apple, app store'da % 30 olan sakal payını 1 milyon dolardan az kazanan geliştiriciler için %15 yapmış. Apple’ın CEO’su bu programı harika fikirleri ve girişimcileri "desteklemek " için başlattıklarını duyurdu. Desteklemek şimdi mi aklınıza geldi?

Yalnız epic beklediğimden fazla rahatsız etmiş elmayı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Ebıl haksız olduğunun farkında ama abd şirketi işte. Alternatif ödeme seçeneği ayrı bi olay. Kullanıcıyi zorlamadi ki, zorlayan apple.

 • johan @johan28

  yine bizim epic e yaramadı ama epic in yaptığı da çakallıktı bence

 • Alper Demirci @aademirci

  Elma da Epic’i rahatsız etmiş, Spotify ile beraber ağlamışlar bu indirime. Neymiş efendim adaletsiz bi durum oluyormuş. Herkes kendi cukkasında.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Epic meselesi ile uzaktan yakından alakası yok olayın. Bütün mesele masa üstü segmentinde de ARM a geçmek isteyen Apple'in bu geçişi hızlandırmak istemesi.

  Apple'in Appstore gelirlerinin %95 i yıllık 1 milyon $ altı ciro yapan geliştiricilerden geliyor. Kim takar Epic'i? Kaldı ki mahkeme de: "Toschak mı geçiyon lan benle" demiş Epic'e...

  • lorem ipsum @lorem-ipsum

   Nasıl alakası yok? App store kurulduğundan beridir zannedersem % 30 pay alıyor. Epic store dava açıyor(diğerleri de var). %15 'e düşüyor. Tesadüf mü?

   "Apple'in Appstore gelirlerinin %95 i yıllık 1 milyon $ altı ciro yapan geliştiricilerden geliyor. " Tam tersi %5 olacak.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @lorem-ipsum
   Yahu mahkeme reddetti Epic'i.. Ayrıca Epic komisyon oranından değil mağazadan atıldığı için dava açtı. Mahkeme de ağzının payını verdi zaten. Neden korksun Epic'den?

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @kei Tüm kârı ve vergiyi daima son tüketici öder. Üretici hiç bir şey ödemez. Geçin bu ayakları....
  Ayrıca Apple, Google, Microsoft o mağazaları öpücükle mi döndürüyor sanıyorsunuz nedir? %30 çok, 15 çok. Ne isterdi paşa hazretleri? %3, %5 ?

 • ozturka @ozturka

  @ybahadir Şimdi mağazadan 1 kere oyunu indirdim. Apple store un işi bitti. Sunucusunu kullandım, oyun indi. Oyun parasını verip aldığım "benim" telefonumda. Oyun içi ödemeyi istediğim şekilde "alternatif" sunan epic payment ile yapmak istiyorum. Bunda garip olan ne var? O zaman tarayıcıdan aldığımız her internet alışverişine windows pay alsın var mı öyle saçmalık. Sonuçta windows üzerinden aldık.

 • Alper Demirci @aademirci

  @kei macOS’ta App Store dışından program yüklenebiliyor? Windows Phone’da uygulama mağazası dışından bir şey yüklenemiyordu? Surface ürünleri ne kadar kar marjıyla satılıyor? Google apk’ya izin veriyorsa Play Store’da aldığı yüzde 30 hangi alaka ile affedilebilir oluyor Apple’ın aldığı paya kıyasla? O da düşürsün o zaman. Apple deli gibi kar peşinde de Google Microsoft hayır kurumu mu? Şimdilik başka sorum yok.

 • Alper Demirci @aademirci

  @kei “google ve microsoft'un aynı aç gözlülükte bulunması apple'ın da aç gözlülüğünü meşrulaştırmaz.”

  Beni bu tartışmaya çeken şey bu önermede saklı aslında. Hobi olarak yine Apple yeriniz, ama diğerlerini de bu denli masum görmeyiniz gözünüzü seviyim 🙂

  Bu arada macOS örneğine çakallık olsun diye değil, Microsoft’tan Windows’tan bahsettiniz diye girdim. Mesele mobilse ne kadar eski ve küçük olursa olsun Windows Phone dememde bir sakınca olmamalı çünkü Microsoft da konuşuluyor.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @ozturka Benim dükkanımın üzerinden malı götür, ama iş komisyon vermeye gelince yan çiz. İyiymiş böyle... Bir gün sen mağaza açarsan ölmüşlerinin hayrına yaparsın böyle bir şey.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @kei Hayır. Üretici teoride de, pratikte de ne vergi öder ne de komisyon öder. Hepsini tüketici öder. Dediğin gibi bir de ödemediği verginin iadesini alır. Senin teoride ödediğini sandığın şey tüketiciden devlete ödemek üzere aldığı emanet paradır.

  Google'in bedava sunduğu bir şey yok. O da aynı Apple gibi Play Store harici yüklenen uygulamalarının güvenliğini garanti etmiyor. Ama Android açık kaynak oluğu için müdahele de edemiyor garibim. Kendi mağazalarını açan üreticilere de "Servislerimi vermem haaa!" diye de güzelce bir tehdit ediyor. Velhasıl izin verseydi bile bu %30 komisyon aldığı gerçeğini değiştirmiyor. Aynı şekilde Microsoft da %30 komisyon alıyor.

  İşin en komik tarafı da şu, bu firmalar milyarlarca dolarlık yatırım yapmış bir eko sistem kurmuşlar. Bu milyarlarca doların için bir kuruş riskin yok, elinde maliyetler ile ilgili zerre bilgi yok ama ""Efsane kâr ediyorlar!" diye ahkam kesiyorsun... Efsane kâr ediyorlar dediğin de şu; aldıkları komisyonun tamamı kâr olsa, beş kuruş masrafları olmasa %30... Hani merak ediyorum; herhangi bir ürünün makul kâr oranı ne senin için? %3 mü %5 mi? Yüzde 15'e bile çok dedin. Demek sen yemek ve tekstil sektöründe edilen kârları görsen kafayı yersin. 😀
  Yukarıda arkadaşa söylediğim şeyin aynısını senin için de söyleyeceğim; Olur da bir gün sen böyle bir ekosistem kurarsan %5-10 karla komisyon alırken görmek isteriz seni... 😉

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bu arada; yaptığı şey konusunda EPİC'e destek olanlar; Apple'in bu kararının adaletsizlik olduğunu söylediğini de gördü mü? Adalet'ten bahseden Epic anlaşmasına aykırı hareket eden Epic ile aynı bildiğim kadarı ile.