#Govee #Şerit Led

Burada da bir kaç başlık açmıştım. Salon tavan arası ledlerini değiştirme macerası son buldu :). Önce basit gün ışığı renginde bir led takacaktım, sonra rgb olsun IC olsun derken konu çok değişik yerelere gitti. Özellikleri listelersek; RGB, W (beyaz), IC (programlanabilir), Wifi ve veya Bluetooh, Metre başına led sayısı, Led üstü koruması (su toz vs) diye bayağı uzun bir liste çıkıyor. Liste uzayınca fiyatlarda çok değişik yerlere gidiyor. Bana ne lazımdı? Olmazsa olmaz W olması yani gerçek beyaz rengi verebilmesi (bunun da alt dalları var ama o kadar detaya girmeyecem). Bu özelliği bulmak pek kolay değil, bunun yerine çoğu ürün RGB yi karıştırarak beyaz olduğunu iddia ediyor ama malesef olamıyorlar. IC olması, led üzerindeki adaları (genelde 30cm de bir) ayrı ayrı renklerde ve değişik sıra ve senaryolarda yakabilmek. Wifi yada Bluettoh olması (bana ikisi de uyar) ve uygulamasının iyi olması....
Önce govee'nin 20m'lik (800 Lira) RGB ledini alıp denedim, parlaklığı yetersizdi (1m de 30 led) ve beyaz vermek ile alakası yoktu. Ayrıca IC de değildi. Sonra TP-Link Tapo L930 denedim (20m'si (5mx4) 3600 lira), beyaz var ve IC, parlaklık düşüktü (1m de 30 led) uygulaması ÇOK iyiydi ama IC tarafını çalıştıramadım. TP-Link den detsek almaya çalıştım ama oda işe yaramadı. Buradan bir arkadaş bende de var bende de çalışmıyor deyince oda elendi malesef. Hue tarafına baktım orada beyaz, renkler ve uygulama süper ama IC olayı yok. IC olan Gradient diye tv arkası için olan modeli var onu da çok parça parça almak lazım en uzun 75'''lik yani 4m lik olanı var (m'si 800, 20m si 16.000Lira)... Bu arada ledi ali express den ayrı alıp kontrolcü adaptör uygulama vs de yapmayı düşündüm ama üşendim 🙁 Onun da toplam maliyeti yaklaşık 4000-4500TL olacaktı.

Çok uzattım, sonunda Govee M1 de karar kıldık. 5'er metrelik olarak satılıyor, W var IC var, 1m de 60 led ve silikon kaplamalı (bana çok da gerek yoktu). Henüz tavan kurulumu yapamadım ama yerde denedim. Metre de 60 led olması önemliymiş daha azı bence olmamalı, ürünün kutusu kitapçıkları vs donanım adına herşey gayet premium hissiyat veriyor. Beyaz dahil renkler hazır animasyonlar vs süper. IC tarafında 5m de her 30cm de bir ada olacak şekilde değişik renk verebiliyorsunuz hatta isterseniz bazı adaları kapatabiliyorsunuz (%0 olmuyor ama %1 e iniyor). Bu durum 5m değil de 3m kullanırsanız kalanı kesmenize gerek kalmamasına yarıyor. Ürün tek adaptör ve kontrolcü ile max 10m çalışıyor bu durumda 30cm lik IC adaları 60cm e çıkıyor. Çok kısaltmamak şartı ile kesilebiliyor da (bazı marka IC ler kesildiğinde çalışmıyor). Ben 2 adaptör kontolcü ile kullanacağım, 2 adaptör kontolcü elimde kaldı 🙂 Govee sadece led malesef satmıyor. Bununda fiyatı 5m de yaklaşık 93€ (amazon.de herşey dahil) pahalımı evet 🙁 ufak bir ETH operasyonundan gelen paralar olmasa vermezdim sanırım 🙂

Bu arada govee yi gömmek istediğim bir konu var oda uygalaması. Uygulama tam çin işi, işini yapıyor ama DELİ karmaşık. İçinde yok yok, forum, alışveriş kısmı salak saçma ne varsa koymuşlar. Hiç basit kullanıcı dostu değil. Donanımı bu kadar premium yazılımı bu kadar tırt bir ürün ilk defa gördüm.

Yazma ile bitmeyecek sorusu olan varsa cevaplayalım 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap

yeni test oyuncağı buldum, hadi taştaş yarıştıralım. 😁

https://www.waveform.com/tools/bufferbloat

edit: arkadaşlar belirtmek gerekir ki bu test bağlantı türü ve hızınızla doğrudan ilgili değil, daha ziyade bu bağlantıyı kontrol eden (ya da süren diyelim) enstrüman yani router'lar ile ilgili.

şahane hat değerleriniz olup yine de kötü sonuçlar alabilir ya da bendeki gibi tavşan kakası kıvamlı bir bağlantıya sahip olup şahane sonuçlar alabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20

Disk yönetimi ve senkronizasyon için kullandığınız güzel yazılımlar var mı? Açık kaynak olması öncelik. Duplicate file finder var uzun sürüyor ama işe yarıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Synology nas cihazlarında, telefonda çekilen resimleri otomatik nas cihazına yüklüyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

    Telefona yüklenen bir uygulama ve NAS'a yüklenen bir package ile kesin yapıyordur ama ben kulağımı tersten gösterdiğim için denemedim. Ben iPhone'daki resimleri Onedrive'a otomatik yüklüyorum, NAS'ın da Onedrive'ın ilgili klasörüyle senkronizasyonu var. Oradan çekiyor. Haliyle amaç hasıl oluyor ama benim birinci yedekleme noktası olarak Onedrive'ı kullanmam nedeniyle bu senaryo bana yetiyor. Doğrudan NAS'a yüklemek için uygulamalara bakmak lazım, benim senaryomda gerekmediği için bakmadım. %99 vardır.

  • Issız_adam @systemnet

    çoğu nasıl mobil uygulaması var bu cihazında vardır onunla yapıyorsun, qnap ve asustor yapıyor mesela ...

  • Filtre @kahve

    Teşekkür ediyorum sırf bu özellik için alıp almama arasında kalmıştım

#Presonus #Amazon Fiyat baya uygun geldi ne düşünüyorsunuz ? Amazon Almanya'dan geliyor sanırsam kaç günde geliyor ortalama ?

https://www.amazon.com.tr/PreSonus-Hoparl%C3%B6r-3-5-2-Yollu-Monitor/dp/B075QVMBT9

Presonus Eris 3.5 Aktif Referans Monitör, Çift: Amazon.com.tr

Presonus Eris 3.5 Aktif Referans Monitör, Çift: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia GPU'ların RAM miktarlarıyla ilgili uzun zamandır canımı sıkan bir yanlış anlaşılma var ve maalesef teknoloji editörleri bu konu hakkında çok bilgili olmadığından tam olarak açıklayamıyorlar. Bu RAM miktarlarının nedenini kısaca açıklamayı deneyeceğim.

-3060'ta neden 12 GB RAM varken, 3080’de 10 GB var?
Olayın sebebi tamamen GDDR6X standartları. Örnek olarak 3080’i ele alalım. 3080’in memory bus genişliği 320-bit, 6800XT’den yüksek ama GDDR6X kullanması nedeniyle koyabilecekleri maksimum RAM 10 GB. Peki bu neden kaynaklanıyor? GDDR6X standartında her bir memory modülü 32-bit yola ihtiyaç duyuyor. 256-bit bir ekran kartında maksimum 10 tane GDDR6X modülü kullanabilirsiniz. Günümüzde GDDR6X hala maksimum 1 GB modüller olarak üretilebiliyor. Bu nedenle GDDR6X kullanan 320 bit bir ekran kartı maksimum 10 GB RAM'e sahip olabilir. 3060 ise GDDR6 sayesinde 192 bit yol ile 12 GB'ye çıkabiliyor çünkü 2 GB'lik modüller mevcut. Nvidia tepe modellerinde daha az ama daha hızlı belleği tercih ediyor şu an. İleride 2 GB'lik modüller çıkınca hem RAM kapasitesi AMD ile eşitlenecek hem de bandwidth olarak fark atacaklar.

-Nvidia neden memory bus'ı genişletmiyor?
Memory controller'ları ve bus'lar GPU'da oldukça fazla yer kaplıyor ve enerji tüketimini aşırı miktarda etkiliyorlar. Bunları arttırmak GPU'yu oldukça büyütüp maliyetleri çok fazla arttırır ve soba gibi bir GPU ortaya çıkartır.

Kısaca Nvidia keyfinden değil mecburiyetten bu miktarda RAM'leri koyuyor. 3090'ın kullandığı oldukça maliyetli ve çok fazla RAM kullanıldığında performansı aşağı çeken bir yöntem var ama onu da başka birisi anlatsın artık 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

NAS cihazı önerisi;
Arkadaşlar farklı illerde yaşayan 2-3 kişi ile elimizde bulunan müzik-video-fotoğraf arşivlerini ortak bir havuzda toplayıp, istediğimiz zaman erişmek için bir nas cihazı arıyoruz. Öneriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TalhaAynacı biraz hanımcılık yapmış ama güzel #coop oyunlar.
https://www.youtube.com/watch?v=xtZwZaw6vis

HANIM KONTROLCÜYÜ GETİR! (Eşinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar)

Bu videomuzda 10 yıllık evli bir oyuncundan eşlerini de oyunlara ısınmalarını sağlayacak, eşinizle birlikte oynayabileceğiniz en iyi 10 oyun tavsiyesi geliyo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nokia Türkiye den çekildimi yeni modellerini hiç göremez olduk ?
Saf Android deneyimi sunan başka marka kalmadı malesef..
Pixel Serisi dışında ?
@umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Millet hala RGB'sinde dalga efekti var, nefes efekti var diye anlata dursun, şöyle bilgiler veren kanallar da var.

MSI GE66 Raider w/ RTX 3070

MSI has released the updated version to the super popular GE66 Raider laptop model.Now caring the latest GPU technology, it has the full power Max-P edition ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap