apple, app store'da % 30 olan sakal payını 1 milyon dolardan az kazanan geliştiriciler için %15 yapmış. Apple’ın CEO’su bu programı harika fikirleri ve girişimcileri "desteklemek " için başlattıklarını duyurdu. Desteklemek şimdi mi aklınıza geldi?

Yalnız epic beklediğimden fazla rahatsız etmiş elmayı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15
 • Alper Demirci @aademirci

  @kei “google ve microsoft'un aynı aç gözlülükte bulunması apple'ın da aç gözlülüğünü meşrulaştırmaz.”

  Beni bu tartışmaya çeken şey bu önermede saklı aslında. Hobi olarak yine Apple yeriniz, ama diğerlerini de bu denli masum görmeyiniz gözünüzü seviyim 🙂

  Bu arada macOS örneğine çakallık olsun diye değil, Microsoft’tan Windows’tan bahsettiniz diye girdim. Mesele mobilse ne kadar eski ve küçük olursa olsun Windows Phone dememde bir sakınca olmamalı çünkü Microsoft da konuşuluyor.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @ozturka Benim dükkanımın üzerinden malı götür, ama iş komisyon vermeye gelince yan çiz. İyiymiş böyle... Bir gün sen mağaza açarsan ölmüşlerinin hayrına yaparsın böyle bir şey.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @kei Hayır. Üretici teoride de, pratikte de ne vergi öder ne de komisyon öder. Hepsini tüketici öder. Dediğin gibi bir de ödemediği verginin iadesini alır. Senin teoride ödediğini sandığın şey tüketiciden devlete ödemek üzere aldığı emanet paradır.

  Google'in bedava sunduğu bir şey yok. O da aynı Apple gibi Play Store harici yüklenen uygulamalarının güvenliğini garanti etmiyor. Ama Android açık kaynak oluğu için müdahele de edemiyor garibim. Kendi mağazalarını açan üreticilere de "Servislerimi vermem haaa!" diye de güzelce bir tehdit ediyor. Velhasıl izin verseydi bile bu %30 komisyon aldığı gerçeğini değiştirmiyor. Aynı şekilde Microsoft da %30 komisyon alıyor.

  İşin en komik tarafı da şu, bu firmalar milyarlarca dolarlık yatırım yapmış bir eko sistem kurmuşlar. Bu milyarlarca doların için bir kuruş riskin yok, elinde maliyetler ile ilgili zerre bilgi yok ama ""Efsane kâr ediyorlar!" diye ahkam kesiyorsun... Efsane kâr ediyorlar dediğin de şu; aldıkları komisyonun tamamı kâr olsa, beş kuruş masrafları olmasa %30... Hani merak ediyorum; herhangi bir ürünün makul kâr oranı ne senin için? %3 mü %5 mi? Yüzde 15'e bile çok dedin. Demek sen yemek ve tekstil sektöründe edilen kârları görsen kafayı yersin. 😀
  Yukarıda arkadaşa söylediğim şeyin aynısını senin için de söyleyeceğim; Olur da bir gün sen böyle bir ekosistem kurarsan %5-10 karla komisyon alırken görmek isteriz seni... 😉

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bu arada; yaptığı şey konusunda EPİC'e destek olanlar; Apple'in bu kararının adaletsizlik olduğunu söylediğini de gördü mü? Adalet'ten bahseden Epic anlaşmasına aykırı hareket eden Epic ile aynı bildiğim kadarı ile.

Trials of Mana oyunu Denuvo kopya korumasına sahipti ve 45 günde kırıldı. Üzerinden bir seneden fazla zaman geçen PES 2020, Burnout gibi oyunlar bekliyorlar eski sürüm Denuvo olmalarına rağmen.
Denuvo'ya genel bir çözüm getirilemedi. Her bir oyun için ayrı ayrı uğraşmak gerekiyor anladığım kadarıyla. Bir oyunun kırılması öbürünü kolaylaştırmıyor. Bu durum Denuvo'yu başarılı yapıyor.Zaten bir yıl korusa işi görür oyun firması için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung ve Apple yeni nesil telefonlarını şarj aleti olmadan piyasaya sürmeyi planlıyormuş. Büyük maliyet düşüşü olacakmış. Şarj aleti o kadar pahalı mı ki?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

windows 7'nin kullanımı hala çok yüksek. Başarılı çünkü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Windows 7'de hayatta görmediğim bir sürü arızayı Windows 10'da gördüm. Windows 7'de Başlat menüsünün pert olduğunu, fotoğraf görüntüleyicisinin bozulduğunu, ben senin oturumu açamıyorum dediğini hiç görmedim. Ama Windows 10'da bunları yaşadım.
  Windows 10 görsellik olarak Windows 7'nin kesinlikle gerisinde ama çok daha hantal. İstediğim, istemediğim bir sürü şeyle geliyor. Harddisk'e Windows 10 kurduysanız geçmiş olsun. Artık kullanabileceğiniz bir bilgisayarınız yok. Windows 10 arada bilgisayarınızı kullanmak istemezse o zamanlardaki boşluktan faydalanarak siz kullanabilirsiniz. Her büyük güncelleme sonrası acaba ne bozulacak diye düşünmek de cabası...

  • Samed AYDIN @picasso16

   ben de market bozuldu . Markettn indirdiğim itunesi kaldıramıyorum. Hiç birşey yapamıyorum. Kaldırıp c ye yükleyeceğim itunes i böylece müzik dosyalarının yerlerinin kaydının olduğu listeyi win7 den win 10 geçerken çıktısını almıştım.c den d ye müzikleri yer kalmayınca taşımak zorunda kaldım. Haliyle listedeki yerler boşa çıktı. kısacası itunes u kaldırmam gerek kalkmıyor. Hesap makinesi bozuldu güncellemesi yarıda kaldı market açılmıyor .Neyi denediysem olmadı. en son win 10 klavye mmouse tanımadı. diğer diske win7 kuruluydu güc bela görüntü yanssıtıp win 7 ye girdim. sonuç olarak win 10 un allah belasını versin

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @picasso16 Kesinlikle dert hocam. Marketin de bozulduğuna rast gelmiştim. Yazmayı unutmuşum. Windows 7'yi alıp bozulmayan bir market ekleyip, üç beş görsel değişiklik yapıp Windows 10 bu diye önünüze atsalar herkes çok daha mutlu olurdu. Bazen Netflix gibi bazı uygulamalar sadece Markette olduğu için Windows 10 ilgimi çekiyor ama ana bilgisayarımda hala Windows 7 ile direniyorum. Bütün bu hataları Windows 10'u ana işletim sistemi olarak kullanmadığım halde aldım bir de.

 • Alptekin @alptekinck

  @lterlemez keşke baştan yazmış olsalardı içinde hala 98 yılından kalma dosyalar var...

 • lterlemez :) @lterlemez

  @alptekinck; Hala var, çoğu pencere XP'den gelme...

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Windows 10 neden bu kadar kötü ve devamlı eleştiri alıyor şeklinde bir konu vardı sanırım Reddit de. Oraya yazan eski bir Microsoft yazılım mühendisi, sorunun kökeni hakkında güzel bir açıklama yapmıştı. Win7'yi geliştiren ekip senelerdir OS geliştiren, konu hakkında tecrübeli kaliteli bir ekip iken, Win10 da bu ekip dağılmıştı şeklinde açıklama yapmıştı.

  Win7 geliştirilme sürecindeyken, MicroSoft sektörde çok güçlüydü, şuan ki gibi yüzlerce Start-up, koca koca mobil app firmaları yoktu piyasada. Haliyle tecrübeli, kalifiye adamların çalışmak isteyeceği bir kaç büyük firmadan biriydi Microsoft. Win10 sürecin de ve şuan ise durum bambaşka, bu kaliteli adamlar şuan Amazon'da, Facebook'ta, ismini bilmediğimiz yarın yüz milyon dolar değerleme alacak Start-up firmalarında.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Bunun da etkisi vardır ancak; MS'in, bence en büyük hatası her şeyi hemen istemesi ve takipçisi olamaması oldu. Telefon işine soyundu yarım bıraktı, üstelik tek tip Windows şeklinde yapmaya kalkıp yarıda bıraktı. W 8 bozuk çıktı, 8.1 ile toparlayana kadar atı alan Üsküdar'ı geçmiş oldu. W 10 çıktığında ise iş işten geçmişti ve normalden çok daha fazla iş yükü istiyor bana göre. Güncellemelerde ortaya çıkan sorunlardan anlaşılabiliyor bu?

TV 'yi bilgisayara hdmi' yla bağlıyorum. 5 metre kablom vardı. Görüntü gitti bir gün. Eski kablom vardı. Onu taktım. Görüntü geldi ama kısa bu kablo, 2m civarı. Bu sebeple yeni 5m kablo aldım. Deniyorum şimdi. Anakart logosu geldikten sonra görüntü gidiyor.

Anlamadım bir şey. Yeni kablo bozuk desek anakart logusunu niye gösteriyor. Var mı bir fikriniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft android'de word, excel powerpoint gibi uygulamalarını birleştirmiş. Neden ayrıydı ki zaten.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officehubrow&hl=tr&showAllReviews=true

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telegram sanki yükselişe geçti gibi bu ara. Whatsapp'tan başka alternatife bakmaz diyordum kolay kolay insanlar. Telefon no gizleme hoşuna gitti herhalde milletin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap