Paylaş Paylaş

Sosyal ağlarda takipçi sayıları ne kadar güvenilir?

Geçtiğimiz hafta Twitter'da sahte hesapları bulduğunu iddia eden bir yazılım gündeme oturdu. Biz de bu yazılım bahanesiyle sosyal ağlarda işlerin nasıl döndüğünü konuşuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yasin Özdemir @novaa

  Jeneriğin tekrardan konulması güzel olmuş klasikleşen bu jenerik siteye ayrı bir anlam ve hava katıyor 😀

 • ElSaint

  biraz daha pc hardware üzerine eğilseniz daha iyi olacak gibi sanki. Anakart veya ekran kartı incelemelerini daha sık görmek isteriz.

 • Ouz

  Ben sosyal ağlardan uzak durmaya çalıştım ama Twitter açmak zorunda da kaldım açıkçası, bir şekilde sevdiğim takip ettiğim insanlara ulaşmak için en azıdan en kolay yol. Facebook'a hala kılım, açmayı düşünmüyorum. Yalnız bahse konu "takip edeni takip ederim" muhabbetinden gına geldi bana, ülke gündemi ne olursa olsun milletin derdi hep böyle antin kuntin işler oluyor. Bir de tanımadığım ve beni takibe başlayan 5-6 bin takipçili vatandaşlar var ki, şöyle bir profillerine bakmamla engellemem bir oluyor.

  Benim asıl ilgincime giden mevzuyu kısaca aktarayım. Bir yabancı müzik mastering (!) sitesinin elemanı, beni takip etmeye başlamıştı. Adamların, "bestelerenizi sitemize upload edin, biz mastering yapıp size linkini verelim" tarzında bir olayları vardı ki, sanırım melodi ya da şarkı aparmanın en kolay ve en tatlı yoludur bu. Siteyi incelememle elemanları engellemem bir oldu yine.

  Şu teknoloji bir kere de gerçek amacıyla kullanılsaydı ya. Başımızdakilerin takipçilerinin de büyük kısmının fake olduğunu anlamak için de status'e filan gerek yok, zamanında dalga geçtikleri bindirilmiş kıtaların internette nasıl fink attıkları ortada. Bu programla da malumun ilanı olmuş.

  Teşekkürler. 🙂

 • Burak

  İş teknoloji olunca sahtekarlık bol oluyor. 🙂

 • Bora

  Levent Bey'in bahsettiği twitterda çete kurmuş mini etekli bayanlar kim? Ben twitterda aktif değilim, merak ettim şimdi. 🙂

 • Oğuzcan

  Levent abi bi Ketojenik diyet yapta şu göbeği erit yahu! Diyabete doğru gidiyosun bak! Kardeşinden tavsiye 🙂

  • Recep @recep

   Abi görüntü anlamında asla bir şey aklına gelmesin ama diyabet konusuna katılmadan edemeyeceğim. Seni çocuklarım büyüyünce onlarla da izlemek istiyorum. (Kırdıysam özür dilerim.)

  • ElSaint

   Levent Abi göbeğin kocaman muhtemelen karaciğer yağlanması artık had safhada ve iç organların full yağlı. oğuzcan arkadaşın dediği gibi baya riskli konumdasın.Diyabetle kalsa iyi birsürü etkileri çıkar bunun ileride ortaya. Gözünü seviyim erit fazlalıkları çünkü seni çok seviyoruz başka Levent Abimiz yok.....

 • Alp

  Twitter'da fake hesaplar var tabiki ama hepsi parayla olmuyor. ''Team Follow Back'',''Takip et takip ediyim'' gibi saçma sapan uygulamalar var. Uygulamayı yüklediğiniz zaman takipçi sayınız gün geçtikçe artıyor. Tabi siz de onları takip etmeye başlıyorsunuz ama insanların egosunu bir kenara bırakıp, gerçeği görmeleri lazım. Şimdi gerçekçi olalım tanınmış biri,ünlü,devlet adamı, şirket,kuruluş ya da benzeri gibi kişiler ya da kurumlar olmadığınız sürece kimse sizi takip etmez.

  Güzel bir konuya değişmişsiniz ayrıca Twitter'ı fazla kullanan bir millet olduk. Ben ilk üye olduğumda kimse beğenmiyordu ve herkes iğrenç diyordu ama şimdi millet sürekli giriyor belki telefondan bir şeyler yazmak insanların hoşuna gidiyor. Trendler falan ama şunu söyliyim Twitter'da çekilmez bir yer olacak ve yerine başka bir şey gelecek. Yeni bir star a ihtiyacımız var.

  Bu arada Levent beyi de takip etmeyi unutmayalım. @leventp 😀

 • Cihan Aksel

  Sanıyorum sahte twitter hesaplarının böyle çok takipçisi olan ünlülere musallat olmasının bir nedeni var. Bu sahte twitter hesaplarının yüzlerce, binlercesini yöneten kişi ve firmalar var. Parayla takipçi satanlar vs. İşte bu hesapların sahte olduğunun kolayca anlaşılmaması için, belli sayıda kişiyi takip ediyor olmalarında fayda var. Diyelim ben bin adet sahte twitter hesabı açacağım. Bu hesapların sahte olduğunun hemen anlaşılmaması için 40-50 kişiyi takip ediyormuş gibi göstermem lazım. Kimleri takip edeyim? Öyle her bir hesap için rastgele takip edilecek kişi arayıp bulmak zahmetli. Onun yerine oturup Lady Gaga, Justin Bieber, Cem Yılmaz, Abdullah Gül gibi ünlüleri içeren bir liste hazırlıyorum, elimdeki 1000 sahte hesabın hepsine bunları takip ettiriyorum. Ben ünlülerin takipçi sayılarının artmasında bu mekanizmanın etkili olduğunu düşünüyorum...

 • Ziyaretçi

  Ne Facebook ne de Twitter kullandım yada kullanırım. Oldum olası sevmemişimdir. Bir MSN kullanırım başka da birşey kullanmam, gerekte duymuyorum yada eksikliğini yaşamadım. Facebook, Twitter gibi platformlarını da Amerika'nın Dijital Silahları olarak görüyorum. Bu durum henüz patlak vermemiş olabilir ama ilerki yıllarda Amerika bu Dijital Silahlarının meyvesini yiyecektir. En son okuduğum istatistiki verilere göre dünyadaki her 10 insandan biri Facebook sahibiydi. (Bunların arasında çok fazla fake olsada Facebook'un çok ciddi bir üye sayısı olduğu aşikar.) Amerika'nın elinde böyle bir database olması ve bununla neler yapabileceğini düşünmek bile insanın tüylerini ürpertmiyor değil hani. Sosyal medya olarak adlandırılan bu sektörden kazandıkları ve kazanacakları paralar yine ayrı bir tartışma konusu. Bir konu da takdir etmek gerekirse Amerikalıları, oda akıllarını çok iyi kullandıkları içindir.

 • Recep @recep

  Sizi takip etmek için açtığım hesaplarıma profil resmi ekledim yumurta takipçi olmamak için.

 • Kerim AYANOĞLU

  Sosyal medya içerisinde Twitter'dan takipçi aldığınızda , aynı gün içerisinde zaten bu takipçi sayısı otomatikman düşüyor. Çünkü sizi kim takip ediyorsa sizde otomatik bir şekilde onu takip ediyorsunuz. Bununla birlikte Twitter bu takipçi sayısı arttırmayla ilgili çalışmalara yeni yayınlayacağı background motoru ile bitirecek...
  Twitter reklam ve ajansların bu art niyetli çalışmalarına karşılık reklam sistemini ortaya çıkaracak.

  Facebookta ise adınızı bir seferliğine değiştirmenize imkan sağlanmaktadır.

  Bence takipçi sayınızın artmasını istiyorsanız. Belli bir görüş yerine ya da belli bir kesime hitap etme yerine dünyadan bilgileri ve genel anlamda insanların ilgisini çeken haberleri paylaşın.

  fazla retweet etmekten kaçının

 • Ramazan @ramazan

  Kanal d!ye bak 🙂 http://goo.gl/xm6Rl

  Bu arada Tekno Seyir'e muhammet bölümü açın 🙂

 • jeofizikci @jeofizikci

  bunların olmasının sebebi ajansların bu adamlara para ödemesi.
  eminim bu durumdan hiç bir ders almazlar

 • Ziyaretçi

  güzel bir asohpet aydinlatici

 • Muhammed @myurtcu

  Önemli bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler.

 • Ahmet

  Merhaba
  Sitenizi iş yerimden takip ediyorum web sense var.Daha önce izleyebildiğim videoları izleyemyorum.video sunucunuz mu değişti video ekranında Internet Explorer cannot display the webpage uyarısını alıyorum yardımcı olmnızı rica ediyorum.

 • engin

  fakeden daha çok kullanım sıklıgıyla alakalı çogu kişi meraktan açıp demet akalına, cem yılmaza cumhurbaşkanına takip et'e tıklayıp aaa takip ediyomuş deyip kapatıyor ayrıca bu istatisligi twitter sunması lazım 24 saat baz alınarak.

 • Tesla

  Bu videoların youtube ya da vimeo'ya geçmesi iyi oldu. bununla mı alakalı bilemiyorum ama sohbetler uzadı.

 • Can

  twitterında kalitesini düşürdüler

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  en çokta seçim zamanlarındda bu sahtecilik artıyor bir sabah uyanmışım ağrıda bir ilçenin birbeldesinin başkan adayının takipçisinin takip ederken buldum takibi birakıyorum başka birbeldenin başkan adayının takipçis buldum