Paylaş Paylaş

Facebook'ta hangi güvenlik ayarlarını yapmalıyız?

Facebook günümüzün en yaygın kullanılan yazılımlarından biri. Sosyal medya platformu olsa da bir yazılım olduğu gerçeği değişmiyor ve her yazılımda olduğu gibi, güvenlik açıkları olabiliyor. Üstelik bu açıkların bir kısmı sadece ayarları bilmediğimiz ya da önemsemediğimiz için, bizim tarafımızdan yaratılıyor. Hiç kullanmama kesin çözümü haricinde, bu video'da belli başlı Facebook güvenlik ayarlarına değiniyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mustaa @mustaa

  ben izin ver me penceresi gelince iptal e tıklıyorum video açılıyor. İzin vermediğimi zannediyordum acaba izin vermiş mi oldum şimdi kafam karıştı

  • civilization @civilization

   bi ara bu işe yarııyordu ama siz.net son zamanlarda uygulama sayfasını açmadan yapıyor onu yani iptal dediğiniz zaman video sayfasına gitmiyorsunuz facebook a tekrar yönlendiriliyorsunuz. bazı uygulamalar ise hiç tepki vermiyor iptal dediğinizde takrar fb ye yönlendiriliyorsunuz.
   keşke bazı oyunlara da değinilseymiş. her güzn 2 3 tane oyun isteği alıyorum sıkıcı olmaya başladı artık

 • Tomb Raider

  Uygulamalarda zorunlu seçeneği çok saçma ne yapacak benim kişisel bilgilerimi ?
  Bu facebookunda suyu çıktı hakikaten.. 3 senedir kullandığım facebook üyeliğime geçen hafta bir uyarı aldım, telefon numaramı istiyor neymiş sahte üyelikler için önlem ayağına benden telefonumu alacak kim bilir kimlerle paylaşacak. 3 senedir aklınız nerdeydi ben sahte bir üyeysem ? Oysaki ne oyun uygulamaları olsun ne de video uygulamaları hiçbirine üye değilim zaten aşırı bir kullanım amacımda yok, haftada bir iki mesaj ve beğenilerden gelen haberler için kullanırdım ayrıca sadece 10 arkadaşım var ve onlarla da sohbet amaçlı kullanırdım ta ki geçen haftaya kadar.

  Bu şekilde davranarak güvenlik olmaz. Ayrıca üyelerin adreslerini telefonlarını paylaşmalarını çok saçma buluyorum madem güvenlik istiyorsun neden paylaşıyorsun kardeşim. Facebookun ilk zamanlarındaki tadı bambaşkaydı, şimdilerde bir zaman tüneline giriyorsun bir daha çıkış yok, bir uygulama seçiyorsun senin adına işler karıştırıyor...

  Yok yok insanoğlu illa ki sömürecek güzel olan her şeyi...

  Tekno Seyir ekibinede teşekkürler bu bilgileri paylaştıkları için.

  Saygılarımla..

 • Batucan

  Ben hiç facebook kullanmadım.
  Kullanmıyorum.
  Oh ne rahatım.:)

 • Veysel @spectrum

  100 defa basmışımdır uyarıyı Facebook'a. Benim gibi binlerce kişi uyarı göndermiştir, siz.net uygulaması nasıl hala çalışıyor?

 • birDost

  "Aman da aman" olması lazım 🙂

 • CaptainCombo @captaincombo

  Tv kanallarındaki kamu spotu gibi program yapmışsınz valla. 🙂 Teşekkürler...

 • Kerem @keremc

  Kişisel bilgilerimizin güvenliğini korumak için internette süper hassas titizlikle türlü taklalar atıyor, sağduyumuzu rekor seviyelere çekiyoruz sonra kimlik fotokopisine kadar kendi elimizle götürüp verdiğimiz nezih firma Türk Telekom bunları elaleme para karşılığı dağıtıyor. Nerde kaldı gizlilik nerde kaldı çabalar? Son günlerde neredeyse anne kızlık soyadına kadar hakkımda bilgi sahibi spamciler yüzünden cep telefonum susmaz oldu. Ellerindeki bilgilerimi telefon, su, elektrik ve doğal gaz aboneliği haricinde hiçbir yerde kullanmamış olmam sızıntı kaynağı hakkında isabetli tahmin yapmamın sebebidir.

  • Ramazan

   birkaç ay önce online işlem merkezine cep telefonu numaramı vermiştim. adsl hattı ev arkadaşımın üstüne olduğu için beni sık sık arkadaşımın adı ile arayıp birşeyler satmaya çalışıyorlar. ttnet bu işi göz göre göre yapıyor maalesef.

 • Remixos @osman-gs-ank

  Ben de bi aralar face çakalıydım ama bıraktım çünkü buda tehlikeli söylediniz güven lik ayarlarından HTTPS hariç digerleri de aşılabiliyordu ama yapmata yarar var. Bence face mace bulaşmayın 😀

 • Venator

  En iyisi hiç bulaşmamak. Müptelalarına southpark ın facebook ile alakalı bir bölümü vardı. bulup izlemelerini tavsiye ederim. 😀

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Ben bu facebook' un ayarlarından hiçbir halt anlamıyorum karman çorman geliyor. Kendi güvenliğim açısından cep telefonumu tanımlayıp her girişimde benden şifre istemesini sağladım ancak içerik konusunda insanların kendi kendilerine oto-kontrol yapmaları gerek ki spam tarzı casus tarzı uygulamalara izin vermesinler. Ancak günümüzde bunlara kimse dikkat etmiyor herşeyden öte facebook artık hayatın büyük bir kısmı yaşamın bir parçası haline gelmiş. Ne mutlu facebook kullanmayanlara diyorum. 🙂

 • ali

  neden kız yaptın sen kız degilsinki ?

 • skyforce @skyforce

  Emeğinize sağlık çok işime yaradı

 • Mujko @mussavas

  Benden habersiz grup kurup beni de haber vermeden grup üyesi hatta admini yapılabilmesini engellemenin yolu var mıdır? son zamanlarda 2 gruba haberim olmadan üye olmuşum, arkadaşlarımın kurduğu gruplar gerçi sorun değil ama garip geldi yinede.

 • Veysel @spectrum

  Bilinçsiz kullanıcı siz.net 'e de bilmeden kaydoluyor, Alexa'ya da..
  Sonuç:

  http://img.burak.cc/u/3fdff0_Capture.PNG

  Böylece adamların bir anda hiti 5 katına , 10 katına çıkıyor,

  Süper değil mi?

  Sonra bu adamlara bir de reklam veriliyor...

 • Furkan Ölker @furkanolker

  Bu videoyla bir alakası yok ama en güncel video bu olduğu için buraya yazıyorum
  google drive hizmete başladııı

 • sarp @sarp

  Aslında iş çok daha vahim. Geçenler de benim başıma çok farklı bir şey geldi. Size o olayı anlatıp durumun vehametini göstermiş olayım.

  Bir çok yazılımcı Facebook un apisinin hayal gücüne bağlı olduğunu mutlaka bilir. O kadar geniş bir yetki mekanizması var ki istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Ama gelinen nokta ciddi anlamda çok büyük bir tehlike arz ediyor.

  Burada anlatacağım olay Facebook uygulaması değil, web tarayıcı eklentisi. Geçen aylarda zuperface.com diye bir web sitesi zuperface diye bir Google Chrome eklentisi yayınlamaya başladı. İddaa ettiğine göre Facebook uygulamanızı özelleştiriyordu. Facebook duvarınıza bir editör kurarak yazıları, bold, italik,, altı çizili ve renkli yazarak gönderebiliyordunuz. Hatta Facebook üzerinden chat yaparken de ifade ve titreşim gönderebiliyordunuz. Buraya kadar her şey normal ve keyif verici gözüküyor.

  Ama özelleştirip profilinize gönderdiğiniz yazıları sadece siz görebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızın da aynı biçimle görebilmesi için aynı eklentiye sahip olması gerekiyor. Aksi halde yazınız başında ve sonunda bir takım kodlarla beraber görüntülenebiliyor.

  Belki sadece siz görebiliyorsunuz ve arkadaşlarınız kodla beraber görebiliyor yazılarınızı. O kadar da kötü bir durum değil diye düşünebilirsiniz ama yanılırsınız.

  Bu eklenti sizin facebook kullanıcı adınızı ve şifrenizi siz giriş yaparken çalıyor. Sonra hesabınıza haberiniz olmadan 4 adet uygulama yüklüyor (Wall post, comment, video, link) Sonrasın da bu uygulamalar ile profilinize tam erişim sağlanıyor ve duvarınıza sanki sizin ağzınızdanmış gibi sigara bırakma hapı, zayıflama kemeri, diş beyazlatma macunu gibi reklamlar gönderilmeye başlanıyor. Hatta yetmiyor eğer arkadaşınız da o eklentiyi kurmuşsa onun ağzından reklam yayınlayıp sizin ağzınızdan da yorum yaptırıyor.

  Düşünsenize bir. Sigara kullanmadığınız halde sigara bırakma hapını kullandığınızı paylaşıyorsunuz ve en yakın arkadaşınız da evet bende kullandım herkese tavsiye ederim diyor. Halbu ki iki arkadaşta gerçekte sigara kullanmıyor ki sigara bırakma hapına ihtiyaç duysun.

  Hatta bu kadarla da sınırlı değil uygulamanın marifetleri. Facebook profilinize tam erişim sağlayıp sayfalarınızın yönetimini de ele geçiriyor. Misal 1 milyonluk bir hayran kitlesine sahip facebook sayfanız var. Bu uygulama sayesinde uygulama sahibi sayfanız da istediği bir reklamı yayınlayarak milyonlarca kişinin profilinde reklamın çıkmasını sağlayabiliyor. 1 milyon fana sahip bir sayfanın yayınladığı 1 gönderiyi en az 5-10 milyon kişi yada daha fazlası görüntülüyor. Böylelikle kısa günün karı milyonlarca kişiye hiç zahmet etmeden reklam yapılmış oluyor. Bu gün aktif bir fan özellikle 1 milyon gibi büyük bir rakamda fana sahip sayfalar yarım saat kalması koşulu ile reklam yayınlamak için reklam verenden 200-250 tl ücret istiyor.

  Peki bu durumdan nasıl kurtulursunuz. Eğer profosyonel bir kullanıcı değilseniz sadece Facebook daki uygulamaları kaldırmakla yetinebilirsiniz. Ama bu bir çözüm değil. Tarayıcı eklentisi kaldırılmadığı müddetçe o eklentiler yine eklenecektir. Yapmanız gereken tarayıcınızda social colorfull adında bir eklenti aramak yada tanımadığınız, güvenemediğiniz tüm eklentileri silmek. Sonrasında Facebook profiline girip uygulamaları da profilden kaldırmak.

  Bu yöntemle bu işi piri olan zatı muhteremler günde binlerce dolar para kazanıyor. Hatta zamanında hta ile köşeyi dönenler bu işin mimarı. Tarayıcı eklentisi ie, chrome, mozilla firefox için hazırlanmış. Yani sadece tek bir tarayıcı için çalışılmamış.

  Şu anda zuperface.com nette çıkan yaygaralardan dolayı kapansa da aslında piyasada daha farklı alan adları ve eklenti adları ile yayılmaya devam ediyor. Eğer sizin de profiliniz de reklam yayınlanıyor ama nereden ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yukarıda ki adımları uygulayın.

  Umarım teknoseyir ekibi bu mesajımı yayınlar ve bu konu hakkında da bir video çeker.

 • fethi

  Ağzınıza emeğinize sağlık.

 • ayhan

  Aklımdaydı burada da görünce hepsini adam gibi düzenledim. Çok haklısınız, hem bana hem başkalarına da hatırlatıp öğrenmemizi sağladığınız için çok teşekkür ederim..

 • Ziyaretçi

  böyle bir video bilgilendirmeniz çok güzel, ama 21 dk çok fazla. 2-3 dakikalık daha kısa ve öz olamazmıydı acaba? sevgiler

 • bahar

  ben facebook ayarlarımı beni kimse bulmasın diye sadece arkadaslar yaptım ve diğer ayarları da özel yaptım ama hiç ortak arkadas olma sa bile herkes aratınca beni buluyo ayarları duzelttm hala adım çıkıyo ne yapmam lazımmmmmmmmmm

 • zeki

  benim facebook hesap ayarlarımda aboneler yok nasıl yapcam ? acil bi cevap atarmısınız

 • enes

  ben facebookumda profilimde arkadaş ekle değilde sadece takip et olsun istiyorum nasıl yapacağım yardımcı olurmusunuz

 • melikenur alannur

  ben 11 yaşındayım facebok u 5 ay önce arkadaş önerisiyle kulandım.sonra birrsürü facebook açtım.arkadşımla idaya girdik 50 facebook aç dedi sonra bissürü face actım ssonra o rada bir reklam vardı mütiş modaccının izlesenede ************ izledi diordu bütün arkadaşlarım küfürlü küfürlü mesaj attı ayarlaarı falan değiiştirdim gitmedi.faceook larımın hepsini zar zor siildim.hepsinde aynı reklam halbuki hiçbirini kullaanmadım.uygulama yok.sonra başka işyerindeki bilgisayaradan deneim başka bir facebook açtım 10 gün önce baya kullandım geçti sandım ama geçmemiş bütün uygulamaları kaldırdım ama hala paylaşılıor.onları silemiyorum uygulama yok bişey anlamadım o faceyide sildim dondurdum yane 14 gün icerisinde silinmeyi planlyor.lütven facebook kullanmııımmı artıkk facebbok bana çok zaman lazım oluo napıyımki hiiç girmesseemii ama çok lazım oluo..yardım edermisiniz.lütven bu aarADA vidionuz çok güzel hızır gibi yetiştiniz vallaaa ama vidioda bn anlamadım nasıl sildiğiiiiiniziz o rweklamları.

 • hurriyet

  paylaşım ayarlarımı public yaptığım halde public görünmüyor , neden ?

Benzer Videolar