Paylaş Paylaş

TeknoSeyir Sohbet: Foursquare Türkiye

GPS teknolojisinin cep telefonları ve tablet bilgisayarlara eklenmesiyle kullanıcıların bulundukları konumu sosyal ağlarda paylaşması ve buna bağlı gelişen diğer servisler mümkün oldu. Konum temelli sosyal ağların en sevileniyse foursquare. Bugün foursquare'in Türkiye uzantısı foursquare Türkiye'nin kıdemli isimlerinden Ata İsmet Özçelik'i misafir ediyor ve hem foursquare, hem de konum bazlı sosyal ağların geneli üzerine sohbet ediyoruz. Sosyal ağlar konusunda bilgili bir kullanıcı ve aynı zamanda deneyimli bir blog yazarı olan konuğumuz, geçen haftalarda yapılan foursquare güncellemesi ve beraberinde foursquare'in Türkçe çevirisi üzerine yaşanan tatsız olaylar konusunda da ilk ağızdan bilgiler veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ata İsmet Özçelik (@ataozcelik)

  Ajanlığımız yok, hobi diyelim:)

 • emrah

  Yavaş yavaş Teknoseyir büyüyor gerçekten çok kaliteli bir konukla hoş bir sohbet kurmuşşunuz Levent abiye kalsa konuğunu bırakmıcak 😀

 • Giray

  Can usta kadar olmasada bilgi birikimi çok zengin bir kişilik 🙂 kendisini tebrik ederim.Açıkcası imrendim vallahi.!

 • Alp

  Turkcell, yine kötü şöhretini yaymaya devam ediyor. Zaten gıcıktım, şimdi iyice sinir oldum.

 • tofita

  ayni zamanda cok da iyi galatasaraylidir ata bey.

 • Ata İsmet Özçelik (@ataozcelik)

  Herkese selam,

  Görüşleriniz için teşekkürler. Ufak düzeltmeler yapayım

  - Yeni sürüm için 5 Haziran'da çıktı demişim doğrusu 7 Haziran olacak 🙂
  - sonlara doğru kullanıcı değil mekan önemli demişim o mekan marka olacak 🙂

  Bir de ilk defa böyle bir çekime çıktığım için heyecandan sürekli bir kıpırdanma halinde olmuşum, kusura bakmayın gözünüz takıldıysa, çok teşekkürler 🙂

 • Murat L.

  Aydınlatıcı bir program olmuş.

 • Master of Jedi

  Doyurucu bir videolog olmuş orası kesin teşekkür ederim de ben o Star Wars tişortunu nerden aldığını öğrensem çok daha iyi olacaktı 🙂

  • Ata İsmet Özçelik (@ataozcelik)

   Star Wars T-shirt'ü Pull & Bear'dan ama artık üretilmiyor ne yazık ki.

  • Master of Jedi

   Ben gri ve siyahını aldım. İlk yıkamada soldu baskıları ki çok özenle yıkanır her biri her talimata uygun anmaladım. Mor renk olanını görmemiştim.

   Siyah Vader'lı,Gri,Beyaz ve Kahverengi olanları vardı.

   Teşekkürler cevap için.

   May The Force be with You.

 • filmkoparan

  Türkiye'de yapılan yorumların kirliliği hakkında geçen hafta program yapan sizdiniz. oyun haline gelmiş, ödül avcılığı uygulamasına inanıp da bi mekana giden var mıdır bilmiyorum. hem LP teknoseyir'deyse bana ne. Ahmet amca sahibi olduğu bakkal dükkana gittiğini öğrensek elinize ne geçecek...? sosyal medya kavramı altında dallanan bu uygulamalarının sonunun nereye gideceğini merak ediyorum.
  bu uygulama hakkında bu kadar uzun bi program yapmanız garibime gitti. gerçi bunlar da sizin ekmek kapınız. yalınlaşan ve bilinçsiz tüketici profilinin artmasını arzu eden günümüz teknoloji dünyasında bu ve bunun gibi (bence gereksiz) popüler ürünler size yeni kapılar açıyor. keşke sadece turkcell'in yaptığı haksızlık konusunda konuşup, Ata arkadaşımızın yaptığı özverili işi anlatıp, sektörün çarpıklığından behsedip, yani kısaca işin haber kısmında kalsaydınız. ilk defa teknoseyirde bi program izlediğim için harcadığım zamanıma acıdım.
  kolay gelsin

  • sCoRPion_tr @scorpion_tr

   LP'nin nerede olduğunu bilmek istemiyorsanız LP'yi takip etmezsiniz olur biter 🙂 Çözümü bu kadar basit 🙂

  • filmkoparan

   ukala yorumların sonuna koyulan smile imgelerine bayılırım.
   birini takip etmenin onu beğenmeyle alaksı yoktur. politik ideolojiye sahip herhangi biri (mesela ben) zıt kutuptaki parti ne düşünüyor diye liderini takip edebilir. zaten yukarıda yazdığım LP ismi, Levent bey kendini örnek gösterdi diye yazılmıştır.

  • srknlvnt

   Adı 'tekno' ile başlayan bir sitede olduğunuzu unutmuşsunuz. Dediğiniz gibi yapalım, şikayetseyir nasıl olur mesela?

   Sizin kullanmadığınız bir yığın araç, gereç ve teknoloji var. Siz kullanmadığınız için gereksiz mi, boşa mı?

  • filmkoparan

   fanboy'luk türkiye'nin gelecekteki en büyük hastalığı olacak heralde. sevip beğendiğiniz bişeye başkasının kötü demesine niye bu kadar tepki veriyorsunuz ki. sizin gibi birileri atlar diye oraya "bence" yazmıştım ama dayanamamışsınız. eminim sizin de kullanmadığınız pekçok araç ve gereç vardır. kullanmadığınza göre onlar da sizin için gereksizdir. onlar da boşa mı? veya popüler bir ürünü beğenmemek ne zamandan beri suç oldu?

   ayrıca ben de sattığım ürünlerin yanında hizmet de sunuyorum ve zaman zaman şikayet de alıyorum. işini seven adama bununla motive olur. sevmeyen de gocunur.

  • Mahir

   Teknolojinin bir sonraki dalgasının bu olduğu, sektörün nabzını elinde tutanlarca daha önce defalarca belirtildi. Şu an için işe yaramaz gibi görünebilir, ama zaten pek çok teknik yenilik, çoğunlukla çok uzun zaman sonra kullanılabilir hale geliyor.

   Bu tavrınız, 1949 yılında yazılan fakat yazıldığı dönemde anlamsız bulunan, sonrasındaki 45 yıl içerisinde dünya ekonomisi ve politikasına yön verir hale gelen oyun teorisini anımsattı.

 • Newgate

  Çok hoş bir sohbet olmuş . Levent abi sohbeti kapatmak istemedi ama 🙂

 • bugra

  bence müdavim güzel bir çeviri olabilirmiş.

 • Koray Üstüner

  Sevgili Ata İsmet Bey'e bir sorum olacak,
  IPhone 3G telefonuma Foursquare yazılımını yükleyemiyorum. IOS 5.0 istiyor fakat resmi son yazılım sürümü 4.3.3.
  Acaba Foursquare yazılımı neden böyle bir kısıtlamaya gitti?
  Saygılar...

  • Ata İsmet Özçelik (@ataozcelik)

   Selamlar Koray bey, (korayus mu demeliyim yoksa :))

   Son uygulama 5.0'ın bazı özelliklerini kullanıyor ama Apple da insanları cihaz değişikliğine yönlendirmek için uygulamaları yeni sürüme özel yazılım çıkartmaya zorluyor bence biraz da.

 • HarictenGazel

  İnsanların izleniyoruz biz diye yakınıp foursquere gibi benzer yerlerden girip kendilerini afiş etmelerini çok garipsiyorum.

  Hiç uydu üzerinden yada çeşitli yollar üzerinden casusluk geliştirmek yerine bu tarz şeyleri geliştirip insanların kendilerini afişe etmesini sağlamak daha mantıklı geliyor.

  Ben hırsız olsam soyacağım evin sahibin bu tarz yerlerden takip eder, evinde olmadığı bir zamanı kovalardım yada buna benzer bir çok komplo teorisi türetilebilir..

  • Ata İsmet Özçelik (@ataozcelik)

   Hırsız sizin foursquare adresinize varana kadar biliyorsa, hakkınızda yeteri kadar bilgi toplamış demektir. Bunun için evin yakınında bir yerde beklemesi yeterli olduğu gibi daha da sağlıklı olur evde birinin olup olmadığını öğrenmek için.

  • join4freee @join4freee

   Bu tür hırsızlık vakaları var. "Sosyal medya"yı bu kadar masum göstermeyin derim bence...

   İnsanların zaaflarından faydalanarak para kazanmayı bilen girişimciler, kendilerini insanlık için çok faydalı işler yapıyormuş gibi de görebilirler.

   Anormalin normal olarak benimsettirildiği 'küresel' dünya düzeninde, para kazandıran herşey takdire şayandır...

 • erci501

  android de tamamen Türkçe değil.

 • Ziyaretçi

  Videoda sorun var

 • semihyldz @semihyldz

  Herşey güzel, iyi, hoş... Ama Türkçe'ye çevirme konusunda taviz rahatsız edici. "Mayer" yada "CheckIn" için kedi-köpek gibi uyduruk kelimeler de olsa iş görürdü. "Computer" yerine bilgisayar sözcüğü gibi bunlar da zamanla otururdu. Elinizde böyle bir fırsat varken, keşke biraz cesaretli olsaydınız. Üzüldüm...

 • Burak Selim Sahin @bselimsahin

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25356711

  Burada da Turkcell'in desteği ile Türkçe'ye çevirildiği ifade ediliyor.

 • Cem

  Bu yeni konsept çekimler çok iyi olmuyor.
  İşik direk karşıdan geliyor ve ciddi anlamda hem parlama yapıyor hemde göz alarak dikkat dağıtıyor. Üstelik renkler solgun, cansız ve ciddi anlamda ışıktan dolayı parlamalar oluyor.

  Bu işlerle alakadar ınsanlarsiniz nasıl olurda bu kadar basit aydınlatma ve isik hataları yaparsınız anlamak güç! Işığı bir dahaki sefere arkadan vermeniz dileğiyle ...

 • mav1li

  Cılkı çıkmak üzereymiş.

  Büyük çoğunluk zamparalık için kullandığı için Foursquare adı Türk kullanıcılar için cuk oturmuş.

 • ooolesine

  Artık Otoseyir istiyoruzz.
  Can Reyiz neredesin???

 • furkan1zek @furkan3ze3

  Görüntü kalitesi ile oynama şansımız olmasını istiyorum. 1 mbt internetim var sürekli donmalar yapıyor her çekiminizi izlemeye çalışıyorum ama malesef eziyet gibi geliyor bazen internet hızından dolayı.

 • Levent TUUDU

  Kapitalist sistemin insanları nasıl kullandığını gösteriyor. Buna genel olarak vikinomi (Wikipedia + Ekonomi) deniliyor. Umarım maddi karşılığını alıyorlardır.

 • yasin

  sıkılmadan izledim çok hoş bi yayın olmuş elinize emeğinize sağlık 🙂

Benzer Videolar