Corsair MP510 1920GB NVME Gene3 SSD İncelemesi

İmkansız yemek tariflerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Hatırlarsanız bir önceki incelememde Asrock ITX X99 E/AC anakart ile Corsair MP510'un sorun yaşadığını, sorunun kaynağının anakart olduğunu söylemiştim. Anakartın desteklediği, "benimle sorunsuz çalışır" garantisi verdiği cihazların arasında yoktu.

 

 

Sorunu aştık. Sorunu durduk yere aşmadık elbette. Bir süre önce, SSD'yi çalıştıramayınca Çin'den getirttiğim ve alttaki incelemede de linkini detaylarını paylaştığım USB dönüştürücüye takmış ve harici bellek/disk olarak yanımda gezdirmeye başlamıştım. herhangi bir yerde unutmayı başarmadan önce aklıma "Ben bunu GPT olarak biçimlendireyim, sonra anakarta tekrar takayım bakalım ne olacak dedim. GPT olarak biçimlendirip, Alttaki UEFI arayüzünde Boot menüsü altında CSM'yi disable durumuna getirdim ve  porta taktım. UYUMLULUK DESTEK MODÜLÜ denen bu zımbırtıyı kapattığınızda "Dostum akışına bırak, desteklemediğini iddia ettiğin aygıta ön yargılı olma, sen yürü kontrolü bana bırak" demiş oluyoruz. Şu anda çalışıyor ama sonsuza kadar stabil olacak demek değil. Aklınızda olsun.

CSM Disable:

Anakart ve SSD nihayet birbirlerini tanıdılar ve yaklaşık 15-20 dakikalık bir süre içinde bir önceki sistemimin tüm yedeklerini MP510'a taşımak da dahil olmak üzere, (Yaklaşık 500GB) windows kurulumunu da yaptım.

M2 NVME SSD Kutusu (NVME SSD'yi USB Bellek Yaptık.)

Sentetik Testler: Cyrstal Disk Benchmark

Anvil, AS SSD gibi birçok test programı var. Bunun dışında dosya sıkıştırma hızını da ölçen programlar var ancak ilgilenmiyorum. Çünkü bu satırları yazmaya başlamadan önce cihaz bir kez cinebench testinde bir kez de SSD testinde kilitlendi (CSM'nin kapalı olması çalışmasını sağlasa da ne zaman ne olacağı belli olmuyor)

 

Test sırasında daha önceki kilitlenmenin sebebi olarak ısı artışını düşünmüştüm. Başarılı olan son test sırasında Corsair SSD Toolbox üzerinden mevcut durumu sürekli güncelleyerek ısıyı test ettim. 62 dereceyi geçmedi. Ancak 500GB'lık veri transferini yaparken 67 dereceyi buldu.

 

 

Sentetik Testler: AS SSD

As SSD okuma hızı konusunda sinir bozucu bir sonuç çıkardı ancak Crystal kendini kanıtlamış ve en doğru sentetik sonuçları veren program.

 

Yeni anakart gelince bu ısınma sorunu artacak çünkü Gen4 sahibi Gigabyte X570 I AORUS Pro WiFi  cidden ısınan bir kart. Isınmasının sebebi AMD olması değil, Gen4'ün ortamı ısıtması.

https://www.amazon.com/gp/product/B07T9PC9ZZ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_image_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Sonuç:

Hayatımda ne değişti?

Cebimden 1880₺ eksildi, hatta bu anakartla olmayacak diyerek, Ryzen'a geçmeye karar verdim.

Samsung 950 Pro'ya göre hissedilir bir hız artışı olmadı. Olamaz zaten, HDD'den SSD'ye geçişin farkını, SSD'den NVME'ye geçişte alamazsınız demiştim yıllar önce:

Samsung NVME 950 PRO 256GB

Bu depolamaya geçmemin birkaç sebebi var:

 • PC'de SATA kablosu, SATA arayüzü kullanan herhangi bir depolama istemiyorum.
 • Şurada sistem olsun burada yedek olsun istemiyorum.
 • Hayat boştur içine sıçarsan dolar.

9/10... 1 puanı CSM kapalıyken herşey olabilir diyerek kırıyorum. Unutmadan; Basit bir kutunun içinde, porta sabitlemek için kullanılan vidası bile olmadan geliyor. Pasif soğutucusu da yok. Gene4 MP600 5000/4400mb/sec olan yeni modeli ise sağlam bir pasif soğutmaya sahip.

Gerginix

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20

M2 NVME SSD Kutusu (NVME SSD'yi USB Bellek Yaptık.)

İncelemenin detaylarına girmeden önce uyarıyorum. Lütfen fakirler okumasın! Keza okudukça ilerleyen cümlelerde neden bu uyarıyı yaptığımı anlayacaklar. Son kelimesine kadar okumayı başaranlar umarım bu çalışmadan keyif ve bilgi alırlar.

Bir süredir, mevcut  sistemimde depolama kapasitesini arttırmaya karar verdim. HDD'den kurtulmuş sistemi Samsung 950PRO'ya kurup Intel SSD'ye de zımbırtılarını depolamış olan sistemimde SATA arayüzü kullanan hiçbir depolaması ünitesi olmasın istedim.

Samsung 950PRO 256GB NVME SSD incelemesi burada:

Samsung NVME 950 PRO 256GB

Minimum maliyetle, maksimum kapasite ve hıza ulaşmak için araştırma içine girdim. Ancak sabırsız, özensiz, aceleci bir tip olduğum için %100 bilgiye ulaşmadan bir seçim yaptım. Kenarda köşede kalmış Corsair'in GENE3 serisinin amiral gemisi MP510'u fark ettim. Vatan PC'den:

Corsair MP510 2TB GENE3 NVME SSD aldım.

(3480MB Okuma/2700MB Yazma)

https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-1920gb-force-serisi-mp510-m-2-nvme-pcie-ssd-3480mb-okuma-2700mb-yazma-.html

Cihaz yeni nesil (GENE4) olmadığı için okuma 3400, yazma 2700. Bu serinin hemen hemen maksimum okuma hızlarına sahip ve ederi Samsung seviyesine göre çok ikna ediciydi.

Anakartım ise

ASRock > X99E-ITX/ac

https://www.asrock.com/mb/Intel/X99E-ITXac/

2014 sonu, 2015 başı üretim tarihli ve Intel chipsetli 5*** - 6*** X99 işlemci destekliyor. Serinin 4 kanal bellek desteği olmasına karşın bu ufak alet 2 RAM slotuna sahip ve bellekler, Çift Kanal çalışıyor. Dünyanın ilk USB 3.1 ve M2 Ultra GENE3 portlarına sahip. Tabii ilk olunca ve marka da söylemesi ayıp Asrock olunca uzun vadedeki destek sınırlı oluıyor. Neyse...

Asrock X99E-ITX/ac Anakart ve NZXT Manta ITX Kasa İncelemesi

İncelemesini yıllar önce paylaşmıştım.

Firma SUPPORT sayfasında desteklediği depolama birimlerini STORAGE listesi altında paylaşmış ve ben buraya bakmadan MP510'u aldım. Aldığım model desteklenenler arasında yok. Ancak sorun olmadı. NVME'yi sisteme taktım, Windows kurulumunu başardım. Cihaz 2800/2800 yazma ve okuma değerlerine ulaştı. Maksimum rakamlara ulaşmak için sonra kurcalarım dedim. Fakat kurulumdan 10 saat sonra sistem kilitlendi ve MP510 anakart tarafından algılanmamaya başladı. M2 portun veya SSD'nin yüksek hız ve ısınmaya bağlı olarak bozulmuş olabileceğini düşündüm. Ancak her ikisi de sağlamdı. Asrock forumlarında NVME sorunlarının çok fazla yaşandığını gördüm. Yapılan tavsiyelerin hiçbirine uymadan kurulum yaptığım için sonrasında cihazı anakarta asla gösteremedim. Şimdi Intel X99 chipsetinden AMD X570 chipsetine geçiyorum. Anakart yolda ancak işlemci için henüz kararımı vermedim.

 

Olay bu aşamaya gelmeden önce Çin'den 256GB Samsung PRO'yu harici USB bellek olarak kullanmaya karar vermiş ve aliexpress'ten şu NVME SSD kutusunun siparişini vermiştim:

https://tr.aliexpress.com/item/33056180218.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4dGqCjl4

Firma sağlam. Ürünler başarılı ve dayanıklı gövdeye sahip. Yalnız dikkat edin 2 ürün var. Birisi M2 SATA diğeri M2 Ultra (NVME) destekli kutu bunlar. Elinizde SATA hızlarına sahip bir M2 varsa almanız gereken modelin fiyatı, 10.09.2019 tarihi kuru ile 53₺, NVME hızına sahip bir M2 varsa 113₺.

 

 

1- Balonlu koruma paketinde Space Line-SW Turkey Post ile gönderiliyor. Elime 20 günde ulaştı.

 

 

2- USB TypeC kablosu, montaj için özel tornavida ve şık, tok, sağlam alüminyum kutu

 

 

3- Montaj için ön ve arkadaki toplam 4 vidayı açıyorsunuz.

 

 

4- İçinden çıkan M2 yuvasının arka vidasını açıp SSD'yi porta düzgünce yerleştirip vidayla

Kurulum birkaç dakika sürüyor. Bundan sonrasında yapmanız gereken tek şey, anakartınızın en hızlı USB portlarında denemeler yapıp en stabil ve hızlı bağlantıyı sağlamak.

Anakartımın BIOS sürümü en son versiyon. Intel ve Asrock chipset sürücüleri kurulu.

 

 

 

Önce USB 3.0 ön panel bağlantısını kullandım. Dosya olarak da 68GB'lık Ubisoft oyun klasörünü kopyaladım. 200MB ile başlayan aktarım, son etapta bir iki sarsıntı dışında düşüş yaşamadan toplam 5 dakika içinde aktarımı tamamladı.

 

 

 

Aygıtı güvenle kaldırıp kasanın arka panelindeki 3.1 portuna taktım. 480MB gibi bir hızla aktarım başladı.

 

Ancak %20'lerdeyken tespit edemediğim bir sebepten drop yaşadı ve aktarım durdu. SSD kendini resetledi ve sonrasında tekrar devreye girdi.

 

Kopyalama işlemini tekrar başlattım. Bu sefer 390MB gibi bir hızla aktarıma başladı ve 3 dakika gibi bir sürede 68GB'lık oyun kurulum dosyasını aktardı.

 

Son olarak çok sevdiğim AS SSD benchmark ile yaptığım test sonucunda (BU TESTİ ÖMRÜM BOYUNCA İNGİLİZCE OLARAK KULLANAMADIM. ENG DLL'Yİ AKTİF EDEMEDİM) son testteki reel kullanımla örtüşen bir sonuç elde ettim.

Yıllar önce OCZ AGILITY  120GB asenkron SSD ile SATA II - MARVELL SATA III portlarında elde ettiğim bir sonuç. Kısacası bu USB'ye portable işletim sistemi kurup, USB'den SATA SSD hızında kullanabilirsiniz.

KOPYALAMA SIRASINDA EL İLE ISI TESTİ YAPTIĞIM ZAMAN CİHAZIN ISISI GAYET FARK EDİLEBİLİR BOYUTTAYDI. Isıtmalı tablaya sahip 3D printer'ım var. Tabla ısısı 50-60 derece iken oluşan ısıya yakın. Tahminen 50-60 dereceye çıktı. SSD daha yüksek ısılara dayanıyor ancak NVME SSD ile yapılacak USB bellek, anakartınızın USB becerisine bağlı olarak ulaşılan hızlarda bu derecelere ulaşacak. Kutu içinde SSD'yi soğutacak bir düzen yok. Bu sadece M2 arayüzü USB'ye çeviren alüminyum bir kutu.

 

Gelelim yazının başındaki uyarıya. Elbetteki incitmek amacıyla söylenmiş bir söz (Fakir) değil. 2TB'lık ve 2000₺' civarında ederi olan bir SSD ile USB bellek yapmak elitlik değil mallık. Cebinizde böyle kıymetli bir şeyle dolaşıp bir yerlerde unutma lüksünüz varsa bilemem. Yeni sistemi kurup bu SSD'yi sistem içinde kullanana kadar böyle takılacağım. Kendimi önce yapıp sonra düşünen, zor yoldan öğrenip bir sürü aleti merak yolunda katleden biri olarak fakirliğinizin asla ulaşamayacağı yemek tariflerine adadım.

Gerginix

BeğenFavori PaylaşYorum yap

EVEREST RAMPAGE ARMOR L02 GAMİNG USB 3.0 Mini-ITX Micro-ATX-ATX GRİ KASA

#akış #inceleme #PC #kasa

Bunu bir inceleme olarak değil de çok hızlı biçimde birkaç özellik sayılan ucuz kasa tavsiyesi olarak kabul edin.

Vatan’dan almıştım 208₺ idi.

http://www.vatanbilgisayar.com/everest-rampage-armor-l02-gaming-usb-3-0-mini-itx-micro-atx-atx-gri-kasa.html

İç hacim ATX sınırında. PSU saklama dolabı ve kablo saklama oluğu var. Biri ışıklı 2 tane fan koymuşlar. İnce ve narin 2 tane pleksi kapağı var. Kapaklar şeffaf fakat lacivert. Kasa içi yeterli ışık yoksa görünmüyor. Sadece ışıklar seçiliyor. Ancak kasanın ters tarafında duran kabloların bulunduğu taraftaki kapak da pleksi ve bağırsakların görünmesine sebep oluyor.

Bundan dolayı ters kapağa tabela -- reklam işleri ile uğraşan birinden 1 -- 2₺ verip alacağınız siyah veya gümüş renkli mat bir folyo kaplayarak benim gibi bir çözüme ulaşabilirsiniz. Folyoyu pleksiye hatasız yapıştırmak için camsil veya bulaşık deterjanı köpüğü kullanın. Ayrıca spatula da lazım (plastik ağzı olan) yoksa hava boşlukları (pot) bırakırsınız.

Öndeki ve üst taraftaki alüminyum sac daha çok folyo kıvamında. Oldukça ince. Sivri uçlu darbelere karşı savunmasız. Dikkatli olmak lazım. Kasanın iskeleti ise teneke değil. Sac kalınlığı yeterli.

200₺bütçesi olan ve Corsair 400C hayranı kişiler için bence kısmen benzeyen ve ucuz bir çözüm. Gayet alınabilir.
Sistemde Gigabyte 990XA anakart -- Phenom 960T (2 çekirdeği açtım toplam 6 çekirdek) CPU ve 4GB 1600MHZ ram ile R5 230 GPU var.

 

NOT: Önceki inceleme anlamadığım bir sebepten ötürü uçtu. Tekrar ekledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

Cube Iwork10 Flag Ship Tablet PC

#akış #inceleme #TabletPC

Çeşitli indirimlerle 150 - 200$ arasında bir fiyatla Çin'den getirtmek mümkün. Türkiye'de bu ürünü sistematik olarak getirten DH'de Lavaboo rumuzlu bir arkadaş var. Kendisi güvenilir ve temiz bir arkadaş. Ondan alırsanız bir miktar daha ödeme yaparak hem garanti hem de kargo hızı konusunda avantaj sağlarsınız. Garantiden kastım, kendisinin Çin'deki belli bir firmadan sürekli alışveriş yapması sebebiyle süreci müşteri için daha ilgili ve hızlı bir biçime taşıması.

Tek eleştiri leş durumdaki kamerası. Bunun dışında herşey yolunda.

 

Ürünün detayları.

 

 • 100% Garanti Orijinal Küp iWork10 Amiral Gemisi/Ultimate Tablet PC
 • 10.1 " IPS 10 nokta Dokunmatik Kapasitif Ekran 1920x1200px
 • Intel Atom X5-Z8300 Quad Core
 • OS: Windows10 + Android 5.1 İŞLETİM SİSTEMİ Çift
 • 4 GB RAM; 64 GB ROM
 • ön 2.0MP Arka 2.0MP Çift Kamera
 • destek Wifi; Bluetooth 4.0; HDMI; OTG
 • Pil: 7500mah
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #inceleme #soğutucu

Bundan aylar önce, anakartım ASUS Rampage V, RAM'lerim 4x4 Quad iken, sırf kasa içi şenlik olsun diye RAM soğutucusu almaya karar vermiştim. Türkiye'de bulamayınca Amazon'da dolaşırken daha önce hiç emsalini görmediğim bir şeyle karşılaştım:

 

 

 

ANTEC SPOTCOOL sistem soğutucusu. Sanıyorum adını spot ışığı şekline borçlu. Ürün şekliyle bile sadece RAM'leri değil, sistemin içinde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir bölgeye, 80MM 3 aşamalı fan devir hızıyla lokal soğutma uyguluyor.Bunu yaparken mavi ledi ile kasa içinde sinir bozucu bir aydınlatma sağlıyor. Şahsen ben mavi led ışığından memnun değilim. Beyaz olmasını tercih ederdim. Ya da kendini belli etmeme - kapatma fonksiyonu olsaydı da olurdu.

 

 

 

 

Biraz araştırma yapınca insanların bu soğutucuyu farklı emelleri için kullandığına şahit oldum!

Kasa içi bağlantı için uygun bir yuva bulursanız, istediğiniz her bileşene odaklayabileceğiniz çok amaçlı bir soğutucu.

 

Ben bunu eski sistemimde şu şekilde kullanmıştım. Neyse ki o kasadan ve anakarttan zamanında kurtuldum. Kasanın içi 80'lerin pop müziği gibi olmuştu.

 

Kimler almak ister?

1- Kuru - düz - sıradan merak sahipleri...

2- Kasa içinde özel olarak soğutulması gereken bir bileşenden dert yananlar...

3- Şekil olsun diyenler...

 

Şekil olsun demek için pahalı sayılacak bir ürün.

 

Zamanında Amazon'dan ikj tane almıştım.

 

Şu anda daha uygun fiyatlı, daha kısa bacaklı bir modeli stokta görünüyor ve tanesi 10$ ancak satıcı Amazon olmadığı için kargosu 19.50$:)

https://www.amazon.com/Antec-Spot-Gooseneck-Thermal-Sensing/dp/B00JYE5I1Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1472375706&sr=8-1&keywords=antec+spot+cool

 

Buldunuz mu kaçırmayın. En azından elinizde bir tane bulunsun. Monitöre sağlı sollu ayna gibi takıp masa başında serinlik de sağlanabilir.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asrock X99E-ITX/ac Anakart ve NZXT Manta ITX Kasa İncelemesi

Tekrar merhabalar. Daha önce bir duyuru olarak paylaştığım sistemi artık detaylarıyla birlikte inceleyeceğiz.

Öncelikle neden ITX sisteme geçmeye karar verdiğimi belirteyim:

Bilenler vardır. DDR4'e Asus X99 Rampage V Extreme anakart ile geçiş yapmıştım. Kendisi EATX olduğu için Corsair 500R kasaya sığdırmakta güçlük çekmiştim. Sonra bir fırsat yakalayıp Corsair 900D almıştım. Kasa kangal köpeği büyüklüğünde olduğu için eşim "Ya bu kasa ya da ben, ikimiz arasında seçim yap" diyecek noktaya gelmese bile kasanın eve girişinden duyduğu memnuniyetsizliği gizlememişti. Şansım yaver gitti ve anakart ile birlikte gelen OC ön panelinin LCD ekranı bozuldu. Anakartı Vatan PC aracılığıyla (ASUS TR oldukça ahlaksız bir teknik hizmet veriyor, giden hemen her anakartın CPU soketinde kullanıcı hatası var bahanesiyle ücretli soket değişimi yapıyor ve kartı garanti dışı bırakıyordu) CPU soketi mükemmel durumda raporuyla ASUS TR'ye gönderdim. Vatan'a verdikten 9 gün sonra ASUS karta RMA açtı. Sonrasında da "parça değişimi için gereken bileşen ancak yurtdışından gelecek ve yasal süre aşılacak" raporu ile para iadesi yapıldı. Israrla USB 3.1 olan yeni modelini alma hakkımı kullanabilirdim ancak para iadesine razı oldum çünkü ASUS anakart kullanmamaya karar vermiştim. Aynı sıralarda olabilecek en ucuz X99 anakart ile maliyeti azaltmayı düşündüm ama bu kadar dolu bir karttan başka karta insanın içi elvermiyor.

Asrock ITX ise çıktığı günden beridir ülkemize gelmesini beklediğim bir anakarttı. Ancak ülkemizde ITX platformu pek rağbet görmüyor. Hele ki konu X99 chipset olursa... Amazon ABD TR'ye anakart göndermiyor ancak İspanya Amazon'da kartı buldum ve 252 Avro + Kargo + Gümrük= 340 Avro tutan siparişimi verdim. Hesaptan 1140 TL çekildi. Elimdeki 4x4 Quad Channel 3000 MHZ Gskill RAM'leri sattım. Corsair Vengeance 2x8 3200MHZ RAM aldım. Keza anakart X99 chipset ancak quad 256bit yerine Dual 128bit RAM çalıştırıyor. ITX olduğu için 4 RAM slotu sığdırmak imkansız.

İlk başta işlemciyi de satayım, Z170 platformuna geçeyim istedim ancak anakart para iadesi, 900D'nin ve 4x4 RAM kitin satışı vs... zaten toplamda 60 günü bulmuştu. İşlemcinin satılması da nereden baksan 15 günü bulur ve ben de bu esnada anakart - işlemci seçmeliydim ki süre iyice uzayacaktı. Hem küçücük bir anakartın üzerine 5930K gibi bir kuduz köpeği monte etmek de ilginç olacaktı. Kasa olarak da belirlediğim 3 seçenek arasında NZXT Manta'yı beğendim. Çünkü bu kasa hem ITX hem de 2 adet 280mm radyatör sığdırılacak kadar geniş bölümlere sahipti.

 

Neyse artık resimlerle birlikte incelemeyi tamamlayalım:

 

Kutu içeriği oldukça dolu.

 

DDR4 ve 3200MHZ

 

Sata Express'in hemen yanında gördüğünüz M2 porttaki NVME SSD SATA Express portları öldürdü. Bu arada işlemcinin soğutucu montajı için vida boşlukları arasındaki mesafe standart 2011v3 soket değil. Hiçbir platformun standardı ile uyuşmuyor. Kendinden menkul. Bundan sebep 22$ daha masraf yapıp ancak Ebay'de satılan ASETEK firmasının ürettiği narrrow (dar) 2011 ring aldım. H115i'nin pompasındaki orijinal ring'i söküp, yeni aldığımı takacağım. O vakte kadar soğutucu ne yazık ki kafa ütüleyecek. Yani bu anakartı aldığınız zaman piyasadaki hiçbir hava soğutma monte edilemiyor. Bildiğim kadarıyla sessiz soğutmanın en ucuz yolu Seidon V2 sıvı kit. Yalnız kartla birlikte gelen metal dönüştürücü H100i'yi de ufak bir hile ile CPU'ya monte etmeyi başarıyor.

 

Klasik bir ITX. Yani 17x17 cm2 bir anakart. Ancak buna kuduz köpek bir işlemci takacağız.

 

Pek resimlemedim ancak Wifi adatörü taktıktan sonra anakartın arkasından 2 adet anten kablosu çıkarmak için biraz "lego"vari işlemler yapmanız lazım.

 

Adaptörü takmak basit iş. Ancak anten kablolarını bağlayıp anakartın arkasından çıkarmak için ince parmaklı olmak favorim.

 

Odanız uçak pisti kadar gürültülü oluyor. Soğutma çözümü sunucularda kullanılan cinsten. Ancak o sunucu odalarına bakım dışında kimse girmiyor. Girse bile kulaklarını korumaya alıyor.

 

Güç avucunuzda!

 

Intel'in mavisi ve Nvidia'nın yeşili bu küçük mekanda buluşuyor.

 

Üstte 2 adet Cougar Vortex 14MM fan var. Bunlar Sıvı kit montajında radyatöre push (it) görevi görecekler. Şimdilik üstte takılıyorlar.

 

Kasanın power bölmesinde de var ancak burayı tercih ettim. HDD'nin içinde Steam yedekleri var. SSD'ye yükleyince görevini tamamlayıp kasadan defolup gidecek. Meydan 800GB'lık SSD'lere kalacak.

 

Buraya bir adet 280MM'lik Corsair H115i takılı durumda.

 

6 fan bile sığabilir!

 

Kasayla birlikte önde 2, egzoz'da 1, toplam 3 adet NZXT kasa fanı geliyor (1200RPM ve sessiz) Ancak hiçbiri bu kasada kullanılmayacak.

 

H115i Ebay'den sipariş verdiğim Narrow 2011V3 yüzük gelene kadar sadece görselden ibaret.

 

Karanlıkta port aramaya son!

 

Kasanın alt kısmındaki ayaklar gayet sağlam ve kaymaz bir duruş yaratıyor.

 

Asrock ASUS'un markası. ASUS'un kaburga kemiğinden yapılmış. ASUS anakart kullananların kolayca hakim olacağı bir menüye sahip. Alışılageldik tüm araçlar tanıdık yerlerde.

 

Bu ufak soğutucu oldukça kaliteli malzemeye sahip. Cinebench ile %100 yük altındaki işlemcimiz H115i'nin performansına kafa tutacak gibi görünüyor. Termal macun soğutucunun temas yüzeyindeki stok macun.

 

 

Sonuç olarak bu BLOG denen zımbırtıyı ilk kez kullandığım için kaydet ve yayınla dedikten sonra karşıma ne çıkacağını bilmiyorum. Az sonra ormanda odun kesmeye gideceğim için şimdilik diyerek, yayınla butonuna basıyorum. Sonrasında söylemeyi unuttuğum şeyleri ekler veya sohbetini yapabiliriz.

SES:

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 45
Gerginix paylaştı.

MeeGoPad T07 Çubuk PC İncelemesi + Performans Mod Anlatımı (Ölüyü Diriltme)

 

Merhabalar,

Bugün sizlere AliExpress'ten aldığım çubuk Pc MeeGoPad T07'yi inceleyecek, Performansını artırmak için (olması gereken seviye) üzerinde nasıl modifikasyonlar yapılması gerektiğini gösterecek ve satın alma sürecinden bahsedeceğim. Sizleri uzun bir inceleme bekliyor, uyarmak isterim 🙂 İsteyen en sondaki özeti okuyabilir 🙂

İlk önce ürün nedir ondan bahsedeyim ondan sonra detaylara geçerim. Ürün üzerinde Windows 10 çalıştıran flash diskten hallice, sigara paketi boyutlarında bir mini çubuk bilgisayar.

MeeGoPad T07 ve Boyutları

Ne işe yarar? Ev ve ofis ortamında herhangi bir hdmi destekleyen televizyon veya monitöre bağlayıp günlük internet, ofis, medya oynatma ihtiyaçlarınızı karşılamaya yarıyor. Üzerinde windows 10 olduğu için masaüstü bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda ne yapabiliyorsanız bunda da aynısı yapabiliyorsunuz.

Normal bilgisayara göre avantajı, aşırı küçük olmasından dolayı tv'nin arkasında yok edebilmeniz, cebinizde taşıyıp istediğiniz yere götürebilmeniz. Normal bilgisayarlara göre çok daha az ses çıkarıyor ve çok çok daha az güç tüketiyor.

 

Ürünün teknik detaylarını ve ayrıntıları yazının devamına saklıyorum.

 

SATIN ALMA SÜRECİ

 

Ürünü AliExpress'ten 113.73 dolara satın aldım. Ürün tabiki farklı farklı satıcılardan, farklı farklı fiyatlara satılıyor. Bunlardan biride meegopad'in kendisi.  Ben en uygun fiyatı aşağıdaki satıcıdan gördüğüm için oradan sipariş verdim. Linki ekliyorum kendinizde bakabilirsiniz.

http://www.aliexpress.com/item/2016-Meegopad-T07-MINI-PC-Official-Licensed-Cherry-Trail-Windows10-2GB-4GB-RAM-Intel-Quad-Core/32600508253.html

Ürün 4 farklı paket türü ile satılıyor. Bunlar;

1 - 2gb ramli model + aktifleştirilmemiş Windows 10  / 90.24 dolar /

2- 2gb ramli model + aktifleştirilmiş orjinal Windows 10  / 104.49 dolar /

3- 4gb ramli model + aktifleştirilmemiş Windows 10  / 114.94 /

4- 4gb ramli model + aktifleştirilmiş orjinal Windows 10  / 129.19 /

 

Ben 3. paket olan 4gb ramli ve aktifleştirilmemiş olan windows 10 paketini aldım. Elimdeki lisanla kendim aktifleştirdim.

Ürün sizinde farkedebileceğiniz gibi 70 doların üzerinde. Yani gümrüğe takılması olası.

O yüzden benim gibi ilk önce satıcı ile konuşup ürünü gift olarak yollamasını ve fiyatını 70 doların altında göstermesini rica edersek en azından önlem almış oluruz.

Benim ürünüm gümrüğe takılmadı. 6 martta verdiğim sipariş 4 nisanda elime geçti. Yani aşağı yukarı 1 ay sürmüş gelmesi.

 

Artık yavaş yavaş teknik detaylarla başlayıp hikayenin asıl kısımlarına geçelim.

 

Ürünün Teknik Özellikleri

İşlemci:  İntel Atom X5-z8300 stok 1.44 GHz, Turbo ile 1,8 Ghz

Ekran Kartı : Intel 8. Jenerasyon HD Graphics

Ram : 4 gb LPDDR3-1600

Depolama: 32 gb eMMC 5.0 flash

Görüntü Çıkışı: HDMI 1.4 Erkek

Ses Çıkışı: HDMI, 3.5mm jack

Usb Girişi : 2 adet tam boy usb 2.0

Depolama Arttırma : 64 gb'a kadar destekleyen micro SD kart girişi (128 gb gördüğü söyleniyor)

Kablosuz : 802.11 b/g/n Wi-Fi (AC ve Dual Band yok),  Bluetooth 4.0

Güç : 5V/2A adaptör , micro USB portu

Ölçüler : 106 x 53 x 13.5 mm

Ağırlık : 50 gram

MeeGoPad T07 Fiziki Özellikleri

 

Ürünün özellikleri ilk başka bakıldığında gerçekten tatmin edici gözüküyor. Ürün özellikle 4gb rami ile dikkat çekiyor. Benim elimde bunun bir küçük kardeşi sayılacak Z3735 işlemcili, 2gb ramli bir windows tablet var. Yani alırken en azından minimum performans olarak kafamda ne olduğuna dair bir fikir vardı. Elimdeki tablet ile normal bir bilgisayar deneyimi elde edilebiliyor. Sadece aşırı çoklu sekme ve aşırı çoklu görevlerde 2gb ram'e takılanabiliyordu. Hatta bu yüzden Z3735 işlemcili 2gb ramli modeller yerine (T02 vb) üzerine kayda değer bir para vererek T07 aldım. T02 vb cihazlar 60-70 dolar civarına bulunabiliyorlar.

Ürün elime ulaştı. Paket ve içeriğini resim olarak ekliyorum. Uzun uzun yazıcak bir içeriği yok. (Avrupa fişi isterseniz gönderiyorlar)

MeeGoPad T07 Kutu İçeriği

 

 

Ürünü bir hevesle kutudan çıkartıp salondaki televizyona bağladım. Ürün windows temel ayar ekranı ile başladı. Ancak üründe bir yavaşlık sezdim. Ürün yeni başlıyor arkaplanda bir ton işlem yapılıyor bu yüzdendir dedim. Ancak ürünü kullanmaya devam ettiğimde bunun normal bir durum olmadığını ürünün bariz şekilde yavaş çalıştığını fark ettim. Tabi hemen bunun sebebini anlamaya çalıştım. Hemen görev yöneticisini açtım. İşlemci kullanımı %38'lerde, Ram kullanımı %32 lerdeydi. Ancak Disk kullanımı %90-99 seviyesindeydi. O sırada driver kurulumu vs oluyordu. Bu yüzden olabilir dedim ancak aklıma Levent abinin İntel Computer Stick incelemesinde eMMC testleri ve söyledikleri geldi. Levent abi'de eMMC'nin yavaşlığından yakınıyordu. Hemen Crystal Disk Mark test programını indirdim ve arkaplanda hiç bir işlem yapılmadığına emin olduktan sonra test yaptım.

MeeGoPad T07 Disk Performansı

 

Sonuçlar ortada. Disk'in hız değerleri çok düşük. Ürün kullanılamayacak derece yavaş. Windows 95 kullanıyormuş gibi. En basit görevleri bile yerine getiremiyordu. Youtube'tan video izlemek hayaldi. Bariz bir takılma vardı. 113$ dolar'ın karşılığı bu olamaz dedim kendime ve hemen AliExpress'te Dispute Açtım.

 

AliExpress Dispute ve Para İade Süreci

 

Ürünün vadedilen performansı vermediğini, aşırı yavaş çalıştığını ve bunun disk performansı yüzünden olduğunu söyledim. Kanıt olarak yukarıdaki disk testini koydum. Tam para iadesi istedim.

 

Satıcıdan cevap beklemeye başladım. Ancak kafamı birşey kurcalıyordu. Daha önce yavaş diskli bilgisayar kullanmıştım ve performans bununkine benzemiyordu. Aynı zamanda Levent abi'de incelemede ürünün genel performansında bir sorundan söz etmiyordu. Teoride bu ürün ondan daha hızlı olmalıydı. Ürünü bir daha kullandım ve inceledim. Görev yöneticisinden baktığımda disk kullanımı %1 civarına inmişti ancak ürün hala inanılmaz yavaştı. Ürünü internetten daha önce araştırmıştım ancak adam akıllı bir inceleme ve yoruma rastlayamamıştım. Yinede bir daha araştırmak istedim ve üreticinin forumunu buldum.

http://forum.x86pad.com/c/t04

Forumda da bir çok konuda ürünün yavaşlığından şikayet vardı ancak dikkatimi çeken kimse diskin yavaşlığından şikayet etmiyordu, yavaşlığın kaynağı olarak işlemci gösteriliyordu. CpuZ  vb programlardan koyulan ss' larda ürünün 85 derece ve 480 mhz civarında gezdiği gösteriliyordu.

Görev yöneticisindeyken işlemci kullanımını %38 civarında gördüğüm için sorunun işlemci kaynaklı olduğu hiç aklıma gelmemişti. Bende aidata64, cpuid gibi programlar indirip duruma kendim baktım. Durum aynı söylenen gibiydi. İşlemci aşırı ısınıyor ve işlemci çekirdekleri youtube'tan video izlerken bile %100'e dayanıyordu. Saat frekansıda gerçekten 480 mhz deydi. Yani cpu throttling yapıyordu. Beni yanıltan görev yöneticisindeki bilgiler oldu.

Youtube'tan video izlerken İşlemcinin durumu

Bu sırada satıcıdan cevap geldi. Hafızayı arttırabileceğimi söylüyordu 😀 Bende ona ürünün depolama kapasitesinden değil , depolama biriminin yavaşlığından şikayet ettiğimi ve ürünün yavaşlığının sadece bundan kaynaklanmadığını işlemcinin yavaş çalıştığını vs söyledim. Üreticinin kendi forumundaki konuların linklerini vs attım.

Bana ürünü kendilerine yollamamı ve tam para iadesi yapacaklarını söylediler. Açıkçası ürünü kendilerine yollamak istemedim. Bunun sebebi ürünün burdan oraya gitmesi yine 1-2 ay sürecek. Adam bakacak kabul edecekte bana parayı iade edecek. Pek olası bir senaryo gelmedi. İnternette bununla ilgili sorun yaşayan insanlarda görmüştüm. Ayrıca kargo bana ait olacaktı. Ürünü birde güvenlik açısından takip sistemi ile yollamam gerekiyordu. (Satıcı air mail dışında kargolama kabul etmem dedi) Satıcı kargo parasını karşılamayı kabul etse bile yollayamazdım çünkü postane görevlileri böyle bir sistem olmasına karşı işlerine gelmediği için karşı ödemeli kargo yok diyorlar. Bu ve benzeri sebepten dolayı durumu satıcıyada anlattım ve ürünü yollayamacağımı söyledim. Bundan sonra haliyle satıcı ile amansız bir pazarlığımız ve savaşımız başladı 🙂

Bana ilk önce 10 dolar ödemeyi teklif etti. Bende 10 doların çok az olduğunu ve benim mağduriyetimi gidermeyeceğini söyledim. Tam ödeme olmasa bile en azından 70 dolar civarı bir ödeme yapmasını, bu sayede benim işimi görmek için t02 alabileceğimi söyledim.

Satıcı 70 doların çok olduğunu bunu kabul edemeyeceğini söyledi ancak yeni bir teklifte yapmadı. Ben ürünün sorunlu bir ürün olduğunu, 113 doları bu performans için vermediğimi vb şeyler söyledim. Bana yardımcı olursa herşeye rağmen 5 yıldız ve olumlu yorum yazacağımı vs söyledim.

 

Satıcı bana ürünün normal çalıştığını bir sorununun olmadığını söyledi. Bu açıkçası beni çok sinirlendirdi. Benim sorunu kanıtlarıyla ortaya koymama rağmen hala bir sorunu olmadığını söylüyordu. Durumu satıcıyla çözemeyeceğimi anlayınca hakem olarak AliExpress'i devreye soktum. Durumu açıkladım. Ürünü geri gönderemeyeceğimi söyledim. Ancak satıcıyada zarar vermek istemediğimden tam para iadesinden vazgeçtimi söyledim. Sorunuda resimlerle ve video ile kanıtladım. Sorunun virüs, arkaplanda çalışan bir uygulama veya internet hızından kaynaklanmadığınıda ortaya koydum.

 

https://youtu.be/08zFF6TBau0

Bu sürecin de bir gün sürmediğini belirtiyim. Günler hatta haftalar sürüyor. AliExpress birkaç gün incelemenin ve satıcının cevabının ardından(ben göremiyorum) kararını söyledi ve teklifini yaptı. Karar kanıtlarım ve ileri sürdüğüm sorunlar kabul görülmüş. Teklif;

 1. seçenek: Ürünün geri göndermek yok. 90.99 dolar para iadesi.
 2. seçenek: Ürünü geri yollarsam tam para iadesi.
 3. Taraflar anlaşamaması halinde otomatikman 1.seçenek uygulanır.

Satıcı 4 tane mesaj atmış bana ve hepsi aynı. Ürünü yolla ve tam para iadesi yapalım.

Ürünü geri yollayamacağımı benim zarara gireceğimi vs tekrar açıkladım. Aliexpress'in 1.çözümünün benim için ideal olduğunu söyledim. Zamanında ona daha makul bir teklif sunduğumu ve eğer kabul etseydi söylediğim gibi yorumumun olumlu olacağını hatırlattım. 1. çözümü seçtiğimi söyledim.

Bana 56.5 dolar ödeme yapmayı sundu. Ben 90.99 dolar varken 56,5 doları kabul etmeyeceğimi söyledim. 1. çözümü istediğimi belirttim. Bu sefer satıcı beni suçlamaya başladı. Koyduğum disk testini kanıt göstererek Hafızayı çok doldurduğumu ürünün yavaşlığının bundan kaynaklandığını söylüyordu. Bende çok basit şekilde sorunun bundan kaynaklanamayacağı, ürünün zaten bu dolulukta bana geldiğini vs söyleyip iddalarını savuşturdum. Ben kararımı ısrarla belirtmeme rağmen olay bir türlü çözüme kavuşmuyordu. AliExpress tekrar tekrar bize söz hakkı veriyordu. Böyle böyle baya bir gün geçti. Bu süre zarfında satıcı sürekli 56,5 dolar teklif etti. Bende ısrarla 1. çözümü istediğimi belirttim.

Sonra bir anda AliExpress teklifi değiştirdi. Büyük ihtimalle satıcı ile AliExpress arkaplanda konuştu ve ikiside Çinli olduğundan satıcıyı çok mağdur etmemeye karar verdi AliExpress. Yeni teklif;

 1. seçenek: Ürünün geri göndermek yok. 56,5 dolar para iadesi.
 2. seçenek: Ürünü geri yollarsam tam para iadesi.
 3. Taraflar anlaşamaması halinde otomatikman 1.seçenek uygulanır.

Başka çarem kalmamıştı. 56,5 doları kabul ettim. Param gerçekten 1 hafta içerisinde yattı. Yorum olarakta 1 yıldız verdim ve tüm açıklığıyla durumu anllatım. Ürünü ve satıcıyı tavsiye etmediğimi bildirdim.

Not: Geçen gün satıcı bana ulaştı ve hediye gönderme karşılığında yorumumu değiştirmemi teklif etti. İlk başta yanaşmadım ancak sonradan kabul ettim (gurur duymuyorum ama yaptım 🙂 ) 4 sayfa yazıştık resmen canını okudum diyebilirim 🙂 Çok yalvardı yorumumu değiştirmezsem patronunun onu kovacağından bahsetti. İlk başlarda t02 veya bir android box karşılığında yorumu değiştirebeleceğimi söylemiştim ancak daha sonra kovulma meselesini açınca açıkçası dayanamayıp teklif ettiği bluetooth klavyeyi kabul ettim ve yorumumu değiştirdim. İsteği üzerine birşey yazmadım sadece verdiğim yıldız sayısını değiştirdim.

Hediye gönderilen klavye.

http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrival-V9-Russian-English-Portugal-Ultra-Slim-Wireless-Bluetooth-Keyboard-For-PC-Ipad-Laptop/32261000064.html

 

Bu kısmı ayrı bir başlıkta yazmak istediğimden yukarıda bahsetmedim. Ürünü geri göndermeme sebeplerimden biride üreticinin kendi forumlarında harici soğutma çözümleri ve benzeri yöntemlerle performansın düzeldiği iddasıydı. Eğer ürünün performansını düzeltebilirsem ürün bana t02'den bile ucuza (190 tl ) mal olacaktı.

 

Performans modifikasyonu (Ölüyü Canlandırdım)

İlk önce forumlardaki basit bir çözüm önerisini denedim. (Bu süreç dispute süreci ile eş zamanlı olmaktaydı)

 

1- Toz Filtrelerinin sökülmesi

Ürünün hava alması için koyulan hava delikleri toz filtreleriyle kapatılmıştı ve bu flitreler aşırı sık dokulu olduğu için ürünün hava almasını engelliyordu. Bu filtreleri söktüm.

Toz Filtrelerinin Sökülmesi

 

Bunu öneren arkadaş sorunun çözüldüğünü söylüyordu ancak bende bir peformans düzelmesi olmadı. Belki sıcaklık değerlerinde 1-2 derecelik düzelme olmuştur ama ben farketmedim. Ancak mantık olarak illaki bir katkısı olmuştur/olacaktır.

 

2- Ürünün kapağının açık bırakılması, Usb fan ile içeriye hava Üflenilmesi

Bu tarz bir çözüm öneriside vardı. Bunuda sadece performansın düzelip düzelmediğini merak ettiğimden denedim. Çünkü kullanımı pratik bir yol değil. Ben bu ürünü duvara asılı bir tvde kullanıyorum. Bu şekilde sürekli çalıştırmam çok zor olurdu.

 

Usb fan işe yaramadı ancak elimde soğuk üfleme özelliği olan profesyonel bir kurutma makinası var. Bunu işlemcinin üzerine tuttuğumda sıcaklık değerlerinin düştüğünü ve anlık performansın düzelir gibi olduğunu gördüm. Tabiki bu kesin çözüm olmaktan uzaktı.

 

3- Temiz sistem Kurma

Üretici peformans sorununa çözüm olarak temiz bir windows 10 sürümü yayınlamış.  İddalarıda şu; yüklü gelen windows 10 ile emülatör ve 1000 oyun vs geliyor. Arkaplanda belki yoracak hizmetler olabilir. Bu sürümü deneyin. Ancak kesin düzelir gibi bir açıklama yapmıyorlardı. Kuranlardan da böyle bir yorum gelmedi. Bana da sorunu çözmekle yakından uzaktan alakası olduğu izlenimi vermedi. Ayrıca yavaş bir diski vardı driver vs derken bu çözümü uygulamak hiç içimden gelmedi ve uygulamadım.

 

Kesin Çözümler

 

4-Harici Fan Takımı

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ürünün çok ufak ve yetersiz bir fanı var. Elimi fana götürdüğümde üflediği havayı hissedemiyorum bile. Mikroskopla bakmadan çalışıp çalışmadığını anlamak çok zor 🙂 Resmen laf olsun diye konulmuş.

 

MeeGoPad T07 İç yapısı

 

Forumlarda da en çok bu çözüm üzerinde durulmuştu. Daha önce bu çözümü uygulayanların tavsiyesi üzerine yine AliExpress'ten aşağıdaki fanı sipariş verdim. İnce işler elimden gelmediği için yedek olsun diye 2 tane sipariş verdim. İyi ki de vermişim!

http://www.aliexpress.com/item/1pcs-5V-2pin-High-Speed-30x7mm-30mm-x-30mm-x-7mm-Small-Equipment-Brushless-DC-Cooling/32240193185.html

 

Bu fanlarda aşağı yukarı 1 ay içerisinde elime ulaştı. Gelir gelmez işe koyuldum. İlk önce kendi fanını söktüm ve fana yakın bir yerden kablolarını kestim.

Sipariş verdiğim fanlar ürünün içindeki fana göre daha yüksek profilliydi. Yani içerisine takamazdım. Forumlarda bu çözümü uygulayanlarda fanı dışardan takmışlardı ancak buda bana mantıklı gelmiyordu çünkü fanın hava akışının ürününün hava deliklerinden %100 olarak geçmesi mümkün değildi. Buda soğutma performansı aşırı düşürecekti. Zaten resimde gördüğünüz gibi ürünün soğutma tasarımında bir hata mevcut!

 

Ürünün işlemcisi, fan sığsın diye kaydırılan soğutma bloğunun ve fanın konumları bir biriyle alakasız. Üretici resmen bir mühendislik felaketi yapmış. İşlemci ve çiplerin üzerine metal bir plaka yerleştirmişler fan bu plakaya üflüyor o plaka fanın konumu yüzünden işlemcinin üzerine tam denk gelmeyen soğutma bloğunu soğutuyor oda güya işlemciyi soğutuyor.

 

Bu manzarada işlemcinin throttling yapmaması mucize olurdu zaten.

 

Neyse efendim ben soğutma performansı düşmesin diye fanın denk geldiği hava deliklerini tornavida ve çekiç yardımı ile biraz da aşağıya işlemciye doğru kıra kıra açtım. Ancak dikkatsizliğimden ötürü fanın olduğu kısmı değil aşağıdaki diğer hava deliklerinin olduğu kısmı açmışım 🙂 Bir an ne yapacağım orası anlamsız şekilde delikmi kalacak diye düşürken Allah'tan ikinci fanı sipariş verdiğimi hatırladım. Asıl fanın denk geleceği yeride kırdım. Tabi rezalet bir görüntü oluştu ancak ben görüntünün değil performansın peşindeyim. Biraz da kırdığım kenarları zımpara ile törpüledim. Fanları japon yapıştırıcısı ile kapağa yapıştırdım. (Tabi ince işleri beceremediğimden yapıştırıcı kapağa iyice aktı ve iğrenç bir görüntü daha oluştu 😀 ) Asıl fanın kablosunu sistemin kendi fan kablosuna bağladım. İkinci fanıda kestiğim bir usb ucuna bağlayıp usb girişine taktım.

 

Ürünü çalıştırdım. Usb'ye bağlı olan fan çalışmadı. Allem ettim kallem ettim çalıştıramadım.

İşlemci üzerine koyduğum fan çalıştı. Sıcaklık değerlerinde düşmede oldu, biraz performans düzelmeside oldu ancak asıl beklediğim performans düzelmesini elde edememiştim. Ayrıca fanın kablosu mecburen fana çok yakın olduğu için fana deyiyordu. Kablo fana değmeden kapağı kapatmak imkansızdı. Biraz daha dikkatli incelediğimde (forumlarada baktım) fanları ters taktığımı fark ettim 🙂 Japon yapıtşırıcısı ile yapıtşrımıştım fanları ve çıkarmak çok zordu. Nihayet çıkardım ancak fanların bir kısmı kapakta kaldı 😀 Üstüne üstük bir fanın kablosu da kapağı yapışmıştı ve çıkartırken kablonun kılıfı kapakta kaldı. Neyse çıplak kalan kabloyu elektirik bantı ile sarıp, bu sefer fanları düzgün taraftan kapağa yaptıştırdım. Bu sayede kablonun fana değmesinden de kurtuldum. Ayrıca bu sefer iki fanıda sistem fan kablosunu bağladım. Tabi bu japon yapıştırıcısını dökmem. Sökmem takmam neticesinde ultra triple bir iğrenç görüntü oluştu.

Harici fan yerleşimi

Mod sonrası ürünün dıştan görünümü 🙂

 

Ürünün kapağını kapattım ve çalıştırdım. İki fanda çalışıyordu. Evet sıcaklık değerleri düşmüştü. Ancak işlemci hala 480 mhz'de çalışıyordu. Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Moralim bozuldu. Yapılacak herşeyi yaptım sıcaklıkta düştü ürün niye hala yavaş çalışıyor diye düşünüyordum. Forumları gezerken ilk başlarda gördüğüm ve tek uygulamadığım mini bir çözüm önerisini atladığımı farkettim.

Oda şuydu yine çok muhterem akıllı üreticimiz işlemcinin üzerine termal pad koymuş onun üzerine işlemci açık kalacak şekilde metal ince bir plaka komuş. Onun üzerinede  ince bir yapışkanlı lifli bir pad gibi bir bezle soğutma bloğunu yapıştırmış.

Çözümü sunan arkadaş bu yapışkanlı bezin soğutmayı engellediğini ve kendisinin işlemciye denk gelen kısmını kesip öyle yapıştırdığını söylemiş. Performans sorununun bu şekilde çözüldüğünü söylüyordu.

Termal Pad

 

Bende o yapışkanlı bezi komple attım. Açıp kapatmaktan yamulttuğum artık adam akıllı durmayan ve işede yaramadığını düşündüğü ince metal plakayıda attım. Termal padi işlemcinin üzerine güzel birşekilde yerleştirdim. Bunun üzerinede mümkün olduğunca hem fana hem işlemciye denk gelecek şekilde soğutma bloğunu termal padin üzerine yerleştirdim. (fanlar dışarıdan olduğu için soğutma bloğunu yerleştirmede özgürdüm)

 

 

Sonuç ?

 

Müthişş!!

 

Kapağı kapatıp ürünü çalıştırdım ve sıcaklık değerlerinde müthiş bir düşüş oldu. Performans tamamen düzeldi. Ürün yük altındayken bile takılma yavaşlama yaşamıyordu. (sıcaklık tabiki artıyor ancak kesinlikle bir yavaşlama söz konusu değil) Saat frekansı vaad edildiği üzere 1.8 ghz'e çıkıyordu.

İşlemci Boştayken sıcaklık ve performans değerleri

 

 

Artık ürün asıl performansına kavuşmuştu. Bende ürünü inceleyebilirdim.

 

Asıl Performans İncelemesi

Benchmark

Benchmark sonuçlarını pek umursamadığım için yapmadım. Benim için kullanım deneyimi önemli. İsteyen aşağıdaki hali hazırda yapılmış benchmark sonuçlarını bakabilir.

 

http://www.notebookcheck.net/Intel-Atom-x5-Z8300-SoC.146643.0.html

 

İnternetten gezinme (Çoklu Sekme)

Hiç bir sorun yok. 4 gb ram burda farkını gösteriyor. Zorlamak isterseniz tabiki sınırsız değil ama normal bir insanın çok sekmeli internet ihtiyacını hertürlü karşılar.

 

İnternetten video izleme

İnternetten full hd video izlerken performans ve sıcaklık değerleri

720p ve altı sorunsuz. Normal 1080p'de sorunsuz. Yüksek bitrate'li 1080p videolarda çok nadir saliselik takılmalar var ancak rahatsız etmiyor gayet izlenebilir. 4k videoları sağlıklı oynatamıyor. Takılmalar mevcut. 15-20 fps gibi hissettiriyor.

Dosya üzerinden video izleme

720p video : sorunsuz izleniyor

1080p h264 ve h265 : sorunsuz izleniyor

4k h264 video: izlenmiyor

4k h265 video : Windowsun kendi media playerında ve fotoğraflar ve filmler player'ında sorunsuz izleniyor. hiç bir atlama vs yok. Ama bsplayer ve media player clasic'te izlenmiyor. Codec vs de kurdum ancak ben beceremedim heralde. Yani windows media player'da izlendiğine göre gücü yetiyor sadece adam akıllı uğraşıp düzgün ayar yapmak gerek sanırım.

 

Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator

Grafik tasarımcı olduğum için bu konu benim için çok önemliydi özellikle test ettim. Normalde çok büyük çözünürlükte ve boyutta dosyalar üzerinde çalıştığım ve çizim  yaptığım için 16gb ram bile yetmiyor aslında.

Ancak burda küçük ve orta boyuttaki işler için konuşmak gerekirse sorunsuz. Çok büyük projeler üzerinde çalışamazsınız ancak gündelik işlerinizi karşılar. Resimde de 3000 pixell seviyelerindeki bir resim ile test yapıyordum görüldüğü üzere işlemci en düşük saat frekansıyla çalışıyor ve sorun yok. Altından çok rahat kalkıyor.

 

Oyun

Herkesin asıl merak ettiği kısımdır tahmin ediyorum 🙂

Şöyle söyliyim. Windows marketindeki uygulamaları hertürlü kaldırıyor. Performans'ta en ufak sorun yok.

Eski oyunları (Call of Duty 2, San Andreas gibi) full hd'de yüksek ayarlarda, bazen medium high arası ayarlarda 30 fps üstü çalıştırıyor. Rahat oynanıyor yani.

 

Benim asıl merak ettiğim daha yakın tarihli oyunlardı.

 

Bioshock 

Full HD + en yüksek ayarlar: Mümkün değil 🙂 5-6 fps

720p + en yüksek ayarlar : 10-13 fps gibi.

720p + düşük ayarlar(kaplamalar yüksek)  : 18-30 fps arası

 

Şöyleki ilk başta ani fps düşmeleri yüzünden oynanmaz diyorsunuz ancak sonra biraz devam ettiğinizde kendinizi kaptırdığınızı farkediyorsunuz. Yani tabi içeride gtx970'niz varsa bununla bioshock oynamazsınız ancak başka alternatifiniz yoksa yada çocuğa idare etmelik oynaması için alınacaksa bence olur. Yani birde bioshock çok optimize bir oyun değil. Son 5-6 sene içerisinde yapılan bunun üzerinde oynanacak oyun ve ayarlar bulunabilir.

 

Benim arkadaş çocuğu için düşünüyordu. Çocuk bilgisayar diye çok tutturmuş. Bence alınabilir. Salondaki büyük telivizyonda çocuğu tatmin edecek oyun deneyimi sunulabilir.

 

Dota 2 vs 

Denemedim ama en yüksek ayarlarda olmasa bile rahat kaldırır gibime geliyor. O tarz oyunlar için ideal bence.

 

Counter Strike G.O 

Multide kapışılmaz ama botlarla düşük ayarlada ve 720p'de oynanabilir.

 

Steam Ev içi Yayın

 

En merak ettiğim konuydu . Hemen test ettim. İçeride gtx970'li pc'im var. İnternete Ethernet ile bağlı. Ev içi internet kurulumum iyidir. AC Router'ım var. Tabi ürün AC wifi desteklemiyor. Ama ürün ile modem arasında 1 metre var. Direk görüyorlar bir birlerini.

 

Sonuç:

Düşük kalitede belki idare edilebilir ama tatmin edicilikten uzak.

 

Ürünün üzerinde Ethernet girişi yok. Ama ben usb'den ethernet dönüştürücü parça aldım. Denedim orta kalitede oynanabilir.

 

Benim modem kapının üzerinde asılı. Oradan havada bir kablo çek, onu  usb ethernet dönüştürücüsüne bağla, onuda ürüne bağla. Çok çirkin ve kullanışsız bir deneyim oldu benim için. Yani kablo kanalıyla uğraşılıp gizlenebilinir ama üşendim açıkçası.

 

Salonda 55" Tv de pratik şekilde oyun oynama istediğim vardı ama artık 20 seneden sonra doygunluk mu diyim, yaşlandımda ondan mı oluyor diyim ne diyim artık oyunları açasım gelmiyor yani. O yüzden şuanlık çok uğraşmadım. Ama uğraşacak adam için bu ürün tam çözüm bence. Steam linkten daha mantıklı.

 

Ama ısrarla söylüyorum bu iş wifi ile olmaz. Kablo şart!!!

 

Remix OS

 

Evet remix os'ta denedim. Usb3.0 bir belleğe kurdum. Tabi üründe usb 3.0 girişi yok ama bu sayede en azından usb 2.0'ın tavan performansında kullandım. Hem misafir hem kalıcı modda kullandım.

 

Açılış kapanışlar tabi bir windows hızında değil. Ancak işletim sistemi içindeki deneyim tatmin edici bence. Ben birtek wifi ve bluetooth'u gösteremedim. Driver problemidir belki.

Çokta uğraşmadım. İhtiyacım yok çünkü. Yani ihtiyacı olan kullanabilir.

 

Android

Remix os dışında direk dual boot olarak düz andorid kurulmuyormuş. Direk üreticiye sordum. Niye bilmiyorum. İşlemci kaynaklı galiba. Z3735 işlemcili t02 cihazlara kuruluyor ancak buna niye kurulmuyor anlayamadım. Denemedimde açıkçası. Belki ilerde halledilir.

 

Özet

Yani ürün size gelen performansı ile 113 dolar etmiyor. Hatta bence 50 dolar filanda etmez.

Bu ürünü, hatta bence T02 vs alacak arkadaşlarda, ürünün soğutma sistemini modlamıycaklarsa almasınlar. Eğer ürünü modlayacaksanız süper bir ürün.

 

Ben üzerine para iadesi aldım ürün bana 190 tl gibi bir fiyata geldi.

Son haliyle fiyat performans oranı tavan bir ürün.

Ama ilk haliyle de fiyat performans oranı taban bir ürün 🙂

 

Yani ürünü alıp sonrada para iadesi alma riskine girebilirsiniz. Bu ne kadar etik ne kadar değil orasını size bırakıyorum. Ama adamlar bile bile sorunlu bir ürünü 113 dolardan satıyorlar orasınıda es geçmemek lazım. Üreticisi bile sorunu kabul ediyor. Ama bu şekilde satmaya devam ediyorlar.

 

Ben ürünü bluetooth fare ve bluetooth klavye ile kullanıyorum. (Klavye daha gelmedi onun yerine şuan wifi klavye var)

Çok rahat. 2 usb portuda boşta bu sayede. Gerek olursa diyede 4lü usb hub'ıda bu cihazın yanında tutuyorum.

 

55" bir bilgisayarım olmuş oldu. TV tamamen akıllı hale geldi. LG webos 2 olmasına rağmen bilgisayarda internet deneyimini tam vermiyordu. Bu sayede bu sorunu çözmüş oldum. Üründe tv'nin arkasında kaldığı için gözükmüyor.

 

9 puanı ürünün bana gelen haline değil, ben modladıktan sonra performansı düzelmiş haline veriyorum. 1 puanı'da disk performansından kesiyorum. Ona malesef çare yok.

 

Yaptıpım mod %100 soğutuyormu bence hayır dahada iyi hale getirilebilir performans çok daha stabil hale sokulabilir bence. Ama şuanki hali gayet tatmin edici.

 

Çok uzun bir inceleme oldu farkındayım.  Okuyanlara teşekkür ediyorum. Heralde şuanda internetteki en kapsamlı MeeGoPad T07 incelemesi oldu. Stick pcleri merak eden arkadaşlara umarım yardımcı olur.

Sorusu olan arkadaşlar yorumda belirtebilir, her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

 

#akış #Windows10 #stickpc #minipc @protego @huseyinekrem @arandur @apollo @fsh77 @alatriste46 @mertdg @gokalp-k

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 84
 • ulgoray @ulgoray

  @serhanhepsen Ya stick pc alma niyetim vardı. Tüm hevesimi kaçırdınız hocam. Benim amacım film, youtube internette gezinme içindi. Benim aklımda Z83S adlı bir ürünü almak vardı. Içinde Z8350 işlemci var. Ama 2GB ram barındırıyor. 75 dolara buldum. Box’larda hemen hemen aynı demişsiniz. E o zaman ben ne alacağım.? 300 liraya işi çözecektim ne güzel.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Yani çok mecbursanız 2 gb ramde yeter ama mümkün mertebe 4 gb lık bir model alın. Çünkü 2gblık bir tablet var elimde 2gb kafadan doluyor. Yani 3 olsa al kullan derim. 2 tam sınır.

   Z8350 işlemci vb işlemciler sorun değil, sorun olan bunları yeterli derecede soğutabilmek. Soğutma tasarımı iyiyse üründe iyi. 1. kriteriniz bu olsun. Çünkü işlemci soğutulamadığı zaman frenleme yapıyor ve o ürün çöp haline geliyor isterse 10 gb rami olsun. 50 -100 liralık tabletlerden daha kötü hale geliyor.

   Bence almaktan vazgeçmeyin sadece 4 şeye dikkat edin.

   1- Soğutma tasarımı nasıl. Ürünün yorumlarında bu tarz sorunlardan bahsediliyormu. Forumları vs de gezin. Aşağı yukarı aynı boyutlarda box tipi ürünleri alırsanız yer daha fazla olduğu için bu sorunla karşılaşma olasılığınız daha düşük olacaktır.

   2- 4 gb ramli olmasına dikkat edin.

   3- Usb soketlerinin sayısı, tipi (micro/tam boy vs) ve usb 3.0 olup olmaması. Şart değil ama tercih sebebi olur.

   4- Depolama biriminin hızı. Bendekinin düşük mesela ve performansa etkisi oluyor. Standart olması kafi yeterki düşük olmasın.

 • ulgoray @ulgoray

  @serhanhepsen Hocam benim Z83S ürününün incelemesinde 126mb okuma 50 civarı yazma alıyordu. Ama ram seçeneği olarak tek 2GB var. Ama 4 şart diyorsan ona bir bakayım. Aynı zamanda Asus, Lenovo, Intel, Meegopad, Morefine, Bben, Pipo, Beelink gibi bir çok markaya baktım. Hepsinin stick pclerinde ısınma sorunu var. İçindeki incecik fan yeterli gelmiyor. Boştayken minimum 50 derecede geziyorlar. O yüzden ben Stick pc almayıda çok yanaşmak istemiyorum artık. Box'lara bakacağım. İçlerindeki soğutma blokları daha büyük.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Amaç sadece multimedia player ise, Windows yerine çok daha ucuz olan vede desteği çok yaygın olan Android TV Box almak en mantıklısı. Ama illa Windows olsun ve az yer kaplasın diyorsanız Intel CPU lu mini PC lere yönelmek gerekiyor. Diyer bir alternatif de monitörü kırık/sorunlu ikinci el I3, I5 CPU 'lu laptop alıp bunu media player olarak kullanmak.

 • fatihpc @fatihpc

  t07 ve t08 pro diye bişey var şimdide. Bunlarda da aynı sorunlar var mı acaba?

Samsung NVME 950 PRO 256GB

Samsung NVME 950 PRO 256GB

Şİmdi diyeceksiniz ki sen hani kasayı satıyordun. Satılmayacak bir ilan verdim ve aynen devam ediyorum. Daha doğrusu biraz daha hızlandırarak.

SSD'ler artık 2'ye ayrıldı. SATA SSD - NVME SSD... SATA SSD'ler bildiğiniz gibi 600MB cehenneminden kurtulmaları mümkün olmayan bir yolda saplanıp kalmış durumdalar. Ancak SSD'yi okuma yazma hızından sebep alan kişiye de tekme tokat dalmak lazım. SSD demek okuma yazma hızı değil, IOPS ve 4K demek. Bunlar ne demek yemin ediyorum yazmaya üşeniyorum vakti zamanında başka bir platformda çok yazdım çizdim. Soran olursa ara ara cevaplarım. Neyse en azından bir kaç cümle yazayım:

4K SSD'nin veri yazılan en küçük birimidir. Atomu diyelim. Saniyede kaç veri atomu okuduğunu sentetik testlerle görebilirsiniz. HDD'de bu rakam onlarca iken SSD'de bu rakam binlere kadar çıkabiliyor. Bİr de IOPS var. Saniyede hesaplanan işlem sayısı. HDD'de bu birkaç yüz iken SSD'de bu onbinlerce... SSD'nin muazzam hız farkı da saniyede okunup yazıla 4K ve IOPS dediğimiz gelişigüzel ince hesap sayısı. Bir de veriye erişim süresi var tabii...

Neyse NVME SSD ise PCI Express arayüzünü kullanarak verileri okuyup yazıyor. Bu da MB cehenneminden GB cennetine geçişi sağlıyor. SSD'leri artık AHCI SSD'ler ve NVME SSD'ler olarak 2'ye ayırmak mümkün. Bİr de M2 platformu var. Yeni nesil anakartların hemen hepsinde var. Eski anakartlarda ise PCI Express slotuna adaptör takarak bu platformu kullanmak mümkün. M2 platformu da NVME ve AHCI olarak ikiye ayrılıyor. Mesela Samsung'un M2 Evo'ları AHCI ve 600MB cehenneminde yüzerken sürücü parmak kadar ufalmış oluyor. Ancak Pro NVME...

Amazon'dan aldığım Sandisk Ultra II 960GB SSD'yi PC'ye takıp PC'den DVD ROM hariç tüm mekanik sürücüleri sökmüştüm. Intel SC3500 600GB C, 960'lık Sandisk ise D görevi görüyordu. Sonra uygun fiyatlı bir Samsung 950 Pro bulunca kendi kendime gel kapasiteyi azalt performansı arttır. Bu alışverişten cebime para kaldığını görünce tamam dedim.

SSD'den NVME'ye geçiş, HDD'den SSD'ye geçerken sağlanan hız kadar artış sağlamıyor. Ancak özellikle de online oyun oynayanların SSD kullananlara göre haritaya daha hızlı giriş yapmasını ve arayüz yüklemelerinin yaklaşık 2 kat daha hızlı olmasını sağlıyor. Yani lüks bir ürün. TR'den en uygun fiyatlısı Inventus'ta ve 693TL. http://teknofiyat.com/?search=samsung+950+pro Amazon'dan geliş fiyatı ile eş.

Şu ana kadar sadece Attila Total War ile test etme şansı buldum ve 5930K CPU X99 Rampage V anakart ile birlikte SSD'ye göre 2 kat daha hızlı olduğunu iddia edecek hız farkını gözledim. Sonrasında daha fazla detay verebilir miyim bilmiyorum ama benden şimdilik bu kadar.

Unutmadan, Samsung'un Magician ve NVME driver'ını kurmanız büyük fark yaratıyor.

Sırada: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820167300 Bulursam bunu almak var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Wireless Multimedia Bamboo Keyboard & Mouse Combo

"Dediler zamanla hep, değişirmiş sevgiler" Değişmiyor arkadaşlar. İnsan neyse o! Başkası olması çok zor.

Ahbaplar sakin ol dediler. "Bambu çatlar, dayanıksız ürün uzak dur" ben de durdum. Ancak ne kadar dayanıksız olabilir acaba diye merakıma da engel olamadım. Goldmaster marka geniş ve ergonomik olan modelin rengi koyu, tuşların görünmesi zor olunca başka yerde bakınayım derken, bir alışveriş sitesinde Çin'de imal edildiği aşikar olan, homemade dense de CNC eli değmiş hissi yüksek bir model buldum. Daha öncesinden bildiğiniz ahşap kasaya uyumlu olacağını varsayarak aldım.

Alırken dikkat etmedim. TR değilmiş. Yorumlara da bakmadım 🙂 Buna karşın tuşların yerini ezbere bildiğim için sorun yok. Satıcı belirtmemiş. Tek yıldız verdim.

Çok şık. Ofise her gelen görüşeceği konuyu unutup buna odaklanıyor. İnsan keyifleniyor. Ancak sadece bu kadar. Başka da hiçbir özelliği yok 🙂 Bildiğiniz Iphone veya Macbook benzeri bir durum. Estetik çekiciliği, kısıtlı donanımın ve diğer kısıtlamaların önüne geçiyor.

Çok kötü bir kablosuz alıcısı var. 1.5m sonra algı dip yapıyor. Hatta ara ara mouse'u sert şekilde hareket ettirmek gerekiyor. Ofise dışarıdan bakan adam "bu adamın ücretli yıllık izne çıkması lazım" diyebilir. Klavye notebook ayarında yerden kazanmak amacıyla konstantre hale getirildiği için uzun vadeli ofis işlerinde yorabiliyor.

Özetle;

Ofiste şık bir görünüm sağlamak için çalışma şartlarınızı zorlaştırmak gibi salakça bir bedel ödemeniz adına, çok ideal bir ürün. Şimdilik kullanacağım. Tadı çıkınca ve tuşlar çatlayınca iade. Yeni gönderilen veya tuşları değişerek gönderilen klavyeyi de hatun kişilere hediye etmek gibi bir görev de verilebilir.

Duygularım karışık. Hem masamın üstünde durmasından çok hoşlanıyorum. Hem de kullanımı zor. Sürekli topuklu ayakkabı giyip sağlığından olan kadınları anlamak için ideal. Hatta bunu kullanarak zaman içinde kadınların aklından geçenleri okumaya başlayıp, Romeo olmanız işten bile değil.

TS'nin bir Tayyarlar birliği olduğuna istinaden, aramızda bulunma ihtimali olan kadınlarımız, belki daha ayrıntılı izahatta bulunurlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Dell MSA14 Single Arm Monitor Stand (MH1HV)

2. Monitör kolunu da aldık. Bu ürün kullandığım Dell 2713HM ile birebir uyumlu, Dell monitör kullananlar için tek bir vida bile sıkmadan montaj yapmaya elveren bir model. Ancak ürünle birlikte gelen çevirici, vida kullanarak kolu her tür monitöre monte etmenizi sağlıyor.

Kullanım amacı: ofis masanızdaki "makam aracınıza" (Dell monitörler için yaptığım genelleme) yakışan "şoför" edinmek denebilir.

1- Hareketleri daha önce incelediğim Dark marka kola göre daha kısıtlı. Hareket kabiliyeti 180 derece
2- Malzeme kalitesi çok iyi ancak bendeniz masa kumpasını beton zemine düşürüp, plastik kaplama ve metal omurganın birbirinden ayrılmasına sebep oldum, sigara külü ve japon ikilisi ile sorunu aştım.
3- Markası ne olursa olsun siyah monitörle çok iyi bir ikili oluyor. Oldukça zarif ve şık.
4- Kablo saklama oluğu çok başarılı.
5- Ağırlık taşıma konusunda 29" monitörle bile rahatça baş edebiliyor.
6- Kutudan çıkarıp eklemleri vidasız monte etmek çok kolay ve fabrika çıkışı 27" monitörü taşımak ve rahatça hareket ettirmek üzere ayarlanmış. Montaj sonrası hiç ayar yapmadım.

Ürün : http://www.amazon.com/gp/product/B00C6CMZVC/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Tek sorunu, her zamanki gibi fiyatı.
Sanırım sitede uzun yazı olmasın diye, yazı uzadıkça sayfa kassın diye ayar yapılmış. Sözlerimi kısa kesiyorum.

Dark Vesa Kasa incelmesi gecikti ama hazırlığını tamamlamak üzereyim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15