Steamfest Demoları

Steamfest'te çok sayıda demo denedim. Kısa kısa yorum yapayım. Sizin de denediklerinizden güzeller varsa yazabilirsiniz, yeni oyunlar keşfederiz 🙂 Çok fazla demo var..

-Haven - Sanatsal indie oyun. Tasarım dili çok hoş ve insanı rahatlatıyor. Konusunu nasıl anlatsam bilemedim. Ben de pek bir şey anlamadım zaten 🙂 Çok kısa bir demoydu ancak çıktığında alacağım gibi
-Transiet - Türk oyunu. Conarium'un yapımcılarından. Cyberpunk/gerilim karışımı bir şey. Fena değil gibi ancak bana fazla klostrofobik geldi. Mekanlar çok dar ve insanın üstüne geliyor gibi
-Iron Harvest - Robotumsu makinelerin olduğu alternatif 2. Dünya savaşı RTS. Yaklaşık 20. dakikada oyun dondu ama mekanikler güzeldi 🙂 Zaten RTS yok. Alınacaklar listeme ekledim.
-Desperados 3 - İzometrik RPG. Vahşi batı temalı. Çok çok güzel olmuş. 218TL olmayaydı iyiydi
-Ghostrunner - Hack&Slash ve parkur mekaniklerinin birleşimi gibi. Mekanikler güzel ama bana amaçsız gibi geldi.
-Barnfinders - Terk edilmiş depolardan, ahırlardan antika şeyler bulup toplayıp satanlarla ilgili Amerikan şovları vardır. Bu işte onun oyunu 🙂 Güzel yapılmış, fiyatı da uygun. Ben pek sevemedim. Arayüz göz yorucu ve yorumlardan gördüğüm kadarıyla oyun kısa sürede bitiyor ve yapacak bir şey kalmıyor
-Relicta - 200 yıl sonrasında, insanlığın Ay'ı terraform yapmayı becerdiği zamanda geçen, fizik temelli bulmaca bilimkurgusu. Özenilmiş ve arkada güzel bir senaryo yatıyor gibi. İstek listeme ekledim ama kararsızım. Bulmaca çözmek her ne kadar iyi tasarlanmış olsa da pek benlik değil
-Occupy Mars The Game. Oyun açılışta çöküyor. Oynayabilen varsa yorum alırım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19

Uygun Fiyatlı Fan Toz Filtresi Yapımı

Bilgisayar kasalarımızda fan sayısı arttıkça haliyle eskiye nazaran daha fazla toz tutar hale geldiler. Ne kadar çok toz demek o kadar çok ısınma demek. Isınan bileşenlerinde haliyle performansı düşüyor yetmiyor soğutma sistemleri daha fazla soğutmak için fanlarımız ekstra sesli çalışıyorlar.

Bunun aslında basit bir çözümü hep vardı. Kasalara fan toz filtresi satılıyordu. 80 mm 120 140 mm şeklinde fanların önüne veya arkasına takabildiğimiz basit toz filtreleri vardı. Ancak bu toz filtreleri malum biraz pahallılar. İnternette kabaca göz gezdirdiğimde sadece birtane fan için 20 25 liralarda geziyorlar. ( mayıs 2020 fiyatlarını baz alıyorum. )

Haliyle tabi ki insan düşünüyor, alt tarafı filtre yani sineklikten hallice birşey için fiyat yüksek kalıyor. O yüzden bende bu toz sorunu için 10 küsür yıldır bildiğimiz ucuz yöntemi yapmayı anlatacağım. Malzemeleri heryerde rahatça bulabileceğiz malzemeler.

 • 1 adet külotlu çorap siyah olur ten rengi olur farketmez. Hangisi ucuzsa alın geçin. Görüntü önemliyse tabi ki siyah almaya bakın. Benim resimde aldığım çorap şok marketlerinde 3,5 liraydı.
 • 1 adet tornavida
 • 1 adet çakmak

Malzemeler kabaca bu kadar. Şimdi çorap işine gelirsek, çorabın kalınlığı belirten denye diye birşey var. Denye ne kadar az ise sayıca yani o kadar ince olur. Mesela bu resimdeki çorap 15 denye, bu böyle 60'a kadar gidiyor. Eğer 60 denye olsaydı daha kalın olacaktı ancak kalın olması demek dezavantaj, kalın olursa çünkü hiç hava geçmeyecek e fan boşa çalışacak. 🙂 O yüzden denye ne kadar az o kadar makbul. Bedeni boyu vs önemli değil denye önemli buna dikkat edin. Hani 60 denye çorap alıp sonra gelip '' YA SANA UYDUK ABİCİM BU FAN HİÇ HAVA ÜFLEMİYOR NE ANLADIK BU İŞTEN '' demeyin. Başından diyorum. 😀

Resimde görüldüğü gibi külot kısmını kesmeniz lazım. O kısım normalden daha kalındır ama işimize yaramayacak. Ama öyle çokta dibinden kesmeyin ben birazcık pay bıraktım.

 

Kestikten sonra elimizde 2 tane 90 cm'lik çorap oluyor. Uç kısımlarını ben kesmedim ama siz kesebilirsiniz sıkıntı yok.

 

Daha sonrası fanımızı alıp çorabın içinden geçiriyoruz. Gergin olacak sıkı iyice otursun.

İyice fanı çorabın içine soktuktan sonra kalan kısmı çok dibinden olmayacak şekilde kesebiliriz. Çok az pay kalsın ki hem fan kablosu için iyi olur.

Bu şekilde biraz daha gerip uçlarına düğüm atabilirsiniz böylece zamanla bırakma vs olmaz.

Bu şekilde sakın kasaya takıp vidalamayın çünkü vida deliklerine ufak bir işlem yapacağız.

 

Eğer vidalasaydık vida içerde çorabı iyice gerecek ve çorap kopacaktı böylece kenardan çorap iyice atacaktı.

İnce vida deliğine girecek şekilde birtane tornavida lazım. Bunun ucunu da çakmakla ısıtıp vida deliklerine deydirin hemen zaten delik oluşacak. Fanı hangi yöne takıp vidalayacaksanız o şekilde deliklerini açın.

 

Bende corsair 100r kasa mevcut. Bu kasa içinde de normalde 1 adet arka kısımda egzos fanı vardı ancak kasa içine hiç hava girmiyordu. Bende ön tarafıan normal 120 mm kasa fanı takmıştım. Ancak pc içini de ekleyeceğim daha kuralı 1 ay oldu olmadı sistemin içi toz içinde kaldı. Ki üstte ve altta toz filtresi kasanın var yani olmasına rağmen yetmedi çünkü kasayı tasarlayan mühendisler ön tarafa filtre diye bildiğiniz ızgara koymuşlar e o uzgaradan da haliyle toz giriyor.

 

 

Bu filtre işlemini yaparken tabi ki heryerini temizledim. İşlem bittikten sonra da video çekip topladım.

 

Fanların dönmesinde sorun oluyor mu ? derseniz de gördüğünüz gibi bir sorunu yok.

Filtre işlemini bitirdikten sonra kasayı temizledim. Tabi ki bu fan filtresi işi aslında hava akışını engelliyor. Ne kadar çok filtre varsa o kadar soğutma performansı düşüyor. Ama benim için zaten tozlanmaması mühim olunca soğutmadan biraz feragat ettim. Sıcaklıklar ise ortalama fanlar aynı devirde dönmesine rağmen kasa içi +3 ila +5 derece artma oldu. Tabi yükte böyle arttı.

Şimdi kabaca kaç paraya geldi ? kaçtane fan'a çıkar vs derseniz de hesapladım. 2 adet 90 cm zaten bize filtrelik çorap çıktı. Ben birtanesinden 2 tane fan'a geçirdim. Böylece 50 cm kadar kaldı. Toplamda da 20 cm kadar birtane 120 mm fan'a gitmiş oldu. Bu hesapla bize 9 adet 120 mm fan'a filtre yapabiliriz. Çorabı 3.5 tl'a aldığım söylemiştim fan başına da 38 kuruş maliyeti oldu. Yani 38 kuruş'a bir adet fan için filtre yapabildik. Bu da filtre için baya baya ucuz. 😀

Zamanla her ay güncelleyeceğim. Toz durumuyla alakalı blog'u güncel tutacağım. 🙂

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

24/06/2020 GÜNCELLEME

 

1 ayın sonunda ön fandaki tozu görüyorsunuz. Oldukça fazla tozun içeri girmesini engellemiş.

Fanın kendisinde de o kadar çok zor birikmemiş. Ancak bu her fan'a uygulama fikri benim corsair 110R kasamda pek mantıklı gelmedi çünkü ön kısma 3 tane fan alıyor.

Kasaya yeni fanlar gelince tek tek fanlara yapmak mantıklı gelmedi. Bende bütün fanlara takmaktansa sadece kasanın ön yan ızgara kısımlarından takmak istedim.

Kasamın ön kapağını çıkartıp yan ızgara kısımlarına çorabı geçirdim. Böylece 3 tane fan içeri havayı çekerken filtre görevi görecek. Ağustos ayında da tekrar güncellerim bu filtrenin toz durumunu da eklerim. 🙂

 

#kendinyap #diy

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 37

Teknoseyir Arşiv

Arşiv Güncelleme Tarihi: 08.06.2020 Saat: 22:50

Son Güncelleme: (Arşiv Taşınıyor...) Eklendi.

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi , #TeknolojiveBilimNotları ve #TozluRaflar bölümleri sürekli güncel.

Meraklısına 🙂

Aşağıdaki dosya boyutları aylık güncellenir. 01.06.2020 tarihi itibarıyla aşağıdaki gibidir.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 30,8 GB (33.176.380.483 bayt) 'dır.

Teknoloji Ve Bilim Notları 6,30 GB (6.766.532.927 bayt) 'dır.

Tozlu Raflar 14,3 GB (15.449.225.971 bayt) 'dır.

Bonus Videolar 5,84 GB (6.279.582.502 bayt) 'dır.

(YENİ) Oyun Gündemi 3,50 GB (3.769.244.334 bayt) 'dır. (Yükleniyor...)

Karantina Sohbetleri - Canlı Yayın 6,30 GB (6.765.638.036 bayt) 'dır.

Arşivin tamamı 67,2 GB (72.206.604.393 bayt) 'dır. (Videolar Dahil)

Arşiv Link: OneDrive

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #Arşiv
Arşivlik olduğuna inandığınız içerikler varsa özellikle eskilerden söylerseniz eklerim. 🙂

Dip Not: Arşivin tek amacı değerli içeriklerin toplu halde bulunması ve arşivlemek isteyen arkadaşlar var ise onlara hazır düzenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 20

#FilmTavsiyesi
Enteresan bi konusu var...
Dünyanın nüfus artışı nedeniyle yeni bir yasa getirilmiştir ve aileler artık yalnızca birer çocuk sahibi olabilecektir. Ancak birbirinin birebir aynı olan yediz kız kardeşler hükümetin konuyla ilgilenen ve merhametsiz Nicolette Cayman tarafından yönetilen kolu Çocuk Tahsisi Bürosu'yla tehlikeli bir saklambaç oynamaktadır. Göze batmamak yerine hepsi sanki tek bir kişiymiş gibi davranmaktadırlar. Karen Settman isminde tek bir kadın olarak haftanın her günü değişik bir kardeş dışarı çıkmaktadır. Ancak büyük babaları tarafından haftanın 7 günüyle adlandırılan kardeşlerden birinin bir gün eve geri dönmemesi bütün düzeni yıkacaktır...
http://www.imdb.com/title/tt1536537/

What Happened to Monday (2017)

Directed by Tommy Wirkola. With Noomi Rapace, Glenn Close, Willem Dafoe, Marwan Kenzari. In a world where families are limited to one child due to overpopulation, a set of identical septuplets must...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknolojiVeBilimNotları ´ni seven herkesin keyifle takip edebilecegi bir kanal!
Izlenme sayilirinin bu kadar dusuk olmasi uzuyor insani, izleyin abone olun, paylasin, paylastirin...
Ayrica, @hkellecioglu reis beraber bir bölum yapsa efsane olur...

https://www.youtube.com/channel/UCZn344Qvbg02ztxIdWLoARw/videos

Muhabbet Teorisi

Muhabbet Teorisi canlı yayınlarını bu kanaldan gerçekleştiriyoruz. Kanal resmi: Odra Noel / Origin of Life Metaphors II
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kitap ilk 1972'de yayımlanmış. Y. N. Harari'nin Sapiens'ini de okumuş biri olarak söylüyorum. Anlatımı ve konusu birbirlerine yakın görünüyor. Bozkurt Güvenç'i çoğu kişinin bilmemesi, hatırlamaması ve onun eserleri hakkında söz söylememesi ülke kültürü adına bir kayıp.

Bu kadar geç okuduğum için rahatsızlık duydum açıkçası.

Not: İlk insandan günümüze kadar özellikle "kültürel antropoloji" üzerine yoğunlaşılmış bir eser. Kesinlikle tavsiye ederim.

Konudışı ama umarım faydalı olur.
#kitap

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dinlenilesi İngilizce Podcastler

Biliyorsunuz ki dinlenebilecek Türkçe podcastler oldukça az. Haftalık gündem de haftada bir geliyor, haftanın diğer kalan günlerinde dinleyecek pek bir şey bulamıyoruz. Biraz İngilizce anlayan, benim gibi podcast delileri için rehber/liste tarzında ufak bir yazı hazırlamaya karar verdim. Hadi başlayalım.

 

Öncelikle podcast’leri telefondan dinlediğinizi varsayıyorum. Eğer Android cihaz kullanıyorsanız İki uygulama işinizi fazlasıyla görecektir. Bunlar Podcast Addict ve CastBox. Ben Podcast addict tercih ediyorum. Ama CastBox da çok iyi uygulama. Sadece çok bildirim gönderiyor, kapatma opsiyonu var mı bakmadan kaldırdım 😀

 

Ios kullanıyorsanız pek bir bilgim yok. Ama siz bir yolunu bulursunuz, bilen arkadaşlarım buraya yazarlar.

 

Podcast aracını da bulduğumuza göre bölümlere geçelim. İngilizce podcastler size yıllarınızı geçirtecek kadar fazla. Radyo şirketleri gibi Podcast şirketleri var. Buralarda yayınlanan podcastler ya reklamlı oluyor ya da ücretli. Ücretli olanlar Howl.fm üzerinden dinlenebiliyor.

En büyük ikisi ise Feral Audio ve Earwolf. Açıkçası o kadar çok podcast var ki hepsine bakmak istemedim; birkaç tane favorim var aralarında, onları dinliyorum.

Feral Audio Family üzerinde dinlediğim Podcastler;

 

 

 

My Favorite Murder

Karen Kilgariff ve Georgia Hardstark, Amerika’da geçen bazı myth ve gerçek cinayet hikayelerini konuşuyor. Böyle olunca çok ciddi bir mesele gibi görünebilir ama fazlasıyla komik olduklarını dinleyince anlayacaksınız 😀

 

 

 

Vomit on the Web

Ingrid Haas ve Melissa Stephens internette yanlış gördükleri şeyler hakkında konuşuyor. Çok dikkatli bakmasam da ilki çekici bir konusu var.

Earwolf ‘te takip ettiğim tek podcast;

 

 

 

Who Charted?

Bu ismi kim bulduysa cezasını çekmesini istiyorum. Her neyse, Howard Kremer ve Kulap Vilaysack popüler film, dizi ve müzikler hakkında konuşuyor. Güzel muhabbet çıkıyor bazen, yeni şeyler keşfediyorsunuz 😀 Ama bu serinin tam versiyonu paralı. 6 aydan eski bölümleri dinlemek için Howl.fm üyeliğiniz olması lazım. Howl.fm’de de hem özel hem de normal bölümlerle birlikte yüzlerce podcast var. Ancak senelik üyelik 35 dolar.

Bir aileden olmayan Podcastler;

 

 

 

Radio Free Skaro

En uzun soluklu podcast serilerinden biri olabilir. İsminden de anlaşılacağı üzere Doctor who hakkında konuşuluyor. 10 yıllık süre içinde çekilmiş 600’e yakın bölüm var. İlk bölümlerin ses kalitesi pek iyi olmasa da sonradan standartları oturuyor. Çok fazla bölüm olsa da dinlemesi gayet hoş. 🙂 Doctor Who takip ediyorsanız tavsiye ederim. Etmiyorsanız Doctor Who izlemenizi de öneririm. 🙂

 

 

 

 

Rumor Flies

My favorite Murder’ın daha genele yayılmış hali. Yanlış hatırlamıyorsam 3 Disney çalışanı mythlerden (bunu efsane olarak çevirmenin tam olarak doğru olmadığını düşünüyorum), söylentilerden konuşuyorlar. Ses kalitesi iyi olsa da bazen çat pat sesler geliyor, uyuyorsanız yerinizden oynatabilir 😀 Yine de değindikleri konular ilgi çekici, bu podcast’i de öneririm.

 

 

Unpopular Culture

Sloganından da anlayabileceğimiz gibi “Bir psikoloji ve kültür” podcasti. Mutlaka dinleyin.

 

 

The Minimalists

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus günlük hayatı nasıl fazla ve gereksiz harcama yapmadan yaşayabileceğimizi tartışıyor. Arasıra podcastlerde sesli mesajları dinleyip cevap veriyorlar. Bölümleri YouTube üzerinden dinlenebilir. Minimalizm ilginizi çekiyorsa dinlemenizi tavsiye ederim.

 

 

Bu yazının ikinci bir bölümü gelebilir. O kadar çok podcast var ki hepsini dinlemek mümkün değil. Zaten bir podcast’te yüzlerce bölüm olduğu için çok uzun bir süre sizi oyalıyor. Ben keşfettikçe güncellemeye devam ederim. Podcast kültürünü etrafınıza da yaymanızı tavsiye ederim. İyi dinlemeler 🙂

 

#podcast

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok sevdiğim Macbook air early 2014 (4gb ram 128gb ssd) bilgisayarımı pro almak amaçlı satıyorum. Buradaki arkadaşlara özel 128 gb Jet Drive Lite (445 TL) sd kartı da yanında hediye edeceğim (dışarı çıkıntı yapmayan sd kart). Hafızayı 128+128 gibi düşünebilirsiniz. Pil döngüsü 500 ü geçti ama hala 8-9 saatten aşağı gitmiyor pili. Tamir görmedi, kutusu faturası var, hiç yere düşmedi alt kısımda 2-3 çizik var. Çok uzun zaman matlab, autocad, parallels desktop ile solidworks, mathematica gibi programları kullandım hiçbir sıkıntısı olmadı. Yine parallels ile visual studio rahatlıkla çalışıyor onu da kullanıyorum. Fiyat olarak 2100 TL düşündüm. JetDrive'ı hediye edeceğimden dolayı pazarlık düşünmüyorum. Teşekkürler.
#ikinciel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12
 • H.Uğur ASMA @uykucuasma

  Güzel makine bende de bunun Early 2015 modeli var. Umarım istediğin fiyata satarsın

 • Kenan @k3

  Jet Drive Harici 1950 TL diyeyim. Kullanıcı deneyimi olarak şöyle aktarıyorum. Macbook air ile MSI ge60 0nd arasında çok kaldım sonra kağıt üzerindeki verilere yenilip MSI'ı aldım. Cihaza mSSD taktım, ram yükselttim vs. 1 sene kadar kullandım. MSI a saygım sonsuz ama cihaz aşırı ısınan, track padi düzgün çalışmayan, ölüm gibi ağır, kocaman bir adaptörü olan hantal bir cihaz. Sürekli okula götürüp getirmeye başladığım için bir süre sonra Macbook air'i satın aldım. 4 gb ram vardı 1.4 ghz işlemcisi vardı ama inanılmaz hızlı açılıp kapanan pili bitmeyen ısınmayan ram veya işlemci sıkıntısı kolay kolay yaşamayan bir cihaz. Üstelik 1.35kg ve adaptörü de taşımanız çoğu zaman gerekmiyor. Zaten adaptörü de ufak tefek bir şey. Ufak tefek render işlemlerinde çok da sorun çıkmıyor. Kimi zaman aynı dönemin Macbook prolarından daha iyi sonuç veriyor. Çoklu uygulama, sekme vs kullanımı ile cihazı zora sokmanız pek mümkün değil maalesef. 🙂 Ben sadece 2 kere başarabildim onda da yan ekranda windows 10 içinde visual studio çalışırken, bir yandan da Mac tarafında excel pdfler ve tarayıcı açıktı. Performans olayı için alıcı arkadaşın da zamanı varsa bir kaç ve olaya yabancı ise bir kaç ipucu verebilirim. Bu yüzden söz konusu mac ise kağıt üzerindeki veriler çok da windows kullananımı ile aynı değil.
  @aniliyidogan @mustafatufan

 • txt @txt

  Jetdrive ne kadara satarsin

  • Kenan @k3

   Cihaz bende durduğu sürece depolamaya ihtiyacım var maalesef. O zamana kadar satamam.

  • txt @txt

   @k3 Fiyatta indirim dusunursen ilgilenebilirim. Aldigin donemde cihazin fiyati 2500 civari idi. 2100 fazla sanki

  • Kenan @k3

   @ehuseyin yukarıda jet drive olmadan sadece cihazı 1950 tl ye bırakabileceğimi söyledim. Bu fiyata sadece kırık dökük olanları veya 11" olanları bulabilirsin. Ben cihazı aldığımda dolar 2.2 tl idi bugün 3.5 tl. Maalesef ki yüksek olan bu cihazın 2. El fiyatı değil, doların bugünkü kuru. Para değer kaybedince piyase ister istemez cihazın fiyatı yükseliyor, otomobilde olduğu gibi. Aynı şekilde benim alacağım her şey de aynı oranda zamlandığı için bu fiyat kaçınılmaz oldu. Aslında jetdrive ile cihazı birlikte vermem biraz bu yüzden onu 200-250 tl gibi düşününce cihazın fiyatı biraz daha cazip duruyor. Kusura bakma lütfen.

Levent Pekcan Emoji Serisi ve Duvar Kağıtları

https://youtu.be/XFzomQs8ppU

Merhaba herkese,

Mevlüt'ün Arthapot Tv'deki LP eskizinden sonra aklıma geldi, o gün oturdum çizdim 🙂 Aslında bardak tasarım muhabbetinden beri aklımdaydı, bu denli ilham gelmemişti. Aklıma gelen tüm bilenen replikleri / durumları için birer tane yaptım. Murat Gamsız, Levent Pekcan ve Hamdi Kellecioğlu eğer isterlerse sitede emoji olarak kullanabilirler. Orjinal dosyalarıda yollarım.

Emojiler içinde bir tanıtım videosu hazırladım. Videodaki LP'nin sesini bulmak videoyu yapmaktan uzun sürdü 😀 Kaç tane video taradım bilmiyorum. Bulduklarımda ya arkada oyun sesi yada Murat abinin sesi vardı. Ancak bu kadar temizleyebildim. İdare edin 🙂

 

https://youtu.be/XFzomQs8ppU

 

 

Bunun dışında size bu emojilerden oluşan 18 tane 4k duvar kağıdı oluşturdum. Tüm duvarkağıtlarına videonun açıklama bölümündeki veya aşağıdaki yandisk bulut depolama linkinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

 

Duvar Kağıtlarını İndir

 

Murat Gamsız ve Hamdi Kellecioğlu'nun Emojilerini de hazırlıyorum. Bu abilerimin yüz yapıları daha kemikli olduğundan 🙂 LP emojileri ile aynı tarzda olmuyor malesef. Beceremedim aynı tarzı yakalamayı. Daha çok çizgi roman tarzı oluyor (Örn: Otisabi) Üzerine çalışıyorum. Murat abinin gülmesi ve Hamdi Abinin fan kırması (ninja) yakında ... 🙂

Tanıtım videosunu kanalına koyduğu için Arthapot Tv Kanalının sahibi Mevlüte teşekkür ediyorum burdan 🙂 Arkadaşımı deskteklerseniz de sevinirim 🙂

Umarım Beğenirsiniz. Sürç-i lisan ettiysek affola. Duvar Kağıtlarınızı indirmeyi unutmayın 🙂

@leventp @gamsizm @hkellecioglu #lpemoji #teknoseyiremoji #arthapot

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 69