Paylaş Paylaş

E-postalarınızı nasıl şifrelersiniz?

E-posta şifrelemek, günümüzde dinlenme paranoyası olan toplumlarda gittikçe merak edilen bir konu zira attığımız e-postalar, şifrelenmediği sürece tamamen güvensiz olarak gidiyorlar. Çok basit yöntemlerle e-postalarınızı nasıl şifreleyeceğinizi gösteriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yalçın Aydın

  Biri bond çanta açıp durmuş mu ne olmuş:)

 • Koray Üstüner

  Bana çok karmaşık geldi inanın pek birşey anlayamadım 🙁 Ben önemli yazılarımı word ile yazıp şifreli bir şekilde zip yapıyorum. Böylece web tabanlı e-mail hizmeti ile zip dosyasını gönderiyorum. Ne kadar güvenilir tartışılır tabi...

  Videoda her şey o kadar hızlı geçiyor ki yazılan yazıları okumakta, anlatılan konuyu anlamakta zorlandım hatta film bir ara koptu bende 🙂

 • Ziyaretçi

  emihan adlı arkadaş çok bilgili olduğu belli ama konuyu neyazıkki anlatamamış . ben de koray arkadaş gibi birşey anlamadım. video yayınlanmasa daha iyi olurdu.

 • Tarzan Rıfkı

  anlatım çok sade ve duru olmuş.Süpersiniz.

 • Sercan Yavuz

  Anlatılmak istenen sey aslında son zamanlarda dile getirelen dijital imza ile paralel bir seydir.Asismetrik sifrelemede iki adet sifre bulunur bunlar size verisign yada turktrust gibi sirketler tarafından sağlanır tabi bunlar tepedeki sistem saglayıcılardır.Size gelen her türlü veri size atanan yada sizin değiştirdiğiniz yerel sifrenizle sifrelenip gönderilir ve sizde bu verileri kendi özel sifrenizle desifre edersiniz.Sizde baska bir kuruluşa yada kişiye veri göndericeğiniz zaman aynı yoldan veri yollarsınız.Bu durum size o verinin kesin olarak kimden gelğini ve değisime uğramadığını gösterir.Daha ayrıntılı öğrenmek isteyenler Public key infastructer yada hierarchy uzerinden bilgi edinebilirler.Çinliler brute force la bagsettiğim yapıyı tepeden kırmaya calısıyorlar ama artık kısmet ne zaman kırılır belli olmaz zamanında md5 yada rsa içinde pratik olarak kırmak imkansız diye idda edildi ama coktan kırlıdı.

 • jeep

  "Soldaki arkadaş bilgili birisine benziyor." 😀 Kendisine bir uzmanlık sorusu sormak isterim.

  Şifreleme yapmanın, dosyayı bu şekilde göndermenin, meraklı gözlerin dikkatini çok daha fazla çektiği yönünde ilginç yazılar vardı ki akla çok yatkın geliyor.

  Korunuyoruz derken hedef tahtasına oturuyor olabilir miyiz? 🙂

  Hatırlarsınız belki illegal örgütlerin şifreleyip göndermek yerine mesajlarını resimlerin içine gömdükleri, hatta ve hatta en son olarak mailleri göndermeyip direk taslaklar içine kaydettikleri mesajlarla haberleştikleri ortaya çıkmıştı.
  **********
  @Emirhan Hocam şöyle gözlerini kırpmadan durma, gülesim geliyor. 🙂 Özkan'la bir video'da şöyle bir 20-30 saniye put gibi durmuştun. 😀
  **********
  Arkadaşlar anlaşılmayacak bir şey yok. Emirhan'ın sözüne ettiği örnek her şeyi çok basit ve de güzel bir şekilde anlatıyor.

  Herkese bir kutu ve kilidi açık bir şekilde asma kilit verdiğinizi düşünün. Arkadaşınız mektubunu yazıyor, kutunun içine koyuyor ve gönderdiğiniz asma kilitle kutuyu kitleyip size gönderiyor. Kitlenen asma kilidi açacak olan tek anahtar sadece sizin elinizde.

  • Emirhan Döngel @emirhan-dongel

   Evet jeep, bu biraz da çantaya dışarıdan abartılı görünecek kilit vs. takmaya benziyor. 🙂 Eğer şifreli iletişim kullanmaya zahmet ediyorsan içinde bir şeyler olabilir fikriyle hareket edebilirsin. Şifrelenmiş e-posta trafiği (toplam trafiğe göre) çok büyük olmadığı için iletişimini dinleyen ya da başka bir yolla ele geçiren kişi bunu saklayabilir de... Belki ileride kırılacak ya da bunları mantıklı süreler içinde kırabilecek makineler "fizibl" olacak. 🙂

   Gerçekten öyle "örgüt sınıfı" bir gizlenme ihtiyacın varsa tek başına yeterli değil bence de... En azından şüphe çekersin. Ama şimdiden e-postalarını şifreli kullanma alışkanlığı edinerek ileride bu şüpheyi de azaltabilirsin mesela.

   Yöntem "e-postalar istenmeyen kişilerin eline geçerse?" sorusuna güvenlik açısından yanıt. Yoksa başka konular da var.

 • Mustafa Özdemir

  merhabalar,
  benim anlamadığım olay bu mail şifreleme işi sadece Türkiye' de mi gerekli yani yurtdışında internet kullanan birinin buna ihtiyacı var mıdır ?

 • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

  Ancak bir Gmail görevlisi bunu okuyabilmekte. Demekki sadece bağlantınız şifreli oluyor ama Gmail sunucularında şifresiz saklanıyor. Eğer şifrelerseniz okunma şansı sıfır.

 • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

  Bunun yanında bir de Windows Live Mail için video hazırlayabilir misiniz? Ya da cevap olarak da yazsanız olur.

 • Erdem BAYAZIT

  Küçük eklenti toollar ne kadar güvenlidir ki... Kurumsal anlamda mail güvenliği sağlamak istiyorsan Ibm Lotus Domino Kullancaksın....Kendi Lokasyonunda mailleşme için en sağlam çözüm.Dışardan Birilerine mail atmak istiyorsan belki küçük toollara güvenebilirsin.

 • Ahmet Ozan

  GMAIL'in pop mop işlerine girmesi bozdu diyorum hep. Sadece WEBMAIL olarak kalmalıydı.

  SSL enabled ettin mi, mesele sadece senin dikkatliliğine kalır.

  PGP çok eski. Çook eski. Hiç viable oldu mu? Olmadı.

 • hakan

  sıfrelenmıs olarak ag uzerınden yollanıyor maılller , https uzerınden calısan her maıl guvenlı sayılır ,sıfrelenmıs bır verıyı alıp sıfresını cozmek herkezın harcı deyıl cozsede ısıne yaramaz verı ıletısımınde kesıntı demektır , anca verıyı kopyalar ne ısıne yarayacaksa , emaıl daha guvenlı hale getırmek kullanıcıya kalmıs yazıyı sıfrelersın ıkı kullanıcının bıldıgı sıfre ıle acılır

 • neuronthe

  Gmailden sonrada şifresiz gidiyor

Benzer Videolar