Paylaş Paylaş

İnternet Haftası 2012

İçinde bulunduğumuz hafta internet haftası olarak kutlanıyor. Türkiye'de internet 19. yaşında. Biz de Türkiye'nin internetini konuşuyorsunuz. İnternet haftası etkinliklerine  buradan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer A.

  Yarın önemli bir vizem olmasına rağmen izleyeceğim. Şimdiden emeğiniz için sağ olun.

 • Burak Bayram

  Yine çok güzel bir sobet olmuş..

 • mustaa @mustaa

  bu hafta da tozlu raflar yok galiba 🙁

 • redlinern

  Xperia S ve HTC one X incelemenizi istiyor rica ediyor ve umut ediyorum.Noolur Xperia S ve HTC one X inceleyin ya saçma saçma yerlerde incelemeleri var izleyince görünce üzülüyorum hem de site mudavimleri dışından da hit alırsınız belki bizim gibi yeni sevdalıların oluşmasına da ön ayak olur bu..Yetkililer duysun sesimizi örnek cihaz göndersinler yada siz teklifte bulunun artık nasıl oluyorsa yapın ya sizin elinizden uzun soluklu bi incelemede görmek istiyorum bu iki telefonu.Pclabs ta da inceleyebilirsiniz ama burdaki incelemeleriniz bir başka oluyo kendi elime alıp incelesem bile sizin yaptığınız inceleme gibi olmuyor lütfen inceleyinn=)))

 • salih kutlu

  iyiki internet var ve bugünlere geldi sizleri izlemesi sizlerin görüşlerinizi düşüncelerinizi yorumlarınızı almak çok keyifli oluyor. Düşünsenize insalık hala aynı yerinde saysaydı bugün herkes evindeki aptal televizyon kutularına mahkum olacaktı. Şimdi herkes hem tüketiyor hemde internete birşeyler katabiliyor. Burada izlediğimiz videoya bile yaptığımız yorumlar bizim internete geri dönüşümümüz.
  inşallah 20. senesinde kotaların radikal bir düzenlemeyle artırıldığını ve oyunlarda insanı katil etme potansiyeline sahip ping gecikmesi DNS altyapı çalışmalarına önem verirler.

 • Ziyaretçi

  1mbit neden kotu halen anlamadim? 4-5 yil once 256Kbit var diye sukrediyorduk. Amerika'da is yerinde fiber ile bagliyim, ama evde 768kbit DSL var, ve download disinda gayet guzel calisiyor. Siz de calismayan, yada sorun cikaran nedir?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Siz Amerika'da olduğunuz için anlaşabilemmeiz mümkün değil bu konuda 🙂 Levent söyledi zaten hızın yanında başka sorunlar da var. Siz zaten bizim bağlanmaya çalıştığımız server'ların ülkesinde bağlanıyorsunuz. O yüzden o hızla bile bizim belkide 8mbit ile zorlandığımız bir durumda zorlanmıyorsunuz. 1mbit ile birden fazla sayfada gezemiyorsunuz daha doğrusu çok bekliyorsunuz. Özellikle grafik içerikleri de varsa yandınız. Video izlemek mümkün değil vs.

   İnternet 4-5 yıl öncesinin interneti değil. O zamanlar sitelerin kendileri de daha hafifti. Her site aslında bir veri. Mp3 indirmek gibi bir şey. Eskiden siteler kilobyte cinsinden yer kaplarken şimdi megabyte'lar tutuyor. Eskiden HD içerik yoktu şimdi HD olmayan yer kalmadı vs. Video içerik bu kadar ön planda değildi.TeknoSeyir diye bir siteyi 4-5 yıl önce yapmak aklımızın ucundan geçemezdi. İnternetin kendisi durağan bir şey olmadığından, eskiden bağlandığımız hızlar o zamanın internetine yetiyordu.

  • alperencsm

   Sen "768kbit DSL" ile bağlanırken download hızın sanıyorumki 768 kb/s dir. Biz bu downloadı görmek için 8mbit olarak satılan paketi almalıyız ve şanslıysak 450 kb/s indirmeyi görüyoruz. Her 10 kişiden 9u santrale uzak denerek asla 768kb/s hızı göremiyor.
   Dns , kota, ve Adil kullanım kotası sorunlarımızda cabası 🙂

  • umitt @umitt

   sorun sadece hız sorunu değil iletim gecikmesi o kadar önemli ki bu süreyi düşürmek için japonya ingiltre arası bir milyar dolarlık fiber optik kablo döşüyorlar, bizim yüksek hızlarda bile sorun yaşamamızın görülmeyen nedeni bu. adsl konusunda birden çok iss olduğuna bakılmasının bu alanda sadece ttnet var diğer aslında sanal iss.
   http://www.globalpost.com/dispatch/news/business-tech/technology-news/120322/fiber-optic-cables-join-japan-and-uk-through-arct

 • Turkish Akk

  Hızlar yine 1mbs'yeye düşürülmüş. Türkiyenin Internet haftası kutlu olsun 🙂

 • Helal Olsun Teknoseyir

  Internette bir düzenleme oluyor (örneğinl akk) Sektörde isim yapmış yapmış Internet siteleri gıkını çıkarmıyor. Bu durumda vatandaş bireysel olarak sesini nasıl duyursun. Teknoseyiri bu konuda tebrik etmek istiyorum. Çünkü her zaman vatandaşın yanında oluyor..

 • Erdinç Yılmaz @erdinc8

  Müthiş bir sohbet olmuş yine. Ağzınıza sağlık.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Vallaha Helal Olsun! 🙂 Teknoseyir taşınıyor, bu haftayı boş geçebilriz demişti Levent abi ama dolu dolu geçiyor her zamanki gibi.:) Yarın o jaluzinin arkasında ne var, Best Of Teknoseyir, Çekim Hataları gibi birşeyler bekliyoruz 🙂 Bİlginize... 🙂

 • Ccandan

  Her zaman ki gibi teknoseyir güzel bir bölüm daha .)

  İnternetin 19 yılında karşılaştığım durum Adsl hattım 8mbit bana gelen hız 4mbit adil kullanım ile 1 mbit düşmüş durumda şuanda 2006 yılında ki hızımı tekrar kullanıyorum bu adil kullanım hızı ile türkiyede internet 6 sene geriye gitmiştir. Umarım 20. yılında 10 sene geriye gitmeyiz

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  vallahi tam üstüne bastınız 16mbps bağlantım var ve şirketimin siteleri olsun iki adet haber sitemiz olsun upload yapıyoruz. Birde bunun üstüne birde haberler için olsun bilgi edinme olsun ve aynı anda 10-15 site gezmem gerekiyor. alın size AKK(adil kullanım kotası). hız 1mbps otomatik frene tek tek siteleri zor açıyorum 2012 artık sitelerimiz olsun dünya genelindeki siteler olsun içerik çok arttı ve armakta zorunda ama bizdeki AKK ile bir yere gidilmez. kolay gelsin

 • Batucan

  Yine dopdolu bir video.

  İyi hizmet göreceğiz umarım.

  Saygılar.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  ISP' lere çok kaymış muhabbet ama ülkemizde gayet normal. 🙂

  Ulusal ağlarımızdan, internetin kullanım etkinliğinden falan daha çok bahsedilse daha iyi olurdu ancak hizmet yönü zayıf olunca ister istemez muhabbet bu tarafa kayıyor. Türkiye' de hızlar yüksek diyorsunuz neye göre yüksek? 8Mbit yüksek bir hız evet ama bu hız hangi bölgelerde tam anlamıyla geliyor hangi bölgelerde 1Mbit' e yakın seyrediyor bunlardan bahsedilmiyor. Büyük illerimize sağlanan hizmetler ülkemizin her yerinde aynı kalite de değil hızlar yavaş altyapı yetmiyor belli yağmur yağıyor bağlantı kopuyor her gelene anlatıyorum yapılıyor yine sorun oluyor.

  Özellikle bu haftanın dolu dolu geçmesi gerekir üniversiteler arası öğrenciler arası anketler düzenlense web tasarım yarışmaları gibi etkinlikler yapılsa bunlardan herkes haberdar olsa daha güzel şekilde kutlansa daha iyi olabilir.

 • ugur_bek

  internet haftasında internetsiz kalmak...
  1 yıllık sınırsız (akk) yalın internet sözleşmem bitiyor, tavsiye verebilecek var mı?

 • Tomb Raider

  Tekno Seyir yine güzel bir çalışma yapmış teşekkürler..

  Bir arkadaşımızın da dediği gibi eskilerden bir kaç görüntü olsaydı daha bir güzel olurdu sanırım ama yinede emeğinize sağlık.
  Değinmenizi istediğim e-devlet uygulaması vardı ve onu tartıştığınız iyi oldu fakat bu konu üzerine bir program yapılmalı bence... Bu kadar saçma bir site bugüne kadar görmedim desem yeridir.Arkadaş bir şey arıyorum, o sitede diyorlar, giriyorum sonuç yok... Ben inanmıyorum ki e-devlet i hazırlayan adam bile bulsun aradığını...
  Devlet hizmeti eskiden(bazen hala öyle) vezne işlemlerinde işkence gibiydi, şimdi bunu sanal ortama da taşıdılar ya helal olsun demekten kendimi alamıyorum.

  NOT: Bu arada Levent Bey koçaklama çok güzel oldu söylemeden edemedim. 🙂

  Saygılarımla..

  • sCoRPion_tr @scorpion_tr

   E-devlette bir de bazı kişilerin şifrelerinin sıfırlanması gibi bir saçmalık var. Çok fazla sayıda kişinin başına geliyor ve şifrenizle giremiyorsunuz, gidin PTT'den tekrar şifre alın deniyor o da 10TL. İlk sefer verilen şifre ile ikinci defa verilen arasında nasıl 9TL'lik maliyet farkı oluyor onu daha çözen yok..

   Adil kullanım saçmalığı da ayrı bir olay. Yıl olmuş 2012 adamlar 50GB kota veriyor, sonra hız 1Mbit. Hiç illegal içerik indirmeseniz bile ayın ortasında Tivibu, Steam, Youtube derken o kota doluyor. Sonra saatlerce bekliyorsunuz bir video izlemek için. 1Mbit ile bu Teknoseyir videosunun yüklenmesi 45dk filan sürdü. Sınırsız alayım deseniz 110TL...

 • Murat

  Çok başarılı program yapıyorsunuz, internet kotaları ve ücretleri hakkındaki düşüncelerinizi destekliyorum bu konu üzerinde daha çok durmanızı istiyorum çoğu insanın sesi oluyorsunuz burada.

 • laps

  İnternet haftası Türkiye'de çoşkoyla kutlanmaz ttnet olduğu sürece 1:faturalar 2:internet hizmeti almak için telefon hattına sabit ücret ödenmesi 3:çok yüksek derecede adil kullananama kotası .Ttnet olduğu bu sömürüyü devam ettirdiği sürece başka şey konuşamayız sanki 🙂

 • okan

  Bence internet türkiyede daha gelişmedi bile hayla AKK adına hızımız 1mbps indiriliyor... Dünyada en fazla para ödiyip en dandik hizmeti alıyoruz

 • Kerem @keremc

  Levent abi, SGK ile ilgili sorgulamaları (BağKur, emeklilik vs..) e-SGM uygulamasından da yapabilirsin: https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

 • haydar

  taşınıyor musunuz ???

 • fatih

  Türkiyede internet hakkında teknik görüşleriniz isabetli, ama sansür konusunda karavana; İran hakkında birkaç belgesel seyredin bbs nin yayınladığı yada Rick Steves'in Yesterday and Today İran gezisine bakın ona göre türkiye ile iranı mukayese edin: İranın avrupaya üye olmak yada amerikayı taklit etmek gibi birgayesi yok.
  İnternet Amerika -avrupa merkezli daha çok natoya benziyor. Birleşmiş milletler gibi tüm dünyaynın söz sahibi olduğu bir ekosistem değil, dolayısıyla internet güvenilir adil bir yapıya kavuşanadek , iran kendi sağlam altyapısına dayanan bir internet kurmak niyetinde.

 • Ziyaretçi

  malesef hızlar düşürdükleri için izleyemiyoruz

 • Murat

  Kulaklarıma inanamıyorum. Teknoseyir 8 mbit iyi bir bağlantı hızı diyor. Arkadaşlar 8 mbit çok kötü bir hız. 8 mbit ile hiç hd bir film indirmeyi denediniz mi?

Benzer Videolar