DELL S2721DGF (vs Samsung C27HG70 - CHG70)

evvela şu karşılaştırmayı şuraya bir bırakalım.

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/samsung-chg70-vs-dell-s2721dgf/546/16485?usage=3623&threshold=0.10

geniş kapsamlı editoryal inceleme değil de daha basit, doğrudan yalnız ve sadece teknik spesifikasyon karşılaştırması isteyen olursa diye şu da şurada dursun.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/d2b415cec1

gelelim hoşuma gidenlere gitmeyenlere:

Samsung'un CHG70'de kendisinden çok daha pahalı IPS panelli dönemdaş ürünlerinden birçoğuna nanik yapan tarzdaki renk derinliği ve görsel kalitesi beni satın aldığım ilk günden bu tarafa hep şaşkınlığa uğrattı. VA bir panelin Asus'un efsanevi PG279Q'larındaki IPS panellere (sonunda M takısı olan 2021 model hariç) ve bu işin piri olan LG'nin birçok ürününe göre renklerinin çok daha derin oluşu ve bunu bir de IPS değil de VA oluşunun avantajı ile siyahları gerçek siyah olarak göstermesiyle birleştirmesi (bölgesel arka aydınlatmanın da avantajıyla) takdire şayan. lakin bu yeni monitörümü de karşıma alana kadar etkiliydi, büyü bir anda bozuldu! DELL'deki renkler kağıt üzerindeki spesifikasyonlarda arada çok büyük bir fark yokmuş gibi göründüğü halde gerçekte çıplak gözle bakıldığında muazzamlar, dibim düştü desem yeridir.

yine HDR desteğinde DELL'in bariz ve çok büyük bir avantajı var, monitörü sisteme DisplayPort 1.4 kablo ile ilk bağladığınız haliyle Windows'ta ilgili menüden açılışı yaptığınızda Samsung'un aksine hiçbir ilave ayar ya da ilave ince ayar kurcalama ve deneme yanılma yapmadan olabilecek en iyi şekilde çalışıyor. Dezavantajı ise Samsung'un o ince ayarlar ile yakaladığı muhteşem HDR görselliği -ki esasen VESA tarafından giriş seviyesi HDR desteği olan ürünlere verilen Display HDR 600 sertifikasına sahip keçi kakası kabilinden bir ürün kendisi- Dell sağlayamıyor. zira kaba tabirle Fake HDR olarak adlandırılan HDR 400 desteğini haiz ve yine her ne kadar Dell bundan ürün spesifikasyonlarından bahsetmemiş olsa da tıpkı Samsung CHG70 gibi bölgesel kararan arka aydınlatmaya sahip olsa da karanlık sahnelerde asla Samsung kadar başarılı bir atmosfer sağlayamıyor. yine güneşin doğuşu vs gibi sahnelerde de öyle Samsung'da olduğu gibi gözleri kısmayı gerektirecek bir görsellik namevcut, zira tavan değer 400 kandiladan ibaret. fakat son olarak şunu tekrar ve üzerine basa basa belirteyim, Samsung'da bu HDR görsel kalitesini yakalayabilmek için cidden hatırı sayılır bir zaman harcamanız gerekiyor ve yine de bazı HDR destekli oyunlarda (özellikle Windows'un HDR fonksiyonuna göbekten bağlı olanlar) tüm bu ince ayarlara rağmen sonuç koca bir fiyasko olabiliyor. burada da DELL bence kullanıcısını angaryaya boğmayan "tak & kullan" kolaylığı ile epeyce bir öne geçmekte.

her iki monitörde de G-SYNC Compatible desteği mevcut olduğu halde (Samsung'da sertifika ve destek olmaksızın tamamen kullanıcı tercihinde, DELL'de ise NVIDIA tarafından sertifikalandırılmış ve doğrudan desteklenen/tanınan şekilde) DELL'de daha ilk anda deneyimleyeni içine alan ve şaşkına çeviren gerçek bir akıcılık mevcut. halbuki her iki ürünün de teknik değerleri tazeleme oranı alt ve üst eşikleri hariç neredeyse birebir aynı. açıkçası ben Samsung'a dahi bu konuda aşıkken DELL beni tam anlamıyla çarpmış vaziyette. akıcılık MU-AZ-ZAM!

gelelim zurnanın zırt dediği yereee... DELL'in yazılımında Türkçe dil desteği yok, yani bu çok önemli bir şey değil gibi belki ama kontrol arayüzünün de "tırt" tasarımını düşününce işin bu yanına hemen hiç eğilmedikleri ayan beyan ortada. lakin en azından PC üzerinden kontrol edebilme şansı (DELL Display Manager) mevcut, Samsung efendide ise böyle bir şey kesinlikle yok. yine her iki üründe de Joystick menü kontrol butonu mevcut olmasına rağmen DELL bu butonu çok garip konumlandırmış, şöyle elimi kolumu rahatça uzatıp monitörle gözlerim arasına mesafe bırakarak rahatça ayar yapayım gibi bir şey Samsung kadar basit değil. bu olmamış.

DELL'in bir diğer ve bana göre affedilemez kusuru da 4K desteği ve/veya 4K'dan 2K'ya Downscale desteği olmayışı. yani 2017 model Samsung CHG70'de bile olan bu basit özelliğe neden yer vermemişler anlamak mümkün değil. HDMI ile bağlanan Xiaomi Mi Box S Samsung CHG70 üzerinde 1440/2160P 60FPS desteği sunarken DELL'de yalnız ve sadece 1080p 60FPS mümkün. bu benim için muazzam bir hayalkırıklığı oldu. cidden anlaşılır ve affedilir gibi değil, bu çok büyük bir hata.

son olarak içinde bulunduğumuz akşam saatleri itibariyle IPS Glow ve ışık sızması için yaptığım kontrollerde de DELL beni üzmedi sağolsun, RTINGS'e giden test ürünündeki o facia raddesindeki durumdan eser yok ve açıkçası ışık sızmasında da adeta bir BATMAN Logosu tadı yakalayan (ahahaha) Samsung ile karşılaştırınca DELL keyfimi muazzam yerine getirdi desem abartmış olmam. bu noktada DELL'e kabahat/kusur bulabileceğim yegane şey yazının başında da değindiğim üzere her ne kadar ürün tanıtımında bundan hiç bahsetmiyor ve vurgulamıyor olsalar da üründe var olan bölgesel arka aydınlatma desteğinin Samsung CHG70'in aksine sadece HDR desteği açıkken aktive oluşu. SDR kullanımda bu destek maalesef kapalı durumda. ileride bir firmware güncellemesi ile 4K'dan downscale desteği ve bölgesel arka aydınlatmanın SDR kullanımda da aktive edilebilmesi gelirse işte o vakit benim nazarımda uzun bir süre fiyat performans ürünü monitörlerin altın kasesi konumunu koruyup pekiştirecektir.

elimden geldiğince, dilim döndüğünce henüz çok yeni olan deneyimlerimi paylaşmak istedim, umarım bu ürün ile ilgilenenlere faydalı olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmet.diye.biri @metchak

  Monitör ihtiyacım yok, sadece bilgi almak için okudum. Ayrıntılı, net ve akıcı bir şekilde anlatmışsın. Emeğine sağlık.

 • Samed AYDIN @picasso16

  Hocam bu ips glow u iki alet yan yana yapar mısınız? Ben rtings deki kötü görüntü yüzünden soğumuştum. Kontrast farkı göze batıyor mu? Curveddan düz ekrana dönünce kötü izlenim oldu mu?

  • UnicornKnight @unicornknight

   iki alet yan yanayken böyle bir karşılaştırma yapılamaz, VA'da IPS Glow diye bir şey olması imkansız olduğundan C27HG70 her şekilde derin siyahları ile yanıltıcı şekilde göze daha iyi görünecektir.

   RTINGS'deki cihazın aksine gelen üründe sağda, solda, üstte, altta, köşelerde vs göze batan bir durum yok. mevcut olan az miktardaki husus hem homojen dağılmış hem de dikkat çekmiyor/dağıtmıyor.

   açıkçası siyah başarımı konusunda akıl karıştıracak denli de iyi çıktı, bu da VA'dan IPS'e dönüş sürecimde hiç beklemediğim ve beni mutlu kılan bir diğer şeydi.

   curved'den düz ekrana geçiş ilk anda ve takip eden birkaç saat boyunca cidden sıkıntılı oldu. artık göz ne şekilde alışıyor ve beyin de ona göre bir algı illüzyonu yaratıyorsa takip eden kullanım saatlerim boyunca monitörü sanki dışbükeymiş, yani ters curved şekilliymiş (ahah en yakın tabir bu) algıladım bir süre. herhalde alışma ve normal görme/algılama sürem biraz da ihtiyarlık yüzünden uzun sürdü.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @unicornknight Işık sızması yazacaktım ips glow yazmışım. Siyah açıkken gri duran yada dediğin gibi köşelerden ışık fışkırmasını sevmiyorum.

 • ali toruncu @alitoruncu60

  Hocam selamlar,
  Dell S2721DGFA monitörünü almayı düşünüyordum ama şu şekildeki "4K desteği ve/veya 4K'dan 2K'ya Downscale desteği olmayışı" tespitinizi biraz açar mısınız 4K desteği ve/veya 4K'dan 2K'ya Downscale desteği olmayışı tam olarak ne demek? Yani 2k ekranda youtube'dan 1080p video açtığımızda görüntüde bir sıkıntı mı olacak? Teşekkürler. Saygılarımla

  • UnicornKnight @unicornknight

   yeni nesil konsollar olan Xbox Series X ve/veya PlayStation 5 ile 4K sinyal alamazsınız, dolayısı ile 2K çözünürlükteki monitörünüze 1080p görüntü sinyali geleceği için PC kullanımının aksine daha düşük kalitede bir görüntü elde edeceksiniz. şu an kutusuna koyup kaldırmış olduğum bir önceki monitörüm olan Samsung C27HG70'de ise doğrudan 4K sinyali alıp 2K çözünürlüğe Downscale etme özelliği mevcuttu ve bunun söz konusu kaynaklaran elde edilen görüntü kalitesine de epeyce bir katkısı oluyordu.

   tabi bu yazılımsal bir kısıt, zira şimdi ilk aklıma gelen MSI olmak üzere birkaç üreticinin benzer 2K monitörlerine Firmware güncellemesi yoluyla bu 4K'dan 2K'ya Downscale özelliğini verdiğini biliyoruz. bu Firmware'lerin ilan edildiği ve yayınlandığı tarihlerdeki Teknoseyir Haftalık Gündem Değerlendirmesi de dahil olmak üzere birçok yerli ve yabancı mecrada haberleri yapıldı bunun. dolayısı ile DELL bu saçmalığı ortadan kaldıracak bir güncelleme yayınlar mı yayınlamaz mı bilemiyorum. zira bana da S2721DGF olarak sipariş edip de S2721DGFA olarak gelen ürünler arasındaki yegane fark Firmware sürüm farkı ve bununla gelen AB'nin güncel enerji sarfiyatı mevzuatlarına uygun varsayılan parlaklık ayarları vs.

   https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/jmnmia/difference_between_dell_s2721dgf_and_dell/

   hani doğrudan Firmware güncellemesi yayınlamak yerine ürün kodunu değiştirip güncel Firmware yüklü şekilde satışa sunmak gibi ilginç bir politikaları var.

   bakalım, zaman içinde göreceğiz.

  • ali toruncu @alitoruncu60

   @unicornknight Anladığım kadarıyla PS5 veya XBOX'ta kullanacaklar için geçerli bir durum. Yeni bir kasa topladım profesyonel olmayan kurgu/render için kullanacaktım. Bazen de rekabet gerektirmeyen oyun oynarım diye düşünmüştüm.

  • UnicornKnight @unicornknight

   @alitoruncu60 PC için hiçbir sorun yok.

  • ali toruncu @alitoruncu60

   @unicornknight O zaman benim için bir sorun yok. Bu konuda beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Synology nas cihazlarında, telefonda çekilen resimleri otomatik nas cihazına yüklüyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Telefona yüklenen bir uygulama ve NAS'a yüklenen bir package ile kesin yapıyordur ama ben kulağımı tersten gösterdiğim için denemedim. Ben iPhone'daki resimleri Onedrive'a otomatik yüklüyorum, NAS'ın da Onedrive'ın ilgili klasörüyle senkronizasyonu var. Oradan çekiyor. Haliyle amaç hasıl oluyor ama benim birinci yedekleme noktası olarak Onedrive'ı kullanmam nedeniyle bu senaryo bana yetiyor. Doğrudan NAS'a yüklemek için uygulamalara bakmak lazım, benim senaryomda gerekmediği için bakmadım. %99 vardır.

 • Ahmet aykök @systemnet

  çoğu nasıl mobil uygulaması var bu cihazında vardır onunla yapıyorsun, qnap ve asustor yapıyor mesela ...

 • Filtre @kahve

  Teşekkür ediyorum sırf bu özellik için alıp almama arasında kalmıştım

#Presonus #Amazon Fiyat baya uygun geldi ne düşünüyorsunuz ? Amazon Almanya'dan geliyor sanırsam kaç günde geliyor ortalama ?

https://www.amazon.com.tr/PreSonus-Hoparl%C3%B6r-3-5-2-Yollu-Monitor/dp/B075QVMBT9

Presonus Eris 3.5 Aktif Referans Monitör, Çift: Amazon.com.tr

Presonus Eris 3.5 Aktif Referans Monitör, Çift: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia GPU'ların RAM miktarlarıyla ilgili uzun zamandır canımı sıkan bir yanlış anlaşılma var ve maalesef teknoloji editörleri bu konu hakkında çok bilgili olmadığından tam olarak açıklayamıyorlar. Bu RAM miktarlarının nedenini kısaca açıklamayı deneyeceğim.

-3060'ta neden 12 GB RAM varken, 3080’de 10 GB var?
Olayın sebebi tamamen GDDR6X standartları. Örnek olarak 3080’i ele alalım. 3080’in memory bus genişliği 320-bit, 6800XT’den yüksek ama GDDR6X kullanması nedeniyle koyabilecekleri maksimum RAM 10 GB. Peki bu neden kaynaklanıyor? GDDR6X standartında her bir memory modülü 32-bit yola ihtiyaç duyuyor. 256-bit bir ekran kartında maksimum 10 tane GDDR6X modülü kullanabilirsiniz. Günümüzde GDDR6X hala maksimum 1 GB modüller olarak üretilebiliyor. Bu nedenle GDDR6X kullanan 320 bit bir ekran kartı maksimum 10 GB RAM'e sahip olabilir. 3060 ise GDDR6 sayesinde 192 bit yol ile 12 GB'ye çıkabiliyor çünkü 2 GB'lik modüller mevcut. Nvidia tepe modellerinde daha az ama daha hızlı belleği tercih ediyor şu an. İleride 2 GB'lik modüller çıkınca hem RAM kapasitesi AMD ile eşitlenecek hem de bandwidth olarak fark atacaklar.

-Nvidia neden memory bus'ı genişletmiyor?
Memory controller'ları ve bus'lar GPU'da oldukça fazla yer kaplıyor ve enerji tüketimini aşırı miktarda etkiliyorlar. Bunları arttırmak GPU'yu oldukça büyütüp maliyetleri çok fazla arttırır ve soba gibi bir GPU ortaya çıkartır.

Kısaca Nvidia keyfinden değil mecburiyetten bu miktarda RAM'leri koyuyor. 3090'ın kullandığı oldukça maliyetli ve çok fazla RAM kullanıldığında performansı aşağı çeken bir yöntem var ama onu da başka birisi anlatsın artık 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18

NAS cihazı önerisi;
Arkadaşlar farklı illerde yaşayan 2-3 kişi ile elimizde bulunan müzik-video-fotoğraf arşivlerini ortak bir havuzda toplayıp, istediğimiz zaman erişmek için bir nas cihazı arıyoruz. Öneriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TalhaAynacı biraz hanımcılık yapmış ama güzel #coop oyunlar.
https://www.youtube.com/watch?v=xtZwZaw6vis

HANIM KONTROLCÜYÜ GETİR! (Eşinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar)

Bu videomuzda 10 yıllık evli bir oyuncundan eşlerini de oyunlara ısınmalarını sağlayacak, eşinizle birlikte oynayabileceğiniz en iyi 10 oyun tavsiyesi geliyo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nokia Türkiye den çekildimi yeni modellerini hiç göremez olduk ?
Saf Android deneyimi sunan başka marka kalmadı malesef..
Pixel Serisi dışında ?
@umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Millet hala RGB'sinde dalga efekti var, nefes efekti var diye anlata dursun, şöyle bilgiler veren kanallar da var.

MSI GE66 Raider w/ RTX 3070

MSI has released the updated version to the super popular GE66 Raider laptop model.Now caring the latest GPU technology, it has the full power Max-P edition ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evet her zaman olduğu gibi birileri gene cevabını alıp konuyu uçurdu. İnsanları cevap vermekten soğutuyorsunuz.

Yazdıklarım burada bulunsun diye bırakıyorum. İsterseniz, işinize yararsa bakabilirsiniz.

Konuda yorumu bulunan diğer arkadaşlar isterseniz sizin cevaplarınızı da ekleyebilirim.
@konsolide-simulasyon @passenoir @m-ahmet

Arkadaşın sorusu :
Arkadaşlar pcden resim klasörümü paylaşım yaptım ama telden ağ üzerinden buna ulaşmak istiyorum tıpkı telde yüklü gibi olacak şekilde bu resimleri kullanmak istiyorum seçerek. Önerebileceğiniz program vb. var mı ?

Kendi yazdığım cevap :
- Sistemler arası (Linux/Windows) Syncthing uygulamasını kullanıyorum. Genel olarak belirlediğiniz dosyaları sizin istediğiniz şekilde cihazlarınız arasında eşitliyor. İsterseniz file versioning yaparak yedek tutmasını da söyleyebiliyorsunuz. Hatta istemci modu da bulunuyor. Böylece istediğiniz cihazı sadece yedekleme sistemi olarak kullandırabiliyorsunuz. Az önce android için uygulaması olduğunu gördüm ve baktım, aynı sistem onda da geçerli olarak çalışıyor.

Mesela galerinizi eşitlemek istediniz telefondan PC ye gönderdi. PC den bakarken sevmediniz ve dosyayı sildiniz diyelim. Bu durumda aynı dosya telefondan da siliniyor. Tam anlamıyla birebir eşitleme özelliği var. Sistemi ister local (Sadece evde çalış) olarak isterseniz internet ve local (Veri bağlantısı olan her yerde) olarak çalıştırabilirsiniz.

************** Bu Kısım Test Edilmedi ******************
Diyelim ki telefondan video çekiyorsunuz ve bunların PC de kalmasını istiyorsunuz ama en büyük sorun telefonda yer kaplaması. Bu durumda PC yi sadece istemci moduna alıyorsunuz. Telefondan gelen veriyi tutuyor ve siz telefondan silseniz de PC de saklıyor.

Not: Bu modu tam olarak test edemedim. Sadece açıklamalarında okuduğum kısmı yazdım.
************************************************************
Benim bazı dosyalarım laptop ve masaüstü arasında eşitlenmesi gerekiyor ancak buradaki ana sorun iki sistemi de aynı anda açamamam. Bu yüzden 3lü sistem kurdum. Laptop, Masaüstü ve RPi kullanıyorum. Laptop Rpi Masaüstü şeklinde çalışıyor. RPi nete sürekli bağlı olduğu için her yedek onda duruyor. Sonra hangi sistemi açarsam en güncel hali RPiden o sisteme aktarılıyor. Bu sırada RPi versioning yaparak 5 farklı versiyonu 20 gün boyunca sisteminde yedekliyor.

- Bunun dışında da veri paylaşımı için Windows içerisinde FTP server kurulu. Onun üzerinden dosyaları alıp atıyorum. Eğer SMB ile dosya paylaşımı için diyorsan Huawei Files uygulaması içerisinde "Network Neighbourhood" seçeneği bulunuyor. Buradan paylaşım yaptığım sistemi (PC nin adı) seçerek kullanıcı adı ve şifreyi girince giriş yapıyor.

#syncthing #andoridpc #verieşitleme #DosyaPaylaşımı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  cevabi alinca teşekkür bile etmeyen, konuyu silen veya cozumu buldum yazip giden insanlari anlayamıyorum.

 • KRAK3NN @passenoir

  Bende biraz uzun yazmıştım yorumu ama kısaca şöyle özetliyeyim benim yöntemi;Monect PC Remote uygulaması.

  Öncelikle herhangi bir klasörü ya da herhangi bir şeyi paylaşıma açmaya gerek yok,sadece programın iki cihazda da yüklü olması ve aynı ağa bağlı olması yetiyor.Programı sadece dosya aktarımı değil bir çok özelliği için kullanabilirsiniz.

  -PC'yi aynı ağda bağlı olmak suretiyle uzaktan kısayol olarak kontrol etme(telefonu mouse-klavye olarak ve bir çok multimedya özelliğini kullanabilme-uykuya dalma veya kapatma gibi güç komutunlarını uzaktan verebilme)
  -Telefon ekranını Chromecast gibi PC'ye yansıtabilme
  -PC'ye aynı Teamviewer gibi telefondan erişebilme
  -En sevdiğim özelliklerinden biri de programın içinde task manager oluşu 😀 Bazen PC'de bir uygulama öyle bir donuyor ki hiç bir kısayol geçerli olmuyor anca PC'yi resetlemek gerekiyor,bu program ile telefondan PC'ye bağlanıp Task Manager yani görev yöneticisinden donan uygulamayı bulup sonlandırıyorum
  -Tabi son olarakta kablosuz her türlü dosya alışverişi.PC'den telefona veya tam tersi telefondan PC'ye şeklinde.

  Gibi gibi daha benimde keşfetmediğim bazı özellikleri mevcut.

  Yine biraz uzun oldu 😀 Genel olarak programdan çok memnunum her format sonrası yüklediğim ilk uygulamadır açıkçası.

  Bu da uygulamanın sitesi yönlendirme olarak indirme bağlantıları içerisinde mevcut.

  https://monect.com/

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Syncthing ,bunu deniyorum bakalım neler keşfedicem. 🙂

 • ad33p @ad33p

  Bunu alışkanlık haline getiren arkadaşlara, cevap yazıp yazıp silmek gerek. Okuyamadan sileceksin sürekli 🙂 Ya da iyice herkes bilsin kim olduğunu cevap yazmayalım hiç.

Bu aralar yedeklemekle ve eski dosyaları düzenlemekle uğraşıyorum. benim ve eşimin harici disklerde biriken eski bilgisayar yedeklerini bir araya getirmeye başlayınca aynı video ve fotoğrafların ayrı ayrı yerlerde mükerrer olarak durduğunu gördüm. Tüm dosyaları tarayarak aynı türde benzer isimli dosyaları karşılaştırma yaparak düzenlemeye imkan veren bir uygulama var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap