Paylaş Paylaş

Yükselen trend 'Kickstarter' projeleri

Bu yıl adını çok duymaya başladığımız 'Kickstarter' sitesi sayesinde, ilginç projeler hayat bulmak için gerekli finansal desteği gönüllülerden topluyor. Biz de ilginç bulduğumuz örneklerden yola çıkarak, bu oluşumu tanıtıyoruz.

Video'da bahsi geçen projeler de şöyle.

- Leisure Suit Larry: Efsane adventure oyunlarından Larry’nin 'remake' yapılması.

- Wasteland 2: Efsane RPG Wasteland’in devamının yapımı.

- Double Fine Adventure game: Double Fine firmasından eski tip bir adventure oyunu.

- Mobile Frame Zero: Rapid Attack: LEGO temelli masaüstü strateji oyunu.

- Gunship: First Strike: Masaüstü strateji oyunu.

- Elevation dock: Lüks ve güzel tasarımlı iPhone dock.

- Trigger Happy Camera Remote: DSLR’lar için iOS ve Android’den kontrol.

- Save the SciFi!: Basımı kalkmış bilim kurgu eserlerini yeniden basmak.

- High Score: Baskısı tükenmiş oyun tarihi kitabının yeniden basılması.

- Order of the Stick: Baskısı tükenmiş çizgi romanın eski sayılarını tekrar basmak.

- 100 Yen: Japon arcade kültürü üzerine belgesel.

- Jason Scott Documentary 3 Pack: Jason Scott tarafından çekilecek teknoloji konulu 3 ayrı belgesel.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  izlemeden uyumayayım dedim. gerçekten çok hoş bir konuydu. ama lütfen bizim size donate yapma taleplerimize de bir cevap verin.

 • semih_nl

  Acikcasi boyle enteresan fikirler bulan insanlara cok heves ediyorum.

 • emrah

  abi yarın öbürgün türkiyede böle bir site açılırsa off sen gör dolandırıcılıgı üçkağıdı biz türk insanı olarak projemiz şu ayda yeni hayat kurcaz para topluyalım:DDD

 • kman @kman

  böyle bir modelle mesela teknoseyirin belirli bir sürelik yayınını satışa çıkarsanız teknoseyir ekibi olarak reklam derdinden kurtulursunuz biz de izleyiciler olarak hadi bakalım yarın teknoseyir videosu olacak mı endişesinden kurtuluruz.

  mesela ekstra hedefler olarak da şu kadar parayı aşarsak n tane stüdyo dışı yayın, daha fazla bir miktarı aşarsak x tane canlı yayın gibi atraksiyonlara girilebilir hem de destekçiler en sonunda şu teknoseyir kupalarına/tshirtlerine kavuşmuş olur 🙂

  belirli bir kesimin talep ettiği ama normal metotlarla finanse edilemeyecek işler için mükemmel bir model, değişik uygulamalarını merakla bekliyorum.
  (mesela iş sahibinin değil de kullanıcıların iş çerçevesini belirleyip hem bağış yaptığı hem de üstlenici aradığı bir sistem gibi).

 • Deniz @darkblack

  bir de şu güzelliği var. projeye para veren insanlar otomatikman proje bittiğinde müşterin olmuş oluyor, senin projene duygusal bağ kuruyorlar, tanıtıyorlar, seviyorlar vs. bu yönü de çok önemli. obama'nın kendisine oy verecek insanlardan küçük miktarlarda para toplaması gibi. 5$ vermiş insan sanki obama'yı kendisi başkan yapmış gibi sahipleniyor.

 • Shark

  Kickstarter'a nedense herkes çok olumlu bakıyor, Sanki hayır sitesi gibi neredeyse ödül verecekler. Sitedeki şartlar ve koşullara bir göz atın derim. Ayrıca projenin arkasında melek yatırımcı olarak bilinen zatlar var. Zaten aynı kumarhane mantığından çalışan bir site. Proje iyi olsun, kötü olsun, verilen vaatler tutulsun, tutulmasın onlar %5 + %5'i cebe indiriyorlar. Bir dirhem sorumlulukları yok, hukuken çok güzel kılıfına uydurmuşlar.

 • Gökhan

  Harika bir proje.Bence internetin gerçek kullanım alanı bu şekilde olmalı ki dünya daha iyi bir yer haline gelsin iyi niyetli ve yaratıcı insanların önü açılsın ama levent abi'nin videonun bitiminde söylediği gibi şu an internetin bir bir köşesinde çok iyi birşey oluyor evet ama bunun hep böyle devam etmeyecek olması çok üzücü.Yine her zaman olduğu gibi o birileri çıkar,dolandırır ve bütün büyüyü bozar gider.Gönül ister ki bu gibi oluşumlar bozulmasın büyüsün hatta Türkiye'ninde katılımına açık hale gelsin bizim insanımızda ihtiyaç duyduğu özlediği projelere hayat versin.Ama gerçekçi olursak bunu sadece istemekle kalacağız çünkü bizim ülkemize böyle bir uygulama gelince insanlarımızın ne taklalar atarak nasıl para götürürüm hamleleri yapacağı malesef ortada.

 • A.A.A.

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, tebrik ederim (Dergilerdeki dosya konularının tadını aldım). Uykusuz geçen bir gece için oldu bu 😉

  Yalnız bu iş Türkiye'de pek tutmaz gibi. Zira başta -kimse alınmasın ama- "yardım ederiz, kurtarırız, uçururuz sizi, yanınızdayız" gazları hamasi olarak verilir, iş vuku bulmasına gelince, o destekler, vaatler "şak" diye kesilir (Misal Van Depremi yardım paraları rezaleti).

  Ayrıca Türkiye'de bu zaten var, bkz:
  http://www.projemefon.com/

  • engin

   Tasarımı bile taklit şahsen bu tür sitelere 1 kuruş bile güvenipte yatırmam, Ülkemizde zaten 1m dolar rakamına ulaşsa site sahibi kayıplara karışır 😀

  • A.A.A.

   Zaten sitenin;
   -hukuki sorumluluğu kabul etmemesi,
   -her projeden %5 civarı komisyon alması,
   -toplanan paraları geçici bir süreyle (+bir ay) işletme hakkına sahip olması,
   -projelerin hayır işleri içerikli olmasının yasak olması,

   gibi sebepler bile güven vermemesi için yeterli. Tamam site de aracı olarak kâr elde etmeli ama bu koşullar biraz zorlama. En büyük sorun ise bazı çakalların siteye musallat olup, balon projeler sunup, bağışları toplayıp hiçbir ürün yapmadan toz olması vs.

   Aslında başta herşey ne kadar masum gözüküyor değil mi ? Firmaların zorbalığı olmadan, özgün fikirlerin serbestçe üretilmesine imkan veriliyor ama aynı zamanda dolandırıcılık içinde çok güzel bir kapı açılmış oluyor...

   Fazla uzatmayayım; Türkiye gibi geçmişte dolandırıcılık açısından kötü tecrübelerin bolca yaşandığı (özellikle din soslu), hukuki boşlukların ve çakalların oldukça fazla bulunduğu bir ülkede, kolaylıkla suistimal edilebilecek bir sistem bu...

  • engin

   %100 katılıyorum

  • salih hasırcı

   balcılar duymasın! 🙂

  • Veysel @spectrum

   100$ üstü bağış yapana 10 araı (bir tanesi Kraliçe :D)

  • semihyldz @semihyldz

   ProjemeFon sitesine yukarıdaki iddiaları sordum. Yanıt olarak Kickstarter sitesinin de aynı özelliklere sahip olduğu, hatta onların parayı 1 ay tutmasına karşın Projemefon'un 2 hafta tutması bilgisi geldi.
   Biraz düşününce aradaki tek farkın Türk sitesi olması olduğunu görüyorum. Bir şeyi 40 kere söylersen olurmuş derler ya, ünlü stand upçılar başta olmak üzere bizim milletin büyük kısmı "Türk'ten hırsız çıkar, Türk'ten dolandırıcı çıkar" diye diye... Neyse...
   Ben aldığım samimi yanıt üzerine kendilerine güvendim. Zaten Okan Bayülgen'in programına falan çıkmış, birçok gazetede haberi yayınlanmış, ciddi görünen bir site. Bence kendilerine sormadan yorum yapmak yerine, biraz daha yapıcı olmalıyız.

 • salih kutlu

  bence cacık.

 • Bloody @bloody

  Bağış seviyesine göre özel ödüller de koymuşlar. Süper bir düşünce.

 • Veysel @spectrum

  Selamlar,

  Sizin eski mesajlara bakmaya çalıştım da, bulamadım 🙂 Eğer nerede bulacağınızı soruyorsanız (çünkü benim bir mesajıma benzer olarak cevap vermiştiniz) ben Eminönü'ndeki bir bayide bulmuştum..

  Büyük bayilerde var sanırım...

 • rehaguner

  Bir de bu tarz sitelere ihtiyaç duymadan üye desteğiyle oyun yapılan projeler var ki buna en güzel örnek Project : C.A.R.S. . Yarış simulasyonlarına meraklı olanların kesinlikle araştırmasını hatta mümkünse üye olup bir direksiyon eşliğinde oynamalarını tavsiye ederim.

 • Veysel @spectrum

  Güzel konu, geçen gün sormuştum DHW'de "nedir tam olarak bu" diye.

  Teknoseyir de koysun, rakam100.000 usd'ye ulaşırsa, bardak, T-Shirt falan versin 🙂

 • Murat

  Türkiye 'de böyle bir uygulama olsaydı herkez para kazanmaya çalışan tarfta olmaya çalışırdı, yardım eden değil.

 • ledzep @ledzep

  Ben şunu merak ediyorum; diyelim adam projesi ile katıldı ama yeterli para toplanamadı. Tekrar aynı proje veya başka proje ile katılması mümkün mü, herhangi bir sınırlama var mı?

  Bu işin Türkiye'de olmasına gelirsek, fikrim dolandırıcı cenneti olacağı. İnsanlarımız muhtaca yardım konusunda çok isteklidir ama konu bu tip bir proje veya girişim olduğunda olayı farklı algılayıp desteklemeyecektir. (Destekleyen de mutlaka olacaktır ama çok azınlıkta olacağı kesin)

  Oyun konusunda bile parası olmasına rağmen param yok diyerek son model cep telefonuyla hava atarken oyun canavarı PC'sinde korsan oynayıp ergen forumlarında ona buna sataşan bir zihniyet yoğunluğu mevcutken Türkiye'de bu tip güzel amaçlı ve sonuçlu işlerin olması hayal.

 • Mert

  Konuyla alakasız olacak ama yardıma ihtiyacım var.

  Arkadaşlar bugun PC'yi açtığımga flash player update var dedi update yaptık. Fakat şimdi tüm sitelerdeki flash oynatıcılı videolar bozuk gösteriyor. Üstte yeşil bir çizgi oluyor ve videonun renkleri birbirine gölge yapıyor, 3D gibi birşey oldu. Nasıl düzelteceğim?

  http://img415.yukle.tc/images/8373boz.jpg
  http://img415.yukle.tc/images/4744boz2.jpg

  Teşekkürler

 • ukky

  bence güzel düşünülmüş bir iş modeli ayrıca yaratıcı insanlar için para bulmak konusunda bir umut ışığı olduğunu düşünüyorum.
  Back to the future 4'ü geçecem para lazım...

 • Fitzgerald

  Milyon dolarlardan bahsediliyor ve %5'lik pay söyleniyor, bu durumda site manyak para kazanıyordur.

  Bu işin fazla sulanmasını önlemek adına tüm projeler için bir ön değerlendirme yapılabilir. Yani bir kurul olur, bu kurul projenin büyüklüğüne göre sununlan çalışmaları değerlendirir ve ona göre sitede yer alıp almamasına karar verir. Gerektiğinde projeleri aşamalara bölerek yapılan işleri denetler. Yardım yapılacak miktarları sınırlandırır, elde somut bir veri sunamıyorsa yapımcı yapılan yardımları durdurabilir, hatta yardım yapanlara iade de isteyebilir vs. Bunlar da birer fikir...

 • Bloody @bloody

  Ben collector aldım. Larry ve Sierra ile feci anılarım var 🙂

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Ben geçen yıl buna destek oldum ve proje finansmanı sağladıktan sonra da kartlara sahip oldum.

  http://www.kickstarter.com/projects/harrymylo/cpu-wars-volume-10-the-card-game

  Kartlar elime ulaştığında Levent'e unboxing için kullanmak ister mi diye mail bile atmıştım 🙂

  Henüz benimle oynayacak geek bir arkadaşıma ulaşabilmiş değilim 🙁

 • İlhan İrem

  Teknoseyire 1000 TL bağış yap. Murat Gamsız ile Levent Pekcan'ın ortasında programa katıl, sohbete katıl. 500 TL yardıma hatıra olarak arkada duran anakartı, 250 TL yardıma arkada duran hasır perdeyi, 100 TL yardıma teknoseyir logolu tişörtler, 50 TL yardıma teknoseyir logolu bardaklar, 25 TL yardıma kronometre cihazı, 10 TL yardıma arkada kütüphane bulunan kitaplardan bir adet hediye olarak verilebilir 🙂

  İyi fikirler, güzel projeler, hepsine destek veriyorum. Böylece üretici beyinler, parayı elinde bulunduran sadece çıkar düşünen kapitalist çakalların eline düşmemiş olur, insanlık adına, fayda sağlamak adına güzel şeyler üretilebilir. Dünyada tekeli yıkacak icatlar yapılabilir. Mesela su ile veya başka bir bileşenle çalışan araba, makina v.b ürünler üretilebilir. Petrol tekeline darbe vuracak ürünler ortaya çıkabilir v.s ....

  • Muhammed TOPKAR

   Sizin yapacağınız tek şey, bu konuda, TeknoSeyir arşiv cdsi bastırmak olabilir, ki bu da bence türkiye de tutmaz yani.

 • Ouz

  TeknoSeyir ekibinin Amerika'da bir tanıdığı yok mu? Misal orada bir proje başlatılsa, sonra o proje üzerinden elde edilen para size havale edilse filan. Aslında bakınca çok da zor ya da uçuk durmuyor. Ne dersiniz? 🙂

 • Mehmet Özgür

  Kahramanın dediği gibi Türkiye'den de proje tanıtabiliniyor hatta ben balyolu projesini yasadığım yerlerdende geçtiği için duymuştum. Birde bu sistemin çok benzeri Türkiye'de de var adını unuttum şu anda ama girişimcileri okan bayülgene çıkmışlardı. Mantığı benzerdi fakat bağışçılar hisse sahibi felanda olabiliyordu...

 • Kaan

  Türkiye'de de kickstarter gibi siteler var mı , var ise örnekler verebilir misiniz ?

 • haydar

  hava ile çalışan uçak yaa..:DDDD yere düşüyodum az daha..

 • emrealizm @emrealizm

  Gerçekten girişimcileri heyecanlandıran bir platform oldu Kickstarter. Öncelikle yorumumdan önce şunu belirteyim ki malesef ki türkiye den başvuru yapılamıyor bu platforma. Kickstarter bir projeniz varsa buraya ekleyebildiğiniz ve bağış yapan insanlar sayesinde projenizi hayata geçirebilmenizi sağlayan mükemmel bir platform. Bazı günler 3 saat gibi bir süreyi buradaki videoları projeleri incelemek ve izlemek le geçiriyorum. İnanılmaz yararlı fikirler insanın aklına getiriyor ancak bir durum daha var ki eminönünde satılan uç değiştirilen renkli kalemler burada 10.000 $ yatırım almış. Tabi şuan bir proje gönderemediğimizden dolayı bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilemiyoruz ama ciddi anlamda çok güzel projelerin olduğunu söyleyebilirim. Keşke türkiyede de bölye bir platform olsun diyorum içimden ama proje çalmak ve kopyalamak konusunda çin ile kafa kafaya bir ülkede olduğumuz için kimsenin buraya ne proje göndereceğine nede yatırım yapacağına inanamıyorum malesef.

Benzer Videolar