Uzun zaman sonra birden fazla sürükleyici diziye kavuştum. Hepsini tavsiye ederim. #dizitavsiyesi

The Peripheral (Prime)
The Devil's Hour (Prime)
1899 (Netflix)
Cabinet of Curiosities (Netflix)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

İnternetten ekran koruyucu aldık fakat görseldekine benzer iki tane halka izi varmış altında. İnternette arattım başkalarındada aynı sorun varmış. Tahminim üretirken Çinliler bunları vakumlayarak falan taşıyor. O vakumun halka izleri bunlarda. Ekran açıkken belli olmuyor fakat kapalıyken ve ışık altındayken gözüküyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

[Güncelleme: Çözüldü 😀 😀 Çözüm için 3. görselde görünen seçeneğe (PotPlayer) DV film dosyası açıkken tıklayın (seçiliyse bile tıklayın)]
Lan hayır yaa, 90 küsür gigabayt disk imajı indirdim Dolby Vision çıktı görüntü... 😕
Nasıl oynatacağım ben bunu? Dolby Vision'u desteğe göre devreye alıyor diye biliyordum ben. Gerçi indirdiğim yerde DV olduğu da belirtilmiyordu ya neyse. Bi yöntemi yoktu en son hatırladığım ama bi ümit sorasım geldi size.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Yok. Monitörün DV desteği olmadığı sürece yapacak bişey yok. DV aslında HDR10'un üstüne 2. HDR katmanı gibi bişey. Tek bir katman değil yani, 2. katman. HDR10'u nasıl devreden çıkartamıyorsak DV'yi de çıkartamıyoruz. Keşke öyle bişey olsa. 2160p içeriklerinin çoğunun HDR'sız versiyonu yok. 1080p izlemek zorunda kalıyorum, üzücü

  • Tai per Dog Un @alipektas

   PotPlayer'da zaten altta HRD işareti çıkıyor, açıp kapatabiliyorsun hatta, görüntü daha soluk bi maviye dönüyor ama DV desteği olmadığı için anlamı olmuyor.
   "2160p içeriklerinin çoğunun HDR'sız versiyonu yok. 1080p izlemek zorunda kalıyorum, üzücü"
   HDR'ı PotPlayer VLC falan oynatıyor hocam, DV mi demek istedin? Bu arada ben de ilk defa bi Blu-ray imajında DV'ye den geldim. Sürekli indiriyorum, HDR oluyor fakat onu da oynatıcı hâllediyor. DV işine hiç bulaşmıyordum bu sebeple ama bunda da çıkacağını tahmin edemedim.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Son yorumunu sen mi sildin? Sayfayı yeniledim kayboldu.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Bu arada senin (son) yorumla alakalı kurcalarken bu sorunu da çözdüm. 😄😄

  • reducto @protego

   @alipektas Biraz önceki yorumu sildim, düzeltme yapıyorum. Bende çıkmaması video işleyicisinin farklı olmasındanmış

   Potplayer'daki HDR tuşu gerçek HDR gösterimi yapmıyor, basitçe HDR görüntüyü SDR'a çeviriyor. HDR'ı gerçekten aktif etmek için madvr eklentisine ihtiyaç var ancak madvr hdr render'ı aktifleştirince ben sdr kalitesini yakalayamıyorum. Renkler daha koyu oluyor, yeterince parlak olmuyor. 400 nitte bu kadar demek ki.

  • reducto @protego

   @alipektas Nasıl çözdün? Potplayer onu da mı SDR'a çevirebiliyormuş

  • reducto @protego

   @protego Bu arada bilgin olsun, elimde bir filmin 3 versiyonu var. İlki 1080p, diğeri 2160p, sonuncusu HDR 2160p. İlk ikisinin renkleri birebir aynı. HDR olanda HDR düzeltmeyi açınca renkler bir tık koyu kalıyor

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Videoyu açtıktan sonra şu seçeneğe tıkla bir kez daha, düzeliyor. Ya ben az önce Pulp Fiction'ı açarken PotPlayer güncelleme uyarısı verdi, normalde güncellemiyorken bu sefer tıkladım kazara, sanırım ondan sonra diğer HDR videolarda da HDR SDR çevirimi yapmamaya başladı zira sen deyince Shutter Island'ı açıp HDR çevrimi yapıyor diye SS atacaktım sana, len bi açtım düzeltmiyor görüntüyü. Dediğim gibi güncellemeyle bozuldu / değişti bir şeyler. Neyse işte, onu düzelteyim derken görseldeki ayara tıklayınca düzeldi, sonra kapatıp tekrar açınca yine aynı, bu sefer tekrar aynı seçeneğe tıkladım, yine düzeldi. Dedim bunu bi de Pulp Fiction'da yapayım, ve tataaam, bingo. 😀

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Son yorumuna cevaben:
   Sanırım onu burada gönderi olarak da paylaşmıştın. Bir ara arşivdekilerde dediğin şeyi deneyeyim diye kafaya not almıştım, şimdi sen yazınca hatırladım. Deneyemedim kaldı öyle tabii ki.

  • reducto @protego

   @alipektas 2. Görselleri bilgisayara indirip hızlı hızlı aralarında geçiş yaparsan daha net belli olur

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Alttaki bariz daha parlak peş peşe bakmaya gerek yok da dosyaları bi bulup inceleyeyim. Merak ettim. Birine Hybrid demiş misal, onları genelde DV metadata'sını alıp HDR üzerine yazıyorlar. Yani aslında biri DV olabilir.

  • reducto @protego

   @alipektas Şöyle ama, Hybrid olanın 1080p'si var. Aynısının HDR olmayan 1080p'si sadece, aynı grup ripi. Onunla düz HDR'sız 2160p'nin görüntüsü aynı. Şöyle yazayım daha açıklayıcı olsun

   2160p
   1080p Hybrid IMAX
   2160p Hybrid IMAX HDR

   İlk ikisinin görüntüsü birebir. Sonuncusu daha koyu. Hybrid olmasının sebebi de:

   Source 1: Movies Anywhere / Majority Video + Subs
   Source 2: Disney+ / IMAX Video scenes + Subs
   Source 3: USA UHD Blu-ray / Audio + Subs
   Source 4: EUR Blu-ray / Subs + Commentary

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Kafam karıştı biraz, tam hâkim değişim bu DV mevzusuna araştırmam lâzım. Biraz bakındım da kafamı karıştıran en az 2-3 detay var aslında konu olarak bilmediğimi fark ettiğim. Ya bi de olay ne biliyor musun: Sanki bu HDR DV falan bu teknolojileri geliştirenlerin dahi kafası karışıkmış gibi değil mi? Aga bu konuyu kaç defa araştırmaya giriştim de kafam allak bullak kapadım sekmeleri. Ya adamlar geliştirdikleri teknolojileri açıklamayı beceremiyor, ya benim kafam basmıyor, ya da anlaşılmasın diye üstün körü anlatıp geçiyorlar. Monitör / TV'lerdeki HDR konusu da öyle, karman çorman ortalık. Boş bi vakitte tekrar bi bakacağım ama, bu Pulp Fiction konusunda sonra iyice takıldı kafama bu DV mevzusu.

  • reducto @protego

   @alipektas Ya aslında şöyle, senin şu an yaptığın, Potplayer'ın yaptığı şey pixel düzeltme. Bi ismi vardı da unuttum. pixel bişey bişe. Gerçek HDR gösterimi değil. Piksellerin renklerini SDR'daki haline çeviriyor. HDR'ı aktif etmiyor. Gerçek HDR gösterimi için potplayer'a madvr yüklemen gerekiyor, zaten HDR devreye girdiğinde monitörün görüntüsü bi gidip gelir ekran kapanıp açılır. Monitörün menüsünde HDR aktif görünür vs. Oradan anlarsın. DV kısmına hiç girmiyorum, HDR10'la başım yeterince dertte bi de DV ile uğraşamam 🙂 Ama aynı filmin DV versiyonu da var üşenmiyorsan aç 4'ünü birden karşılaştır ama ben pes ettim valla 😀

   Thor.Love.and.Thunder.2022.IMAX.2160p.DSNP.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.MP4.x265-DVSUX

  • reducto @protego

   @alipektas Bir detay daha, HDR tuşuna bastığında yaptığı şey aslında piksel gölgelendirici menüsündeki smpte 2084 düzeltmeyi aktifleştirmek. Onu kapatınca HDR tuşunun da kapandığını görebilirsin. 2084'ü açtıktan sonra bi altındaki 2086'yı da aktif edince Samsung'un renk basılmış ekranları gibi oluyor görüntü 🤣

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Yok farkındayım onun, benim monitör HDR olmadığı için bu şekilde anca çözülebilir zaten orasını biliyorum. Yani gerçek HDR olarak zaten açsın istemem (monitörde desteği yokken sanal olarak da olsa açabiliyor mu bilmiyorum) zira mantıken yine böyle soluk moluk bir şeyler gözükmezi lâzım. Ben zaten bu çevirme olayını yapmasını istiyordum, bir şekilde yapıyor(muş). Bu arada renkler çok iyi, en azından abartılı kararma sezemedim. Kapalı ve az ışıklı sahneler var hatırladığım birkaç tane, onlarda dahi net gözüküyordu her şey. Tabi 1080p SDR bi versiyon bulup denemeden net belli olmaz da özet olarak ben bu DV & HDR çevrimiyle izlerim yani PotPlayer'da.
   Dosyanın boyutuna bi bakayım, fazla bir şey değilse üçünün toplamı indirip deneyeceğim. Korkuyorum da gerçi farkı iyice bi görüp artık PotPlayer çeviriminden tatmin olmamaktan. Bunu çözemem de işin kötüsü, ya iyi bi monitör alacağım HDR desteği sağlam (ki DV kısmını yine çözemiyorum), ya da 1080p ile idare edeceğim ki o da zaten yine tatmin olamamam demek 2160p'leri dururken. Zaten öyle bi durumda koca arşiv de boşa düşer, bi de oradan koyar bana.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Evet onu da az önce kurcalarken fark ettim, allta bi yorumda arkadaş yazmış, onu denerken daha doğrusu. 😀

  • reducto @protego

   @alipektas HDR için 1000nit+, DV için 2000nit ekran lazım diyorlar. Bende o kadar para yok. Benim monitör olmuş 12.000TL. 400nit.... OLED monitör alıp kurtulması var da araba satınca anca 🙂

   Ya bak sana şöyle bi olay anlatayım şimdi, iyice kafan karışsın 😀 Dedim ya madvr ile gerçek HDR gösterimi yapıyor. Sorun şurada, renkler sana attığım görüntüden daha da karanlık oluyor. Soluk değil ama karanlık. Öyle hakkaten izlerken sıkıntı oluyor karanlık sahnelerde. Ama şöyle bir bug? keşfettim.

   madvr'ın hdr ayarlarından "passthrough hdr to display" ayarını seçip "send hdr metadata to the display" seçeneğini tikleyip ok'a basıyorsun. Ekran gidip geliyor, HDR devreye giriyor. Renkler dediğim gibi koyu. Sonra videoyu kapatıp tekrar açıyorsun. Tekrar madvr hdr ayarına girip "send hdr metadata to the display" tikini kaldırıp apply'a bastığın anda ekran gidip geliyor, hdr devreden çıkıyor amma görüntü HDR versiyonundan bile çok daha parlak oluyor soluklaşmadan. hatta daha canlı oluyor. Bunu keşfettiğimde dedim ki işte budur. Ama gariplik işte burada. HDR devreden çıktığı halde nasıl oluyor da görüntü SDR'dan çok daha canlı ve parlak oluyor? Videoyu kapattıktan sonra tekrar açınca başa dönüyor. monitör hdr moduna giriyor bug gidiyor renkler çok kötü soluk bir hal alıyor. Herşeyi baştan yapman gerekiyor.

   Dediğin gibi HDR işi koca bir rezaletten ibaret 😀

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Bendeki monitör HDR olsa denerdim, merak ettim etkisini. O bahsettiğin parlaklık, canlılık orijinalliği bozmadan oluyorsa muazzammış. HDR ve özellikle DV (zaten benim bildiğim DV destekli monitör yok) bi tek adam akıllı TV'lerde sorunsuz zahmetsiz keyif aldırıyor. Adamlar sanırım bilgisayardan pek kullanılsın istemiyorlar, başka türlü bu kadar karmaşıklık saçmalık akıl mantık işi değil yaa.

  • reducto @protego

   @alipektas Evet orjinalliği bozulmadan oluyor. sanki kontrast ve nit artmış gibi bir etkisi var. Dibim düşmüştü onu görünce ama test yaparken 50 kez falan denedim bug kayboldu hatta bug'ın kaybolmasını geç HDR aktif gözükmesine rağmen renkler soluk kalıyor şimdi madvr'la 😂 Bug kaybolmasa bile her video açtığımda bununla uğraşmazdım muhtemelen. Windows'taki HDR ayarı kapalıyken oluyordu ama, açıkken olmuyordu bug(Windows'un HDR'ı kapalı olsa bile madvr video açınca otomatik olarak monitörü HDR'a geçirtiyor)

  • reducto @protego

   @alipektas Olayı çözdüm ya. Potplayer standart halinde HDR versiyonu SDR'a göre birazcık daha koyu kalıyor demiştim ya. KMPlayer vs. başka playerlar da aynıydı. Bir tek Filmler ve TV uygulaması daha parlak veriyordu ama bariz şekilde filtreleme uyguluyor ve keskinliğini kaybediyor görüntü blurlanıyor. Neyse konu o değil

   bu madvr eklentisi Potplayer'ın standart HDR SDR dönüşümüyle aynı görüntüyü veriyordu hemen hemen. Çok minicik bir fark vardı. İnternette araştırma yaparken normalde SDR'ın 100 nit olarak hesaplandığını okumuştum. Birden o aklıma geldi. ve madvr'da onun ayarı olduğu aklıma geldi. madvr'a girip HDR modunu değiştirdim, tonemapping'e aldım ve target nit'i 407'den 100'e çektim. (407 madvr'ın monitörden otomatik aldığı max nit değeri). 100'e çekince görüntü parlaklığı SDR versiyonla aynı oldu. Böylelikle HDR mevzusunu çözmüş bulunuyorum. Tüm HDR içerikleri normal SDR görüntüsüne sahip artık. Bu HDR'a nalet olsun. 3D'yi yerin dibine soktular en azından gözlük takıyordun olay bitiyordu bu ne yav 😀

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Bayağı sevindim, ileride HDR monitör alırsam işime yarar benim de. Şu lanet konu hakkında işe yarar bilgi bulmak ölüm zaten. 😀
   Benim denememe de gerek kalmadı o hâlde. Gerçi bende nasıl bir sonuç çıkacaktı onu hâlâ merak ediyorum. 😀

  • reducto @protego

   @alipektas HDR monitörle hiç alakası yok ama bunun. Bu anlattığım şey tonemapping. HDR'ı SDR'a çeviriyor sadece. Gerçek HDR gösterimi yapmıyor. Aynı Potplayer'da sol alttaki HDR tuşu gibi. Bunu kullanarak işte HDR dosyalardaki görüntünün koyu olmasından kurtulabilirsin. Sen de kullanabilirsin yani HDR video indirdiğinde

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @protego Şimdi anladım pardon. Şu an benim PotPlayer ile kullandığım pixel shading işlemi sendeki gibi karanlık yapıyor mu işte onu bilmiyorum. Her halükârda denemem gerekecek o zaman 2-3 farklı versiyonda bi filmi. Biraz kurcalayayım, belki benzer bi ayar PotPlayer'da da vardır. Ben madvr kullanmıyorum, olmadı onu da onu bi denerim. Bir ara denemiştim, HDR çevriminde kasıyordu video, ben de hâli hazırda PotPlayer ve VLC ile HDR işini çözebildiğim için uğraşmadan kaldırmıştım. Sendeki gibi bir fayda sağlarsam kullanırım yine. Aynı kasma sorununu yaşarsam onu çözmeye odaklanırım artık bakacağız.

 • DK3 @daralik

  Tüh... TCL 65C935 almak şart oldu desene 🙂

Masaüstümde ve harddiskimde "Disney" klasörü içinde Pixar'a ait 30 filmin Türkçe dublajlı hâli vardı. İkisini de silmişim, geri getirmek için programlar indiriyorum ama başarılı olamadım hiç bulamıyorlar. Var mıdır çözümü? Her film 1-2 gb boyutundaydı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

17900'e güzel sistem sanki(Sepete ekleyince bu fiyata düşüyor)😀. Anakart ve ram seçenekleri de oldukça fazla,yeterli.
https://www.incehesap.com/articuno-elite-oyuncu-bilgisayari-fiyati-42795?hsu=1967,1970,1971,24920,1973,145177,338316

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar. Bir adet type c bir adet klasik usb girişine sahip şarj adaptörüne ihtiyacım var. Amazonda olan modellerden öneriniz var mıdır acaba? Bugün sipariş vermem gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gümrük değişikliğini şimdiye kadar en net açıklayan yer:
https://dhl-news.com/t/9UZ-7SAYV-AA1D903BFF9A16DE11DAEX6E46FD922224987D/cr.aspx
@gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yorum olarak atacaktım ama uzun olduğu için durum atmak istedim. İngilizce öğrenimiyle ilgili ufak bir iki öneri verdim.

Dil öğreniminde önce kendinize inanmanız lazım. "Ben bu işi yapacağım, ne olursa olsun." diyerek başlamanız lazım. İnanın, böyle başlanan işlerde hem motivasyon hem de başarı olasılığı daha yüksek oluyor.

Daha sonra da her yerde bahsedildiği gibi dile maruz kalmak lazım. Bunun için dilin konuşulduğu ülkeye gitmeye gerek yok. Elimizde internet gibi muhteşem bir araç var. Tonla kaynağa saniyeler içinde erişebiliyoruz. Bu yüzden bilgiye kendimiz ulaşmalıyız. Peki dile maruz kalmak nasıl oluyor? Çoğunlukla dört ana beceriden (dinleme, konuşma, yazma ve okuma) biri olan "dinleme" odaklı çalışmalar yaparak.

Bu dinleme çalışmalarını yapmak için herhangi bir hocaya, hatta dinleme odaklı üretilmiş materyale bile gerek yok. Günlük hayattan alınmış, dil kurallarının dışına çıkmayan materyaller olması yeterli. Mesela en çok verilen örneklerden birisi dizi izlemek. Dizi izlemek, hem motivasyonu yükselten, hem de günlük hayatın içinden konuşmalar içerdiği için direkt olarak günlük dile odaklanan bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığımız işe "çalışma" olarak bakmadığımız için de beyin bilgileri çok daha kolay alıp işliyor, ön yargı oluşturmuyor. Çünkü Türkiye'deki GTM odaklı (Grammar Translation Method) eğitim sisteminden dolayı bizde "Ben İngilizce öğrenemem, zaten bende yetenek yok." algısı var. Yapılan çalışmanın "çalışma" olarak düşünülmemesi de bu algıyı yıkıyor ve hiçbir şey bilmeyen kişi bile dizilerden bir şeyler elde edebiliyor.

Bir diğer yöntemse araştırmacı bir bakış açısıyla olaya yaklaşmak. Öğrenmeye açık olmalı, gördüğünüz bir kelimeyi Google'da İngilizce bir şekilde araştırmalısınız. Peki nasıl göreceğiz bu "gördüğümüz" şeyleri, bu içerik nerden gelecek? Aslında bu çok göreceli bir soru çünkü eğer sistemli bir öğrenme ortamı yoksa, ortada belli bir materyal de yoktur. Bu bir gazete makalesi de olabilir, bir şarkı sözü de. Size kalmış. Araştırmacı olun, Google arama dilini (sadece arayüz değil) İngilizce yapın. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.

Tabi bu demek değildir ki ben materyal önerisi vermeyeceğim 😀 Öncelikle burda ele almamız gereken konu materyalden çok materyalin türü. İki tür materyal var, biri "Authentic Material" diğeri ise "Artificial Material". Artificial Material'lar adından da anlaşılabileceği gibi, İngilizce sınıflarında kullanılması için "yapay" bir şekilde oluşturulmuş materyallerdir. "Oh, Mr Smith!" deyince ne olduğu anlaşılıyor zaten. Authentic materyal ise yapay olmayan, sınıfta dil öğrenimi için hazırlanmamış materyaller. Yani günlük hayattan tüketebileceğiniz her şey.

Günlük hayatta her şeyi tüketebiliriz ama tükettiğimiz materyal kaliteli olmalı. Yani gramerinde bir sıkıntı olmamalı veya argo (slang) terim çok fazla içermemeli. Dizilerde argo terim mevcuttur ancak günlük hayatta kullanılan terimler oldukları için onları öğrenmekte fayda var.

Somut materyal olarak ,

https://aeon.co/
https://www.mentalfloss.com/
https://www.discovery.com/

sitelerinden okuma çalışması yapabilirsiniz. Burdan direkt translate yapmak yerine bilemediğiniz kelimeyi Google görsellerde aramaya çalışın. Zaten somut bir nesneyse direkt olarak karşınıza çıkacak ve Türkçesini zaten bildiğiniz için kelimeyi özümseme yoluyla almış olacaksınız. Bu yöntem İngilizce öğretiminde en çok kullanılan ve en işe yarayan yöntemlerden biridir. (Yapı iskelesi- Scaffolding) Materyal size bir şeyin Türkçesini vermeden anlamını öğretebiliyorsa dediğim olay gerçekleşmiş oluyor ve öğrenme çok daha kalıcı oluyor.

Bunların dışında https://learnenglish.britishcouncil.org/ sitesinden hem kendi seviyenizi öğrenebilir hem de 4 beceriye odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Sitede bol bol materyal mevcut.

Bahsetmek istediğim bir diğer site ise https://learningenglish.voanews.com/ bu sitede hem dinleme çalışması yapabilir hem de basitleştirilmiş haberleri okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ek olarak sık müzik dinleyen biriyseniz ve halihazırda İngilizce dinliyorsanız müzikleri sözlerini okuyarak dinlemeye çalışın. Bu çalışma hem telaffuzunuza olumlu etkide bulunuyor hem de dinleme becerinizi iyileştiriyor. Duyduğunuz daha kolay anlayabiliyor hale geliyorsunuz.

Zaten bu sebeple İngilizce alt yazılı dizi izlemek işe yarayan bir yöntem. Bu arada hiç İngilizce bilmeyen birisi direkt olarak İngilizce alt yazıya geçerse olaydan hiç keyif almaz ve anında bırakır. Yavaş yavaş olmalı. Önce Türkçe alt yazı, bir süre sonra İngilizce alt yazı, sonra da hiç alt yazı olmadan izlemek lazım.

Tabi işin bu kısmı sadece comprehension, yani anlama odaklıydı. Bir de bu olayın production, yani üretim kısmı var ki bu tamamen ayrı bir konu. Ama merak etmeyin, burda da çok basit yöntemlerle üretkenliğinizi artırabilir, dil becerilerinizi dört koldan geliştirebilirsiniz.

Üretim kısmında konuşma ve yazma becerileri var. Konuşma için illaki biriyle konuşmanıza gerek yok. İç sesinizi İngilizce yapmaya, yani İngilizce düşünmeye çalışın. Bir sonraki gün ne yapacağınızı İngilizce planlayın mesela. Bu sizin farkında olmadan üretim yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü zaten edinmiş olmanız gereken "araştırmacı kimlik" sayesinde düşünürken bile "Şu kelimenin İngilizcesi neydi?" deyip gidip bakacaksınız.

Ek olarak konuşma için global Discord sunucularını kullanabilirsiniz. Sadece İngilizce için açılmış Discord sunucusu: https://discord.gg/zxkTZsffRR

Yazma içinse hoşunuza gidebilecek bir çok konuda konuşulan site olan Reddit'i önerebilirim. Reddit'te de birçok dil öğrenme subreddit'i mevcut, bu tür yerlerde yazma çalışması yapabilirsiniz. Çeşitli sitelerden penpal (mektup arkadaşı) edinebilirsiniz. Tabi artık olay elektronikleştiği için e-penpal oluyor 😀 Eskisi gibi mektup yok.

Özetle yapacağınız işe inanmalı ve araştırmacı olmalısınız. Her şey sizde bitiyor. Her duyduğunuzdan, her okuduğunuzdan bir şeyler öğrenmeye çalışırsanız kısa sürede ne kadar çok şey öğrendiğinize kendiniz de şaşıracaksınız. İç sesinizi İngilizce yapın. İngilizce düşünmeye çalışın. Bu da üretkenliği arttıran bir durumdur.

İleride ekleme yapabilirim. Sorular varsa yorumlardan alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Milli Arama Motorumuz Açıldı!
https://teknoo.tk/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

10 Ağustos 1970

BeğenFavori PaylaşYorum yap