Paylaş Paylaş

İnternetin Çirkin Yüzü Siber Zorbalık ve Saldırganlık

İnternette her yerde karşımıza çıkan, siber zorbalık, saldırganlık ve linç gibi kötü olayların kaynağını konuğumuz Cevdet Acarsoy ile konuşuyoruz.

Kaynaklar ve ileri okuma

 • Philip Zimbardo TED Konuşması (TR Altyazılı): https://www.youtube.com/watch?v=OsFEV35tWsg&
 • Anonimlik, Sosyal Modelleme ve Saldırganlık:
 • Zimmerman, Adam G., "Online Aggression : The Influences of Anonymity and Social Modeling" (2012). UNF Theses and Dissertations. Paper 403. http://digitalcommons.unf.edu/etd/403
 • Suler, John (June 2004). "The Online Disinhibition Effect". CyberPsychology & Behavior. 7: 321–326.
 • Terry, Christopher, Jeff Cain (May 2016). "The Emerging Issue of Digital Empathy". American Journal of Pharmaceutical Education. 80 (4).
 • Okul Zorbalığı ve Siber Zorbalık Kitap: http://www.kaknus.com.tr/urun/basacikma-stratejileriyle-okul-zorbaligi-ve-siber-zorbalik/
 • Rost K, Stahel L, Frey BS (2016) Digital Social Norm Enforcement: Online Firestorms in Social Media. PLoS ONE11(6): e0155923. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0155923
 • https://www.scientificamerican.com/article/why-is-everyone-on-the-internet-so-angry/
 • http://www.wired.co.uk/article/online-aggression
 • Sosyal Uyum Video: https://www.youtube.com/watch?v=BgRoiTWkBHU
 • Kırık Cam Teorisi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kırık_camlar_teorisi
 • Filtre Balonundan Nasıl Çıkarız? https://www.ted.com/playlists/470/how_to_pop_our_filter_bubbles
 •  Xu, B., Xu, Z., and Li, D. (2016) Internet aggression in online communities: a contemporary deterrence perspective. Info Systems J, 26: 641–667. doi: 10.1111/isj.12077.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sayit seyhan @seyhansayit

  bilim gündeminin devamı gibi olmuş 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Oturuştan bazen kıyafetlerin ağzı yüzü kayıyor 🙂

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  @acarsoy-cevdet İçerikler ile TS'ye katkı sağladığın için teşekkür ederim(z).

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Hayatta zorbaligin olabilecek buyun kombinasyonlari yasanirken... gucu gucu yetenin canini cikarirken... 11 yasinda ceylan gibi cocuk oz annesi tarafindan katledilirken...
  Siber zorbaliktan kim korkar?

  TS ortaminda tabii ki guncel olaylar ele alinmaz, ne zamani ne de yeridir tabii ki ama...
  Cidden artik bu siber, miber, biber, baydi.

 • cinnabon @cinnabon

  Trol yorumcular kadar trol içerik sahipleri de gözlemliyoruz sosyal medyada. Özellikle gelen sert eleştiriyle saldırganlığı karıştıranların normalde yüz yüze iletişimde sarf etmeyeceği sözleri ettiğini sıkça gözleyebiliyoruz. @acarsoy-cevdet bey uzmanı olduğu bu konuda danışanlarına gayet güzel yardımcı olacaktır eminim.

 • Private Joker @stanleykubrick

  Çok keyifli bir anlatım olmuş @acarsoy-cevdet

 • 3.14 @159

  uzay zamanı bükmüş de olabilir 😀

 • aslanmurat @aslanmurat

  Adam çok mantıklı konuşuyor yahu 🙂

 • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

  Çok güzel bir video olmuş, ellerinize sağlık. Hele son günlerde medya trolünün sarf ettiği rezil ifadenin üzerine gelmesi de güzel tesadüf olmuş, videoyu izlerken sosyal medya trolleri ile konvansiyonel medya trollerinin yaptıkları arasındaki benzerlikler ve farklılıkları da dikkate alarak kendimce değerlendirmeler yaptım.

  Fazlasıyla zihin açıcı, işte Teknoseyir bu dedirten videolardan sadece biri. Teşekkürler. @acarsoy-cevdet @hkellecioglu

 • Guan @guan

  Teknoseyir'i neredeyse açıldığı günden beri takip ederim. Kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi videolardan bir tanesi olmuş. Önemini kesinlikle kavramamız gereken çok büyük bir konu bu. Sosyal ilişkilerimizden siyasete kadar pek çok kavram içinde bulunduğumuz dönemde daha önce karşılaşmadığımız bir türde şekilleniyor artık. Post-truth döneminde, böylesine hakikat dolu bir video hazırladığın için teşekkürler, Cevdet.

 • Recai @recai

  ulkemizdekileri gectim dunyada bu ve benzer konular hakkinda bu kadar duzeyli icerik ureten hemen hemen hic kimse yok.
  @acarsoy-cevdet bu degisik yönunde ortaya cikti, bence kitap yaz bu konu ustune....

 • Hüseyin @hus35

  Sanırım linklerde kayma olmuş @hkellecioglu

 • Burak Yavuz @yavuzburak

  Uzun zamandır seyrettiğim en dikkat çekici video. Teşekkürler.

 • disaster @disaster

  Özletme kendini @acarsoy-cevdet
  Empati kurmaya ek olarak tepki yorumlarının şiddetinin hemen cevap vermemekle de azaltılabileceğini düşünüyorum.
  Olayın sıcağıyla tepki verme gereğinin olmaması, sakinleşme ve durumu yeniden değerlendirmeye imkan verdiğinden avantajlı da olabiliyor.

  Mesela bir yayıncı konuşmasının sonunda "Bilgimizin sadakasını sunuyoruz" diyebilir mi?
  Bu sıcağı sıcağına eleştirilse ağzına kürekle vurulmuş hissi uyandırır.
  Sadaka dilenen muhtaca verilir, dilenci olduğumu hatırlamıyorum. Ha inancımızda bilginin zekatı diye bir kavram var ama onu da alimler yapar, bakıyorum konuşmaya hatalar eksikler, alim olan zaten bu amacını belirtmez.
  Sonra duruş ve üslup bozuklukları göze çarpıyor, kaf dağından bildiriyormuşçasına.
  El yumruğunu yemeyen kendininkini balyoz sanırmış gerçi ama zaten nereden vurulsa yıkılacak.
  Hiç eleştirmemeyi seçmek de bence karşı tarafın zararına olur.

  Araya zaman koyup usturuplu yazmaya çalışmak daha mantıklı. Kullanabilene Türkçe zengin bir dil 😉

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir program olmuş ellerinize sağlık

 • Emre K @emre-k

  Cevdet Acarsoy katıldığı video'lara oldukça iyi katkılar yapıyor, kaliteyi daha da arttırıyor. Fırsat oldukça Teknoseyir'de daha sık görebiliriz umarım.

 • Orcun @orcun

  Vallahi dedim beni özetlemişler. 😀 Haklılar ama bizimde aslında böyle olmamızın sebebi var. Yani önyargılı yazmamızın hakarete kaymasının vs. vs.

  Ben şahsen 13-12 yıldır internette yazı yazıyorum, inceleme yorum detay vs. vs. ilk yazma amacım insanlara yardım etmekti. Veya yardım almaktır. DH DHW vs. vs. daha sonra adsl'in yaygınlaşması ile internet ortamı değişti. Çünkü her dilden her cinsiyetten ve her yaştan insan girer hale geldi. Eskiden böyle değildi.

  Bunun en net örneğini twitter instagram facebook vb. yerlerden de görüyoruz. Bize göre iyi olan saygılı etik olan şeyler vardı. Karşında ki kimse hocam,dostum diye hitap ederdin. Yaşı 10 15 20 farketmez genelde rütbe sistemi vardı düşükse dostum. Senden büyükse üyelik tarihi ve yorum sayısı vs. hocam derdin. Çünkü bunlar tecrübeyi simgeleyebiliyordu. Şimdi o ayrım yok gibi birşey kalmadı.

  Haliyle ben o geçişi çok net gördüm. İncisözlük, atsızcılar, böyle internetin en batalık yerlerinde bile takıldım. Ben normalde karşımdaki kişiye yorum yazarken empati yapıyorum. Olabilecek çoğu ihtimali bana gelecek cevabı hesaplayıp ölçüp biçip ona göre yorum yazarım. Ve mutlaka geçmiş yorumlarına bakarım. Şimdi örnek vereceğim, yazan kişi saygısızca yazmışsa eski yorumlarından vs. ona da o şekilde yazarım.

  Hemen bir örnekle canlandırayım.
  Soru : Ya bu bilgisayarın usb portuna birşey takıyorum bilmemne aygıt diyor ne ola ki bu ?
  Cevap : Ya baksana portun içine kırık var mı çıkık var mı diye ? belli ki ya aygıtta ya portta birşey var ki sana öyle bilinmeyen aygıt diyor.

  Benden gelen cevap bu olur. Ama soruyu soran kişi de '' Arkadaşlar böyle böyle bir problemim var, ben çözemedim yardım edebilirseniz sevinirim '' derse benden gelen cevap şu oluyor.

  '' Sorununuzun kaynağı galiba ya usb portundan ya da taktığınız aygıttan kaynaklanıyor. Acaba aygıta veya porta vs. yakından bakıp inceleme şansınız var mı ? '' ona göre yorum yaparım.

  Yazı veya yorumlardan kişilik çıkartma işi çok zor, ama işte dediğim gibi belirli bir zaman sonra öğreniyorsunuz. Nasıl davranılacağını kişiye göre yorumlarına veya yazısına göre önceden ölçüp biçip tartıp yorum yazmasını öğreniyorsunuz.

  @acarsoy-cevdet Dediklerinize kendim bir örnek olarak katılıyorum ama dediğim gibi, bizi o yola itiyorlar sorun bu. Ben yani hiç mutlu değilim yani birinin saygısızca davrandı diye açığını bulup ona karşı kullanmaktan vs. İnternet öyle yani güllük gülistanlık yeri çoktan aştı. Öyle ortamlarda takıldım ki, vay be adam ne güzel yazmış helal olsun, dediğimde oldu. Öyle ortamlarda takıldım ki Allah senin gibilerin belasını versin dediğimde oldu. Bir laf vardır bilirsiniz ne ekersen onu biçersin diye e şimdi dediğim gibi soru soran yardım isteyen böyle ciddi konularda gelip ortalığı bulandıranın da cezasını bir şekilde vermeniz gerekiyor ki o davranışı bıraksın. Vermezseniz o kendini hep besler, ve besleyecektir.

  Ben ne yapıyordum trollere karşın anlatayım. DH'de öğrendim, niki atıyorum bilmemneboy vs. yeni üye ve gelip iphone veya apple yada samsung vs. neyse gelip illa ki yazdığı kalıp kelimeler var. Mesela işte bunlar varya bunlar applecı ne anlar teknolojiden vs. gibi kalıp yorumlar var. kullanıcısına hem hakaret eder hem de kendini kibiri yüzünden yukarıda görür. Dolaylı yoldan sanada sövmüş olur aslında kullanıcısı isen. İyice niçin kendide sövme hakkını bulabiliyor ki ? ya bu yorumları okuyup ciddiye almayacaksın, ama biraz takıntılıysan sinirini ufaktan bozar.

  Ben adamın önceki üyeliğini varsa bulur, yazı tipi kullandığı smiley vs. ifşa ederdim. Veya bulamıyorsam geçmiş yorumlarını arar tarar cevap yazacaksam koyuyorum. Ve genelde ya cevap gelmez ya da tahmin ettiğim gibi bana hakaret edilir. Bazende böyle şeyler gerekiyor yani ortamı bozan tiplerin ve troll dediğimiz kişilerin yorumlarının olmaması lazım. Kimse açıkçası internette polyanna değil. Çünkü başka türlü baş edemezsiniz. E etmezseniz ne olacak ? sınırı yok çünkü bir mekanizma lazım.

  Sıkıntı dediğim gibi böyle, biliyorsunuz bizde trafik cezaları caydırıcı değil. Kırmızı da geçti işte insanları biçti, veya sürat yaptı kaldırımda çocuğu öldürdü. Gibi gibi haberler var. Ama bu haberleri bir almanya amerika hollanda vs. duyamıyorsunuz. Çünkü cezası ağır, mesela hollanda da bisiklet yolunda ki bisikletliyi araba ile aşırı sürat yaptın çiğnedin ve öldürdün diyelim. Cezası ne oluyor ? müebbet yersin diye düşünüyorum. Peki bizde ? max 5 yıl yatarsın eğer takım elbise de giymişsen '' iyi halden '' diye bir olay var 3 yılda yatmadan hop çıkarsın. Kırmızıda geçsin dert değil 400 lira mı nedir cezası hiç sıkıntı değil. Keza gene haberi vardı http://www.yenicaggazetesi.com.tr/sinirda-gurbetci-ayibi-171618h.htm Bu yere çöpü atan şahsiyeler almanyada yapabiliyorlar mı ? yapamaz. Ama türkiye de ne güzel fırlat fırlat geç. Cezası var mı ? yok. Dediğim gibi ceza mekanizması olması lazım.

  Amerika da hem sürat yap hem de kırmızı da geç içerden artık kim alır seni allah bilir. Yani cezaların caydırıcılığı olması lazım ki troll böyle gelip ortalı bulandıran hakaret edebilen tipler olamasın. İnsanoğlu çünkü çiğ süt emmiş derler haklılar. Sınırları çizmesen herşeyi yapar. Saygı sevgi düzen kural vs. umurunda değil bazıların. Ama işte bir cezası bir anti karşıtı şart. Ha tam tersi olsaydı bugün bizim gibilerde olmayacaktı. Hiçbirisi olmazsa düzende olmaz internet bugün ki gibi kötü bir durumda olur ve biz hala niye böyle diye tartışırız.

 • Murat S @atehaa

  Bence cevdet daha çok gelebilir 🙂

 • semih @semihkarakaplan

  Çok öğretici ve ufuk açıcı bir konuşma oldu. Teşekkürler.
  B.Russell'ın şu sözü son konuyu çok daha iyi açıklıyor:
  “Herhangi bir konuyu incelerken ya da herhangi bir felsefeyi değerlendirirken kendinize sadece ama sadece ve gerçeklerin ulaştırdığı doğruların ne olduğunu sorun. Asla dikkatinizin inanmak istediğiniz ya da inanmanızın toplumsal açıdan daha avantajlı olacağını düşündüğünüz şey tarafından dağıtılmasına izin vermeyin. Sadece ve sadece elinizdeki gerçeklere bakın!”

 • Zirzar @zirzar

  Muazzam bir ders.Emeğinize sağlık

Benzer Videolar