soru cevap şeklinde öğrenmek isterseniz hiç şüphesiz ki bu konuda Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın değerli bilgisine başvurmak gerektiğini söyleyebilirim. Detaylı tarihî incelemeler yapmak istemeyen, genel bir bilgi sahibi olmak isteyen birisi bu akıcı kitabı okuyarak işe başlayabilir.

Bu eser iki cilt hâlinde Timaş Yayınları tarafından yayımlandı ve bizlere kazandırıldı. Başka herhangi bir baskısı yok, son zamanlarda Kronik Kitap; İlber Ortaylı'nın pek çok kitabının telifini farklı yayınevlerinden aldı bunu alır mı bilmiyorum.

 

4. Platon - Devlet

İslam dünyasına Eflatun olarak geçmiş ve çok sevilmiş birisi Platon. Sokrates'in öğrencisi olarak M.Ö 400'lü yıllarda yaşamış ve günümüz Batı felsefesinin kurucularından biri olmuş. Bu kitabı monologlar şeklinde ilerliyor ve Sokrates'in diğer Yunanlılarla ''devletin nasıl olması gerektiği'' konusundaki tartışmalarını anlatıyor. Bu monologlar zaman zaman üzerinde düşünülünce anlaşılıyor, zaman zaman bir çırpıda hafızaya kazınıyor. Devlet liderinin vasıfları, devletin nasıl yönetilmesi gerektiği, çocukların nasıl eğitilmesi gerektiği gibi devleti ilgilendiren pek çok konuda fikirler içeren bu kitap, felsefenin en büyük klasiklerinden birisi olarak hâlâ yerini koruyor.

Bu eserin yine İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan tam metin çevirisini size tavsiye ediyorum ancak bu kitapta her dünya klasiğinde olduğu gibi çok fazla yayınevi tarafından çok kez basılmış durumda.

 

5.  Lev Nikolyeviç Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar?

Bu kısa kitap, Tolstoy'un bir çırpıda okunabilecek 6 hikâyesini içeriyor. İlk hikâyenin adının ''İnsan Ne İle Yaşar?'' olmasından ötürü kitabın adı bu şekilde belirlenmiş ama diğer hikâyelerde de aslında insanın ne ile yaşayacağına değinildiğini söylemeden edemeyeceğim. Tolstoy'un diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de Rusya'nın sefil halkını konu edindiğini görmek mümkün. Özellikle tarım ile meşgul olan köylü halkı sık sık eserlerinde anlatan Tolstoy, buradaki hikâyelerinde de köylü halkı çok kez konu edinmiş. Tolstoy'a göre insanın ne ile yaşayacağını söylemeyeceğim zira kitabın büyüsünü kaçırmak istemiyorum ama kitapta para ile bunun mümkün olmadığını görebiliyorsunuz.

Bu eserin de yine çok fazla yayınevi tarafından çok fazla baskısı yapıldı ancak ben yine İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan versiyonunu aldım. Sizlere de aynı versiyonunu tavsiye ediyorum.

 

Yazımın sonunda İş Bankası Kültür Yayınları meselesine açıklık getirmek istiyorum, bilindiği üzere İş Bankası Kültür Yayınları'nın Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi isimli güzel bir dizisi var. Burada gerçekten kaliteli çevirmenler tarafından çevrilmiş, kaliteli baskılara ve kaliteli mizanpajlara sahip klasikler var. Felsefe, edebiyat, tarih gibi pek çok kategoride kitaplar bu dizi altında çevrilip yayınlanıyor ve şu an bu eserlerin sayısı 320'yi aştı. Ayrıca fiyatlarının da ciltli versiyonlarını saymaz isek gayet uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Gelecek ay yapacağım tavsiyelerde görüşmek üzere...
Yorumlarınıza, eleştirilerinize, tavsiyelerinize açık olduğumu belirterek keyifli okumalar diliyorum!

BeğenFavori PaylaşYorum yap