Paylaş Paylaş

eBay'de alışveriş ipuçları ve dikkat edilmesi gerekenler

Sitemizde daha önce yayınladığımız eBay alışveriş rehberimizi, daha çok tecrübe ve ipucuyla güncelliyoruz. Video'nun ikinci bölümünde gümrük meselesini de ele alacağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mustaa @mustaa

  sanki kadraja girmek için sıkışmışsınız gibi abi yaa 😀

 • Selahattin

  Merhabalar daha önce 4 defa alışverişim oldu en erken 30günde elime ulaştı. Umudumu kesmiştim ama sonunda elime ulaştı. Bir sorum olacak limit yıllık mı aylık mı 75€ Teşekkürler.

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Ebay konusunu ele almanız çok iyi olmuş. Postacılara gelince Levent Abinin dediği gibi bir tanıdığınızın olması sizin +1 puanınız gibi oluyor ben bisiklet topluyorum ve genelde Ebay üzerinden sipariş verip alıyorum çünkü burada 450* 500 TL olan ürünü yeri geldi 50 - 60 $ fiyatına aldığım oldu. Bu arada gümrükte tam olarak nasıl bakıyorlar bilemiyorum fakat benim 20 $ olan vites fren kombinasyonlu kolum gümrüğe takılmıştı sonra bereket postanede ki bir kaç abi sağ olsun geri alabildik. Bu gümrüklerden 75 € üsttü alışverişte yaptım gümrüğe takılmadı belki memur ne olduğunu anlamadığı için olabilir herkes bisikletler konusunda o kadar bilgili zaten değil hele ki Türkiye de hiç değil. Bu 75 € sınırı ben 200 $ - 250 $ olarak biliyordum bu konuda tam olarak bilgim hiç bir zaman olmadı hep buralardan alış veriş yapan abilerimden tanıdıklarımdan duymuştum bu gümrük ile ilgili tam olarak açıklama yapan resmi bir kurum sitesi ya da başka bir yer varsa bana söylersiniz sevinirim ben bisiklet parçasından başka da şeyler almak istiyorum ama hep kafam bu gümrük fiyatlarında kalıyor takılır mı takılmaz mı diye bu konuda yardımcı olursanız sevinirim umarım bir çok arkadaşa bu bilgileriniz ışık tutacaktır ve yol gösterecektir. Çok güzel işler yapıyorsunuz böyle devam etmeniz dileği ile kendi adıma teşekkür ederim.

 • gök

  ben şunu merak ediyorum diyelim ki 200$ lık bir mal aldık. ve bu takıldı. o malı almak için ne kadar vergi ödememiz gerekiyor nasıl bir hesaplama usulü var ?

  • Kıvanç Yılmaztürk

   Takıldığında genelde 1 ya da 2 hafta sonra sana takıldı haberi gelme ihtimali çok yüksek oluyor ve öyle oldu mu aldığın fiyata yakın orada durma bedeli falan alıyorlar eğer paket ufaksa gene belki Turkiye ile aynı fiyata alırsın ürünü eğer paket büyükse kapladığı yer bakımından daha fazla ücrete taabi tutuyorlar yani gümrüğe takıldın mı işin sakat oluyor kısaca 😀

 • Emiracle @emiracle

  Konu Dışı Öneri: Hem TeknoSeyir hem de PC Labs yorumları için Disqus kullanmayı düşünmez misiniz? Biliyorsunuz ki Disqus üzerinden yapılan yorumları takip etmek çok daha kolay oluyor. Hangi sitede olursanız olun, eğer o site Disqus kullanıyorsa daha önce yaptığınız tüm yorumlarla ilgili notification'lara ulaşabililiyorsunuz. Sitelerinizde yorumlarla ilgili geri bildirim yapılmadığı için uzun tartışmalara girmekten imtina ediyorum şahsen. Eğer Disqus kullanırsanız, yorum yapan kişi yorumuna cevap verildiğini kolayca takip edebildiğinden sayfaya tekrar girip cevap hakkını kullanabilecek. Bu da sizin için daha fazla sayfa gösterimi demek!

 • AP

  Paypal' de claim ve dispute olayını da anlatsaydınız iyi olurdu. Hak arama çok önemli ebay alışverişlerinde.

 • POLAT

  Güzel bilgiler vermişsiniz. Gümrük ile ilgili videoyu da en kısa sürede hazırlarsanız çok iyi olur. Eminim benim gibi bir sürü kişi bunu merak ediyordur.

 • Yorum

  ingilizcesi ve tecrübesi olmayanlar icin gercekten cok riskli iş ...

 • Recep @recep

  ben de birkaç kez alışveriş yaptım. bir seferinde aradan 40-45 gün geçmesine rağmen siparişim gelmedi. ne yapabilirim diye araştırdım. ebay üzerinden dava açılabiliyormuş. galiba sınırıda alış verişten sonra 45 gündü. hemen dava açtım. satıcı bir ilgilendi bir ilgilendi inanamazsınız. hemen yeni bir tane göndermeyi teklif etti. kabul ettim. yaklaşık 30 gün civarında elime ulaştı.ve ne oldu. aradan bir hafta daha geçti. ilk gönderilen kargo elime ulaştı. satıcıya ulaşıp durumu bildirdim. o da birkaç dolarlık bir iskonto yapıp diğer ürününde ücretini istedi. gönderdim ve olay kapandı. ebay her aşamada ilgilendi. satıcının teklifinden memnun olup olmadığımı olay kapanıncaya kadar her aşamada sordu. sistem güzel kurulmuş. hoşuma gitti.

 • insomnia

  Çinlilerle mümkün olduğunca yes/no kalıbında, ingilizce değil, çingilizce konuşmak lazım... Ama esnaf adamlar allah için, her türlü esnekliği de onlar yapıyor, "olmaz" yok lugatlarında, o açıdan bize biraz daha uyuyorlar.
  Avrupalılar, özellikle İngilizler bazen satmamak için uğraşıyormuş izlenimi veriyorlar. Ne kadar dil dökseniz de oralı olmuyorlar.

  Gümrük kısmı tamamen şans. Ben yılalr önce ekran kartı getirttim, posta müdürlüğüne takıldı, gidip 15 dakikada bahsetmeye değmeyecek bir para ödeyip aldım. Profesyonel bir satıcıdan fotoğraf makinesi getirtme girişimim oldu, kendi iddiasıyla %0 sorun yaşama riski vardı, yolu yordamı biliyordu vesaire... Sonuçta takıldı, kendi söylediği 1000'in üzerinde yaptığı işlemlerde ilk kez böyle bir şey başına gelmiş. Benim bir maili kaybım olmadı neticede ama can sıkıntısı.
  Bunların dışında tutarına bakmaksızın pek çok işlemim oldu, koca koca paketler 3 günde şrak diye kapıma geldi, minicik kitaplar 3 ay sonra yerlerde sürünürken bulundu falan. Bu süpriz faktörü de bir noktada eğlenceli oluyor...

  İşin teslimat ayağını çok iyi özetlemiş Levent Pekcan. Dergi aboneliği konusunda birebir aynı olayları ben de defalarca yaşadım, artık pes etim. Yıllık 6-7 dergi elime ulaşırsa kendimi şanslı sayıyordum... Hele ki kapağı gözüken bir ambalajda geliyorsa derginin hiç şansı yok, konusu ne olursun bir aşamada o konuda bilgi açlığı hisseden birinin ele geçirme şansı oluyor dergiyi, ki affetmiyor, geçiriveriyor...

  Bu da bugünün bir haberi, konuyla az biraz ilgili;
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19442482.asp

 • ghost

  ellerinize sağlık yine çok iyi bir konuyu ele almışsınız. bu arada özkan abinin her video başlangıcı kameraya 6 saniye bakışı süper:)

 • neo

  amazon için de bu tarz bir anlatım faydalı olabilir. Böyle bir düşünceniz var mı acaba?

 • Deli Yusuf

  çok iyi bi konuya değinmişsiniz Türkiye'de eşi benzeri olmayan ve belki de hiç olmayacak bi program bu. hele ülkemizde vergiler %500ken

 • ahmetnemci

  Yaklaşık 2000 alışverişi olan biri olduğum için izninizle birkaç eksik kalan noktayı ve birkaç eleştirimi belirtmek istiyorum.

  Öncellikle yurtdışı alışverişlerini kesinlikle sanal kartla yapın. Çünkü bankalar artık ana kartla yapılan yurtdışı alışverişlerinde müşterileri lehine karar almamaya başladılar.

  PAYPAL konusuna değinilmiş. Ufak bir eksik var. Kredi kartı tanımladığınızda kartınızı belli bir süre içinde onaylamanız istenir. Bunun için internet bankacılığınıza girip, PAYPAL'ın sizden çektiği parayı bulmanız ve işlem açıklamasında yazan yanılmıyorsam 4 haneli kodu girmeniz istenecektir. Eğer bunu yapmazsanız bir ya da ikinci alışverişte o kartı kullanamayabiliyorsunuz. Burada şöyle bir sorun var. Bazı bankalar örneğin ING Bank gibi, Internet Bankacılğında "Bekleyen İşlemleri" göstermiyor. Bunu göstermeyince de siz işlem banka tarafından "Tamamlanan İşlemler" kısmına geçene kadar bu kodu göremiyorsunuz. Kişisel tavsiyem, eğer alternatifleriniz varsa sanal kartı çıkaracağınız bankanın Internet Şubesinde "Bekleyen İşlemleri" görebildiğinizi seçmenizdir.

  Bir başka husus yine unutulmuş. PAYPAL sizden -ekstrem durumlar hariç- alışveriş tutarını TL üzerinden alır. Fakat seçtikleri kur kartınız Visa'ysa Visanın paritesidir. Keza Mastercard'sa aynı şekilde... Bankalara göre değişiklik gösterse bile bankalar PAYPAL üzerinden yapılan alımlarda çok ufak masraf eklemeleri yapmaktadır. Yani ekstrenizde fark görürseniz şaşırmayın, nedeni budur.

  Kurumsal satıcılar hariç -ki zaman zaman onlarda yapıyor- ürünün kargoya verilip verilmediğini anlamanız için çoğu zaman mesaj atmanız gerekir. Çünkü çoğu zaman satıcı ürünü kargoya verdiğine dair seçeneği seçmez ya da size mesajla bilgi vermez. Bu hala benim çok garipsediğim bir durumdur.

  Seçilecek posta konusu çok önemli. Keza videoda da değinilmiş. Öncellikle İngiltereyse "Royal Mail Air Mail Signed" olan maili tercih etmenizdir. Neden? Şöyle bir durum var. Diyelim ki oyun alacaksınız. Oyunda 30 sterlin olsun. Postaya bakıyorsunuz satıcı Türkiye'ye iki çeşit posta koymuş. Biri "Signed" ve 7,50 Sterlin diğeriyle aynı postanın "Signed" olmayan versiyonu ve 2,50 Sterlin. Genelde hep ucuz olana yöneliriz. Fakat bunun mahsuru şöyle;
  - Öncellikle Signed olanı seçmezseniz takip yapamıyorsunuz.
  - Yine Signed olanı seçmezseniz Postacı ürünü gelir kapınıza bırakır ve gider. En çok zili bir kere çalar, kimse yoksa bırakır ve gider. Çünkü Signed olmayan posta Türkiye'de adi posta hürriyeti taşır. Yani videodaki durumla biraz farklı... O postanın size gelen herhangi bir faturadan farkı yoktur.
  - Ancak Signed'ı seçerseniz. Postacı ürünü size imzalı olarak teslim etmek zorundadır.
  Kişisel tavsiyem, size yakın bir postane varsa ve bu postanede posta kutusu hizmeti sunuluyorsa yıllık 12 TL'ye bu kutulardan birini kiralamanızdır. Böylece bütün yurtdışı alışverişlerinizi o kutuya yönlendirirsiniz. Bunun rahatlığı şudur. Posta kutularının postalarını Postacı getirmez. Direkt dağıtım getirir. Böylece aradaki süreyi hızlandırdığınız gibi Postacıyı da devre dışı bırakmış olursunuz.
  Amerika'dan alınan ürünlerde Pritory Mail birinci tercihiniz olsun.
  Asya'da ya EMS (Limited Tracking sunduğu için pek sevmem ama güvenilirdir.) ya da 4-5 dolar fazla ödeyerek Fedex'in postasını kullanmaya çalıyorum. Hem ürün 2 kat hızlı geliyor, hem limitsiz bir takip imkanı, hem de Türkiye ayağında teslimatı PTT değil, kargo firması yapıyor. Ama bulması biraz zordur.

  Son olarak bunu yazdığım için kimse kusura bakmazın ama artık mecbur hissediyorum kendimi. Tamam herkes hiçbir aracı kullanmadan kendisi ürün almakta serbesttir, tamam ürünün çeşitli sebeplerle kaybolma durumu yaşanabiliyor ama lütfen sırf sistem müsait diye satıcılara üç kağıt yapmayın arkadaşlar. Bakın son 6 aydır, Türkiye'yi yasaklayan satıcılarda büyük bir patlama oldu. Hatta mesala devamlı çalıştığım İngiltere'nin en büyük kolleksiyon ürün satıcılarından biri Türkiye'yi yasakladı. Adamlarla konuştum, neyse ki bana özel izin vererek ürün satın almamı sağlamaya devam ediyorlar. Lakin diyorlarki son dönemde yüzde 50'ye varan kayıp var. Şimdi biz birbirimiz biliriz, yapmayın gözünüzü seveyim 10 postanın 5 tanesi kaybolmaz. Aynı şekilde mesela MyMemory'de Türkiye'yi yasakladı. Sebep yine aynı... Aynı şekilde Amazon'un da Türkiye'ye yollamadığı ürün sayısı giderek artıyor. Bakın yaklaşık 2000 EBAY alışverişimde toplasam 5 ya da 6 tane ürün uluşmadı bana... Yoksa bu gidişle ürün alamayacağız...

 • elmek6 @elmek6

  eBay uzerinden calisan bir firmada 2 sene calistim Amerika'da.

  En büyük sıkıntı alıcıların çok acele edip pazarlık etmeye çalışması ve ürün iadesiydi
  .
  Tecrübelerime dayanarak söylüyorum eğer bir ürün aldıysanız gönderilmesi için en az 3 gün bekleyin (çünkü büyük firmalarda işler öyle hızlı yürümüyor.) daha sonra size zaten takip numarası verilecektir yaklaşık 3 hafta sonra ürün elinize geçer.

  Alacağınız üründen emin olun, uyuşmazlık, garanti, gönderim ücretini iyi okuyun.
  Satıcı sadece yazdığı ürün ve özelliklerinden sorumludur.

  Başkasının adresine ürün istemeyin, çünkü eBay doğrulanmamış (unverified) adreslerde anlaşmamazlık durumunda satıcıyı korumadığı için satıcı buna yanaşmaz.

  Eğer evde olamayacaksanız kapıya not bırakabilirsiniz mesela karşı komşuma paketi bırakın gibi.

  Ürünü almadan, postanın uzun sürmesinden, ürünün çalışmamasından, herşeyin mükemmel olmamasından dolayı hemen/negatif yorum VERMEYİN.
  Olacak işinizi olmaz yaparsınız.
  Satıcıyla görüşün size zaten alternatif sunacaktır.

  Tehdit savurmayın ve ağır konuşmayın: Normalde satıcı size yardım etmek için elinden geleni yapacaktır ama eğer böyle davranırsanız yardım etmemek için elinden geleni yapar.(üstelik anlaşmamazlık durumunda bu tür dialoglar gelişirse eBay satıcıyı tutabilir)

  Negatif yorum yapılacak en en en son iştir. Eğer satıcı size düzgün ürün yollamadıysa/hatalı ürün yolladıysa vb. durumlarda iletişime geçin 10 gün içinde çözümlenemezse eBay üzerinden rapor edip PayPal üzerinden şikayet dosyası açın (dispute). Bu süreç içinde size yardımcı olursa şikayetinizi geri çekebilirsiniz.
  Eğer sorun çözülmezse PayPal veya eBay karar verecek kurumdur.

  Alıcılar için son notlar:
  Aldığınız ürünün değerini paketin üzerine yazdırın ve içine fatura isteyin (commercial invoice)
  Muallak ifadelerden uzak durun eğer satıcı çalışıyormu bilmiyorum diyorsa çalışmıyor farzedin veya o özellik yok farzedin. İyimser olmayın.
  Eğer Çin'den çok alış veriş yapıyorsanız satıcınızın skorlarına bakın eğer çok az veya çok fazla netatif yorumu (özellikle son zamanlarda) varsa ve fiyatlarıda anormal ucuzsa uzun durun.(vur kaç yapanlar çok)

  kendi tecrübelerimi paylaşayım istedim, dilim döndüğünce

 • Can

  murat gamsız ayakta mı ben mi yanlış görüyorum 🙂

 • birDost

  çok sıkışmışsınız yahu kadraja sığıcaz diye 🙂

 • Faruk Tarınç @frktrnc

  ağzınıza dilinize sağlık çok yararlı bir rehber olmuş, ancak listelemede üst sıralar için yapılan posta ücreti uyanıklığına çok takılmak yerine posta+ürün bedeli sıralamasınıda tarif edebilirdiniz hiç değinmemişsiniz sıralama kriterlerine.

 • eozen81 @eozen81

  Süper bilgiler. Tecrübeli bir ebay kullanıcısı (2 tane Cowon A2 bile getirmiş) olarak artık risk almanın çok riskli olduğunu söylemeliyim 🙂 Sırf bu gümrük mevzuatı nedeniyle AB'ye girmek isterdim 🙂

 • Tesla

  Yıllık yurtdışı alışveriş limitinin 2 sefere düşürüldüğünü duymuştum. Ad-Soyada göre kayıt tutuluyormuş. Yanılıyor muyum?

  Ben işimi garantiye alıp, arkadaşların, kardeşimin falan adını veriyorum aynı adrese.

  • Tesla

   Bunu duyduğum iyi oldu. çinden ıvır zıvır almayı seviyorum ben de. bazen gerçekten orjinal şeylerle karşılaşabiliyorum.

 • sCoRPion_tr @scorpion_tr

  Paypal ile ilgili ufak bir ipucu da ben vereyim. Paypal Türkiye'yi resmi olarak desteklemeye başladığından beri parayı kendisi TL'ye çevirip kartınızdan öyle çekiyor ve çok yüksek bir kurdan yapıyor bu çevirimi. Bunu engellemek için ürünün ödemesi yapmadan önce ödeme seçenekleri bölümünden "bill me in the currency listed on the seller's invoice" seçeneğini seçerseniz para kartınızdan faturada görünen birimde çekilir ve daha sonra banka kurundan TL'ye çevirilir. Bankanın kuru genellikle Paypal'dan daha düşük oluyor.

 • neskali @neskali

  Valla helal olsun şu teknoloji piyasasında biliyorum diyen yüzlerce kişiyi cebinizden

  çıkarırsınız..

  Bazen 10 dk lık videolar çekiyosunuz hemen bitiyo : )

  Özellikle Levent ağbi ve Murat Ağbinin hayranıyım ....

  Şu milli piyango bi tutsun bizim burda bi plaza var tam yazılım donanım teknolojik aletler

  satmak için uygun komple binayı kiralıyıcam sırf size özel stüdyo kurucam imkanım olsa

  bi teknoloji tv kurar iskelet i de siszden oluştururdum reyting rekorları kırardık hayal işte

  neyse çok yazdım galiba 😀

 • doadoa

  Yabancı bir ülkeden yapılan alış verişlerde kullanabileceğiniz bir adresi size sağlayacak bir site önerebilir. http://www.viaddress.com yurtdışında size eviniz gibi güvenle verebileceğiniz bir adres temin etmektedir. Aldığınız ürünler bu adrese geliyor oradan size gönderiliyor. Fiyatlar da çok cazip.

 • Gürdal Cihan Hatunoğlu @gurdalcihan85

  saati saklıyacak yerde bulamadın murat kardeş

 • aMeLe DeVRiMCi

  Tekno seyir izlemek hakikaten cok keyifli oluyor.
  eBay konusu Turkiye de bulunmadigim icin bahsi gecen konularin birisi haric hic yasamadim.
  O da aslinda sorun degil 100 euro luk limiti bilmedigim icin 40 euro vergi odemek zorunda kaldigim Tablet.
  Urun haliyle kapima kadar geldi ama dedigim gibi vergisini postaciya odemek zorunda kaldim.
  Fakat video da da bahsi gecmis olan dusuk fiyat yuksek kargo bedeli kombinasyonu ise yariyor.
  Tabi sonucta gumruk avrupa da da var ve bir kontrol olmasi olasi ama yine de gumrukte takilma durumu yok.
  Eger ithali yasak olan bir urun almadiysaniz vergisini odeyerek urunu alabiliyorsunuz.

  3 yildir kullanan biri olarak genelde geri bildirimi yuksek olan firma/kisilerden almayi tercih etsem de su son aldigim urunu resmen kumar oynadim.
  Urun numarasini vereyim:260915264417
  Gelip gelmeyecegini bilmiyorum ama gelmese bile Paypal'dan odeme iadesi istemem mumkun ve buyuk ihtimalle geri odenecektir cunki Paypal isi sansa birakmaz.

  Simdilik tek dusundugum bu urunun niye bu kadar ucuz oldugu ve acaba icinden beton blok mu cikacagi 🙂

  1 ay icinde belli olacak, hos cin den aldigim urunler nerdeyse ingiltereden aldiklarimdan daha hizli geliyorlar ama belli olmaz tabii ki.

  Cok fazla uzatmadan, acemilerin video yu dikkatle izlemesini oneriyor ve...
  Tum ebay alicilarina kolay gelsin diyorum.

 • Ziyaretçi

  arkadaslar alisverisinizi paypalla yapin cunku garantili olur .urun gelmezzse parani geri alabiliyosun. saygilar

 • gökhan

  merhaba
  satın almak istediğim bir saat için bu kayıtlı posta konusunda bir satıcıya türkiyeye gönderilen postaların registered olup olmadığını sordum şu şekilde bir cevap aldım sınırlı takip edilebilir diye birşey ne kadar güvenilir size danışmak istedim

  free for normal airmail, 2 to 5 weeks
  (the tracking is available but it is not full tracking. it only shows the date of posting)

  thanks
  thanks and have a nice day 🙂

  ivan

  P.S

  please note the following:-

  1. your parcel will be sent within 2 business days (except otherwise specified).

  US buyers, shipping by hong kong post ePacket. (full tracking is available.)
  Other countries, shipping by hong kong post registered airmail. (tracking number is available but it is limited. it only shows the date of posting.)

  2. your parcel will be sent as gift of low value.

  3. Shipping time is below

  US, 1 to 2 weeks
  Canada, AU, UK, Japan, 2 to 3 weeks
  EU, 2 to 5 weeks.
  Russia, S. America, 2 to 6 weeks.

  4. EMS express mail

  If u want the parcel to reach u faster, u can add fee below for EMS express mail (4 to 12 days to reach u with full tracking).

  Korea, Japan, Singapore - US$15
  US, AU - US$18
  UK, Canada, Spain, France, Greece - US$25
  Turkey, Russia, Brazil, Argentina, Israel - US$30

 • n.a

  merhaba
  ebayden çanta almak istiyorum alacağım çantanın orjinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim daha doğrusu orjinal olmama riski var mı

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Her zaman var. Anlamak da mümkün değil. Satıcının geçmişi iyi ise, aldığı notlar yüksekse güvenilebilir. Ama o adam taklit ürün satarak da o ünü elde etmiş olabilir.

  • kelebekavm @kelebekavm

   ürün elinize gelir ancak anlayabilirsiniz. bazı durumlarda ürün barkod kodu satış sayfasına eklenmektedir.ama bu detaylı bir konu. taklit ürün diyince ebayde bizim üstümüze yoktur. zamanında türk satıcılardan o kadar taklit ürün gonderilmişki ebaye şikayetlerden dolayı, ebay resmi olarak açıklmasada her zaman türk kullanıcılara mesafelidir. olumsuz bir satış durumunda gerekçe gostermeksizin güvenlik sebebiyle hesabınızı bloke edebilir.

 • fikret

  merhaba.ben ebayda sepete biseyler atdim simdi de cikaramiyorum.bu gun mailime mahkemeye verilmem konusunda bir bilgi geldi ayin 23 ne kadar odemeliymisim..bunu sepetimden cikara bilirmiyim?cok cok rica ederim yardim ediniz

 • ali

  ağzınıza sağlık bana yardımcı olabilecegınızı dusunuyorum
  durum biraz onemlı bana ulasabilirmisinz 05314641275

 • sadettin

  Çin'den tek seferde fatura tutarı 5000 USD'lik
  iç çamaşırı getirtsem Türkiye'de masrafım ne kadar olur

 • Melih Kibar @pappi_turk

  Bir de Çin ve Hong Kong ayrımı yapmak lazım sanırım.Bildiğim kadarıyla Hong Kong serbest ticaret bölgesi ve ürünlerin ucuz olmasının bir sebebi de bu.Ben ebay üzerinden kendime ve arkadaşlarıma olmak üzere 10'a yakın alım yaptım ve hep Hong Kong menşeli dükkanlardan aldım.Aldığım ürünler ise el feneri idi.Gazetelerde reklamlarını görürsünüz zoomlu,led'li vs. el feneri 120 tl-250 tl gibi fiyatları vardır.El fenerinin babasını pilleri ve şarj aletiyle beraber 60-70 tl ye alabiliyorsunuz.Yaşadığım tek sıkıntı -ki sıkıntı bile sayılmayabilir- bir postamın geç gelmesi idi.Bunda da videoda bahsedildiği gibi konteynıra yetişmeme sorunu olmuş olabilir. en erken gelen ürün 11 günde en geç gelen ise yaklaşık 30 günde gelmişti.Gelmeyen ürünüm olmadı free shipping tercih ettim,ancak alışverişimi "top rated seller" olan satıcılardan yaptım.Her zaman aynı yerden alış veriş yapmaya çalışıyorum,geri dönüşleri hızlı yapınca tanınırlığınız da artıyor o satıcı için.

 • muhammet

  ABİ ŞU ÜRÜNÜ ALMAK İSTİYORUM http://www.ebay.com/itm/6-Wall-Printing-Rubber-Pattern-Roller-Applicator-Decor-Households-Paint-DIY-/121161967836?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c35d0e8dc TÜRKİYEDE YOK BU ÜRÜNDEN NASIL YAPACAĞIM PARASI FAZLA DEĞİL AMA BANA KARGO DAHİL NE KADARA PATLAR . PAYPALA DA ÜYE DEĞİLİM ŞUAN .

  • kelebekavm @kelebekavm

   will ship to Turkey, but the seller has not specified shipping options. Contact the seller- opens in a new window or tab and request a shipping method to your location.
   satıcıyla iletişim kurup ücreti öğrenin. bu tarz bir ürün tahminimce usps ile 20-35 usd tutar.ama son fiyatı ürün kar marjına göre satıcı belirler

 • nehir

  paypal dediğiniz için baktım biraz internet üzerinden üyelik gösteriyor da https://www.paypal.com/tr/cgi-bin/webscr?cmd=_flow&SESSION=owVYCpsw-djdzIn2t_d45HMptTjZGqR_qD0CmmdM6j1rCZWJXPJDLk2OLSi&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8def8934b92a630e40b7fef61ab7e9fe63 ben bankadan yapılır diye düşünmüştüm internet yerine biraz yardımcı olur musunuz?

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  Azerbaycanda ebaydan alis ederken sms geliyor posta gelince

 • cnkya_ @cnkyaa

  20 Dolara bir saat aldım diyelim gümrükte kalmış olsun ürünü almasam olur mu yoksa o vergiyi ödemek zorundamıyım ?

  • kelebekavm @kelebekavm

   Eğer uluslararası kargo ile istemiş isen yardımcı olmak için seni hemen arayacaklardır. kabul ederseniz bu andan itibaren 20 dolarlık ürün için 150 usd gümrükten çekme masarfı isteyeceklerdir. posta yolu ile geldi ise vergi ödemesi için size tebligat yapılır. almaz iseniz geri gonderilir.

 • muratekici @muratekici

  Basit bir şekilde ebates’e üye olarak ebay’da yaptığınız alışverişlerde harcadığınız paranın %5’ini + 5$ geri alabilirsiniz.

  http://www.ebates.com/rf.do?referrerid=4maEt4fttLfejN%2FEZMBFcA%3D%3D&eeid=26471

 • sweety1 @sweety1

  merhaba, ebay bana biraz karışık geliyordu sayfanızı da inceledim ancak sonrasında ebaypaketim sayfasına rastladım onların aracılığıyla bir ürün aldım ebay ile tamamen kendileri ilgileniyor işin içinden çıkamayan olursa önerebilirim bilginiz olsun ilk siparişim ulaştı memnun kaldım

 • Alihan1994 @alihan1994

  Merhaba,ben amerika vpninde paypal hesabı açıp tek seferlik alışveriş yapacam diye ininialdan sanal kart ekledim ve 74 dolara zippo aldım bunun gümrüğe takılma ihtimali varmı varsa ne kadar gümrük vergisi öderim bazı sitelerde çok uçuk rakamlar yazıyor bazılarında %18 vergi yazıyor.teşekkürler