Paylaş Paylaş

Editörün 20GB kota ile imtihanı

Ülkemizde kotalı internet kullanımı oldukça yaygın. Biz de 20 GB internet kotasıyla, kotayı aşmadan mümkün mü diye merak ettik ve denedik. Yarın geniş bant fiber internet tariflerini konu edeceğimiz için, bu bölüm bir anlamda çıkış noktamız olacak.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Onur Timuçin @miyavkedi

  sizin için bekledim bu saate kadar yarın iş güç var müptela ettiniz valla. Teşekkürler TS.

 • Gökhan

  Harika bir konu 🙂

 • Mustafa N. @mustafanr

  Abi 4 Gb Kotalıyı 1Ay Kullanıp Geçmeyenler Var 😀

 • musty @musty

  adil kullanım dedikleri saçmalığa kendileri düştüler bende öyle bişey yok 7/24 8mbps

  • Ziyaretçi

   TTNET NetLimitsiz'de şimdiye kadar AKN'yi işletmedi. Çok nadir deneme yaptılar bir iki kez. ama Nisan ayı itibariyle AKN 25GB'tan 50'ye çıkacak, miktar aşıldığında da hız anında 1 Mbps'e düşecek (Bu sefer gerçek, eve yazı da gönderildi.). Üstüne birde 5 lira daha fazla ödeyeceğiz. Geçen sene zaten 50 liradan 55'e çıkmıştı. Şimdi 60 lira oldu.

   Aldığımız hız 8 Mbps'in yarısı bile değil, yarısını geçtim zar zor 1 Mbps alanlar var. Madem bu kadar adil olmak istiyorlar hızı 8 Mbps olan ile hızı 1 Mbps olan NetLimitsiz kullanıcıları aynı parayı ödemesin. Madem o hızı getiremiyorlar ona göre az para alsınlar.

   İndir indir HD indir de bu kotalarla nasıl indirelim acaba TTNET?

   Bu tarifeleri bence çok güzel ayarlıyorlar. Öyle bir ayarlıyorlar ki UyduNet alma imkanınız olsa bakıyorsunuz fiyatlar uygun gibi duruyor ama bu seferde hızlar kötü kalıyor. Sonra tekrar TTNET'e dönüp tarifelere bakıyorsunuz, daha farklı yüksek hızlı tarifeler mevcut ama bu seferde hız kotaları, veri kotaları karşınıza çıkıyor. Bu yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumu aynı şekilde şirketlerin kendi tarifeleri içerisinde de geçerli olan bir durum. O yüzden ben bu tariflerin çok titiz hazırlandığını düşünüyorum. Tamamiyle şirketlerin yüksek kâr beklentisiyle ilgili bir şey bu. Öyle ekonomi kitaplarında geçtiği gibi ucundan da olsa sosyal bir fayda sunmak şirketlerin amaçlarından çoktan çıkmış. En azından Türkiye'de.

  • Veysel @spectrum

   işyerinde hız sorunu vardı, 600 kbit ile mi ne bağlanıyordu aradım, azar yiyeyerek yaptılar. Sonra 1.2 Mbit'e çıktı, gene aradım "sorun var" dedim. "Hızınız ne" diye sordular, "1.2 Mbit" deyince "sorun yok, 1 mbit üstü sorun olarak kabul edilmiyor. Altyapınız buna izin veriyor" diyorlar.

   iyi de, ben 1.2 değil, 8 mbit için para ödüyorum. İkincisi, Altyapıyı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa değil, yine aynı firma veriyor!

  • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

   AKN bana 1 yılı aşkın süredir işletiliyor. 16 mbit netlimitsiz aboneliğim var. 11-12 mbit arası alabiliyorum. Kotam da 50 GB. Şimdiye kadar AKN'yi aştığım çok fazla ay olmadı ama aştığımda hızım gerçekten 1 mbite düşürülüyor. Şu anki yerimde 16 ay kadar önce 8 mbit abonelikle başladığımda kota 25 GB idi. Tarifelerde belirtilen sınırlar ve kurallar bana hep uygulandı.

  • babacan

   aynı tarife bende de var. 12384 kbps bağlanıyorum. sanıyorum sadece iki kez 50 giga kotasını geçtim. rekorum 147 giga filan indirmiştim, o da yeni pc yapmıştım, oyunların indirmiştim o ay içinde. indirmemişlerdi o ay 1 mbit'e. sanıyorum inceliyorlardır geçmişini, sürekli kota aşımı yapıyorsan indiriyorlardır 1 mbit'e.

 • civilization @civilization

  öğrenci evinde ne 20 si ne 80 i aylık 600 gb down 200 gb upload ı hatırlıyorum evdeki 3 bilgisayar 7/24 kapanmıyordu.
  adil kullanımda ise bir saçmalık var biz 25 gb yi yaklaşık 2 günde bitiriyoruz o da duruma göre ama hızımız sürekli 5 mbit civarı. ama bu tek el olma durumu bizim baya bir zararımıza oluyor mobil de de durum aynı adamlar 500 mb a 9 lira para alıyor ayıptır yaa

  • Veysel @spectrum

   600 de fenaymış 🙂

   Adil kullanım olmasın demiyoruz ama 20 yetmiyor. 4 6 GB rakamlardan bahsetmek bile saçma. Mail bile okuyamazsınız.

   Olacaksa, 100 GB olsun, ancak yeter 🙂

  • civilization @civilization

   internetin ilk aylarında baya bi indirme yaptık torrent sağolsun 🙂
   ttnet adil kullanım diyor ama pek de uymuyorlar genel de hep 5 mbit. ama 4 6 gb gerçekten çok saçma bu değer telefonlarda olmalı bence tabi makul bir fiyata bilgisayar lar için tam bir saçmalık

  • Veysel @spectrum

   İlk DSL zamanında, ne bulursak indiriyorduk. Kıtlıktan çıkmış gibiydik.

   Sonra, benzer duyguyu 20 mbit sınırsıza geçince yaşamıştık.

   Sonra, gerek kalmadı 🙂

 • Deli Yusuf

  LP taklitlerinden sakının(!)

 • mav1li

  Güzel bir konuya parmak basmışsınız.

 • Gökhan

  Ülkemizde malesef hala iletişim çok pahalı ve lüks sayılıyor tüm internet servis sağlayıcıları sürü ile kampanya yapıyorlar ama hepsinin altında bir bit yeniği mutlaka çıkıyor.(yok adil kullanım,sınırsız ama bi yere kadar fln:) keza gsm sektöründe de durum içi açıcı değil faturalı veya faturasız fiyatlar hala çok abartı.internet olayında türk telekomun tekelinden kurtulamadıkça bu böyle gidecek sanırım:(

 • simon says

  bir ülkenin tüm internet altyapısını ve internet hizmetini sağlama görevini tek bir şirkete verenlere selam olsun. Çok pahalı kullanmadığımız ne var ki internet ucuz olsun ?

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Valla Murat Abi çok iyi dayanmışsın ben öyle kendimi sıkamıyorum hiç ve kullanımım resimde belirttiğim gibi en az 100 GB falan oluyor aylık 🙂

  http://img16.imageshack.us/img16/6826/adszgin.jpg

 • tyler78 @tyler78

  Tam da forumlar adil kullanım oranı uygulanmaya başlandığı için kaynarken üstüne geldi.

 • Hüseyin Vurucu @huseyinv26

  abi bu ttnete 4-6 gb kota ile ilgili hiç mi bişey yapamayız? imza toplasak filan hiç mi yararı olmaz? bi birlik olsak bizden kuvvet dolmaz mı? dediğiniz gibi 30gb, 60gb 90gb gibi kota sınırları şimdiki kotaların yanında harika olur.

  • Helmoneous

   Hiç sanmıyorum olumlu bir sonuç çıkacağını. En fazla çıkar takım elbiseli embesilin teki porno mu indiriceksin o kadar kotayla falan der sonra boşu boşuna cahil cuhelanın diline düşeriz imzalarımızla. Filtre davasında da aynı şey oldu keza.

  • Veysel @spectrum

   Tellcom (şimdiki Superonline) sözleşmede olmadığı halde Adil kullanım diye birşey çıkardı, herkes itiraz etti. Eski kullanıcılar için geri aldılar.

   Bazen işe yarayabiliyor tepki vermek...

  • Deniz @darkblack

   en güzel tepki kullanmamak olurdu. fazla alternatifimiz yok ama olanlar değerlendirilerek tekel kırılırsa, rekabet ortamı oluşursa seve seve adil hizmet vermeye başlarlar.

 • semih

  Bir noktaya daha deginmeniz gerekir. Artik bir evde bir bilgisayar internete baglanmiyor. Akilli telefonlar, diger aile bireylerinin internet trafigi vs. bu gibi faktorleri de ele aldiginizda 20 gb cok az.

  • Gökhan

   Aynen bir de öyle bir durum var biz hep tek kişi için düşünüyoruz aslında.bir de bu yandan bakınca gerçekten durum içler acısı.

 • Arena2K

  adil kullanımda çok adil değil aslında ülkemizde 🙂 ilk 10 günlük periyotta aşıyorum ve kalan 20 günde işkence çekiyorum 🙂

 • ayberko @ayberko

  Mobil internet ile ilgili de program yapmak gerek. Rekabet olduğu halde fiyatlar inanılmaz pahalı. Bakalım 'Bimcell' gelince ne olacak 🙂

  • Veysel @spectrum

   Mobil interneti ben paket içinde alıyorum, çok olmuyor öyle. Zaten yeterli geliyor 1 gb çoğu zaman...

   Gerçi telefonu bile artık doğru dürüst kullanamıyorum 🙁 Kahrolsun Iphone 3G 😀 4S olsa belki 2 gb da zor yetecekti..

 • tufanhakan55

  ttnet abonesiyim ve akk başlandı hızım 8 megabitten 1 megabitte düşürdü 2 ay sonra taahtütüm bitiyor güle güle ttnet vodafondan günlük
  1tlye sınırsız alacağım hiç değilse her yerde kullanacam vede burda hızları 2 megabitten aşağı inmiyor

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Vodafone sitesinden: "Saatlik, Günlük ve Haftalık Vodemnet Paketlerinin bağlantı hızı 3G altyapısında 7.2 Mbps'ye kadardır.Adil kullanım hakları ise Saatlik için 100MB, Günlük için 500 MB ve haftalık için 1GB'dır. Adil kullanım haklarına eriştikten sonra internet bağlantı hızları 128Kbps'ye kadar olacaktır, Bu paketlerin süre sınırları dolana kadar yapılacak kullanımlar için ilave ücretlendirme yapılmaz."

   Yani günlük 1 TL'lik "sınırsız" paketlerinde aylık AKK kotası 15GB. Superonline ve TTNet en azından AKK'ya girdiğinde hızını 1Mbit'e düşürüyor, Vodafone'da AKK'ya girersen 128kbit'e düşüyor hızın.

 • Helmoneous

  Abi o işletim sistemi güncelleştirmeleri hakkaten koyuyor.. Bende desktopta win7 64 bit, 32 bit (okuduğum bölümün sağladığı lisanları var) + ubuntu var. Hepsi de gerekiyor. Yok eclipse çöker yok netbeans jdk'yı görmez, microsoft'un visual studiosu sql server'ı falan zaten asılıyor güncelleme güncelleme diye; ubuntu her açılışında 30 mb update ile hoşgeldin diyor zaten. E laptop var öte yanda.

  SüperOnline'ı 1.5 yıl 10Mbit limitsiz kullandım. Sonra zorunlu geçirdiler 20Mbit'e. Eski müşterilere 100GB AKK var diyorlardı ama beceremediler, 25GB şuan AKK (etrafımda da hiç yok 100 AKK alan). 20Mbit'ten 1'e düşüyor. Attan inip eşşeğe binmek tam anlamıyla..

  SüperOnline'da durum çok kötü. %80 olunca mesaj geliyor, %100ü 1kb aş düşüyorsun. TTnet gibi herşey mümkün değil..

  Çok güzel konu olmuş ama, hevesle bekliyorum 2. bölümü. Ağzınıza sağlık.

 • oguz

  20gb i neye gore hesapladiklarini konusmussunuz, suna gore hesapliyorlar bence, insanlar bu kotayi nasil asar, nasil daha fazla paralarini aliriz diye yapilan hesaplamalar ile 20gb belirlemislerdir..

  Etrafimda gelir durumu dusuk insanlar fiyatlara kanip 6gb kotali internet alip sonra cocuklari her ay kotayi gectigi icin 80-100tl internet parasi veriyor telekoma. Bu resmen bir soygundur ve derhal mudahale edilmesi gerekir.

  Bu durumu ele aldiginiz icin cok tesekkur ederim

 • Hayzinberg

  TTNET in 8 mb netlimitsiz kullanıcılarının kotayı aştıkları için hızlarını 1 mb ye düşürdüğü şu günlerde yerinde bir inceleme olmuş.

 • Veysel @spectrum

  Bilişim sektöründen birinin "fax çekin" demesinden daha saçma ne olabilir?

 • Veysel @spectrum

  Bizim ofiste 4 bilgisayar var, hepsi aynı modem üzerinden internete bağlanıyor. 8 Mbit, aslında 1.2 Mbit ile çalışan sınırsız bağlantımız var. Bilgisayarlardan ikisi daha çok kullanıyor interneti.

  Merak ediyorum, her ay ne indiriyoruz diye. Siteye girdim, şifre sorunu varmış, birazdan çözer bildiririm.

  Ne mi yapıyoruz?

  Mail gönderme-alma, Dropbox güncellemeleri, Windows ve diğer program güncellemeleri. Arada başka firmaların web sitesini gezme, katalog indirme. Gerekli programları indirme vs.

  Benim tahminim en az 50 GB 🙂 Bakalım...

 • lorem ipsum @lorem-ipsum

  Giriş resmini çok güzel yapmışsınız. Ellerinize sağlık.

  En çok acı çeken kullanıcılar 4 GB kotalı tarifeler kullananlar. 4 GB'ki bir DVD doldurmuyor. En ucuz tarife olduğu için(mobil hariç) en yaygın kullanılan tarife de budur tahminim. Birçoğu Netlimiter gibi programları bırakalım stream etmenin kota götürdüğünden bihaberler. 4 GB kotayı her ay aşıp kota aşım bedeli ödüyorlar.
  3-4 yıl önce bir arkadaşım tarifesinin çok üstünde fatura ödediğinden şikayet etmişti. Bende ona sınırsız tarifeye geçmesini önermiştim. Kota o zaman 3 GB'ydi. Şimdi 4 GB. %33 artmış:)
  10 mbit kotalı da çok komik. Levent abi şuna benzer bir benzetme yapmıştı. Ferrarin var. 2 sokak gezdikten sonra benzini bitiyor.
  Yarınki programınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Hala altyapıya ve bu sisteme alternatif olmadığı için malesef ki ülkemizdeki bu çağdışı uygulamalar daha da devam edecektir. Adil kullanım, yalın adsl gibi dünya çapında yıllardır uygulanan sistemler ülkemizde TTNet sayesinde milleti kazıklamanın başka bir yolu oldu.

  Şahsım adına 2 günde 50GiB indiriyorum. Sırf bu yüzden her ay portum değişiyor benim altyapım kaldırıyor ancak servis sağlayıcının altyapısı iflas ediyor. Benim yüzümden değiştirmedikleri port kasası kalmadı. 150mt. uzaklığımdaki fiber kablolama ünitesinden internet almama rağmen hala altyapıları 8Mbit' e uygun değil. Hala 5-6Mbit arasında geziniyor. Ve bu TTNet hala fiber hızlardan bahsediyor. Bunu nasıl sağlayacaklar?

  Kota olayları ise evlere şenlik her yıl başında standart zam tarifesi uygulanıyor. Servislerde iyileştirme yok. Kampanyalar mevcut abonelerin aleyhinde uygulanıyor. Yeni abone çekebilmek adına ellerindeki aboneleri mağdur ediyorlar. Sözleşmeler o kadar ince detayına kadar hazırlanmış ki, size sadece kalem uzatıp imzalatıyorlar okuyayım derseniz mümkün değil bulunduğunuz sırada o 8 sayfa sözleşmeyi okuyup anlamanız imkansız. Ki zaten okuyayım diyemiyorsunuz eliniz mahkum bir kere imzayı atıp abone oluyorsunuz. Ama gitti farkında değil elini verdi bir kere kolunu her ay kaptıracak.

  Şöyle bir test yapmak daha mantıklıca 4GiB kotalı alıp sadece Türk Telekom ve TTNet' in web adreslerini gezip günde kaç MiB dolduğuna bakmak gerek. Bugün en basit bir web sitesinde dahi flash içerik onlarca. Mümkün değil o kotaların yetmesi. Sadece resmi kurum sitelerine girseniz dahi hapı yuttunuz kafadan 1GiB rahatlıkla doluyor.

  Bu Ferrari falan hikaye, hızlar bölgeye göre değişip hala hacı muratla fiber bağlantı rüyası kuran bir mantaliteden ne bekliyorsunuz. Telefon sinyali halihazırda tek kablo ile zaten gelebilir sistem buna müsait ancak aynı altyapıdan internet sinyalini de göndermek tamamıyla biz Türk' lerin aklına gelirdi. Altyapıyı ayırıp evlerin içine kadar fiber bağlantı çekmeleri gerek ki biz vaadedilen hızlara erişebilelim. Öncelikle bunları halletmeleri gerek ki kota mevzusu daha mantıklı şekilde konuşulabilsin. Bu hızlarda bu kotalar zaten konuşulmaz sadece servis sağlayıcıya küfredilir o kadar ve bunu hakediyorlar.

 • erci501

  limitsiz candır.

 • rehaguner

  Bu kotalı tarifelerin hiç bir işe yaramadığını her akşam prime time denilen saatlerde yurtdışı çıkışlarının 240p videolarda bile bekleyen bir duruma gelmesinden anlıyoruz. Kota uygulaması başka ülkeleri bilmem de, Türkiye için saçmalığın dansikası. Kota yokken yavaş olan ne hızlandı ki herkes bir bantgenişliği dolamış diline, kota uygulaması yapıyor. Eee, geçtik kotaya... Akşam 8 oldu mu herkes bilgisayar başına oturunca yine rezil durumda değil mi internet? Ne oldu kota sisteminin bant genişliğine faydası? Ya da tam aksi, genellikle download yapanlar gece indirirler ama ne hikmetse geceleyin hiç bir problem olmaz bağlantıda, 1080p videoyu bile takılmadan izleyebilirsiniz.

  Telekom ve Turksat geçsin bu işleri. Kotayla motayla kurtarılacak iş değil bu bant genişliği. Önce altyapıyı kuvvetlendirip akşam saatlerindeki yoğunluğu aşacaksın, ondan sonra download yapanların da bir yükü olmaz merak etmeyin.

 • Emre

  Yıllardır süregelen mbit safsatasının yerini artık AKN denen oluşum almış oldu. Artık 16 mbiti rahat rahat verebiliyorlar ki 128Kbitten 256 Kbite geçtiğim günü hatırlıyorum ne mutlu olmuştum. Can sıkan kopmalar dışında hız konusunda gerçekten biryerlere gelebildik ama avaraj bir bağlantı hizmetinde minimum 80 GB kota olmalı, 20 ler 50 ler günümüzde gerçekten komik rakamlar. İnanıyorumki bu konudada ilerleme kaydedeceğiz.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  bu programı yaptığınız iyi oldu. Şirketimde (6 pc ile) 8mbps'a Kadar ile 86GB kotam olduğu için 1mbps hızımız düştü ve şu anda sürünüyor gibi internete geziniyoruz. Sizlerinde söylediği gibi artık internek sitelerinde video seyretmeseniz bile görsel olarak çok fazla öğe var ve aynı anda 10 sekme açmam gerekiyor ve 1mbps ile tek tek açıyorum ve bu 10 sekmede sizlerin siteleri gibi teknoloji siteleri yok standart şirketin siteleri mail hesapları gibi artık rutin siteler. uzun lafın kısası artık sitelere tek tek giriyorum 🙁 kolay gelsin iyi günler.

 • burak

  Allah'a Şükür bana şu adil kota uygulamasını uygulamıyorlar. Bir uygulasalar ilk günden 1mb'da düşerim. Videoyu izlerken kotaya bakmak geldi aklıma (sınırsız olduğu için aldığımdan beri bakmıyodum 😀 ) bir baktım 150'den aşşağı yok. Son üç ay; 281gb,321gb,175gb ama bu sonuncu tabiki ayın 20si diye 175'de kalmış.

 • can

  bu kota olayı sadece bizim ülkemizde varmış doğru mu acaba?

 • Mert

  İlk çıktığından beri netlimitsiz 8mbit kullanıyorum, adil kullanım koşulu var fakat kaç olduğunu dahi bilmiyorum çünkü şimdiye kadar hiç düşürme yapmadılar. Fakat hiçbir zamanda 8mbit alamadım en fazla aldığım hız ortalama 5mbit.

 • Veysel @spectrum

  O baştan beri Turkcell altyapısında, şimdi Superonline'a geçti. Tellcom'du, ismi değişti..

 • seether8

  Merhabalar,

  Bu konuya değinmeniz gerçekten çok iyi olmuş. Belki kamoyunda bir fikir oluşurda artık şu net paketlerinde bir düzenlemeye gidilir. Benim anlamadığım olay şudur ki neden bir kota sınırı var TV de bas bas bağırıyorsunuz topla indir hopla indir dizi indir film indir bu kotalarlamı indiricez nasıl bir tezatlıktır. Yazık günay bizlere gerçekten. Geneçenlerde 59 TL 16 Mb limitsiz olan paketim kendi kafalarından çıkardıkları bir uygulala ile paketi degiştirmişler yok yedekleme v.s bir safsata çıkarıp kullanıcılardan extra 3 TL talep ediyorlar telefon edip görüşüyorum karşıdaki insalarada derdini anlatamıyorsun onlarada günav vallahi samaroglanlık yapıyorlar.
  Tekrardan teşekkürler böyle konulara değinmeniz çok iyi oluyor.

  saygılar, iyi çalışmalar dilerim

 • Semih

  20 Mps lik internetimin "Adil Kullanım Kotası" doldu ve şu anda 1 mps ama sanki çevirmeli ağ kullanıyorum gibi geliyor... 😀

 • Ziyaretçi

  Ben yine halime şükrediyorum !. Eski 1mbit abonelerindenim (TTnet) şuan 49 tl ödüyorum ve 8mbit hız alıyorum düşme de yok. Ama bu netlimitsiz olayları çok saçma. Özgürce seçme hakkımız yok AKK ne ya . Ver 1 2 4 6 8 10....mbit isteyen istediğini seçsin. Yarınki programı sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

 • can

  fişini çektim.

 • Deniz @darkblack

  keşke gsm şirketleri arasında yaşanan rekabet internet sağlayıcılar arasında da yaşansa. şöyle %30 payı olan sağlam, kendi alt yapısı olan bir firma olsa. superonline bu konuda gelecek vaad ediyor ama onların da her köşe bucağa girmeleri lazım. bir de devletin de bu konuda teşvik edici olması lazım. ortam ttnet'e kalmamalı. ttnet'ten nefret ediyorum, özellikle bu netdisk hizmetini zorla vererek, tarifelere 5tl zam yaptıktan sonra farklı bir firmaya geçmek istedim ama bulunduğum yerde ne uydunet ne de superonline var. mecbur ttnet ya da onun alt firmalarından birini kullanmak durumundayım.

 • Tolga Taşdemir

  5 Mbit Kablo net ile günlük ortalama 25 gb. doysa çekiyorum. AKK veya Kota bana hiç uymuyor.

 • dandare @dandare

  TTNET tek şifre almaz, internet üzerinden hesabınızı kontrol etmez, ve en ama en önemlisi kotanızı kontrol etmezseniz, asla hız düşümüne uğramıyorsunuz isterseniz 1TB kullanın, yeni abonelik alacakların aklında olsun. 🙂 Böyle "ufak" bir açıkları var 🙂

 • Berkay

  Bi kere rekor denemesine girmiştim 😀 Tam tamına 1 ayda 200 gb indirdim. Ama siz bana sorun. Canım çıktı indirene kadar. 🙂

 • Burak KIYAK @brkkyk

  Gerçekten Türkiye'de internet servis sağlayıcılarının sundukları kotalı paketler komik durumda. Normal bir kullanımda ki son 3 aylık durumum:
  http://www.teknozefir.com/kota.PNG

 • Onur Şirin @onursirin_1

  bana gelen aylık kota download:ocak 178,46 gb,şubat 214,11 gb mart 109 gb bana asla yetmez 20 gbyte paso indiriyorum film.oyun.müzik.vs.....

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  http://img23.imageshack.us/img23/8388/adszlyq.png
  Durum böyle 😀 deli gibi indiriyorum pc neredeyse hiç kapanmıyor ama daha 100 civarındayım 😀 500gb yapan adamlar var ya onları düşünüyorum da şimdi 😀 onlar bir dürtüyle indiriyolar herhalde gördükleri herşeyi 😀

  • Yekta

   500gb benim için sorun değil. Bluray Disk arşivci olduğum için her indirdiğim film 40gb üstünde. 500gb altına düşmedim hiç mesela 😀

 • tekno55 @tekno55

  20gb 1 günde harcıyoruz biz 🙂 ttnet eve kağıt yolladı 1 nisandan itibaren adil kullanım kotası 50 gb olucak ve 59tl netdisk hediye vermişler bide 50gb lık paket net diske 70kb-sn hız ile ne upload ediceksek, ne işe yarıyacak ise 🙂 aylık down.250-500gb arası değişiyor 2.5 yıldır 8-10-12 mbps (şu anda) sadece 1 kere hız düşürdüler şimdiye kadar 1 nisandan sonra umarım düşürme olmaz aksi taktirde işimiz çok kötü 120lira vermek zorunda kalıcaz :S

 • Kartalhan

  Kotaların dışında birde fiyat mevzusu var. Orayada bir el atılması lazım...

 • Newgate

  Herkesin internet sorunu varmış benim en komik herhalde Kablonetin 512kps sınırsınızını kullanıyordum ben daha 6 ay öncesine kadar ama 2mbps gibi hız alıyordum şimdi 100mbps adil kullanım şartı olmayını kullanıyorum benden mutlusu yok 🙂 ( bu arada 100mbps de yeterli vaad ettiğininin yarısını zor veriyor )

 • Deniz

  Yandaki arkadaşın sürekli ipad ile oynaması sadece beni mi rahatsız etti ? Adam orda konuşuyor arada kafayı kaldırıp bakmak lazım .

 • emre

  Video her zamanki gibi süper elinize sağlık.
  Kotalı internet gerçekten facia.
  Allah yardımcısı olsun kotalı arkadaşların.

  Superonline 20Mbit 100GB adil kullanım kotalı tarifesindeyim,
  youtube da 1080p-720p izliyorum videoları, vuruyorum kırbacı internete 😀
  onun dışında program ve film downloadı vs 50GB'yi geçmiyor genelde.

 • prequel @prequel

  8mbitle aylık ortalama download miktarım 300-400gb'dı. 1tb görmüşlüğüm ise var. 300-400gb bu hız için gayet normal. bu ay hız 1mbite düştüğünde 330gb downloadum vardı. 8mbit'in aylık limiti ise 2.2tb falandır.. 100-200gb indirip yani deli gibi indirme yapıyorum demeyin.herkes 15 inç laptopundan film izlemiyor. şahsen indirdiklerimde de çok seçiciyim.. deli gibi indirmek 1tb indirmektir..

  20gb, 80gb falan komik yani. utanması olan adam böyle limit koymaz.

 • aMeLe DeVRiMCi

  Ben ayda 400 gb (+/- 50 gb) kullaniyorum, eger bu sistem burada olsa heralde elimi ayagimi cekerim internetten.

  Imkan yok bu sekilde kullanmanin ve bana gore de gercekten rezil bir sistem yani 56K donemindemiyiz.
  Fakat Murat bey'in de soyledigi gibi Tekel olunca bir firma ati istedigi gibi kosturuyor.

  4-6-8 gb gibi komik rakamlari teklif edenler saniyorum soyle bir mantik yapiyorlar:
  1 saat facebook kullanimi
  1 saat haber okuma
  1 saat youtube izleme
  1 saat msn turu yazili mesaj servisi
  =
  Gunde 4 saat internet kullanimi.
  Cok bile diyorlardir heralde :]

 • Veysel @spectrum

  1'in altında olsa, sorun var diyorlar. Üstü sorunsuz..

  Sen ödediğin hizmetin %15'ini alacaksın, sorun yok diyecekler! Düşünsenize, markete gidiyorsunuz, 5 kilo pirinç alıyorsunuz, 1 kg geliyor. Diyorsunuz " bu bir kg" adam diyor, "bizim suçumuz değil. Tartı ne ölçüyorsa o".. Ee, ölçent artı kimin 🙂

 • Predator_King

  gerçekten çok güzel bir konuya temas etmişsiniz. Birileri artık şu internette dönen rezalet dolapları görsün ve dur desin şu gidişata.
  4gb 6gb 20gb kota nedir be. Hem Türkiye teknolojide geri kalmasın insanlar kullansın çağa ayak uydursun yenilikleri kaçırmasın kendimizi her alanda duyuralım öne çıkalım istiyoruz ama şu geriletici zihniyetinde bir an evvel farkedilmesi ve terkedilmesi lazım.
  En düşük kota 40GB olmalıdır.
  Murat Bey'in de dediği gibi ortalama kullanıcılar içinde 100-120-200gb gibi kotalar sağlanmalıdır.
  Teknoloji hergeçen gün ucuzluyor yenisi geliyor bizimkiler her geçen gün geriye gidiyor buna dur desin birileri artık.

 • ahmet

  ben aylık 4 gb kotalı turkcell vınn kullanıyorum 1 ay boyunca ben en fazla 5 ile 15 mb arasın 4 max 5 muzık indirebiliyorum bazılarıda videolu oluyor kafadan 1 ayda 1 saatlik bir video izlesem film izlemek imkansızdan da öte bir şey zaten hd film felan o ne diyo insan 4 gblık kotada sanki magarada yaşamış gibi hissetdiriyor 4 gblık kota ama faturanın kesim gunune 2 gun kala hala 500 mb yakın kota olunca vaybe dunyayı kurtarmış gibi bir his oluşuyor insanda siz 20 gb kotayla imtihan diyorsunuz 20 gb bnde olsa diye her gun dua ederiz kendimi imkansızlkları başarmış biri gibi sanıyorum belgeselimi yapmalı 2012 yılının türkiyesinde yada dünasında bunun gibi bir insanlık yada evren suçunu hiçbir şey kabul edemez 4 gb kotası ile yaşan insan diye belgeselimi çekmeliler

 • Uğur

  ttnet yıllardır bizi sömürdü en sonunda sınırsıza geçtim
  daha bunlar iyi günler zamanında 2gb kota vardı geceleri modemin fişini çekerdik ne olur ne olmaz diye 😀 hey gidi günler hey

 • Shark

  Uydunet 10mbps 40GB kota işimi görür sanmıştım, çok yanılmışım. Buraya yazıyım da okuyanlar dikkat etsinler. Hele ki evde dizi, film felan izleyen birisi varsa, kotalı tüm tarifelerden kaçın. Adamlar 1GB başı 3 TL ekstra yazıyorlar. Korkunç bir fatura geldi, gözlerim kararıyor şu anda 🙂 Sınırsız tarifeye geçtim son kalan nefesimle...

 • Türker

  BU Akk tamamen saçmalıktır ben her ay 62 tl verip 50gb kota alacam bu soygunculuktur 2 sene önce netlimitsizdim ve ayda 250-300 gb download yapıyordum tabi öyle boş şeyler değil ingilizce eğitim videoları 3dmax videoları hatta ispanyolca bile öğrenmeye başlamıştım ama unuttum 🙂 o zamanlar ne akk vardı nede hız düşmesi kesilmeler bile olmuyordu ama 2 yılda galiba hizmet de bir yenilik yapmadılar yada neti kullanmayalım diye kota koyuyorlar dikkat etsemde 10 günde 50gb oluyor şimdi istesemde okadar şeyi öğrenemem çunki zaman ilerliyor ve ttnet geriliyor hizmeti gittikçe kötüleşiyor

 • Ziyaretçi

  1 gb ile idare ediyorum çocuklar bide online oyun oynuyorlar hanımın yemek tariflerinden sonra??????

 • Ersin Eskicioğlu

  Bu tarz komik olaylar telekomda da bolca bulunmakta =) bu yaz tatildeydim yarım yarım geldim gittim, adil kullanım kotası gereği 50gb ı aşınca 1mbit e düşen hız sanırım 2 ay önce 3mbit olarak sınırlandırıldı, ve bunun ardından benim üst kattaki ve kendi evimdeki 2 ayrı hatta da aynı şey oldu, o da ne mi, ay başından 8mbit le değil 3mbit hız ile başladım aya, ilk başta olayı tam kavrayamadım devamlı şehir dışına çıkmam ve kalmamdan ama rahatsız etmişti, 2. ayda da tekrar baktım kota henüz 8gb da iken yani 50gb a ulaşmamışken 3mbit le hizmet alıyordum =) telefonla aradım bıdıbıdı bişeyler dedi teknik meknik işte falan güncelleme yaptı, iki hattımı da güncelledi ve düzeldi, bana anca 1.5 ay (affedersiniz)geçirebildiler, işte kime ne yaparsak ne kesersek kâr..

 • Ersin Eskicioğlu

  Aynı şey bende de vardı işte hem de iki ayrı hattımda da, 3mbit alıyordum interneti, aradım sistemsel bir sorun falan dedi güncelledi düzeldi, çok bir şey alıyormuşuz gibi bir de kesilmeye çalışılıyor..

 • Darktonk

  1GB aşımsız pakette ( TURKCELL ) sadece 6GB yapmıştım... internet hızınız düşükse EDGE hızında ise 1GB bile 1 ay gider... hesapları bu...

 • Ziyaretçi

  keşke adam konuşurken diğeride ona baksa adam kendine anlatıyor diğerinin aklı tablette....

 • Gencaksoy

  Benim Günlük minimum indirmem 5 gb upload 500 mb abi 😀 16 mbps

 • CengizBey @cengizbey

  30 adet bilgisayar cafe çalıstırıyorum 16mb sınırsız kotasız fll limitsiz kullanıyorum 700GB ile 1000GB arasında degisiyor kota sadece müsteri kullanıyor film müzik dizi torrent vs download yapmıyorum kota isi gerçekten saçma

Benzer Videolar